'In een klein dorp zou je geen partijen moeten hebben' 000SM Veertiende Haaswijldoop door Oegstgeest trekt 500 hardlopers Wethouder Van der Heijden (CDA) neemt na twaalf jaar afscheid van Zoeterwoudse politiek Wassenaarse rijdt huis in WASSENAAR - Een 28-jarige vrouw uit Wassenaar is in de nacht van zondag op maandag een woning aan de Wassenaarse Lange Kerkdam binnengere den. De ravage was groot, maar niemand raakte bij het ongeluk gewond. De vrouw reed om twee uur 's nachts met twee passagiers op d,e Rijksstraatweg en sloeg op het kruispunt Den Deyl af naar de Lange Kerkdam. In de bocht kreeg de vrouw een black-out en ze bleef rechtdoor rijden, op een vrijstaande woning af. Ze ver nielde de tuinafzetting, raakte de voorgevel en kwam midden in de woonkamer tot stilstand. De brandweer heeft de woning inmiddels gestut. ZOETERWOUDE - "Eigenlijk zou je helemaal geen politie ke partijen moeten hebben in een klein dorp als Zoeterwou- de. Pluk een aantal capabele mensen uit de burgerij en laat die de zaak besturen. Je bent dan helemaal bezig voor de ge meenschap, zonder op het partijbelang te hoeven letten. In het verenigingsleven werkt het op deze manier ook prima. Helaas is dit een stelling waar je als democraat in de prak tijk niet mee uit de voeten kunt". slag met vooral de provinciale over heid. Van der Heijden: "Op een ge- geven moment wilde Zoeterwoude het geld voor het gebouw beschik baar stellen, maar de provincie eist- te voor een noodzakelijke aanvul lende subsidie dat minstens 5000 mensen van het gebouw gebruik zouden maken. Omdat we veel aan loop hebben uit Leiderdorp en van Leidenaars uit Roomburg lukte dat door Eric'Jan Weterings Na 14 jaar neemt A.R. (Ton) van der Heijden afscheid van de Zoeter woudse gemeenteraad. Sinds 1982 is hij CDA-wethouder van financi ën, ruimtelijke ordening en econo mische zaken. Tussen 1978 en 1982 had hij in plaats van financiën open bare werken onder zijn hoede. Twee jaar eerder kwam hij in de raad. "Over enkele maanden word ik 65 en dan is het na zo'n lange tijd zaak dat ik plaats maak voor vers bloed in de raad", verklaart hij zijn ver trek. Voor Van der Heijden kwam het raadslidmaatschap in 1976 eigenlijk te vroeg, omdat hij een heleboel tijd investeerde in een werkgroep die probeerde het multifunctioneel ge bouw De Eendenkooi van de grond te krijgen. Eerder was hij in ver schillende functies actief in het Zoeterwoudse verenigingsleven, onder meer als voorzitter van sport vereniging Meerburg. Eindjaren '60 richtte hij de tennisvereniging op. In die jaren maakte Van der Heijden kennis met de gemeentepolitiek, als lid van de gemeentelijke commissie 'sport en recreatie'. Eendenkooi Het multifunctioneel gebouw aan het Kooikerspad staat er inmiddels tien jaar. Voordat het zover was moest de werkgroep jarenlang in de wel". De provincie eiste dat binnen twee maanden de eerste paal de grond in zou gaan en daarom schreef de gemeente Zoeterwoude snel een extra raadsvergadering uit. De fracties stelden twee miljoen gulden beschikbaar. Het laatste probleem was toen nog de eis van de provincie dat vanuit de gemeen schap een fors bedrag op tafel kwam. Van der Heijden: "Dat heb ben we toen opgelost met het kerk bestuur, waarvan ik penningmees ter was. De kerk had een legaat van drie ton gekregen voor de bouw van een bejaardenhuis, maar dat bedrag was natuurlijk veel te klein voor dat doel. Toen heb ik voorgesteld dat de bejaardensociëteit tien jaar lang gratis gebruik zou kunnen maken van de Eendenkooi en daarmee was de financiering rond. We waren net op tijd, maar nog tijdens de bouw heeft de architect de laatste teke ningen moeten maken". Ambtenaren Bij zijn intrede in de Zoeterwoudse raad was Van der Heijden directeur van de Leidse wolspinnerij Klos en VOORSCHOTEN - Een 67-jarige automobiliste uitLeidschendam s zondagmiddag om half een na '.en botsing op de Voorschotense Veurseweg twintig meter over de kop doorgegleden. Een 30-ja- rige Rotterdammer kwam bij het ongeluk met zijn auto in een sloot naast de weg terecht. Beide bestuurders droegen autogor- lels en raakten niet gewond. De Rotterdammer kwam uit de richting van Leidschendam week uit voor vogels op de weg. Daarbij raakte hij de berm i de rechterzijde, schoot toen door naar de andere kant van de weg en kwam op de baan voor het tegemoetkomend verkeer te recht, waar de automobiliste reed. De auto van de Leidschen- damse werd aan de achterzijde geraakt, sloeg over de kop en raakte een verkeerspaal op de liddengeleider. Op de rijbaan kwam de wagen tot stilstand. De Rotterdamse bestuurder schoof over het fietspad voor het tegemoetkomend verkeer tussen twee bomen door een sloot in. (foto Jan Holvast) INBRAAK - Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een cassette met zilveren bestek, geld, cheques en kentekenbewijzen mee genomen uit een woning aan de Ri chard Wagnerlaan in Voorschoten. Om binnen te komen werd een bo venlicht aan de achterzijde van de woning vernield. Hond spoorloos OEGSTGEEST - Dc politie Oegstgeest heeft in de nacht vrijdag op zaterdag uren' gezocht naar een hond,, die'op de Rijksweg 44 bleek te zijn doodgereden. De Leidse eigenares was het dier kwijtgeraakt en vroeg de politie om hulp. Al snel bleek dat de Rijns- burgse politie een ongeluk op de Rijksweg 44, afslag Oegstgeest, had afgehandeld. Hierbij was een hond doodgereden. De agenten hadden het dier even in de berm gelegd, maar even later was het beest ver dwenen. Enkele uren later werd duidelijk dat een vriend van de vrouw het dier had gevonden. Om haar de aan blik te besparen, had hij de hond meegenomen. Auto opgeblazen ALPHEN AAN DEN RIJN - In een auto van een Alphenaar heeft zich in de nacht van zondag op maandag een explosie voorgedaan. De wagen stond geparkeerd aan de Neptunus- straat. Door de ontploffing zijn alle ruiten en deuren vernield. De politie vermoedt dat iemand een ruit heeft ingeslagen en vervol gens explosief materiaal in de auto heeft gegooid. Om welke stof het gaat, wat de reden van deze vernie ling is en wie de dader is, is nog niet bekend. Er wordt een onderzoek in gesteld. Stallingsruimte In het artikel van 11 april jl. over marktkoopman J.A. Stadt uit"'Lei derdorp, zijn het maar een paar om wonenden ,die bezwaar maken te gen een stallingsruimte. Omwonen den vrezen hun vrije uitzicht op de Oude Rijn te verliezen, maar deze bewoners wonen niet eens aan de Oude Rijn^dus er valt weinig uit zicht te verhezen. Wat maakt het uit of hij een stuk aan zijn bestaande garage bouwt, zodat zijn vrachtwagen binnen staat. Het is wel de man z'n eten en eventueel de toekomst voor zijn kinderen. En laten we wpl zijn, hij maakt het toch allemaal heel mooi. M.E. Philippo Van der Valk Boumanweg 186 Leiderdorp Boekendiefstal flat Oegstgeest OEGSTGEEST - Bij een inbraak in een flatwoning aan de Thorbec- kehof in Oegstgeest zijn in het weekeinde een encyclopedie en een aantal andere boeken gestolen. De deur van de woning werd ingetrapt. De bewoners waren niet thuis. De politie heeft de zaak in onderzoek. A.R. van der Heijden: 'Waarom zoü burgemeester Houdijk geen ruimtelijke ordening mogen doen? (foto Eiien Martens) al anderhalf jaar mee bezig Leenbruggen. Toen de Leidse wol industrie aan het einde van de jaren '70 verdween, vertrok de wethouder naar de dienst huisvestingszaken van de universiteit, waar hij zich be zighoudt met de financiële begelei ding. Hoe beviel hem de overstap van het bedrijfsleven naar de amb tenarij? "Er is een groot verschil in hande lingsssnelheid, in beslissingssnel heid en dat is me niet altijd meege vallen. In het bedrijfsleven moet je vaak erg lang en hard werken, de deur sluit nooit om vijf uur 's mid dags. Als je iets nodig hebt, dan be stel je dat. In een ambtelijke organi- Toch vind de christen-democraat het werk in een ambtelijke organi satie moet je eerst nota's maken, die satie niet louter kommer en kwel. langs afdelingen circuleren weken - of soms maanden - dan heb je wat je hebben wil. Ik heb meege maakt dat een aanbouw aan het fa briekscomplex binnen twee maan den rond was, het gebouw stond er. Vergelijk dat eens met de nieuw bouw van het gemeentehuis, waar "Ook al wennen sommige dingen nooit, het is toch leerzaam om te zien hoe bepaalde dingen werken. Ik heb daar veel met mijn ambtena ren over gesproken. Voor dé Zoeter woudse gemeenteambtenaren heb ik trouwens veel respect. Als ik on ze gemeentelijke organisatie verge lijk met die van de universiteit, dan zijn we in Zoeterwoude een stuk slagvaardiger". Levensbelang De wethouderspost ruimtelijke or dening noemt Van der Heijden 'van levensbelang om het groene karak ter van Zoeterwoude in stand te houden'. Op landelijk en provinci aal niveau wordt druk gestudeerd op bouwlocaties in de Randstad. Het groene veenweidegebied van de gemeente zou in aanmerking ko men voor woningbouw. De wethou der is er niet gerust op dat het dorp de plannenmakers buiten de deur kan houden. "Er zijn teveel instan ties die de groene longfunctie van het gebied wegschrijven". "Eerder waren er plannen om de grote polder vol te bouwen. Toen ging de kou uit de lucht omdat mén bij Voorhout is gaan bouwen, maar wat is er makkelijker om een oud plan weer uit de kast te halen en in een nieuw jasje te steken? Ik hoop dat de gemeente blijft vechten, want het zou een ramp zijn als Zoe terwoude een grote steenmassa zou worden. Ingeklemd tussen Leiden en Zoetermeer ben je dan ook snel je zelfstandigheid kwijt". "In het begin van de jaren '80 wa ren er plannen om de Geerpolder onder water te zetten. De helft van de polder ligt op het gebied van Leidschendam, dat zich toen achter de eis van groeigemeente Zoeter meer stelde om daar een recreatie gebied aan te leggen. Uiteindelijk heeft Zoeterwoude de strijd tegen die plannen gewonnen bij de Raad van State. Het is onze grote angst dat deze gemeenten zich nu samen sterk zullen maken voor de Geer polder als bouwlocatie". Progressief Zoeterwoude In de afgelopen acht jaar deed de politieke partij Progressief Zoeter woude (PZ) regelmatig van zich spreken door harde oppositie tegen het college van CDA en WD. Voorj 19Ö2 waren de verhoudingen vol-J gens Van der Heijden wèl goed, on-l danks het feit dat de partij ook toenj geen deel uitmaakte van het colle ge. "Helaas hadden we maar twee wethoudersposten, want met drie was het natuurlijk makkelijker be sturen geweest. PZ dacht in die tijd mee met het college, de partij re geerde ook mee. Na 4982 heeft de partij nogal eens fors op de man ge-j speeld en dat draagt niet bij tot een goede sfeer. Je bent er tenslotte voor de gemeenschap en niet voor het partijbelang". De door PZ aangezwengelde dis- J cussie over de politieke taken die j burgemeester Houdijk zou moeten afstaan aan een 'politiek aanspreek bare' wethouder benadert Van der Heijden omzichtig. "Het gaat om de post openbare werken en dat is naar mijn smaak toch een vrij technische kwestie. Houdijk is ingenieur, dus waarom zou hij het niet doen? Bo vendien is hij de enige full-time be stuurder, terwijl de taak van ge-1 meentebestuurders steeds zwaar-1 der wordt. In een kleine gemeente met twee wethouders die officieel een dag per week in functie zijn, moeten er zeker twee dagen worden vrijgemaakt voor openbare werken. 1 Ik vind Houdijk een capabele be stuurder en die moet je dan wel iets te doen geven. De taak van een wet: houder wordt toch al steeds zwaar- der door allerlei instanties die je be- j delgen onder een enorme papier- f/a/i/ OEGSTGEEST De veertiende Haaswijkloop heeft ongeveer vijf- honderd hardlopers uit hun huizen I gelokt. Niet alleen namen atleten als Theo van der Veer deel, die in i zijn voormalige woonplaats de zes tien kilometer het snelst aflegde (53.09 min.), maar ook Haaswijkers t die zich tot een rondje van twee ki- Provinciale weg bij Zoeterwoude uren afgesloten ZOETERWOUDE - Een kraanwa- gen is vanmorgen op de Provinciale Weg 17 in Zoeterwoude door onbe kende oorzaak in de berm terecht i gekomen. De weg is tussen half elf en een uur voor het verkeer uit bei- I de richtingen afgezet. Twee grote kraanwagens hebben de wagen weer op de weg gezet. De politie 1 stelt een onderzoek in naar de toe- 1 dracht van het ongeluk lometer beperkten. Voor elk wat wils op tweede paasochtend om elf uur, die de uitgeputte deelnemers konden afsluiten met door een plaatselijke middenstander gratis geschonken chocolademelk. De meeste spanning brachten de kortste afstanden. Op de twee kilo meter versloeg de achtjarige Pieter de Vries de driejaar oudere Xander Bastiaans pas op de eindstreep. Lin da Kaffijn hield bij de meisjes Tatja- na Swaan en Martina Verdoes ach ter zich. Peter Groen in 't Woud fi nishte na 6,3 kilometer een fractie van een seconde sneller dan Simen Hofman (22.09 min.). Bij de vrou wen won Suze Groen in 't Woud. Gereedschap uit winkel gestolen LEIDERDORP - Bij een inbraak in een doe-het-zelf-zaak aan de We vers baan in Leiderdorp is dit week einde een hoeveelheid gereedschap gestolen, waaronder een aantal slijptollen. De politie kon vanoch tend nog niet precies vertellen Tentoonstelling In het cultureel centrum 'De Warenar' in de Wassenaarse Kerkstraat is tot 14 mei een tentoonstelling te zien van het kun stenaarscollectief Artimediair. De kun stenaars zijn afkomstig uit regio Den Haag en zij werken met verschillende technieken. De expositie heeft een expe rimenteel karakter en is te zien op werk dagen van 9.00 tot 16.00 uur. Op de langste afstand had Theo van der Veer, afgezien van de door Haaswijk gierende wind, nauwe lijks tegenstand. Ver achter de Lei derdorper eindigde Michel Brussee als tweede in 54.23 minuten. Simon Krol bevond zich na twee ronden tussen beide kilometervreters en besloot het daarbij te latén. Hij mocht de bloemen voor de winnaar op de 11,1 kilometer in ontvangst nemen. Snelste vrouw op die af stand was Herma Goddijn (46.24 Annemiek Slingerland (66.55 min.) bleef op de zestien kilometer Michèle Parmentier precies een mi nuut voor. waaruit de buit bestond en wat de waarde van de gestolen goederen was. Bij de inbraak is een roldeur aan de achterzijde van het gebouw geforceerd. De zaak werd tweede paasdag ontdekt door een werkne mer van de bouwmarkt. BRANDSTICHTING - Een vrachtauto van een bedrijf uit Rijns burg is vrijdagavond in de Manden makersstraat in Katwijk bij een brand vernield. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar brandstichting wordt door de poli tie niet uitgesloten. Veel hardrijders Rijnsburgerweg OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft zaterdag een automobi list bekeurd die met een snelheid van 131 kilometer per uur op de plaatselijke Rijnsburgerweg reed. Een snelheid van 50 kilometer per uur was toegestaan. De politie greep de bestuurder in de kraag bij een snelheidscontrole. Tussen een uur en half drie 's mid dags werden 130 bekeuringen uit gedeeld. Er kwamen 882 auto's en motoren langs. De start van de Haaswijkloop, nabij het Boerhaaveplein in Oegstgeest. Expositie Tot 20 april wordt een paaseierenexposi- tie gehouden in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat in Warmond. Ook op eer ste en tweede paasdag is de galerie open. van 14.00 tot 16.00 uur. DINSDAG 17 APRIL Alphen lezing door Wim Snoeijer O' zaden, zaaien en opkweken, in Goede Herderkerk, Ten Har i, aanvang 20.00 u Velvets Schwarzes Thealer, aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouw burg. Lisse film: 'Black rain', aanvang 20.30 uur in het Filmhuis. Vivaldi- Nieuwkoop bejaardensoos in Aar en Amstel, aanvang 14.00 uur. Noordwijk bosloop van N.S.L. over 2,5 - 5 - 10 km., start om 19 00 uur bij 't Wantveld, Noordwijk aan Zee. soos-middag door de K.B.O. in Ontmoetingsruimte De Schelft, van 13.30 tot 17.00 uur. de geschiedenis van Noordwij- kerhout in het Bavo-Museum. van 14.00 tot f6.00 i Zeestraat. vergadering van de Huurders participatie, aanvang 20.00 uur, gemeentehuis. diareportage over het 'laag- r. Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw Plantkunde, Oegstgeest traditionele Sponserloop, aan vang 19.00 uur in Sportpark Haas broek. Valkenburg 'Wara-Wara' voorstelling voor de jeugd vanaf 5 jaar in De Terp. aanvang 14.00 uur. Warmond vergadering commissie RO, aanvang 20.00 uur in het gemeen- WOENSDAG 18 APRIL Alphen jeugdinstuif volleybal, gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat 36, van 18.30 tot 19.30 uur. Hillegom filmavond over het Oranjehuis in de oude handwerkschool aan het Kerkplein, aanvang 19.30 uur. Katwijk koppelklaverjassen bij Molen wijk, aanvang 20.00 uur, bijbelstudie in de zaal van de Leiden Leidse Schouwburg, 'Jakov Bogomolov' door De 'Tijd, aan vang 20.15 uur. avond-wandeltocht over 5-10 en 15 km, vanaf kantine VTL, Voorschoterweg, aanvang 18.00 informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, elke woe. 20.00 tot 21.00 uur, Vereniging Centraal Noordwijk prijsuitreiking bloemenmozaie- kenwedstrijd in hotel-restaurant 'Royal' aan de Voorstraat 76, aan vang 19.00 uur. circus 'Piste' op parkeerterrein Wantveld. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in het Witte Huis voor niet rokers. Valkenburg prestatieloop bij Valken '68 over diverse afstanden, $|art om DONDERDAG 19 APRIL Katwijk clubavond van de Katwijkse postzegelvrienden in wijkgebouw De Meerpaal, Stadhoudersdreef 22, aanvang 18.30 uur. het Oude Raadhuis, kinderfilm 'De rode kous', aanvang 14.00 uur, film 'Little shop of horrors', aanvang 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8