Joodse kolonisten Jeruzalem: wij zijn slachtoffer van misverstand Ortega belooft Chamorro om macht over te dragen India en Pakistan praten over Kashmir DONDERDAG 19 APRIL 1990 LVïl*] Hi DEN HAAG (GPD) - Het Zweedse Volvo gaat intensief samenwerken met het Franse Renault; de plotse ling zwaar verlies lijdende Zweedse concurrent Saab vindt een partner in de VS. Het Westduitse Daimler- Benz haalt de banden aan met het Japanse Misubishi-concern, dat eerder al in zee ging met het Ameri kaanse Chrysler. Het lijstje van fu sies en samenwerkingsverbanden in de auto-industrie groeit vrijwel dagelijks, nog versterkt door de naar partners zoekende Oost- europese autofabrieken. Is de auto industrie dan eindelijk toch op weg naar die ene 'wereld-auto', waar Henry Ford I al van droomde bij de introduktie van zijn T-model? door Marien van den Bos Al eerder werd de auto-industrie overspoeld door een fusiegolf. Zo nam Volkswagen de concurrent Auto Union (Audi) over en werden in Frankrijk de merken Peugeot, Ci troen en Simca (Talbot/Chrysler) in één concern samengevoegd. In Groot-Brittannië verdwenen vele kleinere merken uiteindelijk in Bri tish Leyland en Rover. In de jaren zestig en zeventig waren de mark ten (en daardoor de fusies) voor de Europese auto-fabrieken nog in be langrijke mate nationaal bepaald, al beginnen de Japanse fabrikanten dan al op te rukken in de liberalere economieën als de VS en de Bene lux. De nieuwe golf van fusies en an dere vormen van samenwerking is veel internationalen „Ik denk voor een deel met een defensief karak ter", zegt bedrijfseconoom prof. dr. H.W. de Jong. Al tekent hij daar meteen bij aan dat het in veel geval len al lang niet meer om personen auto's alleen gaat. De overname van Jaguar door Ford en Saab door Ge neral Motors misschien nog wel, maar de samenwerking tussen Ren ault en Volvo lijkt toch vooral inge geven door hun leidinggevende po sities op de markt voor vrachtwa gens. Ook de samenwerking Misubishi tussen Daimler Benz omvat veel meer dan personenauto's: beide concerns zijn ook actief in de elek tronica (onder meer AEG) en ruim tevaart (MBB en Dornier). Maar De Jong sluit niet uit dat er tussen de Duitsers en Japanners afspraken te maken zijn op het gebied van de 'grote' personenauto's, de MerCe- des-klasse, nu Misubishi heeft aan gekondigd zich anders dan ande re Japanse concurrenten niet op dit terrein te willen storten. Zowel De Jong als de directie- woordvoerder van Volvo Car in Hel mond, F. Haanstra, wijst op deze verschuiving in de mondiale con currentiestrijd van de kleinere naar de grote auto. Een verschuiving ook in de richting van Volvo Zweden en zelfs richting Volvo Car Nederland b.v. dat als enige, zogenaamd 'zelf- scheppende' Nederlandse perso nenauto-fabriek, een rolletje speelt in de Europese auto-industrie. Be gonnen met de verbeterde Daf (Vol vo 66), zit de fabriek in Born (via de middenklasser van de 300-series en sinds kort met de vrij prestigieuze 400-series) in het bovenste segment van die middenklasse. Strijd Een aantal Japanse merkpn heeft inmiddels de strijd al aangebonden met de grote Europese auto. Met 'klein' begonnen, halverwege de ja ren zeventig (de Honda Civic bij- voorbeela\ volgden in de jaren tachtig de Japanse middenklasse modellen (grofweg tot 1500 cc). Maar de verkopen van de grotere auto's zeg meer dan 2.000 cc zijn de afgelopen jaren wel onge veer vertienvoudigd en aantrekke lijker geworden voor massa-pro- duktie, weet De Jong. „Ondanks de hogere benzineprijzen; een auto is een inkomens-elastisch goed" (ho gere inkomsten vragen duurdere auto's). De aanval van enkele Japanse fa brikanten op de traditioneel Eu ropese markt voor grotere, presti gieuze auto's als Mercedes, BMW en Volvo kan een van de redenen zijn voor nieuwe samenwerkingsver banden. Een andere reden is de voorgenomen economische een wording van de Europese markt. Zweden is daar voorlopig niet bij betrokken en Japan mogelijk nog minder. Evenals overigens in de Verenigde Staten, zoeken de 11 a 12 Japanse autoconcerns mogelijkhe den zich in de EG te vestigen, hetzij via eigen assemblage-fabrieken (vooral Engeland en Spanje zijn daarbij populair), hetzij via strategi sche samenwerkingsverbanden. Maar ook een aantal Europese au tofabrikanten heeft op de kortere termijn weinig goeds te verwachten van die economische eenheid in Eu ropa. Met name Frankrijk en Italië (en in mindere mate Spanje) heb ben nu de deur vrijwel gesloten voor de Japanse concurrentie (Italië overigens nog steeds als uitvloeisel van een hele oude afspraak, waarbij de Italianen beloofden in ruil geen scooters naar Japan te zullen expor teren). Efficiënter Zowel De Jong als Haanstra is van mening dat de Japanse auto-indus trie nog altijd efficiënter werkt dan de Europese en Amerikaanse, „al wordt die achterstand wel minder". Haanstra schat dat als de Japanse kostprijs op 100 staat, de Nederlan ders op 125 zitten en de Duitsers waarschijnlijk wel op 140. De Jong wijst op een wat oudere Amerikaan se studie (beginjaren '80), waarin de diverse kostenposten in de Ameri kaanse en Japanse auto-industrie met elkaar werden vergeleken. Zelfs na aftrek van de kosten voor transport Japan-VS was het Japan se kostenvoordeel 1718 dollar. Dat verschil is minder geworden, al was het alleen al door de wissel- ADVERTENTIE koersveranderingen. Maar een Brits onderzoeksbureau berekende in de jaren 1987-1988 nog steeds een dra matisch groot verschil in het vereis te uren arbeid per standaardwagen: Japan 20, 28 in de VS en in Europa maar liefst 39. Ook De Jong wijst er op dat de Ja panse fabrikanten bij het betreden van de Nederlandse markt aanvan kelijk genoegen moesten nemen met een minder goed 'dealernet', door deze over te nemen van de op dat moment minder goed lopende Europese merken. Die achterstand is in Nederland in belangrijke mate ingelopen, maar een handicap blijft de moeite die ze hebben met het op bouwen van een behoorlijk imago vanwege die korte 'life cycles'. Bij Volvo Car is daar een aardig voorbeeld van voor handen. Tot haar grote schrik ontdekte de direc tie in Helmond enkele jaren geleden dat de nieuwste versie van de Hon da Civic van een afstand wel sterk leek op het Nederlandse pronkju- weeltje, de aanvankelijk voor de Amerikaanse Yup-markt bedoelde Volvo 480. Qua lijn, want verder zijn er weinig overeenkomsten. Inmid dels heeft Honda echter alweer een nieuwe versie geïntroduceerd, ter wijl de Volvo 480 bij wijze van spreke nog maar net begint te lo pen. De langere aanlooptijd en langere levensduur van de modellen gelden zeker voor de duurdere Europese auto's, maar de kleine en midden klasse 'Europeanen' gaan als type ook veel langer mee dan de Japan se. Opel produceert de Corsa al van af 1982 en de Volkswagen Golf is al sinds 1983 leverbaar. Met kleine veranderingen en verbeteringen, maar zonder het basisprodukt te veranderen. Een andere factor die mogelijk de concurrentievoordelen van de Ja panse autofabrikanten op de Eu ropese markt zal doen verminderen is de toelevering. Aan de ene kant zullen er nog fikse discussies plaats vinden op nationaal en Europees ni veau over de voorwaarden waaron der Japanse concerns zich met fa brieken in de EG mogen vestigen. Voor hoeveel procent moet een auto van een Japans merk uit Europese onderdelen zijn samengesteld om hem 'Europees' te noemen en vrije toegang te geven tot de Europese markt. Juist in die toelevering zit vol gens de Volvo-man nu een belang rijk deel van het kostenvoordeel van de auto-industrie in Japan. Een relatief voordeel, dat onder Europe se verhoudingen ten dele te niet wordt gedaan. Behalve als politieke eis aan de Japanners is een goede infrastructuur van toeleveringsbe drijven van essentieel belang voor de auto-industrie, van het asbakje tot de elektronica. Volgens Haans tra wordt ongeveer 70 procent van de uiteindelijke Volvo buiten de deur gekocht. Toelevering De belangrijkste centra van toeleve ringsbedrijven in Europa zijn te vin den in noordwest en in mindere ma te zuidoost Duitsland, Noordwest- Frankrijk en Noord-Italië. Ook Bra bant telt een aantal bedrijven dat zich heeft toegelegd op toelevering aan de Nederlandse (Volvo Car, DAF Trucks en Scania in Zwolle) en buitenlandse auto-industrie. Van België met een aantal produktieves- tigingen van buitenlandse fabrikan ten tot Italië toe. Veel wil Haanstra daar niet over zeggen, maar de golf van nieuwe dwarsverbindingen en vormen van samenwerking in de auto-industrie houdt volgens hem ook verband met de trend om als auto-fabrikan ten meer afspraken te maken over normen en standaarden voor toele verende bedrijven. Volvo Car zit als kleine autofa- briek op een merkwaardig snijpunt voor wat internationale samenwer king en toelevering betreft. Voor de Nederlandse middenklasse-auto's worden de motoren al sinds lang van het Franse Renault betrokken, het bedrijf dat nu een samenwer king heeft aangekondigd met de Zweedse Volvo AB. Opmerkelijk is overigens dat het andere geestes kind van Hub van Doorne, Daf Trucks, een jaar eerder besloot met Renault samen kleine bestelwagens te gaan ontwikkelen en produceren. Daf Trucks en Volvo Car (30 pro cent Volvo Zweden en 70 procent via-via in handen van de Nederland se overheid) staan volledig los van elkaar, maar de allianties in het bui tenland wijzen enigzins in dezelfde richting. Ook de Europese truck-fa brikanten zitten in een verhevigde concentratiegolf, waar Daf, na de succesvolle overneming van de truck-divisie van British Leyland (BL), er inmiddels twee keer naast heeft gezeten. De Daimler Benz- groep nam achtereenvolgens het ADVERTENTIE binnenkort bij ALBATROS LEEDEN Weversbaan 12, Leiderdorp (Industrieterrein De Baanderij). Telefoon 071-417493. ALFA ROMEO DEALER VOOR Groot Leiden, Voorschoten, Alkemade, Warmond, Katwijk, Valkenburg, Rijnsburg, Noordwijk, en de Bollenstreek. c/c //"ry cytti?trz</enc£ Alfa viert 80 jaar met EG-autotocht Alfa Romeo viert zijn tachtigste ver jaardag met een historische tocht langs de twaalf EG-hoofdsteden. De vier weken durende jubileum-reis is 8.000 km lang en wordt verreden van 24 juni t/m 22 juli. De start is in Athene en de Finish in Lissabon. Be zitters van speciale Alfa's kunnen inschrijven, waarna de fabriek be slist of men mee kan doen. Meer in formatie verschaft de importeur: 020-821551. Bij de importeur is 1 mei een heuglijke dag, dan wordt de eerste Alfa SZ afgeleverd. Deze unieke sportauto van 185.000,- wordt slechts in een oplage van 1000 stuks gemaakt. Ons land 'krijgt' er dertig, bijna veertig serieuze kandidaten moesten worden teleurgesteld. De Alfa SZ, met een koets van Za- gato zit vol met produkten die het resultaat zijn van tientallen jaren ra ce-ervaring. De motor is een 3 ltr V6 met 210 pk vermogen. Binnen 7 se conden suist deze Italiaanse coupé naar 100 km/u en zijn top is 245 km/u. Het nu al legendarisch genoemde 'monster' de Alfa SZ. Oostenrijkse Steyr en het Spaanse Enasa over. De andere poot van BL, de bussen, kwamen overigens in handen van... Volvo. De heviger concurrentie op steeds bredere sectoren en segmen ten van de automarkt, vooral in Eu ropa na 1992, vraagt om een uitweg. Vanuit het dagelijks bestuur van de EG, de Europese Commissie, wordt er hard aan gewerkt dat de subsi dies van nationale overheden aan de eigen auto-industrie ook worden gebruikt voor het verminderen van produktie-capaciteit, oftewel het sluiten van fabrieken. Zoals eerder in Europees verband overeen werd gekomen. Om de haverklap een probleem in de Franse auto-indus trie, waar de socialistische regering nu eenmaal niet graag dwingt tot massa-ontslagen. Volgens De Jong is een vrij alge meen aanvaarde schatting dat er in Europa een overcapaciteit is van 20 a 30 procent, „hoewel dat onder de huidige economische groei wat minder zou kunnen zijn". Wanneer de bescherming van de eigen thuis markten in met name Frankrijk en Italië wegvalt, zal echter pas de wer kelijke overcapaciteit, in de vorm van verouderde fabrieken, blijken. In Europa, waar nog altijd zo'n 14 miljoen van de 35 miljoen nieuwe auto's per jaar in de wereld vandaan komt, lijkt de opening van de Oost- europese economieën een ideale uitkomst. Volkswagen en Opel hebben al plannen om (respectievelijk 250.000 en 150.000) auto's in de DDR te gaan produceren; Renault en Fiat heb ben het een en ander op het vuur staan in Tsjechoslowakije, waar bo vendien het nationale merk Skoda naar samenwerking in het Westen zoekt; in Polen gaan de nationale FSO en FSM in licentie Fiats bou wen; Opel gaat motoren en Kadetts in Hongarije maken; als het goed gaat rollen er over enkele jaren Pan- da-achtige Fiats van Russische lo pende banden en mogelijk Britse Maestro's van de Rover groep in Bulgarije. Ook in Latijns Amerika en Oost- Azië moet wat afzetruimte te vinden zijn bij het stijgen van de welvaart. De Verenigde Staten nemen slechts een 500.000 Europese auto's per jaar op vooral in het prestige-segment maar met de lage dollarkoers ko men daarjuist bedrijven als Saab en Porsche in de problemen. Hoewel de grote Zweedse Volvo's nog een redelijke aftrek hebben in de VS, is met het dalen van de dollarkoers de export van de 'Nederlandse' Volvo 480 vooralsnog uitgesteld. Oost-Europa dus en van de Ja panse fabrikanten heeft vooralsnog alleen Suzuki zich voor een project in Hongarije gemeld. Zicht op één standaard wereld-auto (desnoods met of zonder elektronische beweg wijzering) is er door de samenwer kingsverbanden allerminst geko men. Is het niet juist Oost-Europa dat genoeg had van de eenvormig heid van Trabanten of Datcha's en nu de deuren opent voor westers ka pitaal, know-how en ruime keuze. JERUZALEM - Om negen uur gis terochtend hadden ze het Gasthuis van St. Johannes moeten verlaten. Maar tegen het eind van de middag wijst nog niets erop dat de honderd vijftig joodse kolonisten van plan zijn het gebouw in de christelijke wijk van het oude Jeruzalem, dat ze sinds een week bewonen, te verla ten. Integendeel. door Ad Bloemendaal Uit alle hoeken van het huis, ei gendom van het Grieksorthodoxe patriarchaat, klinkt gehamer en ge zaag. In de keukens beginnen jonge vrouwen met het bereiden van de avondmaaltijd. De mannen sjou wen af en aan met meubilair. "Het is nog wat rommelig", ver ontschuldigt Jehuda Borer zich. "Niet alle mensen hier zijn bewo ners. Veel sympathisanten zijn ons komen helpen. Ze vertrekken zodra de gemoederen wat tot bedaren zijn gekomen en er een uitspraak is van het Hooggerechtshof'. Borer, lector in de joodse geschie denis aan de Hebreeuwse Universi teit van Jeruzalem, woont elders in de stad maar heeft zich als sympa thisant van de kolonistenbeweging beschikbaar gesteld om bezoekers rorid te leiden. In de ochtend is de voorzitter van de Knesset, Dov Shi- lanski van de Likud, een kijkje ko men nemen en nu is de beurt aan Mordechai Gur van de Arbeiders partij. Bij het verlaten van het ge bouw wil hij geen commentaar ge ven, opmerkelijk voor een Israëli sche minister, "omdat de zaak on der de rechter is". Borer meent dat in de commotie van de afgelopen week één ding op de achtergrond is geraakt: de gees telijke beleving. In 'Neot David', de naam van de nieuwe nederzetting, wordt idealisme nog met een hoofd letter geschreven. Borer zelf is al twintig jaar lid van de Ateret Coha- nim, de beweging die zich ten doel heeft gesteld Jeruzalem definitief om te vormen tot de nationale en spirituele hoofdstad van het joden dom. 'Yeshiva' "Een schakel tussen links en rechts," noemt hij zijn organisatie, "want het zal u verbazen hoeveel niet-orthodoxe joden met ons sym pathiseren". De Ateret Cohanim stichtte enkele jaren geleden een yeshiva, een religieus opleidingsin stituut, in de 'zogenaamde' islami tische wijk van de oude stad, waar nu zestig joodse gezinnen wonen. Het Gasthuis van St. Johannes heeft meer dan zeven jaar vrijwel leeg gestaan. Niet meer dan zeven Arabische families woonden de laatste jaren in een deel van het 72 kamers tellende gebouw. De Ar meense pachter Martyros Matos- sian heeft hen uitgekocht voor hij het pand voor vijf miljoen dollar over deed aan de Ateret Cohanim. Of beter gezegd: aan een Panamese onderneming die is gesticht door buitenlandse financiers van de joodse organisatie. Daarna is Matos- sian, bang voor zijn hachje, met de noorderzon vertrokken. Volgens Borer zit de zaak juri disch stevig in elkaar. "Of dacht u soms dat mensen bereid zijn hier miljoenen in te stoppen zonder die zekerheid?". Dat de Grieksortho doxe kerk de eigenaar van het ge bouw is ontkent hij geenszins. "Maar hier in de oude stad van Jeru zalem is in de praktijk de pachter de eigenaar. De pachter heeft het recht zijn pacht van de hand te doen te gen een bepaald bedrag, een soort sleutelgeld. De uitspraken van de rechters tot nu toe zijn'niet in ons voordeel, maar ze hebben niets te maken met het eigendomsrecht. Het gaat alleen nog maar om de vraag of onze aanwezigheid hier de vrede verstoort en wij vinden dat dat helemaal niet het geval is". De dag nadat de kolonisten hun intrek in het gebouw hadden geno men kwam het na een betoging, on der leiding van de Grieks-ortho doxe patriarch Diodoros I, tot een treffen met de politie, waarbij traan gas werd gebruikt. Borer spreekt van "hooguit zestig demonstranten, van wie de meesten niet spontaan waren gekomen, maar waren opgetrommeld door PLO-leiders". Hij is ervan over tuigd dat de PLO de patriarch en zijn medewerkers dwong mee te de monstreren. We moeten de proble men immers niet zien als een con flict tussen joden en aanhangers van andere godsdiensten, maar als het gevolg van de acties van Arabi sche politieke activisten. Verzet Borers luchtige visie op het verzet in de buurt wordt gedeeld door een van de nieuwe bewoners, Miriam Ben-Shoshan. Ze behoort niet tot de categorie 'jonge joodse woning zoekenden' die volgens Borer in 'Neot David' ruim vertegenwoor digd is, maar blijkt een flat te bezit ten in de wijk Givat Shaul, elders in de stad. Ze woont nu in de christelij ke wijk van de oude stad "om dui delijk te maken dat joden overal mogen wonen". Terwijl we de rondgang door het gebouw voltooien klinkt vanaf de minaret van een nabijgelegen mos kee de oproep tot gebed, op een de trommelvliezen teisterend volume. Dat moet de bewoners van 'Neot David' toch storen? "Helemaal niet", zegt Borer, en hij toont een vlugschrift waaruit de goede bedoe lingen van de kolonisten moeten blijken. "Aan onze geëerde buren in de ge heiligde Oude Stad van Jeruzalem", luidt de aanhef. Het pamflet spreekt van 'broederlijke gevoelens' en van 'een bloei van handel en toerisme' die het gevolg zal zijn van 'goed na buurschap'. En het eindigt met de geruststellende mededeling: "Wij zijn diep bedroefd door de pijn van de stad die op kwaadaardige wijze wordt misbruikt om gevoelens van haat op te wekken. Het is zeker niet onze bedoeling de levenswijze of de tradities van enige gemeenschap te verstoren. Wij dragen geen enkele verantwoordelijkheid voor het mis verstand dat is gerezen ert dat we diep betreuren. Dat Gods zegen op u allen moge rusten". De politie heeft besloten het be vel van de districtsrechtbank voor lopig geen kracht bij te zetten. Het wachten is op een uitspraak van het Hooggerechtshof in de beroepszaak die de kolonisten hebben aange spannen. De Arabische winkelier Sha'aban weet precies hoe het in elkaar zit. "Mij hoef je niets te vertellen. Ze wachten gewoon tot er niemand meer protesteert, zo is het tot nu toe steeds gegaan. Er zijn al honderden joden in de islamitische wijk, maar daar valt weinig aan te doen want de islamitische landen hebben geen re laties met Israël. De christelijke lan den moeten nu druk uitoefenen op Israël, dat is de enige manier". De zigeuners in Roemenië houden in de hoofdstad Bu- karest voor het eerst een congres om hun geza menlijke proble men te bespre ken. In Roeme nië leven twee miljoen zigeu- 500.000 in Buka- rest. (foto ap) MANAGUA President Daniel Or tega van Nicaragua heeft gisteren verzekerd dat hij volgende week de macht overdraagt aan zijn opvolg ster Violeta Chamorro. Volgens Or tega moet de demobilisatie van de Contra's niet als absolute eis wor den gezien. Maar de Sandinisten hebben wel laten 'doorschemeren dat de machtsoverdracht niet erg soepel zal verlopen zolang er nog Contra's zijn. door Rob Sprenkels Verschillende vakbondsleiders hebben inmiddels opgeroepen om voorlopig alle commissies die be last zijn met de overdracht van staatsinstellingen, te verlammen. De Sandinistische vakcentrale CST dreigt met een algemene staking, die op 25 april, de dag van de officië le beëdiging van Chamorro, moet beginnen. De staking zou pas opge heven kunnen worden als de Con tra's zijn ontmanteld. Volgens veel Sandinisten heeft Chamorro de afgelopen weken de rebellen de hand boven het hoofd gehouden. Volgens afspraak lever den de rebellen gisteren in het Hon- durese Yamales een paar honderd wapens in bij de speciale troepen van de Verenigde Naties. Maar vol gens de Sandinisten ging het daar bij vooral om 'oud ijzer' en waren er in Yamales alleen nog maar half va lide Contra's. De resterende 10.000 manschappen bevinden zich op het ogenblik in Nicaragua zelf. En die voelen weinig voor ontwapening voordat het nieuwe bewind aan de macht is. De jongste onderhandelingsron de om voor volgende week woens dag een oplossing te vinden, had vanmorgen nog niets opgeleverd. In eerste instantie leek er overeen stemming te zijn over een definitief staakt-het-vuren, een formeel einde van de oorlog. Maar toen de puntjes op de i moesten worden gezet, lie pen de gesprekken vast. Aan de marathonzitting in Mana gua wordt deelgenomen door een delegatie van contraleiders. De ab solute commandant van de rebel len, Franklin, is echter opnieuw de grote afwezige. Het belangrijkste stuikelblok van dit moment is het vaststellen van een definitieve da tum van de ontwapening van de Contra's. In een laatste poging om de dialoog alsnog tot een gelukkig einde te brengen, presenteerde ge neraal Humberto Ortega zich afge lopen nacht aan de onderhande lingstafel. Deze broer van president Ortega is als minister van defensie de sterke man van het Sandinisti sche leger. Ook Antonio Lacayo, de persoonlijke vertegenwoordiger van Violeta Chamorro, werd bij de besprekingen geroepen. NEW DELHI (AFP/Rtr/UPI) - In een poging de spanningen weg te nemen tussen India en Pakistan, en daarmee de kans op een vierde oor log, zullen de ministers van buiten landse zaken van deze landen el kaar volgende week in New York ontmoeten. Daarmee lijken de landen in te stemmen met verzoeken uit de hele wereld om de tot kookpunt geste gen politieke spanningen rond de Indiase deelstaat Kashmir aan de onderhandelingstafel op te lossen in plaats van op het slagveld.: Het Indiase persbureau PTI ci teerde gisteren Indiase functiona rissen die zeiden dat Pakistan heeft voorgesteld de problemen te be spreken en dat de ministers elkaar waarschijnlijk zondag al zullen ont moeten. India en Pakistan brachten on langs hun troepen in staat van pa raatheid nadat India Pakistan ervan had beschuldigd achter de bloedige opstand in Kashmir te zitten. In het door moslims bewoonde Kashmir strijden separatisten voor afschei ding van Kashmir van India en aan sluiting van de deelstaat in de Hi malaya bij het islamitische Pakis tan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11