DDR: monetaire unie al op 1 juli PLO vraagt bemiddeling van Nederland in Midden-Oosten Roos in cellofaan symboliseert nieuw tijdperk in DDR Traangas na invasie joodse kolonisten Walesa lonkt toch naar presidentschap VRIJDAG 13 APRIL 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Parlement vraagt vergiffenis voor holocaust BERLIJN Oost-Duitsland heeft sinds gisteren voor het eerst in het 40-jarige bestaan van het land een democratisch gekozen regering. CDU-voorzitter Lothar de Maizière werd met 265 van 382 stemmen gekozen tot minister-president. Zijn uit 23 leden tellende grote coali tie van christen-democraten, conservatieve DSU, Democratische Doorbraak, liberalen en SPD. kreeg kort daarna het vertrouwen. Een soldaat springt voor een vrouw en haar dochter om te verhinderen dat ze het christelijke deel van Jeruzalem betreden. Gisteren braken daar rellen uit toen de politie hard optrad tegen geestelijken die protesteerden tegen de vestiging van joodse kolonisten in hun wijk. <foto epaj door Hans Hoogendijk De vijf partijvoorzitters onderte kenden gisteren het regeringsak koord. Centraal staat de Duitse een wording. waarbij welzijn en sociale zekerheid van alle Oostduitsers moet zijn gegarandeerd. De mone taire, sociale en economische unie zullen tegelijkertijd moeten worden gerealiseerd. De eerste juli geldt als streefdatum. Het kabinet verlangt een wissel koers van een DDR-mark tegen een D-mark. Daarnaast moeten er com pensaties komen om een te abrupt koopkrachtverlies te vermijden. De centrale-planeconomie wordt afge schaft. Verder wil het kabinet dat parlementscommissies uit beide Duitse volksvertegenwoordigingen de weg naar de eenwording begelei den. DEN HAAG (GPD) De vertegen woordiger van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO in ons land Afif Safieh wil dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gaat be middelen in het conflict tussen de PLO en Israel. Safieh verwacht dat Van den Broek zijn internationale relaties kan gebruiken om Israël aan de onderhandelingstafel met de PLO te krijgen. Meer buitenlands nieuws op pagina 11 Buitenland kort Suriname De Surinaamse regering wil over het vredesproces voorlopig schrif telijk onderhandelen met het Jung lecommando. om redenen van "vei ligheid en effectiviteit". De regering is van plan de algemene opspo ringsbevoegdheid van de militaire politie intrekken, evenals de justi tiële bevoegdheden van de com mandant van de militaire politie. Mandela Nelson Mandela zal Tweede Paas dag het popconcert bijwonen dat ter ere van hem in het Londense Wembley-stadion wordt gehouden, maar brengt geen bezoek aan de Britse premier Margaret Thatcher die hem daartoe heeft uitgenodigd. Volgens waarnemers is het ANC verbolgen dat Thatcher, na de her vormingsbeloftes van de Zuidafri- kaanse president De Klerk en de vrijlating van Mandela, bepaalde sancties tegen Pretoria wil ophef fen. Roemenië Roemeense rechtbanken hebben veertien mensen tot gevangenis straffen van drie tot zes maanden veroordeeld omdat ze "scherpe of zware voorwerpen'' bij zich hadden tijdens etnische rellen die zich vori ge maand hebben voorgedaan in de Transsylvaanse stad Tirgu Mures. Zevenenzestig personen kregen een boete omdat zij tijdens de rellen mensen aanvielen. Libanon Bi.j artilleriebeschietigen tussen ri valiserende christelijke milities in Oost-Bayrut en in de provincie Kes- rouan zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen en zeven perso nen gewond geraakt. Zo'n 400.000 van de miljoen inwoners van de en clave zijn inmiddels gevlucht. Een verenigd Duitsland kan vol gens de regering gedurende een overgangstijd lid van de NAVO zijn, maar het Bondgenootschap zal dan wel moeten worden veranderd van een militair in een meer politiek overlegorgaan. Uiteindelijk moet naar de opvatting van de DDR rege ring een nieuwe, Europese vre desorde ontstaan, waarin niemand zich meer bedreigd mag en kan voe len door Duitsland. Aan het begin van het debat nam de Volkskammer een verklaring aan waarin de Poolse westgrens wordt gegarandeerd. Verder vroe gen de parlementariërs, namens het hele Oostduitse volk, de joden om vergiffenis voor de gruwelen die hen uit Duitse naam voor en na de oorlog zijn aangedaan. Ook de Rus sen, Polen en zigeuners werd om vergeving gevraagd. Het parlement verontschuldigde zich voor de rol die de DDR heeft gespeeld bij het bloedige neerslaan van de Praagse Oud-president Ronald Reagan van de Verenig de Staten nam gisteren in Simi Valley in Cali- fornië een drie ton wegend stük Berlijnse Muur in ontvangst. Het wordt opge steld in de Reagan-biblio- theek die in Sim Valley in aan bouw is. (foto afp) Volgens Safieh, die zijn wens gis teravond op de televisiezender Ve- ronique kenbaar maakte, kunnen de goede relaties van Nederland met Israël en de Verenigde Staten wellicht voor een doorbraak zorgen. De Israëlische regering weigert met de PLO aan een tafel te zitten omdat de PLO volgens haar nog steeds zou streven naar de vernietiging van de staat Israël. Safieh verklaarde dat PLO-leider Yassir Arafat zich veel voorstelt van een mogelijke bemiddelingspoging door Van den Broek. Arafat, aldus Safieh, is goed op de hoogte van de uitstekende contacten die de Ne derlandse minister onderhoudt met de internationale gemeenschap. BERLIJN Gistermiddag kwart over een in de enorme zaal van het pompeuze 'Paleis der Republiek' in Oost-Berlijn sprak parlementsvoor zitter Sabine Bergmann-Pohl de historische woorden: "Van de 382 geldig uitgebrachte stembiljetten zijn 265 met 'ja' ingevuld, 108 met 'nee' bij negen onthoudingen. Me neer De Maizière, neemt u de ver kiezing aan?" Het zachte "Ja, ik neem de verkiezing aan" van de eer ste vrij gekozen minister-president van de DDR, ging onder in het ova tionele applaus van de volksverte genwoordigers. door Hans Hoogendijk De schriele, 50-jarige ex-beroeps- musicus en advocaat werd bijna platgedrukt door de hem geluk wensende parlementariërs. Een van de laatsten die hem feliciteerden, was de gaande premier Hans Modrow. Eén roos, keurig in cello faan, van de hervormingsgezinde communist voor zijn christen-de mocratische opvolger. In de DDR werd geschiedenis geschreven. Dat alle begin moeilijk is, bleek eerder op de dag in alle duidelijk heid. De kersverse parlementariërs hadden zich voorgenomen van deze zitting een indrukwekkende de monstratie van nieuw democratisch élan te maken, maar dat mislukte de eerste anderhalf uur hopeloos. De, op dat moment nog, kandidaat-pre mier Lothar de Maiziere weigerde de eed af te leggen op de oude, com Lente in 1968. In Israël is de verkla ring in het algemeen goed ontvan gen, maar de voorzitter van het par lement verklaarde dat de "Duitse schande" nooit uitgewist kan wor den. De Maizière riep in een korte ver klaring de Oostduitsers op vertrou wen te hebben in zijn regering. "Weest u ervan overtuigd dat deze regering vol vertrouwen en vanuit een groot sociaal verantwoordelijk heidsgevoel de problemen te lijf zal gaan die nog voor ons liggen. Daar bij gaat het om de stabilisering van de sociale orde en de binnen- en buitenlandse vrede. Ons doel is de staatsrechtelijke eenheid van Duits land in een verenigd Europa". De Maizière dankte de kerken en de buitenparlementaire oppositie, die deze democratische verande ring mogelijk hebben gemaakt. Ook uitte de nieuwe premier zijn respect voor zijn communistische voorgan ger Hans Modrow, die er mede voor heeft gezorgd dat na de val van de Muur de ontwikkelingen in de DDR min of meer onder controle zijn ge bleven. Modrow, die De Maizière na zijn verkiezing met één rode roos fe liciteerde, kreeg een ovationeel ap plaus. De Maizière vroeg om geduld bij de moeizame weg naar de vereni ging met West-Duitsland. Alleen een op brede democratische basis geschoeide regering kan de last van het verleden en de opgaven van de toekomst aan, zei de 50-jarige politi cus. Volgende week zet hij in een re geringsverklaring de koers van het kabinet uiteen. In West-Duitsland is positief ge reageerd op de kabinetsvorming in de DDR, al was op de Westduitse beurzen gisteren sprake van een lichte paniekstemming na hardnek kige geruchten dat nog dit weekein de de D-mark in de DDR wordt in gevoerd tegen een koers van een Westmark tegen 1,5 DDR-mark. Di verse banken in West-Berlijn wei gerden nog Oostduitse marken om te wisselen. Gisteren wilde het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag nog geen reactie op het verzoek van Safieh geven. Wel verklaarde Van den Broek enige tijd geleden con tacten met de PLO niet uit de weg te zullen gaan als die nuttig kunnen zijn. Op 24 april staat een ontmoeting tussen Van den Broek en een PLO- delegatie op het programma. Het is voor het eerst dat de minister een officieel onderhoud met de PLO zal hebben. De delegatie bestaat behal ve Safieh uit Faisal Husseini, een leidende Palestijn uit de bezettq.ge- bieden, en Nabil Shaath, voorzitter van de politieke commissie van de Palestijnse Nationale Raad - het parlement-in-ballingschap. munistische, Grondwet en dus diende zijn fractie een wijzigings voorstel in. Maar behalve De Maizieres poli tieke vrienden kende blijkbaar bij na niemand de tekst. Toch werd er gestemd en tot veler verrassing haalde het voorstel nét geen meer derheid, hoe verbeten parlements voorzitter Sabine Bergmann-Pohl ook telde. Ze liet opnieuw stem men, omdat niet alle parlementari ërs bij de eerste keer in de zaal wa ren. Toen haalde het voorstel wel de meerderheid. Maar dat pikte de even tevoren nog triomferende tegenstand niet. Het debat ontaardde in een wilde discussie, die zo hoog opliep dat de Groenen en de leden van Bondge nootschap 90, de drijvende krach ten achter de vreedzame november- revolutie, boos de zaal uit marcheer den. "Ik ken de meerderheidsver houdingen hier, maar als die meer derheid denkt dat de minderheid overbodig is, waarom hebben we dan die revolutie gehad", riep een van hun afgevaardigden. Zuchtend, bellend en vertwijfeld roepend "Af gevaardigden, luister nou even", probeerde Sabine Bergmann orde in de chaos te scheppen. Tever geefs. Uiteindelijk zorgde Lothar de Maizière voor de oplossing. Hij vroeg schorsing voor een beraad van alle fractievoorzitters. Als ge baar van verzoening mocht daarna Jens Reich van Bondgenootschap 90 namens de politieke leiders ver klaren, dat de fractievoorzitters de TEL AVIV Traangas vulde een dag voor Goede Vrijdag de nauwe straten van de christelijke wijk van Jeruzalems Arabische oude stad. De politie trad op witte donderdag op tegen een protestmars van twee honderd geestelijken, gericht tegen een invasie door honderd vijftig joodse kolonisten die hun intrek hadden genomen in gebouwen van het Grieks-orthodoxe patriarchaat. De podtie vreest dat de kolonisatie actie zal leiden tot grote spanning tussen Palestijnen, met name de christenen onder hen, en joden. De burgemeester van Jeruzalem Teddy Koliek noemde de kolonisatie "een belediging voor de christelijke in- door Ad Bloemendaal Bij het politie-optreden raakten enkele tientallen deelnemers aan de protestmars onwel door het inade men van traangas. De Grieks-ortho doxe patriarch Diodoros I die aan het hoofd van de stoet liep, vertelde na afloop dat de politie hem tegen de grond had gedrukt, waarbij een ikoon die hij met zich meedroeg in tweeën brak. De ontdane kerkleider zei verontwaardigd: "Dit is de hei ligste week voor christenen en de joden hebben ons feest ontheiligd". Het voor het eerst sinds de Israëli sche verovering van de oude stad in 1967 dat joodse kolonisten zich pro beren te vestigen in de christelijke wijk. De kolonisten onderhouden banden met de Ateret Cohanim Jes- hiva, een joods religieus seminari um dat vijftien jaar geleden in de is lamitische wijk van de oude stad is gevestigd. Volgens de kolonisten is aard en wijze van de discussie be treurden, maar dat ze het besluit van de parlementsvoorzitter respec teerden. Schuld Daarna sloeg het eerste grote uur van de prille democratie, Namens alles fracties las Sabine Bergmann- Pohl een "boodschap aan de we reld" voor. "Wij, de eerste vrij geko zen parlementariërs, erkennen de verantwoordelijkheid van de Duit hun actie het begin van een grote kolonisatiegolf van de buitenmuren van de oude stad naar de Westelijke Muur van de tempel, de Klaagmuur. De nieuwe bewoners van de ge bouwen naast het klooster van St. Johannes zeggen dat ze die hebben gekocht, naar verluidt met vijf mil joen dollar buitenlands kapitaal, van de Armeen Martvros Matos- sian. Maar volgens het Grieks-or thodoxe patriarchaat was Matos- sian niet meer dan een huurder van de panden, die eigendom zijn van de kerk. Het patriarchaat is een pro ces begonnen. De politie van Jeruzalem voorziet grote problemen als de kolonisten niet snel vertrekken. De politiecom- mandant heeft gisteravond in een onderhoud met de Grieks-ortho doxe en de roomskatholieke patri archen om hun hulp gevraagd bij het herstellen van de rust. Burge meester Koliek heeft de kolonisten ervan beschuldigd de spanning in de stad op te voeren. "De steun van WARSCHAU (AP) - Nadat hij eer der deze week zei dat hij president van Polen wil worden en vervol gens die woorden weer terugtrok, heeft Solidariteit-voorzitter Lech Walesa gisteren verklaard "niet te zullen weglopen" als men hem als president wil. De Poolse pers is in middels al met de discussie over zijn kandidatuur begonnen. Walesa haalde gisteren voor een gehoor van zo'n driehonderd arbei ders van de Zamech machinefa briek in Elblag, ongeveer zeventig kilometer van zijn woonplaats Gdansk, fel uit naar de zittende pre- sers in de DDR voor de geschiede nis en verklaren dat door de heer schappij van het nationaal-socialis- me de volkeren in de wereld onme telijk leed is berokkend. Nationalis me en rassenwaan leidden tot vol- kenmoord, in het bijzonder op de jo den, de volkeren van de Sovjetunie, de Polen en de zigeuners. Onze schuld mag nooit worden verge ten". De parlementsvoorzitter vroeg de joden om vergiffenis, ook voor de het parlementslid Ariel Sharon maakt de actie nog niet aanvaard baar", zei hij. Koliek bezocht donderdagavond een Grieks-orthodoxe bisschop die bij het politieoptreden eerder op de dag gewond was geraakt. De problemen in de oude stad hebben tegengestelde reacties op geroepen onder Israëlische politici. Het parlementslid Eliakim Ha'etzni van de ultra-nationalistische Te- chiya-partij, heeft bij de politie een klacht ingediend tegen de Palestijn se activisten Faisal Husseini en Sari Nusseibeh, die volgens hem onge regeldheden in de christelijke wijk hebben uitgelokt. Aan de andere kant heeft Yossi Sarid van de Bewe ging yoor Burgerrechten, opgeroe pen tot een onmiddellijk vertrek van de kolonisten. De Communisti sche Partij, die wordt beheerst door in Israël wonende Arabieren, wil dat het parlement het paasreces on derbreekt voor een speciale zitting over de onrust in de oude stad. sident, de communist Wojciech Jaruzelski. Hoewel hij opnieuw ont kende aspiraties voor het president schap te hebben, vroeg hij aan het eind van zijn rede zijn toehoorders of hij zich kandidaat moet stellen. Slechts drie aanwezigen vonden van niet. De meeste Poolse kranten zien Walesa's kandidatuur echter als een voldongen feit. Gazeta Wyborcza, het vroegere lijfblad van Solidari teit, publiceerde een lijst van argu menten voor en tegen zijn kandida tuur. Voorstanders noemden onder vervolgingen en vernederingen, die uit naam van het communistische regime na 1945 nog waren begaan. Ze beloofde dat de DDR zich in zal zetten voor immateriële en materie le 'Wiedergutmachung'. Ook onder streepte zij de plicht om de jeugd op te voeden in "achting voor het jood se volk, waarbij we kennis moeten overdragen over de joodse religie, tradities en cultuur". Opvallend was dat het tweede punt in deze indrukwekkende ver klaring werd gevormd door dank aan het Russische volk en de belofte dat onder een Europees dak beide volkeren in vrede en veiligheid moeten kunnen leven. In de derde plaats bekende de Volkskammer zich namens het volk medeplichtig aan het neerslaan van de Praagse Lente in 1968. "Daardoor is het de mocratiseringsproces in Oost-Euro pa twintig jaar vertraagd. Wij heb ben uit angst en moedeloosheid de invasie van het DDR-leger niet ver hinderd. Wij vragen om vergeving", aldus de Volkskammer. De verzamelde parlementariërs besloten hun boodschap aan de we reld met een vurig pleidooi voor een definitieve erkenning van de Poolse westgrens. "Wij erkennen de ten ge volge van de oorlog ontstane gren zen onvoorwaardelijk. In het bij zonder het Poolse volk moet weten dat het recht binnen veilige grenzen te leven nu, noch in de toekomst ter discussie zal worden gesteld. Wij onderstrepen de onaantastbaarheid van de Oder-Neissegrens als basis voor het vreedzame samenleven Gouden tip over Scandanavian Star goed voor 80 mille KOPENHAGEN (AFP) - De Deen se maatschappij Scandinavia, de ei genaar van de Scandinavian Star die het afgelopen weekeinde voor de Noorse kust uitbrandde, heeft 250.000 Deense kronen (ruim 80.000 gulden) uitgeloofd voor de gouden tip die leidt tot de arrestatie van de brandstichter, zo heeft advocaat Christian Henning van de maat schappij gisteren verklaard. Volgens hem heeft de politie van Denemarken. Noorwegeh en Zwe den ingestemd met het idee. omdat zij er vrijwel zeker van zijn dat de brand, die aan meer dan 200 mensen het leven heeft gekost, is aangesto ken. Kapitein Hugo Larsen van de Scandinavian Star verklaarde er ze ker van te zijn dat het vuur is aange stoken. omdat op drie plaatsen tege lijk brand uitbrak. Vargas Llosa wil opgeven na Verlies' in Peru LIMA (AP/IPS) Mario Vargas Llosa maakt maandag bekend of hij nog deelneemt aan de tweede ronde van de presidentsverkiezingen in Peru. Vargas Llosa rekende erop in de eerste ronde afgelopen zondag direct tot president te worden geko zen, maar de voorman van de cen trum-rechtse Fredemo kreeg niet meer dan 32 procent van de stem men. Zijn belangrijkste rivaal, de uit het niets opgekomen Japanse immigrantenzoon Alberto Fujimo ri, kreeg bijna 30 procent. Opiniepeilingen wijzen uit dat Fujimori eind mei de tweede ronde royaal wint. Bovendien hebben de regerende Aprista-partij, die 18 pro cent van de stemmen haalde, en Verenigd Links (IU) en Socialis tisch Links (IS), die samen tien pro cent haalden, al aangekondigd dat ze Fujimori zullen steunen. Naast Vargas Llosa heeft ook Fre demo bij de gelijktijdig gehouden verkiezingen voor het parlement bij lange na geen meerderheid gehaald Zelfs als hij tot president wordt ge kozen, zal hij daarom geen regering kunnen vormen die steunt op een parlementaire meerderheid. Inmiddels gaat het geweld in Peru gewoon door. De maoïstische guerrillabeweging Sendero Lumi- noso (Lichtend Pad) heeft woens dagavond in Peru langs de hele kust een massaal bomoffensief uitge voerd. Door aanslagen op de stroomvoorziening werd heel Lima in het donker gezet en kwam een politieman om het leven. Op tal van andere plaatsen in het 900 kilometer lange kustgebied ontploften vrijwel gelijktijdig bommen. Lichtend Pad wil op die manier de presidentsver kiezingen saboteren. SPIONAGEZAAK - Twee hoge Westduitse ambtenaren zijn op ver denking van spionage voor de DDR gearresteerd. Het gaat om een werk nemer van het ministerie van bui tenlandse zaken en om een beambte van de grensbewakingsdienst. meer Walesa's charisma en zijn ver wachte voortvarendheid bij het doorvoeren van hervormingen en het wegsturen van de Sovjet-troe pen. Anderen zeggen hem liever als president binnen constitutionele perken te houden dan hem als een "dictator van Gdansk" te laten los lopen. Tegenstanders achten Walesa au toritair, onberekenbaar en hebben liever premier Mazowiecki als pre sident. Ze zijn bang dat Walesa ge weld niet zal schuwen, en vinden dat hij geen verantwoordelijkheid neemt voor wat hij zegt. van onze volkeren in een Europees huis. Een gemeenschappelijk Duits parlement moet dit in een verdrag vastleggen". Konrad Weiss van Bondgenoot schap 90 riep de afgevaardigden op in stilte de slachtoffers te herden ken. En ze stonden op. Van de com munisten Gysi en Modrow. via de sociaal-democraten Meckel en Schroder tot de rechtse vertegen woordigers Ebeling en Diestel. Luisteren Na een zwak, maar heel democra tisch begin, koos de DDR voor het eerst een vrije regering, die nu moet bewijzen dat zij meer in haar mars heeft dan de simpele aansluiting met de Bondsrepubliek. Het rege ringsprogramma duidt er al op dat Bonn nog een aardige kluif kan krij gen aan De Maizière en zijn ploeg. Voorop in het voorwoord van het regeerakkoord staat dat de sociale verworvenheden van de DDR veilig moeten worden gesteld, dat het recht op werk in de Grondwet moet worden verankerd en dat de mone taire unie alleen tegelijkertijd met een sociale en economische ver bond kan worden afgesloten. Daar-, naast gaat deze grote coalitie slechts akkoord met het Navo-lidmaat- schap van het verenigde Duitsland zo lang er geen gemeenschappelijke Europese veiligheidsstructuur is. Volgende week wil premier De Maizière zijn regeringsverklaring afleggen. Zijn CDU-collega Helmut Kohl, die in Oostenrijk probeert flink wat kanseliersponden kwijt te raken, zal ongetwijfeld zeer zorg vuldig luisteren. Historische eerste zitting democratisch parlement wordt chaos Hans Modrow (l) feliciteert zijn opvolger De Maizière met diens verkie- :ing tot minister-president. -- (fotoEPA)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7