Mulderhoe zou ik u aan wind kunnen VRIJDAG 20 APRIL 1990 Katwijkse molen De Geregtigheid bestaat 250 jaar Valkenburg gaat over tot inzamelen klein chemisch afval KATWIJK - Bij de korenmo len De Geregtigheid aan de Kat- wijkerweg in Katwijk gaat de vlag nogal eens uit. Veelal ter gelegenheid van verjaardagen van het koninklijk huis of ande re feestelijke gebeurtenissen. Binnenkort echter kan de vlag voor de karakteristieke molen zelf in top: het Katwijkse monu ment bestaat op 24 april precies 250 jaar. Die dag gebeurt er niets speciaals om het jubileum te herdenken, maar op 12 mei tijdens de nationale molendag worden er in en rond de mo len diverse activiteiten op touw gezet. door Kees van Kuilenburg Over de uit 1740 daterende molen is uit de beginjaren betrekkelijk wei nig bekend. In de archieven wordt wel gesproken over andere molens die op dezelfde plek hebben ge staan, onder andere van een houten en stenen baliemolen die overigens ook de naam De Geregtigheid droe gen. Ook stond er een zogenoemde standerdmolen, die in de Tachtigja rige Oorlog werd verwoest. In 1406 behoorde die molen tot het bezit van de graaf van Holland, die het op zijn beurt weer te leen had gegeven aan de Burggraaf van Leyden. Zoals gebruikelijk in die tijd had den niet de molenaar of de boeren die de molen bouwden het voor het zeggen, maar behoorde dat recht aan degenen die in dat gebied de baas speelden. Zij hadden ook het 'windrecht'. In het toenmalige Hol land was dat recht voorbehouden aan de graaf van Holland, die het op zijn beurt weer doorspeelde naar zijn diverse zogenoemde leenheren. Windrecht De leenheren gaven het windrecht op hun beurt weer in handen van de molenaars, uiteraard tegen betaling van een vergoeding. De boeren en anderen die van de water- en koren molens gebruik maakten moesten daar weer voor betalen. Dat bete kende wel dat de houder van het windrecht van de boeren eiste dat zij hun koren in een bepaalde molen lieten malen. Dat noemde men dan molendwang. De betaling van dat windgeld door de molenaars ging niet altijd van harte. Zo blijkt uit het boek 'Met de kuierstok langs de molens' van de bekende molenkenner A. Bicker Caarten, dat de toenmalige molenaar van de Katwijkse molen, Van Rhijn, rond 1860 veel proble men had met het betalen van het windgeld. Vooral ook omdat hij in een periode zat dat er bijna geen wind was, maar wel veel koren om te malen. Baron Van Wassenaer, leenheer van de beide Katwijken en 't Zandt, had de gewoonte om zelf het windgeld bij de molenaar te in nen. Van Rhijn vroeg de baron dan ook prompt om een zuchtje wind. "Wel mulder, hoe zou ik u aan wind kunnen helpen?", antwoordde van Wassenaer. "Maar mijnheer de ba ron, ik betaal er u toch voor?". Eni ge tijd later werd dan ook het wind recht voor de Katwijkse molen afge schaft, dank zij wellicht het protest van Van Rhijn. De Valk Voor de bouw van de huidige ko renmolen werd opdracht gegeven Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Didier. zv. J.J. van der Vlisl en E.G.F. Lapouge; Victor Valentino, zv. H.C. Leonora en H. van Rhijn; Randy, zv. J.T.A. Wolters en P.M. Zuidmeer; Jeffrey, zv. C.H. Verhage en K. den Hoed; Niels Michel, zv. M.A. Mentzel en R.R.E. Ligtenberg; Annemiek, dv. J. de Raad en M. Wesselius; Thijs, zv. W.F.L.A. Herman en E.M.L. Blaakman; Pie'er Johannes, zv. G. van Beekum en W.J. van Rossum; Vennessa, dv. C. van Waard en E. Oppong; Sharmaine, dv. H. Doesberg en A. Deurloo; Annelienne, dv. W. Vink en M.Y. Sir- re; Andrea, dv. C.A. van Schie en M. Bakker; Boris Laurentius, zv. M.K.L. Engbers en H.S. van Os; Angelique Michèle, dv. S. Schellinger hout en S. van den Berg; Gijsbert Jacob, zv. W. van Velzen en M. Haasnoot; Ahumada Emely, dv. W.F. Myles Bailey en Z.R. Ahumada Castil- la; Donata Abradina Kimberley, dv. M. de Kleijn Margaretha, dv. G.W. Voskamp Offeren; Gerrie Cornelia, dv. T. Holwerda en J D. Buijs; Jeffrey Cornelis, zv. S.C. Denis en S. Heruer; Marinus Theodorus Adrianus, zv. M.P.J. Welsink en S.C.A.M. van den Berg; Je- leesa Fatima, dv. O.E. Verwoerdt; Lindsay, dv. B. van de Geijn en I.S. Jansen; Marlijn, zv. L.C.W. Melet en E.M. Nachtegeller; Mariëlle, dv. G. Kloos en M. van Beelen; Marjon, dv. D.K. van Beelen en F.C.M. Zwaan; Koen Jo hannes, zv. L.F.H. Kokshoorn en C.C. van Duijvenbooe; Wesley, zv. J. Snijder en M.C.C. Oudshoorn; Kevin, zv. A.J. Hoogervorst en E.J. Lous; Rutger Dick, zv. D.C. Zandbergen en P.G. de Best; Mike, zv. R. van der Horst en M.E. Swart; Atilla, zv. E. Karaku? en M. Kara- ku$; Sandy, dv. J.B. de Ridder en H.M.C. de Haas; Stephanie Christina, dv. R.P. Per- manand en W. Domburg; Clemens, zv. D. Oudshoorn en E. Winkelman; Davina Rose, dv. D. Sanders en E. Kühnel; Matthias Erik, zv. C.L.M. Groenenboom en B.P.M. Wassenaar; Sanne, dv. T.M.H. Schouten en I.F.C.M. Govers; Robert, zv. J. Leuering en W.F.C.J. Verhoeven; Matthijs Thomas, zv. T. Kleijn en Stehouwer en W.A. Dekker; Dahbia, Larouz en A. Sriri; Fadoua, dv. A. Larouz en A. Sriri; Cornelis, zv. L.M. Zegeling en J.W. Se- brechts; Denise, dv. J.C. Stauttener en M.A. Louer; Lisa, dv. J.J.M. Taillie; Berend-Basti- aan, zv. G. Verdoes en P.M.P. van Paridon; Eva Helena Maria, dv. F.H. Baas en M.C.M. Thijssen. Overleden: H.T. van der Steen, geb. 15 okt. 1909, man; D.J. van Erkel, geb. 17 okt. 1918, man; C.A. Zijlstra, geb. 9 nov. 1917, geh. gew. met P. van Soest; E. Jansen, geb. 12 mei 1906, geh. gew. met T. van der Veen; F. Kuij- ten. geb. 12 mei 1899, man; C.E. Abbink, geb. 28 okt. 1928, echtg. van D. van Kralingen; A.J.J. Bakker, geb. 3 juni 1946, man, door molenaar Hendrik van der Muele, in een periode dat er in deze omgeving meer korenmolens wer den gebouwd. Onder meer koren molen De Valk in Leiden, die over drie jaar aan de beurt is om de vlag uit te steken ter gelegenheid van de 250ste verjaardag. De molen in Katwijk werd opge trokken in gele IJsselsteen. Boven de ingang van de molen bevindt zich een afbeelding van een weeg schaal, een kinderkopje en het jaar tal 1740. Ook staat er een gedicht, naar een tekst uit het bijbelboek Spreuken, 'Eene bedriegelijke weegschaal is den Heere een gru wel'. Daarmee wordt wellicht een voortdurend beroep gedaan op de eerlijkheid van de molenaar. Na het vertrek van molenaar Van der Muele werd de Katwijkse molen door een groot aantal 'mulders' be heerd. Meestal was de molenaar zelf eigenaar, een enkele maal was er ook sprake van verpachting. Be kende molenaars zijn de Leidenaar Dirk de Jager, Willem Oudshoorn uit Wassenaar en de uit een mole naarsgeslacht stammende Joannes van Rhijn uit de kustplaats. Deze molenaar kocht in 1827 de molen voor het forse bedrag van 14.000 gulden. Daarna volgden nog namen als Jan Groen, Leendert van Duren, de uit Hazerswoude afkomstige Ge- rardus de Bruyn en Nicolaas den Dubbelde. Sinds 1960 is T. Bouma de zoveelste 'mulder' in rij op De Geregtigheid. Concurrentie De molen aan de Katwijkerweg heeft in de vorige eeuw nog enige tijd concurrentie gehad van een ko renmolen in het zeegedeelte van het zeedorp. "Een molenaar kreeg toe stemming om ook in Katwijk aan Zee een korenmolen te laten bou wen. Een tegenvaller voor de mole naar van De Geregtigheid", zegt de huidige molenaar Bouma, "want hoewel de molenaar een goede bo terham verdiende, valt het niet mee om een deel van je werk af te staan aan een ander". De vrees van de molenaar uit 'bin nen' was echter ongegrond. De mul der in Katwijk aan Zee kreeg bijna geen klanten en binnen enkele ja ren ging de molen dan ook op slot. Later is de molen steen voor steen afgebroken en in Hoofddorp waar in die tijd het Haarlemmer meer was drooggelegd weer op gebouwd. Nog eenmaal kwam deze voormalige Katwijkse molen weer in het nieuws, toen die enkele jaren geleden opnieuw werd verplaatst. De Katwijkse molen werd in 1938 door tal van omstandigheden bui ten gebruik gesteld. In de oorlogsja ren bood de korenmolen nog schuil plaats aan joodse landgenoten, die later moesten vluchten en waar schijnlijk zijn omgebracht. Bij de restauratie in 1950 werd door de Leide molenmaker een kistje met sieraden gevonden, dat wellicht af komstig was van de ondergedoken mensen. Deze vondst bracht de Kat wijkse tongen in beweging. Zo werd door de Katwijkers van een waarde van enkele tonnen gespro ken, maar de molenaarsvrouw hield het op een bedrag van honderd gul den. "Niemand weet er kennelijk het fijne van", aldus Bouma. Aan het begin van de jaren zestig werd de molen getroffen door brand. Het vuur ontstond in de vlakbij de korenmolen gelegen grasdrogerij en de vlammen sloe gen over naar de molen. Alleen de muren stonden nog overeind. Na de brand werd de gemeente Katwijk eigenares en werd de molen door de firma De Gelder uit Valkenburg weer gerestaureerd. Bouma, des tijds ook werkend als molenmaker bij de restauratie van De Geregtig heid, werd mulder. Belangstelling Sinds Bouma het beheer over de molen voert, draait de korenmolen weer als in het verleden. Veel bak kers en particulieren laten hun meel in Katwijk malen. "Je merkt dat er steeds meer belangstelking komt voor het ambachtelijk brood en dat geeft redelijk veel werk", aldus Bouma. Hoeveel meel de Katwijkse molenaar wekelijks draait, wil hij niet zeggen. "Hou het maar op een leuke hoeveelheid. Ik houd er zelf ook niet van als andere molenaars uitgebreid vertellen hoeveel meel ze nu weer hebben gemalen". De molen krijgt, omdat hij voort durend in bedrijf is, nogal wat aan loop. Onder anderen van nazaten van voormalig molenaar Den Dub belde, die vanuit Katwijk naar de Verenigde Staten emigreerde. Bou ma: "Een jaar of wat geleden stond er plotseling in de molen een Ameri kaan die informeerde waar de oude korenmolen stond. Groot was zijn verbazing dat hij op de juiste plek stond. In een gesprek bleek dat de man een achterkleinzoon van Den Dubbelde was. Hij wilde wel eens een kijkje nemen in Katwijk, maar had nooit durven dromen dat de molen van zijn overgrootvader er nog stond". De Katwijkse molen De Geregtigheid, di% tegenwoordig wordt beheerd door T. Bouma. Rommelmarkt Jongerenkoor Dabar houdt vrijdag 20 april van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag 21 april van 10.00 tot 13.00 uur een rom melmarkt in de Maranathakerk, Dijk- straat 2B, Leiden. VALKENBURG - Wethouder N. van der Nagel van Valkenburg geeft woensdag 25 april om 09.00 uur het startsein voor het ophalen van klein chemisch afval in deze gemeente. Er wordt daarbij gebruik gemaakt van de zogeheten ecocar. Deze week is inmiddels huis-aan-huis een speciale draagtas uitgereikt on der de bewoners van de gemeente. De tas dient vervolgens persoonlijk aan de chauffeur van de auto die het afval inzamelt te worden afgegeven. De ecocar krijgt woensdag vijf stopplaatsen: P. Oosterleestraat- /Broekweg (08.15 tot 09.30 uur); Lambrechtsveld/Middenjocht (09.30 tot 11.00 uur); Castellumplein (11.00 tot 13.00 uur); 't Boonrak- /Chrysantenlaan (13.30 tot 15.15 uur) en de Glasbergenlaan/Fran kenburg (15.15 tot 16.45 uur). Op de gemeentewerkplaats aan de Achter weg staat voortaan een ecotainer waar op werkdagen bij voorkeur tussen 09.00 en 11.00 uur het klein chemisch afval kan worden ingele verd. Tekort hyacinten Corso afgewend LISSE Het dreigende tekort aan hyacinten voor het Bloemencorso van de Bollenstreek kan worden op gelost. Het corsocomité heeft bij een 25-tal extra kwekers hyacinten besteld. Door de vrijwillige inzet van zo'n vijftig werknemers van een flink aantal bloemen-exportbedrij- ven kunnen die hyacinten op tijd worden gesneden. Er dreigde een tekort omdat we gens de vroege voorjaarszon de hya cinten drie tot vier weken te vroeg in bloei kwamen. De extra kwekers, die nog laatgeplante hyacinten heb ben staan, leveren nu gezamenlijk zo'n 25 procent van het totaal aantal benodigde bloemen voor het Bloe mencorso. De overige 75 procent wordt direct aangevoerd door vaste leveranciers. Corsovoorzitter P. Goemans: "Een probleem was dat de extra kwekers niet genoeg mensen in dienst hadden om de hyacinten te snijden. Vandaar dat wij een beroep hebben gedaan op een flink aantal LEIDEN/OEGSTGEEST - Na 40 bedrijven om de helpende hand te n Dijkm Afscheidsconcert diligent Kukler Verstijving Buurtcentrum Dijk 33 houdt woensdag 25 april een thema-bijeenkomst over ver stijving en aandoeningen van gewrichten en spieren. Ombudsvrouw Koning vertelt tijdens de bijeenkomst meer over het the ma. De bijeenkomst begint om 9.00 uur in het buurtcentrum aan de Apothekers- dijk 33 in Leiden. Koffieconcert De Stageband van het Leidse muziek korps Kunst en Genoegen houdt zondag 22 april van 12.00 tot 14.00 uur een kof fieconcert in het muziekverzamelgebouw aan de J.C. de Rijpstraat. Het orkest staat onder leiding van J. Peters. De zaal is open vanaf 11.30 uur. jaar dirigeren neemt Koos Kukler bieden. Het wordt dit jaar afscheid van het muziek- en show- dat bol staat gezelschap Sempre Avanti. Het king". De EHBO-vereniging 'eerke Donders showgezelschap neemt op vrijdag 27 en zaterdag 28 april afscheid van Kulker tijdens een muzikale show in het Rijnlands Lyceum in Oegst- geest. De toegangsprijs voor de con certen bedraagt 12,50 gulden. De show begint op beide avonden om 20.00 uur. Kaarten zijn EHBO houdt dinsdag 24 april voor haar leden en cursisten een oefening met Lotus slachtoffers in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 in Lei den. De avond begint om 20.00 uur. Boekverkoop In de Centrale Bibliotheek, Nieuwstraat 4 in Leiden, wordt op 1990 van 10.00 tot 16.00 koop houden van afgeschreven boeken. Boeken die verouderd zijn of om andere reden niet meer in de collectie passen, worden verkocht voor een gulden of 2,50 gulden per stuk. Cursus Buurthuis Cornelis Joppensz start dins dag 24 april met de cursus opvoeden. De cursus is bestemd voor ouders met kin deren in de leeftijd van 4 tot 12 jaar en wordt begeleid door een kinderpsycholo- de voorverkoop ge. De cursus bestaat uit 8 bijeenkom- erkrijgbaar bij familie Van de sten die beginnen om 9.15 uur in het 21 april Voord, tel. 766049 en familie Van buurthuis aan de Oppenheimstraat 6a. der Kaaij, tel. 175782. De kosten bedragen 64 gulden. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Wapperen De buren verklaarden Huib Ver- bree uit de Pioenstraat helemaal voor gek. Hij liet namelijk in zijn tuin een aluminium mast neerzet ten en hijst, wanneer het althans een beetje goed weer is. elke dag een andere vlag in top. Is dat een rare hobby of niet? De Leidenaar stelt echter meteen dat hij bepaald geen fana ticus is. "Het is niet zo dat ik e'ke dag na mijn werk meteen naar m'n kamer ga om daar in de vlag gen te klauteren. Maar zo'n vlag vind ik hartstikke gezellig en ik ben iemand die wel van gezellig heid houd". Het is allemaal begonnen toen hij 14 jaar geleden met zijn vrouw en kinderen naar Terschelling op vakantie ging. "Alle zomerhuisjes hebben daar een vlag. Geen één uitgezonderd. Zo gezellig. We gaan daar al veertien jaar achter elkaar naar toe". Nu kon Verbree vier jaar gele den van de gemeente een stukje grond achter zijn huis kopen. Hij greep die mogelijkheid meteen aan om een lang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan. "Ik heb een neef gebeld die voor een habbekrats aan een stuk aluminium kon komen. Je had de ogen van de buren moeten zien toen ik m'n eerste vlag - die van Terschelling want daar hebben we goedé herinneringen aan - hees. Ze verklaarden me voor gek. Nu vindt iedereen het erg leuk", vertelt Verbree, die behal ve vlaggenist ook verzamelaar van biermerken is. Na de eerste, overigens zelfge maakte, vlag van Terschelling zijn er nog verschillende andere gevolgd. Zo heeft hij een zwarte vlag met daarop een doodskop en de woorden Death zone. "Die hijs ik wanneer ik een rotbui heb. Dan weet iedereen hoe ik me voel". De Leidenaar zou zijn verzame ling van 25 vlaggen wel willen uit breiden, ware het niet dat de doe ken niet zelden zo'n 40 gulden kosten. "Dat vind ik toch wel een beetje prijzig. Ik heb laatst nog wat grote bedrijven aangeschre ven en gevraagd om een vlagge- tjè. Maar ik hoorde of helemaal niets of ik kreeg een vriendelijk briefje waarin werd gemeld dat ik een vlag kon kopen. Daar vroegen ze dan vier tientjes voor en dat is me te gortig", zegt de werknemer van het AZL. "Nu krijg ik soms van bedrij ven vlaggen of als er ergens een loshangt, is-ie mijn". Daarop laat hij meteen, ietwat van zijn eigen woorden geschrokken, volgen dat 'hij er niet 's avonds met een zakmes op uit trekt'. Een paar jaar lang is hij de eni ge in de Pioenstraat geweest die vlagde op feestdagen. "Nu zijn dat er al veel meer. Ik ben hele maal geen fan van het Koninklijk Huis, maar die rood-wit-blauwe vlag is toch prachtig. Dat gewap per geeft meteen sfeer. Ik zorg ook voor de vlaggen bij onze jaar lijkse barbecue in de buurt. Echt, dat maakt meteen sfeer", verze kert Verbree ons. Wanneer lezers nog ergens een vlag hebben liggen kunnen ze die uiteraard kwijt bij Huib Verbree, Pioenstraat 8, tel. 130089. Pijnlijk (2) In deze rubriek stond woensdag een verhaaltje over een pijnlijke ervaring die het echtpaar Teljeur had met de bezorging van rouw kaarten van een overleden fami lielid-door de PTT. Als gevolg van de trage bezorging werd een aan tal mensen te laat op de hoogte gesteld van het overlijden en kon daardoor niet op de crematie aan wezig zijn. Een woordvoerder van de PTT verklaarde dat zoiets 'onmoge lijk' is en dat het nooit fout gaat. Vledereen is altijd heel attent op rouwkaarten, want dat is een hele serieuze zaak", zo zei de PTT- zegsman desgevraagd. "Maar", zo lipt hij daarop volgen, "het is mijn woord tegen dat van het echtpaar. Er valt niets te bewijzen. Wij kun nen het helaas ook niet weerleg gen". De Leidse familie Edelaar heeft de reactie van de PTT hogelijk verbaasd. Zij had twee jaar gele den bijna hetzelfde aan de hand met een overleden broer. De over lijdensberichten kwamen toen in enkele gevallen een week te laat. Aan de hand van de poststempels was echter onomstotelijk te be wijzen dat de kaarten op tijd op de bus waren gedaan. i beetje weer is, een andere vlag in de top van zijn aluminium vlagge- De PTT-directie kon daar niet omheen. In een eerste brief op 13 mei 1988 schreef J. van Tilborg van directie postverkeer dat hij erg geschrokken was van de klacht en dat hij het zou laten on derzoeken. Een paar dagen later, op 18 mei 1988, kwam er van directeur Zweekhorst al bericht waarin stond "dat voor de ontstane ver traging geen enkele aannemelijke verklaring kon worden gegeven". Ook werd nog eens benadrukt dat "rouwcirculaires juist extra aan dacht krijgen en met grote zorg worden verwerkt". De werkne mers zouden over het voorval worden ingelicht zodat herhaling zo goed als mogelijk werd uitge sloten. "Voor het ondervonden ongerief bied ik u mijn veront schuldiging aan", zo besloot de brief. "Het is dus totale onzin om te beweren dat deze gevallen nooit voorkomen", zegt meneer Edelaar. "Vooral de arrogante toon waarop de PTT beweert dat net niet kan gebeuren dat kaarten niet of te laat worden bezorgd, vind ik heel erg". We sluiten ons hierbij aan. Maniak Deze week werden twee knapen van 16 en 19 jaar aangehouden in de wijk De Camp, die de eerste hand legden aan een kunstwerk. Mag je dan geen kunst meer ma ken tegenwoordig? Jawel, zolang het maar niet op andermans ei gendommen gebeurt. Deze jongens die bij de wit ge maakte muur de spuitbus in de aanslag hadden, bleken al wat meer kunstwerken op hun naam te hebben staan. Een voorzichtige schatting van de politie is dat de jongens uit Roelofarendsveen en Oude Wetering reeds voor tonnen schade hebben aangericht met hun spuitwerk. Een van de jongens had thuis zelfs een fotoboek aangelegd met een serie platen van een treinstel dat geheel was voorzien van graf fiti. Het vermoeden rijst dan dat zij de makers zijn van de tekenin gen. Maar nee, ze houden vol dat dit het werk is van anderen. Ze houden van deze kunst en dus ook van de voortbrengselen van anderen. Daar wilden ze gewoon foto's van hebben. De 16-jarige jongen heeft nu be kend dat hij de maker is van drie werken in zijn woonplaats Roelo farendsveen. De ander zegt dat hij helemaal niets heeft gedaan. Het nare voor hen is dat ze hun werk altijd hebben ondertekend met intrigerende logo's zoals tec, astro of maniac. In Leiden zijn er toch al tal van graffiti-werken met die handtekeningen gevonden. De grote vraag is of de rechter dit nu als wettelijk er. overtuigend bewijs aanvaardt. Mocht hij dat doen dan kunnen de jongens of anders hun ouders een eis tot forse schadevergoe ding tegemoet zien. MEINDERT VAN DER KAAIJ Twee jaar cel voor Oostduitser na doodrijden man in Noordwijk DEN HAAG/NOORDWIJK - De 43-jarige Oostduitser die in juli 1988 in het centrum van Noordwijk een jongeman doodreed, is in hoger be roep veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Twee weken geleden was voor het gerechtshof in Den Haag vier jaar tegen hem geëist, ge lijk aan de straf die eerder door de rechtbank was uitgesproken. Het vonnis betekent dat de man op kor te termijn vrijkomt. De man reed destijds op de voet- ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Van der Meer, Tan, Zwijnen- burg, Meijer, Van Leeuwen, Verhage, Groene- veld. de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: J.H. de Ruiter, Rosmolen 2, tel: 125096. zo 8 uur tot 24 uur: H. Meyer C.E. v.d. Meer, Stokroos 1, tel: 215510. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- r tot zo 8 uur: E. de Lange, Bronkhorst- straat 43-45, tel: 212025. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelstegracht 129, tel: 132500. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruijne, J. de Bruijne, Huibers, Jurgens, Fogelberg er Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Huibers, Burggraven laan 102, tel: 125820. zo 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens, Burggraven laan 102, tel: 125820. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaaijer en R.E Zaaijer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M.L. Stoffels. Me loenstraat 39, tel- 217592. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, Bos huizerkade 31, tel: 310047. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooijman De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, Robijn straat 2b, tel: 72093. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 315900; - ganger in, toen deze dreigde een vuilniszak op zijn auto te gooien. Of dat al dan niet met opzet gebeurde, daarover lopen de verklaringen van getuigen ver uiteen. De man verzeil de 's avonds met zijn auto in een feestvierende menigte. Hij werd sa men met zijn vriendin ingesloten. Volgens de man probeerde de me nigte zijn auto om te gooien. Hij reed vervolgens met hoge snelheid in op één van de feestvierders, die aan zijn verwondingen overleed. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tel: 02522-10140. Wassenaar - za J.C. Spelt, Groeneveltlaan 17, tel: 11844, J. Huls, Hofcampweg 65, tel: 13027. Zoeterwoude - via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huis arts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 20 tot vr. 27 door- Haven Apo theek, Haven 18, tel. 226085, Apotheek Carli- na, Boerhaveplein 21, 176154, Apotheek Hof land, Thorbeckeweg 3, tel: 762877. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): G. Roest, Ockenro- de 14, tel: 890405 Leiderdorp. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, tel: 01717-3836, Voor schoten. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegst- geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: P.H. Groeneveldt, Oude Singel 210, tel: 226040 spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- 3-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. )rschol Leiderdorp za L. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel: 894539, zo L. v.d. Leeden. Hoofdstraat 8. tel: 894539. spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10. tel- 153747. Voorschoten - za F. Koopmans. Churchillweg 19, tel: 6352, zo W. van Dam, Palestinalaan 29. tel: 3960. 120144; na 17.00 u tend bereikbaar via dokterstelefoon, te 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hc land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp e Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bi ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. buiten kantooruren, tel: 06-8212141.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14