TAD LEIDEN Cursus kweekt ook beetje discipline bij werklozen Oude oorlogsvoertuigen op 5 mei in optocht door Leiden Nieuwe verwarmingspompen als klachten blijven Huurders flats eisen 150 gulden terug van WBL CONTOUREN KANTORENCOMPLEX Leidenaar test bestaan van Jezus s LEIDSCH DAGBLAD Sollicitatieclub in Leiden: 70 procent vindt binnen tien weken baan LEIDEN - "De motivatie om aan deze sollicitatiecursus mee te doen moet erg groot zijn. Het is net als naar je werk gaan: zorgen dat je elke dag op tijd aanwezig bent en niet opeens stoppen". Judith Driece van de Sollicitatie club aan de Boommarkt 3f be klemtoont de noodzakelijke dis cipline van de kant van cursisten. Samen met Joost Bruggeman startte zij begin deze maand een sollicitatiecursus (op initiatief van het arbeidsbureau en het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid) voor werkloze mensen die een baan willen en langer dan een half jaar inge schreven staan bij het arbeidsbu- door Daniëlle Westerink Het leek Driece een uitdaging, om de organisatie van de Sollica- tie Club op zich te nemen. "Op de eerste plaats weet ik wat het is om zonder werk te zitten. Ik heb soci ale geografie gestudeerd in Nijmegen. Het is erg moeilijk om in mijn vakgebied werk te krij gen. Ik ben een tijdje werkloos geweest en heb, tot ik deze baan kreeg, les gegeven op een middel bare school in Nieuwegein. Ik ben gespecialiseerd in het over brengen van informatie en deze functie van clubbegeleider sloot daarop prima aan. Joost Brugge man, mijn collega, is grappig ge noeg zelf afkomstig van een solli citatieclub in Zwolle. Wij beiden zijn aangenomen door het ar beidsbureau". De cursus bestaat uit twee ge deelten. Tijdens het zogenaamde basisgedeelte wordt gekeken welke kwaliteiten een cursist Judith Driece hij een aantal deelnemers van de Sollicitatieclub. heeft en hoe hij die kan toepassen in een sollicitatieprocedure. Drie- eer "Allereerst: een cursist moet elke dag om 9.00 uur aanwezig zijn, vier dagen per week. Als ie mand om 9.15 uur niet aanwezig is, wordt er naar zijn huis getele foneerd. Wie ziek is, moet 'moet zich voor 8.45 uur afmelden. Een cursist krijgt dat van tevoren ho ren. Bij een baan moet je ook op tijd komen en de cursus kun je zien als een voorproefje", aldus Judith Driece. Voorwaarden Een cursist wordt tijdens het ba sisgedeelte van drie weken gron dig 'doorgelicht'. Veel cursisten blijken niet precies te weten wat ze kunnen. "Het is gebleken dat heel veel mensen dat niet com creet kunnen aangeven. Ze zijn daarin te bescheiden. Terwijl het wel nodig is bij een sollicitatie aan een bedrijf duidelijk te ma- je geschikt bent voor (foto Henk Bouwman) die' functie. Het gaat niet alleen om je opleiding. Wij poberen cur sisten er op te wijzen dat ze zich goed moeten presenteren. Dat zij hun unieke 'verkooppunten' naar voren moeten halen. Een perso neelschef zal dan al gauw denken: goh, die heeft over deze kwestie nagedacht. Dat kan een extra voordeel zijn voor de sollicitant, en doorslaggevend bij het aanne men van een persoon". In het basisgedeelte van de cur sus is ook aandacht ingeruimd voor het schrijven van sollicitatie brieven - zo'n 15 stuks per week - en het kritisch kijken naar eikaars telefoon- en sollicitatieteehnie- ken. Ook komen in die periode personeelsfunctionarissen en - consulenten van het arbeidsbu reau langs om te assisteren. Solli- catiegesprekken worden opgeno men op de band of op de video. Aansluitend op de theoretische periode volgt het in praktijk bren gen van de opgedane kennis. De cursisten moeten dan elke dag solliciteren, net zo lang tot ze aan genomen worden. "Uit een lande lijk onderzoek onder sollicitatie clubs is gebleken dat 70 procent van de cursisten binnen tien we ken een baan heeft. Vah de overi ge 30 procent heeft een aantal na een half jaar een baan gevonden en voor anderen blijkt de cursus alleen niet genoeg", zegt Judith Driece. Deelnemers De 15 deelnemers aan de eerste cursus van de Sollicitatieclub in Leiden zijn via het arbeidsbureau geplaatst. De cursus is geheel gra tis. "Behalve de koffie', aldus cur sist Loek (25). Hij studeerde be stuurskunde aan de universiteit. Een baan in die richting heeft hij nog niet gevonden. "Vanaf vorig jaar mei ben ik werkloos. Zo'n 90 sollicitatiebrieven heb ik ver stuurd. Twintig keer mocht ik op een gesprek komen, maar steeds tevergeefs. Of ze zochten iemand met ervaring of ze hadden ge woon een betere kandidaat. Ik heb het idee dat het gedeeltelijk aan mijn presentatie ligt. Ik hoop dat ik veel leer tijdens de cursus". Marianne (44) vervolgt: "Ik heb jaren als secretaresse op een ad vocatenkantoor gewerkt. Dat werd geliquideerd. Sindsdien, een halfjaar ongeveer, ben ik aan het solliciteren. Zonder succes. Hier leer ik om een goede sollici tatiebrief te schrijven en te bellen naar een bedrijf. Ik werd bij solli citaties nog al eens afgewezen omdat ik te oud ben. Als ik dat van te voren van ze hoor, bespaart me dat een hoop energie. Geluk kig willen sommige bedrijven ook oudere werknemers mèt een hele hoop ervaring. Anderen zeg gen: we willen een jong team, me vrouw. Deze cursus stimuleert me om door te gaan. Door de druk van anderen blijf je proberen. Ook leer ik om andere sollicitatie brieven te schrijven. Moderner. Ik was geneigd om te ambtelijk te schrijven". De eerste groep van de sollicita tieclub blijkt goed samen te kun nen werken. Alain (29): "Het is prettig om met zo'n gemengde groep samen te werken. Niet all- leen maar mensen met een uni versitaire opleiding zoals Loek en ik, maar ook mensen met lagere beroepsopleidingen doen mee aan de cursus. Je kunt zo'n hoop van elkaar leren. En je ondervindt veel steun van elkaar". Marianne vervolgt: "Het is ook erg handig om met meer mensen aan het solliciteren te zijn. Als ik in de krant bij voorbeeld iets te gen kom dat echt iets is voor Loek, dan geef ik die advertentie aan hem. En ik moet zeggen dat de begeleiding van Judith en Joost erg goed is. Ze weten wat het is om werkloos te zijn en leg gen niets aan je op. Het belang rijkste voor iedereen hier is datje wilt werken. En natuurlijk is het eng om van anderen kritiek te krijgen", aldus Marjan. Alain ver vólgt: "Maar solliciteren is net zo eng. Als er naar je wordt gekeken is het eng. Maar het went. Je leert Bedrijven die interesse hebben in een van de cursisten van de Sollicitatieclub of mensen die meer informatie willen over de cursus, kunnen bellen naar Ju dith Driece of Joost Bruggeman, tel. (071) 122841. LEIDEN - Op bevrijdingsdag maakt een aantal militaire voer tuigen uit de Tweede Wereld oorlog een tocht door de stad. De stichting 5 mei-comité Lei den is er in geslaagd om de voer tuigen te strikken voor een rondrit door het centrum van ongeveer een half uur. De organisatie heeft veel moeite ge daan om de stoet militaire voertui gen naar de stad te krijgen. Bevrij dingsdag 5 mei is bij uitstek de dag waarop bevrijdingscomités uit het hele land een militaire colonne wil len binnenhalen. In de optocht rijden onder meer vrachtwagens, motoren en'jeeps uit de oorlogstijd mee. De stoet start om 16.15 uur op de Wilhelminabrug. Van daaruit voert de route over de Hoge Rijndijk, Plantagelaan, Le vendaal, Korevaarstraat en de Bree- straat. Het eindstation ligt bij het stadhuis. Vanaf de Korevaarstraat wordt de stoet muzikaal begeleid. De voertuigen worden daar ver wacht rond 16.45 uur. Even daarvoor arriveren enkele lopers van de atletiekvereniging De Bataven bij het stadhuis. Ze bren gen in estafette een fakkel naar bur gemeester Goekoop. Het programma voorziet verder in een demonstratie van sport school Van der Luit en volksdans groep Feta op het Stadhuisplein. Deze demonstraties, waarbij ook de majorettes van Andorra een opvoe ring geven, duren van 14.30 tot 16.00 In de Pieterskerk wordt 's och tends om 10.30 uur een dienst ge houden ter gelegenheid van 45 jaar bevrijding. Hier spreekt Erik Hazel- hoff Roelfzema, de auteur van het boek Soldaat van Oranje. Hij is in Nederland vanwege de viering van het 150-jarig bestaan van de Militai re Willemsorde. Wandelvereniging Zuid-West houdt voor de tiende maal de Be vrijdingswandeltocht. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Aan de tocht zijn enkele prijzen verbonden. Ten slotte is in verband met het 45-jarige jubileum van de bevrij- LEIDEN - De bewoners van de flats aan de Turkooislaan, Opaal straat en Topaaslaan willen per woning een kleine 150 gulden te rug hebben van de WBL. Dit werd gisteren duidelijk tijdens een wijkvergadering in buurthuis Morschwijk. Onlangs besloot de Woning bouwvereniging Leiden (WBL) dat er geen huismeesters in de flats komen. Eerf zeer groot aantal bewoners is niet bereid de kosten van een dergelijke voorziening te betalen. Sinds juli 1988 hebben ze echter wel maandelijks een voor schot betaald voor een huismees ter. Omdat die er nooit is geweest, en ook niet zal komen, willen ze nu geld zien van de WBL. In samenwerking met de Stich ting Welzijn stuurde de bewo nerscommissie onder leiding van W. de Leen onlangs een brief aan de WBL. Hierin rekenden ze voor dat de huurders ruim 147 gulden tegoed hebben. Dit bedrag is het resultaat van een optelsom van de te veel be taalde voorschotten minus een bedrag voor bet legen van de stortkokers. Dit laatste werk zou door de huismeester .worden uit gevoerd, maar wordt nu uitbe steed aan de Zijlbedrijven. De WBL antwoordde wel op de brief, maar deed dit in de ogen van de bewoners en Stichting Welzijn zeer summier. "De WBL gaat niet in op onze berekenin gen, dit is geen fatsoenlijk ant woord", aldus Kees Walle na mens de Stichting Welzijn. P. Jansen en E. 't Jong van de WBL wilden de discussie niet aan, omdat de woningbouwvere niging de berekeningen over het terug te betalen bedrag nog niet heeft uitgevoerd. "Misschien dat we op hetzelfde bedrag uitkomen als de bewoners en dan zitten we hier voor niks te debatteren", al dus Jansen. Walle zei het schandalig te vin den dat de WBL de huurders 'zo lang aan het lijntje houdt. "Voor veel mensen is die 150 gulden een hoop geld dat ze goed kunnen ge bruiken. Het zijn hun eigen cen ten en ze hebben er recht op die snel terug te krijgen". ding een tentoonstelling ingericht in het Waaggebouw onder het mot to 'Ergens in Nederland, mobilisa tie 1939-1940'. Er zijn onder meer oude Neder landse en Duitse uniformen te zien/ er staat een Citroën uit 1927 die door de Duitsers werd gevorderd en er zijn verschillende video-presenta ties met oorspronkelijke beelden. De tentoonstelling is voor publiek geopend van 3 tot en met 10 mei. Openingstijden: 3 mei 10.00-21.00 uur; 4 mei: 10.00-16.00 uur; 5 mei 12.00-17.00 uur; 6 mei 13.00-17.00 uur; 7 tot en met 9 mei 10.00-17.00 uur en 10 mei 10.00-21.00 uur. Verzet tegen arrestatie LEIDEN - Een man, die overigens nog steeds weigert zijn naam te ge ven, stribbelde vannacht heftig te gen bij zijn arrestatie aan de Witte Singel. Een 34-jarige Leidenaar had de man even daarvoor aan de Doe lengracht verdacht zien rommelen in een koffer. Op vragen antwoord de de man dat hij de spullen gevon den had, waarna hij snel doorliep. De Leidenaar alarmeerde de poli tie, die de man met de nodige pro blemen aanhield en zelfs met hand boeien naar het bureau moest bren gen. In de koffer zaten microfoons, een fototoestel en een draagbare ty pemachine. Deze spullen zijn waar schijnlijk afkomstig van een dief stal. LEIDEN - Aan de Plesmanlaan worden de eerste con touren zichtbaar van een twee gebouwen tellend kan torencomplex nabij Holiday Inn. Beide gebouwen, die een oppervlakte krijgen van respectievelijk 4981 en 4234 vierkante meter, worden waarschijnlijk voor maart 1991 opgeleverd. Een ervan wordt zeven verdie pingen hoog, de ander drie. De werkzaamheden zouden oorspronkelijk al vorig jaar beginnen, maar werden opgehouden door vertra ging in de gemeentelijke vergunningenprocedure. Een van de gebouwen wordt voor een groot deel ver huurd aan de verzekeringsmaatschappij Nationale Bejaarde (70) voor 12 mille opgelicht LEIDEN - Drie onbekende vrou wen hebben woensdagmiddag een 70-jarige Leidse vrouw 12.000 gul den lichter gemaakt. Twee van de vrouwen die aanbelden bij de wo ning aan de Drie Octoberstraat hiel den de bejaarde vrouw aan de praat. De derde doorzocht de woning en nam het geld mee. Die dag waren waarschijnlijk de zelfde vrouwen actief aan de Hoge Rijndijk. De bejaarde bewoonster werd door een van de vrouwen beet gepakt en naar de keuken geleid. De andere twee indringsters doorzoch ten het huis, maar konden niets van hun gading vinden. Om onbekende reden verliet het drietal plotseling het huis. Volgens de Leidse vrouw waren de vrouwen rond de 35 jaar en spraken ze Spaans of Italiaans. Uitbreiding van Kern Informatica aan Kanaalweg LEIDEN - Kern Informatica Insti tuut bv in Leiden gaat het aantal les lokalen in Leiden uitbreiden met tien leslokalen. Hiermee komt het totaal aantal leslokalen in leiden op 17. Onlangs werd achter het huidige hoofdkantoor van de leveranciei van informatica-opleidingen aan de Kanaalweg 159 de eerste paal gesla gen voor het nieuwe onderkomen voor cursisten. In het nieuwe pand komt ook een seminarruimte, als mede een restaurant. Kern heeft naast Leiden vestigin gen in Amstelveen en sinds kort ook in Eindhoven, Zaandam en Houten. De uitbreiding in Leiden betekent voor het Informatica Insti tuut een verhoging van het aantal cursisten tot 25.000 en tot 20.000 se minar-deelnemers per jaar. Het bedrijf organiseert cursussen i en lezingen voor werknemers van i informatica-bedrijve en voor zoge- naamde beginners, mensen die pas een personal computer hebben ge- kocht en instructie willen over hel gebruik ervan. Het nieuwe opleidingsinstituut aan de Kanaalweg wordt eind 199C opgeleverd. Het gebouw zal toegan kelijk worden gemaakt voor min- der-validen. Illegale collecte LEIDEN Bij de Leidse politie is een illegale collecte gemeld. In Lei den zijn aan de deuren posters aan geboden met de tekst 'Stop discri minatie en apartheid'. Voor een be drag van vijf gulden zouden kopers het goede doel steunen. Bij de politie is echter niets be kend van een officiële collecte. Ver moed wordt dat het om een vorm van oplichting gaat. Nederlanden. Over het resterende kantooroppervlak voeren de makelaars Zadelhoff en Mens uit Lisse nog onderhandelingen met verschillende gegadigden. De makelaars willen nog geen mededelingen doen over de identiteit van de belangstellenden. De investering in het complex, dat wordt gebouwd in opdracht van de Haagse projectontwikkelaar Ches- sprop, bedraagt ongeveer 20 miljoen gulden. Huurders moeten jaarlijks 240 gulden per vierkante meter op ta fel leggen. Het pand wordt onder meer voorzien van zo genaamde 'top-cooling', een nieuwe vorm van luchtbe- heersing. Voorts worden bij het complex ongeveer 150 parkeerplaatsen aangelegd. (foto jan Holvast) LEIDEN - Een 25-jarige Leide naar hield gisteren aan een val van drie hoog van een flat aan de Smaragdlaan slechts een paar schrammetjes over. De man wist niet meer wat hij deed, na dat hij een snuif van een nog on bekend verdovend middel had genomen. Hij vertelde de politie later dat hij zich afvroeg 'of Jezus nog leefde'. Na zich die vraag te heb ben gesteld, dook hij dwars door het dubbele glas heen naar bui ten en kwam een kleine tien me ter lager op de grond terecht. Gezien zijn geringe verwondin gen, heeft de man kennelijk een goede beschermengel... In flatwoningen Juwelenbuurt van Woningbouwvereniging Leiden LEIDEN - Woningbouwvere niging Leiden (WBL) vervangt de verwarmingspompen in de flats aan de Turkooislaan, To paaslaan en Opaalstraat indien de klachten over geruis en tik ken in de radiatoren aanhou den. Deze toezegging deed P. Jansen, hoofd technische dienst van de woningbouwver eniging gisteren tijdens een wijkvergadering van de Juwe lenbuurt in buurthuis Morsch wijk. Tijdens de vergadering werd onder meer gepraat over de klachten die bewoners eind vorige maand al uit ten over het functioneren van de stadsverwarming in de wijk. Die kwamen er op neer dat de verwar ming te weinig warmte gaf, vaak uitviel en geluidsoverlast veroor zaakte. Wat betreft de warmte was de WBL er snel bij. Eén dag na de ver gadering op 22 maart waren alle ra- dioatoren in de flats gloeiend heet. Janssen kreeg gisteravond dan ook de vraag waarom niet eerder iets was gedaan. "Als het zo'n simpele ingreep was, waarom kwam de WBL dan niet in een vroeger stadi um in actie?" Het hoofd technische dienst liet de bewoners weten dat de woning bouwvereniging niet wist dat het aantal klachten zo groot was. De huurders hadden zo hun twijfels over deze uitleg. Ze zeiden verschil lende malen contact te hebben op genomen met de storingslijn van de WBL. "Blijkbaar zijn de telefoon tjes niet doorgespeeld". Jansen legde uit dat het koude- probleem in de woningen zo snel na de vorige buurtvergadering kon worden opgelost omdat het simpel weg een kwestie was van het instel len van een hogere temperatuur in het ketelhuis. Maar sinds 22 maart is nog niets gedaan aan het getik en geruis in de verwarmingsbuizen. Volgens de WBL zijn die problemen te wijten aan de verwarmingspompen. Op het moment dat veel radiatoren zijn dichtgedraaid kan de warmte in de centrale leidingen niét weg, het geen leidt tot herrie. Er bestaan pompen die in derge lijke gevallen de warmtetoevoer au tomatisch minderen, waardoor ook het geluid afneeemt. Jansen zegde tóe dat de WBL die pompen aan schaft indien niet op een andere wij ze wat aan de overlast kan worden gedaan. Hij liet de bewoners wel weten dat het onderzoek naar de algehele staat van het verwarmingsstelsel in de flats niet doorgaat. Tijdens de vo rige vergadering was met name door vertegenwoordigers van de EWR gesuggereerd dat de verwar mingsproblemen worden veroor zaakt door mankementen in de in stallaties in de flatgebouwen zelf. Jansen wilde hier niets van we ten. "Alles werkt prima, het is niet nodig een geldverslindend uitge breid onderzoek uit te voeren". Er komt wel een onderzoek naar de exacte klachten van bewoners. De Stichting Woningenergie gaat bin nenkort met lijsten langs de deuren waarop alle problemen worden aan- De bewonerscommissie ging hiermee voorlopig akkoord. De commissie was gisteravond overi gens voor het eerst bijeen. Nadat en kele weken geleden bekend werd dat de toenmalige bewonerscom missie Denken en Doen haar taak had neergelegd, werd gisteren aan het begin van de bijeenkomst de nieuwe commissie gekozen. Hierin zitten alle leden van de voormalige Opaalgroep, die ooit werd opgericht uit onvrede met het werk van 'Den ken en Doen'. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13