Müieu-overtredingen van bedrijven hard aangepakt College bereid tot nieuw overlegstelsel ambtenaren Aanleg waterspeelplaats Stevenshof DONDERDAG 19 APRIL 1990 LEIDEN/REGIO^ Voornemen van nieuw Leicls college: LEIDEN - Het bedrijfsleven wordt harder aangepakt bij milieu-overtredingen. Er komt meer controle op de naleving van allerlei vergunningen. Ach terstanden die zijn ontstaan bij de controle op de naleving van i milieuwetten worden in de ko mende vier jaar weggewerkt, zo stelt het nieuwe college in het akkoord dat voor de komende vier jaar is gesloten. Volgens het college is 'het bitter slecht gesteld met het milieu' en is een 'aanzienlijk grotere inspanning noodzakelijk'. Concreet betekent het dat de gemeente de controle op vergunningen die in het kader van de hinderwet, de lozingsverorde ning en de wet chemische afvalstof fen zijn verstrekt, beter wil regelen. Daarbij wil de gemeente eerst af spraken maken met de vergunning houders. Worden de afspraken ge schonden dan volgt een waarschu wing. Levert dat geen resultaat op dan zal de gemeente sancties tref fen. Met het bedrijfsleven, het EWR en het Centrum van Milieukunde wil de gemeente een samenwer- ,4 kingsverband oprichten. Deze club moet de bedrijven adviseren over milieuvriendelijke bedrijfsvoering, waarbij het samenwerkingsver band ook poogt subsidies van rijk los te weken. Bovendien komt er een uitgebreide voorlichtingscam pagne gericht op bedrijven, winke liers en consumenten met als doel het gebruik van verpakkingsmate rialen te beperken. Behalve het beperken van milieu- •j vervuiling door bedrijven wil de ge- i meente de huishoudelijke afval- stroom fors indammen. Alle huis- houdens kunnen de beschikking krijgen over een compostbak, waar- •j voor alleen statiegeld wordt be- taald. Bovendien moet het groente-, fruit- en tuinafval binnen vijf jaar Vrouw gewond LEIDEN - Een 22-jarige Leidse is vanmorgen om half negen gewond geraakt bij een ongeluk op de krui- 'j sing Vijf Meilaan/Rooseveltstraat. De vtouw reed op de Vijf Meilaan in J de richting van de Churchilllaan,, evenals de auto waardoor zij werd aangereden. 'i De vrouw stak ter hoogte van de Rooseveltstraat plotseling over. De automobilist, een 45-jarige Leide- naar, kon haar niet meer ontwijken i en schepte haar. De vrouw werd met beenletsel en een hersenschud- ding overgebracht naar het AZL. gescheiden worden opgehaald. Vol gens de nieuwe milieuwethouder De la Mar was de invoering van dat systeem vele jaren later gepland. De gemeente gaat er verder vanuit dat de nieuwe vuilverbran-" ding bij het vliegveld Ypenburg in 1994 in bedrijf is. Omdat er door het gescheiden inzamelen van afval minder vuil moet worden verbrand en meer gecomposteerd, wil de ge meente Leiden dat de capaciteit van de installatie wordt aangepast. Omdat de gemeente 'de wijsheid niet in pacht heeft', wordt er een Leidse Milieuraad ingesteld waar aan vertegenwoordigers van de uni versiteit, milieugroeperingen en be wonersorganisaties deelnemen. De raad kan (ongevraagd) adviseren over de verscherping van het milieubeleid die de komende jaren zal plaatshebben in Leiden. De gemeente wil haar invloed in het Energie- en Waterbedrijf Rijn land (EWR) aanwenden voor een milieuvriendelijker beleid. Zo wil Leiden dat de tarieven van gas en elektriciteit worden veranderd, waarbij het principe geldt dat bij een hoger verbruik er ook meer wordt betaald. Bovendien wil de gemeente dat de schade aan de duinen door de waterzuivering wordt teruggedron gen. Er moet verder een centrale waterontharder worden geïnstal leerd waardoor huishoudelijke ap paraten langer meegaan, er minder wasmiddelen nodig zijn en er dus minder milieuvervuiling is. Eerste bedrijf in Roomburg officieel open LEIDEN - Met de opening van een nieuwe bakkerij annex kantoor wordt zaterdag 21 april het eerste bedrijf in gebruik genomen op het bedrijventerrein Roomburg. Het betreft een bakkersbedrijf dat is ontstaan uit een fusie tussen de banket- en broodbakkerijen uit Katwijk en Zoeterwoude. Boven dien wordt het hoofdkantoor van de Kromarkt-vestigingen Zoeterwou de, Schiedam en Valkenburg in het pand ondergebracht. De naam van het nieuwe bedrijf is nog niet bekend, die wordt zater dagmiddag officieel onthuld. LEIDEN - Het nieuwe college is bereid arbeidsvoorwaarden van ambtenaren pas te veranderen als werknemers en gemeente zich in de wijzigingen kunnen vinden. De coa litie stelt als voorwaarde dat er een wederzijds bindende arbitragerege ling komt voor het geval de partijen niet tot elkaar komen. Het college hoopt met dit voorstel een opening te bieden voor de amb tenarenbonden. Die zegden eind vorig jaar het vertrouwen op in het oude college. Dit gebeurde omdat wethouder Bordewijk weigerde ak koord te gaan met voorstellen over verandering van het overlegstelsel tussen de geemeente als werkgever en de ambtenaren als werknemers. De bonden willen graag een gelijk waardige overlegstructuur. Dit be tekent dat de gemeente geen maat regelen kan doorvoeren indien de bonden het er mee oneens zijn. Om gekeerd kan de gemeente voorstel len van de bonden tegenhouden. Het vorige college weigerde ak koord te gaan met een dergelijke overlegstructuur. Wethouder Bor dewijk vreesde dat de gemeente met de rug tegen de muur zou wor den gezet, omdat de ambtenaren kunnen staken indien een vakbond- voorstel niet wordt geaccepteerd. Het college mist volgens Bordewijk een dergelijk machtsmiddel. Het nieuwe college heeft nu een soort compromis in elkaar gezet waarbij bonden en gemeente even veel te vertellen hebben. In het ge val dat de partijen het oneens blij ven wil het college echter een onaf hankelijke derde een bindend oor deel laten uitspreken over het con flict. Het is de vraag of de bonden dit accepteren, omdat er in feite weinig verandert. Ook in de huidige situa tie worden meningsverschillen uit gevochten via arbitrage. De ambte naren hebben steeds gezegd een si tuatie te willen waarbij ze een veto kunnen uitspreken over een werk- geversvoorstel, zonder dat anderen er nog wat over te vertellen hebben. Bij de Nederlandse Bond voor Gemeenteambtenaren was vanoch tend niemand beschikbaar voor commentaar op de jongste college voorstellen. De grondwerkzaamheden voor de waterspeelplaats in Stevenshof zijn begonnen. LEIDEN De Stevenshof krijgt een waterspeelplaats voor de jeugd. Het terrein, eigenlijk een soort speeltuin, wordt omgeven met een hek. De speelplaats wordt aangelegd aan de rand van het park. Inmiddels zijn de eerste drainagewerkzaamheden begon- Op de waterspeelplaats krijgen de kinderen de gelegenheid om met water te spelen. Het is de be doeling om er de aandacht op te vestigen dat de Stevenshof vroe ger een polder is geweest. Zo wor den er ondiepe slootjes aangelegd waar kinderen overheen kunnen springen. Knotwilgen en wilgen- tenenbeschoeiing geven het beeld van de vroegere polder Ook wordt een plek aangelegd waar kinderen met leidingwater kunnen spelen. Om de hygiëne te waarborgen komen er bij de in gang van de speelplaats honden- roosters. De waterspeelplaats maakt deel uit van een groter plan om meer voorzieningen in de Ste venshof aan te leggen. Zo plaatst de gemeente binnenkort acht wijkkaarten, komen er ringen in de Dobbewatering om boten de gelegenheid te geven af te meren en worden er 30 grote bomen ge plant. Op een aantal pleintjes in de wijk wordt het aantal speelwerk- tuigen uitgebreid. Verder legt de gemeente een trimparcours &an met een lengte van ongeveer twee kilometer. De route loopt voor een groot gedeelte langs de pol- derrand van de wijk. De route start nabij de Dobbewatering op de Mary Zeldenrustweg. Vervol gens voert de route door het wijk- park en via het poortgebouw en het Catharine van Tussenbroek- pad in de richting van de polder- rand. De route eindigt via het An na Swellengrebelpad in de rich ting van het startpunt. Op zestien plaatsen worden diverse trimtoe- stellen neergezet met bij behoren- de instructies. Nieuw college wil historisch museum LEIDEN - Het nieuwe college wil mogelijkheden onderzoeken om een Leids historisch museum op te zetten. Dit moet nauw samenwer ken met De Lakenhal en het Ge meente-archief om een goed beeld te geven van de geschiedenis van de stad en haar bewoners. Dit voornemen is opgenomen in het collegeprogramma voor de ko- mende vier jaar. Het programma- punt sluit aan bij een plan dat on- I langs werd gelanceerd. Afgelopen najaar bracht de toenmalige voor zitter D. Krantz van de Stichting I Diogenes de oprichting van een his torisch museum voor het eerst ter sprake. Hij wilde een museum waarin een overzicht wordt gege ven van de ontwikkeling van Ne- I derlandse steden, met Leiden als voorbeeld. Om dit idee te verwezenlijken werd een stichting opgezet, waaruit I later twee werkgroepen werden ge formeerd. De ene kreeg de opdracht sponsors te werven, de andere moest de collectie bij elkaar sprok kelen. Krantz verwacht dat beide commisies over een jaar of drie met hun werk klaar zijn. Het hele project gaat ettelijke mil joenen gulden kosten. De stichting wil de helft van het bedrag lenen, een kwart moet worden opgebracht door sponsors. De stichting hoopt het resterende kwart van de ge- I meente te krijgen. Het vorige college heeft nooit een I aanwijzing gegeven hiertoe bereid te zijn. De nieuwe coalitie lijkt de stichting wel een kans te wilen ge ven. Krantz reageerde vanochtend verheugd. "Het is ook fijn dat een .samenwerking wordt voorgesteld met De Lakenhal". De stichtings voorzitter liet in een eerder stadium doorschemeren wel iets van De La kenhal-collectie te kunnen gebrui ken voor de tentoonstelling in het Overleden: B. van Helden, geb. 7 april 19098, man; M.P. Wijnands. geb. 28 jan. 1912, man; G.C. van Werkhoven, geb. 9 jan. 1917. man; H.C. Wolterstorff, geb. 14 dec. 1943, echtg. van O.I. Parabirsing; P. Heruer, geb. 26 maart 1902, man; D. Beijer, geb. 4 feb. 1920, man; J.P. van der Linden, geb. 8 okt. 1905, man; A.A. Fokker, geb. 21 juni 1911, man; M.H.A. Vervoort, geb. 3 okt. 1908, geh. gew. met J. 'Rijnboutt; A. Nuésy, geb. 6 mei 1912, man; H. van der Kwaak. geb. 31 juli 1920, man; E. La- tenstein, geb. 18 nov. 1919, echtg. van G.H.L. Verwey; B.L. Wallaart, geb. 18 aug. 1915, man; J. van den Broek, geb. 22 feb. 1938, man; D. Verhoeff, geb. 19 mei 1911, vrouw; N. de Jong. geb. 11 juli 1906, geh. gew. met C. de Vreugd; J.J. van Ham, geb. 5 april 1922, echtg. van J. Vellinga; C.M.E. Heijnen, geb. 3 maart 1923, geh. gew. met J.A. Beek; C. Schmidt, geb. 20 juni 1930, man; A.J.A. Jansen van Jorksveld, geb. 26 juni 1947, man; C.H.A. Kruijskamp, geb. 31 mei 1911, man; W.J. Crabbendam, geb. 25 maart 1990, zoon; J.E. Voormolen, geb. 27 aug. 1899, geh. gew. met C. Lether; C. van Duijvenbode, geb. 11 sept. 1914, man; L.J. van der Tooien, geb. 25 jan. 1908. man; J. Duindam, geb. 18 dec. 1916, man; B. Jumelet, geb. 17 sept. 1913. geh. gew. met J. de Waal. Gehuwd: S. Kloos en N.G.C. Crab; E.J. Brinks en C.J.H. Hervy; R.D. Anomgbor en L.W. Taf fijn; H.F. Imthorn en J.M.L. Gerdessen; W.C.J. de Wit en K. van der Mark; H.K. Kets en H. Koolmoes; C. de Vos en J.W. Blansjaar; C.l. Wijkhuisen en S.M. Dubbelaar; R.F. van Haastregt en M.P.M. van Polanen; P.G. Zwa nenburg en R. Hundersmarck; A. Dinkelman en R.L. van der Giessen; S.J. Daniels en F.C. Baronesse van Dedem; R.P. Heemskerk en A.M.P. Groeneveld; S.H. Barto en E.J.L. Ford; E. Humer en M.J. Dikken; J. Melchior en M.P. Bruijns; J.P. Pauptit en F. Ziegeler. Overleden: C.M. Barnhoorn geb. 22 juli 1896 man, A.J.C. van Dijck geb. 4 aug. 1932 man, J.A. Snelders geb. 23 sept. 1916 gehuwd ge weest met: A. Kornalijn-Slijper, J.E.A. Bongers geb. 21 maart 1990 dochter, M.H. Schalkwijk geb. 12 jan. 1891 vrouw. T.C.H. Warmerdam geb. 25 april 1930 man, M. de Goederen geb. 6 juni 1987 zoon, P. Kagenaar geb. 25 jan. 1904 man, M. Heuvelman geb. 5 jan. 1909 vrouw. G. Jansen geb. 22 juli 1927 man, C. van Leeuwen geb. 19 juni 1915 man, F.l.l. Veerman geb. 23 jan. 1943 echtgenote van: J.A.J. Metz, F. Kerk hoven geb. 17 juli 1897 gehuwd geweest met: S.H.J, van Aalzum, P.C.M. Preenen geb. 13 fe- br. 1909 man, S.G. Jasperse geb. 3 nov. 1903 gehuwd geweest met: J. Hoogstraten, L. Mar lijn geb. 4 nov. 1915 man, C.M. den Haan geb. 18 sept. 1902 vrouw. J. van Duijn geb. 27 juni 1904 man, K. de Jong geb. 5 jan. 1913 man, M. van der Plas geb. 10 juni 1921 vrouw. L. Guijt geb. 6 juli 1919 echtgenote van: J. van Duijn, N. Meuldijk geb. 27 febr. 1918 echtgenote van: D.A. Lancel, J. Leupe geb. 13 jan. 1919 man, F. Piket geb. 9 dec. 1930 man. M. Noest geb. 5 nov. 1915 echtgenote van: J. Vincourt, G. Lan cel geb. 5 febr. 1921 man, E.H. Schlagwem geb. 16 dec. 1913 gehuwd geweest met: W.A. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Stof(l) Leidenaar J.L.H. de Heiden kan bijna geen openbaar gebouw bin nen komen of hij loopt naar adem te happen. Hij heeft astma, of om het maar eens moeilijk te zeggen: hij is cara-patiënt. Dat is een heel vervelende handicap - waaraan trouwens een tiende deel van de Nederlandse bevolking in min of meerdere mate lijdt - want hier door heeft hij al eens een studie moeten beëindigen en van werk moeten veranderen. Bij zijn huidige werkgever, De Heiden is medewerker aan de subfaculteit biologie van de Leid se universiteit, heeft hij het dan ook vaak benauwd. De reden waarom hij in openbare gebou wen het benauwd krijgt is vol gens hem heel simpel. Het wordt niet goed schoongemaakt. De vloer is bedekt met een stoflaag waardoor zijn slijmvliezen geïrri teerd raken. "Ik moet dan naar buiten om frisse lucht te happen". Hij kon zich dan ook vinden in het krantebericht over het Ouder comité Leiden, dat een brief aan de Tweede Kamer had gestuurd waarin werd gepleit voor meer geld voor het schoonhouden van schoollokalen. De stoffige school lokalen zijn een ramp voor kinde ren met astma, zo stelde het ou dercomité. "Dit is wel een goede zaak na tuurlijk", zo zegt De Heiden, "maar meer geld alleen is niet vol doende. De schoonmaakmethode moet ook vooral anders worden om de situatie wezenlijk te verbe teren". In een schoollokaal (zie fo to) haalt hij zijn hand over de vloer en laat het demonstratief zien: zijn vingers zijn licht grijs geworden. "Dit stof is desastreus voor astma-patiënten". Stof (2) Dat de vloer vies is komt volgens hem door het veelgebruikte sys teem waarbij wordt gereinigd met een brede schuiver met daar onder een vel papier. Dat werkt niet goed in een ruimte met tafeis en stoelen, maar ook in de gang wordt het stof hierdoor alleen maar opzij geschoven. Het fijne stof, de boosdoener voor astma patiënten, dwarrelt op of blijft zelfs liggen. Het enige dat helpt is een natte dweil of een stofzuiger". De Heiden pleit met name voor veelvuldiger gebruik van het laatstgenoemde apparaat. Hij gaat de stelling aan dat één keer Stof (3) Leidenaar J.L.H. de Heiden in een stoffig klaslokaal, stofzuigen effectiever is dan twee of drie keer per week langskomen met 'de schuiver'. "In principe is het ook nu mogelijk om binnen het hetzelfde aantal schoonmaak- uren grondiger werk te leveren", zegt De Heiden. De Leidenaar heeft al verschil lende nare ervaringen met ver vuilde openbare ruimten achter de rug. Twee jaar geleden kwam hij door een ongeval in het Acade misch Ziekenhuis te liggen. "Ik kreeg het daar al snel benauwd. De longarts die hiervoor langs kwam gaf me het middel inhala- tor, dat wel de symptomen zoals benauwdheid onderdrukt, maar niet de oorzaak wegneemt. De kritische Leidse longartsen die zo te keer gaan tegen rookreclame op de zuil bij Holiday Inn, zouden zich ook eens zorgen moeten ma ken om het vuil in hun eigen zie kenhuis, zodat ook cara-patiën- (foto Wim Dijkman) ten zonder bijverschijnselen daar kunnen liggen". Om te revalideren ging De Hei den vervolgens naar het verpleeg tehuis Zuydtwijck, waar hij een maand zou verblijven. "Daar heb ik die hele nacht niet kunnen sla pen wegens benauwdheid. Ik heb de volgende morgen m'n biezen gepakt en ben naar huis gegaan, hoewel daar echt wel de nodige haken en ogen aan zaten", zegt De Heiden. Zoals al gezegd heeft hij zijn stu die moeten opgeven. Hij studeer de fysische geografie in Utrecht en kreeg college in het beruchte gebouw Transitorium II. Berucht omdat het klimaat door een ver keerde luchtverversingssysteem heel slecht is. "Na drie kwartier moest ik naar buiten rennen voor frisse lucht, maar het kwartiertje pauze was onvoldoende om weer op adem te komen. Zodoende ben ik dus gestopt". Maar ook in zijn huidige werk omgeving ondervindt De Heiden last. "Met een collega pleit ik al een tijdje voor een andere manier van schoonmaken. De hoofd huishouding met wie we hierover spreken geeft ons gelijk, maar op de een of andere manier kan er toch niets veranderen. We lopen stuk op de bureaucratie. Wanneer onze kamers weer eens zijn ge stofzuigd kunnen we er weer een paar weken tegen". De Heiden vindt ook dat het Nederlandse Astmafonds tekort schiet. Dat is volgens hem te veel de spreekbuis van de medische wereld en te weinig de belangen behartiger van astmapatiënten. "Astma is voornamelijk een maatschappelijk probleem", stelt De Heiden. "De vuile openbare gebouwen zijn daar een onder deel van. Maar ook worden er bouwmaterialen gebruikt met spaanplaatgas en luchtverver singssystemen verkeerd aange legd en slecht onderhouden". Volgens De Heiden zou het Ast mafonds in plaats van zich bezig te houden met het inzamelen van geld voor het ontdekken van nieuwe medicijnen, zich beter kunnen inzetten voor een beter leefklimaat voor astmapatiënten. "Het kan beter gebruikt worden voor een publiciteitscampagnes om gebouwen beter schoon te maken". Een schrijnend geval is de nieuwbouw van het AZL waar in traphuizen nu al stofnesten voor komen. "In dat gébouw had men mooi een centraal stofzuigsys- teem aan kunnen leggen. Bij dit in Zweden ontwikkelde systeem zit in het hele gebouw een ringlei ding, bestaande uit buizen, met een centrale motor. Overal zitten aansluitingen en zodra een slang in een zogeheten stofcontact wordt gestoken, gaat het systeem werken. Het stof wordt centraal verzameld". Gilde Het Gilde Leiden is deze week gestart met nieuwe stads- en hofjeswandelingen onder het motto 'Op pad door Sleutelstad en langs Leidsche hofjes'. De wandelin gen beginnen elke woensdag en donder dag om 14.00 uur vanaf Het Koetshuis bij De Burcht. De kosten bedragen 2 gulden per tocht. Kinderen betalen 1 gulden. Bond De Grafische Bond van Druk en Papier afdeling Leiden houdt op donderdag 19 april een ledenvergadering. Er wordt vooral aandacht besteed aan de herzie ning van de pensioenrechten. De verga dering wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 en be gint om 20.00 uur. Ruilbeurs De Ruilvereniging Koningskerk houdt op vrijdag 20 april een ruilbeurs voor verza melaars van onder meer prentbriefkaar ten, postzegels en munten. De beurs be gint om 19.00 uur in buurthuis Het Spoortje aan de Bernardkade 40. De toe- gangskosten bedragen voor niet leden. 1,50 gulden en voor jeugd tot 15 jaar 1 gulden. Bingo Showband Con Fuoco houdt zaterdag 21 april een bingo-avond in het clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat 23. De avond begint om 20.30 uur. Ruilbeurs Buurthuis Cornelis Joppensz houdt za terdag 21 april een ruilbeurs voor verza melaars van onder meer postzegels, munten en ansichtkaarten. De beurs be gint om 10.00 uur in het buurthuis aan de Oppenheimstraat 6a. De toegangskos- ten bedragen 1 gulden voor volwasse nen en 50 cent voor jeugd tot 15 jaar. Koopjesmarkt De Zevensprong houdt zondag 22 april een koopjesmarkt in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. Particulieren en verenigingen kunnen hier hun ge bruikte spullen verkopen. De markt be gint c 3.001 Excursie De Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazers- woude en Omstreken heeft zondag 22 april een vogelexcursie naar de Leidse Hout op het programma staan. De tocht begint om 6.00 uur bij de kiosk van het hertenkamp bij het Diaconessenzieken- huis. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden op vrijdag 20 april tussen 19.30 uur en 20.00 uur bij Ton Renniers onder telefoonnummer 411315. Indien de plannen voor het muse um echt vaste vorm krijgen moet ook nog een geschikte vestigings plaats worden gevonden. De stich ting hoopt nog altijd op het gebouw van het binnen enkele jaren ver dwijnende Rijksmuseum voor Geo logie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht. Leiden trekt garantieprijs oud papier op LEIDEN - De garantieprijs voor oud papier wordt door de gemeente Leiden 'drastisch verhoogd'. Hoe groot de verhoging is, blijft op dit moment onduidelijk. In februari besloot de gemeente geen hogere prijs voor een kilo oud papier te garanderen. Leiden garan deert nu dat de sportverenigingen in ieder geval zes cent krijgen voor elke kilo. Dat bedrag wordt hoger, ondanks het advies van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten die onlangs voorstelde de garantie prijs helemaal af te schaffen. Leiden verhoogt het bedrag juist, omdat papier een van de belangrijkste af valstromen vormt. Meer energie, meer betalen LEIDEN - De gemeente Leiden wil haar invloed in het Energie- en Wa terbedrijf Rijnland (EWR) aanwen den voor een milieuvriendelijker beleid. Zo wil Leiden dat de tarie ven van gas en elektriciteit worden veranderd, waarbij het principe geldt dat bij.een hoger verbruik er ook meer wordt betaald. Bovendien wil de gemeente dat de schade aan de duinen door de waterzuivering wordt teruggedron gen. Er moet verder een centrale waterontharder worden geïnstal leerd waardoor huishoudelijke ap paraten langer meegaan, er minder wasmiddelen nodig zijn en er dus minder milieuvervuiling is. Meer aandacht voor openbaar vervoer, fietsers en veiligheid LEIDEN - Minder aandacht voor het autoverkeer, meer voor het openbaar vervoer en fietsers en de veiligheid en leefbaarheid in de stad. "Het autoverkeer zal zich moe ten aanpassen aan de stad in plaats van andersom", zo stelt het nieuwe college. Er komt een 'aantrekkelijk win kel- en wandelgebied', dat in ieder geval bestaat uit het gebied tussen Breestraat en Haarlemmerstraat (Stille Rijn, Hooglandse Kerk gracht, Nieuwstraat en de markten incluis). Dit deel van de Leidse bin nenstad wordt in ieder geval auto- luw. In woonwijken wordt zoveel mogelijk een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur ingevoerd. Het parkeren in de binnenstad wordt verder tegengegaan. Er wordt 'zoveel mogelijk geconcen treerd' geparkeerd. Het gebied waarin slechts met een vergunning de auto kan worden gestald, wordt uitgebreid, evenals het aantal par- keercontroleurs. Controle zal voortaan ook meer plaatshebben op tijden dat winkels niet zijn ge opend. Een vierde parkeergarage is niet uitgesloten door de drie partijen, maar de bouw is wel uiterst onze ker. Zij mag alleen worden ge bouwd als er elders in de binnen stad parkeerplaatsen verloren gaan en de gemeente zal er geen geld in steken. Om de binnenstad leefbaarder te maken en milieuvervuiling tegen te gaan wordt de busmaatschappijen gevraagd voortaan bussen te ge bruiken die op gas rijden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14