'Het komt mij toch allemaal teveel over als autootje pesten' 'Met de muur viel conciliair proces' Polen kan misdaad niet aan i REPORTAGE ANWB-topman Nouwen vindt kabinetsplannen onuitvoerbaar Bezoek paus vormt morele steun Havel GEESTELIJK LEVEN Faber in Alphen over Oost-Europa: ALPHEN AAN DEN RIJN - Het conciliair proces van gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping, leeft nauwelijks in Oost-Europa. Veel kerkleden kijken achterdochtig naar het proces als iets 'van hen', oftewel de oude, collaborerende kerk leiding. Evenals heel de samenleving in de Oosteuropese staten, hebben de kerken te kampen met "een enorm stuk polarisatie en onder linge haat". De IKV-secretaris: "Probeer in zo'n situatie maar eens iets met het conciliair proces te doen, dat ook nog eens gean nexeerd is door de kerkelijke eli te". WARSCHAU - De misdaad is in Polen schrikbarend gestegen, maar de door de bevolking gewantrouwde, onderbetaalde en slecht uitgeruste Poolse politie is nauwelijks in staat om er iets aan te doen. door Deborah Seward/AP Misdaad werd lang afgeschilderd als een plaag die slechts in het kapitalistische westen voorkwam. Sinds de regering van Tadeusz Mazowiecki aan het bewind is en economische hervormingen worden ingevoerd die werkloosheid en loondaling tot gevolg hebben heeft ook in Polen de misdaad in sterke mate de kop opgestoken. Poolse politieagenten hebben, in tegenstelling tot hun westerse collega's, weining ervaring in het bestrij den van de gewone misdaad en hebben een groot ge brek aan moderne technische hulpmiddelen en trai ning. Bovendien heeft de politie-top grote moeite met het accepteren van de nieuwe politieke leiding, die im mers voor een groot deel bestaat uit voormalige gevan genen. - De misdadigers zijn in Polen vaak beter uitgerust dan de politie, die niet kan beschikken over snelle au to's, walkie-talkies en zelfs geen apparatuur en midde len heeft om vingerafdrukken op te nemen. "De Pool se maatschappij wordt bedreigd door de stijging van de misdaad", aldus Wincenty Grezeszczyk, onderdi recteur van de afdeling gevangenissen van het open baar ministerie. Volgens hem is de situatie in War schau zelfs "verschrikkelijk". De cijfers van 1989 liegen er niet om: het totale aan tal misdaden steeg met 80 procent naar 500.000. Een derde van het aantal misdrijven betrof diefstal of roof van goederen. Overvallen stegen met 26 procent en in Warschau verdubbelde het aantal auto-diefstallen. Verkrachtingen namen overal in het land toe. Het aan tal moorden bleef met ongeveer 500 constant. Het enige goede nieuws voor de politie is dat het aantal gewelddadige confrontaties op straat is afgeno men en dat er minder aanvallen op politie-agenten zijn uitgevoerd. Maar terwijl de misdaad stijgt neemt het aantal politie-agenten af: volgens officiële cijfers heeft de politie van Warschau 3.200 vacatures. Ondanks de stijgende werkloosheid slaagt de over heid er niet in om genoeg recruten te vinden voor de politie. Het lage aanzien en de slechte betaling dragen hier in niet geringe mate toe bij, aldus Garska, die er aan toevoegde dat de "maatschappij niet van de politie houdt". Het salaris van een agent ligt tussen de 500.000 en de 600.000 zloty (tussen de 100 en de 122 gulden) per maand, ongeveer het nationaal gemiddelde. Tot voor kort behoorde de politie officieel tot de pa ramilitaire volksmilitie; samen met de leden van de geheime dienst SB en de oproerpolitie ZOMO ressor teerde zij onder het ministerie van binnenlandse za ken. Tijdens de staat van beleg was de voornaamste taak van de politiediensten het onderdrukken van elk oppositioneel geluid. In 1984 werd de gerespecteerde priester Jerzy Popieluszko ontvoerd en vermoord. Vier agenten van de SB werden later veroordeeld, maar door de veroordelingen werd het imago van de politie als geheel behoorlijk aangetast. Gevreesd moet worden dat dat niet snel zal verbeteren, ook al heeft de regering voor het eerst een burger aangesteld als mi nister van binnenlandse zaken en opdracht gegeven tot herstructurering van de politie in een dienst naar westers model, de opheffing van de ZOMO en de ver kleining van de SB. Dit is de indruk van Mient Jan Fa ber, secretaris van het Interkerke lijk Vredesbraad (IKV), die giste ren een schets gaf van de situatie in Oost-Europa tijdens een avond van de Raad voor Kerk en Samen leving in Alphen aan den Rijn. Faber verhaalde van een be zoek dat hij vorig jaar aan Oost- Berlijn bracht nadat de muur was opengegaan; zeven jaar lang was de DDR voor hem gesloten ge bied dank zij zijn contacten met vredesactivisten. Eén van deze kerkelijke dissidenten zei bij dat bezoek tegen Faber: het conciliair proces is voorbij met de val van de muur. re groepen in de Oosteuropese sa menleving niet alleen te laten modderen, maar om zoiets als een 'Europese mentaliteit' te ontwik kelen. Wij moeten iets laten zien van het feit dat we voor een geza menlijke uitdaging staan, aldus Faber. De crisis waarin de kerken in Oost-Europa verkeren, illustreer de Faber met de keuze waarvoor de evangelischen in de DDR on langs stonden: blijven we een ar me kerk, of worden we een rijke kerk (dank zij het systeem van kerkbelasting zoals dat ook in de BRD functioneert)? De meerder heid koos voor het laatste. Vol gens Faber moet de Evangelische Kerk in de DDR zich nu opnieuw bezinnen op de vraag wat het be tekent om kerk te zijn. Faber gelooft dat het een grote opdracht van de kerken in West- Europa is om de kerken en ande- 'Koran-expres' van Saudi-Arabië naar Sovjetunie DZJEDDAH (DPA) - Koning Fahd van Saudi-Arabië heeft de Sovjetunie een miljoen exempla ren van de koran geschonken. De boeken worden deze week via een speciale 'Koran-expres' van in to taal dertig vluchten naar de Sov jet-republieken Azerbeidzjan, Oe zbekistan en Turkmenistan ge transporteerd. Koning Fahd wil volgens secre taris Abdullah Omar Naseef van de Islamitische Wereldliga hier mee de boodschap van de koran verbreiden. Vanuit Dzjeddah brengen Aeroflot-vliegtuigen de korans naar Moskou. In de Centraalaziatische repu blieken waar de exemplaren ver spreid worden, wonen veel Isla mieten. Volgens Naseef hebben de Sovjet-autoriteiten met de ver spreiding van de boeken inge stemd. W. G. de Vries zit synode voor in Leeuwarden LEEUWARDEN (GPD) - De sy node van de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) heeft gisteren in Leeuwarden tijdens haar eer ste zitting de Zwolse predikant dr. W. G. de Vries (63) tot voorzit ter gekozen. De Vries heeft onder meer in Leiden gestaan. Tweede voorzitter werd ds. P. Schelling, predikant in Leeuwar den. Het bestuur wordt gecom pleteerd door de predikanten H. J. Boiten (Enschede) als eerste se cretaris en P. Niemeijer (Dordrecht) als tweede secretaris. Schelling memoreerde gisteren tijdens zijn openingswoord dat het de eerste maal sinds de Vrij making in 1944 is, dat een synode in Leeuwarden vergaderde. Spre kend over de situatie in de 'gewo ne' Gereformeerde Kerken, zei hij dat die voor de vrijgemaakten een signaal moet zijn. "Een schip op het strand is een baken in zee". Hij wees echter ook op de onlangs door een Kamper hoogleraar ge signaleerde neiging tot 'enghartig conservatisme'. Het was de nieuwe synodevoor zitter die in het jaaroverzicht van het onlangs verschenen Hand boek 1990 van de gereformeerd- vrijgemaakten schreef, dat het bij de 'gewone' Gereformeerdè Ker ken, net als bij de hervormden, van kwaad tot erger gaat. De da ling van het ledental van deze twee grootste protestantse ker ken heeft direct te maken met de vrijzinnige koers, zo schreef De Vries. De Vries zei in een eerste toe spraak dat het niet aan hem zal liggen wanneer deze synode de kortste wordt uit de historie van de vrijgemaakte kerken. "Ik hou wel van opschieten". Hij noemde het "niet zonder historische waar de" dat er op de agenda van de sy node een brief staat van de 'gewo ne' gereformeerde synode waarin spijt wordt betuigd over het aan deel van die kerken in de breuk van 1944. Faber: ...Europese mentaliteit... DEN HAAG (ANP) - Het blik sembezoek dat paus Johannes Paulus II dit weekeinde aan Tsjechoslowakije brengt, kan ge zien worden als een morele on dersteuning voor de prille demo cratie. Meestal stelt de paus zijn reizen enige tijd uit als het land in verkiezingsstrijd is verwikkeld, maar voor Tsjechoslowakije heeft hij met alle liefde een uitzonde ring gemaakt. Enkele weken voor de eerste vrije verkiezingen, die op 8 juni worden gehouden, is het bezoek van de paus een extra steuntje in de rug voor Vaclav Havel en de zijnen. Van de steun van kardi naal Frantisek Tomasek, de 90-ja- rige aartsbisschop van Praag, zijn zij sinds de fluwelen revolutie van vorig jaar al verzekerd. Sinds februari beschikken alle dertien bisdommen voor het eerst sinds twintig jaar weer over een bisschop. Wat eerder jaren van overleg kostte, was nu in enkele maanden geregeld. Bovendien was de president aanwezig bij de wijding van de nieuwe bisschop pen, iets wat voorheen ook al on denkbaar was in Tsjechoslowa kije. Met het beleid van het Vaticaan had het voormalige bewind steeds meer moeite. "De intellec tuele en morele hegemonie van het katholicisme, die paus Johan nes Paulus II nastreeft, kan voor de Rooms-Katholieke Kerk het uitgangspunt voor een politieke hegemonie worden", zo schreef het partijblad in 1988. Het uitein delijke doel is "een anti-commu nistisch, christelijk Europa van de Atlantische Oceaan tot en met de Oeral". Met zijn bezoek aan Tsjechoslo wakije en het te verwachten her stel van de diplomatieke betrek kingen, is de paus dat doel weer wat dichter genaderd. Eerder be zocht hij driemaal zijn vaderland Polen, volgend jaar is Hongarije aan de beurt en ongetwijfeld zul len bezoeken aan de andere voor malige Oostblokstaten, inclusief de Sovjetunie, niet lang meer op zich laten wachten. Kardinaal Tomasek was bijzon der enthousiast toen hij hoorde dat de paus op bezoek zou ko men. Kerk en volk in Tsjechoslo wakije zijn volgens hem "meer dan veertig jaar uitgehongerd". Met de aangekondigde afschaf fing van de oude godsdienstwet is begin dit jaar het herstel ingezet. Minder leden. De Gereformeer de Kerken in Nederland hebben in 1988 weer een lichte daling in het ledental meegemaakt. Uit de statistieken in het zojuist ver schenen Jaarboek 1990 van deze kerken blijkt dat het totale aantal leden eind 1988 799.238 was, te genover 808.728 een jaar eerder. Ongemakken. De Zuidafri- kaanse Apostolische Zendings kerk heeft officieel haar veront schuldigingen aangeboden aan ds. Frank Chikane, de secretaris van de Raad van Kerken in Zuid- Afrika, voor de schorsing die zij in 1981 aan hem oplegde. De pinksterkerk verontschuldigt zich in een brief voor "de onge makken die de langdurige schor sing" heeft veroorzaakt. Chikane werd in 1981 geschorst wegens zijn politieke activiteiten. Beroepingswerk Gereformeerde Kerken: (correctie eerdere melding) aangenomen het be roep van Wilnis dr. M. Dijkstra 1.1. do cent in Cairo (Egypte) Ocgstgccst. Oicci Oaneae De ANWB kan schermen met 2,8 miljoen leden, vooral dankzij de wegenwacht. "Maar wij zijn geen autolobby". (foto Wim Dijkman) "Ik weet niet wat dat is. De ene luchtballon is nog niet opgelaten of het kabinet blaast de andere al weer vol. En als u het mij vraagt hebben al die plannen geen schijn van kans. Ik ben ervan overtuigd dat het rekening rijden niet door gaat. En wat die spitsvignetten betreft: dat stuit ook op zulke grote praktische bezwaren dat het vermoedelijk onuitvoerbaar is". Mr. Paul Nouwen (56) kan ternau wernood een gaatje in zijn overvolle agenda vinden. Voortdurend ge confronteerd met nieuwe ideeën en plannen van minister Hanja Maij- Weggen, valt hij van het ene inter view in het volgende. Dat optredens voor radio en televisie en in de krant de hoofddirecteur van de Algemene Nederlandse Wielrijders Bond mis hagen. zou hij niet durven beweren. "Maar het kost natuurlijk wel heel veel tijd". door Rob van den Dobbelsteen Snelle vragen worden gevolgd door nog snellere antwoorden. Maar echt opjagen laat de gerouti neerde Nouwen zich niet. Soms bij de vraag of de zorg voor het milieu wel kan samengaan met de belangen voor de automoblist kijkt de praeses van de grootste club van Nederland luttele secon den in zijn kouder wordende kopje thee. Maar in het algemeen ratelen zijn antwoorden uit zijn mond als heeft hij een cassettebandje achter zijn huig verstopt. "Of de zorg voor het milieu wel kan samen gaan met de belangen voor de automobilist... Kijk, ik vind het vertrekpunt niet juist. Het ver ontrust mij zeer dat de discussie gaat over auto versus milieu. Maar het is niet auto öf milieu, maar auto èn milieu. Waar ik mij boos over maak is dat er een sfeer wordt ge schapen waarbij het lijkt of iedere automoblist een misdadiger is om dat hij zich niet om het milieu zou bekommeren. Zo ligt het niet. Waar het de automobilist om gaat is, dat het kabinet aan zijn mobiliteit tornt, aan zijn vrijheid. Hoe komt hij in de Efteling, hoe komt hij aan het strand, hoe moet hij met z'n caravan naar het buitenland". Met de auto dus. Want dat is het gemakkelijkst. Nouwen: "Precies. Daarom zullen we blijven rijden, wat het ook kost. En we zullen pas uit de auto komen als het openbaar vervoer zodanig wordt verbeterd dat we in minder dan anderhalf keer van de autorijtijd op de plaats van bestemming aankomen. Dat blijkt uit een onderzoek dat vorig jaar is gehouden. Daarom: we moeten on ze aandacht niet uitsluitend en al leen richten op het terugdringen van het autoverkeer; wij moeten veel meer gaan denken in termen van ruimtelijke ordening". Openbaar vervoer Maar je zou toch bijna geloven dat de minister dat ook doet. Ze heeft tenminste verordonneerd dat het aantal passagiers dat van het open baar vervoer gebruik maakt, met zestig procent dient te stijgen. Nou wen uitdagend: "Nou en? Reken maar uit. Qua afgelegde kilometers maakt nu tachtig procent gebruik van de auto, tien procent van het openbaar vervoer en de rest van an dere vervoermiddelen. Stel dat het kabinet ik heb het toch liever over het kabinet dan over die ene minister stel dat het kabinet z'n zin krijgt... (triomfantelijk vinger tje) dan zal straks dus vijftien tot zestien procent gebruik maken van het openbaar vervoer. Denkt u echt dat dan alle problemen voorbij zijn?" Nee, niet direct. Maar mevrouw Maij zal toch ook wel een zakjapan- ner in haar tasje hebben, ze zal toch ook wel kunnen optellen en aftrek ken? Nouwen zuchtend: "Ik weet niet wat dat is. De ene luchtballon is nog niet opgelaten of het kabinet blaast de andere alweer vol. En als u het mij vraagt hebben al die plan nen geen schijn van kans. Ik ben er van overtuigd dat het rekening rij den niet door gaat. Het CDA staat op dit punt nu al tegenover z'n eigen minister. En wat die spitsvignetten betreft: dat stuit ook op zulke grote praktische bezwaren dat het ver moedelijk onuitvoerbaar is". Maar wat dan? Dit soort uitspra ken doen je bijna geloven dat de adem van de ANWB voor eeuwig en altijd naar benzine zal blijven stin ken. Nouwen: "Dat vind ik niet zo'n aardige opmerking. Wij zijn geen autolobby. Wij zijn ook voor meer en beter openbaar vervoer en wij zijn ook voor minder autoverkeer. Maar wij zijn realisten en gaan geen plannen bedenken die of onuitvoer baar zijn of misschien pas in de hele verre toekomst een kans van slagen hebben. Dit kabinet denkt al aan de eindstreep terwijl de marathon nog moet beginnen. Eerst moest de groei van het autoverkeer worden afgeremd met 55 procent. Nog voor dat de eerste aanzet is gegeven om in elk geval een poging te doen zo ver te komen, verlaagde men dat al tot 48 procent en nu is men zelfs al gezakt naar 35 procent". Hoge kosten Streyen naar een bepaald doel; het komt in de beste kringen voor. Nou wen: "Ja, maar dit komt mij toch te veel over als autootje pesten. Je kunt pas proberen het autoverkeer in te dammen als je voor alternatie ven hebt gezorgd. Nu jaagt men de automobilist in Noord- en Zuid- Holland al op hoge kosten terwijl hij nog geen kant heen kan. Je zal daartoe krachtig gestimuleerd door de regering maar in Alblasser- dam zijn gaan wonen. Of in Hoorn. En je zal maar meemaken dat die zelfde regering je vervolgens ver plicht tolgelden te gaan betalen voor de tunnels. Of een spitsvignet te kopen. En dan heb ik het nog maar niet eens over het feit dat de huizen die die mensen hebben ge kocht plotseling een stuk minder waard zijn geworden omdat nie mand er meer wil wonen". De ANWB, het Leger des Heils voor de benarde automoblist. Nou wen: "Zo mag u het van mij best noemen. Maar zelf omschrijf ik de ANWB toch liever als een belangen behartiger van de mobiliteit van de Nederlander. Wij zijn er niet uitslui tend en alleen voor de automoblist. Wij zijn er ook voor de vakantiegan gers. Wij zijn er ook voor de binnen landse recreatie. Wij zijn er en ik leg daar nog maar eens de nadruk op ook voor het milieu". Maar als de bond een actie organi seert voor de bouw van onder meer een dassenburcht op De Hoge Velu- we, gaat dat onder de wat merk waardig overkomende slogan: 'Redt de Veluwe, win een auto'. Nouwen: "Ik zou niet durven be weren dat het een slimme slagzin was, maar het moet mij van het hart dat ik de opmerkingen daarover als kinderachting ervaar. Journalisten scheppen er op een of andere wijze behagen eerder die paar negatieve kantjes van de ANWB te belichten dan de vele positieve. Men zoekt kleinigheden. Laatst zei een radio verslaggever tegen me: 'U bent toch zo voor het milieu? Waarom zijn de ANWB-lidmaatschapskaarten dan van PVC!' Ja hoor eens, ik zeg niet dat het verstandig is die kaarten van PVC te maken, maar dit vind ik toch echt spijkers op laag water zoe ken". Wegenwacht De ANWB kan schermen met 2,8 miljoen leden. Maar is het niet zo dat de meeste mensen uitsluitend en alleen lid zijn om de Wegenwacht en de reis- en kredietbrief? Nou wen: "Dat is inderdaad onze grote kracht. En wij zijn ons daarvan zo goed bewust dat we 45 miljoen gul den hebben uitgetrokken om de Wegenwacht te vernieuwen". Zowel qua apparatuur als organi satie. Zo is men bezig het communi catiesysteem geheel te renoveren, zal de woonplaats-service aanmer kelijk worden uitgebreid en wordt het aantal meldkamers terugge bracht van dertien naar vier. "De hele operatie moet in '92 achter de rug zijn. Vooral dat communicatie systeem zal een hele verbetering op leveren. De wegenwacht krijgt nu op een paneel onder het stuur te zien waar de auto met pech staat en wat er precies aan de hand is. Ver gissingen zijn daardoor uitgeslo ten". Nouwen: "Waar ik mij boos over maak is dat er een sfeer wordt geschapen waarbij het lijkt of iedere automoblist een misdadiger is omdat hij zich niet om het milieu zou bekommeren". (toto gpd) Vraag is of dat allemaal nodig is nu er (ook dank zij de van ANWB- zijde zo gepropageerde APK-keu- ringen) van rijdende wrakken bijna geen sprake meer is. Nouwen: "Ook een gerucht dat op niets is geba seerd. Ons wagenpark is zo perfect, de moderne auto zit zo goed in el kaar, dat er van pech bijna geen sprake meer zou zijn. Nou, laat ik u dan vertellen dat we de grens van 700.000 pechgevallen per jaar nade ren. Een record". Dus allemaal lid worden dan maar? Nouwen: "Ik zou niet graag willen dat men alleen maar lid wordt van de ANWB vanwege de wegenwacht. Wij ontwikkelen nog zoveel meer activiteiten. We hebben ruim twintig keuringstations, we hebben overal in het land kantoren waar vorig jaar bij elkaar 3,5 miljoen bezoekers informatie hebben ge haald, we hebben een staf van veer tig experts die onderzoek verricht naar alles wat met vrije tijd en zo te maken heeft... Ik bedoel, als ik be weer dat rekeningrijden een on haalbare kaart is, dan zeg ik dat niet zomaar. Dan weet ik mij gesteund door die deskundigen die de mate rie eerst uit en te na hebben onder zocht". Macht Toch lijkt het erop dat de ANWB z'n macht veel eerder ontleent aan het aantal leden dan aan zijn deskun digheid. Nouwen: "Daar heb ik twee antwoorden op. Ten eerste zou ik willen opmerken dat we de laatste jaren talloze plannen hebben ontwikkeld en die ook aan de di verse ministers hebben voorgelegd waarvan men nu zegt: 'Daar zit veel in'. Ik noem maar de variabili- satie: de vaste lasten van de auto omlaag; de benzine-accijns om hoog, zodat ook die mevrouw met haar kleine pensioentje kan blijven autorijden. Ik noem de car-pooling waarover we jaren geleden al een plan hebben ontwikkeld en zo zou ik nog een hele tijd kunnen door gaan. Deskundigheid kan men ons dus onmogelijk ontzeggen. En wat die opmerking over onze macht be treft wij hebben geen macht. Wij hebben invloed. En dat is echt heel wat anders". your fashion shoe by Helioform

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2