Voor één dag weer piraatje spelen Jublieumprogramma Veronica werd reünie 'Ik kan nog zestien afleveringen maken' INGEN PAGINA 24 V X DONDERDAG 19 APRIL 1990 Van Dam: meer geld in zomer voor omroepen DEN HAAG (GPD) - Het mi nisterie van WVC moet extra geld voor de omroepen vrij maken zodat ze ook in de zo mer met een volwaardige pro grammering kunnen komen. Dit zei Vara-voorzitter van Dam gisteren voor de VARA- radio. Van Dam vindt dat een om roep als de VARA 20 miljoen gulden nodig heeft om met een goed zomerprogramma de concurrentie aan te kunnen gaan. Hij is bang dat anders STER-geiden naar de com merciële omroepen kunnen vloeien. Het verzoek van van Dam staat haaks op de uitkomsten van het onderzoek dat een ac countantsbureau uitvoerde in opdracht van het Commissa riaat voor de Media. Volgens het onderzoek, dat vorige week bekend wérd, hebben de omroepen een sterke vermo genspositie, en is het dus niet nodig om de uurbedragen te verhogen. De omroepen be strijden die conclusies. Volgens een woordvoerder van WVC is het niet waar schijnlijk dat het ministerie op de wens van Van Dam zal ingaan. Phil Collins gunt daklozen collecte in Ahoy ROTTERDAM (GPD/ANP) Phil Collins gaat de daklo- zenprojecten van de Paulus- kerk in Rotterdam een handje helpen. De Engelse popster heeft dominee Hans Visser en zijn vrijwilli- gcrsteam uitgenodigd om te collecteren bij zijn eenmali ge optreden in Ahoy' op vrij dag 4 mei. De zanger wil op deze manier zijn betrokken heid tonen bij de problema tiek van de daklozen, zoals door hem bezongen in zijn recente hit 'Another Day In Paradise'. Tijdens de (reeds uitver kochte) show zal Phil Rol lins zijn negenduizend 'fans diverse keren aansporen om de collectebussen te vullen. Deze bij popconcerten onge bruikelijke inzamelingsme thode is onlangs in Australië behoorlijk succesvol geble ken: in totaal werd daar ten behoeve van de daklozen on geveer anderhalve ton opge haald, zij het in de loop van vijftien optredens. Dominee Visser zegt geen idee te hebben hoe hoog de opbrengst van Ahoy' straks zal kunnen zijn. Het 'uiterst verrassende' initiatief van Phil Collins spreekt hem wel zeer aan. "Want wij wat wij doen wordt geheel be kostigd uit giften. Op deze manier kunnen we weer eens een buffertje aanleg gen voor onze activiteiten." Of Collins zelf ook een duit in het zakje zal doen is niet bekend. Laatste 'Roets in Rotterdam HILVERSUM (GPD) - "Ook als de VARA geen opdracht geeft om een vervolg-serie te maken ga ik door met filmen in Rotter dam. Ik heb nog minstens zes tien afleveringen in mijn hoofd zitten", zegt televisie-regisseur en oud-Rotterdammer Jop Pan- nekoek. Vanavond zendt de VARA via Nederland 1 de (voor lopig?) laatste aflevering van de serie 'Roets in Rotterdam' uit. Rotterdammers vertellen dan thuis, op straat of in een café over het bombardement in 1940 en wat ze verder tijdens de Tweede Wereldoorlog beleefden. Ondanks het late tijdstip van tien over elf's avonds heeft de se rie gemiddeld één miljoen kij kers per aflevering getrokken. De gemiddelde waardering was zeer hoog: boven de 7. Panne- koek: "Vooral van veel oudere Rotterdammers kreeg ik de klacht, dat de serie veel te laat werd uitgezonden. In bejaarden huizen kijken ze bijvoorbeeld al lang geen televisie meer. De VARA zou de serie in de middag uren best kunnen herhalen, maar ook dat zijn ze niet van plan, voor zover ik weet. Levensecht Tevreden is Pannekoek ook met reacties als 'een soort Coronation Street, maar dan veel levensech ter'. Pannekoek: "Ik laat voor het merendeel mensen aan het woord, die nooit op televisie ko men om hun verhaal te vertellen. En het zijn dan meestal de kleine gebeurtenisjes uit iemands leven en die kom je op tv ook nergens tegen. Een schrijver kan ze niet bedenken. Bovendien zijn Rot terdammers sappige vertellers." Zijn jeugd en middelbare schooltijd bracht Pannekoek in Rotterdam door: "Je leerde in al die jaren ontzettend veel mensen kennen. Via tips kom je dan weer aan anderen." Via tips stromen ook nog altijd unieke beelden in de vorm van oude foto's en ama teurfilmpjes bij Pannekoek bin nen. Allemaal naar aanleiding van de serie. In de aflevering van vandaag zit ondermeer filmer Didier van Koekenberg, die als amateur-fil mer de bevrijdingsdag van Rot terdam in schutterig geschoten beelden blijkt te hebben vastge legd. Pannekoek: "Ik heb nog nooit getoonde beelden gekre gen, die ik zo in de vervolgserie kan inlassen. En omdat ik in ie dere aflevering een bepaald the ma behandel heb ik nog vele honderden meters film met uit spraken van Rotterdammers over voor zo'n vervolg-serie. Ik moet er dan natuurlijk nog veel bij filmen." Materiaal Pannekoek kreeg de opdracht van de VARA toen ondermeer zeker was, dat de stichting Rot terdam 650 jaar mee zou fir eieren. Wat gaat die stichting met het materiaal doen? Pannekoek: "Afgesproken is, dat ik acht films van elk een uur lengte aan Rotterdam zou leveren. Die krij gen ze dus ook. Het worden ver lengde tv-afleveringen. Ik moet aan elke aflevering dus twintig minuten vast monteren. Wat er mee gaan doen, daar heb ik echt geen idee van. Dat is me ook nooit verteld. Ik heb er nu drie af'. Pannekoek betreurt wel, dat hij in de afgelopen maanden, waarin de serie door de VARA werd getoond, zelf minder actief in Rotterdam aanwezig is weest: "Ik heb hier in 't Gooi maar een eenmansbedrijfje. An ders had ik in Rotterdam wel een tijdelijk centraal punt georgani seerd waar de mensen met tips of verhalen terecht hadden ge kund. Postema Ondertussen laat je donderdag avond ook Koos Postema vo< eerst sinds zijn vertrek naar ronique op het VARA-scherm te rugkeren. Tegen de boycot van de VARA in, toch? Pannekoek: "Da's waar ook. Daar moet ik nog even contact over opnemen met de VARA. Er zitten trou wens meer Rotterdammers, die Bekende Nederlanders zijn ge worden, in die laatste aflevering. Gerard Cox praat over Rotter damse oorlogservaringen, Peter Blanker zit er in, Heinz Polster, Loek Elfferich, maar hij heeft het niet over zijn nieuwe boek, Henk Hofland, Marie de Jong, dochter van een Sneevliet-socialist moeder van Pipo, Herman Ro mer, Leo Akkermans. Max Ei kerbout vertelt over de KP, Aad van Reylingen, een Rotterdamse verzetsman, die na de oorlog nog in de gevangenis kwam omdat hij een verraadster had geliqui deerd, Joke Folmer, die als NSB- kind in Rotterdam door het le ven ging, Joke Swaeb, de vrouw van Ben enzovoorts. Maar ook veel Rotterdammers, die bijvoor beeld vertellen, dat ze de sleutel van de mooie kast niet konden vinden terwijl het centrum Rotterdam werd gebombar deerd: "Toen hebben we de deur maar ingetrapt", vertellen ze nu nog met enige spijt." Trainer Harriet Wong van het dolfinarium Ocean Park in Hong Kong poetst de tanden van de 4,5 meter lange orca Hoi Wai ('Trots der oceaan') nadat ze haar dagelijks maal van 50 kilo vis heeft verorberd. Hoi Wai die al 9 jaar elke dag optreedt voor een groot publiek weegt 1200 ki lo. (foto AFP) Witte welpjes In de dierentuin van de Zweedse stad Eskilstuna zijn drie zeldza me witte tijgerwelpjes geboren. „Het soort is bijna uitgestorven, dus deze worp is erg bijzonder", aldus woorvoerder Lasse Karls- son. De witte tijger, horend tot de familie van de Bengaalse tijger, komt in het wild niet meer voor. In gevangenschap leven nog on geveer honderd exemplaren, waarvan het merendeel in de Ver enigde Staten. Bruidsjapon Een vrouw die een bruidsjurk had gestolen is gesnapt doordat een politie-agent die zijn uniform naar de stomerij bracht de met vetvlekken besmeurde japon daar zag hangen. De 20-jarige Theresa Knight, die op 30 december in de gestolen kleding in het huwelijk trad, werd bestraft met 30 dagen hechtenis, 150 dagen voorwaardelijk en be taling van de proceskosten. Daar naast moet zij 482 dollar voor de bruidsjurk betalen. Alcoholisme De Amerikaanse wetenschappers Ernest Noble en Kenneth Blum hebben voor het eerst een gen geï dentificeerd dat mensen tot alco holist maakt. Door een vergelij king van de hersenen van overle den niet-alcoholisten en alcoho listen hebben de onderzoekérs ontdekt dat een bepaald gen dat in een chromosoom wordt aange troffen veel vaker voorkomt in de hersenen van alcoholisten dan van niet-alcoholisten. Als het onderzoek ook door an dere testen wordt bevestigd, is het eerste bewijs geleverd dat al coholisme genetisch bepaald is en niet slechts door omgeving e opvoeding wordt beïnvloed. UFO-overzicht Onverklaarbare lichtflitsen en vreemde cirkels op de grond in Quebec, een schotel boven hui zen in Newfoundland en een voorwerp in de vorm van een dia mant boven Manitoba. In heel Ca nada zag de bevolking vorig jaar 141 niet-geïdentificeerde vliegen de voorwerpen (UFO's). Dat staat in het eerste nationale UFO-over zicht dat in Canada is uitgebracht. De samensteller, astronoom Chris Rutkowski, baseert zich op gegevens van de politie, particu liere onderzoekers en de Nationa le Onderzoeksraad in Ottawa. Volgens Rutkowski waren die ge gevens nog niet eefder bij elkaar gebracht. Hij zegt geen theorieën te willen opbouwen over UFO's, maar meer te zien in een ratione le, wetenschappelijke aanpak van de waarnemingen. Rutkowski hoopt dat zijn on derzoek meer mensen er toe zal brengen voor hun waarnemingen uit te komen, waardoor een nog groter bestand van gegevens kan ontstaan waaruit wetenschappers kunnen putten. Niet alle Veronica-coryfeën uit het piraten-tijdperk zijn aanwe zig. Directeur Rob Out moet in Volendam zijn om daar het con tract tussen zijn omroep en de voetbalclub Volendam voor een sponsorovereenkomst te teke nen. Tineke de Nooij, Harmen Siezen (ook begonnen bij Vero nica) en Willem van Kooten (Joost den Draaijer) waren niet in de mogelijkheid om aanwezig te zijn. Maar een gelegenheid om dat in te halen zullen ze ongetwij feld krijgen. "Dit zouden we iedere dag moeten doen", schertst 'Ome' Bull Verweij. Veronica, immers, weet wanneer er een feestje te vieren valt. En hoe zo'n feestje uitgebuit moet worden om door middel van overzichtsprogram ma's op radio en televisie het 'wij-gevoel' onder de leden te versterken en er nieuwe leden bij te krijgen. Niet zonder succes, want Veronica is inmiddels van zeepiraat de grootste omroep ge worden. De gasten op de Miner va intussen, hebben hun eigen 'wij-gevoel', het gezamenlijke verleden. Het zijn de vaak beken de verhalen, zoals die over zee zieke nieuwslezers, maar de glimmende oogjes van de oud-pi raten zeggen veel. Al mogen de buikjes dan wit dikker zijn ge worden en de haren hier en daar wat grijs, ze hebben er nog ple zier in, in het piraatje spelen. SCHEVENINGEN "Het was toch een fantas tische tijd". Die zin viel gistermiddag in vele vari aties te beluisteren op de voor een dag tot Veronica omgedoopte driemaster Minerva. Vanaf het schip, dat even buiten de Sche- veningse haven voor de kust heen en weer voer, zond Veronica een acht uur durend jubileum-ra dioprogramma uit vanwe ge het dertigjarig bestaan. door Theo Dersjant fen. "In het begin heb ik ook wel eens corrigerend moeten optre den", vertelt hij zijn gehoor. "Zo was er eens onenigheid uitgebroken over wie het ruim van het zendschip moest schoon maken. Ik ben toen zelf naar het schip gegaan om de boel aan te vegen". En over het veranderen van de zendfrequentie van Vero nica van 192 meter Megaherz naar 538 zegt hij: "Ik wil wel een geheimpje verklappen. We zon den helemaal niet uit via 538, maar via 539 Megaherz. Maar De buikjes mochten dan iets dik ker zijn, de haren hier en daar iets grijs vertonen, het enthou siasme bij de huidige en voorma lige Veronica-medewerkers was er gistermiddag niet minder om. Voor een dag mocht er weer pi raatje worden gespeeld. Om half zeven gisterochtend waren ze aan boord van de Minerva geko men, oud-directeur Buil Verweij, oud-discjockey's Lex Harding, Ad Bouwmans, Chiel Montagne, Eddie Becker (de man met de wekker), Will Luikinga, Stan Haag, Krijn Torringa, en vele, ve le anderen. Het jubileumpro gramma kreeg op de eivolle Mi nerva het karakter van een reü nie van een groep rebellen. "Weet je nog toen we...", klinkt het ontelbare malen als oude her inneringen werden opgehaald. Oud-directeur en mede-op- richter 'Ome' Buil Verweij is de hele dag het middelpunt van de belangstelling. Met glimoogjes wil hij iedereen die het horen wil nog wel eens vertellen hoe het in 1960 begon met de Vrije Radio Omroep Nederland, later omge doopt in Veronica. Tussendoor nipt Verweij ('Ik ben al tachtig') vergenoegd aan een borrel en po seert hij gewillig voor de fotogra- De tot Veronica omgedoopte driemaster Minerva, uoto Roland de Bruin) Oud-Veronica-directeur 'Ome' Buil Verwey: "Ik ben al tachtig". Rob Out vond dat je beter een jingle kon maken die op 538 rijm de dan op 539. Daarom hebben we het altijd op 538 gehouden". Geheimpje Terwijl Verweij vrolijk zijn ge hoor met anecdotes uit de oude doos onderhoudt, komt de Sche- veningse reddingboot Bernhard van Leer langszij liggen. Met een rubberbootje komt stuurman Jan Pronk van de reddingboot een paar flessen champagne aan de verbijsterde Verweij brengen. Pronk was de stuurman die de opvarenden van het zendschip haalde tijdens een vliegende storm. De reddingboot liep bij die actie een flinke schade op, "maar Veronica heeft alles be taald", zegt Pronk. "En we heb ben met de bemanning van de reddingboot nog een etentje ge had om ze te bedanken voor de geboden hulp", weet Verweij zich te herinneren. Terwijl op de Minerva borrels, pilsjes en kroketten de plaats in nemen van koffie met appelge bak; stappen Eddie Becker en Stan Haag in een bootje dat hen terug zal brengen naar wal. Bei den hebben door het stampen van de Minerva last gekregen van een draaiende maag en zij houden het voor gezien.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24