TAD LEIDEN Groenoord stemt in met overslagstation huisvuil Wijkgroepen krijgen meer bevoegdheden LEIDSCH DAGBLAD MrF. Portheine: een zeer aimabele liberaal verhuur Meer werk voor burgemeester Goekoop s DONDERDAG 19 APRIL 1990 Als aan voorwaarden wordt voldaan LEIDEN - Bewoners van het wijkje Groenoord-Noord zijn bereid om mee te wer ken aan de vestiging van een tijdelijk overslagstation op het terrein van de vuilver branding. Voorwaarde is dan wel dat de gemeente en de Gevulei de garantie ge ven dat de overlast tot een minimum beperkt blijft. Verder willen ze een nieuwe toevoerweg naar het terrein, om te voorkomen dat vuil niswagens door het wijkje moeten rijden. Het overslagstation is nodig huisvuil naar Wijster af te wanneer de Leidse verbrandingsin stallatie wordt gesloten. De Gevulei heeft nog niet besloten waar dit sta tion komt. Maar het terrein van de vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat lijkt de meeste kans te maken. Het bestuur van de Gevulei - de beheerder van de vuiloven - neemt waarschijnlijk vandaag een beslissing hierover. Als het overslagstation op deze plek komt. moet de gemeente tege lijkertijd de leef- en verkeerssitua tie in Groenoord-Noord verbeteren, vindt een bewonersgroep uit dit - wijkje. Ze heeft hiervoor inmiddels een plan ingediend bij de gemeente. Onder meer wensen de bewoners de aanleg van een nieuwe ontslui- tingsweg naar de vuilverbranding. Verder willen ze dat de gemeente verkeersmaatregelen treft in de Flo- ris Versterlaan en de Metzustraat, om zo het grote aantal auto's en vrachtwagens dat door deze straten rijdt te weren. De groep heeft haar plannen nog niet aan de overige wijkbewoners voorgelegd. Dat gebeurt op een spe ciale bewonersbijeenkomst, die op 25 april om 20.00 uur in het wijkge- bouw aan de Pasteurstraat wordt gehouden. De gemeente en de Ge vulei hebben nog niet gereageerd op de ideeën. over het terrein van de Groenoord- keersoverlast van de vuilniswagens hallen naar de Gooimeerlaan lopen, kwijt, maar ook een belangrijk deel "De weg kan trouwens vrij eenvou- van het zwerfvuil. Er valt nu gere- dig worden aangelegd", stelt geld rommel van slecht afgesloten woordvoerder Martin Stolwijk van wagens. "Dat wordt straks waar de groep. "Er ligt al een stuk weg schijnlijk alleen maar erger. Het dat zó kan worden doorgetrokken" niet Als de weg er komt, is de wijk vol gens Stolwijk niet alleen de ver- Sluiting Leidse vuilverbranding kost burger 100 gulden per jaar LEIDEN - De sluiting van de Leidse vuilverbranding (wi) trekt een zware wissel op het geld voor nieuw beleid in Lei den de komende vier jaar. De sluiting van de wi kost vijf mil joen gulden. Voor het nieuwe beleid wilden PvdA, CDA en Groen Links zes tot acht miljoen gulden uittrekken, maar het is nog onduidelijk hoeveel er ook .werkelijk is. Van Dongen (PvdA): "Wij hadden acht mil joen per jaar voor nieuw beleid in het PvdA-verkiezingspro- gramma staan. Dat bedrag halen we zeker niet". De sluiting van de wi kost de gemeente Leiden jaarlijks vijf miljoen gulden extra, omdat het vuil in Drenthe moet worden ge stort. Per huishouden betekent een gemiddelde lastenverho ging van honderd gulden. Bo venop dat bedrag komt de las tenverzwaring voor nieuw be leid. Hoe de lasten worden ver deeld over de Leidse burgers en wat het nieuwe beleid precies kost, is op dit moment nog on duidelijk. De onderhandelingen over de financiële vertaling van het collegeprogramma en de las tenverhoging worden vandaag begonnen. Uiterlijk volgende week moet daarover een ak koord zijn bereikt. huisvuil wordt dan meer verbrand, maar weer met an dere vrachtwagens afgevoerd". Behalve verkeersmaatregelen, ei sen de bewoners ook de garantie dat geluid- en stankoverlast binnen de perken blijft. "Het is nog onzeker hoe de Gevulei een en ander wil re gelen. De bewoners voelen er in elk geval niets voor dat er 's nachts ge laden en gelost gaat worden. Boven dien moet de Gevulei ervoor zorgen dat er geen afval buiten het terrein waait". De bewonersgroep verzet zich niet bij voorbaat al tegen de vesti ging van het overslagstation. Erg enthousiast zijn ze echter ook weer niet over het plan. "We hebben be grepen dat er enkele alternatieve plaatsen waren; onder meer het be staande overslagstation in Voor hout. We zijn zeer benieuwd waar om dat is afgevallen. Want volgens ons hoeft het niet zo'n probleem te zijn om vuilniswagens acht kilome ter verder te laten rijden en hun af val te laten storten op een plaats waar omwonenden geen hinder on dervinden". De gemeente Leiden was vanoch tend niet bereikbaar i taar. Toch nieuwe balkons flats in Zuid-West LEIDEN - Met het slaan van een eerste paal bij de flats aan de Churchilllaan en de Comelis Schuytlaan is gistermiddag offi cieel een begin gemaakt met het groot onderhond aan 244 wonin gen in Zuid-West. Het werk wordt uitgevoerd in opdracht van woningbouwvereniging De Goede Woning. De officiële handeling werd verricht door twee leden van de bewonerscommissie, mevrouw A. Van Houten en de voorzitter A. Mathot. Aan Van Houten is het te dan ken dat er balkons komen aan de achterzijde van de flats aan de Comelis Schuytlaan en dat de balkons aan de Churchilllaan worden vervangen. Het oor spronkelijke onderhoudsplan voorzag hierin niet. Na een door de bewoonster georganiseerde handtekeningenactie stemde de woningbouwvereniging toe in i balkons. Verder worden onder meer de buitengevels geïsoleerd, dubbel glas aangebracht, badkamers en keukens aangepast, schilder werk uitgevoerd en de riolering vernieuwd. De flats aan de Churchilllaan krijgen een grote re keuken. De aannemer hoopt dat het werk aan d flats rond no vember is afgerond. Behalve flats worden ook huizen aange pakt aan de Richard Holstraat, Sweelincklaan, Bernard Zweersstraat, Johannes Ver- hulstsraat en de Obrechtstraat. Met het groot onderhoud daar van wordt waarschijnlijk pas volgend jaar begonnen. Er kon namelijk geen gaatje meer wor den gevonden in het budget voor 1990. groot onderhoud geen huurver hoging. Desondanks stijgen de huurlasten met 35 gulden per maand omdat de flats zo worden verbeterd dat op basis van het puntensysteem meer moet wor den betaald. (foto Jan Holvast) LEIDEN - In Slaaghwijk, Leiden- Noord en Pancras-Oost (inclusief Herengracht en Zijlsingel) komen wijkgroepen die bepaalde bevoegd heden krijgen. De wijkgroepen, ambtenaren, bewoners ADVERTENTIE Zwerfvuil Volgens de bewonersgroep moet de nieuwe ontsluifcingsweg achter de vuilverbranding om, gedeeltelijk Gemeente wil bedrijven bevoordelen LEIDEN - Bedrijven die bij rang langdurig werklozen, of allochtonen aannemen (het zoge naamde doelgroepenbeleid), krij gen een voorkeursbehandeling van de gemeente Leiden. Bij aankoop van produkten zal Leiden in de toe komst waarschijnlijk niet alleen meer letten op de vraag of het be drijf banden met Zuid-Afrika heeft, maar ook of de ondernemers het doelgroepenbeleid hanteren. Deze bedrijven kunnen ook reke nen op financiële bevoordeling door de gemeente Leiden. Dat ge beurt via de erfpachtscanon en bij het verstrekken van gemeentelijke subsidies. Uitgangspunt in het collegepro gramma is dat er de komende vier jaar minimaal 600 langdurig werk lozen, vrouwen en allochtonen aan werk worden geholpen. Behalve via de hierboven genoemde maatrege len wil de gemeente via scholings programma's en een gezamenlijke aanpak van werkgevers, werkne mers, het arbeidsbureau en de ge meente dat aantal bereiken. Pand gekraakt in Oosthavenstraat LEIDEN - Het pand Oosthaven straat 2 is gisteren door zeven perso nen gekraakt. Het pand is nadat het lang leeg heeft gestaan in oktober vorig jaar eigendom geworden van een Leiderdorpse vrouw. Zij heeft vervolgens in november bij de ge meente een bouwvergunning aan gevraagd om het pand voor bewo ning geschikt te maken. Daarover is door de gemeente nog geen besluit genomen. Het is nog onbekend of de officier van justitie zal besluiten dat het pand direct wordt ontruimd of dat dat nog even kan wachten. Inbraak in Annaldiniek LEIDEN - Bij de Annakliniek aan de Mezenstraat is in de nacht van donderdag 17 op vrijdag 18 april een grote hoeveelheid schoenmakers gereedschap gestolen. De daders zijn na het vernielen van een ruit binnengekomen. Behalve het ge reedschap zijn er ook schoenma- kersneuzen, flessen drank en hak ken meegenomen. De totale waarde van de ontvreemde spullen is nog onbekend. Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse Heereweg 350 (N208) Lisse telefoon 02521-19037 moeten de sociale vernieuwing vorm geven. In het akkoord, dat PvdA, CDA en Groen Links hebben gesloten voor de vorming van een nieuw college, is veel aandacht voor de sociale en bestuurlijke 1 krijgt, is nog grotendeels onduide lijk. De wijkgroepen moeten daar voor actieplannen opstellen. Wel staat vast dat de sociale vernieu wing moet aansluiten bij de experi menten die nu al in de drie wijken lopen, zoals met buurtbeheer en bij voorbeeld het ouderenproject op Zijloever. Duidelijk is ook dat er één loket komt waar mensen met vragen terecht kunnen en waar al lerlei zaken kunnen worden afge handeld. Het is overigens niet de bedoeling de sociale vernieuwing te beperken tot de drie wijken. Maatregelen die effect hebben zullen ook in de rest van de stad worden ingevoerd. De sociale vernieuwing krijgt niet alleen gestalte op wijkniveau. Er komt een Adviesraad Sociale Ver nieuwing, waarin mensen zitting hebben op basis van hun deskun digheid. Het wordt een 'denktank' voor het college. Bovendien wordt er een speciale raadscommissie so ciale vernieuwing ingesteld. Deze LEIDEN - Een gedreven man, al tijd aimabel, een echte liberaal. Zo wordt de dinsdag overleden mr. F. Portheine gekarakteri seerd. Hij overleed op 67-jarige leeftijd aan de gevolgen van een auto-ongeluk waarbij hij vier maanden geleden was betrokken. door Henriy van Egmond Portheine was op vele terreinen actief, niet alleen in Leiden en omgeving maar ook in de landelij ke en Europese politiek als lid van de Tweede Kamer en lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Op 29 januari 1923 werd Frits Portheine in Den Haag geboren. Hij volgde het gymnasium in zijn geboorteplaats en studeerde in Leiden Nederlands recht. Na zijn docteraal examen in 1950 werd hij juridisch medewerker van de Ko ninklijke Nederlandse Midden standsbond, later zelfs directeur. De middenstand bleef een gro te rol spelen in zijn leven, ook toen hij de Leidse politiek in ging. Hij werd raadslid in 1954 voor de WD, de partij waarvan hij in Lei den al sinds 1946 bestuurslid was. In de gemeenteraad ging zijn aan dacht vooral uit naar de midden stand en het toerisme. In de Leidse WD heeft Port heine een belangrijke rol ge speeld. Ex-voorzitter Mackay: "Hij was voor mij het geweten waarbij je te rade kon gaan en die je van adviezen kon dienen. Hij heeft een belangrijke inbreng ge had in de afdeling". Portheine was de laatste twee keer ook lid van de commissie die de kandida tenlijsten voor de gemeente raadsverkiezingen vaststelde. De Leidenaar begon zijn poli tieke carrière met het lidmaat schap van tfe gemeenteraad, dat achttien jaar duurde. Hij was zes jaar fractievoorzitter van de WD. De toenmalige WD-wethouder Leijten heeft goede herinnerin gen aan die periode. "Een aller ai- mabelst man, erg aardig en zeer bekwaam. Hij was objectief, speelde nooit op de man", zo schetst Leijten. Portheine werd in 1964 ook lid van de Tweede Kamer. Hij bleef dat tot beginjaren '80. Als Kamer lid was hij onder meer tweede on dervoorzitter van de Kamer, werd lid van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa, de voorloper van het Europarlement en bekleedde tal van andere func ties. Hoewel hij betrokken was bij vele nationale en internationale organisaties bleef hij de regio Lei den trouw. Hij was een van de me de-oprichters van het RIO, de school voor ondernemersonder wijs in Leiderdorp, en voorzitter van het bestuur van deze school, voorzitter van de Stichting Leid se Scholen voor de Detailhandel Mr. F. Portheine en vanaf de jaren '50 bestuurslid van de Leidse VW, de laatste zes jaar als voorzitter. Medebestuurslid Post van de VW roemt de gedrevenheid van Portheine. "Hij zat echt overal, maar dan ook overal in, was ont zettend actief in talloze organisa ties. Hij wist ook ontzettend veel van middenstandsproblemen en toeristische zaken. Ik heb het idee dat hij zelfs tijdens zijn vakanties uitzocht hoe het met het toerisme ter plaatse was". De laatste jaren hield Porthei ne, zelf ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, zich bezig met een herziening van het deco ratiestelsel. De commissie die over het nieuwe stelsel voor ko ninklijke onderscheidingen advi seerde droeg zijn naam. Frits Portheine wordt zaterdag 21 april om 11.45 uur in het crema torium Nieuw Eykenduinen in Den Haag gecremeerd. commissie vergadert in elke wijk tenminste twee keer per jaar. Het enige agendapunt is dan het actie plan dat door de wijkgroepen wordt opgesteld. Er komen verder twee ambtelijke projectgroepen die plannen moeten maken op het terrein van werkgele genheid, scholing en inkomen en een beleid moeten formuleren ter verbetering van de kwaliteit van de leefomgeving. De betrokkenheid van de burgers wil het nieuwe college vergroten, niet alleen via de wijkgroepen die Verdachten van overval op slachthuis aangehouden LEIDEN - Drie Rotterdammers worden verdacht van de gewapen de overval die 3 april op het kantoor bij het slachthuis aan de Pasteur straat werd gepleegd. Hierbij werd een bedrag van 40.000 gulden buit gemaakt. Getuigen zagen destijds dat tegelijkertijd met het tweetal dat op de brommer vluchtte, een au to verdacht meereed. De auto is later in Rotterdam te ruggevonden. De Rotterdamse poli tie kon gisteravond ook drie perso nen van 26, 28 en 52 jaar aanhouden die met de auto te maken hebben. Zij zijn vervolgens naar het bureau in Leiden overgebracht voor ver hoor. worden opgericht. De partijen wil len dat er meer samenwerking in de wijken moeten komen tussen aller lei organisatie en instellingen. Het nieuwe college kritiseert in het akkoord de wijze waarop bur gers en organisaties worden betrok ken bij het stadsbestuur. Het beleid is 'aan herwaardering en vernieu wing toe', constateert het college, dat eerst een verbetering van de voorlichting nastreeft. Het moet burgers duidelijk worden gemaakt hoe de besluitvorming bij de ge meente werkt, welke keuzes er kun nen worden gemaakt en hoe de bur gers daarop invloed kunnen uitoe fenen. Er komt daarom direct na de zomer een communicatieplan uit. ADVERTENTIE Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 Vrije sluiting cafés naar Utrechts model LEIDEN - De sluitingstijden van de Leidse horeca worden definitief vrijgelaten. De drie collegepartijen, PvdA, CDA en Groen Links, heb ben afgesproken dat in Leiden het zogenaamde 'Utrechtse model' wordt ingevoerd. In Utrecht zijn niet alleen de slui tingstijden vrijgelaten, maar zijn met horeca-ondernemers ook af spraken gemaakt over de beperking van de overlast in de omgeving van de kroegen. In Utrecht is het aantal klachten over overlast door kroeg bezoekers gedaald na de invoering van vrije sluitingstijden. De café gangers verlaten de kroegen niet meer tegelijkertijd. Oud-voorzitter 3 October- Vereeniging Laman overleden LEIDEN - Op 73-jarige leeftijd is dinsdag onverwachts overleden drs. J.H.C. Laman, oud-voorzitter van de 3 October-Vereeniging. In 1948 werd Leidenaar Laman be stuurslid van de vereniging. Hij be gon als tweede penningmeester. In 1956 werd hij eerste penningmees ter. Van 1975 tot 1980 was hij voor zitter van de 3 October-Vereeni ging. Daarna trad hij uit het be stuur. Volgens notaris J. Karstens, de huidige secretaris van de vereni ging, was Laman een 'echte be stuurder'. Karstens noemt hem een 'tussenpaus'. Een jaar na de herden king van 400 jaar Leids Ontzet (1974) werd Laman voorzitter. Zes jaar vóór het 100-jarig bestaan van de 3 October-Vereeniging trad hij af. Laman toonde zich tijdens zijn bestuursperiode een goede finan ciële bestuurder. De heer Laman was tot zijn pen sionering werkzaam als registerac countant bij het toenmalige Maat schap Keuzenkamp Co in Den Haag. Verder was hij tot zijn 70ste bestuurslid van de Raad van Toe zicht van het Diaconessenhuis in Leiden. De laatste jaren was hij ook hiervan voorzitter. De begrafenis heeft zaterdag 21 april plaats op de begraafplaats van Het Groene Kerkje aan de Haarlem merstraatweg in Oegstgeest, na af loop van de rouwdienst die om 11.00 uur begint. Actie politie tegen illegale stortingen LEIDEN - De Leidse politie is een actie begonnen om het ille gaal storten van vuil in de stad tegen te gaan. De politie wil hierbij de daders van het storten opsporen. Zij moeten de kosten van het opruimen betalen en krijgen tevens een proces-ver- baal. De actie moet een einde ma ken aan de steeds vaker ver schijnende mini-vuilhopen op straat en illegale stortplaatsen op stille plaatsen. De politie werkt met deze actie samen met directie milieu en de gemeente- reiniging. Mensen die vuilhopen bij hun op straat zien, wordt ver zocht dit bij de politie te melden, tel. 258888. LEIDEN - Burgemeester Goekoop krijgt na jaren weer wat meer te doen in het college van B en W. PvdA, CDA en Groen Links, de drie partijen die het nieuwe college vor men, hebben afgesproken dat Goe koop een aantal 'niet politiek gevoe lige portefeuilles krijgt naast zijn wettelijke taken'. Voor Goekoop betekent het dat hij zich de komende vier jaar bezig mag houden met de promotie van Leiden, met de Groenoordhallen en met de Eerste Hulpdienst. Tot zijn Voor 105de keer opgepakt LEIDEN - Een 35-jarige Hagenaar is gistermiddag voor de 105de keer in zijn loopbaan door de politie in zijn kraag gegrepen. In de kledingszaak Peek Cloppenburg aan de Bree- straat stal hij 11 truien. Daar wist hij aanvankelijk nog mee weg te ko- Omdat van hem een goed signale ment werd opgegeven slaagde de politie er in om hem even later op de Haagweg alsnog aan te houden. Het strafblad van de man bestaat voor een groot deel uit kleine diefstallen. Hij is na verhoor weer vrij gelaten. wettelijke taken behoorden al de politie en de brandweer. Gisteravond werd de portefeuille verdeling, het punt waarover de meeste problemen ontstonden tij dens de collegeonderhandelingen, bekend gemaakt door de drie on derhandelaars. De zes wethouders waren al bekend. H. van Dongen (PvdA) behoudt in het nieuwe college onderwijs en krijgt de portefeuille kunst en cul tuur erbij. Bovendien wordt zij co ördinerend wethouder sociale ver nieuwing. Nieuwkomer T. van Rij krijgt ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. P. Bordewijk blijft wethouder financiën, maar raakt de portefeuilles personeel en organisatie kwijt. Hij wordt wel ver antwoordelijk voor een deel van de welzijnssector. De CDA'er J. Walenkamp wordt wethouder verkeer, voorlichting, grondzaken en economische aange legenheden. Hij wordt tevens voor zitter van het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening, het ar beidsbureau nieuwe stijl en coördi nerend wethouder bestuurlijke ver nieuwing. De tweede CDA-wethou der, W. Hettinga, krijgt de rest van het welzijnsgebied (club- en buurt huiswerk, kinderopvang), neemt sport en recreatie over en personeel en organisatie. H. de la Mar (Groen Links) wordt milieu-wethouder met een veel uit gebreidere portefeuille dan in het verleden het geval was. Behalve de directie milieu wordt hij ook verant woordelijk voor de directies reini ging en groen en voor het milieu-on derwijs. De la Mar wordt bovendien de gemeentelijke vertegenwoordi ger in alle regionale organen, zoals het hoogheemraadschap, het EWR en gemeenschappelijke regelingen voor de vuilverwerking zoals de Ge vulei en de SAVA (de club die de bouw van een nieuwe vuilverbran ding voorbereid). Nieuwe Lente... LEIDEN - 'Een nieuwe lente, is de titel van het akkoord dat PvdA, CDA en Groen Links hebben gesloten over de vor ming van een nieuw college. Volgens Groen-Linkswethou- der De la Mar is er ook werkelijk sprake van een nieuw begin. "Er is de afgelopen vier jaar geen hechte samenwerking ge weest. Het college was zeker geen hecht team", oordeelt hij over het PvdA/WD/Groen Linkscollege dat nog ruim jeen week in functie is. "Ik heb er alle vertrouwen in dat er nu wel een goede samenwerking ontstaat. Zeker gezien de goede sfeer tij dens de onderhandelingen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13