'We wilden wat in Rusland doen' Actie voor kinderen van Tsjernobyl Erwin Kroll keert terug als weerman INGEN Tros brengt Home Video's dertien keer DE MAN MET DE HELM VRIJDAG 20 APRIL 1990 AALSMEER - Daar gaan we weer. De zoveelste televi sie-actie voor het goede doel. Eén voor Afrika, geef ze een kans, help die arme bloedjes van kinderen. Deze keer is het geen ranke jonge blondine die een beroep komt doen op onze medemenselijkheid, maar een volu mineuze veertiger. De actie voor de kinderen van Tsjer nobyl is onderdeel van het babbelprogramma Tineke, morgenmiddag op de buis bij Veronique. Opmerkelijk aan deze actie uit de droomfabriek in Aalsmeer is zijn eenvoud. Geen avondvullen de show, geen artiesten, geen be kende Nederlanders. Alleen een korte documentaire en een giro nummer. Het maakt de zaak op slag sympathiek. Natuurlijk is het de bedoeling dat de kijker een greep doet in zijn geldbuidel. Maar deze keer kan dat gelukkig zonder veel poespas. Het gaat om de kinderen die vier jaar geleden bij de kernramp in Tsjernobyl in de Sovjet-repu bliek Oekraine bloot hebben ge staan aan radio-actiev straling. Dat zijn er zo'n 250.000 in de Oek raine en 800.000 in de naburige republiek Wit-Rusland, die des tijds toevallig in de windrichting lag van de radio-actieve padde stoel. Veel van die kinderen zijn ziek of zullen het in de komende jaren worden. Daaraan is weinig te doen. Om hun leed te verzachten wil de Stichting Kinderen van Tsjer nobyl, die is opgericht door het produktieteam achter Tineke, jaarlijks drie- tot vierhonderd kinderen voor een korte vakantie naar Nederland halen. Die kinde ren moeten worden onderge bracht in gastgezinnen. Daar voor zal Tineke een oproep doen. Voor hun reis- en verblijfskos ten is geld nodig, dat kan worden gestort op giro 1191. Voor de op vang en begeleiding van de kin deren heeft de stichting de hulp ingeroepen van Pax Christie, die al ervaring heeft opgedaan met vakanties van kinderen uit Noord-Ierland en Polen. Catastrofe "Ik denk dat de moeders in Ne- door Onno Havermans derland ons zullen helpen", zegt de moeder van Natasja in een korte film die Tineke morgen zal vertonen. De moeder van Nata sja is wanhopig. Ze woont met haar gezin in een buitenwijk van Kiev, sinds ze hun woonplaats Pripjat, vlakbij Tsjernobyl, heb ben moeten verlaten. Pripjat is nu een spookstad, waar niemand meer mag wonen. "De catastrofe heeft een zwarte streep door ons leven getrokken", zegt de moe der van Natasja. Ze heeft twee dochters. Natasja heeft vreemde afwijkingen in haar bloed. Haar zusje, dat na de ramp werd gebo ren, is chronisch ziek. "Het zou fantastisch zijn als de kinderen op vakantie kunnen in Neder land. Dat is de enige manier om een tijdje aan deze toestand te ontkomen. Hier zijn geen onbe smette levensmiddelen, alles is hier besmet". De film is gemaakt door Wil lem Herselman en Peter de Vos, producenten van Tineke. "Ze hebben materiaal voor een avondvullende documentaire", zegt Tineke de Nooij. Toch laat ze maar een stukje van tien mi nuten zien. Meer ruimte is er niet in het twee uur durende babbel- programma, dat ook niet verder ingaat op de discussie over de eventuele risico's van kernener gie. "Daar is mijn programma niet voor, dat moeten de actuali teitenprogramma's maar doen." Helemaal uit nobele motieven is de actie ook niet geboren. Ti- Pink Floyd voert The Wall uit bij resten Berlijnse Muur DEN HAAG GPDOp initiatief van Roger Waters, voormalig lei der van Pink Floyd, zal op 21 juli een popconcert van de band plaatsvinden op de Potzdammer Platz 'het niemandsland tussen Oost- en Westberlijn'. Door de uitvoering van "The Wall' wil Waters geld bijeenbrengen voor de nieuwe liefdadigheidsorganisatie Me morial Fund for Disaster Relief. De uitvoering van 'The Wall' is het eerste evenement dat op stapel staat om het Memorial Fund financieel te steunen. De bedoeling is om een recordbedrag van ruim 1500 miljoen gulden bijeen te bren gen. Het geld zal worden geïnvesteerd en de rente wordt gebruikt om bij rampen en noden in de wereld te hulp te schieten. De produktiekosten - volgens de organisatoren de hoogste die ooit aan een populair muziekevenement werden besteed - zullen worden gedekt door de verkoop van de rechten. Over de uitzendrechten wordt nog onderhandeld. Tineke: morgen een actie zonder veel poespas. neke komt er rond voor uit. "We wilden wel eens wat in Rusland doen". Oost-Europa is immers in de mode. Miklós Racz, docent aan de Universiteit van Amster dam, van Hongaarse komaf en goed bekend in de Sovjetunie, wees de programmamaakster op het lot van de kinderen van Tsjernobyl. Intussen had Karei van Gelde ren, directeur van Perestrojka Reizen en secretaris van de cul turele stichting Nederland-Sov jetunie, al het initiatief genomen voor twee uitzendingen van het familieprogramma 'live' vanuit Moskou. Die uitzendingen zijn op 12 en 13 mei. Het worden ech te Tineke-programma's, vol ar tiesten, babbelende gasten, film sterren die hun kookkunsten ko men vertonen en alleenstaanden die een partner zoeken voor een romantisch diner, kortom bewe gend behang. Tegenstelling Is dat geen schrijnende tegen- Nacht-Teletekst kost één miljoen HILVERSUM (ANP) - Als Tele tekst 24 uur per etmaal in de lucht komt kost dat niet onge veer anderhalf miljoen gulden, zoals de NOS aanvankelijk had geraamd, maar één miljoen gul den. Dat blijkt uit herziene bere keningen die het NOS-bestuur vandaag bespreekt. De verlaging van de kostenra ming is te danken aan nieuwe be rekeningen van de Nozema, de eigenares van het zenderpark. Die had de kosten eerst op onge veer een miljoen gulden geschat, maar een nadere beschouwing van de Nozema leerde dat men op een kleine zes ton zal uitko men. De kosten die de NOS zelf moet maken, met als grootste post personeelskosten, blijven geschat op ruim vier ton. Het miljoen kan volgens de NOS niet uit de lopende begro ting worden gefinancierd. Het zal door het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur ter beschikking moeten worden gesteld. stelling, zo'n hartverwarmende actie tegenover zo'n oppervlak kig babbelprogramma? "Neen, dat is het niet. Ik ga niet alleen serieus en zwaarwichtig zitten doen hoor. Ik wil naar de toe komst kijken, plezier maken, la ten zien dat er ook zoveel leuke kanten zitten aan de Sovjetunie. Want dat gaan we doen.'' "Ik presenteer de shows sa men met Vladimir Molchamov, een presentator van de Russi sche televisie die vloeiend Ne derlands spreekt. We nemen en kele Nederlandse artiesten mee, wie weet ik nog niet, en er zal een Russisch koor optreden. We ge ven een afspiegeling van het da gelijks leven in Moskou, we doen alsof Litouwen niet bestaat". De twee programma's vanuit Moskou zullen behalve bij Vero nique ook te zien zijn op de Rus sische televisie, goed voor zo'n 200 miljoen kijkers. (Morgen, Veronique, 16.00 !8.00) HILVERSUM Erwin Kroll keert in het nieuwe televisie seizoen terug bij het NOS- Journaal als presentator van bijna alle weerberichten. Kroll (39) verruilde zijn functie als hoofdmeteoroloog van het KN MI vorig najaar voor een baan bij Fokker Space Systems B.V. als hoofd van de public rela- tions-afdeling. Dat werk zegt hij komend najaar weer vaar wel. Erwin Kroll: heimwee?. HILVERSUM (GPD) - De TROS-televisie en veel kijkers zijn na één uitzending gek van America's Funniest Home Video's. Resultaat: na de eerste uitzending van vorige week, komt de show meteen dertien vrijdagavonden op het scherm. Alleen de avond van de vierde mei (do denherdenking) wordt overgeslagen. De Amerikaanse show is opgebouwd uit privémateriaal dat particu liere videofilmers aan de tv-maatschappij ABC opsturen. De eerste uit zending hier trok gelijk meer dan twee miljoen kijkers, die voor een waardering van 7,6 tekenden. De uitzending van vanavond begint om 20.27 uur en verdringt het tweede deel van Once Upon A Time In America naar 21.00 uur. Alle programma's daarna beginnen een half uur later dan was aangekon digd. Zenderonderbrekingen op Radio 1 en 5 HILVERSUM (ANP) - Op de middengolfzenders in Flevoland (ten behoeve van Radio 1 en Ra dio 5) worden de komende we ken de programma's gedurende enkele perioden wegens metin gen onderbroken. Voor Radio 1 vinden de metin gen plaats vandaag, zaterdag 28 en'zondag 29 april van 19.04 uur. tot 20.58 uur. Voor Radio 5 wordt gemeten op dezelfde dagen van 06.40 uur tot 09.00 uur. De pro gramma's van Radio 1 kunnen tijdens de metingen wel ontvan gen worden via-het FM-net. Franse wijnboeren presen teerden dezer dagen het volgens hun grootste wijnglas ter we reld. Het glas werd gemaakt door twee inwoners van Saint Cecile les Vignes in het zuiden van Frankrijk. Het glas weegt 50 kilo is 1,23 meter hoog en kan 241 flessen wijn bevatten. {foto AP) Onveilig begraven Werknemers van de Hilversumse particuliere begraafplaats Barba- ra klagen over de slechte werk omstandigheden. Al enkele ma len is een personeelslid bij het delven of ruimen van een graf be dolven geraakt. Ook gisteren ge beurde dit. Een werkneemster raakte tot haar middel bekneld in het zand en moest door de politie en ambulancepersoneel worden uitgegraven. Het bestuur van de stichting Barabara zou, ook na aandringen van de Arbeidsinspectie, hebben geweigerd maatregelen te nemen. Voorzitter H.B. Roelofs van de stichting ontkent deze beschuldi ging. Barbara doet volgens hem veel aan de veiligheid. „Daarop mag ook niet bezuigingd wor den". Volgens een woordvoerder van het personeel ligt de oorzaak van de ongelukken in de wijze waarop de graven bekist worden. Bij het delven van een graf zou slechts dertig centimeter hout worden aangebracht, waardoor de wan den makkelijk instorten. Het be stuur is op zoek naar een nieuw bekistingsysteem. Metro-geurtjes Weer eens wat anders dan de lucht van natte hond, reageert een Londenaar laconiek. Hij bevindt zich in de metro, op weg van Whi- techapel naar New Cross Gate. De treinen op die bijna 150 jaar oude lijn, die onder de Thames door loopt, worden sinds gisteren ge parfumeerd. Gebleken is name lijk, dat de reizigers de oksellucht die tot op heden in de treinen hing, zoals een woordvoerder van London Transport het uitdrukt, maar matig op prijs stellen. Een reiziger spreekt de vrees uit dat er al te kwistig met eau-de- cologne zal worden gestrooid. Ge heel ongegrond lijkt die vrees niet, in aanmerking genomen dat de in de rugleuningen aange brachte sachets als er tegenaan wordt geleund de geur afgeven van appelbloesem, rozen, hyacin ten, citroen, mandarijn, het bos of de zee. Een Italiaanse toeriste in Lon den kan maar weinig waardering opbrengen voor het idee. „Ze zou den eerst de treinen eens moeten schoonmaken," zegt ze. "Wat nu gebeurt kun je vergelijken met ie mand die in plaats van zich te wassen parfum opdoet. Dat helpt wel, maar niet genoeg." »N ZARNOWIEG IN POLEN HEBBEN IE OP ONSTABIELE GROND EEN KERNCENTRALE GEBOUWD MAAH MET P'£ M/ST HEEFT PAT WE/W6 Z/H. New York Donald Trump heeft het weer voor eikaar gekre- gcn. Zijn nieuwste gebouw, het 55 verdiepingen tellende Trump Palace in New York, werd vier maanden eerder opgeleverd dan volgens het schema verwacht werd. Trump complimenteerde zijn werknemers. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26