Zoetermeer wil groei richting Zoeterwoude Britten nemen Verto-fabrieken over Onderzoek mogelijkheden nieuwbouw sporthal BEGIN BOUW KAZERNE WASSENAAR Protest tegen uitbreiding Gouden Leeuw Voorschoten Gemeenten gewest Den Haag willen 50.000 woningen bouwen 1 WASSENAAR/ZOETER- i WOUDE - De gemeenten in 1 de regio Den Haag willen i ruim 50.000 woningen bou wen rondom bestaande ste- t delijke gebieden. In het jaar 2000 moeten daarvan bijna 1 12.000 woningen zijn gereali- J seerd. Zoetermeer schuift r verder op in de richting van Zoeterwoude, omdat na 2000 in een deel van de Meerpol- der huizen moeten komen, i Voor Wassenaar bestaan geen grootschalige nieuw- bouwplannen. Dit blijkt uit het gistermiddag in Wassenaar gepresenteerde verste- delijkingsplan van de wethouders i voor volkshuisvesting en ruimtelij- ke ordening van de gewestgemeen ten. Rond Den Haag, Zoetermeer en [Delft stellen zij een aantal grote i bouwlocaties voor, die een aanvul ling zijn op de bestaande uitbrei- Voor 20.000 gulden aan zadels en tuigen gestolen uit manege WASSENAAR - Een 30-jarige inwo- ner van Den Haag is door de politie van Wassenaar twee dagen in de cel gezet. De man was gearresteerd op verdenking van inbraak in een Was- senaarse manege in het paasweek einde, waarbij tuigen en zadels wer den ontvreemd. Na verhoor beken de hij vanaf juni vorig jaar bij vijf maneges te hebben ingebroken. In totaal werd daarbij voor meer dan 20.000 gulden ontvreemd. De man is in afwachting van zijn berechting gistermiddag vrijgelaten. dingsgebieden Leizo bij Leidschen- dam en Rokkeveen ten zuidwesten van Zoetermeer. Daar worden in to taal 21.000 woningen gebouwd. Ten westen van Den Haag en ten zuiden van Zoetermeer zijn nieuwe kan toor- en bedrijfsterreinen geprojec teerd. Dë wethouders wijzen met deze voorstellen het vorig najaar door de provincie gepresenteerde 'park- stadplan' af. Extra woningen zou den volgens de provincie moeten worden gebouwd in het groene ge bied tussen Rotterdam, Pijnacker en Zoetermeer. Zowel het plan van de provincie als van de wethouders is voorlopig. De stadsbestuurders hebben het nog niet voorgelegd aan hun ge meenteraden. Zoetermeer breidt in de geweste lijke plannen uit naar het zuiden, oosten en noorden. Na het jaar 2000 moeten in de Meerpolder 1800 wo ningen komen. Dit gebied is nu nog een deel van de groene buffer tus sen Zoetermeer en Zoeterwoude. In het noordoostelijk gelegen Noord - hove II komen tot 2000 ongeveer 1100 woningen. De oostelijke uitbreiding van Zoetermeer bestaat uit de bouw van 7700 woningen, waarvan 4500 over tien jaar klaar moeten zijn. Benthui zen komt daardoor vrijwel tegen Zoetermeer aan te liggen. Als on derdeel van betere openbaar ver- voersontsluitingen moet er een ex tra lus komen aan de bestaande sprinterlijn ten behoeve van Zoeter- meer-noord en -oost. Deze lus zou in de drooggemaakte Gelderwoudse polder kunnen komen, die tot het grondgebied van de gemeente Zoe terwoude behoort. Burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude zegt vorige maand al van de Zoetermeerse plannen kennis te hebben genomen via het structuurplan van deze ge meente. "Maar dat is een concept- voorontwerp, dus daar hebben we nog geen standpunt over ingeno men". Ook in dit plan zou sprake zijn van bebouwing van een deel van de Meerpolder. H<»t niet be bouwde deel zou onder water wor den gezet, om daar een recreatiege bied te kunnen ontwikkelen. Op het verstedelijkingsplan wil Houdijk nog niet reageren. Tuinhek en auto na nachtelijke botsing kapot WASSENAAR - Een 49-jarige in woonster van Wassenaar heeft van nacht met haar auto een tuinhek in de Wassenaarse stoeplaan geramd. Om half drie reed de vrouw recht door op de T-kruising van de Sophi- alaan, waarna zij tegen een draaihek en een pilaar tot stilstand kwam. De vrouw verkeerde niet onder invloed van alcohol. Waarschijnlijk heeft zij een black-out gehad. De auto en het hek raakten flink beschadigd, de Wassenaarse bleef ongedeerd. WASSENAAR - De Wassenaarse WD-wethouder C. Barning heeft gistermiddag het startsein gegeven voor de bouw van de nieuwe brandweerkazerne aan de Johan de Wittstraat in Wassenaar. Naar verwachting zal de ka zerne 1 november in gebruik worden genomen. De huidige kazerne aan de Pieter Twentlaan 6, 8 en 10 wordt aan Backershagen bv verkocht. De Wassenaarse projectontwikkelaar wil daar zeven appartementen en een garageblok bouwen. Backershagen zal tevens de nieu we brandweerkazerne bouwen. Omwonenden hebben bij de gemeente geprotesteerd tegen de komst van garages aanï de Pieter Twentlgan. De bouwwerken zouden het uitzicht belemmeren. De gemeente heeft de bezwaren ongegrond verklaard, maar de om wonenden hebben inmiddels beroep aangetekend bij de Raad van State. (foto Ellen Martens) Gevolgen voor Leiderdorpse vestiging nog onduidelijk Actiegroep in Wasssenaar krijgt tien mille subsidie WASSENAAR - De actiegroep Stop Doorgaand Verkeer Wassenaar (SDVW) krijgt 10.000 gulden subsi-1 die van de gemeente Wassenaar. Dit stellen B en W voor aan de raad, "omdat de doelstelling van de SD VW volledig strookt met ons ge meentelijk beleid". De actiegroep wil het doorgaande verkeer uit het dorp weren door zich sterk te maken voor aanleg van de omstreden rijksweg-ll-west. Een handtekeningenactie en ande re manifestaties kregen ruime steun van de Wassenaarse bevolking. De gemeenteraad spreekt zich in haar vergadering van 23 maart uit over het voorstel. Schrijfwedstrij d begin manifestatie cultuur Oegstgeest OEGSTGEEST - De jaarlijkse cul turele manifestatie van de gemeen te Oegstgeest begon gisteren met een schrijfwedstrijd. Deze staat in het teken van in de nieuwbouwwijk Haaswijk vernoemde Nederlandse auteurs. In september wordt de ma nifestatie afgesloten met een drie dagen lang programma. Thema van de culturele feestelijkheden is 'mu- CAPELLE AAN DEN IJSSEL- /LEIDERDORP (GPD) - Ver- to, de Nederlandse fabrikant van staalkabels, touw en visse rij-uitrusting, zal naar verwach ting op korte termijn worden overgenomen door zijn Britse tegenhanger Bridon. Het is nog niet duidelijk welk effect de fu sie zal hebben op het reorgani satieplan voor de vestiging van Verto in Leiderdorp. Vorige week maakte de directie be kend dat deze fabriek binnen vijf jaar moet sluiten. Door de fusie zal de positie van de concerns versterken, met name die op de nieuwe Europese markt na 1992, zo maakte Verto gistermiddag bekend vanuit het hoofdkantoor in Capelle aan den IJssel. De overna me zou niet ten koste gaan van de 1200 arbeidsplaatsen bij de Neder landse kabelfabrikant. Door de vorige week aangekon digde reorganisatie zouden twee van de drie vestigingen van Verto, in Leiderdorp en Ridderkerk, moe ten sluiten. De directie wil de werk zaamheden concentreren in Don gen. De Leiderdorpse werknemers VOORSCHOTEN - Bewoners van de Veurseweg in Voorschoten heb ben bij de gemeente en bij de Raad van State bezwaar aangetekend te- gen de uitbreiding van Motel de Gouden Leeuw aan de Veurseweg. Het vergroten en vernieuwen van restaurant, keuken en motel stuit op bezwaren. De gemeente wil het Van der Valk-motel toestemming geven tot de uitbreiding. Bewoners voeren aan dat de ver- groting in strijd is met het bestem mingsplan, waarin agrarische be drijfsvoering en behoud van land schappelijke waarden voorop staan. Vooral de uitbreiding van de bebou- •I wing langs het laantje Van Wissen in noordwestelijke richting stuit op bezwaren. Een ander bezwaar geldt de uit breiding van parkeerplaatsen. De 'omwonenden verwachten een gro tere verkeersdruk op de Veurse weg. Ook denken ze dat het verkeer extra geluidsoverlast veroorzaakt. Bewoners verwijten de gemeente dat al in 1977 werd gezegd dat het motel een afronding van het be- drijfscomplex zou vormen. Een ver dere uitbreiding zou niet worden toegestaan. De 19 ondertekenaars van de brief vinden dat het college nog steeds aan deze uitspraak is ge bonden. Zij begrijpen niet waarom de belangen van het Van der Valk- zwaarder wegen dan die omwonenden. Concert in Lisse LISSE - Organist Jan van Weelden 'en de hoboïste Marjanne Scheurwa ter geven vanavond in de Agatha- "kerk in Lisse een vooijaarsconcert, op uitnodiging van de stichting 'Vrienden van het Adema-orgel. De i aanvang is om 20.15 uur. Op het pro gramma staan achttien muziekstuk ken, onder andere Air van J.S. Bach, de Turkse Mars van W.A. Mo zart en de Serenade van C.M. Widor. 3 'VOORSCHOTEN - Geboren: Rutger A.M. z.v. A.M.M. de Bruijn en A.E. Maters, Iris C. d.v. M. -Sijlmans en W.C.E.J. Swart Ranshuysen, Re- Ondertrouwd: M A. van Veen en C.A.L £roes, A.B. Wessels met I.J.G. Voortman. Gehuwd: P Beije en E. Vriend. VOORSCHOTEN - Geboren: Gydo z.v. H. Hakker en M.C. Damsteeg; Rick S. z.v. R. Flin- terman en A.M. de Bie; Martijn W. z.v. W.C. van der Wert en M.P.M. Kwakkenbos; Rianne A. d.v. C.T.M. Kouwenaar en S.J.S. Verburg. Ondertrouwd: P.N.A. Olsthoorn met T.J.C. Granneman; I.H. van Sonsbeek met H.W. van Beelen; F.M.E. d'Arnoud W.N. Kersten; S. van Boheemen met I.J.G. van der Luit. Overleden: J. Hoebed, 1 mnd.; J.W. van Bem- melen, oud 73 jaar; J.K. Sneep, oud 25 jaar; n der Sar w.v. Los, oud 89 jaar. Bibliotheekdag In de openbare bibliotheek aan de Lei derdorpse Cor Gordijnsingel zal J. Stoop zaterdag tijdens de landelijke biblio theekdag vertellen over alfabetisering in ontwikkelingslanden. Aanvang 10.30 uur. In de Zoeterwoudse bibliotheek aan de Schenkelweg is om 10.30 uur een de monstratie knipkunst en om 13.00 uur een demonstratie kalligraferen te zien. Tussen door kunnen kinderen zich laten schminken en is er een optreden van de plaatselijke muziekschool. Concert Peter Brunt (viool), Jacob Slagter (hoorn) en Ellen Corver (piano) geven zondag een concert in het Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Ze spoelen werk van Mozart, Beethoven en Brahms. Het concert begint om 20.15 Klaverjassen Klaverjasliefhebbers kunnen zondag in het Partycentrum 6 aan de Hoofdstraat in Leiderdorp een kaartje leggen. Aanvang 14.00 uur. Springwedstrijd In de Leiderdorpse manege Liethorp in sportpark de Bloemerd worden zondag springwedstrijden gehouden. Aanvang 13.30 uur. Lunchconcert Wendela van Stol (fluit) en Patrick Hop per (piano) geven zondag een concert in de Pauwhof aan de Paauwlaan 2a in Wassenaar. Het concert begint om 12.00 uur. Na afloop kan men lunchen. Expositie Een tentoonstelling van Sierk Schröder is vanaf maandag tot 27 mei in raadhuis De Paauw in Wassenaar te bezichtigen. Burgemeester P.H. Schoute zal de expo sitie zondagmmiddag om 15.00 uur offi cieel openen. Liefhebbers van Schröder kunnen de expositie dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zater dag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur bekijken. De fabriekshal van de Verto-vestiging in Leiderdorp. hebben inmiddels een onafhanke lijk onderzoek geëist naar de nood zaak van bedrijfssluiting. Ook de Industriebond FNV is tegenstander van sluiting. Bridon maakte over 1989 een net towinst van 103 miljoen gulden op een omzet van bijna 950 miljoen. Uit het jaarverslag dat Verto eerder de ze maand presenteerde, bleek dat het concern in 1989 een winst wist te boeken van 4,7 miljoen gulden. Dat is een verbetering van bijna tien percent in vergelijking met het jaar daarvoor. De omzet steeg met ruim twaalf percent van 211 miljoen tot 256 miljoen. Verto verwacht voor dit jaar een verdere verbetering van het bedrijfsresultaat. De vakbonden en de Centrale On dernemingsraad van Verto zijn op de hoogte gebracht van de fusie plannen. Woordvoerder Speijer van de Unie BLHP zei in een eerste re actie dat deze vakbond niet negatief staat tegenover een overname van Verto door de Britten. Zijn mening is gebaseerd op de waarborgen voor het behoud van de eigen identiteit van Verto en op het feit dat de fusie geen negatieve gevolgen heeft voor de werknemers, terwijl de marktpo sitie wordt versterkt. Met het oog op het Europa van 1992 juicht de Unie BLHP dergelijke ontwikkelingen toe. Verloopt het fusieproces zoals verwacht, dan worden twee direc teuren van Bridon bij Verto tot commissaris benoemd. Vanuit Ver to zullen commissaris mr. G.J. Doeksen en bestuursvoorzitter drs. H.A.J. Drenth in het Bridon-be- stuur zitting krijgen. Afgesproken is dat Verto zijn eigen identiteit be houdt en met een grote mate van zelfstandigheid mag blijven opere- Literatuur, muziek en beeldende kunst komen van 20 tot en met 22 september aan de orde. Het pro gramma vermeldt onder andere een voordracht van literator Boudewijn Büch in gebouw 't Groot Proffijt over drie bekende Nederlandse schrijvers. In het Groene Kerkje worden werken van Nederlandse componisten uitgevoerd, variërend van de 17e-eeuwer Sweelinck tot de contemporaine componist Adriaan Schuurman. De manifestatie wordt op 22 sep tember besloten met de onthulling van een beeld van kunstenaar An ton Broos in Haaswijk. De in Oegst geest woonachtige schrijver F.B. Hotz zal een bordje met de naam F.B. Hotzpark onthullen. Vandalen houden huis op bouwplaats OEGSTGEEST - Onbekenden heb ben in de nacht van woensdag op donderdag voor meer dan duizend gulden schade aangericht op een bouwterrein in de Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk. Op het terrein bij de Jan Wolkerslaan en de Annie M.G. Schmidtlaan werden gipsblokken, stekkers en ander bouwmateriaal gestolen. De voor deur van een woning in aanbouw werd ingetrapt. Insluiper slaat slag in keuken woning Oegstgeest OEGSTGEEST - Een onbekende is gisteravond de keuken van een wo ning aan de Oegstgeester Prins Bernhardlaan binnengedrongen en heeft daarbij een handtas weggeno men. Deze werd later op de Boer- haavelaan in Leiden door een wan delaar gevonden en afgegeven bij de politie. Deze bracht de tas terug naar de eigenaar, die de vermissing nog niet had gemerkt. De keuken deur was niet op slot, waardoor de insluiper ongemerkt zijn slag kon slaan. Uit de tas bleken autosleu tels, geld en een bank- en giropas te zijn verdwenen. College-onderhandelingen in Warmond: WARMOND - Er komt een on derzoek naar de mogelijkheid van een sportzaal annex cultu rele ruimte bij 't Trefpunt. Ook het 'plan Saris' van de VVD wordt onderzocht. Hierin staan sport en cultuur in 't Trefpunt en het Meerpunt aan de Heren weg en in het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Dorpsstraat centraal. Dat bleek gisteravond tijdens de college onderhandelingen in War mond. CDA en WD voelen er niets voor om te voldoen aan de wens van Pro gressief Warmond (PW) om vooraf de eisen vast te leggen waaraan de locaties moeten voldoen. Ook wil len ze geen andere mogelijkheden meer onderzoeken dan een aan bouw bij 't Trefpunt en het plan Sa- ris. De toekomstige gebruikers van de ruimte zullen uitgebreid worden gehoord en een actieve rol spelen bij de inrichting van de hal. Zij zul len geen beslissende stem hebben in het onderzoek. Grasland Over het scheuren van grasland on stond een korte discussie. PW wilde hierin verder gaan dan het CDA. PW wil het scheuren van grasland voorkomen door bepalingen op te nemen in het bestemmingsplan, maar CDA en VVD gaan minder ver. Het CDA wil het landelijk bui tengebied zoveel mogelijk handha ven, een punt waarmee de WD ak koord kon gaan. Alle partijen waren het er over eens dat er een structuurnota en een woningbehoefte-onderzoek moeten komen naar de woonwensen van de Warmondse bevolking. Opmerke lijk was dat CDA en WD niet in het college-programma willen zetten dat de gemeente terughoudend moet zijn ten opzichte van project ontwikkelaars. PW stond wel achter deze stelling. "Door zo'n zin te schrappen zeg je als gemeente al iets", zei PW-fractievoorzitter B. Schavemaker, die aanvoerde dat projectontwikkelaars meestal niet bouwen voor Warmondse woning zoekenden of doorstromers. "Een particulier heeft de vrijheid zijn grond te. verkopen aan projectont wikkelaars als die meer bieden dan de gemeente", vond WD-fractie- voorzitter C.A.M. Saris. De WD maakte zich weer sterk om te bekijken of de onroerend- goed belasting (ogb) omlaag kan bij een batig saldo op de begroting. Het CDA kon zich daar in vinden. Saris maakte zich opnieuw sterk voor 'reële', dus stijgende, reinigings rechten. De PW-fractie ziet bij een 'plus' op de begroting liever lagere reinigingsrechten dan verlaging van de ogb. Minimumnota Een PW-voorstel om te komen tot een minimumnota haalde het niet. De progressieven willen dat de ge meente de mogelijkheden op een rijtje zet om iets extra's te doen voor uit de laagste inkomens groepen. G.E. den Ouden (CDA) merkte op dat de gemeente al een minimafonds heeft en vroeg zich af wat de gemeente nog meer zou moe ten doen. De huidige PW-wethou- der D. Duijnhoven (PW) stipte aan dat er een concrete lijst met punten bij de gemeentelijke afdeling maat schappelijk welzijn en onderwijs ligt. CDA en WD vonden dat deze lijst gewoon in de raadscommissies aan de orde moet komen. Ze wilden niet in het colleg-programma uit spreken dat de gemeente nog iets extra's voor de lage inkomens moet doen. Over de milieuparagtaaf waren de partijen het op de meeste punten roerend eens. Zo komt er een onder zoek naar de mogelijkheid om War mondse panden en boten aan te sluiten op de riolering of op septi- tanks. De gemeente kijkt of het mo gelijk is om afval gescheiden in te zamelen en Warmond streeft naar betere samenwerking met buurge meenten op milieugebied. VRIJDAG 20 APRIL Katwijk klaverjassen en jokeren bij DVS aan de Ambachtsweg, aan vang 20.00 uur. improvisaties op het van den Heuvelorgel in de Nieuwe kerk aan de .Voorstraat door Jan Bonefaas. aanvang 20.15 uur. concert door Carcass bij Scum aan de Helmbergweg, aanvang 20.00 uur. Leiden LVC, Alien Alex Experience, aanvang 23.30 uur. vang 20.15 uur in De Waag. Leidse Schouwburg, Jasperina de Jong met haar Tour de Chan- te'. aanvang 20.15 uur. Lak-theater. "Stenen mond, ik heb je lief. Griffioen theater, aan vang 20.30 uur. Micro-theater Imperium met het achtste korte stukken festival, aanvang 20.30 uur. Droomfabriek, swingavond met DJ Yoerie, aanvang 21.30 uur. jongerenkoor Dabar houdt een rommelmarkt in de Maranatha- Usse voorjaarsconcert in de Agatha- kerk,'aanvang 20.15 uur. Valkenburg koperen jubileumfeest bij de Castellumruiters, aanvang 20.00 uur m het clubgebouw aan de Achterweg, aanvang 20.00 uur. Wassenaar Lady's Night in Time Out, Deij- lerweg 153, aanvang 21.00 uur. ZATERDAG 21 APRIL .Hazerswoude gospel drive in-show in coffee shop De Dobber, gebouw gerefor- Katwijk grote jaarlijkse boekenverkoop in de bibliotheek, van 9.00 tot 13.00 uur. bingo bij voetbalvereniging Katwijk aan de Krom, aanvang 20.30 u optreden groep Ypsilon in tie nersoos "t Jok aan de Kerkstraat te Katwijk aan den Rijn, aanvang 20.00 uur. Leiden LVC Hans Dulfer's Tough Te nors, aanvang 23.00 uur. De Waag. Trio Joop van Enk huizen. aanvang 21.00 uur. Leidse Schouwburg, Jasperina de Jong met haar Tour de Chant', aanvang 20.15 Micro-theater Imperium, 'Ko ningin in kinderland" door K.T.S. Pats, aanvang 15.00 uur. Pieterskerk, rommelmarkt, aanvang 9.00 uur. verkoop van afgeschreven boeken bij de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4, van 10.00- 16.00 uur. bingo-avond bij muziekvereni ging Con Fuoco in het Muziekver- zamelgebouw aan de J.C. de Rijp- straat, aanvang 20.00 uur. 7-10-15-20 en 30 km, vanaf G!a- zenhal Hobahostraat, starten tot 14.00 uur. Noordwijk bloemenmozaieken door ge heel Noordwijk in kader van het Van Gogh jaar. ukkiesvoetbal voor jongens en meisjes van 4 en 5 jaar in Sporthal S.J.C. aan de Lageweg van 12.00 tot 13.00 uur. Noordzeestrand Strandhengel- wedstrijd van 10.00 tot 14.00 uur. open dag bij de Kustsurfvereni- ging, inlichtingen 01719-10233. evangelisch ontmoetingscen trum De ark, muziekavond, aan vang 20.00 uur. open dag landelijke biblio theekdag van 10.00 tot 15.00 uur met volksdansgroep en leerlingen klassiek en jazz ballet, en een de monstratie origami. Noordwijkerhout optreden van de groep trend in De Schelft, aanvang 21.00 uur. Valkenburg kringwedstrijden op het terrein van de Castellumruiters aan de Achterweg, aanvang 11.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16