Moskou wil over de 79.- Drugskartel splijt na ruzie over geweld tegen politie Aanklager: verbod op communisten in Praag Onderzoekers corruptie net niet vervolgd in Sovjetunie Alders tevreden over milieutop 'n grenzeloos goed tuincentrum Bush laat het bij woorden over milieu gazon trimmer PLEZIER-JACH 'n hele dag èn nacht aan boord van het m.s. Koningin Beatrix *7Q 01747-4140 5 StenÉLii DONDERDAG 19 APRIL 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Grenscontrole tussen Duitslanden afgeschaft BONN/BERLIJN Moskou wil bij de eenwording van Duitsland een beslissende stem hebben. De Sovjetunie is bang dat de DDR te snel in de NAVO wordt geïntegreerd, aldus een brief die de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn aan minister-president De Maiziè- re heeft overhandigd. De Oostduitse regering heeft de ontvangst van de brief bevestigd maar verder nog niet gereageerd. komen dan Leipzig of Greifswald. hij zijn zetel in het parlement inne- En mischien nog tot Polen, een land men en de strijd voortzetten tegen dat met ons bevriend is. Dat moet de aantijgingen dat hi.j als tipgever CHICAGO - Het is een nieuw feno meen in Amerikaanse steden: kin deren beroven of vermoorden ande re kinderen om in het bezit te ko men van het laatste ontwerp gym schoenen, zonnebrillen of sport- jacks. Door Sarah Nordgren/AP Alleen al in Chicago zijn in een klein jaar tijd vier jongens omgeko men bij gewelddadige confrontaties waarbij veelkleurige satijnen jacks met logo's van sportteams achterop de inzet waren. De politie legde een apart dossier aan van 'Starter-jack moorden', genoemd naar de fabri kant Bfl Schooluniform moet moorden om modieuze kleding voorkomen oud recept: het kledingvoorschrift. De herinvoering van het schooluni form is volgens Tim Callahan van de National Association of State schooluniform Boards of Education een trend die vallen een zaak definitief doorzet. "Als kleding gevaar voor het onderwijs wordt, aangeraden, maar niet verplicht steunen wij zeker pogingen om die steld voor basisscholen, terwijl v barrière te verwijderen", aldus Cal lahan. aandoen naar school, komen ze niet in moeilijkheden." Het wel of niet invoeren van een in de meeste ge- [ran de school zelf. In Baltimore worden uniformen middelbare scholen een kledingad vies wordt gegeven. Op 74 van de 118 basisscholen in de stad zijn de uniformen al doorgedrongen. On- derwijsfunctionarissen kunnen In onderwijskringen wor zegd dat het verbieden van p< re kleding, waaronder soms ook de zich geen gevallen van geweld 'uniformen' van jeugdbendes, niet kleding herinneren sinds zo' dejacks. Een 11-jarige jon- alleen geweld helpt voorkomen, scholen afgelopen herfst op het •eel door Hans Hoogendijk De Sovjetunie waarschuwt in de brief voor een snelle aansluiting aan de Bondsrepubliek op basis van het grondwetartikel 23. Volgens artikel 23 kunnen Oostduitse deelstaten zich op vrij simpele wijze aansluiten bij de Bondsrepubliek. Minister Manfred Preiss voor regionale en gemeentelijke zaken zei gisteren dat de DDR met ingang van januari 1 - ^ïetatpn velden drastisch verscherpen veranderen". Grenscontrole De Westduitse minister van binnen landse zaken Schauble en zijn Oost duitse collega Diestel hebben giste ren in Bonn de controle aan de grens tussen beide Duitslanden zo snel mogelijk op te heffen. Dat geldt alleen voor Duitsers en beide lan den zullen de controle aan de bui tengrenzen en in havens en op vlieg- gen moest afgelopen winter op ijskoude dag zijn gymschoenen 61 dollar afstaan aan vier jongeren. De weg naar huis moest hij bloots voets afleggen. Om het probleem te bestrijden, grijpen scholen van Baltimore tot Miami en Los Angeles terug op een de studenten ook in de gele- form overgingen. genheid stelt zich te concentreren op het leren zelf. "We proberen kin deren te ontmoedigen om 'hot items' te kopen", zegt Jim Murray, De nieuwe politiek wordt echter niet overal even enthousiast ont vangen. Leerlingen van een high school in het Californische Palmda- adjunct-directeur op een middelba- le gingen in maart over tot het boy- onrustige buurt v de lessen uit protest te- die kleding niet gen het verbod op het dragen i bendekleding. De auto van de she riff werd met stenen bekogeld. Leerlingen die het moeilijk hebben met kledingvoorschriften krijgen steun van burgerrechtenactivisten. Die zeggen dat scholen die unifor men verplicht stellen alle studenten op elkaar willen laten lijken en het zelfde willen laten denken en doen. "Het is belangrijk voor kinderen dat ze hun eigen individu leren waarde ren, maar ook de grondwettelijke waarden die de individualiteit be schermen". aldus Jane Whicher van de American Civil Liberties Union. Ouders lijken echter wel wat voor de terugkeer van het uniform te voelen, al was het alleen maar om 's morgens onenigheid te voorkomen over de kleding die het kind aan wil doen naar school. Veel ouders vaar digen zelf een kledingvoorschrift uit als de school dat niet doet. Char les Hill, verantwoordelijk voor de veiligheid op veertig scholen in Chi cago, ziet zijn twee dochters liever niet in een Starter-jack. "Wij willen dat onze kinderen niets tekortko men, maar ze hoeven geen dingen te hebben die hun leven in gevaar brengen". 1991 daarom weer in vijf deelstaten zal zijn ingedeeld. In 1952 werden de toenmalige vijf "Lander" (Meck lenburg, Brandenburg, Thüringen, Saksen en Sqksen-Anhalt) door de communistische machthebbers op geheven. De nieuwe Oostduitse ministers van defensie, Eppelmann (Demo cratische Doorbraak) en Meckel (SPD), gaven gisteren gerustellende verklaringen af over de eenwor ding. Eppelmann zei dat een vere nigd Duitsland voor een overgangs periode lid kan zijn van de NAVO, Gisteravond ontving de Westduit se minister van sociale zaken Blum (CDU) zijn DDR-collega Regine Hil- debrandt (SPD). Centraal bij hun overleg stonden de problemen die het invoeren van de vrije-markteco- nomie voor de DDR oplevert. In de DDR zijn intussen al ruim 38.000 werklozen en 81.000 mensen zoeken een baan. Het in Oost-Berlijn geves tigde Instituut voor Internationale Politiek en Economie kwam vorige week met de voorspelling dat zelfs bij een jaarlijkse economische groei vijf procent in 1995 1,5 miljoen dat er geen westerse troepen Oostduitsers werkloos zullen zijn. op Oostduits grondgebied mogen komen. Markus Meckel sluit een tij delijke NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland ook niet uit, maar eist wel ingrijpende structure- veranderingen binnen het Intussen lijkt ook de over Stasi beschuldigingen gevallen ex-SPD- voorzitter en fractieleider Ibrahim Böhme weer op het politieke toneel te willen verschijnen. Bóhme, die weken spoorloos was en volgens ters bondgenootschap. Volgens hardnekkige geruchten een zelf- Meckel is het "absurd dat in de moordpoging had begaan, is terug- Bondsrepubliek nucleaire raketten gekeerd van een vakantie in Italië, zijn gestationeerd die niet verder Naar in Oost-Berlijn verluidde wil PRAAG (DPA/AP) - De parle- mentsfractie van de communisti sche partij in Tsjechoslowakije heeft gisteren enige tijd geweigerd deel te nemen aan de beraadslagin gen in de volksvertegenwoordiging uit protest tegen een aangekondigd verbod van de partij door een voor aanstaande officier van justitie in Praag. Officier Tomas Sokol liet de com munisten weten dat hij de partij per 1 mei binnen de Praagse stadsgren zen wil verbieden. Hij trok in een brief aan het Centraal Comité een parallel tussen communisme en na zisme. waarbij hij wees op de "ver nietiging van alle democratische rechten" en de "methode van ter reur en sociale demagogie". De communistische parlementa riërs trokken zich uit protest tegen het dreigement aan het begin van de woensdagmiddag voor intern be raad terug. Pas toen de landelijke procureur-generaal Tibor Böhme de aankondiging van zijn Praagse collega betitelde als "privè-corres- pondentie zonder wettelijke grond slag" keerde de communistische fractie terug in de vergaderzaal. Ook de communistische partij krant Rude Pravo reageerde fel. Die wees er op dat "meer dan 25.000 le den van de communistische partij tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn gestorven in kampen waar ze werden vastgehouden in verband met hun anti-fascistische instel ling". MOSKOU Twee populaire ge- commissaris omdat ze buiten hun rechtelijke onderzoekers naar cor- boekje waren gegaan bij zowel bij ruptie van hoge partijfunctionaris- het anti-corruptieonderzoek als bij' sen blijven voorlopig verschoond hun beschuldigingen aan het adres BOGOTA (AP) - Het Medellin- drugskartel is uiteengevallen na on enigheid over het gebruik van ge weld tegen de politie. Volgens het hoofd van de Colombiaanse gehei- Meer buitenlands nieuws op pagina 11 Regering Nepal Koning Birendra van Nepal heeft gisteren voor de staatsradio beves tigd dat de voormalige dissident Khrishna Prasad Bhattarai premier wordt van een interim-regering die het land moet leiden naar vrije ver kiezingen. Bhattarai zei dinsdag na een gesprek met de koning dat zijn regering vandaag zou worden beë digd. Oefenvluchten Canada heeft besloten de oefen- vluchten met F-18 jagers op te schorten tot de oorzaak bekend is van de botsing tussen twee jagers boven het Westduitse Karlsruhe. SPD-leider Hans-Jochen Vogel eis te gisteren in de Bondsdag een on middellijke stopzetting van alle NAVO-oefenvluchten boven dicht bevolkte gebieden. Executies Indonesië De Franse regering heeft Indonesië officieel gevraagd om de zes ter dood veroordeelde politieke gevan gen te sparen en vrij te laten. Ze worden verdacht van deelname aan de communistische couppoging van 1965. Minister van buitenlandse zaken Roland Dumas zei gisteren in het parlement dat Frankrijk alles in het werk zal stellen om de zes vrij te krijgen. Aardbeving In de Celebeszee tussen Indonesië en de Filipijnen is gistermiddag een zware aardbeving gemeten enkele minuten nadat in de Amerikaanse staat Californië een reeks minder zware schokken was waargenomen. In San Francisco, dat op 17 oktober werd getroffen door een beving waarbij 67 doden vielen, schudden wolkenkrabbers heen en weer. Per soonlijke. ongevallen zijn niet ge meld. Wapenroof De politie van Zuid-Afrika heeft drie blanke soldaten gearresteerd wegens een wapendiefstal -uit een legerdepot in het Paasweekeinde. Een leider van de ultra-rechtse Boe- restaat Partij. Pieter Rudolph, wordt in verband met de zaak nog gezocht. Hij wordt overigens ook al gezocht in verband met een schiet partij in december bij een bank in Pretoria. Ontvoerde baby De Westberlijnse politie heeft giste ren na een tip een baby teruggevon den die daags tevoren uit een kin derwagen was gestolen terwijl zijn Oostduitse ouders in een warenhuis naar keukentegels keken. In ver band met de kidnap is een 31-jarige vrouw aangehouden. "In onze stad is het volkomen normaal dat ouders hun baby buiten een winkel laten staan", verklaarde het echtpaar uit het ten noordwesten van Berlijn ge legen Neureppin. BAY RUT Reddingwerkers van het Rode Kruis her- me politie generaal Miguel Maza gen de lijken van de vijftien mensen die gisteren om het zijn verschillende invloedrijke le- leven kwamen toen hun schoolbus werd getroffen door den van het machtigste drugskartel ee" granaat tijdens een schotenwisseling tussen de in Colombia tegen het beleid van christelijke partijen m Bayrut. De benzinetank van de drugsbaron Pablo Escobar, die de bus ontplofte en bij de daarop volgende brand kwa- regering door afschrikking wil laten mcn zeker elf kinderen en vier volwassenen om het le- afzien van maatregelen tegen de co- ven- en s0'"aat geprobeerd het vuur te blus- cainehandel. De door Escobar afge- sc" 2ei dat ook de chauffeur en een leraar waren omge- kondigde campagne van bomaan- komen. slagen en moorden heeft al meer Volgens de politie werd de bus getroffen door een dan tweehonderd levens geëist. brandgranaat toen hij de Groene Lijn van Oost- naar Zijn tegenstanders binnen het West-Bayrut wilde oversteken. Welke partij de gra- kartel menen dat het geweld de re- naat had afgevuurd viel niet te achterhalen. Het ra- gering alleen maar sterkt in haar be- diostation van generaal Michel Aoun zei dat de man- sluit een eind te maken aan de drugskartels. Volgens generaal Ma za hebben tientallen leden al met Escobar gebroken. Zondag gaven vermeende dissidenten een verkla ring uit waarin ze stellen tegen het beleid van Escobar te zijn. Het Colombiaanse minister van defensie heeft bekendgemaakt dat .vredën uït'dVcmiferentTe in februari op een ranch van een lid maatsverandering gekomen, die van het Medellin-kartel een aantal gisteren in Washington is beëin- granaatwerpers en 232 vuurwapens zijn gevonden die Israël in 1989 heeft verkocht aan het Caribische staatje Antigua in februari. Colom bia heeft bij de regeringen van An tigua en Israël geprotesteerd en bei de landen hebben een onderzoek beloofd. Israël is er eerder van be schuldigd te hebben geholpen bij de opleiding van de privé-legers van het Medellin-kartel. nen van Samir Geagea de bus hadden beschoten. Het kantoor van Geagea was niet te bereiken, maar zijn omroep, de Stem van Libanon, noemde de beschieting "mysterieus". Het wrak van de gele bus lag op het ge bied. van Aoun, enkele meters van de Museum-over gang, de enige opening in de Groene Lijn. Eerder gisteren had zich een krachtige explosie voor gedaan in het ministerie van defensie van Aoun, waarbij twee verdiepingen van het gebouw werden verwoest en drie soldaten om het leven kwamen. In West-Bayrut raakten d" moslims weer onderling slaags. Syrische soldaten maakten na anderhalf uur een einde aan het gevecht tussen de door Syrië gesteun de Amal en de door Iran gesteunde Hezbollah. «foto gerechtelijke vervolging. De Opperste Sovjet besloot gisteren een verzoek van het Openbaar Mi nisterie af te wijzen om Telman Gd- ljan en Nikolai Ivanov hun parle mentaire onschendbaarheid te ont- door Hans Geleijnse De uitspraak betekent maar een gedeeltelijke overwinning voor het anti-corruptieduo. Het parlement besloot namelijk wel om de twee te ontslaan uit hun functie als rechter- door Henk Dam ingegaan. Zij dachten dat de Ameri- de Amerikaanse wens orr kanen de bijeenkomst vooral wil- search concrete actie niet den gebruiken om concrete actie ter mag staan. Ook zei hij dat zijn vermindering van het broeikasef- dere speech verkeerd wa: fect uit te stellen. legd. "Wij willen een hele Daar leek het aanvankelijk ook manier op. President Bush hield dinsdag kracht een speech waarin hij pleitte voor meer research alvorens tot concrete stappen wordt overgegaan. Hij 'Navo nu sterker dan Sovjetunie WASHINGTON (Rtr/UPI) - Het de weg Amerikaanse ministerie van defen sie heeft gisteren verklaard dat het westen op het gebied van de niet- nucleaire bewapening sterker uitge- denken. We willen de dan de Sovjetunie nu deze niet lan de markt gebruiken in ger kan vertrouwen op de andere le den van het Warschaupact. Een aanval van het Warschaupact De Nederlandse en andere West- europese delegaties waren met een grote dosis scepsis de conferentie dienst van het milieu". Minister Alders (milieu) toonde -- - j- zich tevreden. Er is hier toch wat wordt hoogst onwaarschijnlijk 6C- bovendien dat bij de bescherming gebeurd Hij gelooft dat de druk acht. "De Sovjets moeten rekening van het milieu ook rekening moet van de Westeuropese landen de houden met het vooruitzicht dat zij worden gehouden met de econo- Amerikanen de ogen heeft ge- aiieen een offei mie. opend, al gaf hij toe dat de VS zich moeten leiden' kor- niet hebben vastgelegd op concrete Bovendien wordt i dat maatregelen. offensief tegen de NAVO aldus het rapport, druk onder handeld over wapenvermir^denng. hoge Sovjet-functionarissen, onder wie de conservatieve voor man Jegor Ligatsjov. Gdljan en Ivanov werden het mikpunt van een conservatieve campagne. Het tweetal werd uit de partij gezet en tijdelijk geschorst. Dinsdag demonstreerden tien duizend mensen voor het Kremlin tegen de conservatieve campagne tegen het duo. De twee veroverden dankzij hun activiteiten vorig jaar met ruime meerderheid zetels in de Opperste Sovjet. Zelfs radicale her vormers gaven gisteren toe dat Gd ljan en Ivanov teveel op eigen hout je hadden geopereerd en een loopje genomen met wetgeving die onder meer de rechten van verdachten ga randeert. Opheffing van parlemen taire onschendbaarhëid was voor de hervormers echter onmogelijk. Verschillende radicale woord voerders zeiden dat het tweetal te ver was gegaan. "Maar-als we hen nu de parlementaire onschendbaar heid ontnemen, is het hek van de dam", aldus gisteren een argevaar- digde. "Dan is het gedaan met de onafhankelijkheid van de Sovjet- justitie". SYDNEY - De 102-jarige John McCleery is één van de Australi sche veteranen die zich opma ken voor de lan ge reis naarGal- lipoli in Turkije. McCleery vocht in 1915 in Galli- poli mee tegen het Turkse leger, volgende week woensdag pre cies 75 jaar gele den. McCleery wordt diezelfde 25ste april ove rigens 103 jaar. WASHINGTON - Het Witte Huis heeft het milieu tot thema van de week verklaard. Dat betekent dat president George Bush veel gaat golfen, vissen en zich in de natuur laat fotograferen en filmen. Na de milieutop aan het begin van deze week wordt in de VS zondag voor de twintigste maal de 'de dag van de aarde' gehouden om te wijzen op de aantasting van het milieu. door Tom Raum/AP Terwijl zij de laatste kritiek op de houding ten opzichte van het milieu van Bush wegpoetsen doen zijn ad viseurs hun uiterste best om de inte resse van de president in sport en buitenrecreatie te verkopen als op rechte bezorgdheid over het milieu. Bush heeft eigenlijk geen extra media-campagne nodig om duide lijk te maken dat hij graag in de bui tenlucht vertoeft, maar de oorden waar hij zich vermaakt - de goed on derhouden greens van golfvelden en het azuurblauwe water rond Flo rida - komen niet erg overeen met de plaatsen die milieu-activisten in gedachten hebben als zij spreken over de aantasting van de biosfeer. "Ik denk niet dat de prestaties van Bush hem het recht geven zich de milieu-president te noemen", zegt George Mitchell, de fractielei der van de Democraten in de senaat. Terwijl hij Bush prees voor het be reiken van een compromis ten aan zien van de wet op schone lucht, verklaarde Mitchell dat Bush een "gouden kans" heeft laten liggen door krachtige maatregelen tegen het broeikaseffect achterwege te la ten. Bush is door milieu-activisten uit de gehele wereld aangevallen voor zijn slappe houding tijdens de door hemzelf bijeengeroepen internatio nale conferentie over het broeikas effect deze week in Washington. De president roemt zijn eigen inzet voor het milieu, maar hij is vaak aangevallen vanwege zijn langzame en timide aanpak van de problemen rond het broeikaseffect, het ver dwijnen van de moerasgebieden in de VS en het boren naar olie in kust wateren. Tijdens een interview in Florida met journalisten van recreatiebla den verklaarde Bush dat er tussen de olieboortorens toch "prima ge vist kon worden". Zulke opmerkin gen zullen Bush in de staat zeker geen extra stemmen bezorgen, om dat het boren in de kustwateren daar heel gevoelig ligt. Vlak na zijn aantreden heeft de president een tij delijk verbod ingesteld op boringen voor de kust van Florida en Califor nië, maar behalve het voorstel om olietankers verder uit de kust te la ten varen is er uit Washington niet veel vernomen. Binnen de regering heeft milieu bescherming ook geen grote priori teit. William Reilly. het hoofd van de dienst voor milieu, ligt voortdu rend overhoop met de stafchef van het Witte Huis John Sununu en be grotingsdirecteur Richard Darman over de hoogte van de milieu-uitga- ven. Tot nu toe zijn Reilly's plannen voor een sterkere controle op het milieu steeds verzwakt of gedeelte lijk uitgevoerd. Plannen voor be perking van de luchtvervuiling zul len volgens zegslieden hetzelfde lot ondergaan. Imaaienvan rond bomen en struiken en langs muren en hekken. Nu van 89.- U KATWUK EuropaTuin Moerkerk Ranonkelstraat 92 Tel 01718-16905 BOSKOOP IN.0.1 EuropaTuin Moons Rijneveld 86 Tel 01727-16114 LEI0SCHENDAM EuropaTuin Leidschendam Veur&estraatMeg 292 B Tel 070-3203300 I Vertrek èike vrijdag en zaterdag t/m 30 juni a.s. Heel ander dagje uit: live muziek, casinoV, restaurants, bars, bioscopen, tax-free shops, entertainment, pub-bezoek in Engeland, prima hutten; 'n fijne minicruise. Vraag de speciale folder bij uw reisburo of bel: I Hoek van Holland Harwich

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7