Lekker eten kan best zonder vet Koning Nepal buigt hoofd voor oppositie Na herstel drie maanden garantie Hogedrukreiniger kritisch kopen WWIV,I=Kéi Spaanse Costa's zijn te duur geworden Veiligheidseisen voor kinderbedden en boxen Nut beperkt Omroepen zijn rijk maar blijven geld nodig hebben Braks: boeren krijgen geld pas als ze akker verkleinen DINSDAG 17 APRIL 1990 ma/am WÊBBBÈÊ Acht van de tien Nederlanders eet te veel vet. Vaak zonder dat zij het zelf weten en dus kennelijk niet weten, of er niet om malen, dat deze slechte eetgewoonten kunnen uitlopen op zwaarlijvigheid of hart- en vaatziekten. Bovendien zijn er aanwijzingen dat een teveel aan vetten een rol speelt bij het ontstaan van verschillende soorten kanker. Het is niet nodig lekker eten te laten staan, integendeel. Vetloos eten is in de praktijk niet eens mogelijk. Bovendien bevatten veel 'vette' voedingsmiddelen zoals boter, mar garine en halvarine ook vitamines. Maar door vet voedsel te vervangen door minder vet voedsel is er veel winst te behalen: een halve liter vol le melk bevat 18 gram vet, een halve liter halfvolle 8 gram. Voorlichtingscampagne Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, dat een voorlichtingscam pagne tegen te vet eten is begonnen, heeft berekend dat tachtig procent van de Nederlanders te veel vet bin nen krijgt. Gemiddeld eet de Neder lander 105 gram vet per dag, terwijl 75 gram voldoende is om in de be hoefte van het lichaam te voorzien. Die dertig gram te veel is eenvoudig terug te dringen, zo schetst het bu reau in zijn brochure 'Lekker eten- ...maar zonder al te veel vet'. De brochure waarschuwt vooral voor 'verborgen' vetten: in kaas, melk, vla, chips, kroketten, koekje, gebak, noten en saus. Een klein zak je chips bevat al 11 gram vet: wie dat naar binnen werkt heeft al eenze- vende van zijn dagelijkse tax vet te pakken. Verzadigd Er moet goed onderscheid worden gemaakt tussen verzadigde en on verzadigde vetten. Verzadigde vet ten verhogen de kans op hart- en vaatziekten. Deze vetten zitten vooral in dierlijke produkten als^ vlees, melk en vleeswaren en harti-" ge hapjes als kroketten, frikadellen en saté. Van meervoudig onverzadigde vetzuren (waaronder linolzuur) wordt vermoedt dat zij de kans op hart- en vaataandoeningen vermin- Samenstelling Raymond Peil deren, of dan in ieder geval niet ver groten. Deze vetten zitten vooral in plantaardige produkten zoals brood en andere graanprodukten, noten, diverse soorten olie en sommige margarines. Het voedingsbureau raadt dan ook aan om zo weinig mogelijk vet te gebruiken en als men vet ge bruikt, zo veel mogelijk plantaardig vet, met een zo hoog mogelijk gehal te aan meervoudig onverzadigde vetten. Dit behoort op de verpak king van het produkt te worden ver meld. Voor margarine, halvarine, bak- en braadvet of spijsolie vindt het bureau 40 procent of meer on verzadigde vetten (linolzuur) een goede keus. In de brochure wordt een verge lijking gegeven van een gangbaar menu en een menu waarbij op het vetgehalte wordt gelet. Het eerste komt uit op 134 gram vet, het twee de op 50 gram. Daarvoor is dan ge kozen voor halvarine in plaats van margarine, halfvolle melk in plaats van volle, halfvolle koffiemelk in Voor de reparatie van elektronische en elektrische apparaten zijn repa rateurs en de Consumentenbond het eens geworden over standaard- voorwaarden. De Unie van elektro technische ondernemers (Uneto), waarbij een groot aantal reparatie bedrijven is aangesloten, heeft inge stemd met nieuwe landelijke af spraken over de reparatievoorwaar- den en reparatiebon, zodat de con sument op dit terrein weet waar hij aan toe is. In de nieuwe standaardvoorwaar- den rust er drie maanden garantie op een reparatie. De consument kan van de reparateur eisen dat deze een schatting maakt van wat een be paalde reparatie gaat kosten en hoe lang het zal duren Wordt de prijs hoger dan moet eerst met de consu-, ment worden overlegd. Verder wor den de verantwoordelijkheden van de reparateur duidelijk omschreven en liggen er afspraken in de stan- daardvoorwaarden over herhaalde reparaties als gevolg van terugke rende storingen. Om de nieuwe Uneto-voorwaar- den te mogen toepassen en zich on der het embleem aan het publiek te dien wordt van de reparatiebedrij ven verlangd dat zij voldoende an- dacht besteden aan opleidingen en cursussen, omdat de technolgie in deze branché nogal snel verandert, en aan kwaliteitsbewaking. De nieuwe reparatievoorwaarden zijn bij deelnemende bedrijven gra tis verkrijgbaar, zodat de klant zich geluid van te voren op de hoogte kan stel len van de inhoud. De voorwaarden keukenmachines. stofzuigers strijkijzers, haarverzorgingsappara- ten, computers en allerhande ge luid- en beeldapparatuur en huis houdelijke apparaten die de heden daagse consumenten in huis heeft. Niet alle reparateurs kunnen alle soorten apparaten repareren. Een in beeldapparatuur gespe cialiseerde Uneto-reparateur zal consument die met een koel- zijn van toepassing op reparaties kast aankomt doorverwijzen alle bestaande en toekomstige de dichtst bijzijnde collega met het elektrische en elektronische appa ratuur voor huishoudelijk, recrea tief en persoonlijk gebruik. Het gaat daarbij om radio's, tv's, "d-spelers, platenspelers, koelkas ten, wasmachines, droogapparaten, benodigde specialisme. Adressen van reparatiebedrijven die de voorwaarden van de Uneto mogen toepassen zijn op aanvraag verkrijgbaar bij de Uneto, tel. 070-3624491. Bij de barbecue kan best een beetje zuiniger met de sausen worden omge- sprongen en ook het gebruik van plantaardige produkten maakt het vlees niet minder smakelijk. r voldoen aan een aantal t met betrekking tot vakbekwaam heid en betrouwbaaihcid Boven- De terugval van Spanje als vakan tieland is vooral te wijten aan het sterk gestegen prijspeil. De slechte service in dat land, andere veel ge noemde redenen als ongezelligheid, bouwactiviteiten (plus de daaraan verbonden herrie en rommel), cri minaliteit en wachttijden (op vlieg velden) hebben zo goed als geen in vloed gehad op de sterk verminder de belangstelling voor de Spaanse Costa's. Dit blijkt uit een enquête die het NIPO in opdracht van de Enschede- se reisorganisatie Arke heeft gehou den. Het onderzoeksbureau onder vroeg een representatieve groep van 513 vaste Spanje-gangers naar de plannen voor de komende zo mer. Ruim driekwart meldde op nieuw met vakantie te zullen gaan en daarvan wist 29 procent al zeker dat de vakantie toch weer in Spanje zou worden doorgebracht. De rest twijfelde (30 procent) of had reeds voor een andere vakantiebestem ming gekozen (41 procent). Aan die laatste groep werd ge vraagd waarom Spanje voor de ko mende zomer was afgezworen. Bij na veertig procent bleek 'wel eens iets anders' te willen en 34 procent bleef weg om financiële redenen. Bijna een kwart van de vakantie- Over zeven maanden treedt een Wa- kunnen verminderen, renwetbesluit in werking dat veilig- Veel kinderen van nul tot en met heidseisen stelt aan kinderbedden vier jaar zijn jaarlijks het slachtoffer en boxen. Staatssecretaris Simons van een ongeval met of in een kin- (volksgezondheid) die het initiatief derbed of box. Ze raken beklemd tot het besluit heeft genomen, tussen de spijlen, tussen matras en hoopt op die manier het aantal on- bed of tussen onderdelen die kapot gelukken met deze produkten te gaan. Ook zijn kinderen gestikt in kleine onderdelen of om het leven gekomen door ophanging via tuig jes en kleren die achter uitsteeksels blijven haken. Verder zijn ernstige gevolgen gemeld van valpartijen tengevolge van een te zwakke con structie of te lage opstaande zijden. In het Warenwetbesluit staan ei sen voor de afmetingen, de sterkte en de 'uitwendige staat' die de risi co's moeten verkleinen. Om ver keerd gebruik te voorkomen omvat het ook voorschriften voor de ge bruiksaanwijzing en waarschuwin gen die bij het produkt moeten wor den verstrekt, bijvoorbeeld op de verpakking. gangers die Spanje de rug heeft toe gekeerd zal zo goed als zeker op die stap terugkomen als de prijzen la ger zullen worden en ruim tweeder de van de gehele ondervraagde groep liet weten dat Spanje 'vrij duur' of zelfs 'duur' is geworden. Overigens meldde directeur Fer dinand Fransen van Arke vorige week dat Spanje als vakantiebe stemming nog altijd op een 'dikke min' zit in vergelijking met vorig jaar, maar dat de markt wel enigszins aantrekt. Fransen ver klaarde de indruk te hebben dat die tendens niet alleen geldt voor zijn eigen organisatie, maar ook voor,die van zijn collega's. plaats van koffieroom, jam in plaats van hagelslag of pindakaas en ach terham in plaats van boterham worst. Bij de warme maaltijd is 20 gram vet te 'verdienen' door een tartaartje in plaats van een karbonade, mage re jus, magere slasaus en magere in plaats van volle yoghurt, 's Avonds eet men 14 gram slanker met een handje studentenhaver in plaats van een handje pinda's. De folder biedt verder nog een aantal tips voor de vetarme toebe reiding van de warmê maaltijd. Een keukenhulp voor een 'let-op-vet- menu', waarin vetarme en vetrijke gerechten en produkten naast el kaar staan vermeld, completeert de folder. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, postbus 85700,2508 Den Haag, tel. 070-3503777. Hogedrukreinigers zijn al jaren in zwang in bedrijf en industrie. Sinds enige tijd vinden zij ook in gang in het huishouden, omdat het op eenvoudige wijze mogelijk maakt zaken te reinigen, die an ders met veel inspanning moeten worden bewerkstelligd. Gemak dient de mens bij het reinigen van auto's, terrassen, goten, daken en zovoorts. Een hogedrukreiniger is een soort tuinslang met een motortje die het water extra druk mee geeft, veel meer dan het dicht knijpen van een tuinslang bij voorbeeld. Voor hogedruk is dus een water- en een stroomaanslui- ting nodig. Er bestaan allerlei hulpstuk ken, de één wellicht wat nuttiger dan de ander: borstels (al dan niet roterend), gritstraal, rioolontstop pers enzovoorts, plus een, assorti ment aan reinigingsmiddelen en waxen. Let erop allen fosfaatvrije reinigingsmiddelen te kopen en vraag u van te voren af of al die hulpmiddelen en -stukken wel echt nodig zijn. Het boekje 'Het kopen van een hogedrukreiniger', uitgegeven door fabrikant K.E.W., geeft een aantal tips bij de aanschaf van een drukreiniger. Één van de meest zinnige: huur er eerst één om te kijken hoe het bevalt en of het ap paraat aan de verwachtingen vol doet. Het boekje, gratis verkrijg baar bij ijzerwarenhandel Kruyt bv, bevat meer adviezen. Alleen is het wel opletten geblazen waar de fabrikant K.E.W. aan voorlichting doet en waar aan reclame. Slecht werkende gasapparaten kunnen koolmonoxyde afgeven, een gas waaraan mensen kunnnen doodgaan. Geregeld halen berich ten over mensen die door een slecht werkende geiser of kachel als ge volg van koolmonoxydevergifti- ging stikken de krant. Detector Europa in Malden brengt om dit te voorkomen een de tector in de handel die de aanwezig heid van koolmonoxyde meldt: het is een soort oog op een kartonnetje dan verkleurt in geval van gevaar. Volgens de Consumentengids werkt het ding goed. Toch zijn er ook nadelen: het regelmatige on derhoud van gasapparaten kan door dit soort beveiligingen verslof fen. Prijs 5,-) en de beperkte wer kingsduur (één maand) zijn ook een bezwaar. Overigens zijn veel gasap paraten beveiligd op het punt van verspreiding van koolmonoxyde. BINNENLAND/ BUITENLAND KATHMANDU (AFP/UPI/AP/DPA/Rtr) Koning Birendra van Nepal is gisteren als één van de laatste absoluut regerende vorsten in de wereld door de knieën gegaan voor de ei sen van de oppositie. Birendra ontsloeg de regering en ontbond het parlement. Hij heeft de waarnemend president van de Congrespartij, Krishna Prashad Bhattarai, geviaagd voor morgen een nieuwe regering te vormen nadat de oppositie besloot Bhatterai tot minister president te benoemen. Bhattarai zal zijn nieuwe kabinet vandaag voorstellen. In de regering zijn in elk geval de Congrespartij en het Verenigd Links Front vertegen woordigd, aldus de aangewezen premier. Deze twee partijen leidden de campagne voor een meerpartij- en-stelsel en vrije verkiezingen in het land. De leiding van beide par tijen besloten dat Bhattarai de toe komstige premier moest worden, nadat de 75-jarige Congrespartij-lei der Ganesh Man Singh liet weten wegens zijn zwakke gezondheid die functie niet te willen. Volgens Singh worden in april volgend jaar algemene verkiezingen gehouden, wat de eerste vrije verkiezingen in Nepal sinds 30 jaar worden. post was benoemd in een poging om de democratiseringsbeweging D66 krijgt toch wethouder in Dordrecht tevreden te stellen. Diezelfde dag hadden leger en politie het vuur ge opend op een grote demonstratie, wardoor mogelijk 200 mensen om het leven zijn gekomen. De afgelo pen week had Chand onderhande- ROTTERDAM (GPD) - Zijn de Hilversumse niet-commerciële om roepen nu rijk of arm? Die vraag werd vorige week ineens actueel toen een aantal Rotterdamse ac countants de cijfertjes van hun Hil versumse collega's overzichtelijk op een rijtje hadden gezet. Het moet een koud kunstje zijn geweest: ze hebben er alleen de jaar verslagen van de bestelomroepen maar op hoeven na te lezen. Want daarin staat ieder jaar weer precies vermeld, dat de NCRV nog altijd de rijkste omroepclub van Hilversum is met een eigen vermogen in 1988 van 99 miljoen. Jarenlang was de AVRO de rijk ste, maar het eigen vermogen van de 'algemeene' nam zienderogen af toen jaar na jaar steeds meer miljoe nen uit de verenigingskas naar de programma's werden overgehe veld, opbrengsten uit aandelen en woningbezit tegenvielen en het le denaantal met tienduizenden te rugliep. De AVRO kan echter tegen een stootje, want het kapitaal, door zuinige penningmeesters onder lei ding van AVRO-stichter Willem lingen gevoerd met de oppositie, Vogt ooit bijeengegaard die gisteren vlak voor Birendra's heerd, slonk slechts tot 81 miljoen bekendmaking vastliepen. in 1988. Ook de 'rijkdom' van de VARA, aanvankelijk met dubbeltjes en kwartjes in spaarbusjes op de schoorsteenmantels van de leden bijeengebracht, mag er nog steeds zijn. De VARA investeerde het geld vooral in villa's en grond rond het gebouw aan de Hilversumse Heu vellaan. Aan aandeelhouders hoefde nooit wat te worden terugbetaald om de eenvoudige reden, dat omroepvere nigingen geen aandeelhouders heb ben. De aandeelhouders zijn de le den. En eventuele winst wordt nooit uitgekeerd. Dat de NCRV van alle omroepen het meest aan de NCRV-gids 'ver dient' is in Hilversum ook nooit een geheim gebleven. De NCRV heeft door de jaren heen het meest con stant blijvende aantal leden-abon- nee's en de gids is altijd sober van uitvoering en toch niet de goed koopste gebleven. De VPRO is de 'armste' omroep van het rijtje. Ei gen vermogen: 18 miljoen. Dat de vier oudste grootste om roepen over de grootste eigen ver mogens beschikken behoeft geen verbazing te wekken, want dat ver mogen was er al toen TROS, Veroni ca en EO nog met uitzenden moes ten beginnen. Dat de VPRO de arm ste in het gezelschap is zal ook nie mand verbazen en de VPRO heeft dit ook nooit onder stoelen of ban ken gestoken. Nee, de Rotterdamse accountants hebben in opdracht van het Com missariaat voor de Media niets nieuws in de openbaarheid ge bracht. De voorzitter van de rijkste Hilversumse omroep, de Rotter damse ex-hoofdofficier van Justie mr A. Herstel riep onmiddellijk: "Dit onderzoek heeft de vereni gingsmiddelen en de programma- middelen door elkaar gehutst". Zijn AVRO-collega Gerard Wallis de Vries: "Als wij zelf programma's zouden moeten betalen zouden de vermogens snel zijn uitgeput." De Hilversumse omroepen zijn dan ook niet boos over de cijfertjes, want die kloppen wel. maar de zijn kwaad omdat minister d' Ancona van wvc wel eens zou kunnen roe pen: "Oh, die omroepen zijn rijk ge noeg, ze kunnen die gevraagde 50 miljoen voor middag-tv wel uit ei gen zak betalen". Als de minister zoiets zou roepen zouden de vele honderden omroep medewerkers, die in de afgelopen jaren door 'die rijke omroepen' zijn ontslagen of anderszins ongewild vervroegd en tegen de zin de vut zijn ingejaagd of onvrijwillig op free-lance-benen zijn gaan staan een dubbele reden hebben om ge krenkt en verontwaardigd te reage ren. De minister weet wel beter: Ze heeft de omroepen laten weten op korte termijn geen enkele behoefte te hebben aan een gesprek. Bij commerciële omroepen gaat dat allemaal heel anders: Daar roe pen ze alleen maar hooguit in welk jaar ze "denkelijk uit de rode cij fers" zullen komen. De cijfertjes? "Daar geeft een commerciële on derneming noo'it informatie over". DORDRECHT (ANP) - D66, de grote winnaar van de Dordtse ge meenteraadsverkiezingen, is dit weekeinde teruggekomen op het besluit om niet deel te nemen aan het college. Dat betekent dat de de mocraten nu met Partij van de Ar- dat zijn regering beid, WD en Groen Links het col- Bhattarai zich vooral zal bezighouden met verbetering van de economie er relatie met buurland India. De conferentie Nepalese economie werd het afge- Ondanks lopen jaar zwaar getroffen door een geschil met India op het gebied van handel en transport. Eerder op de dag had koning Bi rendra- zijn regering ontslagen er het parlement ontbonden, waarmee lege gaan vormen. Dit is maandag- ond bekendgemaakt op een pers- Dordrecht. n grote verkiezings overwinning van D66 zijn de demo craten in verscheidene steden door met name de PvdA buiten het be stuur gehouden. In Leiden bijvoor beeld hanteerde de PvdA daarvoor het argument dat D66 te weinig wortels in de bevolking zou hebben. Afgelopen vrijdag besloot hij tegemoet kwam aan twee be- D66-ledenvergadering in Dordrecht langrijke eisen van de oppositie. Hij maakte zo een eind aan de patstel ling van de afgelopen week, die was ontstaan doordat de twee belang- af te haken vanwege de inhoud het concept-collegeprogramma over de definitieve opslag van afval de derde Merwedehave rijkste oppositiepartijen weigerden getalsverhoudingen in het te toe te treden tot een interim-rege ring tenzij de landelijke panchayat, het parlement, werd ontbonden en hun eigen kandidaat tot premier werd benoemd. oppositie. Op 8 april trok de koning slaagde e college. Gezien de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen zou de PvdA met 3 zetels oververtegen- 'mier woordigd worden in het college. Daarom werd besloten tot om D66 een met welzijnszaken een zWaar- s de dre portefeuille te geven. Afdelingsvoorzitter Bakker KATHMANDU Meteen na de vertoning van een f ilm in Nepal ontstak e straten van hoofdstad Kathmaiidu. In de film speelde een politu dige oyiderdrukking van een betoging in Lalitpur. volgens in de breuk i: ijn ook enkele honderden politieke houderszetels; de overige partijen gevangenen vrijgelaten en verschil- krijgen er een. Het vorige college lende kranten schijningsverbod was opgelegd, mogen weer publiceren. De gisteren ontslagen regering werd geleid door Lokendra Baha dur Chand, die pas op 6 april op die bestond uit PvdA en de WD met respectievelijk drie en twee wet houders. Als gevolg van het verlies van zowel PvdA als de WD werd besloten om met D66, nu de tweede partij in Dordrecht, en Groen Links samen te werken. BOGOTA (IPS) De 'extradita- bles', de gewapende bendes van de drugsmaffia in Colombia, hebben afstand genomen van drugsbaas' Pablo Escobar, leider van het zoge naamde drugskartel van Medellin. Volgens de drugsbendes vecht Escobar een prive-oorlog uit, waar zij niets mee te maken willen heb- ben- J u communique zeggen de drugsben- In gisteren maandag verstuurd des niet te hebben geweten van de 'Drugsbaron is koning zonder rijk en troepen' ontvoering van senator Federico Estrada en een bomaanslag vorige week in Medellin, waarbij 20 men sen werden gedood. In het commi- nique wijzen de drugsbendes het geweld af waartoe Escobar "ons aanzet om zijn eigen prive-oorlog uit te vechten". Minister Botero (defensie) zei dat nog onderzocht wordt of het docu ment echt is. DEN HAAG (GPD) - Minister Braks (landbouw) zal de noodlij dende graanboeren alleen tege moetkomen als ze bereid om hun akkers te verkleinen. Als ze niet be reid zijn mee te werken aan de her structurering van de akkerbouw, dan zal Braks geen extra financiële steun verlenen. Met deze harde boodschap zal Braks de boeren van middag benaderen. Afgelopen weekend is koortsach tig overleg geweest tussen de minis teries van landbouw en financiën. Vorige week donderdag gaf het ka binet minister Braks onder voor waarden groen licht om een' rege ling uit te werken. Daarvoor is voor de komende vier bij elkaar onge veer 100 miljoen gulden beschik baar. Vandaag zal Braks zijn plan nen in een brief aan de Tweede Ka mer bekend maken. Dat geld wordt bij elkaar gehaald uit drie bronnen. Braks zal op zijn eigen begroting moeten bezuinigen op andere posten om 'enkele tien tallen miljoenen' bij elkaar te krij gen. Naar verluid gaat dat om 40 miljoen. Bovendien komt er nog een bedrag uit de EG-pot. Tenslotte heeft minister Kok (financiën) zich bereid verklaard ook nog een duit in het zakje te doen. Hij heeft namelijk een meevaller omdat hij enkele honderden miljoenen guldens min der hoeft af te dragen aan de EG. Maar de akkerbouwers moeten niet denken dat zij dat geld zomaar toegestopt krijgen. "We gaan niet zomaar geld naar de boeren sjou wen", aldus een woordvoerder van minister Braks gistermiddag. De graanboeren moeten met een seri eus plan komen, hoe zii de graan- teelt in de komende vier jaar zullen inkrimpen. Bovendien moeten zij bekijken welke andere produkten er geteeld kunnen worden. De boeren zelf vinden 100 miljoen gulden niet voldoende. Zij becijfer den dat de voorstellen van de com missie onder leiding van oud-minis ter De Koning, ongeveer 170 mil joen gulden zouden kosten. Ze eis ten twee weken geleden dat bedrag dan ook op. Voor die eis krijgen ze echter geen steun van de politiek. Beide regeringspartijen vinden 100 miljoen in de komende vier jaar vol doende. Staking in haven ROTTERDAM (ANP) - Bij het sjorbedrijf Oceana in de Rotterdam se haven zijn zo goed als alle 70 werknemers vandaag in staking ge gaan uit protest tegen 'misstanden'. De sjorders willen snel een onder nemingsraad en zij willen elke week hun eetgeld uitbetaald krijgen in plaats van één keer per maand. Ook zijn ze ertegen dat personeel dat bij hun bedrijf wordt ingehuurd ook werkt voor hun opdrachtgevers zoals in de containeroverslag, De di rectie weigert tot nu toe op hun ei sen in te gaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13