Weinig hinder door takingen in winkels s Uitbreiding acties naar Randstad Iets meer winst Nedlloyd, NN kijkt in Oostblok KBB: ruimte voor 50 mioi-Hema's Boterbergje ontstaat, Braderije weer te koop 'Je geeft geen geld alleen om later iets terug te krijgen DONDERDAG 19 APRIL 1990 L ...V HEERLEN (ANP) Bij monde van hqar directeur, mr. R. de Haze Win kelman. heeft de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) samen met enkele anderen, gisteren kritiek ge leverd op de rol van DSM bij de plannen met het bedrijf Macintosh. Zij deden dit tijdens een druk be zochte aandeelhoudersvergadering van DSM in Heerlen. Ofschoon president-commissaris ir. W. Teeuwisse erop wees dat deze zaak beter bij het zelfstandige be drijf Macintosh, dat vandaag een voorlichtingsvergadering belegt, aan de orde kon worden gesteld, bleef de VEB-directeur erbij dat de ze kwestie wel degelijk thuishoort bij DSM. Dit bedrijf is als grootste aandeelhouder van Macintosh met 56 procent verantwoordelijk voor het beleid bij het omstreden bedrijf. Hij sprak van een 'leeghalen van Macintosh onder de ogen 'DSM eerlijk en sportief bij Mac i ntosh-deal' tosh op een normale wijze over te nemen. Het huidige plan noemde hij onder de gegeven omstandighe den alleszins verantwoord. Hij ont kende dat de gerechtvaardigde be langen houders in gevaar zouden komen. Zij krijgen een prijs, zo zei hij. Naar het oofdeel van mr A. Tim mermans. lid van de raad van be stuur van DSM. is de Macintosh- deal correct tot stand gekomen. Met inachtneming van de statutaire be palingen en van de regels die gelden in vennootschapsland. "DSM heeft sportief en eerlijk gehandeld en wijst daarom alle verdachtmakin gen van de hand". De voorzitter van de raad van W. Teeuw Werkloosheid daalt DEN HAAG (GPD) Stakingen treffen ook vandaag op diverse plaatsen in de Randstad gaan winkels. Zo gaan elf vestigingen van Albert Heijn in Amsterdam, Den Haag en Hil versum 'plat'. De Dienstenbond FNV sluit niet uit dat ook filialen van andere grote con- minderheidsaandeërhoudérs'. Van cerns vandaag dicht blijven. Van de eerste echte stakingsdag, die gisteren vooral Gronin- hun rechten blijft niets overeind, gen omvatte, ondervond het publiek weinig hinder. het bedrijf te verkopen, komt daar door de positie van de aandeelhou der ernstig in gedrang. Aandeelhou ders hebben dan totaal geen zeker heden meer over hun bezit", aldus mr. de Haze Winkelman. Dringend vroeg hij DSM om de Macintosh- aandeelhouders hun rechten bin nen het te herstructureren bedrijf te laten behouden. In dat geval zal het verzet tegen het aangevochten Macintosh-plan, trad gisteren, wegens het bereiken rbij slechts enkele personen goede slag dreigen te gaan tijd. Drs. H. Wijffels, directeur i Oorspronkelijk waren stakingen in de Randstad pas voor morgen voor zien. Behalve in de Randstad wordt ook op negen plaatsen in Leeuwar den gestaakt. Daar zullen vestigin gen van de Hema, Edah en Bata worden getroffen. Albert Heijn in Wassenaar was overigens gisteren al het doelwit. De stakingen vonden gisteren vooral in Groningen plaats, waar 13 bedrijven de deuren dicht moesten houden. In geheel Nederland werd in 19 bedrijven gestaakt door 400 FNV-leden. Nog eens 250 perso- Mogen beperkt in 1989 verlies tot 2,9 miljoen gulden slaan, danig kunnen afnemen. Teeuwissen voerde hier gen aan dat geen enkele s gadigde in de voorbije anderhalf jaar is komen opdagen om Macin- eVOORBURG (ANP) - In de maan de minderheidsaandeel- den januari tot en met maart van dit jaar lag de werkloosheid geregi- alleszinsrêdëilTke streerd volgens de officiële maatsta- ven op gemiddeld 370.000 perso nen. van wie 227.000 man en 143.000 vrouw. Dat heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren meegedeeld. In vergelijking met het eerste kwartaal van vorig jaar waren er 56.000 minder werklozen geregistreerd, van wie 30.000 lang durig werklozen (langer dan één jaar). Het verschil in eerder dit jaar ge publiceerde CBS-cijfers. dat er 574.000 mensen met een werkloos heidsuitkering zijn terwijl er in 660.000 werkloosheidsuitkeringen worden verstrekt, concludeert het presidium van de Sociale Verzeke ringsraad (SVr). Men gaat er van uit dat vooral de marges in de steek proeven dit verklaren. de pensioengerechtigde leef- LEIDEN (ANP) Het Leidse plan- tenbiotechnologiebedrijf Mogen In- zjjn geweest "tegenov ternational heeft het boekjaar 1989 king. Wij willen gew met een verlies van ruim 2.9 miljoen niet gulden afgesloten. Dit resultaat is gunstiger dan was voorzien en lager dan het verlies van 3,1 miljoen over 1988. Dit heeft Mogen International gisteren meegedeeld. Het verbeterde resultaat is vooral te danken aan de eerste inkomsten uit contractonderzoek. De totale in komsten in 1989 bedroegen bijna 3.4 miljoen gulden en lagen daar mee 1,3 miljoen boven die van 1988. De totale kosten stegen van 5,25 miljoen gulden in 1988 naar bijna 6,4 miljoen. Deze toeneming wordt grotendeels verklaard door een toe-* name van onderzoek en ontwikke ling. Mogen verwacht over 1990 dat voor het eerst de afschrijvingen la ger uitvallen dan de winst, een posi tieve cash-flow derhalve. Door lang jarige contracten zijn de voor 1990 voorziene contractinkomsten al vol ledig behaald. Het bedrijf is verder optimistisch over de toekomstige bedrijfsresultaten gezien de onder zoeksresultaten die zorgden voor een aantal patentaanvragen en de versterkte belangstelling vanuit de markt. neelsleden hielden op diverse plaat sen in het land, zoals in Haarlem en Den Bosch, korte werkonderbre kingen. De werkgevers, verenigd in de Raad voor het Filiaal- en Grootwin kelbedrijf (FGB), veroordeelt de stakingen. "De meeste mensen wil len nog altijd dat de winkels langer open blijven. Over een paar jaar zal dat aantal verder zijn gestegen. Het is dan voorbarig en niet reèel om te gaan staken", aldus FGB-secretaris R. Jacobs. De Raad vindt ook dat de bonden ten onrechte de indruk wekken dat het personeel langer moet werken. Dit is volgens de FGB onjuist. "Er moeten andere roosters komen om het personeel een normale 36- of 38- urige werkweek te geven. Maar daartoe zijn de werkgevers best be reid", zegt Jacobs. De bonden reageren verbaasd op de uitspraak van de FGB. "Wij den- ij toch duidelijk genoeg de bevol- die winkels lang open, anders werken de toch in hun verdiende vrije avonden", aldus een woordvoerder. Woordvoerder F. van der Meijden van de Consumentenbond deelt de kritiek op de Dienstenbond. "De bond neemt een arrogante houding aan door de wil van grote maat schappelijke organisaties en de po litiek terzijde te schuiven, zonder oog voor de realiteit. Het compro mis van half zeven is voor alle partij en een zeer moeizaam compromis, zij zijn daar nu aan gehouden". de Rabobank, volgt hem op. Giste ren werd ook bekend dat de raad van bestuur van DSM overweegt noteringen aan te vragen op Zwit serse en Westduitse beurzen. KBB- opperhoofd Maas haalde tijdens de toelichting op het jaarverslag gisteren een grote beer tevoorschijn. Deze was bedoeld voor de Dienstenbond FNV die acties organiseert waar KBB het Maar waarom juist een beer. wist Maas niet duidelijk te maken. AMSTERDAM (GPD) - In Neder land is naast de 200 bestaande He- ma's nog eens ruimte mini-Hema's. Met deze kleinere He- wil de NV Koninklijke Bijen- Het ■rkante meter. dit Hema is nu 1200 De kleinere Hema 40 tot 50 jaar gaan experimenteren zal onge- /ierkante meter groot zijn. tinient in deze zaken korf Beheer (KBB), waaronder de teraard ook kleiner. We denke Hema valt, de kleinere plaatsen be dienen. Dit zei A. Maas, voorzitter van de raad van bestuur van KBB, gisteren tijdens de toelichting op de jaarcij fers. "De gemiddelde grootte van de ROTTERDAM (ANP) - De netto winst van het Rotterdamse concern Nedlloyd, exclusief de buitengewo ne baten, is vorig jaar met zes pro cent toegenomen tot 146,1 miljoen gulden. Worden die eenmalige mee- en tegenvallers en de winst op ver kochte minderheidsdeelnemingen meegerekend, dan komt het netto resultaat 64,3 procent hoger uit op 252,3 miljoen gulden, zo bleek giste ren uit de jaarcijfers over 1989. De netto omzet van Nedlloyd is in 1989 met 19,7 procent toegenomen van 5021 miljoen gulden tot 6009 miljoen. De omzetgroei is volgens de concernleiding vooral toe te schrijven aan de bijdrage van de containeroverslag en -vervoer en in de winstcijfers opgenomen overne mingen. De omzet van Nedlloyd groeide op eigen kracht met 15 pro- •J""i cent. De zeescheepvaart is nog steeds de voornaamste activiteit van Ned- 1989 lloyd. Daar was ook het bedrijfre- nog sultaat nagenoeg onveranderd: 111,3 miljoen gulden tegen 111.8 iljoen in 1988. Het resultaat Economie kort Stakingsrecht De vier ambtenarencentrales heb ben ingestemd met het besluit van minister Dales van binnenlandse zaken om ambtenaren stakings recht te geven. Het stakingsrecht wordt niet bij wet geregeld, maar treedt feitelijk in werking doordat de Nederlandse regering het Euro pees Sociaal Handvest (ESH) op dit punt alsnog onderschrijft. Mestverwerking De capaciteit van de mestverwer kingsfabriek Promest in Helmond wordt de komende jaren opgevoerd van 100.000 tot 500.000 ton varkens- drijfmest per jaar. Van de bij Promest verwerkte mest worden droge korrels gemaakt die worden geexporteerd naar wijn- en tuin bouw- 'gebieden in het buitenland. Met de opschaling van de fabriek (later mogelijk tot 1 miljoen ton) is een investering gemoeid van 75 mil joen gulden. Geen vrije handel De Europese Commissie heeft voor het vijfde achtereenvolgende jaar een rapport over Amerikaanse han delspraktijken gepubliceerd. Erbij opmerkend dat de lijst geenszins volledig is, telde de Commissie er bijna vijftig vormenvan handelsbe perking. Daarbij gaat het om bij voorbeeld voorschriften inzake eti kettering, douanerichtlijnen en Fis cale maatregelen. Varkenspest De Belgische vleeswarenindustrie is in ernstige problemen gekomen door de in West- en Oost-Vlaande- ren heersende varkenspest. Vol gens de overkoepelende organisatie van deze industrie (Fenavian) is de normale bevoorrading met varkens vlees inmiddels met 30 tot 40 pro cent teruggelopen. De schaarste aan varkensvlees, ontstaan door het slachtverbod dat voor bepaalde zo nes is ingesteld, heeft de prijs van het vlees fors opgedreven. De ver hogingen lopen van dertien procent (voor hammen) tot 67 procent voor verse varkenslevers. Zwangerschapsverlof Overheids- en onderwijspersoneel krijgt met terugwerkende kracht tot 2 maart 1990 recht op zestien we ken zwangerschaps- en bevallings verlof. Daarmee loopt de overheid (ministeries, provincies, gemeen ten, onderwijs, defensie en politie) in de pas met het bedrijfsleven. Het ministerie van binnenlandse zaken en de vier ambtenarencentrales hebben woensdag overeenstem ming bereikt over de nieuwe rege ling. ALKMAAR (GPD) Het boterpro- dukt Braderije is weer op de markt gebracht en vanaf vandaag (voor 1,30 gulden) te koop. Het produkt is vorig jaar uit de winkels verdwenen omdat de Europese Commissie be sloot de gesubsidieerde afzet van deze braadboter stop te zetten. Bin nen een half jaar is het tekort aan boter veranderd in een overschot. In juni vorig jaar besloot de Eu- ropese Commissie de gesubsidieer de afzet van braadboter stop te zet ten omdat er geen sprake ging toen om relatief oude gecon centreerde boter, waaraan het vocht was onttrokken. Een pakje kostte toys) ongeveer 1,15 gulden. De EG legde daar ongeveer 1,50 gulden per pakje op toe. In november vorig jaar ver dween de subsidie en Braderije uit de winkels. Braderije wordt nu gemaakt van verse boter. Landen als Iran, Egyp- de Sovjetunie heb- jaar. "En ondanks de beperkte groei uit. KBB opent deze maand de eerste mini-Hema in Best en de tweede en derde volgen dit jaar in Wassenaar en Horst. Het concern zal geduren de zes tot twaalf maanden bestude ren of er daadwerkelijk een markt is voor de mini-Hema en of het aange paste assortiment aanslaat bij de consument. De omzet van de Hema mag dan licht zijn gedaald, de omzet van de andere werkmaatschappijen die on der KBB vallen de Bijenkorf, Praxis. M S. Ideta en 60 procent van het RetailNet (onder meer Ami- Babyhallen. Prenatal, en Inter- toe. De totale omzet KBB steeg in het afgelopen jaar met ruim 170 miljoen gulden tot 4157 miljoen. De nettowinst in het op 31 januari 1990 afgesloten boekjaar bedroeg 81,1 miljoen, gulden. 2,9 miljoen dan in het voorgaande boek- ment verwachten we ooi een toename van ons resu Maas. Het beleid van KBB, wa 12.990 mensen werkten, steeds primair gericht op de uit bouw en verbreding van de belan gen in detailhandel. In het afgelo- Europa/Noord-Amerika-diensten pen boekjaar zijn er inderdaad veel nieuwe vestigingen geopend. Zo telt de Praxis-organisatie nu 51 ves tigingen. tien meer dan in het voor gaande boekjaar. M S breidt vooral uit in het bui tenland. In Nederland zijn nu 111 vestigingen en daarmee zit M S in dit land volgens Maas aan zijn top. In Duitsland is het aantal vestigin gen het afgelopen jaar uitgebreid van 30 tot 50. waarmee het totaal aantal vestigingen van M S Mode inmiddels 200 bedraagt. iel tegen maar het containervolu me nam met 17 procent toe. Bij Nedlloyd Road Cargo (weg transport) werd vorig jaar een aan tal belangrijke overnemingen ge pleegd. De nieuw verworven bedrij ven worden volgens de directie nu gereorganiseerd en straks samenge voegd met bestaande Nedlloyd-be- drijven. Nedlloyd is ook tevreden over de resultaten bij Van Gend Loos. De sector energie-activiteiten is uit de rode cijfers. In 1988 werd nog verlies geleden van 600.000 gul den, in 1989 boekte deze sector een winst van 7,7 miljoen gulden. Bij de toelichting op het jaarverslag van Nationale Nederlanden maakte bestuursvoorzitter mr. J. van Rijn duidelijk in Oost-Europa te verken nen, waarbij de nadruk ligt op de DDR. Hongarije en Tsjechoslowa- kije. Op korte termijn valt er echter niet veel te verwachten. Bovendien zijn er nog hele aantrekkelijke mo gelijkheden aan de zuidelijke rand van Europa, vooral in landen als Portugal, Turkije en Italië, voor het concern nog witte plekken op de kaart. Een verhaal apart vormt de Bondsrepubliek, waar Van Rijn niet veel heil in ziet. Hoewel hij het niet leuk vindt niet in ieder Euro pees land actief te zijn. heeft een grondige analyse van het Europa van de toekomst geen gronden op geleverd om te proberen via een veel te dure overneming hier voet aan de grond te krijgen. De prijzen voor overnemingen liggen in Duits land twee keer zo hoog als in bij voorbeeld Amerika. Om zelf in Duitsland van start te gaan is onbe gonnen werk. De Duitse markt is een zeer ontwikkelde markt, zodat dit geldverslindend zou worden. Nationale Nederlanden verwacht voor dit jaar dat de nettowinst het hoge niveau van 1989 zal evenaren. Het concern maakte vorig jaar een krachtige groei van omzet en winst door. De omzet steeg van 20,1 mil jard gulden tot 23.1 miljard en de nettowinst van 787 miljoen gulden tot 973 miljoen. i de bestedingen ben geen belangstelling Europese boter. Polen, altijd een grote afnemer, produceert nu zelf boteroverschot. De"afS -;70 000 *on bo,er en wordt êecon" BRUSSEL (ANP) ook andere fronteerd met een overschot. Een Maatschappij, i de van verse boter, zuivelprodukten, was toen zodanig aangetrokken dat de marktprijzen snel opliepen was van te weinig dan van te veel. Dat de bak- en braadregeling werd ingevoerd in 1985 was meer een psychologische stap van de Eu ropese Commissie, omdat veel con sumenten telkens weer in woede ontstaken als er weer honderddui zend ton boter voor een kwartje per pakje aan de Sovjetunie werd ver kocht. eerder sprake trie - gezien de h°ge PriJS van vorig jaar voor cA1 keld op de ve dige vetten i en boter. Het gevolg is een sterk dalende het inzakken grootste houdstermaatschappijen, niet al te druk bevaren kanaal, is het dat de indus- heeft het afgelopen boekjaar 1989 Leids bedrijf: geen extra investeringen door bedrijvensteun wir LEIDEN Een stille brug c behoorlijk resultaat geboekt, deel is overgescha- Een nettowinst /erking van plantaar- frank (ongeveer plaats van boterolie den) betekende een duidelijke uitgang vergeleken met het verlies niljoen frank (ruim 47 mil- boterprijs. Op het hoogtepunt vorig joen gulden) dat nog c jaar was de boterprijs 8,50 gulden per kilo. Op dit moment ligt deze prijs bijna 1,50 gulden per kilogram lager. In de koelhuizen van de EG en in de particuliere opslag ligt op dit moment nog negentig miljoen kilo boter, een boterbergje. geleden. Het resultaat geeft niette min aan dat het concern de overna meperikelen uit 1988, toen de Itali aan Carlo de Benedetti vergeefs probeerde een meerderheidsaan deel in de Generale te verwerven, goed heeft doorstaan. ïge dat het Leidse elektrotechni sche bedrijf Langezaal Innigen 20,1 miljard nog moet zien te vinden. Als de bou- ïpiljard gul- wer van afstandbedieningen een maal een keuze heeft gemaakt, kan hi) beginnen met de ontwikkeling van een computergestuurd systeem dat bruggen geheel zelfstandig opent en sluit. door Karei Berkhout Je bromfietsverzekering regel je snel en supervoordelig bijV&D. Wij houden niet van dat trage. Een bromfiets verzekering is daarom lekker snel geregeld bij ons. e plaatje ligt al klaar! En de premie? Bij V&D ben je ook supervoordelig uit, want een snorfiets WA- verzekering heb je vanaf f65,50. Vooreen automaat is dat dan f120,-en voor een versnellingsbrommer ben je al voor f 312,50 WA- verzekerd. Kom dus snel naar de verzekeringsbalie bij V&D. 't Is zó geregeld bijV&D. De subsidie van het ministerie van economische zaken van ruim 100.000 gulden voor het systeem dat auto's en Fietsers 'leest' is in.elk ge val al binnen. Dit overheidsgeld is een aardige opsteker voor Lange zaal en een behoorlijke steun voor een investering die het bedrijf (om zet van moedermaatschappij Efram ligt rond de 10 miljoen gulden) on geveer 300.000 gulden gaat kosten. Eigenlijk is dit eenmalige steuntje in de rug een net zo leuke meevaller voor de Leidse elektro- ingenieurs als de roemruchte wir- premie tot voor 2 jaar was. Want het 'wir-spook' dat dezer dagen het ka binet Lubbers met dreigende mil jardenoverschrijdingen de stuipen op het lijf jaagt, heeft 10 jaar lang als een goede geest bij het Nederlandse bedrijfsleven gehuist. Door de wet investeringsregeling, die bedrijven een belastingvoordeel gaf wanneer ze investeerden, schaf te het elektrotechnische bedrijf vol gens directeur E. Langezaal makke lijker de spullen aan die toch nodig waren. "De wir werkte duidelijk drempelverlagend. De premie van de overheid was echt een opstapje voor de noodzakelijke investerin gen". Met een openhartigheid die bij ondernemers in dit soort gevallen zeldzaam is, licht Langezaal ("Ik ben altijd een ingenieur gebleven toe hoe zijn bedrijf vanaf het prille begin in 1978 profiteerde van de wir-regeling. Voor de gelegenheid heeft hij zijn belastingaangifte over 1988 erbij gepakt met een bijlage waarin alle cijfers keurig op een rij tje staan. Model Langezaal staat model voor de be drijven die van de wir gebruik heb ben gemaakt en dat waren bijna alle bedrijven. Een bedrijf dat een een wir-premie wilde, hoefde namelijk alleen maar te investeren en winst te maken (tot 1986 was zelfs verlies toegestaan). Een bedrijf mocht dan 12,5 procent van de aanschafkosten aftrekken van de winst, die werd be last met een vennootschapbelasting lr. Langezaal: "Begrijpelijk van toen 40 procent (nu 38 procent). Zo kocht Langezaal in 19Ó8 een aantal computers, tekenprogram ma's en een koffie-automaat. Bo vendien lieten de ingenieurs de be drijfsruimte voor zo'n 17.000 gulden verbouwen, omdat zij behoefte had- ïnvestenngssteuntje destijds is af geschaft. In het inmiddels beruchte weekeinde in maart 1988. lekte het einde van de wir voortijdig uit en haalden veel bedrijven op zondag een notaris uit bed om nog snel een investeringsplan te laten vastleg- -ï knutselruimte erbij. Bij gen. Mede daardoor kampt de rege- elkaar kostten deze investeringe Langezaal dat boekjaar ongev 170.000 gulden. Omdat de wir-premie maart 1 werd afgeschaft, kwamen alleen de werden geraamd investeringen die Langezaal daar voor deed in aanmerking voor de gedeeltelijke belastingaftrek. Dat was bij elkaar een bedrag van onge veer 80.000 gulden, zodat Langezaal 10.000 gulden winst mocht aftrekken (1_._ cent van 80.000). Langezaal deed de J3jr belastingaftrek in het jaarwa---- J| ™sch"-'n dom investeringen ook werkelijk gedaan en niet in een jaar wa aftrek een hoge winst voor de belas ting had kunnen drukken, zoals de wir-regeling mogelijk maakte (met een maximum van 8 jaar). Mede daardoor tonen de investe ringen van Langezaal door de jaren heen een gelijkmatig beeld, hoewel ze voor een niet zo groot bedrijf naar verhouding hoog zijn. Directeur Langezaal van het bedrijf dat in Lei den onder meer de spoorbrug van een afstandsbediening voorzag: "Omdat wij met zeer moderne tech nologie bezig zijn, lopen wij vaak ver veruit met de aanschaf materi aal. Daardoor zijn onze snel aange schafte spullen ook weer vrij snel verouderd". Langezaal vond het dan ook "be grijpelijk maar jammer" dat de het met dreigende extra i hrijdingen die door het Leidse in stituut Research vdor Beleid afgelo pen week op zo'n 3 miljard gulden Langezaal heeft niet meegedaan: "Wij hebben even met de gedachte gespeeld, maar er snel vanaf gezien om dat weekeinde een voorlopig 'debelastbare koopcontract te tekenen voor het bedrijfspand, dat we uiteindelijk kochten. Achteraf nog niet ver genoeg met onze plannen. De KLM heeft toen- snel 6 vliegtuigen besteld, maar was al lang van plan die een keer aan te schaffen". Volgens Langezaal is heeft de he le wir-regeling dan ook niet geleid tot extra investeringen, zoals de op zet van het kabinet Van Agt inder tijd was. "De wir moest de bv Ne derland uit het moeras trekken be gin jaren tachtig door investeringen te bevorderen. Dat is toen een aar dig duwtje in de rug geweest voor ons, want ook wij hadden onze slechte-jaren. Maar de noodzakelij ke investeringen doe je gewoon en het is niet zo dat je door de wir in vesteringen doet, die je anders niet zou hebben gedaan. Je geeft niet veel geld uit alleen maar om er later een stukje van terug te krijgen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5