Georgia koestert het Burgeroorlog-verleden Japanse en Duitse gigant doen gezamenlijk onderzoek fi M MN, tb m «Mi tM B|j E: m Ti 'til •1 M j Op de been voor een zieke Moeder Aarde 'Lente in Engeland' Kuur-vakanties in Duitsland Wandelorganisaties samen op pad Universiteiten denken toch mee over ov-kaart studenten VRIJDAG 20 APRIL lyyu In Georgia zijn ze nog altijd héél druk bezig met 'de' oorlog. Wereldoorlog twee? De strijd in Vietnam? Nee, het gaat om de Burgeroorlog, die zo'n 125 jaar geleden Amerika zowel letterlijk als figuurlijk in tweeën scheurde, het Noorden contra het Zuiden. Winnaar werd tenslotte het Noorden, maar achteraf blijkt dat voor de bevolking van een zuidelijke staat als Georgia, gelegen ten noorden van Florida aan Amerika's oostkust, geen reden om gegeneerd op deze episode uit de historie terug te kijken. door Rob de Vries Integendeel. De strijd was heroïsch, leverde zeldzame staaltjes van hel dendom op. De helden, hun over winningen maar ook hun nederla gen worden gekoesterd. Ze leven voort in tv-series als North and South, dat in ons land ook tot twee keer toe op het scherm kwam, maar vooral via Gone with the Wind (Ge jaagd door de wind) het boek van Margaret Mitchell, waarvan 50 jaar geleden een film werd gemaakt, die een gigantisch succes werd. De film is, ter gelegenheid van het jubile um, nog eens uit de kast gehaald door media-gigant Ted Turner (van het in Atlanta domicilie houdende CNN, dat 24 uur per dag nieuws op de tv brengt), die alle rechten van ook de MGM-film nu in zijn bezit heeft. Cyclorama Maar Georgia koestert z'n Burger oorlog-verleden ook op andere ma nieren. Atlanta, de grootste stad van deze staat, heeft bijvoorbeeld het Cyclorama, een gebouw met daarin een grote ronde zaal waarvan de wand rondom helemaal beschil derd is'met een wel heel levensech te impressie van een slag, die op 22 juli 1864 in de buurt van de spoor weg naar Atlanta werd geleverd. Zuidelijke troepen onder generaal John B. Hood probeerden daar ver geefs het leger van William T. Sher man, de man die later Atlanta plus de rest van Georgia terug te drijven. De schildering, ruim 12 meter hoog en meer dan 100 meter 'rond', wordt verlevendigd met 128 pop pen, echte kanonnen, bomen en stukken spoorweg. Een tribune waarop 200 mensen kunnen zitten, draait langzaam rond waardoor let terlijk van meter tot meter de ont wikkelingen van de slag bij Atlanta, begeleid door bij een veldslag ho rende geluiden en uiteraard com mentaar, gevolgd kan worden. Een adembenemend schouwspel. Maar er is meer dat de mensen in Georgia tegen hun bezoekers doet zeggen: "I'll be proud to show you around". De trots straalt van ze af. En soms doet ze in Europese ogen wat overdreven aan. Allerlei op zich heel fraaie huizen, die er nog over zijn uit het Antebellum, de periode van vóór de burgeroorlog, worden getoond met een aplomb alsof het wereldwonderen zijn. Maar voor een land dat uit de Middeleeuwen en de eeuwen daarna, laat staan uit een historie die nog verder terug gaat, eigenlijk niets kan laten zien, is dat natuurlijk niet zo'n wonder. Bovendien: een aantal histori sche attracties is ook zeer indruk wekkend. Los van het Cyclorama in Atlanta is er bijvoorbeeld het Stone Mountain Park, met zijn enorme granieten rots, waarin de beeltenis sen van helden uit de Burgeroorlog als Robert E. Lee, Jefferson Davis en Stonewall Jackson zijn uitge houwen. Er is het Kennesaw Natio nal Battlefield Park, gelegen op een heuvel waarom in 1864 zeer langdu rig slag werd geleverd omdat hij praktisch onneembaar was. Er is een museum en op het gazon ervoor schieten in Burgeroorlog-soldaten- pak gestoken vrijwilligers ten be hoeve van de bezoekers regelmatig een kanon af. Herinnering Wat lieflijker dan deze wel heel di recte confrontaties met de historie van de Burgeroorlog zijn allerlei stadjes, waarin de herinnering aan d«ze periode toch vooral levendig wordt gehouden door het koesteren van de prachtige huizen, soms Vic toriaans van stijl, soms neo-klas- siek, die de oorlog ongeschonden overleefd hebben. Marietta, vlakbij Atlanta gelegen, is er zo een voor beeld van, maar zeker ook Athens, dat wat verder naar het Oosten ligt. Een stadje, als Athens dat z'n be kendheid overigens ook ontleent aan zijn universiteit (er zijn 26.000 studenten op een bevolking van 60.000) en aan beroemde als zanger Kenny Rogers, die er een huis heeft met een eigen 18 holes golfbaan en 3 tennisbanen en de popgroep REM. Maar het plaatsje dat je toch het allercharmantst 'terug in de tijd' brengt is Madison, dat weer zuide lijk van Athens ligt. Slechts 3300 in woners, maar met het ene prachtige Antebellum-huis na het andere. Meestal getooid met de Amerikaan se vlag, want het koesteren van de Burgeroorlog brengt óók een stukje patriotisme met zich mee. "We hebben heldhaftig gevoch ten maar gelukkig verloren", zeg gen trouwens veel mensen in Geor gia, zich realiserend dat het er met de Verenigde Staten nu waarschijn lijk heel anders had voorgestaan als destijds het conservatieve en nau welijks geïndustrialiseerde Zuiden de overwinning had behaald. Savannah Wie wil zien hoe het nog weer groot ser aangepakt kan worden en wat burger-initiatief vermag als het om het behoud van waardevolle zaken uit het verleden gaat, ag bij een be zoek aan Georgia, zeker Savannah aan de Oostkust niet vergeten. Een belangrijke havenstad, maar Savan nah dankt zijn bekendheid toch vooral aan zijn unieke verzameling gerestaureerde 19e-eeuwse huizen en zijn unieke stadplan. Een platte grond van Savannah laat duidelijk zien hoe fraai gestructureerd deze eerste Amerikaanse stad, die na drukkelijk volgens een bepaalde planning gebouwd werd, in elkaar zit. Veel pleinen, veel groen en dat heeft als voordeel dat het stadshart nogal verkeersarm is, want het is voor een automobilist niet echt een lolletje om het ene pleintje na het andere te omcirkelen. Maar nog bepalender voor de sfeer in Savannah zijn de inmiddels 1100 in oude luister herstelde hui zen, die de stad tot een soort muse um maken maar dan wel een levend museum. Dat is vooral te danken aan een groep prominente inwo ners, die halverwege de jaren vijftig een stichting oprichtten, die het be houd en restauratie van deze hui zen, vaak van hout met mooie veranda's inclusief schommelstoe len, propageerde. Bezitters van een dergelijk pand hebben nu dan ook de verplichting het in z'n oorspron kelijke staat te handhaven. Savannah kun je het best op je ge mak bekijken, lopend óf door mid del van een rondrit in een rijtuig. Een type huis zoals dat in Georgia met zorg wordt gekoesterd omdat het historische waarde heeft. Daarbij moet zeker niet vergeten worden een bezoek te brengen aan het Visitors Center dat in het oude station van Savannah is onderge bracht en waarin op uiterst origine le wijze zaken die met de historie van deze fraaie en roemruchte stad te maken hebben, getoond worden. Toekomst Met alle hang naar het verleden is Georgia overigens bepaald geen staat die niet met de toekomst bezig is. En dat geldt dan met name voor Atlanta, de metropool met zijn 2,8 miljoen inwoners, waar behalve de historie ook business met hoofdlet ters geschreven wordt. Atlanta heeft bijvoorbeeld Hartsfield Air- port, met 2000 aankomsten en ver trekken per dag het drukste vlieg veld van de wereld. Het heeft óók het hoogste hotel van de westerse wereld, het 72 ver diepingen tellende en als een don kere panatella-sigaar de lucht in priemende Westin Peachtree Plaza hotel, dat mede de eigentijdse skyli ne van Atlanta bepaalt. Atlanta is, mede dank zij de gunstige ligging en de mentaliteit van z'n inwoners, de snelst groeiende zakenstad van de Verenigde Staten. Ook het Ne derlandse bedrijfsleven, van Akzo tot Brand Bier, van de ABN tot Wil- ma, van Nationale Nederlanden tot Nutricia, is er stevig vertegenwoor digd. Atlanta, tegenwoordig met An drew Young, oud-ambassadeur van de VS bij de Verenigde Naties als burgemeester, gaat dan ook geen uitdaging uit de weg. In 1988 werd er bijvoorbeeld de conventie van de Democratische Partij gehouden met in één keer 35.000 gasten, voor 1996 heeft de stad zich kandidaat gesteld voor de organisatie van de Olympische Zomerspelen. Met nu al 60.000 hotelbedden kan men na tuurlijk ook wel wat hebben. En te doen en te zien is er, los van wat met de Burgeroorlog-historie te maken heeft, genoeg in Atlanta. Een prachtig ondergronds winkel centrum bijvoorbeeld, Under ground Atlanta geheten, waar je niet alleen kunt winkelen maar ook eten en 's avonds heel plezierig uit gaan. Martin Luther King Verder is een bezoek aan de CNN- studio's zeer de moeite waard, de Jimmy Carter bibliotheek en muse um (de voormalige president is uit Georgia afkomstig en woont nu in Atlanta), en natuurlijk het Martin Luther King museum, vlakbij het in een met water gevuld bassin gele gen grafmonument voor deze voor vechter van rassengelijkheid, die in Atlanta geboren werd. In het museum zijn allerlei per soonlijke bezittingen van domine King tentoongesteld; pennen die hij van Reagan kreeg, z'n tot op de draad versleten bijbel, handge schreven preken, een oude RCA- bandrecorder, waarmee Coretta King de preken van haar man op nam, een sleutel van kamer 303 van het hotel in Memphis waar hij ver moord werd... Vreemd genoeg is het bezoek van deze interessante staat voor Neder landers nog steeds een zaak, die je min of meer persoonlijk moet rege len. Ondanks het feit dat Georgia over een plezierig klimaat, schitte rende stranden (op de Golden Isles) en nog veel andere bezienswaardig heden beschikt is er nog geen tour operator die pakketreizen naar Ge orgia aanbiedt. Wellicht als er toch een keer een alternatief voor Flori da en Californié gevonden zal moe ten worden... 020 - 6647746) of tot het Atlanta Con vention and Visitors Bureau, 233 Pe achtree Street. Atlanta. Georgia 30303. VS (tel. 404521 - 6600). Onder de veelbelovende titel 'Springtime in Britain" heeft de Bri tish Tourist Authority (BTA) een brochure samengesteld waarin toe risten een handvol ideeën wordt ge geven over een voorjaarsvakantie in Groot-Brittannië. De onderwerpen variëren van 'Londen in de lente' via 'Mysterious Britain' tot 'Britse tuinen in lentetooi'. Handige tips op reis- en accommodatiegebied com pleteren het geheel. Nota Bene: voor de fans liggen bij de BTA de zogenoemde Bed- and Breakfast Touring Maps gereed. Deze streekkaarten geven een uit stekend overzicht van ligging, prijs niveau en facaliteiten van de Bed- and Breakfastpensions die ook bij Nederlandse bezoeker steeds popu lairder worden. Aanvragen (per briefkaart): BTA, Aurora Gebouw, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam. In Duitsland een rage; in Nederland (nog) niet. Maar de belangstelling voor kuren, wordt wel steeds groter. Inspelend op die ontwikkeling in troduceerde de Amsterdamse reis organisatie Accent-Reizen het reis programma van de Duitse tourope rator 'Fit-Feriën Kuren' op de Ne derlandse markt. Met daarbij de fors uitgevallen brochure waarin opgenomen de reismogelijkheden naar kuuroorden in dertien ver schillende Europese landen. Het boekwerk telt 164 pagina's en het heeft er veel van weg dat er bijna geen ziekte bestaat of er is wel een kuur-oord voor. Zuivere lucht, geneeskundige bronnen en modern medisch onder zoek kunnen het leven aanzienlijk prettiger maken, zo belooft 'Fit-Fe riën Kuren'. Het naslagwerk kan uiteraard ook worden gebruikt voor lieden die slanker dan wel fitter wil len worden en is aan te vragen bij Accent Reizen, Keizersgracht 701, 1017 DW Amsterdam, tel. 020 - 22 43 43/24 65 64. ThemaTreks deed het vanuit Utrecht en Plantour Aktief vanuit Haarlem. Maar hun doelstelling was zo goed als gelijk. Vandaar de kort geleden afge kondigde samenwerking tussen beide reisorganisaties die zich hebben ge specialiseerd op 'bijzondere trektochten'. Het dat programma voor dit jaar werd flink uitgebreid. Meest in het oog springende offertes voor nieuwsgierige wandelaars: een huttentrektocht rond de berg die nooit ontdooit, de Disgrazia in de Ita liaanse Alpen vlak bij de Zwitserse grens en warm aanbevolen een kam peertrektocht door de vergeten sierra's van het Spaanse binnenland. Informatie: Plantour Aktief tel. 023 - 31 66 13 of ThemaTreks tel. 030- 73 06 08. BUITENLAND ECONOMIE TOKYO (Rtr) De Japanse Mitsubishi Heavy Industries en het Westduitse Daimler-Benz, twee van de grootste industriële concerns ter wereld, gaan samen onderzoek te doen op het gebied van de lucht- en ruimtevaart. Het onderzoek is een stap op weg naar verdergaande sa menwerking. In industriële kringen in Tokyo wordt vermoed dat die op politieke bezwaren zal stuiten. De afgelopen maand hebben Mitsubishi en Daimler-Benz met el kaar gesproken over terreinen waarop samenwerking mogelijk is. Lucht- en ruimtevaart stond daarbij voorop. De twee concerns onder zoeken oök de mogelijkheden ban den aan te knopen op het gebied van personen- en vrachtwagens, elektronica en dienstverlening. De samenwerking in de lucht vaart werd gestimuleerd toen vori ge week bleek dat Mitsubishi en an dere Japanse ondernemingen bij de gezamenlijke ontwikkeling van een nieuw vliegtuig van Boeing niet een gelijkwaardige partner van de Ame rikaanse vliegtuigproducent zullen zijn. Dat leidde tot teleurstelling bij Mitsubishi. Het concern kan echter niet vrijelijk deelnemen in onder zoek omdat het als grootste defen sie-leverancier van de Japanse overheid beschikt over strategisch gevoelige gegevens. Eis vijf jaar en tbs AMSTERDAM (ANP) - "Een be angstigende, koele, professionele houding". Zo typeerde de Amster damse officier van justitie Nuis gis teren het gedrag van de 26-jarige Hilversummer die vorig jaar de 45- jarige vioolbouwer Möller dood schoot. De officier eiste vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging, De Hilversummer drong samen met een al veroordeelde mededader de woning van de vioolbouwer in Huizen binnen en verraste het echt paar Möller in de slaap. Na een po ging de twee te boeien en een wor steling, loste de man het fatale schot. Daarna namen de mannen elfhonderd gulden en een Rolex- horloge mee. Verdachte stelde gis teren geen idee te hebben hij heeft geschoten. Daimler-Benz heeft nu voorge steld samen met Mitsubishi een vliegtuigmotor te ontwikkelen voor een nieuw toestel met 75 zitplaatsen dat wordt ontwikkeld door dochter onderneming Messerschmitt- Boelkow-Blöhm samen met China. Mitsubishi is geïnteresseerd, maar vindt de politiek op zijn weg. Het machtige Japanse ministerie van handel en industrie (MITI) wil na melijk een bijna gelijksoortig Ja pans project ontwikkelen en heeft daarvoor 200 miljoen yen (2,4 mil joen gulden) beschikbaar gesteld in het kader van het zogenaamde YSX-project. Het vliegtuig zou ont wikkeld moeten worden door Ja pan Aircraft Development Corpora tion, een consortium dat in 1973 werd opgericht door Mitsubishi, Kawasaki en Fuji. De leidende rol bij de ontwikkeling van het YSX- vliegtuig is echter niet toegewezen aan Mitsubishi maar aan Ishikawa- jima-Harima. De Mitsubishi-woor- voerder suggereert nu dat Daimler- Benz en het MITI hun krachten bundelen zodat de ontwikkeling van het nieuwe vliegtuig één groot project wordt. Hhgj&Iiil DEN HAAG (GPD) - De hogescho len en universiteiten zijn toch be reid "constructief mee te denken over verantwoord invoeren" van de ov-jaarkaart voor studenten. Neder landse Spoorwegen zullen beide onderwijsinstellingen binnenkort nader informeren over het onder zoek naar het reisgedrag van stu denten en het voorstel om de aan vangstijden van colleges te ver schuiven. Deze afspraken zijn het resultaat van gisteren gevoerd overleg tussen het ministerie van onderwijs, NS, de hbo-raad en de vereniging van NEW YORK - samenwerkende Nederlandse uni- Als om direct de versiteiten (vsnu). De hbo-raad en goede wil te to- vsnu krijgen inzage in het onder- nen na de zoek van de NS naar het reisgedrag milieuconferen- van studerenden om hun leden een tie, was het gis- goed gefundeerd advies te geven teren in New over het al dan niet aanpassen van York Openbaar de begintijden. Vervoer-Dag. Volgens NS moeten in de 69 ste- 42nd Street den de colleges dagelijks een half normaal een uur later of vroeger beginnen omdat grote verkeer- anders in de spitsuren 'wantoestan- schaos werd den' ontstaan. Minister Ritzen (on- omgetoverd tot derwijs) wil daarover met de in stel eenstraat die al- lingen van gedachten wisselen. De leen voor voet- hbo-raad voert overigens een eigen gangers en bus- onderzoek uit naar specifiek reisge- sen toegankelijk drag van studenten in het hoger be was. roepsonderwijS. De resultaten van (foto afp) dit onderzoek worden meegeno- gen. i het overleg met de Spoorwe- Tijdens het overleg is door de hbo-raad twijfel geuit over de om vang van de door NS voorspelde in voeringsproblemen. De vsnu wijst op het geringe aandeel van hun stu denten in de ochtendspits en acht gedetailleerder gegevens per uni versiteitsstad noodzakelijk voor een verdere analyse van de (on)mo- gelijkheden. Willem-Alexander adjudant Beatrix DEN HAAG (GPD) Kroonprins Willem-Alexander is benoemd tot adjudant van Hare Majesteit de Ko ningin in buitengewone dienst. De benoeming gaat in op 27 april, de dag dat hij 23 wordt. Pieter van Vol- lenhove bekleedt dezelfde functie. Koningin Beatrix.beschikt in totaal over acht adjudanten. Gelijktijdig met zijn benoeming als adjudant is de kroonprins bevor derd tot luitenant ter zee van specia le diensten, tweede categorie, van de Koninklijke Marine Reserve en toegevoegd aan het Koninklijk Huis. Hij zal zijn moeder bij officiële gelegenheden in uniform vertegen woordigen. bedreigingen voor het leven op aarde DEN HAAG (ANP) Fransen vliege ren, Italianen gaan massaal op straat liggen, Amerikanen verkle den zich als planten en dieren, Po len stappèn op de fiets, Colombia- nen maken een groen lint en Neder landers scheppen zand. Dat alles en nog veel meer gebeurt op dit week einde (21 en 22 april), als in 120 lan den door miljoenen mensen-de eer ste internationale Dag van de Aarde wordt 'gevierd'. Van feestvreugde is echter geen sprake. De cijfers over water- en luchtver vuiling, de vernietiging van regen wouden, de uitroeiing van dieren en het broeikaseffect liegen er niet om. Neem Oost-Europa, waar milieu groepen als paddestoelen uit de grond schieten omdat de slechte lucht en en het vuile water een da gelijkse zorg zijn geworden. Staal bedrijven in het Oostblok stoten per jaar 350.000 ton zwaveldioxyde (S02) uit. Dit probleem moet hard en snel worden aangepakt, waar schuwde topman Van Royen van Hoogovens nog vorige week. In de DDR zijn eenderde van de rivieren en 9000 meren dood. De in middels wereldberoemde Oostduit- se Trabant pompt meer koolmo- noxyde de lucht in dan 100 westerse auto's tesamen. Negentig procent van de vlinderpopulatie in Tsjechoslowakije heeft in de afgelo pen 30 jaar het loodje gelegd. Polen zonnen alleen nog maar aan de kust van de Oostzee. Zwemmen is er le vensgevaarlijk. Roemenië heeft zijn 'zwarte driehoek', genoemd naar de kleur van de sneeuw en het hoge aantal sterftegevallen in het gebied. jOok het Westen kent enorme pro blemen. De Rijn is een van de meest vervuilde rivieren. De berg che misch afval groeit gestaag. In Cana da zijn 14.000 meren dood. De Ierse Zee is radioactief. Bossen zijn zwaar aangetast door de zure regen. Algen teisteren de kusten. Een aantal Eu ropese landen heeft bij de VS en Ja pan, de grootste industriële vervui lers, erop aangedrongen om de uit stoot van kooldioxyde, de belang rijkste veroorzaker van het broei kaseffect, te beperken. Catastrofe Ondanks allerlei maatregelen en een groeiend milieubewustzijn is de dreiging van een ecologische cata strofe op aarde nog steeds dichtbij. De Dag van de Aarde moet daarom een internationale demonstratie worden tegen de vervuiling en ver nietiging van onze planeet. "Het is een oproep om wereldwijd de wa pens op te nemen", aldus Christina Desser, directeur van de Earth Day- organisatie. De Dag van de Aarde vond één maal eerder plaats, in 1970. Meer dan 20 miljoen inwoners van de Verenigde Staten demonstreerden toen tegen zaken als lucht- en water vervuiling, en geluidsoverlast. De activiteiten varieerden van wande lingen in de natuur tot directe acties tegen vervuilende bedrijven. Ook ditmaal zullen de acties uiteenlopen van recreatief tot confronterend. Earth Day is een particulier initia tief. Aan de Stanford Universiteit in het Amerikaanse Californië bevin den zich de organisatoren van het weekeinde, dat moet uitmonden in een 'decennium van milieu-actie'. Het initiatief heeft zich verzekerd van de steun van onder anderen Gro Harlem Brundtland, wier naam ver bonden is aan het bekende VN-rap- port Our Common Future, en Mos- tafa Tolba, directeur van de UNEP, het Milieuprogramma van de Vere nigde Naties. Rijksweg 19 In Nederland is de Nationale Milieu Aktie (NMA), een 'actie-platform' van milieu-organisaties, de motor achter de Dag van de Aarde. De NMA werd vorig jaar opgericht uit onvrede met het Haagse milieu-be- leid, dat in de ogen van de NMA in woorden en goeie bedoelingen dreigt te blijven steken. De Nationale Milieu Aktie organi seert morgen een landelijke ver- keersactiedag. Deze vindt plaats op het zogeheten zandlichaam van de in aanleg zijnde rijksweg 19 tussen Schiedam, Delft en Den Haag, een tracé dat dwars door het vogelwei de-gebied Midden Delfland loopt. De actie heeft de steun van de ge meente Schiedam. Met het symbolisch 'wegschep pen' van wegen wil de NMA onder meer de noodzaak van uitbreiding^ van het openbaar vervoer tot uit-* drukking laten komen. Ook voor rijksweg 19 lijkt dit mogelijk: de ac tievoerders geven die zaterdag aan waar over het zandlichaam een tram-lijn dient te komen. Opvallend in het Nederlandse aandeel in Earth Day 1990 is het aantal 'zachte' acties, die het inmid dels door de feiten ruim achterhaal de beeld van geitewollen-sokken- clubs ongewild nieuw leven lijkt in te blazen. Zo zullen in Amsterdam navolgelingen van wijlen Baghwan mediteren en luisteren naar de le zing 'Ecologisch wonen in pirami des'. Brabbeltaal Over individuele actie voor een schoner milieu kennen de swami's zo hun eigen opvatting. In het pro gramma van de Amsterdamse dag valt te lezen: Gedurende tien minu ten probeer je met brabbeltaal ie dereen ervan te overtuigen de aarde te behouden. Na deze mentale schoonmaak maak je gedurende tien minuten in stilte een visualisa tie van de wereld zoals jij haar graag zou zien. Opgeteld levert dit een schone wereld ruim binnen het halfuur. De Dag van de Aarde heeft naast dit alles een sterk natuurbescher- mend karakter. Over de gehele we reld, zo is het streven, zullen in het april-weekeinde zo'n miljard bo men worden geplant. Nederland le vert hierin zijn aandeel. Wie meer wil weten over milieu-vriendelijk tuinieren, kan op zaterdag terecht bij de Kleine Aarde in Boxtel. aantasting van de ozonlaag gevolg is een verhoogde kans op huidkanker temperatuurstijging in 2050 kan de aarde 4 tot 9 graden in temp. gestegen zijn rV zure regen ontbossing 35% van het land op aarde bestaat al bijna uit woestijngrond ^dindvirp'ntrpinrgtng dir cfoór lahdbouwbestrijdinqsmiddelen overbemesting chemisch afval illegaal water storten ^verontreiniging

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11