'Met alleen een grote bek kom je er niet meer' Fokker Spin begint aan tweede jeugd 'Conciliair proces te veel van goede' I REPORTAGE i Soldatenbond WDM vindt na 24 jaar aansluiting bij vakcentrale FNV Gijsen: Acht Mei misleidt VRIJDAG 20 APRIL 1990 UTRECHT De Vereniging van Dienstplichtige Militairen WDM sluit zich begin mei aan de de vakcentrale FNV. De Federatieraad van de FNV zal er komende maandag offi cieel zijn toestemming voor verlenen. De vakcentrale stelt hiermee dienstplichtige soldaten gelijk aan (gewone) werk nemers. De WDM, waarvan 13.000 van de ongeveer 45.000 dienstplichtigen lid zijn, wordt de achttiende bond binnen de Federatie Nederlandse Vakbeweging. door Manno van den Berg De hoofdzetel van de WDM staat in de Kromhoutkazerne in Utrecht. Het kantoortje is niet makkelijk te vinden. Officieren weten de weg niet en soldaten wijzen vaag een kant op. Het kantoor blijkt alleen via een achterdeur van een groot ge bouw toegankelijk te zijn. "Een aan de FNV gelieerde soldatenbond zal in elk geval meer van zich doen spreken, zowel naar binnen als naar buiten toe", constateert Henk-Jan Eras, de secretaris van de vereni ging- De soldatenbond heeft in oktober vorig jaar een verzoek om toetre ding tot de FNV ingediend. Dat ge beurde nadat een meerderheid in de algemene vergadering daarvoor het groene licht had gegeven. Voor naamste doel is te bereiken dat een dienstplichtige ook als werknemer wordt beschouwd. De andere bond voor dienstplichtigen, de AVNM (met 25.000 leden bijna twee keer zo groot), zoekt geen aansluiting bij een vakcentrale. "We zijn politiek neutraal en de FNV Heeft nog altijd een politieke bijklank", aldus een woordvoerder. De WDM werkt al langere tijd samen met de FNV. De vakcentrale wilde echter in het verleden nog niet zo ver gaan om dienstplichti gen als werknemers te zien. Die maatschappelijke ruimte kwam er pas nadat de commissie-Albeda en de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht voor deze status had den gepleit. Bij de oproep voor het uitoefenen van militaire dienst is weliswaar sprake van een plicht, maar de werkelijke vervulling is vergelijkbaar met een betaald dienstverband, zo was de redene ring. De WDM, die met 13.000 leden lang niet de kleinste FNV-bond zal zijn, hoopt door de aansluiting bij de centrale een sterkere onderhan delingspositie ten opzichte van het ministerie van defensie te krijgen. Eras: "We zitten nu met de AVNM en de bonden van beroepsmilitai ren in het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen, het CGOM. De minister is daar voorzitter van en wij trekken daarin vaak aan het kortste eind". OV-kaart Eras neemt de invoering van de openbaar-vervoerkaart voor alle dienstplichtigen als voorbeeld. "Achteraf hoor je pas dat NS heeft gezegd dat de spoorwegen slechts capaciteit hebben voor de helft van de dienstplichtigen. Defensie heeft toen informeel laten weten dat de andere helft de trein toch niet neemt, omdat die een auto bezit". De WDM heeft wegens dit feit juist gepleit voor het handhaven van de bestaande reiskostenvergoeding naast de OV-kaart. Als FNV-bond kan de WDM in deze zaken meer gewicht in de schaal leggen door aansluiting te zoeken bij de Algemene Centrale van Overheidspersoneel (Acop), waarin de FNV-bonden binnen de overheidssector samenwerken. De Nederlandse overheid wil in de toe komst onderhandelingen over ar beidsvoorwaarden (voor de militai ren) voeren met vier centrales, waarvan de Acop er een is. Met aparte clubs of categorale bonden (foto A wordt dan niet meer onderhandeld. De WDM heeft zich hiervoor met het FNV-lidmaatschap weten in te dekken. Deelname van de WDM in de on derhandelingen zou volgens Eras betekenen dan niet alleen de FNV maar ook de overheid impliciet er kent dat dienstplichtigen werkne mers zijn met rechten. "Wettelijk hoeft dat dan niet eens te worden vastgelegd", meent Eras. Argumenten In de eerste jaren na haar oprichting in 1966 is het optreden van de WDM niet zonder resultaat geble ven. Speciale militaire treinen en een zwarte lijst van boeken die voor dienstplichtigen verboden waren verdwenen. In het begin van de ja ren zeventig zorgden demonstraties voor het afschaffen van de korte haardracht en de groetplicht. WDM-secretaris Eras vindt dat in deze tijd de steun van een grote organisatie als de FNV onontbeer lijk is. "Op straat een grote bek op zetten betekent in Den Haag niet zo veel meer. Je moet met goede argu menten komen en daar moet je een goede organisatie voor hebben". Behalve met een gebrek aan m kracht heeft de WDM ook te ma ken met een groot verloop onder de leden. Van de 13.000 leden zwaaien er elke twee maanden 2.000 af. het bestuur moet dan drie weken lang een ledenwerfactie op alle kazernes houden om het ledenbestand aan te vullen. Ondanks het grote verloop heeft de vereniging echter in 1989 toch gemiddeld 13.000 leden gehad. Dat ook de FNV voordelen heeft bij de aansluiting van de WDM blijkt volgens Eras uit de speciale fi nanciële regeling die is overeenge komen. FNV-bonden betalen per maand aan de vakcentrale gemid deld eenzesde van de contributie van hun leden. De eerste achttien maanden is de WDM afdrachtvrij en de daarop volgende vijf jaren zal de vereniging 42 cent per lid over de eerste 12.000 leden betalen. Pas bo ven die grens draagt de WDM per lid 84 cent af, eenzesde van de maandelijkse WDM-contributie van vijf gulden. Jonge leden De FNV heeft er wel wat voor over om dienstplichtigen - een doorsnee van de Nederlandse jongeren - bin nen de vakbeweging te halen. Begin jaren tachtig liep de instroom van jonge leden flink terug. Er nu weer groei in het ledental; het aangaan van nauwe banden met georgani seerde jongeren zoals in de WDM kan daaraan verder bijdragen. Piet Jeuken, beleidsmedewerker van de FNV en secretaris van het FNV-toekomstprogramma 200, dat zich in belangrijke mate op jonge ren richt, verklaart de belangstel ling voor jongeren. "Uit een onder zoek van 1986 bleek dat het gemid delde FNV-lid een man van rond de veertig is. Dat was ook het beeld van de beroepsbevolking in de ja ren vijftig. De FNV streeft er nu naar een afspiegeling te worden van de huidige arbeidsmarkt, waarin ook jongeren en vrouwen actief zijn". De toetreding van de WDM is niet het enige resultaat dat uit deze opstelling is voortgevloeid. Volgens Jeuken zal de dit jaar opgerichte jongerenorganisatie Jongeren FNV binnenkort ook toelating tot de FNV aanvragen. Met de Landelijke Studentenvakbond zijn intussen gesprekken gaande over vormen van samenwerking. Jeuken verwacht geen grote pro blemen bij de samenwerking tus sen de vakcentrale en het nieuwe achttiende lid. Dat WDM-bestuur- ders volgens de statuten acht maan den in functie mogen blijven, zal naar zijn mening niet leiden tot een inconsistente partner. "Alle toe komstige besturen moeten zich houden aan het beleid van de FNV, een stabiele factor, waarop ze zelf met een zetel in de Federatieraad in vloed kunnen uitoefenen. We zijn dus niet bang voor een zwalkend beleid van de WDM". Ontwapening Dat de WDM door alle ontwape ningsvoorstellen en een mogelijke verkorting van de diensttijd wel eens in ledental zal kunnen teruglo pen, is volgens Jeuken mogelijk. "Dat hangt echter wel af van hoe die vermindering wordt gerealiseerd. In elk geval heeft het bij de onder handelingen niet gespeeld". Jeuken verwacht bij een daling van het aan tal WDM-leden wel een discussie in de FNV over het functionêren van de bond. "Dat is normaal". Voorlopig stijgt het aantal WDM-leden echter nog en vormt zo een belangrijke groep potentiële leden voor andere FNV-bonden. Jeuken: "Elke twee maanden zwaaien 2000 WDM'ers af, van wie driekwart de arbeidsmarkt be treedt. Die groep zal eerder lid wor den van een andere FNV-bond". Jeuken meent dat het bereiken van jongeren op de drempel van de arbeidsmarkt een noodzaak is voor de FNV. "De WDM is voor ons ei genlijk een kweekvijver. We moe ten dit terrein ploegen en zwaaien, zodat een instroom van jongeren in de FNV vanzelfsprekend is. Meer dan dan in de afgelopen jaren het geval was". AMSTERDAM Een van de beroemdste vliegtuigen uit de Nederlandse luchtvaartgeschiedenis is ongetwijfeld de Spin. Met dit uit houten latten, linnen doeken en stalen spandraden opgetrokken vliegtuigje maakte Anthony Fokker op Koninginnedag 1911 een legendarische vlucht boven Haarlem. Onlangs werd dit huzarenstukje in het geheim herhaald met een gerestaureerd toestel door een testvlieger van Fokker. door Peter Sluis De man achter de restauratie van de Spin, die twee weken geleden een succesvolle vlucht maakte bo ven Eindhoven is Piet Weij (57) uit Aalsmeer. De vervroegd uitgetrede werknemer van Fokker stak het af gelopen half jaar bijna al zijn vrije tijd in de restauratie van het vlieg tuig. "Zelf hield ik me bij Fokker voor al bezig met de controle van de be drading en andere electrdnica in vliegtuigen. Mijn kennis van de Spin dateert van 1956. Toen heeft het toestel namelijk ook een keer gevlogen ter gelegenheid van een vliegshow op. Ypenburg. Omdat ik destijds ook al aan de restauratie heb meegewerkt, is mij gevraagd om de klus deze keer te leiden", al dus Weij. Weij wist zich bijgestaan door ze ven andere gepensioneerde werk nemers van Fokker. "Wij zijn in sep tember vorig jaar met de restauratie begonnen. Ik schat dat we er per man gauw drie dagen in de week mee bezig zijn geweest en dat zeven maanden lang. De motor is hele maal gereviseerd, er zitten nieuwe kabels in, het linnen is helemaal vernieuwd, de propellor is vervan gen en we hebben nog een aantal wijzigingen aangebracht om de vei ligheid te vergroten". Replica De Spin is strikt genomen een repli ca. Het toestel werd in 1936 door het personeel aan Fokker aangeboden ter herdenking van het feit dat hij een kwart eeuw daarvoor zijn vlieg brevet haalde. Piet Weij: "Zelf vind ik niet dat het een replica is, daar van spreek je als een toestel wordt nagebouwd. Dit toestel is eigenlijk heel origineel, met de orginele bouwtekening, de oorspronkelijke materialen en door het eigen Fok ker-personeel gemaakt. In de jaren 1911 en 1913 werden er ongeveer 25 gemaakt, met een tussenpoos van De gerestaureerde Spin in vol bedrijf. "Een betere reclame v meer dan twintitg jaar was in 1936 nummer 26 aan de beurt". Het toe stel heeft tot 1939 gevlogen. Of Anthony Fokker zelf nog met deze Spin de lucht in is geweest is niet bekend. De Spin stond jarenlang bij Fok ker in een hangar. In 1950 werd het geschonken aan wat toen nog het luchtvaartmuseum Aeroplanorama in oprichting heette. Het museum opende in 1960, met als pronkstuk de Spin, op Schiphol-Oost zijn deu ren. Later verhuisden museum én Spin naar De Aviodome, de opval lende koepel op Schiphol-Centrum. Afgelopen zomer bracht een film ploeg van de Tros een bezoek aan het museum. De omroep had juist een Amerikaans/Engelse serie ge kocht over de geschiedenis van de luchtvaart en was van plan twee ei gen afleveringen te maken waarin uitgebreid aandacht zou worden be steed aan de Nederlandse vliegtuig bouwer Fokker. Technisch-conservator Harry van der Meer herinnert zich dat min of terloops aan hem werd gevraagd of de tentoongestelde Spin nog zou kunnen vliegen. "Ik antwoordde toen dat dat in principe zou kunnen. Maar, zo voegde ik er meteen aan toe, dan zou er wel het een en ander aan het toestel moeten gebeuren. De Tros heeft zich in ruil voor de ex clusieve opnamen van de vlucht be reid getoond de restauratie te be kostigen". Bedoeling was de ge denkwaardige vlucht stil te houden tot de datum van uitzending, begin Testpiloot Nadat de restauratie van de Spin er op zat. was het zoeken naar een pi loot die het vliegtuigje zou willen en durven vliegen. Dat werd uiteinde lijk F-16 testpiloot bij Fokker, Edwin Boshoff. "Als mij zoiets ge vraagd wordt, zeg ik altijd meteen ja. Daarna ga ik pas denken of ik daar wel zo verstandig aan doe. Maar van deze operatie heb ik zeker geen spijt van gehad". Voordat Boshoff in de Spin kroop, sprak hij uitgebreid met Jan Hoekstra (79), de man die in de jaren dertig diverse keren met het eerste Fokker-toestel vloog. "Hij gaf me niet alleen nuttige tips over de vliegeigenschappen van de Spin maar stelde me ook op mijn gemak. Er is best mee te vliegen, zei hij me. Hij had het ook geen enkel punt ge vonden om zelf nog een keer achter de stuurknuppel te kruipen". Boshoff vloog uiteindelijk ander half uur in de Spin. "Ik begon zoals de gebroeder Wright destijds met kleine hopjes van een paar meter. Toen ik gewend was aan de bestu ring werden de afstanden steeds langer en maakte ik een vlucht van vijftien tot twintig minuten op een hoogte van ongeveer 200 meter". De Spin is door het ontbreken van een rolroer een slecht wendbaar toestel. "Dat was in het begin wel erg wennen. Het gebeurde bijvoor beeld wel dat ik wat thermiek onder een vleugel kreeg en dat moest cor rigeren. Het leek wel een eeuwig heid te duren voordat het toestel dan weer rechttrok. Tijd voor emo ties had ik tijdens het vliegen niet. Die kwamen pas toen ik geland was en ik het gejuich hoorde van de mensen die de Spin gerestaureerd hadden". De Spin is over enkele weken weer terug in De Aviodome. Con servator Van der Meer: "Het is niet de bedoeling dat we er vaker mee gaan vliegen. We zijn tenslotte een museum, we willen onze vliegtui gen aan de mensen laten zien. Ze niet voortdurend afschepen met een bordje met daarop 'hier stond de Spin'. Naast het toestel zullen we wel een videoscherm plaatsen waarop beelden van de vlucht zijn te zien". Zal de 'replica' van de Spin niet meer de lucht ingaan, heel anders ligt dit met het enige authentieke exemplaar dat er van het toestel nog bestaat. Deze Spin die werd ge bouwd in 1911 moet volgend jaar, als het tachtig jaar geleden is dat Anthony Fokker zijn historische vlucht boven Haarlem maakte, weer boven de Grote Markt cirke len. "Deze Spin", zegt Gerard Schave- maker, bij Fokker werkzaam op de afdeling public relations, "was in de oorlog door de Nazi's gestolen en meegenomen naar Berlijn. Het toe stel kwam na de oorlog terecht in een museum in de Poolse stad Kra- kau". Kunstschatten Een paar jaar geleden werd Schave- maker door directeur Frans Swart- touw gevraagd om te proberen het unieke toestel weer terug naar Ne derland te halen. De eerste poging, zo erkent hij ruiterlijk, werd een mislukking. "De Poolse autoritei ten wilden het alleen teruggeven als Nederland.de door Pieter Menten in Polen gestolen kunstschatten zou teruggeven. Daar had Fokker na tuurlijk geen enkele zeggenschap Schavemaker, die ook betrokken is bij de organisatie van het jaarlijk se vliegerfestijn in Scheveningen, gooide het over een andere boeg. Hij nodigde in 1987 de Poolse am bassadeur uit om het het evene ment als eregast bij te wonen. "Veertien dagen later belde die man me op. Ik kon de Spin komen opha len. Dat gebeurde in 1987". Schavemaker heeft grote plannen met de Spin. "De restauratie, die on der supervisie van Piet Weij gebeurt door onze bedrijfsschool, moet eind van het jaar klaar zijn. Als we toe stemming krijgen van de Rijks luchtvaartdienst, dan hoop ik dat het toestel volgend jaar weer boven Haarlem vliegt. Daarna willen we er mee naar de Verenigde Staten. Het zal daar worden tentoongesteld in het luchtvaartmuseum van Was-, hington. En natuurlijk gaan we er daar mee vliegen, als het even kan boven het Witte Huis. Reken maar dat het indruk op de Amerikanen maakt als ze zien dat een Fokker uit 1911 nog vliegwaardig is. Een bete re reclame voor onze huidige vlieg tuigen is toch niet denkbaar". GEESTELIJK LEVEN Ethicus Manenschijn in Leiderdorp LEIDERDORP - Het conciliair proces van gerechtigheid, vre de en behoud van de schepping doet denken aan iemand die van een koud buffet gerechten bij elkaar opschept, die niet bij elkaar passen. Het gevolg: het geheel smaakt niet meer. Volgens dr. Gerrit Manenschijn, hoogleraar ethiek aan de gerefor meerde Theologische Universi teit in Kampen, wordt ten onrech te de suggestie gewekt dat het conciliair proces van meet af aan een drieëenheid was. In dit proces van de Wereldraad van Kerken stond in eerste opzet het milieu-vraagstuk centraal, maar om de kerken in de Derde Wereld tevreden te stellen "Het milieu is een luxeprobleem van het Westen" - en om aansluiting te zoeken bij de bestaande vre desinitiatieven, zijn die twee the ma's aan "de kar van het milieu" gehangen, aldus Manenschijn. En dat is te veel van het goede, meent hij. De Kamper hoogleraar sprak gisteravond in de Leiderdorpse Scheppingskerk over zijn boek 'Geplunderde aarde, getergde he mel'. Het conciliair proces, zo meent hij, heeft geen principieel, maar een strategisch karakter. De oorzaak daarvan is dat het een proces is van de officiële kerken, en niet meer van de avant gard'e. Manenschijn zag daarin een overeenkomst met de politiek. Hoewel hij inzag dat deze bemoei enis nodig is voor de aanpak van Gijsen: ...verraad... (archieffoto) ROERMOND (ANP) - "Keert U om". Dat is de reactie van bis schop Gijsen van Roermond op de uitnodiging van de Acht Mei Beweging aanwezig te zijn bij de Acht Mei-manifestatie op 12 mei in Zwolle. Aanwezigheid op de manifesta tie zou "verraad van eigen roe ping" zijn zolang de Acht Mei Be weging niet van harte de verkon diging door paus en bisschoppen als de enige basis voor het Kerk- zijn aanvaardt, aldus de bisschop van Roermond in een brief aan de voorzitter van de AMB, Lies Stael-Merkx. In een parafrase op het thema van de manifestatie Deze wereld omgekeerd, schrijft Gijsen te bidden voor een 'Acht Mei Beweging omgekeerd'. Vanuit zijn verantwoordelijk heid als bisschop voor het zuiver houden van het katholieke geloof en voor de waarachtige gestalte van de Kerk wijst Gijsen erop dat hij hetgeen de Acht Mei Bewe ging als inhoud en strekking van het Kerk-zijn presenteert, in vele opzichten voor onjuist houdt en ook misleidend vindt. In een brief aan de priesters, di akens en religieuzen in het bis dom Roermond vraagt Gijsen hen dringend "U niet te laten mis leiden door fraaie slogans of een 'gezellig samenzijn', maar U vanuit Uw fundamentele verbon denheid met de ware Kerk van Christus verre te houden van deze bijeenkomst". T sjechoslowaakse kerken bepleiten rehabilitatie Hus PRAAG (EPD) - De protestantse kerken in Tsjechoslowakije heb ben aan de vooravond van het be zoek van paus Johannes Paulus II aangedrongen op rehabilitatie van Johannes Hus. Deze Tsjechi sche hervormer werd in 1411 ge ëxcommuniceerd en stierf vier jaar later op de brandstapel. De protestantse kerken, die on geveer 1,2 miljoen leden tellen, hebben tevergeefs aangedrongen op een ontmoeting met de paus, die op 21 en 22 april voor het eerst Tsjechoslowakije bezoekt. Kardi naal-staatssecretaris Agostino Casaroli heeft hun laten weten dat daarvoor geen gelegenheid is tijdens het korte bezoek. Intussen hebben het Vati- caanen Tsjechoslowakije gisteren hun diplomatieke betrekkingen hersteld. Tsjechoslowaijke zal een ambassadeur aanwijzen bij het Vaticaan en het Vaticaan zal in Praag een nuntius installeren, zo werd in Praag officieel bekend gemaakt. het probleem, constateerde hij dat voor "nuanceringen nog nau welijks plaats is". "Wie voor tun nels is, is voor het grote publiek tegen de natuur en wie voor milieubescherming is, moet te gen economische groei zijn". De ethicus kwam met een paar aandachtspunten. Allereerst moet onze gevoeligheid verfijnd worden, terwijl onze ervaring ver breding nodig heeft, aldus Ma nenschijn, die vragen op zijn plaats vond als: wat gebeurt er met ons milieu, en hoe zitten wij er zelf tot onze nek aan in? "Wij zoeken de natuur bij voorkeur met de auto op". Verder moet volgens Manen schijn ons taalgebruik worden herzien. Het woord 'schepping' is in wezen een theologische visie op de natuur, terwijl 'milieu' enorme beperkingen oplegt. "Met milieu maken wij duidelijk dat alles wat natuur is, een ver lengstuk is van onze leefwereld". Hoewel de bijbel geen duidelijk ilitgewerkte natuur-ethiek biedt, valt daaruit wel op te maken hoe er verantwoord met de schepping moet worden omgegaan, aldus Manenschijn. Hij noemde de ark van Noach, waarin alle dieren gin gen, "dus niet alleen onze huis dieren". De kerk heeft eeuwenlang ver kondigd dat het beste na dit leven nog moet komen. "Daardoor kon den mensen zich matigen, maar daar is de laatste twee eeuwen verandering in gekomen. Nu is de officiële leer: altijd meer produce ren en consumeren, anders ben je niet geslaagd". Volgens Manen schijn ligt de oorzaak hiervan in het feit dat de mensen het zicht kwijt zijn op een leven na dit le- 'Duitsers hadden weinig tijd nodig voor deportaties' AMSTERDAM - De Nederland- se maatschappij bleef in de Twee de Wereldoorlog vrijwel gewoon functioneren, terwijl de Duitse bezetter niet veel tijd nodig had om de joden te deporteren. Dat heeft Mau Kopuit, hoofdre dacteur van het Nieuw Israëli tisch Weekblad, willen illustreren in zijn boek 'Dat heeft mijn oog gezien', waarin het leven in de oorlogstijd in beeld wordt ge bracht door kranteberichten uit de algemene en joodse pers uit die jaren. Het boek werd gisteren in Amsterdam aangeboden aan de voorzitter van de Tweede Ka mer, Deetman. Kopuit heeft afwisselend be richten opgenomen uit het Het Joodsche Weekblad, dat onder verantwoordelijkheid van de Joodschen Raad voor Amster dam verscheen, en de kranten Alkmaarsche Courant en het Al gemeen Handelsblad. Beide dag bladen -kregen na de oorlog een verschijningsverbod opgelegd. Volgens Kopuit blijkt daaruit heel helder dat velen ten onrechte menen dat Anne Frank een van de weinigen uit Nederland was die werd omgebracht, omdat het Nederlandse volk met alle macht zou hebben gepoogd de deporta ties van joden tegen te houden. Kopuit vindt het tekenend dat de Duitsers vol lof waren over de efficiëntie en het tempo waarmee de deportaties van de joden in ons land konden worden uitgevoerd. Hij herinnert verder aan een opi niepeiling uit 1947 waaruit bleek dat het gebrek aan voedsel en kle ding tijdens de oorlog, door de meeste ondervraagden erger was gevonden dan de jodenvervol ging. Jom Hasjoa. De Halacha (jood se wet) verbiedt joden deel te ne men aan religieuze Jom Hasjoa- vieringen met andere gelovigen. Joden mogen niet deelnemen aan herdenkingen voor joodse slacht offers die plaats vinden in kerken of in andere niet-joodse religieuze instituten of gelegenheden, zo zegt de orthodoxe rabbijn P. A. Meijers (Den Haag) in een verkla ring, die door zijn collega R. Evers (Amsterdam) volledig wordt onderschreven. Zij waarderen het bijzonder dat de niet-joodse medeburgers op deze wijze van hun betrokken heid blijk willen laten geven. Jo den mogen echter alleen op jood se wijze hun slachtoffers geden ken. Zo mogen ze wel deelnemen aan herdenkingen of plechtighe den bij monumenten die een alge meen karakter dragen. Daaraan nemen beide rabbijnen zelf ook deel. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Heukelum D. Rodenburg kand. Kat wijk aan Zee, die bedankte voor Willi- ge-Langerak. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Lelystad (herv.-geref) N. J. A. van Exel, directeur Youth for Christ Nederland. Arnhem. Gereformeerde Gemeenten: beroepen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2