'Europese eenwording moet sneller' Bonn: DDR volwaardig naar eenheid Jihad stelt vrijlaten gijzelaar weer uit Litouwen en VS vrijwel machteloos tegen boycot Solidariteit komt in crisis bijeen De Klerk: blanken beslissen over afschaffing aparheid VRIJDAG 20 APRIL 1990 PAGINA 7 Initiatief Kohl en Mitterrand BRUSSEL (AP/ANP/DPA/Rtr) - Frankrijk en de BondSre- .publiek hebben gisteren gepleit voor versnelling van de po litieke eenwording binnen de Europese Gemeenschap. In een gezamenlijke brief stellen president Mitterand en bondskanselier Helmut Kohl dat de economische, monetai re en politieke unie per 1 januari 1993 zijn beslag krijgen. De Europese Commissie is "blij ver rast" over het Frans-Duitse initia- tief. Een woordvoerder van Com missievoorzitter Jacques Delors zei dat het voorstel overeenstemt met de gedachten van de Delors over de toekomst van de EG. De brief van de beide staatshoof den was gericht aan de Ierse pre mier Charles Haughy, die momen teel het halfjaarlijks voorzitter schap over de Gemeenschap uitoe fent en op 28 april de EG-staatshoof- den in Dublin ontvangt.' Zij stellen voor alvast te beginnen met de voor bereiding van een gemeenschappe- lijk buitenlands- en veiligheidsbe leid. Om een politieke unie te bereiken en de "democratische legitimiteit" van de EG te versterken, willen Ko hl en Mitterrand de Europese instel lingen meer macht geven. Beide lei ders hèbb.eh;in het verleden aange drongen op versterking van de posi tie van het Europese parlement. Om het Europese economische bondgenootschap te verruimen tot' een politiek blok moet het Verdrag van Rome, het oprichtingsstatuut van de Gemeenschap, worden ge wijzigd. Ook een monetaire integra tie met een Europese munt en een Europese centrale bank vereist amendementen in het verdrag. De ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk en de Bondsre publiek bespreken het idee van een Radicaal Afanasjev verlaat Sovjetpartij MOSKOU (GPD) Een uittocht van radicale hervormers uit de com munistische partij van de Sovjet- Unie is op handen. Gisteren leverde een van de meest spraakmakende hervormers, Joeri Afanasjev, zijn partijboekje in. De historicus Afanasjev is een van de leiders van het Democra tisch Platform, een radicale fractie binnen de partij waarvan de leden vorige week door het Centraal Co mité zijn beschuldigd van 'kapita listische afwijkingen' en 'scheurma kerij'. Afanasjev zei gisteren dat het de hoogste tijd is voor de 'echte her vormers' om de partij te verlaten. "Lid blijven betekent de illusie wekken dat het systeem in staat is zich van binnenuit radicaal te her vormen". Binnen het Democratisch Platform, dat zegt in meer dan hon derd steden afdelingen te hebben en volgende maand een congres houden wil, bestaat echter grote verdeeldheid over de vraag of .de strijd voor hervormingen binnen of buiten de partij moet worden ge voerd. Volgens Afanasjev, die in het par lement opzien baarde door Lenin af te schilderen als de schepper van een barbaars systeem, zullen ande re leden van het Democratisch Plat form nog deze week hun partijboek jes inleveren. Buitenland kort Hongkong Vijftigduizend inwoners van Hong kong krijgen een Brits paspoort, waardoor zij zich met hun families in het Verenigd Koninkrijk kunnen vestigen. Het Britse Lagerhuis heeft dat gisteravond na een debat van zes uur besloten. In 1997 wordt de Britse kolonie overgedragen aan China. Suriname Gevangenisautoriteiten in New York hebben gisteren de Ameri kaanse justitie strafvermindering "wegens voortreffelijke gedrag" ge vraagd voor de Surinaamse legerka- pitein Etienne Boerenveen, die in 1986 in Florida is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar we gens pogingen tot cocaïnesmokkel. Strangeways De directeur van de Strangeways- gevangenis in Manchester heeft gis teren gezegd dat hij alle gedetineer den in kaart heeft en ervan over tuigd is dat zich in de delen van het gebouw die nog door opstandige ge vangenen bezet worden gehouden geen lijken bevinden. Nepal In het nieuwe kabinet van elf minis ters in Nepal zitten leden van ver schillende oppositiepartijen die tot voor kort verboden waren. Sommi gen van hen zaten zeer recent nog gevangen. De 66-jarige leider van de Nepalese Congrespartij, Krishna Prasad Bhattarai, wordt premier van de interim-regering die een nieuwe grondwet opstelt en nog dit jaar nieuwe verkiezingen uit schrijft. politieke unie morgen al met hun Europese collega's tijdens een in formele ontmoeting ter voorberei ding van de Europese topconferen tie, die een week later in Dublin wordt gehouden. Daar spreken de landen over de gevolgen van de Duitse eenwording voor de integratie van Europa. De EG-leiders hebben aan de eenwor ding hun zegen gegeven, maar wil len dat die niet ten koste gaat van de verdere integratie van de Europese landen in een politieke en economi sche unie. Diplomaten in Brussel sluiten niet uit dat bij het overleg ook de ontwikkelingen in Litouwen aan de orde komen. De EG-landen hebben zich wat Litouwen betreft tot nu toe bijzonder terughoudend opgesteld, kennelijk omdat zij vre zen dat een te uitgesproken stelling- name Gorbatsjöv's positie zal ver zwakken. GDANSK - Met onder ting hebben als de vertegenwoordi- vaandelgezwaai opende gisteroch- gers van de vakorgafnisatie. Het was als tend het tweede congres van f Poolse vakbond Solidariteit. Het een historische bijeenkomst: het het binnen Oost-Europa vorige congres vond negen jaar ge- eerst was dat een oppositiegroep i het bondsleider Walesa te beperken. leden plaats, vlak voordat generaal de regering kwam. Maar Diev Jaruzelski de staat van beleg afkon- Poolse model door de gebeurtenis- richten. Zijn groeiende groep tegen- Solidariteit ondergronds moest gaan werken. Het is ook een congres waar de Poolse vakbewe ging een groot aantal interne tegen stellingen moet zien op te lossen. elders in Oost-Europa volko- standers vreest echter dat die poli- men achterhaald, in Hongarije en Slovenië zijn zelfs al vrije verkiezin gen gehouden en in andere landen sa. staan ze op stapel. De vraag is vooral dringend gé Een van de belangrijkste vragen op worden, omdat de roep om vrije ver het congres is dan ook welke positie kie2ingen in Poien steeds sterker De onaantastbare positie lidariteit in Polen begint langza^ merhand af te brokkelen kan dat beter illustreren dan het feit dat het tram- en buspersoneel in Gdansk op de eerste dag van het congres een wilde staking voor loonsverhoging begon. De afge vaardigden op het congres zagen dat gisteren als een provocatie te- Solidariteit in de toekomst! Poolse politiek wil gaan De organisatie wil zich niet omvor men tot een politieke partij. Men be seft dat Solidariteit dan zo over- niets heersend zal worden in de Poolse politiek dat de pakweg, honderd nieuwe partijen en partijtjes bij ver kiezingen bij voorbaat geen enkele kans maken. Mazowiecld vraagt gen de bond, die immers het straffe n ï-j economische herstelprogramma SteUIl oOllClcirLtClt i de regering-Mazowiecki onder-1 steünt. Zij is daarmee mede-verant- woordelijk voer j ende armoedel Het congres zal voor de afgevaar digden zeker niet eenvoudiger wor den dan negen jaar geleden, toen het Solidariteitsbestuur de eindelo ze debatten na een week afkapte door de koelgeneratoren in de con gres annex ijshal te laten starten, Waarschijnlijk met e GDANSK (Rtr/DPA/AFP/UPI) de daardoor groei- De Poolse premier Tadeusz Mazo- wiecki heeft gisteren Solidariteit buigen gewaarschuwd voor de "verlei ding van demagogie en populis me". Bij de opening van het con- gre hield hij de 480 gedelegeerden voor dat "wij de strijd tegen het totalitarisme hebben gewonnen, ook het gevecht om de blik is deze ijshal ook ditmaal afgehuurd. Het kernprobleem is de verander- utzien- de democratie Hij riep de vakbond op de pijn lijke economische maatregelen ifïe regering met zijn volle ge- de positie van Solidariteit. Destijds wic>>t u' s,te""en' Mazowiecki het doel van de vakbond hel der: de strijd tegen het communis' me. Inmiddels is de Poolse samen ieving veranderd en daarmee ook eerste de positie van Solidariteit. Vorig dringen jaar werd een regering gevormd, consumptiegoederen waarin zowel de communisten zit- ker kende dat het beleid werkloos heid en ontberingen tot gevolg heeft, maar hij wees ook op de zoals het terug- de inflatie de wordt. Ze zijn gepland vier jaar, maar sommigen pleiten al voor verkiezingen in de komende herfst. Dat is echter onwaarschijn lijk, omdat de regering-Mazowiecki nog maar net is begonnen met een zwaar economisch hervormings- jprogramma begorinen, dat door verkiezingen in de herfst érnstig in gevaar zou worden gebracht. Onvrede iHet economisch hervormingspro gramma wordt door Solidariteit ge steund, maar .de bond kan er ook niet omheen dat de maatschappelij ke onvrede over het beleid toe neemt. Het congres zal zich moeten de vraag hoe het stre- -olledige werkgelegen heid gecombineerd kan worden met een nog steeds stijgend aantal werklozen, en hoe de wens voor een rechtvaardiger beloning te rijmen is met de dalende inkomens. I Solidariteit heeft nog steeds een sterke positie in de Poolse samenle ving, maar de druk neemt toe. En Lech Walesa zal tot zijn schrik heb ben gemerkt, dat hij bij de regelma tige populariteitstests niet meer op de eerste maar op de vierde plaats staat. Niet voor niets overweegt de vakbondsleider de politiek in te gaan: hoewel hij het bij vlagen ont kent is zeer waarschijnlijk dat hij zich kandidaat wil stellen voor het presidentschap. BONN/BERLIJN - De Westduitse regering heeft in grqte lijnen posi tief gereageerd op de regeringsver klaring van de Oostduitse minister president De Maizière, waarin deze de invoering van de monetaire, soci ale en economische unie nog voor de zomer bepleit, een wisselkoers van één DDR-mark tegen één D- mark eist en zich tegen een uitver koop van de belangen van de Oost duitse burgers weert. Bonn sprak van een bemoedigende verklaring, waarin de wil naar de eenwording en de invoering van de vrije-markteconomie centraal staan. door Hans Hoogendijk De sociaal-democratische kanse lierskandidaat Oskar Lafontaine zei respect te hebben voor de opvatting van De Maizière, dat de Oostduit sers niet als burgers, tweede klasse de weg naar de eenwording willen voltooien. De Maizière onderstreepte giste ren in het Oostberlijnse parlement dat de wisselkoers van 'een op een' de basis vormt voor alle verdere on- Stierengevecht in Moskou van de baan MOSKOU - Er komen geen toreadors in Moskouse arena's. Na dui zenden protestbrieven en -telegrammen hebben het ministerie van cul tuur en de directie van het Loezjniki-stadion de plannen geschrapt om dit wrede Spaanse volksvermaak in de Sovjetunie te introduceren. Volgens Aleksi Tairov, onderdirecteur van een vereniging die de eer ste corrida in de Moskouse hoofdstad wilde organiseren, is men vooral gezwicht voor de boze reacties van tegenstanders. De tweede reden is een typisch Russische: de directie kon geen methode vinden om het gras in het stadion te beschermen. Overigens betekent de capitulatie van de Moskouse organisatoren nog niet dat deze vorm van dierenkwelling buiten de Sovjet-grenzen blijft. De vereniging van Tairov heeft namelijk een verzoek uit Alma Ata ontvangen om daar een corrida te organiseren. derhandelingen. Minister Seiters, die in het kabinet-Kohl de Duits- Duitse besprekingen coördineert, zei ervan overtuigd te zijn dat er een voor beide zijden bevredigende op lossing wordt gevonden. Minder optimistisch uitte zich vice-president Schlesinger van de Westduitse Bundesbank. Hij waar schuwde voor enorme consequem ties bij een algemene wisselkoers van 'een op een'. "De Bundesbank kan daardoor worden gedwongen krachtig op de kredietrem te trap pen", zei Schlesinger, die negatieve gevolgen voor de economische groei en de arbeidsmarkt niet uit sloot. De Maizière sprak zich uit voor een snelle eenwording met West- Duitsland, maar eist wel verregaan de sociale maatregelen om de nega tieve gevolgen voor de DDR zo veel mogelijk te beperken. De minister president kondigde het snelle einde aan van de communistische "com- mando-i Hij ging ook in op de Poolse west grens en verklaarde dat Duitsland geen gebiedsaanspraken meer heeft tegenover andere landen. De Oost duitse leider zei dat geen buurland bang hoeft te zijn voor een verenigd Duitsland en dankte Michael Gor- batsjov zonder wiens perestrojka en glasnost dé vreedzame revolutie on mogelijk'was geweest. Hij bena- drukte de loyaliteit van de DDR ten opzichte van de Oosteuropese lan den, waarbij hij wel op korte ter mijn onderhandelingen wil begin nen over de militaire verplichtin gen. De minister-president vindt dat zo lang het Warschaupact en de NAVO nog bestaan, Russische troe pen en een strikt defensief Oost duits leger op DDR-gebied moeten blijven. KAAPSTAD (DPA/RTR/AFP) - Al le bestaande apartheidswetten wor den geschrapt of gewijzigd, maar de Zuidafrikaanse blanken moeten uiteindelijk het laatste woord krij gen over een nieuwe grondwet waarin dat wordt geregeld, zo heeft president Frederik De Klerk giste ren verklaard bij de begrotingsde- ba'tten. Hij voegde daaraan toe dat er niets tegen is als ook de kamers voor kleurlingen en Indiërs van het naar ras gescheiden Zuidafrikaanse parlement hun kiezers in een refe rendum naar hun mening vragen. Ook onder de zwarte meerderheid van de bevolking, die geen stem recht heeft, zou op verzoek een soort opiniepeiling gehouden kun nen worden. Het ANC heeft altijd gepleit voor een systeem waarin iedere Zuidafri kaan een gelijkwaardigde stem heeft. Maar De Klerk herhaalde nog eens dat een stelsel waarin een meerderheid een minderheid over heerst "niet acceptabel is voor de Nasionale Party". BAYRUT (Rtr/AFP/AP) - Terwijl de Verenigde Staten al een ont vangstteam naar het Wesduitse Wiesbaden hadden gestuurd, maak te de Islamitische Jihad voor de be vrijding van Palestina gisteren be kend dat de vrijlating van één van zijn drie Amerikaanse gijzelaars voor onbepaalde tijd is uitgesteld' wegens "gebrek aan samenwer king" van de Amerikaanse rege ring. De organisatie blijft bij zijn voor waarde dat onderminister John Kelly van buitenlandse zaken naar de Syrische hoofdstad Damascus moet komen om de laatste details van de vrijlatingte regelen. "Het ge brek aan samenwerking van Kelly heeft tot nu toe de vrijlating ge dwarsboomd waardoor wij de ope ratie hebben .opgeschort tot het plaatje duidelijk is", aldus een giste ren uitgegeven verklaring. President George Bush verklaar de na een ontmoeting met de Franse president Miterrand dat hij niet van plan is Kelly naar Damascus te stu ren om niet de schijn te wekken dat de VS met de ontvoerders onder handelen. De Jihad heeft gevraagd om de komst van de Syrische generaal Ghazi Kenaan naar Bayrut, in de hoop dat hij Kelly kan overhalen om naar Damascus te gaan om de vrijlating daar af te wikkelen. De Amerikaanse ambassadeur in Sy rië, Edward Djerejian, is gisteren te ruggevlogen van West-Duitsland, waar Kelly momenteel is, naar Da mascus. Daar heeft hij overleg ge- voèrd op het ministerie van buiten landse zaken, maar over de inhoud van de gesprekken wilde hij geen mededelingen doen. JERUZALEM - Een orthodoxe jood maakt een praatje met een Israëli sche soldaat bij het gebouwencom plex in het christelijke deel dan Je ruzalem dat sinds vorige week door ongeveer 150 joden wordt bewoond. Gisteren schortte een rechter van het Israëlische Hooggerechtshof op het laatste moment een ontruimingsor der op van procureur-generaal Yo- sef Harish. Het Hooggerechtshof be handelt vandaag het beroep dat de joden onmiddellijk aantekenden te gen de order. Harish had de ontrui ming bevolen om de verhoudingen tussen christenen en joden in Jeru zalem niet verder te doen verslechte- WASHINGTON/MOSKOU (DPA/UPI/AFP/Rtr/GPD) - Zowel de VS als Litouwen hebben weinig verweer tegen de olie- en gasboycot die de Sovjetunie tegen de Balti- sche republiek heeft ingesteld. On danks de dreigende taal van presi dent Bush kunnen de VS volgens deskundigen van het Internationale Economisch Instituut in Washing ton weinig meer doen dan de Sov jetunie dreigen de onderhandelin gen over handelsakkoorden stop te zetten. Litouwen heeft al even weinig verweer. President Vytautas Lands- bergis zei gisteren voor de Franse tv dat "Litouwen het honderd jaar kan volhouden zonder gas en olie", maar dat is voornamelijk peptalk voor de bevolking. Want eerder de ze week zei het Westduitse Ost- Marktforschungsinstituut in Ham burg dat "Litouwen volgens de nor male economische maatstaven vrij wel weerloos is tegenover een eco nomische blokkade". De republiek: produceert volgens het instituut voldoende voedsel om zichzelf te voeden, maar kan voor zijn veesta pel niet zonder voer uit de rest van het land. Ook voor zijn energievoor ziening en de aanvoer van grond stoffen én halffabrikaten en onder delen voor zijn industrie is de Oost- zeestaat vrijwel totaal afhankelijk van de rest van de Sovjetunie. Bovendien is de Litouwse pre mier mevrouw Prunskiene niet voor haar plezier naar Noorwegen gereisd, maar om olie te krijgen. De regering in Oslo zei haar echter dat het Noorse oliemaatschappijen vrij staat olie aan Litouwen te verko pen, maar dat levering moeilijk zou kunnen blijken omdat de Sovjetu nie de enige haven, Klaipeda, be heerst. Bovendien moet Litouwen in harde valuta betalen. Prunskiene onderstreepte gisteren na 'besprekingen met de Noorse premier Jan Syse, dat Litouwen be reid is om leningen af te sluiten. Vice-premier Algirdas Brazauskas zei gisteren dat Litouwen per. dag vijf miljoen dollar (ruim1 tien mil joen gulden) nodig heeft om zijn energiebehoefte te dekken tegen wereldmarktprijzen, maar "dat het niet over dit geld beschikt". Volgens Punskiene heeft het dichtdraaien van de gaskraan zware Litouwse auto mobilisten staan in hun voornamelijk Russische Lad- a's in lange rij en te wachten voor de benzine pompen. Ze kre gen niet meer dan 10 liter per persoon bij deze pomp in Vilni- gevolgen voor Litou wen. "We hebben nog voor zes we ken olie, maar geen gasreserves. Als de gasleveranties voor meer dan 50 procent worden beknot, dreigt een ernstige ^ituatie voor ons land". Intussen kwamen er berichten uit Estland dat het embargo ook gevol gen heeft voor de twee andere Oost- zeestaten, Estland en Letland, de len van Witrusland en de Sovjeten clave Kaliningrad, het vroegere Kö- nigsberg, aan de Oostzee ingeklemd tussen Polen en Litouwen. Sinds het middaguur gisteren heeft Litouwen slechts 15,7 procent van de normale hoeveelheid gas ge leverd gekregen. Dat is 3,5 miljoen m3 per dag in plaats van de normale ruim, i'8 miljoen m3, aldus het Li touwse gasbedrijf in Vilnius. Van de vier oliepijpleidingen die de olie-' toevoer naar de republiek verzor gen, zijn er drie buiten werking. Al leen door de leiding uit Slonim in Witrusland stroomt nog olie. Verwarming Deze situatie betekent een ernstige bedreiging voor de stroomvoorzie ning in Litouwen. Op dit moment is de elektriciteit afkomstig uit de gas- en oliegestookte elektriciteitscen trale Elektrenai en uit de naburige republieken. De Litouwse rege ringswoordvoerder Cheslovas Jur- chinas vroeg de bevolking via de ra dio op energie te bezuinigen. "Zo kunnen we langer overleven en, miss'chien, worden we dan niet ge ïntimideerd door deze sancties". Via de radio is bekendgemaakt dat de verwarming vanaf vandaag uitgaat. Maar er is geen paniek, zo zei een gemeentefunctionaris in Kaunas, de historische hoofdstad van Litouwen. Auto's staan vijf a zes uur in de rij bij tankstations, voegde hij eraan toe. VS zien af van produktie nieuwe Lance-raketten WASHINGTON (GPD) - De pro duktie van korte-afstandsraketten is voor onbepaalde tijd uitgesteld. President Bush heeft na groeiend verzet tegen de nieuwe raketten de eer aan zichzelf gehouden en het plan in de ijskast gezet, blijkt uit op merkingen van Arfierikaanse rege ringsfunctionarissen- Het besluit betekent in de praktijk dat de mo dernisering van de Lartce-raketten nu definitief van de baan is. De raketten hadden over enkele jaren de huidige Lance-raketten in West-Duitsland moeten vervangen. Die raketten blijven nog wel staan, en kunnen in principe tot het jaar 2000 mee. Enkeleweken geleden hadden Amerikaanse regeringsfunctiona rissen al laten uitlekken .dat werd gedacht over "alternatieven" voor de nieuwe korte-afstandsraketten in West-Duitsland. Toen werd nog wel vastgehouden aan .produktie van de nieuwe raketten. Nu blijkt dat de regering-Bush definitief gezwicht is voor de grote druk die vanuit het Congres werd uitgeoefend, alsmede voor de nieu we politieke realiteit in Europa. De nieuwe raketten hadden, net als de huidige Lance-raketten, moe ten worden gestationeerd bij de grens tussen Oost- en West-Duits land. Het plan riep begin vorig jaar al grote weerstand in een aantal Eu ropese NAVO-landen op. Vooral West-Duitsland was tegen, omdat de raketten bij lancering onvermij delijk bijna allemaal in Oost-Duits- land zouden terechtkomen. Vorig jaar besloot de NAVO de plaatsing uit te stellen, al hield de regering- Bush vast aan het produktieschema met het oog op toekomstige statio nering. Omdat de eenwording van de twee Duitslanden snel zijn beslag krijgt en bovendien de dreiging van het Sovjet-blok drastisch is afgeno men, heeft volgens een aantal Con gresleden plaatsing geen enkele zin

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7