Gorbatsjov schort liervoniiiiigen op AIM 75, DE ECHTE SP0RTSEDAN. AH nieuw doelwit winkelactie Positieve ervaringen met 4 x uur werken per week Economisch plan wekt weerstanden 'Aandeelhouders de dupe van verkoop Macintosh' Braks geeft 50 miljoen extra, toch acties boeren GTI lijdt niet onder geknoei 'zieke' dochter VRIJDAG 20 APRIL 1990 PAGINA 5 STEIN/HEERLEN (GPD/ANP) - De directies van Macintosh en DSM en de raad van commissarissen van het detailhandelsconcern (Super- confex, Piet Klerks, Kwantum, Halfords) hebben gisteren een stort vloed van kritiek over zich heen ge kregen van de aandeelhouders. Met uitzondering van een oudere aan deelhouder die zich verheugde op de traditionele Limburgse kersen vlaai, toonden alle effectenbezitters zich zeer verbolgen over de manier waarop met hun belangen wordt omgesprongen bij de uitkoop door het Macintosh-management. Dat bleek tijdens de door vijftig mensen bezochte informatieve aan deelhoudersvergadering, die Ma cintosh gisteren hield in het hoofd- MOSKOU (GPD/AP/Rtr) - De plannen voor grondige economische hervormingen van beSrshandellren aanwezi^Opme^ Sovjet-president Gorbatsjov stuiten op zo veel weerstand dat hij zal uitstellen. Zijn econo- kingen en verwijten als 'diefstal', misch programma, dat een eind zou moeten maken aan de huidige stagnatie in de pe- 'het zaakje stinkt' en 'aandeeihou- restrojka, heeft 'nieuwe ideeën nodig', aldus zijn gisteren door persbureau Tass gepubli- waren nieH^n de lucht Aan deelhouder J. Brink beschuldigde voerder Van Nielande kenbaar, dat te zitten". DSM Macintosh tegen de veel aandeelhouders het gevoel hadden bij doorgang van de plan nen "met een matig gevulde geld- heidsbelang heeft, zak te blijven zitten". Daarbij be- M schuldigde hij DSM| vesteringsmaatschappij Reiss Co van oud-topman J. Kuijten van HCS voor 45 procent deelneemt. Het eigen vermogen van deze maat schappij gaat 20 miljoen gulden be dragen. Elf miljoen komt van de di rectie. negen miljoen gulden brengt Reiss in. Het eigen geld en geleend ou het geld samen bedragen 95 miljoen plaats gulden. Van DSM leent r Vrijwel iedere uitkoop onderneming door haar eigen dii ceerde verklaring. spannen met de directie, die Macin- tie gebeurt door personen die de te tosh alles bij elkaar voor 250 miljoen kopen onderneming als onderpand gulden wil kopen. nemen voor de financiering. Via de- Volgens de VEB wordt grote ze weg kunnen de directieleden ver- schade berokkend aan de beleg- der de rente op geleend geld gers, die in de afgelopen jaren delen Macintosh soms voor i a dan 100 gulden per stuk hadden ge- te weinig belasting kocht. Nu krijgen zij slechts 46,50 gulden per aandeel. "Dat kunt u toch niet maken, meneer Vanf niljoen werd ook bevestigd dat Reiss nog eens 50 miljoen gulden beschikbaar stelt tegen dezelfde zachte voor waarden. Vervolgens richten de onderne mers een werkmaatschappij op. waarin de 95 miljoen gulden wordt ingelegd. De werkmaatschappij op De bekendmaking dat de regering haar plannen om de Sovjet-econo mie grondig te moderniseren voor lopig opschort volgen na twee da gen van verwoede debatten tussen de naaste adviseurs van Gorbatsjov en de leiders van de vijftien Sovjet republieken. "We hebben nieuwe ideeën nodig om de plannen volle dig te kunnen uitwerken", liet Gor batsjov daarna weten. Wolter s Kluwer biedt zich aan, meer winst Smit en hiternatio Bovendien moet, zo blijkt uit 'de den in e verklaring, het economisch pro- gramma gramma nog aan een brede maat- schappelijke discussie wor.den on derworpen. Gorbatsjov zei dat het noodzakelijk was de vakbonden, wetenschappers en bedrijfsleven bij de debatten te betrekken. De afgelopen weken hebben Sov jet-economen herhaaldelijk ver klaard dat er nogal wat weerstan den bestaan tegen Gorbatsj nomische hervormingen. Vice-pre mier Abalkin zei recentelijk, dat dit één van de oorzaken was om af te zien van een radicale economische sanering zoals die in Polen wordt doorgevoerd. Vrees voor enorme prijsstijgin gen en werkloosheid als gevolg v gespecifeerd pro* de managers achter de tafel zelfs Liemt", aldus een andere wanhopi- (G.J. Beijer, J.J.Nijhuis, J. Cardoso) onderneming verrekenen. Als parti- haar beurt^eenUM.miljoen gulden culieren betalen zij daar nu eenmaal weinig belasting voor. Voor de aankoop van Macintosh wordt een financieringsmaatschap pij opgericht, waarin de directie heeft dan 250 miljoen het bod van eenzelfde be drag wordt uitgebracht op Macin tosh N.V. Zo neemt de nieuwe werkmaatschappij alle bezittingen en schulden van de oude Macintosh over. In het totale bedrag zit 96 mil joen aan goodwill. privatisering van bedrij laten van prijzen, zorgen AMSTERDAM (GPD) - Wolters de nodige onrust in bedrijven, zo Kluwer staat open voor iedere vorm blijkt uit de Sovjet-media. In Gor- van samenwerking van een''strate- batsjovs verklaring wordt daar ove- gische alliantie' tot én met een volle- riSens °P ingegaan: "Het is van het dige fusie. Het bedrijf, dat met deze grootste belang dat de laagste inko- bekendmaking in fetie zichzelf K™~'"J" |gj H de aabieding doet, zegt daarbij mand uit te sluiten. Ir. M. Ververs, sinds september vorig jaar de nieuwe topman bij het uitgeversconcern zei geen voorkeur voor een Nederlandse dan wel bui- vatiser,ing, tenlandse partner te hebben. Uitge ver Elsevier heeft nog onlangs ge zegd nog steeds geïnteresseerd te zijn. Elsevier heeft 33 procent van de aandelen van Wolters Kluwer maar geen enkele zeggenschap. De fusie tussen Wolters Samsom en Kluwer was indertijd een recht streeks gevolg van de pogingen van Elsevier om Kluwer over te nemen. Ververs sprak tegen dat Elsevier een zetel in de raad van commissa rissen had opgeëist. Daar was een vacature ontstaan na het plotselin ge vertrek van mr. drs. H. Langman. Internatio De nettowinst van Internatio-Mül- ler (IM), een concern dat op velerlei terreinen actief is, is vorig jaar ge stegen met 27 procent van 44 mil joen gulden naar 56,1 miljoen. De omzet van de groep nam met een kleine 100 miljoen gulden toe tot 2747 miljoen. Het aantal perso neelsleden bleef met 10.75-7 nage noeg gelijk. IM houdt zich bezig met onder meer technische installatie/engi neering, metaalverwerkingsbedrij ven, techniek, handel en transport. worden beschermd", zei hij. Een zevende deel van de Sovjet be volking. leeft onder het officieel vastgestelde bestaansminimum. Het hervormingsprogramma om- 'at maatregelen betreffende de pri- het bedrijfsleven, voorschriften voor de activiteiten van buitenlandse ondernemingen, vrijere prijzen die nu door de re gering worden vastgesteld een nieuwe belastingstelsel en regels voor het bankwezen. De bedoeling 'is dat het programma begin mei ter beoordeling wordt voorgelegd aan het parlement. Gorbatsjov noemde het program ma vindt het belangrijkste keer punt sinds de Russische revolutie van 1917. "De overgang naar een ge reguleerde^ markteconomie moet beter worden gepland en uitmon- DEN HAAG (GPD/ANP) Minis- De akkerbouwers gaan door met ter Braks (landbouw) trekt nog eens hun strijd voor een betere graan- 50 miljoen gulden extra uit voor prijs en kondigden gisteren nieuwe graanboeren die ophouden met hun protestacties aan voor na het week- bedrijf. Braks kreeg daarmee het .einde. De boeren vonden de uitslag groene licht van de Tweede Kamer voor zijn akkerbouwbeleid. De boe- gend. De ren kondigden gisterenf tie nieuwe acties aan. het kamerdebat onbevredi- j,kondiging kwam als j na de tamme demon stratie, die enkele honderden boe ren eerder op de dag in Den Haag Braks hadden gehouden. |Op welke manier de acties gestal- Met het extra geld kwaj tegemoet aan de wensen WD, D66 en Groen Links, die de 90 te krijgen, is nog niet bekend. De liljoen gulden die het kabinet de boeren zijn in hun i afgelopen week voor de akkerbouv heeft uitgetrokken te weinig von den. De regering legt nu in totaal monstreren sterk beperkt door de /aarschuwing van minister Dales binnenlandse zaken dat blok- 500 miljoen gulden op tafel voor de kades niet meer worden geduld, reorganisatie van de graansector, Volgens actieleider Jan Geluk'zul len de akkerbouwers kiezen graan- andersoortige acties. "Wij voelen de Europese Ge- niets voor een confrontatie met de Onder een woud van paraplu's verzamelden demonstrerende graanboeren zich gisteren op het Haagsi het spandoek rechts wordt minister Braks aangeduid als 'lobbig zwijn'. (foto and Overleg winkelsluiting mislukt die uiteindelijk moet leiden tot mindering v« overschotten meenschap. Braks zei in een ge- minister sprek met de vaste kamercommis sie voor landbouw: "Wie dan nog durft te zeggen dat het om kruimel werk gaat, spreekt lichtvaardig". Het geld wordt gebruikt om ak kerbouwers gedeeltelijk te compen seren voor het verlies van hun inko men de afgelopen jaren, voor graan boeren die stoppen met hun bedrijf of overgaan op de produktie van an dere landbouwprodukten en daar- AMSTERDAM (GPD) De vesti Smit Het sleep- en bergingsconcern Smit Internationale heeft vorig jaar een winst geboekt van 4 miljoen gulden. In het vijftien maanden tellende boekjaar 1987/1988 werd een verlies geleden van 48.9 miljoen, het gevolg van het snel afschrijven van een aantal kraanschepen. De omzet van Smit bedroeg in 1989 587,8 miljoen gulden. De winst van Vigilanter Holding, die 40 procent van de aandelen Smit bezit, is vorig jaar uitgekomen op 1,5 miljoen gulden tegen een verlies van 19,7 miljoen in 1988. Sprank Perrier niet natuurlijk WASHINGTON (Rtr) - De Amerikaanse keuringsdienst van waren (FDA) heeft de Fran se mineraalwaterproducent Perrier opgedragen zijn etiket ten te veranderen. Perrier noemde zijn water 'natuurlijk sprankelend mineraalwater met koolzuur', terwijl alle of bijna al le koolzuur is toegevoegd. Perrier moet vanaf 30 juli eti ketten voeren waarop staat dat" het produkt zowel water als koolzuur bevat. Op de citroen-, kersen- en sinasappelvariant moet zijn aangegeven dat het water ook smaakstoffen bevat. Perrier komt volgende week weer op de markt in de Verenig de Staten. In februari heeft Per rier honderd miljoen flessen wa ter over de hele wereld uit de winkels gehaald, wegens ver ontreiniging met benzeen. BUNNIK (GPD/ANP) - De win- vent voorstander kels van supermarktketen Albert stelling, toont volgens de FNV~"de Heijn worden volgende week doel- arrogantie te heersen over alle wit van de acties van het winkelper- permarkten". sorieel tegen éen latere winkelslui- De bonden waren naar Bunnik ting. Gisteren mislukte het overleg gekomen op uitnodiging tussen de bonden en de werkgevers werkgevers, volgens de FNV het winkelbedrijf over de plan- der valse i om winkels voortaan tot half ze-HÏ| open te houden. Volgens de Dienstenbond FNV langere open- sentatie van een model voor een 4- en 5-daagse werkweek gehouden". De werkgeversorganisaties heb ben de bonden voorgesteld ófti flexibele werkroosters in te voeren, de zodat werknemers een wisselend aantal uren per dag of een variabel r graanakkers braak leggen. Beperking De Kamer was wel de weigering i ging in Goes, waarvan de directeur afgelopen week werd gearresteerd wegens gesjoemel met btw-opga- ven, heeft GTI (technische dienst verlening) zo'n 10 miljoen gulden bij de EG-partners aan te dringen gekost. "Wanneer je zestig dochters op produktie-beperking. De missie van wijze mannen onder i oud-minister De Koning had in advies aan het kabinet aangedron- hebt, wordt er wel eens één ziek t valt de ziekenhuisrekening hoog uit", zei directeur Dekker gisteren toelichting op de goede jaar gen op produktiebeperking. De EG- cijfers van vorig jaar. endselen". Onder- aantal dagen per week werken, regeling om de graanoverschotten De GTI-vestiging in Goes draaide handelaar Steyaert zei: "De bedrij ven hadden beloofd om behoud de huidige sluitingstijd te Albert Heijn de kwade genius ach- gen. In plaats daarva ter de plannen. Albert Heijn, fer- werkgevers hebben e Acties Voor werk tussen 18.00 en 18.30 stellen de grootwinkelbedrijven comnensatie in tijd voor. 20.000 bouwvakkers zijn werk zat UTRECHT (ANP) Twintigduizend bouwvakkers ofwel tien procent van het totale werknemersbestand is actief op zoek naar ander werk buiten de bedrijfstak. Een kwart van de bouwvakkers loopt rond met deze gedachte. Dit blijkt uit een onderzoek van het CNV in opdracht van de Hout- en Bouwbond CNV. De resultaten zijn gisteren gepresenteerd op het congres Volgens de Dienstenbond FNV werd gisteren bij in totaal 27 win kels het werk de hele dag neerge legd door zo'n 550 mensen. In vijf winkels ging de staking niet door omdat e porren der meer om een Hema-vestiging i Deventer, V D in Den Bosch i te verkleinen prijsverlaging. Als de totale EG- produktie in een jaar de 160 miljoen ring ton overschrijdt, dalen automatisch de prijzen met 3 procent. gebaseerd op vorig jaar slecht door onjuist aange- Het WD-kamerlid Blauw weet zowel Braks als minister-pre- Iwerk en de slechte uitvoe- !]Door verkeerde opgave de btw trachtte de leiding dat te verdoezelen, bleek uit een extern accountantsonderzoek. De betref fende vestigingsdirecteur en de ad- nistrateur zijn ontslagen. Of er wel D66 als de PvdA vindt dat wege vorig jaar bleek dat er iets niet Braks zich moet inzetten 1 i de Hout- en Bouwbond CNV in Utrecht. Volgens voorzitter F. van der dorp en Leeuwarden. AH-vestigingen in Amsterdam-Os- graanquotum. Van Noord (CDA) dat Meulen onderstrepen de uitkomsten de noodzaak om de arbeidsomstan digheden in de bouw verder te verbeteren. Bijna alle ondervraagde bouwvakkers hebben last van ongunstige weersomstandigheden. Van overbelasting is bij 34 procent sprake. Ruim sommige plekken wordt er alleen driekwart komt weieens in aanraking met giftige stoffen, terwijl 66 pro- ochtend niet gewerkt bij voo cent vaak of altijd moet sjouwen en tillen. beeld in Utrecht op andere ple: Bijna driekwart doet af en toe werk dat ook mechanisch kan worden ge- ken de hele dag, zoals in Hilversur daan. De hinder van lawaai en onregelmatige werktijden scoren in deze Arnhem, Veendam, Deventer sector echter hoger met respectievelijk 45 en 41 procent. Vandaag verwacht de bond sta kingen in ongeveer 30 winkels, ver spreid door het gehele land. Op vilde dat Braks in Brussel blijft ha- geknoeid, lichtte de top van het be- op produktie-beperking. Braks beloofde de kwestie spoedig mogelijk bij een andere ge- jaar goed legenheid op de agenda laat zetten. drijf zelf de fiscus i Desondanks was het afgelopen ■GTI. "Goes was daar- dek". zei Dekker. Vo- Een doorbraak op korte termijn zit rig jaar bedroeg de winst 26,4 mil- /olgens Braks echter niet i dat met name Frankrijk en Enge- joen gulden, 15 procent r De omzet steeg 1 Den Haag. land zich tegen opgelegde beper- joen gulden in 1988 tot bijna i kingen verzetten. miljard. Effectenbeurs Hongarije krijgt voor het eerst in 42 jaar weer een effectenbeurs. Dat heeft het staatspersbureau MTI donderdag bekendgemaakt. Tus sen de vijf en tien bedrijven zullen een notering hebben. Hongarije kent inmiddels zogenoemde beurs- dagen, waarbij obligaties en aande len worden verhandeld. OPEC in haast bijeen De dertien olieministers van de OPEC (Organisatie van Olie-Expor terende Landen) komen op 2 mei in spoedoverleg bij elkaar. Zij zullen dan maatregelen afspreken die moeten leiden tot een hogere olie prijs, zo heeft Sadek Boussena, de president van de OPEC, gisteren bekendgemaakt. De olieprijzen zijn op het laagste punt beland sinds veertien maanden, vooral als gevolg van de overproduktie. Kipslachters staken Een groep werknemers van de kip penslachterij Van Miert in Breuke- len heeft vanochtend opnieuw het werk neergelegd. Volgens de werk nemers heeft Van Miert het tempo van de slachtlijn opgevoerd tot 103 kippen per minuut nadat was over eengekomen dat er per minuut niet meer dan 101 kippen zouden wor den geslacht. NS cao Een overgrote meerderheid van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Vervoersbond FNV Jieeft gisteren op een buitengewone algemene ver gadering in Houten ingestemd met het principe-akkoord voor een nieu we cao bij de Nederlandse Spoor wegen. Daarin staat een loonsver hoging van 3 procent en 500 gulden ineens opgenomen. ZAANDAM/TILBURG - Ahold wil zijn Albert Heijn-winkels na zes uur nog ten minste een half uur open houden, om tegemoet te ko men aan de wens van veel klanten. door Theo Haerkens De directie wil het personeel de ene week vier en de andere week vijf da gen laten werken. In de vierdaagse werkweek moeten dan langere da gen worden gemaakt. De vakbon den zijn mordicus tegen, maar in de praktijk zijn er wel positieve erva ringen, vooral in een aantal metaal bedrijven. Bij Assenburg bv in Tilburg, fa brikant van kantoormeubilair, werkt het produktiepersoneel al sinds driejaar niet meer dan vier da gen in de week terwijl de fabriek vijf dagen draait. Voor het assem- blagebedrijf van vrachtwagens, Scania Nederland bv in Zwolle, geldt dat sinds ruim een jaar, net als voor Holland Heating in Waalwijk, een fabriek van onder meer ventila toren. De mensen maken dagen van 9,5 uur en hebben in ruil daarvoor op wisselende dagen een dag in de week vrij. Wie op vrijdag zijn weke lijkse vrije dag heeft, krijgt die ook op de daaropvolgende maandag en heeft dus een extra lang weekeinde. De werknemers zijn vrijwel uit sluitend positief, aldus het hoofd personeelszaken, J. van Antwer pen. "Als ik vlug ontslag wil, moet ik de zaak terugdraaien en de vijfdaagse werkweek weer invoe ren", illustreert hij. Ook in Zwolle zijn de ervaringen gunstig, 'aldus hoofd personeelszaken R. van Vliet. "Aanvankelijk wilde de helft van de mensen er niet eens over praten, maar nadat de ondernemingsraad er met hen over had gesproken was vijfentachtig procent van de 1200 mensen die het betreft, voor invoe ring van de vierdaagse werkweek". Werkgelegenheid de directie van het Tilburgse be drijf, dat bijna 350 man personeel telt, is eveneens zeer te spreken over het nieuwe systeem dat werd ingevoerd om een eind te maken aan het veelvuldige overwerk en het inhuren van tijdelijke krachten. "Aanvankelijk hebben we de invoe ring van ploegendienst bekeken, maar dat viel-hier niet goed". Toen kwam de gedachte om het produktiepersoneel in vier dagen tijd 38 uur te laten werken. Na een uitgebreide proef waren personeel en ondernemingsraad gewonnen voor deze aanpak. Door de fabriek vijf langere dagen te laten draaien, is de produktiviteit met twintig procent opgevoerd. De De Alfa 75. Een zeldzame auto met een uitdagend karakter. Met een superieure techniek, uitstekende wegligging en bovendien alle ruimte en wegcomfort. Nu exclusief bij Albatros inclusief een 2e buitenspiegel, 2 ingebouwde speakers en antenne voor f 450,- extra. Of wilt u naast deze extra's nog een glazen schuifdak-voor komende zomer, dan kost u dit totale pakket slechts f 2.150,- extra. Kom snel naar Albatros en maak een overtuigende proefrit in de echte sportsedan, de Alfa 75. De Alfa 751.8 is al verkrijgbaar voor f 35.340,- en de IE uitvoering voor f37.910,-. ALBATROS LEIDEN Weversbaan 12, Leiderdorp 071-417493 maaXf cA tty fyrwJne/rrtf/ werkgelegenheid nam toe met tien tot twaalf procent. Van Antwerpen verheelt niet dat invoering van het nieuwe systeem ook een een probleem:wat moet er bij voorbeeld gebeuren als iemand op zijn vrije dinsdag ziek wordt? En wat als opa op de vrije donderdag wordt begraven? De ingeroosterde vrije dag geldt nu als een dag in het weekeinde. Wie op zijn vrije dins dag ziek wordt, heeft eenvoudig pech gehad. Hetzelfde geldt voor de begrafenis van opa, daar komt geen vrije dag voor terug. Winter Uitgesproken tegenstanders waren er ook. Vooral degenen die reken den op vaste inkomsten uit over werk, hadden er moeite mee. "Maar daarvoor hebben we een overgangs regeling getroffen. Wie dat wilde, mocht gedurende enige tijd vijf da gen in de week blijven werken". Overigens is dat nog niet hele maal uitgebannen. Vooral 's winters is er veel animo voor, omdat er met slecht weer buiten weinig lol te be leven is. Het bedrijf vaart er wel bij omdat het 's winters meer dan in de zomer te kampen heeft met ziekte. "Maar we hebben de indruk dat de mensen zich minder vaak ziek mel den. Wie behoefte heeft aan een baaidag, of zich wat gammel voelt denkt al snel: ik houd het nog wel een dagje vol, want dan ben ik toch vrij". Een bijkomend voordeel is dat de mensen langer met vakantie kun nen. "Als je regelmatig door de week vrij hebt, hoefje niet zo gauw een vrije dag te nemen en kun je ge makkelijk vier in plaats van drie we ken met vakantie". Witte boorden ten van de vierdaagse werkweek. Veel kantoorpersoneel bezet een eenmanspost en die kan niet een he le dag onbezet zijn. Bovendien kost het afhandelen van grotere orders niet meer tijd dan van een kleintje, de omvang van hét witte boorden- werk groeit daardoor niet zo hard als het werk in de produktie. Voor het kader in de fabriek is het ook even wennen. "De leidingge venden hebben het gevoel dat ze er altijd moeten zijn, maar er zijn ba zen die het er goed afbrengen en hun werktijd redelijk weten te be perken". Kostenbesparing Voorstanders noemen verder als voordeel dat men voor winkelen en vrijetijdsbesteding niet steeds is aangewezen op drukke dagen. Wie boodschappen wil doen met zijn partner, hoeft er niet steeds op za terdag op uit, maar kan dat uitstel len tot een rustige doordeweekse dag. Ook de belasting van het we gennet en het openbaar vervoer wordt meer gespreid. De FME, de federatie van werkge vers in de metaal en elektrotech niek, ziet zo mogelijkheden de za terdag weer bij de normale werk week te trekken, maar de bonden zijn hier geen voorstander van. Be drijfseconomisch gezien is verlen ging van de werkdag mits die hand in hand gaat met verlenging van de bedrijfstijd aantrekkelijk omdat gebouwen en andere voor zieningen intensiever worden ge bruikt, wat kostenbesparend werkt. Het hoofd personeelszaken van Assenburg is één brok enthousias me over de nieuwe indeling van de werkweek. Hij meent dat een groot bedrijf als Albert Heijn in staat moet zijn daarop over te schakelen. "Het is natuurlijk passen en meten, maar met wat creativiteit moet het te doen zijn".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5