Zachte en aardetinten bepalend Ragfijne fantasiepanty: sieraad voor de benen Velours geeft lingerie pikant trekje 'Snorfietsen' op z'n Indiaas 'O Probleemloos in en uit het bad Eitteetje Grijze golf MAANDAG 23 APRIL 1990 Natuur en milieu zijn voor veel bedenkers van de zomerse cosmetica- lijn de leidraad geweest. Het resultaat is een make-up in zachte, aan de natuur ontleende kleuren (aardetinten, geel en groen), met de nadrukkelijk aanwezigheid van mauve, paars- en lila- tinten, gecombineerd met rose. door Henriëtte vari der Hoeven JOOP!, de Westduitse mode ontwerper die dit jaar voor het eerst met een decoratieve ma- ke-uplijn komt, heeft zelfs de verpakking een natuurlijk tintje gegeven. Zijn oogscha duwdoosjes zien er uit als door de kracht van het water gepolijste kiezelstenen. De prijs van de JOOP!-produk- ten ligt tussen de dertig en zestig gulden. Natuur en milieu leidraad voor visagisten Maar make-up moet combi neren met alle modetrends. Daarom heeft vrijwel elk merk naast die 'natuurlijke' lijn gezorgd voor een serie kleuren die herinneringen op roepen aan Mexico en Zuid- Amerika, met veel goud- en bronstinten en een intens rood of oranje-rood. En met deze ingrediënten moet het mogelijk zijn om bij elke kle- dingstijl een make-up te ma ken. Bescheiden Uit de namen die voor de voorjaars- en zomerlijn zijn bedachten, kun je meestal al afleiden welke kleuren je te wachten staan. Lancöme bijvoorbeeld komt met L'Orgine. Een oog- make-up in sobere aardetin ten, waarbij een mosgroen ko- hlpotlood de ogen extra laat spreken. Soms komen die aar detinten met als namen Brun de Sienne (Sienna bruin in twee nuances), Bois de cèdre (twee rose-achtige tinten), Vert de roche (groen/rose) en Gris pierre (steengrijs/geel) wat winters over maar het is de kunst bescheiden te werk te gaan. Margaret Astor brengt drie lijnen. Modern Romantisch met pasteltinten, een vleugje goud en rose voor de vrouw die van een frisse, lichte ma ke-up houdt; Jazz Age, waarin de ogen donker (blauw-violet) zijn opgemaakt en de mond opvallend violet is gekleurd en Hacienda. In deze lijn is de huid natuurlijk tot gebronsd, nagels en lippen zijn intens rood en blauw-violet beheerst de ogen. Nieuw van dit merk is de oogschaduwpen: een stift ge vuld met poeder en met een aanbrengstaafje in de dop. Handig vooral door het for maat maar ook doordat je op deze manier de aanbrengstaaf nooit kunt kwijtraken. Prijs 11,95. Summer Breeze is de heel natuurlijk lijn van Invite, waarin voor de ogen zalm- kleurignuances worden ge combineerd met lindegroen. Ook de blusher is zalmrose en de lippen en nagels worden in een schelp- of garnaalrose- kleur geverfd. De tweede lijn heet Palm Beach en die past bij de marine-trend. Hier zijn de kleuren knalrood en felro- se (voor nagels en lippen) be langrijk. De oogmake-up met blauw en wit moet heel be scheiden worden gehouden, voor de accenten zorgen eye liner, kohlpotlood en masca- Theatre Cosmetics komt met Veracruz, een lijn waarin de de ogen worden opge maakt in steenrood, terra en goudbrons. Een uitgevaagde kohl-lijn geeft de ogen het juiste accent. De lippen en na gels zijn ook steenrood en de blusher is zalmrose. Lippotlood Voor Tumultes van Chanel heb je maar een doosje oog schaduw nodig: Tumultes (09). Hierin zijn beigeachtig rose, diep goudbruin, blauw paars en grijsachtig-paars ge combineerd. En als je niet de hele verfdoos op je ogen wilt smeren: het kan ook met één kleur: Bij de oranje-rode of koperkleurige lipstick en na gellak een violet, verzacht door blauwachtig mauve, of voor de gebruiksters van rose, een leikleurig grijsblauw. Wie kiest voor een oranje-rode of koperkleur, gebruikt als blus her een baksteenrode kleur met een vleugje goud, bij de rosetinten wordt een zalm- kleur geadviseerd. Christian Dior zoekt het Aventure. Daarvoor zijn twee schitterende doosjes met vijf kleuren uitgebracht: voor het tropisch avontuur zachtpaar- se en rose tinten, waarover een oranjegloed wordt gelegd. Voor wie het wat frisser wil houden parelgrijs, violet, steenrood, lavendel en zalm, kleuren die doen denken aan een late nazomermiddag. Bij Dior - maar ook bij vrij wel alle andere merken - is het lippotlood nadrukkelijk te ruggekeerd. Dior maakt er weer iets prachtigs van door aan het uiteinde van het pot lood een lippenseel te zetten en er een puntenslijper bij te leveren. Tips voor het gebruik van een lippotlood: Teken de omtrek van de lippen na, be gin vanuit het midden, ver vaag de lijn met het penseel; Breng de lipstick aan, net over de getekende lijn, direct ofwel met het penseel. Het geteken de contour zorgt er voor dat de lipstick niet uitloopt. Wie er prijs opstelt dat de kleur lang blijft zitten, moet het potlood over de hele lip pen gebruiken, met het pen seel wordt de kleurstof ver deeld. Met het lippotlood kan ook de vorm van de lippen worden 'veranderd'. Donkere kleuren zijn er om dunne lippen te ver goten, lichte om vollere wat te verfijnen. Naast het potlood en een nieuwe mascararoller komt Dior ook met een heel fijne vloeibare make-up: Teint d'é- té, een beschermende, ge- Of we er nu blij mee zijn of niet, in de (begin)jaren negen tig zal, net als aan het einde van de jaren tachtig, individu aliteit het trefwoord zijn. Tot in de puntjes verzorgd' blijft het als credo de komende tijd dan ook goed doen. Met name als we ons opmaken (in meer dan één betekenis) voor spe ciale gelegenheden. Die aandacht voor het uiter lijk valt eigenlijk nergens be ter uit af te lezen dan uit de groeiende voorkeur voor ver fijnde details. Voor fraaie pan ty's bijvoorbeeld. Voor exclu sieve kousen of rijkelijk ver sierde kousebandën. Zelfs dat wat voor de blikken van de ander verborgen blijft moet tegenwoordig luxueus zijn, want luxe is immers hét pep middel voor ons zelfbewust zijn. En natuurlijk speelt de commercie maar wat graag in op die behoefte. Om maar bij de beenmode te blijven: met man en macht werkt de indus trie aan steeds fraaiere pro- dukten. Of liever, aan steeds dunnere produkten. De ragfij ne kous geldt namelijk als het neusje van de zalm in de been mode. Was een 20-denier panty een jaar of wat geleden nog heel gewoon, tegenwoordig wordt die al praktisch be schouwd als een slap type steunkous. De dunnere 15-de- nier is dan ook een stuk gewil der en de superdunne 10-de- nier kous komt razendsnel op zetten. Vorig jaar oktober werd zelfs, als klap op de vuurpijl in de dezevfijner-dan- fijne-kousen-oorlog de 5-de- nier panty gelanceerd, de meest doorschijnende kous ter wereld en door de fabri kant omschreven als: een sie raad voor de benen. Panty van Yves Saint Lau rent met glinsterende vlinders op de hielen. EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d. HOEVEN e Lycra-garens die voor deze superdunne panty's en kousen worden gebruikt- hebben bovendien de gunsti ge eigenschappen dat ze zeer glad zijn en zacht glanzen. Nu hoeft een panty eigen lijk helemaal niet zo ragfijn (en dus ook zeer kwetsbaar) te zijn om als blikvanger te die nen. De kleur doet ook al heel wat. En kleuren zijn het ko mende seizoen heel belang rijk in de beenmode. Hele maal passend bij het huidige modebeeld zijn aubergine- kleurige kousen, de lila-bruin achtige, off-white, grijze, moc- ca- en zandkleurige, maar ook haast fluorescerende oranje, fuchsia, gele, groene en lila of hardblauwe. Op dessingebied mag van de hedendaagse panty vrijwel alles worden verwacht: bonte Schotse ruiten, hele bloe mentuinen, antiek ogende borduursels, maar ook des sins, die op breisels lijken zijn even populair als de fijnere exemplaren met subtiele ver sieringen of kantdessins. Voor de avonduren en fees telijke gelegenheden zijn er echter nog fraaiere: ragfijne panty's en kousen met kleine motiefjes van velours of door weven met glanzende metal licdraden. En wie echt wil schitteren kan haar onderda nen hullen in superdunne kousen bezet met fonkelende glassteentjes. Vrolijke dessins in lingerie en vrije tijdskleding Lingerie vertalen met onder goed kan niet meer. De linge rie van nu is er om gezien te worden en niet alleen thuis. 'Ja voor die jonge, slanke meisjes', zeggen dan veel vrouwen maar gaat niet meer op. Ook voor wat oudere of niet zo slanke vrouw wordt prachtige lingerie gemaakt, alleen je moet wel iemand vin den die het heeft aangedurfd zoiets in te koDen. Judith Dickhoff, eigenares se van Lady Service en Pretty Girl, durft elke nieuwe mode trend op lingerie- en badkle- dinggebied te brengen. In 'De Engelberthahoeve' presen teerde zij onlangs die nieuwe trends en zo'n kleine hon derdtachtig vrouwen (en een enkele man) hadden er toch vijftien gulden voor over om - dat te kunnen meemaken. En die mannen waren niet voor niets meegekomen wat ook zij kwamen aan bod. Hun kleurige lingerie mag - bij voorbeeld in het sportcen trum - best worden gezien. Niet iedereen zal een pruim- kleurig hansoppak met korte mouwtjes en korte pijpen zien zitten maar het geeft aan dat ook mannenlingerie tegen woordig aan mode onderhe vig is. Trouwens, welke twin tiger heeft niet een boxers hort, al dan niet met kerst mannen, stripfiguren of in een leuke kleur in de kast liggen? Rekbare velours en kant en tule zijn materialen waarmee de lingerie- en badpakontwer pers dit seizoen in de slag zijn Door het gebruik van rek bare kant en een kleurtje heb je nu de mooiste body- stockings, bustier en topjes, die in combinatie met een pantalon df rok een leuke dis co-combinatie vormen. Bus tiers en badpakken in een flu weelachtige stof hebben iets nostaligisch. Een effect dat nog wordt versterkt door de terugkeer van balijnen, die de boesem soms flink opduwen. Naast lingerie brengt Ju dith Dikhoff ook diverse bad- lijnen. Bij haar zijn de bad pakken van Jerry Hall te koop. Badpakken die onder- veranderlijk het beeld van de jaren vijftig, zestig oproepen. Dat was de tijd van badpak ken met brede schouderban den, ceintuurs in de taille en korte rokjes. Ook de tijd van de tweedelige badpakken met en fors bovenstuk een een broekje tot in de taille. Voor de wat ouderen ziet het er alle maal heel bekend, maar toch anders uit. De nieuwe materi alen en fabricage-methoden zijn daaraan debet. Voor de vrouw met een per fect figuur is er nog altijd het hoog-opgesneden badpak, maar dit seizoen is een bad pak met 'normale' beenuit snijdingen net zo modieus. In de show waren daarvan enkel fraaie voorbeelden, in kleuri ge bloemdessins te zien. Deze badpakken combineerde Ju dith Dickhoff altijd met bij passende lange blouses en an dere kledingstukken. Vooral bij de wat duurder merken bleek het mogelijk je van de ochtend tot de avond te kle den is een stijl. Henriette van der Hoeven hij luistert naar de naam 'Su per Vlieg', komt uit India, weegt schoon aan de haak 25 kilo. We hebben het over Ne derlands goedkoopste snor fiets, de Enfield Super Fly, die binnenkort voor een kleine zevenhonderd gulden in de winkel staat. De Rotterdamse groothandelaar Aart Alblas is alleenimporteur voor Neder land. Op zoek naar 'iets exclu siefs' werd Alblas geatten deerd op een fabriek in India. Daar worden onder de eigen naam Enfield, brom- en snor fietsen van het merk Zündapp in licentie gebouwd. In de showroom aan de Pre- torialaan toont hij de felrood gespoten fiets die 'snort' op een tweetaktmotortje met een cylinderinhoud van slechts 22 cc. Opvallend is het grote handvat dat tussen de trap pers aan het frame is gelast. "Hartstikke handig," volgens Alblas, "je kunt hem by wijze van spreken de trap opdragen en in de gang parkeren. Dat hoefje met andere brommers, die veel zwaarder zijn, niet te proberen". Handel drijven met India is volgens de Rotterdamse im porteur moeilijk, maar ook heel spannend. De orderaf handeling in een land als bij voorbeeld Taiwan gaat snel en efficiënt per fax. Maar in India moet dat nog gewoon over de post. Alblas: "Ik geloof dat Enfield zo'n beetje de enige fabriek is die nu over een fax beschikt. Maar er zijn nog veel meer hindernissen. De wegen zijn vaak onbegaanbaar en de havens dichtgeslibt. Onze brommers moeten daarom eerst stuk voor stuk in hun krat op een klein bootje naar het grote vrachtschip worden gebracht. En als je dan ziet wat er hier bij ons in Rotter dam uit de verpakking komt kruipen aan spinnen en meer van dat soort beesten". Blikvanger in de showroom is een antiek ogende motor fiets en dan begint er een lampje te branden. Enfield, is dat niet dezelfde merknaam als die van de legendarische Britse 'Royal Enfield', de één- pitter die nu zo in trek is als collectors-item? "Klopt," antwoordt Alblas. "Deze motorfiets is een 350 CC 'Bullet' en wordt nog steeds gemaakt volgens de originele tekeningen uit 1959, vandaar de antieke aanblik. Het enige dat in al die tijd is gewijzigd, is het zadel". kleurde basis. Dit produkt, in een verpakking met pompje, is heel zacht en soepel en kan daarom heel gemakkelijk en zuinig worden opgebracht. De teint d'été oogt heel na tuurlijk en je hebt niet het ge voel datje huid wordt afgeslo ten. In de make-up Desert Trail van Rimmel de tinten van de woestijn: geel, goud en azuur blauw, gecombineerd met roodbruin, oranje, bruin en groen. Het prettige van deze make-up artikelen is de prijs: een doosje met 4 kleuren oog schaduw kost 7,95. Puur is het trefwoord van Jill Sander. In de serie Colour Pur komt zij dit seizoen dan ook met vijf nieuwe oogschaduw trio's khakigroen/ivoor/rose; primulalila/taupe-rose/turks- kooi; leipaars/hemels- blauw/appelgroen; jadegroen/ aqua/paars; aardebruin/hel- der blauw/zonnig geel. Daar naast zijn er twee nieuwe blushers en vijf nieuwe nagel- lakkleuren. Transparant en vrouwelijk zijn voor Lancaster de sleutel woorden geweest bij het ont werpen van de make-lijnen Le Palais des Trendresses en Le Magique du Rêve. Namen om als verkoopster of schoon heidsspecialiste je tong over te breken. Voor de eerste lijn wordt een heel zachte, door schijnende oogmake-up ge bracht in de kleurcombinatie off-white, terra en zacht mau ve. Met een mauve eyeliner en mascara wordt dit geaccentu eerd. De nagels en lippen krij gen een bruinachtige tint. De tweede lijn combineert tere bruintinten met zondoor- stoofde terracottanuances, een make-up voor bij 'Mexi caanse kleding'. Bourjois houdt het op een beetje marine-stijl met twee lijnen van Croisiere (Cruise). Bij het aanboord gaan kleuren als felrood (nagels en lippen) blauw en perzikrose (ogen), maar als de tropen zijn bereikt worden het bruine kopertin- ten en warme goudkleuren die de make-up bepalen. Naast nieuwe kleuren brengt Bourjois ook een nieuwe mas cara (CilaCil) uit (ƒ9.95). Met een lichtgewicht kussen, dat met water kan worden ge vuld, de Bath-O-Matic, kun nen gehandicapten en senio ren probleemloos in en uit het bad stappen. Het kussen wordt op de kraan aangeslo ten en voor het baden gevuld met warm water. Dit water wordt daarna voor het baden gebruikt, dus geen verspil ling. Het kussen komt als een ballon omhoog en klemt zich tussen de badwand. Hierdoor is het bijzonder stabiel. Ver volgens wordt de uitlaat ge opend en loopt het bad vol, de bader gaat vanzelf mee om laag. Het kussen is ook met een speciale rugleuning lever baar. Na het baden kan het kussen opnieuw worden ge vuld (met koud water) zodat de bader langzaam weer om hoog komt. Meer informatie Linido.i Pijnacker, tel. 01736-5440. Mijn seniorenkaart van de Spoorwegen moet ik deze week weer gaan verlengen maar ik durf het amper; zo af keurend wordt er voor de radio over de grijze golf gesproken. Alsof het iets weerzinwek kends is. Een beetje kribbig wordt ik er van, dat er zo lelijk hier en daar gedaan wordt over al die grijze hoofden in de trein. De grijze golf die naar ik hoor ineens zilveren stroom moet gaan heten welke naam me meer doet denken aan een ri vier in -'t maanlicht of aan de hoeveelheid guldens die over- gestort wordt op een Zwitser se bankrekening dan aan ou dere mensen. Maar goed die grijze golf dus, dat is om de critici gerust te stellen echt maar een eenma lig verschijnsel denk ik. Dat zal voorlopig niet zo gauw meer terugkomen, want diegenen die na ons leven, die hebben als ze eenmaal bejaard zijn vast niet dat beetje gulzige ge voel van: wij ook nog even. Die zijn er niet zo op gespitst om ook nog een graantje mee te pikken, nog even te kiezen van de 'cent van 't blaadje' waar al- ierlei heerlijks op ligt uitgestald om van te proeven. Overal ter wereld willen de grijzen dal nog even, meeproeven, strui kelend bijna van verlangen naar al die dingen waar ze tot nu toe niet aan toekwamen. Omdat ze er geen tijd of geen geld voor hadden, of omdat al die zaken er gewoon niet wa ren. Reizen, hobby-clubs, mu- seumbezoek, strandvakanties in een warm land, overwinte ren, boottochten, een nieuwe studie beginnen, van alles kan nog. Vroeger hadden we veertien dagen vakantie, en als je jong was fietste je dan naar de Ve- luwe en later ging je met de kinderen naar Wijk aan Zee. Heerlijk hoor, geen kwaad woord over die vakanties van toen, maar we ontdekten daar. na hoeveel "meer er nog was. en wilden die bladzijden toch ook nog even uitlezen. Onver moede talenten in onszelf ont dekken, onvermoede genietin gen ondergaan en onvermoe de schoonheid gaan bekijken Grijs en welgemoed gaan we op weg, en overstromen de halve wereld. Waarna het wel over zal zijn. Want die na ons komen, die hebben het allemaal al gehad. Die zaten voor hun tiende al in een vliegtuig en reden vlak na hun geboorte al in een auto. En reisden later naar het eind van de wereld. Die hoeven niet meer verlekkerd naar de 'cent van 't blaadje!' te kijken, want die versnoepten voor meer dan een gulden. Die willen als ze eenmaal be jaard zijn denk ik alleen maar rustig op een bankje voor het huis zitten, in makkelijke kledij, met een breiwerkje of een vuistdikke historische roman op schoot waar ze tevoren nooit aan toe kwamen. In de avondzon. En het angelus klept in de ver te. En de cirkel is weer rond. Maar laat ons nog maar even. We kwamen aan zoveel zo zelden toe. Bekijk ons niet zo afkeurend als we handenwrij vend de treincoupés vullen, als we grijs en welgemoed met korting op weg zijn naar weer een of andere leuke bestem ming. 't Duurt echt zo lang niet meer. INA DE RUIJTER

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11