Neude' Q I meer over de Er Filmdagen Jacques van Heijningen, nieuwe directeur Nederlandse Kurosawa's 'Dreams' opent filmfestival in Cannes l»»u PAGINA 21 BIOSCOPEN Voor de eerste keer in haar bijna tienjarige historie werd de Nederlandse Filmdagen een directeur gegund die tevoren gezien had hoe in het buitenland filmfestivals worden geor ganiseerd. Jacques van Heijningen (42) is al jaren vaste gast op de monster- manifestaties van Cannes en Venetië. Belangrijker is dat het nieuwe opperhoofd, sinds maart in functie, te vens kan bogen op ruime organisatie-ervaring, op gedaan bij het Filmfestival Rotterdam. Van Heijnin gen lijkt de aangewezen persoon om ons nationale filmfestival uit de malaise te trekken die vorig jaar veroorzaakt was door een onhandige directeursbe noeming. Jacques van Heijningen is af komstig uit Rotterdam, waar hij veertien jaar werkzaam is ge weest bij het theatercomplex De Lantaren-Het Venster. Daar was hij begonnen als workshop begeleider voor film en video. In 1980 werd hij er ook met het management en de programme ring belast. door Pieter van Lierop Van Heijningen: "Aanvankelijk was het een gebouw met twee film zalen. In 1980 zijn daar vier zalen van gemaakt. Toen ben ik in samen werking met Huub Bals de pro grammering gestart van het hele complex. Eerst was De Lantaren apart en Het Venster apart. De muur werd eruit gehaald, nadat de gemeente het hele gebouw gekocht had van Meerburg. Steeds vier maanden voordat het Filmfestival Rotterdam begon, trok Huub al met zijn hele ploeg het ge bouw binnen. Hij heeft met zijn kantoor ook zelf nog een hele tijd bij ons onderdak gehad. Ik heb daar vanaf 1974 alle festivals van nabij meegemaakt. Ik heb er steeds meer taken toebedeeld gekregen". Het is begonnen met het eerste vi deo-circuit. Monitoren door het he le gebouw heen. Daarna de pro gramma-begeleiding, samen met Frank Visbeen. Huub regelde dat de blikken er zouden komen, wij zorgden vervolgens dat de films ook overal draaiden. Programmalei- ding, heette dat toen. Dat is steeds zwaarder geworden. In 1986 kwam het erop neer dat ik de hele produk- tie deed van het festival. De hele or ganisatie. Dus niet dat de films er kwamen, maar wel de ]pe\e rest, van sponsoring tot-de kaartjes. Alles". "De Filmdagen zullen dit jaar toch iets breder worden dan in het verlè- den. Zeker wat de filmindusthe be treft. We pakken er de opdracht- films bij en de commercials, die krijgen dit jaar een speciale compe titie. We pakken alles wat in de peri ferie van de speelfilm zit, of eigen lijk is het net andersom". "De speelfilm zit in de periferie van de filmindustrie, want die is na tuurlijk veel breder dan tot dusver in Utrecht gebleken is. De nieuwe beleidsnota geeft aan dat we daar meer aandacht aan gaan besteden. Dat betekent dat er nog veel en in tensief gesproken moet worden met de Bioscoopbond, de laboratoria, met Cineco, de televisie". Internationaal "Ik vind daarnaast dat het interna tionale aspect serieuzer aangepakt moet worden. Wat Holland Film Meeting is gaan heten. Het platform dat geboden wordt voor buiten landse filminkopers en festivaldi recteuren om van het Nederlandse filmprodukt kennis te nemen. Ik wil dat er zwaardere delegaties naar Utrecht komen. En ik wil dat er dit jaar niet één Cinema Militans-lezing zal plaatsvinden, maar twee. Robert Altman en Louis Malle staan op de rol. Die zijn al benaderd, antwoor den heb ik nog niet. Ook de naam van Alain Resnais is al gevallen". - Heb jij van de vorige Filmdagen edities zelf veel meegemaakt? "Ik ben er ieder jaar wel een paar dagen bij geweest. Ik vond het een heel leuk festival. Klein, lokaal, ons kent ons, maar iedereen was er dan ook wel. Toch een erg aardige sfeer met nogal bijzondere, karakteristie- ke locaties. Dat moeten we vooral zo houden en ook inhoudelijk zal er niet zo heel veel veranderen. De romp van het programma blijft toch gevormd worden door het jaarover zicht. En daar omheen wat neven programma's, seminars, een paar le zingen. Dat zit als gegeven gewoon goed in elkaar. Ik wil het dit jaar al leen wat zwaarder aanpakken en breder". - Je komt nu te voorschijn uit de stofwolken van wat een kanjer van een bestuurscrisis is geweest. Is nu al die ellende definitief achter de rug? "Ja hoor. Heerlijk! We hebben een stevig nieuw bestuur. Met ook nogal wat mensen die niet uit de filmwereld afkomstig zijn en daar om ook niet behept zijn met kin nesinne of andere flauwiteiten. We hebben een uitstekende voorzitter in de persoon van Rinus Haks. Die heeft wel betrekkingen met de film wereld, maar hij komt er niet uit voort. Ik vind hem een van de aller beste bestuurders die ik. voorlopig tegengekomen ben. Heel zakelijk en duidelijk". "Ik heb al wat bestuursvergade ringen achter de rug en het werkt perfect. In het dagelijks bestuur is daar nog Yvonne van Baarle bijge- UTRECHT (GPD) - Het Filmfesti val van Cannes, dat van 10 tot en met 21 mei voor de 43ste keer plaats vindt, zal geopend worden met de wereldpremière van Akira Ku rosawa's 'Dreams'. Als slotfilm staat Paul Schraders 'Comfort of strangers' op het programma. Het festival zal buiten c.ompetitie Fellini's 'La voce della luna' presen teren, evenals de nieuwe films van Andrzej Wajda ('Korczak') en Manu el de Olivéira ('Non, ou la vaine gloi- re de commander'). Aan de strijd om de Gouden Palm zal worden deelgenomen door een aantal fameuze cineasten onder wie de gebroeders Paolo en Vittorio Ta- viani ('II sole anche di notte'), Clint Eastwood ('White hunter', 'Black heart'), Jean-Luc Godard ('Nouvelle vague'), Gleb Panfilov ('De moe der'), David Lynch ('Wild at heart'), Zhang Yimou ('Ju dou'), Bertrand Tavernier ('Daddv nostalgie') en Jean-Paul Rappeneau ('Cyrano de Bergerac'). Ook dit jaar is geen enkele lange Nederlandse film erin geslaagd tot het hoofdprogramma van Cannes door te dringen. Wel dingt, zoals eerder gemeld, het een minuut du rende animatie-filmpje 'De slaapka mer' (van Maarten Koopman) mee naar de Gouden Palm voor korte films. De Belgische, door Hugo Claus vervaardigde speelfilm 'Het sacra ment' is geselecteerd voor de sectie Un Certain Regard, waarin ook nieuwe films van Vassili Pitsjoel, Sergei Soloviev en het regiedebuut van Monica Vitti ('Scandalo segre- to') vertoond zullen worden. Bernardo Bertolucci zal optreden als voorzitter van de jury waarin verder plaats wordt genomen door o.m. Angelica HustQn, Bertrand Blier, Aleksej Guerman en Sven Nykvist. (OP)NIEUW BLIJVERS 'Honey I shrunk the kids' - trucage film over voortploeterende miniatuur mensjes - Lido, Leiden 'Tango Cash' - raszuivere actiefilm met Sylvester Stallone en Kurt Russell - Luxor. Leiden en Euro. Alphen 'The war of the Roses' - Michael Doug las en Kathleen Turner voeren bittere strijd rondom huiselijke aard - Lido, Leiden en Euro. Alphen 'Look who's talking' - embryo geeft cy nisch commentaar op gedrag ouders - Lido, Leiden en Euro. Alphen 'Born on the fourth of July' - Tom Crui se als Vietnam-veteraan Ron Kovic aan de rolstoel gekluisterd - Lido, Lei den 'Koko Flanel' - Urbanus als stermann equin in bizarre modeshow - Lido, Lei den, Euro, Alphen en Greenway, Voor schoten 'Oliver co.' - Euro, Alphen (alleen tij dens paasdagen) en Astra, Wassenaar 'Dead poets society' - Robin Williams - als gedreven leraar Engels op middel bare school - Lido, Leiden en Green way, Voorschoten 'Nine and a half weeks' - Kim Basinger en Mickey Rourke in broeierig liefdes verhaal - Trianon. Leiden 'Slip up' - Rex, Leiden 'De stam van de holebeer' - Trianon, Leiden 'De reddertjes' - Lido, Leiden 'Frank en Frey' - Greenway, Voorscho ten FILMHUIZEN 'Sex, lies and videotapes' - Kijkhuis Leiden (vr. t/m do., 19.30 en 21.45 uur) 'A short film about love' - Kijkhuis, Leiden (vr. t/m ma. 20.00 en 22.15 uur) 'De dame met het hondje' - Kijkhuis, Leiden (di. 20.00 en 22.30 uur) 'Secret wedding' - Kijkhuis, Leiden (woe. 20.00 en 22.15 i 'Monty Python's life L dén (do. 20.00 en 22.15 uur) 'Mijn vader woont in Rio' - LAK-cine- ma, Leiden (di. 20.00 uur) 'My life as a dog' - LAK-cinema, Lei den (di, 22.00 uur) 'Kagemusha' - Filmhuis LVC, Leiden (vandaag 21.15 uur) 'Do the right thing' - Parkfilmhuis, Al phen (vanavond, 20.30 uur) DEN HAAG 'Always' - Asta (463500), 12 jr. 'Tango Cash' - Asta, 16 jr. 'Weekend at Bernie's' - Asta. 12 jr. I 'Driving miss Daisy' - Babylon (471656), al. 'Dead poets society' - Babylon, 12 jr. 'Romeo' - Babylon, al. 'War of the Roses' - Cineac (630637), al. 'Lambada' - Cineac, al. 'A nightmare on Elm Street part 4' - Ci neac. 16 jr. 'Black rain' - Cineac, 16 jr. 'Born on the fourth of July' - Metropo- le (456756). 12 jr. 'Shirley Valentine' - Metropole. al. 'Look who's talking' - Metropole. al. 'Cinema Paradiso' - Metropole, al. 'War of the Roses' - Metropole. al. 'Turner Hooch' - Odeon (462400), al. 'Koko Flanel' - Odeon. al. 'Look who's talking" - Odeon, al. 'Young Einstein' - Odeon. al. "Monsieur Hire' - Studio (656402), 16 jr. 'When Harry met Sally' - Studio, al. 'Trop belle pour toi!' - Studio, 16 jr. 'How to make love to a negro without getting tired' - Studio AMSTERDAM 'The cook, the thief, his wife and her lover' - Alfa (278806), al. 'Cinema Paradiso' - Alfa, 16 jr. 'Sex, lies and videotape' - Alfa, al. 'Shirley Valentine' - Alfa, 16 jr. 'Driving miss Daisy' - Alhambra (233192). al. 'Dead poets society' - Alhambra, 12 jr. 'War of the Roses' - Bellevue Cinera ma. al. 'Koko Flanel', Cinerama, al. 'Crimes and misdemeanors' - Calypso (234876). al. 'Romeo' - Calypso, al. 'Romuald Juliette* - Cinecenter (236615). al. 'Monsieur Hire' - Cinecenter. 16 jr. 'Trop belle pour toi!' - Cinecenter. 16 jr. 'Lust for life' - Cinecenter. 12 jr. 'Look who's talking' - Cinema (151243). al 'War of the Roses' - Cinema, al. 'Tango Cash' - City (234579), 12 jr. 'Turner Hooch' - City, al. 'Weekend at Bernie's' - City. al. 'Young Einstein' - City. al. 'A nightmare on Elm Street part 4' - Ci ty, al. "Harlem nights' - City, 12 jr. 'Bbrn on the fourth of July' - City, 12 jr. 'Lambada' - City, al. 'Herbstmilch' - Kriterion (231708), al. 'De zeven hoofdzonden' - Kriterion, 16 jr- 'Vincent' - Kriterion, al. 'Mystery train' - The Movies (245790), 16 jr. 'My left foot' - The Movies, al. 'Cinema Paradiso' - The Movies, al. 'Crimes and misdemeanors' - The Mo vies. 16 jr. 'Always' - Tuschinski (262633), al. 'Born on the fourth of July' - Tuschins ki. 12 jr. 'Look who's talking' - Tuschinski. al. 'When Harry met Sally' - Tuschinski, al. 'Driving miss Daisy' - Tuschinski, al. 'Music box' - Tuschinski, 12 jr. 'Dead poets society' - Tuschinski Cine ac (243639), al. 'Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE FILMS OP VIDEO In 1954 maakt Edward Dmytryk het prachtige 'The Caine Mutiny' over een stuurman die, in oorlogs tijd en in een vreselijke storm, de kapitein wegschuift en de leiding op zich neemt. Muiterij of gezond verstand, dat is de vraag waar een militaire rechtbank voor staat. Vorig jaar maakte Robert Altman onder de titel 'The officers re venge' een nieuw^ versie van dit verhaal, ditmaal met Brad Davis en Jeff Daniels in plaats van Humphrey Bogart en José Ferrer. Ook deze remake is fascinerend. Het voortreffelijke verhaal wordt gesteund door knappe regie en overtuigend spel. CNR Video. Ook goed van verhaal en even eens van spel is 'The accidental tourist' van Lawrence Kasdan. William Hurt is de saaiste reisgid senschrijver die je je kunt voor stellen en hij maakt nooit iets mee. Als een dame (de levendige Geena Davis) zijn pad kruist valt zijn wereld aan stukken. De film is een soort Amerikaanse 'Oblo- mov', maar dan zonder liet raffi nement van de Russische film en daardoor valt het trage tempo wel erg op. Warner Home Video. Snel, sneller, snelst gaat het in 'The naked gun' van David Zuc- ker. Leslie Nielsen staat centraal in een krankzinnig verhaal dat losjes is gebaseerd op de karak ters van de tv-serie 'Police Squad'. Uitleggen wat er gebeurt heeft geen zin. Elke vijftien se conden een grap, daar gaat het om. Voor de liefhebbers van de humor van het geschifte trio sce narioschrijvers Zucker, Abrahams en Zucker. Esselte CIC. LMeer humor, maar dan door- hoten met lekkere bluesmu ziek, biedt 'The blues brothers' van John Landis. De film deed het destijds voortreffelijk in de bioscopen en de ontmoeting van de maffe broertjes Elwood (Dan Aykroyd en John Belushi) met beroemdheden als Ray Charles, Aretha Franklin en en Cab Callo way zal het ook in de huiskamers goed doen. Esselte CIC. Is de humor van de Blues broertjes u te mild probeer het dan eens met 'The best of Eddie Murphy', een compilatie van scè nes zoals die zijn uitgezonden in het programma Saturday Night Live. Murphy is een groot ko miek, maar het woord 'verfijning' heeft niet zijn voorkeur. Esselte. 'The January man' van Pat O'Connor is een detectivefilm waar veel grappen in zijn ver werkt. Kevin Kline is heel aardig als brandweerman die weer poli tieman wordt als er moorden moeten worden opgelost, maar zijn rol doet iets te vaak denken aan Peter Sellers' Inspecteur Clouseau-spel. De finale is prach tig en Kline gaat op smakelijke wijze bijna (maar net niet) dood. MGM/UA 'The dawning' van Robert Knights biedt een aardig verhaal tje en goed spel van Anthony Hopkins als een 'afgedankte' re volutionair en Rebecca Pidgeon als het weesmeisje Nancy. Een uitstekende, sfeervolle film, die zich afspeelt,in 1920 in het zuiden van Ierland, met op de achter grond de groeiende onlusten tus sen republikeinen en Engelsge- zinden. Cannon. Nu, in 1990, is 'Judgment in Berlin' eigenlijk een gedateerde film over een ontsnapping per ge kaapt Pools vliegtuig van Oost- naar West-Berlijn. Maar de film boeit, omdat alles draait om het er op volgende uitzonderlijke pro ces (een in Berlijn op Amerikaan se leest geschoeide rechtszaak met een uit twaalf Westberlijners bestaande jury en een Ameri kaanse, joodse rechter). Vooral Martin Sheen levert aardig spel als de rechter. Film van Leo Penn met Heinz Honig, Jutta Speidel en Max Volkert. Cannon. Met 'The Fly 2' borduurt regis seur Chris Walas naar hartelust verder op David Cronenbergs horrorwerk 'The Fly', waarin een geleerde experimenteert met een teletransportmachine. Door een foutje verandert hij in een vlieg. The Fly 2 begint in een proeflabo- ratorium, waar een jonge vroüw bevalt van een afgrijselijk insect, waaruit een springlevende, krij sende baby wordt 'gepulkt'. Alles draait weer om de teletransport machine en er vloeien bontge kleurde sappen. Jeff Goldblum, de held van deel een. doet niet mee aan deel twee, al is hij wel even te zien in een klein shotje. Eric Stoltz speelt de baby en Daphne Zuniga is z'n vriendin. CBS Fox. 'Threesome' van Lou Antonio is een romantische film over een driehoeksverhouding. Peter, een succesvolle, aan goochelen ver slaafde beursman haalt zijn vriend Dan na diens scheiding naar New York om 'hem erover heen te helpen'. Peter wisselt van vriendinnen alsof het slecht lo pende aandelen zijn en biedt Dan zijn vriendin Barbara aan, van nogal bekend. Toch curieus. Vorig jaar is filmproducent Matthijs van Heijningen als gevolg van de crisis uit het dagelijks bestuur van de Filmdagen verdwenenHet zal toch niet waar zijn dat we nu zijn broer als directeur terugkrijgen? "Wis en waarachtig wel. Daar hoeft niemand iets achter te zoeken. Het is gewoon zo: Matthijs is mijn broer en ik ben de broer van Mat thijs. Zo eenvoudig is het. We zijn samen opgegroeid en toen is hij linksaf gegaan en ik rechtsaf, of misschien was het meer net anders om. Ik heb me met kunst, film en filmvertoning bezig gehouden en ben bij het festival in Rotterdam te rechtgekomen. Matthijs is in zaken gegaan, is filmproducent geworden. Professioneel zijn we elkaar eigen lijk zelden tegengekomen". "In mijn theaters is ook hoogst zelden een door Matthijs geprodu ceerde film te zien geweest. Maar daar zal ik nu in de toekomst niet meer omheen kunnen, want we draaien alles en van iedereen. Ik ben ook helemaal niet tegen zijn produkten. Helemaal niet, want daar is een publiek voor en die films moeten gemaakt worden. Maar ik zat in een hoek, net als 't Hoogst hier, waar je film met de grote K van Cultuur schreef, of van Kunst al thans. Net zoals je lezers hebt voor kasteelromans en de Jasmijnreeks bestaat er ook literatuur en alles wat daar tussenin zit. Die verscheiden heid bestaat in film ook. Het aardige van Utrecht is dat het onderscheid niet gemaakt wordt". - Maar ook aardig aan Utrecht is het bijna folklore geworden feno meen van een alom aanwezige Mat thijs van Heijningen die met groot misbaar uiting geeft aan alles wat hem niet bevalt. Dan krijgen we straks wellicht de gebroeders Van Heijningen die over de Neude rol len? "Ik zal het zeker niet uit de weg gaan, als het nodig is. Dat zou best leuk zijn, toch?" wie hij genoeg heeft Hieruit ont wikkelt zich een romance. De film is onderhoudend, en er zijn goede rollen van Stephen Collins, Joel Higgins en Deborah Raffin. CBS/Fox. pETER DE ZWAAN Zaterdag 21 april 'Zcrt' (Ned. 3, 20.20 uur). Tsjechoslo- waakse film uit 1968 van Jaromil Jires, met Josef Somr en Vera Kresadlova. Naar de gelijknamige roman van Milan Kundera. Student Ludvik is be hept met een onzalige neiging tot dom me grappen. Hij stuurt zijn overserieu- ze vriendin een kaart met een provoce rende tekst. De Studentenbond krijgt lucht van de zaak en royeert hem. Be gin van een tragedie. 'All that jazz' (Veronique, 22.10 Jessica i^ange. v ernaai van tsoD rosse, gedreven toneel- en filmregisseur, die koste wat het kost de perfectie na- 'All of me' (Ned. 2, 22.25 uur). Ame rikaanse komedie uit 1984 van Carl Reiner, met Steve Martin en Lily Tom- lin. Ziel van overleden dame belandt door foutje van haar goeroe in het lijf van 38-jarige advocaat. Sindsdien is hij overlangs androgyn: rechts vrouwe lijk, links mannelijk. 'Dementia 13' (Super Channel, 00.00 uur). Amerikaanse film uit 1963 van Francis Ford Coppola, met Luana Anders en Patrick Magee. Bloedige griezelfilm, gesitueerd in Ierland, over ment. Het filmdebuut van Francis Ford Coppola. 'Lc vieux fusil' (Ned. 00.05 uur). Frans oorlogsdrifma uit 1975 van Ro bert Enrico, met Romy Schneider en Philippe Noiret. Goedmoedige chi rurg wiens gezin door een SS-eenheid werd uitgemoord, lokt de schuldigen in zijn labyrintische kasteel en neemt op gruwelijke wijze wraak. 'The night the lights went out in Georgia' (BBC 1, 00.15 uur). Ameri kaanse Country Western-film uit 1981 van Ronald F. Maxwell, met Kris- ty McNichol en Mark Hamill, Broer en zus vormen country-duo. Vooral zus wil hoger op de carrière-ladder. 'Abominable dr. Phibes' (Veroni que, 00.25 uur). Engelse griezelfilm uit 1971 van Robert Fuest, met Vincent Price en Virginia Cotton. Dr. Phibes, misvormd ten gevolge van een auto ongeluk, zet een bizarre wraakactie op touw tegen het medisch team dat hij verantwoordelijk acht voor de dood van zijn vrouw op de operatietafel. Zondag 22 april 'Benji' (Veronique, 20.35 uur). Ameri kaanse hondenfilm uit 1974 van Joe Camp, met Patsy Garrett en het hond je Higgins. Het opmerkelijke hondje Benji redt twee kleine kinderen uit de handen van een stel kidnappers. 'Hollow Triumph/The scar' (Super Channel, 21.00 uur). Amerikaans melo drama uit 1948 van Steve Sekely, met Paul Henreid en Joan Bennett. Melo drama over moordenaar die de identi teit aanneemt van een dokter die op hem lijkt. The killing fields' (BBC 2. 22.50 uur). Engelse film uit 1984 van Roland Joffé, met Sam Waterston en Haing S. Ngor. Op feiten gebaseerd oorlogsdra ma. Journalist van de New York Ti- més verblijft in Kampuchea om de burgeroorlog in Cambodja te verslaan. Hij wordt geholpen door de plaatselij ke correspondent en tipgever, die tij dens de evacuatie van de stad in han den valt van de Rode Khmer. Terug in New York doet de journalist al het mo gelijke zijn vriend te helpen en keert uiteindelijk terug naar Kampuchea om hem te redden uit de martelkam pen van de Rode Khmer. Maandag 23 april 'Out of Africa' (Ned. 1. 19.35 uur). Amerikaanse film uit 1985 van Sydney Pollack, met Meryl Streep, Robert Redford, Klaus Maria Brandauer en Michael Kitchen. De Deense Karen Blixen vertrekt vlak voor de Eerste Wereldoorlog met haar man naar Nai robi. Karen ontmoet de avonturier De- nis Fich Hatton. Film kreeg vier Os- Dinsdag 24 april 'In de schaduw van de overwinning' (Ned. 2, 20.27 uur). Nederlandse speel film uit 1986 van Ate de Jong, met Jeroen Krabbé, Edwin de Vries, Linda van Dijck en Marieke van der Pol. Film wordt in drie dèlen uitgezonden. In de zomer van 1943 wordt de leider van een verzetsgroep na een overval op een bevolkingsregister door de Duitsers gevangen genomen. Een lid van de verzetsgroep besluit hem te be vrijden. Death hunt* (Veronique. 20.55 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1981 van Peter Hunt, met Lee Marvin en Char les Bronson. Een groep mounties ach tervolgt een man die er ten onrechte van wordt beschuldigd een moord te hebben gepleegd. 'The cotton club' (Ned. 2,22.05 uur). Amerikaanse film uit 1984 van Francis Ford Coppola, met Richard Gere, Dia ne Lane, Gregory Hines en Lonnete McKee. Eind jaren twintig wordt Dixie Dwyer (Gere) in dienst genomen door de gangster Dutch Schultz. Die betrekking is een bedankje voor het feit dat Dwyer hem het leven heeft ge red. Dwyer wordt stapelverliefd op de vriendin van Schultz. Die liefde is we derzijds. Dat is gevaarlijk, maar bo vendien frustrerend, want vriendin Vera wil in weelde blijven baden. 'Running brave' (BBC 1, 23.50 uur). Canadese film uit 1983 van D. S. Eve rett met Robby Benson. Levensver haal van olympisch kampioen Billy Mill. Hij won in 1964 met hardlopen een gouden medaille. Woensdag 25 april 'The jungle book' (Ned. 2. 16.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1942 van Zoltan Korda met sabu, Joseph Calleia en John Qualen. Mowgli is als kind door de wolven opgevoed en keert nu naar de mensenwereld terug. Donderdag 26 april 'Has anybody seen my gal? (BBC 2, 19.00 uur) Amerikaanse film uit 1952 van Douglas Sirk, met Rock Hudson en Charles Coburn. Oude miljonair zonder familie laat zijn spullen na aan middenstandersgezin. 'Gung-IIo' (Supewr Channel. 20.00 uur). Amerikaanse film uit 1943 van Ray Enright, met Randolph Scott Voorbeeld van de chauvinistische films die in de VS werden gemaakt tij dens de Tweede Wereldoorlog. Gung Ho-eskadron wordt opgehemeld. 'Ilct meisje met het rode haar' (Ned. 2. 20.27 uur). Nederlandse speel film uit 1981 van Ben Verbong, met Renée Soutendijk en Peter Tuinman. Gebaseerd op het boek van Theun de Vries. Rechtenstudente Hannie Schaft sluit zich in de oorlog aan bij het ver zet. Aanvankelijk wil ze niet te hard optreden, tot een jongen voor haar ogen wordt doodgeschoten. Intussen, wordt ze verliefd op Hugo. 'Birth of an nation' (Super Chan nel, 22.15 uur). Amerikaanse film uit 1915 van D. W. Griffith, met Lillian Gish en Mae Marsh. Een van de eerste films met de eerste filmsterren. Voor de liefhebber niet te versmaden. Vrijdag 27 april 'De IJssalon' (Ned. 2,22.40 uur). Ne derlandse film uit 1985 van Dimitri Frenkel Frank, met Gerard Thoolen en Renée Soutendijk. Een verzetsdrama met Thoolen als de joodse eigenaar van een ijssalon. Zijn vriendin verwijt hem lafheid en gaat uiteindelijk met de 'sympathieke' nazi (rol van Bruno Ganz) naar bed. 'The ambassador' (Veronique, 23.00 uur). Amerikaanse/Israelischè film uit 1984 van J. Lee Thompson, met Robert Mitchum en Ellen Burs- tyn. Amerikaanse ambassadeur in een door terrorisme verscheurd land in het Midden-Oosten probeert te bemidde len tussen de rivaliserende partijen en raakt zo betrokken bij een bloedige es calatie van het conflict. Jacques van Heijningen: 'Ik voel me net een vertegenwoordi ger'. (fojo GPD) komen, afkomstig uit de Raad voor de Kunst. Elsbeth Polak die in dë advocatuur werkzaam is. We heb ben Willem van Roosmalen, die uit de bioscoopwereld afkomstig is. En verder cineast Hans Hylkema, die ik ook heel goed vind. En Jos Stel ling natuurlijk, de geestelijk vader van het geheel en die alles van het begin af heeft meegemaakt en ook het duidelijkste idee heeft van hoe het was, hoe het is en hoe het zou moeten". Vaarwater - Is het nou een extra belasting om het roer over te moeten nemen, net nu er zo'n crisis geweest is? "Ja, iedereen gaat nu natuurlijk heel nieuwsgierig achterover leu nen met zoiets van 'Nou, laat jij het dan maar eens even zien!'. Maar, het is ook heel prettig. Ik heb het gevoel dat het bestuur nu in heel rustig vaarwater terecht is gekomen. Nie mand rolt er meer vechtend over de Neude. Niet dat ik me bij een harts tochtelijk ruzieënd bestuur niet uit stekend zou kunnen amuseren, want dat vind ik óók leuk. Maar om in zo'n korte tijd het festival nog op het droge te kunnen trekken, moet er er nu even rustig kunnen worden gewerkt. Maar het gaat goed". - Die dubbele salarissen die er uit gekeerd moesten worden vanwege vorig jaar, een directeur die niet bleek te kunnen functioneren en daarom prompt ook weer ontslagen moest worden. En wat daar nog al lemaal voor schadeposten aan vast hing. Heeft dat niet een heel precai re financiële situatie veroorzaakt voor de Filmdagen? "Dat heeft een forse financiële schade veroorzaakt, inderdaad. Ik denk ook niet dat ik het in een jaar rechtgegroeid kan krijgen. Het zou ook dom zijn als ik dat zou probe ren, want ik wil sponsors en subsi- diënten een festival kunnen voor zetten waar ze hun geld in kunnen herkennen. Maar verspreid over twee, driejaar, valt het gemakkelijk te corrigeren. Niets om zenuwach tig van te worden". "In het verleden hebben de Film dagen misschien nog wel grotere schulden gehad en dat is ook weer op zijn pootjes terechtgekomen. Ja, je moet wat meer op de inkomsten en uitgaven letten. Een strakker re gime voeren dan tot dusver in Utrecht gebruikelijk was. Maar ik ben zelf heel wat grotere budgetten gewend en in Rotterdam heb ik ook heel wat gekkere dingen meege maakt en dat is ook allemaal weer keurig boven water gekomen". Normaliseren - Bij alle brokken die er vorig jaar werden gemaakt, zijn de Filmdagen toch wel het een en ander verplicht aan de bestuursleden die het veld hebben geruimd. Zijn die verhou dingen genormaliseerd inmiddels? Heb je contacten met ze gehad? "Ik vind dat ook een absplute prioriteit. Ik loop me de benen uit mijn lijf om alles op de rails gezet te krijgen. En natuurlijk moet ik con tact opnemen met de oud-bestuurs leden. En hen bedanken is zeer ze ker op zijn plaats. Het is er nog even niet van gekomen, maar zij zullen dat vast wel begrijpen. Hetzelfde geldt voor de verdwenen stafleden. Met Hans de Wolf heb ik al uitge breid gesproken en met Victorine Koningsberger en de anderen. Ze komen regelmatig langs". "Diepgaande gesprekken. Als ik ergens echt niet uitkom, val ik pro bleemloos terug op de mensen die het wel weten. We zijn nu het bu reau aan het optuigen. Alex de Ron de en Herman de Wit hebben zich al stevig in het nieuwe programma vastgebeten. En Anton Kramer voor de financiën hebben we geluk kig ook kunnen behouden. Ge sprekken met vroegere deeltijd-me dewerkers worden al gevoerd. Je mag zeggen dat de boel weer draait en ook weer beloftevol op toeren be gint te komen". - De naam Van Heijningen klinkt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21