Personeel bij defensie bang voor ontslag HIER KAN GEEN PERSONEELS ADVERTENTIE TEGENOP. Haarlems referendum is unicum 'Geld overmaken naar buitenland te duur' België vervuilt Maas met gifhg cadmium Dodge H.A.I. B.V. DONDERDAG 19 APRIL 1990 PAGINA 9 Demotivatie door bezuinigingen DEN HAAG (GPD) De kortingen op het defensiebudget dreigen de motivatie van militair en burgerpersoneel te on dergraven. De angst voor gedwongen ontslagen is groot en de onvermijdelijke reorganisaties leiden tot groeiende on rust. Dat constateert de inspecteur-gene raal der krijgsmacht in zijn gisteren gepubliceerd jaarverlag over 1989. De inspecteur-generaal dient de mi nister van defensie gevraagd en on gevraagd van advies. In voorko mende gevallen treedt hij op als be middelaar. De omwenteling in veel Oost- europese landen "was voor velen een signaal om hun zienswijze over een krimpende krijgsmacht ken baar te maken", aldus de inspec teur-generaal. luitenant-generaal Verheijen. Hij noemt het "het start sein voor het kwetterseizoen. Tal Bestemmingsplan anders: claim van 215 miljoen DEN BOSCH (ANP) - Brabants Vastgoed BV eist 215 miljoen scha devergoeding van de gemeente Den Bosch. Dat is gisteren bekendge maakt op een persconferentie in Den Bosch. De gemeente heeft in 1971 41 hectare grond aan de pro jectontwikkelaar verkocht, maar veranderde acht jaar later de be stemmingsplannen. Daardoor kon geplande bebouwing niet doorgaan. Den Bosch heeft tot bij de Hoge Raad geprobeerd gelijk te krijgen, maar is "vanwege wanprestatie met arglist" veroordeeld tot betaling van schadevergoeding. Over de hoogte daarvan moeten deskundigen van beide partijen het zien eens te worden. Het genoemde schadebedrag van 215 miljoen gul den is volgens de gemeente onwaar schijnlijk hoog. Een commissie van deskundigen heeft voor de gemeen te becijferd dat de door BVG gele den schade in het ongunstigste ge val niet meer dan 18,6 miljoen gul den bedraagt. DEN HAAG (ANP) - Veel banken hebben de tarieven voor het over maken van geld naar het buitenland voor consumenten fors verhoogd en voor bedrijven verlaagd. Voor veel mensen is het nu niet aantrek kelijk meer om iets over de grens te bestellen of een bedragje aan een ver familielid te schenken. Dit schrijft de Consumentenbond in de Consumentengeldgids. Dè bond constateert dat vooral de verhoging van het minimumtarief de particuliere consumenten treft. Voorheen brachten banken voor het overmaken van bedragen tot 50 gulden geen provisie in rekening. Voor grotere bedragen werd een ta rief gehanteerd v'an 1,2 promille met een minimum van 9 gulden. De mogelijkheid om lage bedra gen gratis naar het buitenland over te maken is nu afgeschaft door ABN, Amro, NMB, Postbank, Ra bobank, Mees Hope en Spaar- Accountants eens over uniforme wettelijke regels DEN HAAG (ANP) - Voor register accountants en accountants-admi nistratieconsulenten, die nu elk een eigen wettelijke regeling hebben, zal straks één wet gelden. Deze moet bepalen dat uitsluitend de re- gister-accountant een goedkeuren deverklaring bij de jaarstukken van een onderneming mag afgeven - als de wet dat vereist - en de titel RA mag voeren. Dat is het compromis van de be langenorganisaties van beide be roepsgroepen, het NIVRA (register accountants) en de NOVAA (ac countants-administratieconsulen ten). die zijn vertegenwoordigd in de commissie-Geelhoed. Deze com missie moest moest adviseren over aanpassing van de wetgeving op grond van de vierde en achtste Eu ropese richtlijn over vennoot schapsrecht. De beschermde titel AA voor de accountant-administratieconsulent blijft gereserveerd voor mensen die het theoretisch examen voor regis ter-accountant hebben gehaald met een specialisatie op het midden- en kleinbedrijf, maar afzien van de driejarige praktijkopleiding. Bestaande, in de praktijk werkza me AA's, krijgen zes jaar de tijd om dat theoretisch niveau te halen door het afleggen van examens. In die overgangsfase mogen zij de titel AA blijven voeren. Zonder daarna nog een praktijkopleiding van drie jaar te volgen kunnen zij na het behalen van het theoretisch RA-f titel Register-accountant van (min of meer goedbedoelde) meningen, zoals de verkorting of af schaffing van de dienstplicht, de vermindering van het aantal oefen terreinen en de terugtrekking van de Nederlandse troepen uit de Bondsrepubliek werden uitgestort over onze strijdkrachten". Volgens Verheijen verwacht zo wel militair als burgerpersoneel in grijpende personeelsreducties en vraagt zich af wat deze verminde ringen betekenen voor hun carrière. De in december door minister Ter Beek te produceren Defensienota wordt eveneens met ongerustheid tegemoet gezien, te meer daar Ter Beek gedwongen ontslagen niet uit sluit. "Met argusogen" volgen (toekom stige) dienstplichtigen de discus sies over een eventuele verkorting van de diensttijd. De inspecteur-ge neraal stelt dat het nog de vraag is of de verkorting zal leiden tot een ver mindering van de kosten voor De fensie. Het afgelopen jaar bracht de in specteur-generaal zo'n 1500 bezoe ken aan de verschillende krijgs machtdelen. Bij de Koninklijke Ma rechaussee constateerde hij niet al leen onzekerheid, maar ook onte- vredenheid. De reorganisatie bij de marechaussee en het uitblijven van 'Schengen' zijn daarvoor de belang rijkste redenen. De werklast bij de marechaussee is gestegen doordat van een onder bezetting sprake is. Te weinig wordt rekening gehouden met individuele belangen van het personeel en er is onvoldoende aandacht voor het op leidingsbeleid in het algemeen en het opleidingscentrum in Apel doorn in het bijzonder. "Naar mijn mening zijn er teke nen dat de ontevredenheid negatief begint uit te werken op motivatie en inzet van het personeel. Vooral de sfeer op het opleidingscentrum kan worden gekenschetst als gespan nen", schrijft de inspecteur-gene raal. Bedden nemen de benen KATMAN- DU - De spie ren gestaald door het dra gen van rug zakken voor de talrijke bergtoeristen die het beklim men van de Himalaya zien als voor lopig hoogste doel in hun le ven, draaien deze twee Nepalezen hun hand niet om voor het dragen van een tweeper soons bed. DEN HAAG (ANP) - De Maas is van alle Nederlandse rijkswateren het sterkst vervuild met het giftige cad mium. Dat blijkt uit een gisteren openbaar gemaakt onderzoek van de Dienst Binnenwateren van het ministerie van verkeer en water staat. De cadmium-vervuiling doet zich zowel in het oppervlaktewater als in het slib van de rivier voor. Volgens het ministerie zijn cad miumlozingen in de Maas vooral afkomstig van metaalverwerkende industrieën "bovenstrooms van Eijsden", de grensplaats waar de ri vier Nederland binnen stroomt. In de praktijk betekent dit dat het on derzoek van de drie stroomlanden van de Maas - Frankrijk, België en Nederland - België aanwijst als de grootste cadmium-vervuiler. Den Haag, zo stelt het departe ment van minister Maij-Weggen, verwacht dat de weer op gang geko men onderhandelingen met België over Maas en Schelde "tot verbete ring van de situatie" zullen leiden. De uiterst moeizame gesprekken met Brussel hebben tot nu toe niet geleid tot harde afspraken over Bel gische schoonmaak van de rivieren. Het met 70 procent of meer terug brengen van de lozingen van giftige stoffen als cadmium, koper, kwik en lood is onderdeel van het Noord- zee-actiéplan. Voor de Rijn zijn soortgelijke afspraken gemaakt. Binnen het kader van het Noordzee- overleg kan België dan ook niet aan de schoonmaak van onder meer de Maas ontkomen. Mr. Vis over afspraak uitkomst te respecteren bank CVB. Bovendien hebben ABN, Amro, Mees Hope, Van Lanschot en NMB de minimumpro visie verhoogd naar 15 gulden. De Postbank verhoogde de minimum provisie naar 11 gulden en de Rabo bank naar 12,50 gulden. De maximumtarieven daarente gen zijn door de banken gelijktijdig verlaagd tot 150 gulden, bij de Post bank zelfs tot 100 gulden. Voorheen konden deze tarieven, waar vooral ondernemers mee te maken heb ben, oplopen tot wel 1000 gulden. De Consumentenbond is er boos over gevallen dat de meeste banken die hun tarieven hebben aangepast, dezelfde blijken te hanteren. Vol gens een richtlijn van de Europese Commissie zijn kartelafspraken verboden. Maar bij de meeste ban ken liggen de tarieven nu 'verdacht dicht bij elkaar'. De bond heeft hier over geklaagd bij de Europese Com missie en het ministerie van econo mische zaken. Konsumenten Kontakt protes teerde onlangs ook al bij Economi sche Zaken tegen de plannen van de banken om tarieven te gaan bereke nen voor acceptgiro's, en incasso's en voor particuliere rekeninghou ders tarieven te gaan invoeren of te verhogen. De banken zeggen dat het invoeren van allerlei tarieven nodig is omdat ze verlies maken op het particuliere betalingsverkeer. HAARLEM (GPD) - "Voor zover mij bekend is dit een unicum in de geschiedenis van de Nederlandse gemeentepolitiek. Ten minste, als de partijen in Haarlem inderdaad hebben besloten de uitkomst van het referendum te respecteren. Een goede ontwikkeling die navolging verdient". Mr. J.J. Vis, staatsrechtdeskundi- ge en fractievoorzitter van D66 in de Eerste Kamer der Staten Generaal, is ingenomen met het besluit om via een referendum een beslissing te nemen over een hete hangijzer in de Haarlemse politiek: de bebouwing van een natuurgebied, de Verenig de Polders. Het besluit om volksraadplegin gen te houden is op zichzelf geen primeur. Ook Leiden bijvoorbeeld heeft daartoe al besloten. Het unie ke zit 'm volgens Vis in de afspraak dat de partijen die in Haarlem geza menlijk het nieuwe college gaan vormen. D66, CDA en WD, zich bij de uitslag zullen neerleggen. "Er zijn wel referenda gehouden over gemeentelijke herindelingskwes ties, maar dat waren eerder uitge breide opiniepeilingen. Die referen da hadden wel enige invloed, maar waren voor de politiek niet bin dend". Mr. Vis is een van de weinige des kundigen in Nederland op het ge bied van volksraadplegingen. Hij maakte enkele jaren geleden deel uit van de commissie-Biesheuvel, die voorstellen heeft gedaan voor staatsrechtelijke vernieuwing. Eén van die voorstellen was de invoe ring van referenda op lokaal en na- Junk-project positief AMSTERDAM (ANP) - Het vorig jaar januari begonnen straatjunken- project in Amsterdam heeft tot nu toe "redelijk positieve resultaten" opgeleverd. Dit is de conclusie van een tussentijdsverslag over het pro ject dat zich richt op de bestrijding van de ernstige overlast die in de hoofdstad wordt veroorzaakt door een groep van 300 a 400 straatjunks. Van deze 300 a 400 junken werd tot februari dit jaar een groep van 180 a 200 bereikt. Van deze groep werd ruim 100 voor één of meer maanden van straat gehaald. Het project richt zich deels op junks die zich in de criminele sfeer ophou den. Zij worden voor de keus ge steld te 'zitten' of'af te kicken'. Het tweede onderdeel is gericht op be geleiding van de overige straat junks, onder wie heroïnehoeren. tionaal niveau. De plannen werden door politiek-Den Haag beleefd in ontvangst genomen, maar niet uit gevoerd. Alleen D66 heeft zich altijd sterk gemaakt voor invoering van het re ferendum als middel om de burger meer bij de besluitvorming te be trekken. "Alle andere democratieën in de wereld kennen het referen dum in de een of andere vorm", al dus mr. Vis. "In dit land willen de meeste partijpolitici er niet aan. Het zou betekenen dat ze een stukje macht kwijtraken". Het veel gehoorde argument te gen referenda dat de vraagstelling een grote invloed heeft op de uit komst, is volgens mr. Vis overdre ven. "Dat wordt hier altijd geroe pen, maar niemand in dit land heeft er ervaring mee. In het buitenland is dat kennelijk geen probleem". "Je moet er wel voor zorgen dat de vraagstelling zodanig is, dat de kiezer er alleen met 'ja' of 'nee' op kan antwoorden. Als er meer ant woorden mogelijk zijn, is de kans groot dat geen van de opties een meerderheid krijgt en dan wordt het een soort opiniepeiling". Hij dent dat de beste methode in Haarlem is dat de raad een ontwerp besluit neemt. Dat kan dan ter goed- of afkeuring aan de kiezer worden voorgelegd. "Men spreekt dan van een correctief referendum, waarbij een meerderheid van de kiezers als het ware een veto kan uitspreken over een besluit". Vis noemt het Haarlemse besluit "een vooruitgang in de democra tie", dat navolging verdient. "Het is heel goed dat dergelijke belangrijke kwesties niet alleen tijdens de colle gevorming worden geregeld. Dat onderhandelen is in de politiek nu eenmaal een kwestie van geven cn nemen, waarbij het onderwerp soms minder zwaar telt dan het poli tieke doel." "Overigens kan een referendum wettelijk gezien niet bindend zijn. De gemeenteraad heeft in de lokale politiek altijd het laatste woord. Maar als de partijen hebben uitge sproken dat ze de uitslag zullen res pecteren, is er sprake van een nieu we ontwikkeling in de politiek. Heel aardig". De veel te hoge gehalten cadmi um worden in de Maas bij Eijsden al jaren gemeten. Met name 1988 was een "rampjaar". Gemiddeld ligt het cadmium-gehalte van de rivier ver boven de meest strikte milieu-kwa liteitsnorm van 0,2 microgram per liter. De drinkwaternorm, 1 micro gram per liter, wordt eveneens "veelvuldig" overschreden, aldus Verkeer en Waterstaat. In 1988 is tijdens een plotselinge verontreinigingsgolf zelfs 100 mi crogram per liter gevonden. De kwaliteit van het Maas-slib wordt eveneens "verontrustend" ge noemd. In 1988 lag het cadmium-ge halte van het Maas-slib 40 maal ho ger dan dat van de Rijn. Internationale samenwerking van advocaten DEN HAAG (GPD) - Het Neder landse advocatenkantoor De Brauw Blackstone Westbroek stapt in een samenwerkingsverband met vier grote, buitenlandse kantoren. De vijf blijven zelfstandige onderne mingen, maar gaan samenwerken op het gebied van EG- en andere grensoverschrijdende wetgeving. Aan de samenwerking nemen de kantoren Boden, Oppenhoff, Rasor, Schneider Schiedermair (West- Duitsland), De Bandt, Van Hecke Lagae (België), Jeantet Associés (Frankrijk) en Uria Menendez (Spanje) deel. Zij zal vooral wetge ving voor fusies, overnames, con currentie- en milieu-zaken en Finan ciële transacties betreffen. Op leidinggevend niveau krijgt de samenwerking gestalte door een team van managers, waarvoor elk kantoor twee medewerkers levert. Het team van deskundigen op het gebied van de EG-wetgeving wordt gevestigd in de kantoren in Brussel. De samenwerking geldt eveneens voor de kantoren in New York en Londen. Morgen wordt de samen werking officieel van kracht door de ondertekening van de overeen komst in Madrid. De vijf kantoren beschikken ge zamenlijk over 495 advocaten. Het totale personeelsbestand telt onge veer 1100 medewerkers. De vijf heb ben vestigingen in Den Haag, Rot terdam, Amsterdam, Brussel, Lon den, Parijs, Keulen, Frankfurt, Ma drid, Barcelona, New York en Ivoorkust. Prostitutie Katendrecht blijft ROTTERDAM (ANP) De gemeente Rotterdam mag in de huurcon tracten met seksbazen in de wijk Katendrecht geen voorwaarde opne men dat in de panden geen prostitutie zal plaatshebben. Dit heeft de kantonrechter in Rotterdam gisteren bepaald. De gemeente heeft aan twaalf seksbazen in de Atjehstraat die in ver band met stadsvernieuwing moeten verhuizen, vervangende woon ruimte aangeboden. Om hiervoor in aanmerking te komen zouden ze een verklaring moeten tekenen dat er in de woningen geen kamers aan prostituées worden verhuurd. De seksbazen hebben dit geweigerd. Daarop verzocht de gemeente de kantonrechter de huurovereenkom sten te ontbinden. De kantonrechter vindt echter dat geen sprake is van aanbieden van "passende vervangende woonruimte" als daar beperkende voorwaar den aan worden verbonden. Om de stadsvernieuwing in Katendrecht verder doorgang te laten vinden, werden enkele jaren geleden de laatste bordelen geconcentreerd in de Atjehstraat. In een brief, die B en W in september 1986 aan de seksbazen schreven, werd het voorstel ge daan naar de Atjehstraat te verhuizen. Uit die brief konden de huurders volgens de kantonrechter opmaken dat de panden in de Atjehstraat pas gerenoveerd zouden worden als de gemeente een passend alternatief voor de prostitutie had gevonaen. Tijdens de zitting heeft de gemeente echter verklaard dat op dit mo ment voor de prostitutie geen passend alternatief voorhanden is. Het kan nog wel enkele jaren duren voordat alle overlast gevende prostitu tie in een eroscentrum is geconcentreerd. De uitspraak van de rechter betekent dat Rotterdam weer de voet wordt dwars gezet in het beleid om de prostitutie uit Katendrecht te verdrijven. Een belofte die het gemeentebestuur begin jaren zeventig aan de wijkbewoners deed, nadat zich daar hevige rellen afspeelden tussen bewoners en seksbazen. Om twee redenen kiezen steeds meer onder nemers voor deze Dodge, die in Detroit wordt geproduceerd en daarom Mini Ram Van als type aanduiding heeft. De meest rationele reden is er een van funktionele aard. Een schuifdeur opzij plus een grote achterklep geven ruim baan voor elke denkbare vracht. Beschikt de Dodge standaard over 3.7 m3, in de verlengde versie is dat zelfs 4.5 m3 laadvolume! De krachtige 4 of 6 cilinder motor heeft zelfs bij volledige belading (ruim 700 kg) nog volop reserve en is uitermate bedrijfszeker. Een LPG-installatie kan onder de vloer worden ingebouwd en gaat niet ten koste van het laadvolume. Kan deze Dodge zich achter de bestuurder met elk ander merk meten, vóórin is elk vergelijk Ier de vloer gevuld als blij laadvolume. den behoort. onmogelijk. Fabrikant Chrysler beseft dat zich daar de belangrijkste vracht bevindt. Voor een groeiend aantal fleetowners is dat de tweede reden om voor Dodge te kiezen. Bestuurder en bij rijder beschikken over een riante werkplek met het comfort van een ruime personenwagen. Met als gevolg fitte, goed gemotiveerde berijders die hun plek niet snel af zullen staan. Die plaats achter het stuur van de Mini Ram Van wint dan ook snel aan populariteit, zodat eventuele vakatures snel worden in gevuld als blijkt dat een Dodge tot de secundaire arbeidsvoorwaar den behoort. Dodge Mini Ram Van. Al va. f 27.475 - excl. BTW. Met 3 liter V6 motor incl. automaat v.a. f 34.975,- excl. BTW. Floralaan 2, 2231 ZV Rijnsburg. Telefoon 01718 - 2 92 24. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30 -17.45 uur. Zaterdag 10.00 -16.00 i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9