ITELEVISIE TOEGELICH ZATERDAG 14 APRIL 1990 De hoofdrolspelers in de thriller 'Something is out there', Joe Cortese als undercover agent Jack en Mary am d' Abo als Ta'ra. (fotoANP) ZONDAG Kerk der Friezen De afgelopen 1250 jaar, vanaf de tijd dat Willibrord missioneerde, is Rome bezocht door velerlei be zoekers uit de Nederlanden: pel grims, soldaten, geestelijken, toe risten. Al vele eeuwen geleden bleven er ook Nederlanders hart gen in Rome en stichtten er een kolonie. Die kolonie bestond op een gegeven moment uit wonin gen, een ziekenhuis, gastenver blijf, kerk en een bron. Daarvan zijn nu nog de kerk ('kerk der Friezen') en de bron over. Over de geschiedenis van de Nederlan ders in Rome en de kerk der Frie zen gaat de documentaire 'Toe komst voor'n rijk verleden', die de KRO vandaag op het scherm brengt. (Nederland 1, 12.35 uur) Drieluik De VPRO brengt de laatste afle vering van 'Aan de voet van de heuvel', een drieluik waarin Wim Kayzer zeer uiteenlopende men sen uit de Hongaarse samenle ving ontmoet. In het laatste deel geeft hij een im pressie van de problemen van het land: de economische recessie, het verleden waarmee nauwelijks kan worden afgerekend omdat anders de organisatiestructuur in elkaar stort en de politieke onbe- trokkenheid van de Hongaren bij het zo bejubelde democratise ringsproces. 'Als ik de westerse kranten lees, denk ik: hier ge beurt iets groots, dat is, zacht uit gedrukt, een misvatting'. (Nederland 2, 22.13 uur) Oorlogskinderen "Ik heb altijd gedacht dat mijn vader zich overal uit zou redden. Hij was een erg optimistische man". De vader van de toen ne genjarige Annie Remmerswaal heeft de Tweede Wereldoorlog niet overleefd. Hij was één van de leden van de eerste verzetsgroep in Nederland, verzetsgroep De Geuzen. Annie krijgt nog tranen in haar ogen als ze vertelt over het verdriet, de spanning van des tijds. De IKON zendt haar verhaal van avond uit als onderdeel van een driedelige serie over grote en klei ne belevenissen in de oorlog. De portretten zijn oorspronkelijk ge maakt in opdracht van de Anne Frank Stichting en in eerste in stantie bedoeld voor vertoning op scholen. De IKON vond ze echter zó de moeite waard dat besloten werd een aantal ervan (de Anne Frank Stichting heeft er 15 laten maken) in de weken voor de mei herdenking uit te zenden. Aan de verfilming is een uitge breide research vooraf gegaan. Circa vijftig personen zijn geïn terviewd. Deze gesprekken zijn, na toestemming, opgenomen in een archief voor mondelinge ge schiedenis over de Tweede We reldoorlog. Elk verhaal is een uniek persoonlijk relaas, maar is wel vaak exemplarisch voor de ervaringen van een veel grotere groep. In al hun eenvoud zijn de por tretten stuk voor stuk indruk wekkend. Het idee is simpel: laat iemand zijn of haar levensverhaal vertellen en lardeer dat met ar chiefbeelden en jeugdfoto's. Lejo Schenk van de IKON: "Het is ei genlijk de allersimpelste vorm van televisie-maken. Ik heb wei eens gedacht dat naarmate de oorlog langer geleden is, er dieper doorgedrongen kan worden tot de diepste wortels ervan". Het verhaal van Annie Remmers- .waal uit Vlaardingen is chronolo gisch: vanaf het moment dat haar vader, die in haar ogen alles kon, op de fabriek werd opgepakt en naar de gevangenis in Schevenin- gen werd vervoerd tot het mo ment dat zij in Mauthausen aan wezig was bij de onthulling van een monument ter nagedachtenis aan de doden, van wie haar vader er één was. Annie Remmerswaal: "Tussen al die namen ontdekte ik die van mijn vader, én die vjtn mijn oom. Toen dacht ik: geluk kig, dan ligt-ie er niet alleen". (Nederland 3, 20.10 uur) Twee jaar verder Vanavond de laatste aflevering van 'Twee winters verder' een programma van de IKON over vriendschap, huwelijk en ver scheurd familieleven. Presen tatrice Violet Falkenburg praat met de familie Meilink: bestaan de uit oma (weduwe), zoon Gert, al 28 jaar getrouwd met Carla en hun drie volwassen kinderen Jan netje, Pépi en Bob met zijn vrouw Gwen. De derde aflevering gaat over kiezen: de vrijheid en de angst die dit vaak met zich mee brengt. (Nederland 3, 20.40 uur) Mode Veronique brengt een bijzondere modespecial waaraan maarliefst twaalf grote confectionairs hun medwerking verleenden en die integraal werd opgenomen in Marokko. Onder het motto 'Back to the sixties' geeft een aantal top modellen een uitgebreid over zicht van de mode voor het nieu we seizoen. Daarbij keren de hip pie en tattoo-sfeer in hun oude glorie terug. (Veronique, 19.45 uur) Violet Falkenburg temidden van de familie Meilink. Met deze familie praat Falkenburg over kiezen en met name over de vrijheid en de angst die dit vaak met zich mee brengt. «oto gpd) Het Westvlaams Collectief Theater Malpertius speelt de 'Getemde feeks' van William Shakespeare, (foto and MAANDAG RAI-concert Het tweede deel van het concert van het Koninklijk Concertge bouworkest o.l.v. Riccardo Chail- ly wordt vanmiddag door de KRO uitgezonden. Stemmige muziek voor deze Tweede Paasdag, dus. Verder te zien en te horen zijn het koor van de Nederlandse Opera en de solisten Lucia Aliberti (so praan), Giuseppe Sabbatini (te nor), en Paolo Co'ni (bariton). De regie is in handen van Joop Stok- kermans. Het gezelschap brengt onder meer stukken uit de opera's van Bellini en aria's uit de eerste akte van Norma' en 'I Puritani'. (Nederland 1, 16.20 uur) Pianoconcert De Japanse pianiste Mitsuko Uchida gaf in 1986 een reeks ma rathonconcerten in Londen, waar zij alle pianoconcerten van Mo zart vertolkte. Dit enorme succes zorgde ervoor dat ze in '87 in haar geboorteplaats Tokyo hetzelfde kon doen. De registratie van deze muziekspecial won in dat jaar een prijs op het New York Film and Television Festival. (Nederland 1, 19.10 uur) Geloof Over geloof en jonge mensen gaat de serie 'Ik geloof het wel' waar van de KRO vanavond het eerste deel op het scherm brengt. De se rie belicht verschillende gods diensten, zowel het christendom als de oosterse godsdiensten, sek ten en actuele onderwerpen die» tot een soort geloof zijn gewor den. Janet Street-Porter, maakster van deze BCC-serie: "Veel te veel aandacht wordt besteedt aan de materialistische wereld waarin jongeren leven. Deze serie gaat op zoek naar de religieuze aspecten waar steeds meer jongeren door worden aangetrokken". Elk programma bestaat uit drie delen: eerst een korte uiteenzet ting van een religie, als een soort reclamespot; dan een gesprek met een bekend iemand, die ver telt hoe die religie zijn of haar le ven veranderde (o.a. Steve Young, Hazel O'Connor, Chrissie Hynde); tot slot een discussie tus sen een jonge vertegenwoordiger van die religie en een aantal niet gelovige jongeren met verschil lende achtergronden. (Nederland 1, 18.25 uur) Shakespeare Shakespeare schreef zijn blijspel 'De getemde feeks' aan het eind van de zestiende eeuw. De Vlaam se groep Theater Malpertuis uit Tielt heeft de voorstelling hiervan met groot succes zestig keer in Nederland gespeeld. Regisseur Dirk Tanghe maakte er een boei ende, vlotte interpretatie van in een hedendaags decor. Vanavond is de televisieregistra tie bij de KRO te zien. Het stuk verhaalt over twee zusters, Bian- ca en Katharina. Bianca, de jong ste, heeft twee aanbidders, die al lebei naar haar hand dingen. Maar vader Baptista, een rijke edel man, wil dat eerst haar zuster aan de man komt. Helaas staat ze be kend als Katharina de Feeks. Nu snel iemand gezocht die haar kan temmen. (Nederland 1, 20.20 uur) Documentaire Brom is de achternaam van be kende edelsmeden uit Utrecht. De geschiedenis van drie genera ties Brom loopt parallel aan een periode in de geschiedenis van katholiek Nederland; opkomst, bloei en teruggang van de edel smeden vond gelijk plaats met die van het Rijke Roomsche Le- De KRO brengt vanavond een do cumentaire over de familie Brom. Programmamaakster Ria Groe- neveld volgt in de documentaire 'de edelsmidse Brom en de Geest Gods' de geschiedenis van de smidse, die van 1856 tot 1962 toonaangevend was voor het edelsmeedwerk dat bestemd was voor de katholieke eredienst. (Nederland 1, 22.00 uur) nius Poeketi en Maria Pinas aan het woord. Poeketi -hij noemt zich Mutuyengé (koning van het bos)- richtte in 1984 in Suriname de vereniging Manda '84 op om de bosnegercultuur in het binnen land te redden van de ondergang. Maria Pinas is met haar kinderen naar Nederland gevlucht, en ver telt hoe ze zich heeft aangepast aan de Nederlandse samenleving. (Nederland 3, 18.00 uur) Cum Laude In het maandelijks discussie-pro gramma 'Cum "Laude' wordt van avond dr.J. van der Straaten aan de tand gevoeld over zijn proef schrift 'Zure Regen'. Van der Straaten is econoom en haalde in februari zijn doctorstitel aan de Katholieke Universiteit Brabant. In zijn proefschrift geeft hij de po litici er ongenadig van langs, om dat zij verantwoordelijk zijn voor een volstrekt falend milieubeleid. Hij koos één belangrijk milieu probleem, de zure regen, en on derzocht aan de hand van dat pro bleem het milieubeleid in de pe riode 1980-1988. Zijn conclusie is dat dat beleid nauwelijks vruch ten heeft afgeworpen, en het ziet er naar uit dat dat ook niet zal ver anderen. Het panel staat onder leiding van oud-Tweede Kamervoorzitter Dolman. (Nederland 3, 20.15 uur) RADIO Documentaire 3 'De echte vrede kwam pas later', zo heet de programmaserie die de RVU vanochtend en volgende week op radio 5 uitzendt. In deze documentaire van Paul Keet pra ten oorlogsslachtoffers over de manier waarop zij hun leed ver werken. Want nog steeds zijn er oorlogsslachtoffers die elke se conde van de dag terugdenken aan hun ervaringen. Erover pra ten is moeilijker; de oorlog is im mers al 45 jaar voorbij. In het eerste deel vertellen een joodse vrouw en twee mannen die tijdens de oorlog in een kamp za ten in het voormalig Nederlands- Indie hun levensverhaal. Hoe denken zij over de hulpverlening bij het verwerken van trauma's uit de oorlogsjaren? (Radio 5, 09.30 uur) ZATERDAG Kijk op interieur De keuken staat centraal in het NCRV-programma 'Kijk op inte rieur'. In deze programmaserie belichten de binnenhuisarchitec ten Jan Ruys, Arno Twigt en Hans de Wit samen met presen tatrice Marijke Amado diverse kanten van woninginrichting. Deze keer gaat het over de functie van de keuken. Ruys noemt zijn keukenontwerp de 'familyroom'. Keuken en kamer zitten aan el kaar vast en in beide komen de zelfde inrichtingselementen voor. Verder is er in deze aflevering aandacht voor diverse typen aan- rechtenbladen en spoelbakken en voor hygiéne in de keuken. (Nederland 1, 16.30 uur) Pasen in roemenië Op Paaszaterdag zendt de NCRV de documentaire 'Pasen in Roe menië' uit. Rond Kerstmis zag het er voor de Roemenen veelbelo vend uit. Er leek vrijheid te ko men voor het Roemeense volk en ook voor de Roemeense kerken. Nu blijkt dat de prijs voor die vrij heid nog steeds zeer hoog is. Een van de oorzaken is de hinderlijke tengenstelling tussen de kerken. In de documentaire worden on der meer gesprekken gevoerd met leiders van de Roemeens-Or thodoxe kerk, de Grieks-katho lieke kerk en de protestantse ker ken. (Nederland 1, 19.50 uur) Rondom tien Henk Mochel praat in het NCRV- programma 'Rondom Tien' met bekende en onbekende Neder landers over geloof, ongeloof en twijfel. Vorig jaar kwamen in een Rondom Tien-uitzending kerk- verlaters aan het woord. De re dactie kreeg veel reacties op het programma. In deze aflevering staat onder meer het toetreden tot de kerk centraal. Henk Mochel praat met mensen die zich bij een kerk hebben aangesloten en belij denis hebben gedaan. Een van de gasten is de gods dienstsocioloog prof. dr. G. Dek ker. Verder verzorgt de gospelzanger George Webb een optreden met een gospelkoor. (Nederland 1, 21.57 uur) 25 jaar top 40 Vanuit Tomorrowland in Rotter dam komt Veronica in het kader van 25 jaar Top 40 met een groots opgezet gala dat gepresenteerd wordt door Erik de Zwart en Chiel van Praag waarin zo'n vijf entwintig Nederlandstalige ar tiesten voor het voetlicht treden. Allemaal hebben ze door de jaren heen hoog gescoord op de hitlijst. Vader Abraham krijgt van Chiel van Praag het eerste exemplaar uitgereikt van het 500 pagina's tellende, jubilerende Hitdossier. Hij is de Nederlandae artiest die de meeste noteringen in de Top 40 op zijn naam heeft staan. (Nederland 2, deel 1: 19.05 uur, deel 2: 20.27 uur) Thriller Veronica brengt 'Something is out there', een Amerikaanse thril ler uit 1988. Een grote Amerikaan se stad wordt opgeschrikt door Met een mini-camera in de hand hangt presentator Erik de Zwart in de lucht tijdens het programma '25 jaar Top 10'. (foto and een reeks vreemde en afschuwe lijke moorden. Nog merkwaardi ger is het feit dat er nooit enig spoor van de dader wordt gevon den. Vermomd als dronkelap stuit undercover agent Jack op Ta'ra, een schoonheid afkomstig van een verre planeet die een su perieure technologie beheerst. (Nederland 2. deel 1: 22.30 uur, deel 2: 00.15 uur) Showmasters Veronique start op Paaszaterdag het populaire programma 'Show masters' dat gepresenteerd wordt door Sandra Reemer. Televisie presentatoren zetten hun beste beentje voor en vertonen hun pre- senteer-talenten. Tijdens een on derdeel van het programma spe len de kandidaten steeds met twee bekende Nederlanders het spelletje 'supermat'. Afhankelijk van hun behendigheid spelen ze een bepaald bedrag bij elkaar voor een goed doel. Dit seizoen gaan de gewonnen bedragen naar het Liliane Fonds in Vlijmen. Dit fonds zet zich al tien jaar in voor de gehandicapte kinderen in ont wikkelingslanden. (Veronique, 19.55 uur) Hollander De vijfde aflevering van de serie 'Hollander voor de eeuwigheid' is getiteld 'Post Addis Abeba', met als ondertitel 'Ontwikkelingswer kers in Ethiopië'. 'Post Addis Abeba' is het verhaal van drie Nederlandse ontwikke lingswerkers in Ethiopië, een land waar tientallen ontwikke lingsorganisaties gehuisd zijn. Al len met een nobel doel: hulp aan* de armen. In vaktermen nood hulp of structurele hulp. Theo Leyser werkt als hoofd van de organisatie 'Save the Children' midden in de Ogaden-woestijn, waar hij de verantwoording heeft voor de bijvoeding van duizen den ondervoede kinderen in een van de grootste vluchtelingen kampen ter wereld. Jack Ermers, afkomstig uit een katholiek Limburgs gezin, was al vroeg van plan missionaris te worden en nu zit hij al 27 jaar als vertegenwoordiger van de ont wikkelingswerkers oude garde in Ethiopië. Marijke Dex, een lepra-arts, werd als kind al bekoord door de verha len over de tropen en heeft deze bekoring, ook na twintig jaar wer ken in vaak slechte omstandighe den, niet verloren. In 'Post Addis Abeba' kennen alle Hollanders elkaar. Roddel is er even aanwezig als in een klein dorp, maar tijdens de regelmatige feestjes op de ambassade is het een en al saamhorigheid. (Nederland 3, 19.10 uur) Serie In de Amerikaanse advocatense- rie van de AVRO vervolgt Grace van Owen een vader die beschul digd wordt van sexueel misbruik van zijn vijfjarige dochtertje. Markowitz vertegenwoordigt een bemiddelingsbureau voor part ners, maar wordt telkens door de rechter tot de orde geroepen. Mc- Kenzie heeft slecht nieuws voor de partners van de firma; óf de zaak gaat failliet, óf er moet een nieuwe advocaat met een goede staat van dienst worden aange trokken. (Nederland 2, 22.15 uur) Documentaire 2 De NOS brengt vanavond het eer ste deel van 'Uit respect voor het leven', een uit twee delen be staande documentaire over twee mannen en een vrouw die tot de Surinaamse bosnegerbevolking behoren. In de eerste aflevering, getiteld 'De Overlevenden' komen Anto- De Japanse pianiste Mitsuko Uchida is vanavond te zien en te horen bij de KRO. (foto and

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 49