TAD LEIDEN 'Er moeten meer legale graffitimuren komen' Contacten met Nederlandse politie verbeteren LEIDSCH DAGBLAD J AC s in Leiden en Katwijk gaan fusie voorbereiden s MAANDAG 23 APRIL 1990 Leidse kunstenaar Juul Gartler: LEIDEN - De gemeente moet meer plaatsen aanwijzen waar graffiti en airbrush mogen wor den uitgevoerd. De werken worden er veel mooier van en de overlast voor anderen in de stad neemt er belangrijk door af. door Roy Klopper Dit is de steilige overtuiging van Juul Gartler (21). Hij is één van de Leidenaars die zich regelmatig be zighouden met het beschilderen en bespuiten van muren. De politie be trapte vorige week twee van zijn 'collega's' op heterdaad bij het be kladden van een muur. Het duo wordt ervan verdacht verantwoor delijk te zijn nog voor een groot aan tal graffitiwerken in de stad. Juul kent de arrestanten zijde lings. "Het is een heel klein wereld je en je komt elkaar nog wel eens te gen als je op pad bent". Hij heeft weinig waardering voor het werk van de arrestanten. "Ze bekladden ook monumenten, daar moetje met je vingers van af blijven". Een trein beschilderen met een mooi ontwerp kan volgens de Lei- denaar nog wel door de beugel. Maar zelf waagt hij zich er niet aan. Juul is namelijk enige jaren geleden eens opgepakt, kreeg toen een flin- LEIDEN/KATWIJK - Het Jonge ren Advies Centrum (JAC) in Kat wijk gaat fuseren met het JAC in Leiden. Er zijn sinds kort 'verken nende gesprekken' begonnen tus- Vrouw (73) raakt gewond bij beroving handtas LEIDEN - Een 73-jarige Haarlemse zaterdagmiddag op brute wijze Jgë£omènToór hj^relig' sen de besturen en de medewerkers van de JAC's. Een stuurgroep gaat de fusie voorbereiden. De verwach ting is dat beide centra reeds in ok tober kunnen samengaan met aan het hoofd één directeur en één be stuur. Afgesproken is dat de eigen iden titeit van het Katwijkse JAC zoveel mogelijk gewaarborgd blijft. De vestiging aan de Parsstraat wordt gehandhaafd en de Katwijkse me dewerkers blijven hun werk daar doen. Wel kan Leiden in bijzondere gevallen, bijvoorbeeld als het gaat jongeren die in de problemen beroofd van haar handtas met daar in 80 gulden en haar bril. De vrouw werd bij de beroving op het Terwee- park licht gewond. Het slachtoffer had net het station aan de achterzijde verlaten toen een ongeveer 20-jarige man haar hand tas greep. Zij weigerde hem los te la ten, viel door de ruk om en werd en kele meters over de grond gesleurd. Uiteindelijk moest zij haar tas toch prijsgeven. Óp haar hulpgeroep kw aangesneld, die de 73- gen in de maatschappij", legt hij uit. de eerste-hulppost Lezers Schrijven Woutertje Pieterse In het Leidsch Dagblad van zater dag 22 april spuwt Yol van Breuke- len haar gal over de bewoners van de Raadsherenbuurt, en over het feit dat de nieuwe basisschool Wou tertje Pietsere die toch zo voortref felijke Leidse Houtschool zo in de weg zit. Het is een eenzijdig verhaal geworden, dat een troebele sfeer probeert te creëren rond een (voor meren) heel heldere zaak. 2,5 jaar geleden startte de Open bare Basisschool Woutertje Pieter se met ongeveer 60 leerlingen. De Leidse Houtschool vond het na tuurlijk vervelend om er concurren tie bij te krijgen. Alle verzet haalde echter niets uit: er is gewoon ruimte voor een normale acht-klassige openbare buurtschool in de wijk tussen spoorbaan en Oegstgeest. Inmiddels is het leerlingental van de Woutertje Pieterse verdubbeld zonder dat dat van de Leidse Hout school is gezakt. Een beter bewijs voor de levensvatbaarheid van de Woutertje Pieterse is toch niet denkbaar. Ook het ministerie van onderwijs, toch niet bekend om.de ruimhartigheid waarmee met de nieuwbouw van scholen wordt in gestemd, gaf toestemming voor een school met meer dan 200 leerlingen, want daar groeit de school naar toe. En om Yol van Breukelen gerust te stellen: niet alleen de gemeente maar zeker ook het ministerie heeft zich daarbij uitdrukkelijk afge vraagd of er ruimte is voor twee scholen. En die ruimte is er, zo lang er tenminste voldoende belangstel ling is voor christelijk onderwijs. Inmiddels groeit de Woutertje Pieterse uit de huidige behuizing, met het bijbouwen van twee nood- lokalen op het speelplein is alle ruimte op. Er zijn nu maar vijf loka len voor acht groepen en (aan het eind van het schooljaar) zo'n 150 kinderen. Dat is echt veel te krap. Dus zou dat nieuwe gebouw er na de zomervakantie 1991 moeten staan. Daarom heeft de gemeente Lei den heel voortvarend naar een loka- tie gezocht, en de meest geschikte, inclusief het ontwerp voor de eigenlijk niet gunt? nieuwbouw, eerst gepresenteerd aan kinderen en ouders van de Wou tertje Pieterse en een week later ook aan andere belangstellenden en be niet hezelfde is als inspraak. Daarom komt er vanavond dus een inspraakavond, waarop alle moge lijke lokaties aan de orde komen. Het gaat dan dus niet om de vraag of er nieuwbouw moet komen, maar waar die moet komen. Aan alle nor male en gebruikelijke procedures wordt daarmee alsnog voldaan. Daarop heeft overigens ook de Ver eniging Raadsherenbuurt aange drongen. Yol van Breukelen weet wel waar zij de school het liefste wenst: op een terrein dat èn niet beschikbaar is èn aan het uiterste puntje van het verzorgingsgebied ligt. Dat lijkt haar 'aardiger' voor de Leidse Hout school. Dat daardoor voor kinderen van de Woutertje Pieterse de af stand tot de school gemiddeld veel groter wordt en elke dag twee keer zo veel kinderen de Rijnsburger- weg moeten oversteken, deert haar niet. Yol van Breukelen weet ook waar ze de school niet wil: vlak bij de Leidse Houtschool, want daar zou sprake zijn van een 'waardevolle, zo niet unieke biotoop'. En dat argu ment is echt klinkklare onzin. Het gaat immers om een oefenveldje in een sportpark buiten de Leidse Hout, waar alleen gras groeit. In het bouwplan wordt geen enkele boom gekapt, er wordt alleen een toegang over de sloot gemaakt. De school blijft voor wandelaars in de Leidse Hout onzichtbaar omdat er twee houtwallen en een atletiekbaan tus sen liggen. Is het eigenlijk niet zo dat Yol van Breukelen gewooon onaardig is voor de kinderen van de Woutertje Pieterse en ze een mooie nieuwe school op een goed bereikbare plek Leidenaar Juul Gartner bezig met achtergrond, een beroep doen op specifieke deskundigheid in Kat wijk. Dat geldt andersom ook. Volgens B. Jagt, voorzitter van het Leidse JAC-bestuur, is de wens om samen te gaan naar voren geko men in informele gesprekken tus sen beide besturen. "Aan beide kan ten bestaat de wens om nauw sa men te werken in één organisatie om daardoor beter te kunnen inspe len op veranderende ontwikkelin- ke boete aan zijn broek en de waar schuwing dat hij de volgende keer voor de rechter moet verschijnen. Sindsdien is Juul legaal aan het spuiten en schilderen. Hij heeft al enkele opdrachten geaccepteerd van v/inkeliers in het centrum, die graag de buitengevel of het rolluik van hun zaak wat willen opvrolij ken. Zo'n opdracht verdient niet slecht, maar geeft artistiek weinig bevrediging. "De meesten willen hun logo op de een of andere manier zien uitgewerkt. Daarmee ben je na tuurlijk erg gebonden, ik neem lie ver een eigen ontwerp als basis". Vandalist Waar het graffiti- en airbrushwerk normaal gesproken in de anonimi teit van de nacht gebeurt, staat Juul bij zijn spuitwerk aan winkelgevels volop in de belangstelling. De op merkingen van winkelend publiek zijn dan ook niet van de lucht. Ze variëren van waarderende woorden tot scheldpartijen waarbij hij voor 'vuile vandalist' wordt uitgemaakt. Hij heeft er wel begrip voor dat niet iedereen graffiti mooi vindt, maar betoogt anderzijds dat hij zijn artis- -p tieke gevoelens wil uiten. "Ik doe -l OlltlG het eigenlijk ook niet voor het pu- Lang niet iedereen is daarmee even bliek, maar voor mezelf en de ande- blij, heeft Juul gemerkt. "De men- re graffiti-kunstenaars". sen klagen tegenwoordig meteen bij de politie". Dat heeft gevolgen Juul noemt zichzelf heel bewust voor de tijd die in een schilderstuk 'kunstenaar'. Hij meent dat het kan worden gestoken. Waar vroeger spuit- en schilderwerk zeker niet een paar uur kon worden gewerkt voor iedereen is weggelegd. Een aan een ontwerp, moet alles nu bin- beetje werkstuk vraagt al snel een nen een kwartier op de gevels staan, voorbereiding van dagen. De uit- anders is de politie er al weer bij. voerder moet een ontwerp maken, Die ontwikkeling heeft er volgens en een goede kleurencombinatie Juul aan bijgedragen dat de graffiti- uitkiezen. In Leiden lopen volgens rage enigszins is getemperd. De Juul acht goede graffiti-kunste- angst om te worden opgepakt zit er naars rond. "Daarbuiten functio- diep in. Hij verwacht echter niet dat neert een heel leger kladderaars", deze schilderkunst een zachte dood Ook komen er regelmatig spuiters sterft. "Er blijven altijd mensen blij- uit andere steden (Amsterdam), die ven die hun werk buiten willen uit- Leidse vrouw door liefde verblind en beroofd LEIDEN - Een 36-jarige vrouw heeft bij de Leidse politie aan gifte gedaan van oplichting door haar 'aanstaande', een 26-jarige plaatsgenoot. De twee leerden elkaar kennen in december 1989. Het leek te klikken en al snel werd afgesproken begin mei te trouwen. De man vertelde de Leidse een drukke baan in Rome te hebben en veel geld op buiten landse rekeningen, maar voorlo pig moest de vrouw alle reke ningen betalen. Ook van de vele buitenlandse reisjes die de twee maakten. De vrouw bleef in de veron derstelling dat ze begin mei el kaar het ja-woord zouden geven. Tot vrijdag. Toen verdween de man met medeneming van haar bankpas en pincode. Hij keerde niet meer terug, maar nam nog wel even 600 gulden op van haar bankrekening. voeren, en niet op een doek in de een of andere expositieruimte". Juul zelf gaat volgende maand een week naar New York om inspi ratie op te doen. Samen met zijn va der wil hij de wijken bezoeken waar de graffiti is geboren, zoals Manhat tan en de Bronx. Als het aan Juul ligt kunnen de Leidenaars binnen kort op een door de gemeente aan gewezen wand zien wat het bezoek heeft opgeleverd. Leidenaar bedreigt medewerker van vuilverbranding met een bijl LEIDEN - Een medewerker van de Leidse vuilverbranding is vrijdag met een bijl bedreigd door een 42-ja- rige Leidenaar. De bedreiger is later door de politie aangehouden in zijn woning. ambtenaar. De man pakte daarop een bijl uit zijn auto en dreigde de medewerker van de vuilverbran ding te klieven. De ambtenaar sloeg op de vlucht en belde elders de poli tie. Omdat het kenteken van de auto bekend was, kon de Leidenaar een uurtje later in zijn woning worden aangehouden. ADVERTENTIE Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse fjaapcKgoy'S i uuÏndorpJ Bezuinigingsoverwegingen hebben Russische politie-officieren bezoeken Leiden het AZL bracht. Daar werd zij be- volgens Jagt geen rol gespeeld. Hij handeld aan een aantal schaafwon- sluit niet uit dat een groter JAC overheidssubsidie kan krij- trokkenen. Als Yol van Breukelen zo veel buurtbewoners op die twee de informatie-avond heeft gemist, dan kan ik haar verzekeren dat die buurtbewoners als ouder op de eer ste avond aanwezig waren er toen wel degelijk nauwgezet hebben ge ïnformeerd naar de mogelijke scha de aan de Leidse Hout. Haar insinu aties op dit punt zijn dan ook volkó men ongefundeerd en grievend voor de betrokkenen. Wel is inmiddels door de gemeen- de moeite neemt zich te infor- te ruiterlijk erkend dat informatie LEIDEN - "De Nederlanders en de Russen moeten hun psy chologische instelling verande ren. Er is geen enkele reden om barrières tussen beide volken in stand te houden. Wij zijn dezelf de mensen en moeten goed kunnen samenleven en samen werken". Na de stadswandeling volgde ontvangst op het stadhuis, w burgemeester Goekoop de Rus- doorspekt met excursies, bezoeken, ontvangsten en etentjes. "Het is een volle agenda, maar we hopen sisch delegatie welkom heette. "Het het te kunnen bolwerken aldus fijn dat er tegenwoordig contac- Tatarenko. Donderdag zijn de Rus ten mogelijk zijn tussen korpsen uit Leiden, die visite i beide landen". De burgemeester zakelijker van aard. De inspecteurs riep de delegatie op een boodschap worden dan ingelicht c r te brengen aan president Gor- bij de politie, automatisering batsjov. "Vorig jaar is Bush hier ge weest, waarbij we uitgebreid kon den kennismaken met de werkwij ze van de Amerikaanse geheime dienst. Het lijkt ons aardig ook eens te zien hoe dat in uw land gaat. Dus als u Gorbatsjov eens wil strikken voor een bezoek?" Tatarenko bedankte de burge meester en hoofdcommissaris Mos- tert van de Leidse politie voor de hartelijke ontvangst. "We waren een beetje zenuwachtig toen we kwamen, maar alle aandacht heeft ons goed gedaan". Overladen informatie"uitwisselen *n de avonduren at de delegatie een Nederland hapje ln het eetcafe De Grote Beer De Russische politiê-officier A. Ta tarenko greep gisteren de eerste de beste mogelijkheid aan om te bena drukken dat de Russische politie prijs stelt op goede contacten met haar Westerse collega's. Tatarenko is delegatieleider van een groep van vijf leidinggevende Russische poli tiemensen die deze week op werk bezoek zijn in Nederland. Doel over het politiewerk en de Sovjet-Unie. Volgens de Utrechtse inspecteur E. Akerboom, die de groep samen met zijn Leidse collega B. Wijbinga de hele week begeleidt, is het een misverstand te denken dat de Rus sen alleen maar van de Nederlan ders kunnen leren. Akerboom bracht vorige week nog een bezoek aan Kiev, waarbij hij werd gecon fronteerd met een alternatieve aan pak van alcohol-verslaving. Drin kers worden uit de criminele sfeer gehaald en medisch behandeld in een kliniek. Na afloop van de be handeling krijgen ze een rekening voor geleverde diensten, maar rechtsvervolging is er niet meer bij. Alleen bij herhaling kunnen kenen op een dagvaarding. de Rembrandtstraat, weer in de bus kroop om naar het Amsterdamse politiehotel te gaan. Het programma dat de delegatie tot zondag nog moet afwerken is be hoorlijk overladen. De hele week is Voorschotenaar bedreigd in snookercentrum LEIDEN - Zes terdagavond communicatie tussen de verschil lende korpsen. Taterenko verwacht dat zijn col lega V. Popov dan alsnog kan ken nismaken met de stad. Gisteren ont brak deze politiefunctionaris uit Moskou op het appèl. Hij was door griep geveld in het Amsterdamse politiehotel achtergebleven. Mogelijk dat een paar slokken wod ka, de drank die gistermiddag volop kon worden genuttigd in het Leidse stadhuis, hierbij een sleutelrol kun nen spelen. Voorlopig geen infokrant van streekomroep LEIDEN - De infokrant van Om roep Rijnland is voorlopig niet op de buis te zien. De computer, waar mee deze 'krant' wordt bestuurd, is tijdens het paasweekeinde zwaar beschadigd door een blikseminslag. De streekomroep heeft nog steeds geen kans gezien om deze schade te herstellen. Tot de infokrant weer op de kabel komt, wordt de zendtijd van Rijnland opgevuld door de ka- grote beroering belkrant van het LeidschJDagblad. *28- i Nederland nog lang niet jarige Voorschotenaar met allerlei de omroep op 12.000 tot 13.000 gul steek- en slagwapens. 19-jarige Leidenaar. De jongen kreeg klappen, maar werd te hulp geschoten door de Voorschotenaar. De zes renden naar buiten, maar keerden even later terug gewapend LEIDEN/ALPHEN aAN DEN RIJN - Tal van postduivenverenigingen namen het afgelopen weekeinde deel aan wedvluchten. Hieronder de uitslagen per vereniging. 't Centrum (vanuit Oudenaarde)H. Sassen en zn. 1Gebr. Heinen 2; J. den Hartog 3 en 4; N. Wijfje 5. Alphense Vriendenclub (vanuit Oudenaarde): G. Groenendijk en zn. 1; F. Bruné 2 en 5; F. Sanders 3; Anders-Straathof 4. u q Stedelijk Samenspel Alphen (vanuit Ouden- Hans örnit aarde): G. Groenendijk en zn. 1F. Bruné 2; F. Fagelstraat 35 Sanders |r. 3; H. Sassen Leiden Straathof 5. Het Oosten (vanuit Oudenaarde): combinatie Van Putten-Van Weeren 1, 3 en 4; W. v.d. Hoogt 2; S. v.d. Hoven 5. De Vriendenclub (vanuit Oudenaarde): J. De gen 1F. Ladan 2; R. Noordermeer 3; W. v.d. Kooij 4; J, Wansink 5. De Zwaluw (vanauit Moeskroen)- P. van Wis sen 1; N. Meeuwenoord 2 en 4; W. van Om- njen 3 en 5. De Blauwkras (vanuit Oudenaarde): F. v.d. Wetering 1 en 2; P. Landensbergen 3; R. v.d. Geer 4; C. v.d. Blom 5. Anders- De Reisduif (vanuit Oudenaarde) W. Kop 1 en 2; D. Albers 3; P. Mooten 4 en 5. zijn aan toe", aldus Akerboom. Tatarenko, plaatsvervangend korpschef van de politie in de stad Vladimir, geeft via zijn tolk nog een voorbeeld. "We hebben in de Sov- trum. Binnen kregen jet-Unie veel ervaring met het feno meen regionale politie waar men in Nederland ook naar toe wil. Moge lijk dat wij waardevolle tips kunnen aandragen". Toeristisch Verder werd gisteren niet veel ge- schotenaar ging sproken over politiewerk. De dag stond in het teken van de toeristi sche excursies. De groep bezocht 's ochtends de Keukenhof in Lisse en werd vervolgens per touringcar naar Leiden gebracht. Koud uit de bus werden ze getrakteerd op een fikse wandeling door de binnen stad. Een vertegenwoordigster v; den. "Een enorm bedrag 1 Tegen middernacht kwamen de armlastige club als Omroep Rijn leeftijd variërend tussen 16 land". Hij heeft echter goede hoop bij het snookercen- dat het bestuur nog deze week een fnet besluit neemt over de vervanging van de beschadigde computer. "Wat dat betreft is het weer een klein geluk, want de computer moest eigenlijk hoognodig worden angen. Toen we er vijfjaar gele- vandoor luchtte langs de spoorbaan. De z vernielden daarna enkele ten koste van andere zaken, en dal natuurlijk altijd jammer". Wanneer de nieuwe computer in De Leidse politie heeft inmiddels bedrijf is, kan Schellevis op dit mo- 28-jarige Leide- ment niet zeggen. Omroep Rijnland de gaat er echter van uit dat de in- fokrant voorlopig twee weken van de buis zal zijn verdwenen. Nu de naar, aangehouden. De rest groep wordt binnenkort ook gear resteerd, zo is de verwachting. Van de plaatselijke VW gaf de groep allen is een goed signalement be- resterende tijd door het LD wordl stoomursus Leidse geschiede- schikbaar, bovendien zijn de auto kentekens bij de politie bekend. s deze kabelkrant 24 i STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7