'Positieve actie laat bedrijfsleven koud' Reden van afkeuring vaak psychisch Winkels in badplaatsen al jaren langer open Nieuwe crisis dreigt in FNV Vervoersbond Kabinet biedt graanboeren 'enig geld' VRIJDAG 13 APRIL 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Geen animo voor congres over vrouwen en migranten AMSTERDAM (ANP) Het bedrijfsleven is nauwelijks geïnteresseerd in de positie van vrouwen en werknemers van buitenlandse afkomst. Voor een groots opgezet symposium over positieve actie binnen het bedrijfsleven, dat door de gemeente Amsterdam wordt ge organiseerd, hebben zich tot dusver slechts 50 deelnemers gemeld, terwijl er 2000 kandida ten waren aangeschreven. Volgens W. van der Kolk van de Ka mer van Koophandel bewijst dit dat het bedrijfsleven niet is geïnteres seerd in het verkleinen van de ach terstand die vrouwen en migranten hebben op het gebied van werkgele genheid. Verbaasd is hij echter niet. Het gebrek aan belangstelling ligt niet zozeer aan het onderwerp, zo vermoedt hij. De probleem is vol gens hem eerder de organisator, de gemeente Amsterdam, die het lich tend voorbeeld op positief actiege bied zou moeten zijn, maar het niet Groot offensief tegen handel in illegale telefoons GRONINGEN (GPD) - Met inval len in zeven bedrijven in Gronin gen, Uithuizen, Amsterdam en Til burg heeft het ministerie van ver keer en waterstaat gisteren een of fensief geopend tegen de handel in niet PTT-goedgekeurde telecom- municatie-apparatuur. Het gaat vooral om telefoontoe stellen, faxen, telefooncentrales, te- lefoonbeantwoorders en draadloze telefoons, Deze apparatuur is wel vaak voorzien van het blauwe keur merk maar voldoet niet aan de wet geving. een 'voorkeursbeleid'. Het stadsbe stuur streeft er naar om 44 procent van de ambtenaren uit witte vrou wen te laten bestaan, 11 procent uit zwarte vrouwen en 10 procent uit zwarte mannen. De balans: in 1989 was nog geen kwart van de ambtenaren vrouw. Het aantal etnische minderheden is onbekend. Registratie naar afkomst vindt pas sinds begin dit jaar plaats, maar is niet verplicht. Dat betekent dat de gemeente nauwelijks een methode heeft om de effectiviteit van het eigen voorkeursbeleid te testen. Toch vindt Van der Kolk dwin gende maatregelen niet noodzake lijk. "Uit een onderzoek van een or ganisatiebureau in opdracht van de gemeente is duidelijk gebleken dat bedrijven al aan positieve actie doen, het ook belangrijk vinden. Maar ze willen geen convenanten (akkoorden) sluiten, zich niet vast pinnen op regeltjes". Die conclusie moest wethouder J. van Duijn van economische zakeh tot zijn spijt afgelopen maandag ook trekken. De ondertekening van een convenant tussen werkgevers, werknemers en de gemeente over de aanpak van de langdurige werk loosheid ging op de valreep niet door omdat het bedrijfsleven af haakte. A. Mungra van het coordinatiebu- reau minderhedenbeleid van de ge meente is zeer teleurgesteld over de geringe respons tot nu toe en noemt het afketsen van de ondertekening van het convenant al evenmin hoopgevend. "En dat terwijl de for muleringen heel, heel genuanceerd Het bedrijfsleven neemt een hou ding aan van 'Komt tijd, komt raad', oordeelt Mungra. "Als ze mensen nodig hebben richten ze de blik op Oost-Europa. Dat vind ik raar. We zitten hier met veel mensen die aan de bak moeten". Het is nog niet ge lukt om het bedrijfsleven daarvan te overtuigen, concludeert Mungira. "We hadden graag iemand van Schiphol willen hebben, of Heine- ken. Soms hadden we een directeur van een bedrijf zover en dan werd hij door zijn hoofd PR weer terugge floten. Niemand wil het voortouw UTRECHT (ANP) - Het bliijft rom melen in de Vervoersbond FNV. Het bestuur van de bedrijfsgroep water- en wegvervoer heeft de 28.000 leden van de bedrijfsgroep (bijna de helft van het totale leden bestand van de bond) gisteren opge roepen voor het nieuwe bestuur van de bond andere kandidaten te stel len dan door het bestuur van de vakcentrale FNV zijn voorgedra gen. Volgens het bedrijfsgroepsbe- stuur lost het FNV-voorstel de crisis in de bond niet op omdat het zo one venwichtig is dat er sprake is van 'besturing over ons en zonder ons'. Het zegt dat de crisis onnodig wordt verlengd en verscherpt doordat het voorgestelde bondsbestuur niet zal kunnen rekenen op steun onder de leden. Dat de FNV kandidaten heeft voorgesteld is een uitvloeisel van het rapport 'Ongedeeld Verder' dat FNV-bestuurder J. Draijer heeft op gesteld naar aanleiding van een hooglopend conflict binnen de bond. Hij deed daarin aanbevelin gen voor ingrijpende personele, fi nanciële en organisatorische maat regelen. In maart heeft een ruime meerderheid van de bondsraad de ze nota aanvaard. Het grootste deel van de tegenstemmers zat bij 'water en weg'. Het FN V-bestuur wil de huidige bondsvoorzitter, R. Vreeman, even als de bestuursleden J. Koster, G. Ros en W. Waleson, in het nieuwe bestuur laten terugkeren. Daaraan wil het twee vrouwen toevoegen, D. van der Heem (nu districtshoofd Rotterdam) en A. Jongerius (regio bestuurder), alsmede J. Verroen (nu secretaris van de bedrijfsgroep ha vens). In een brief aan de kaderleden zegt secretaris R. van Hengel van de bedrijfsgroep dat hij geweigerd heeft om kandidaat te zijn voor het voorgestelde bondsbestuur dat in mei door de bondsraad moet wor den gekozen. Volgens hem ont breekt daarin evenwicht tussen de partijen uit het conflict. Hij zou wel in een bestuur met een evenwichti ger samenstelling willen gaan zit ten. Het argument dat kwaliteit als eerste vereiste tot de voordracht heeft geleid gaat volgens Van Hen gel niet op. Hij heeft de indruk dat er wordt 'doorgeduwd'. Van Hen gel: "Dat daarmee wederom, en nu door het federatiebestuur van de FNV, een zeer groot deel van de ver eniging wordt geschoffeerd is ken nelijk niet belangrijk". VNO en NCW spreken straks met een mond DEN HAAG (GPD) - De onderne mersorganisaties VNO en NCW Juwelier voor derde keer in cel ZWOLLE (ANP) - De faillisse mentskamer van de Zwolse rechtbank heeft voor de derde achtereenvolgende keer de gij zeling van een failliete juwelier uit Bant (Noordoostpolder) be volen. De juwelier, die zaken in Lemmer en Sneek bezat, wordt ervan beschuldigd dat hij de cu rator in zijn faillissement onvol doende informatie verstrekt om het faillissement af te wikkelen. Verder verdenkt mén hem er van voor grote bedragen aan ju welen aan het faillissement te hebben onttrokken. Gijzeling van gefailleerden, om te voorkomen dat schuldei sers worden benadeeld doordat gefailleerden gelden aan het faillissement proberen te ont trekken, gebeurt niet vaak. Waren de afgelopen maanden actievoerende boeren in Nederland een bijna dagelijks terugkerend verschijnsel, in Oost-Berlijn roert de boer zich nu ook. Daar gingen zij de straat op om te pleiten voor de omwisseling van Oost- in Westmarken in verhouding van 1 op 1. t (foto ap> DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 'enig geld' uitgetrokken voor steun aan de akkerbouw. Minister president Lubbers heeft dit giste ren gezegd na afloop van het kabi netsberaad. Hij voegde er aan toe 'niet te veel verwachtingen te willen wekken'. Het Landbouwschap heeft eerder berekend dat er op jaar basis ongeveer 100 miljoen gulden extra nodig is. Het kabinet heeft gisteren zijn standpunt bepaald over het advies van de commissie-De Koning. Mi nister Braks van landbouw is ge machtigd de zaak verder af te han delen. Lubbers verwacht dat Braks dinsdagavond de Tweede Kamer zal informeren over het standpunt. Dinsdagmiddag heeft Braks over leg met het Landbouwschap over het kabinetsstandpunt. Het kabinet heeft bij de bepaling van zijn oor deel het woensdag gepresenteerde plan van de PvdA voor produktie- beheersing in de graansector be trokken. Lubbers heeft de indruk dat het' plan tenminste een con structieve bijdrage is aan het denk proces hoe tot produktiebeheersing kan worden gekomen. Hij verwacht dat aanzetten tot produktiebeheer sing aan de orde zullen komen tij dens de voortzetting woensdag 25 april van de raad van landbouwmi nisters van de Europese Gemeen schap. Die raad is eind maart in Luxemburg vastgelopen omdat de ministers het niet eens konden wor den over de prijsvoorstellen voor het nieuwe landbouwjaar. Overigens krijgt de regering nog enkele tientallen miljoen guldens terug uit Brussel voor de braakleg gingsregelingen. Het totale bedrag blijft echter benedén de her en der genoemde 60 tot 80 miljoen gulden, waarmee de aanbevelingen uit het rapport-De Koning grotendeels zouden kunnen worden betaald. king na. De twee zullen bij belang rijke beleidsvragen straks dan ook met één mond spreken. De directies van een aantal grote ondernemingen hebben enige tijd geleden de aanzet gegeven tot een nauwer samengaan. Zij meenden dat te veel dubbel-op wordt<gedaan. Een commissie onder leiding van de voormalige president van Shell mr. Gerrit Wagner heeft de samen werkingsmogelijkheden bestu deerd en heeft daarover nu een tus senrapport uitgebracht. stelt een 'protocol verking' voor. Krach tens dat protocol zou een 'orgaan van gezamenlijk overleg tussen de besturen van VNO en NCW' moeten worden ingesteld. Beide besturen zouden een gelijk aantal bestuursle den in dit 'gezamenlijk overleg' moeten benoemen. Het voorzitter schap ervan zal beurtelings moeten worden vervuld door de voorzitters van de twee deelnemende organisa ties. Nieuwe ronde in juridische strijd Asko tegen Aliold HAARLEM (ANP) - De juridische strijd die het Westduitse grootwin kelbedrijf Asko met Ahold voert is een volgende ronde ingegaan. Bij de Haarlemse rechtbank is gisteren het proces begonnen waarmee As ko de uitgifte van preferente Ahold- aandelen wil laten intrekken. Volgens Asko is de uifgifte van de voorrangsaandelen een ongeoor loofd strijdmiddel om haar ver meende overvaller buiten de deur te houden. Ahold staat daarentegen op het standpunt dat er slechts spra ke is van een normale bescher mingsconstructie, die algemeen maatschappelijk is aanvaard. Asko kocht midden vorig jaar van de SHV zonder Ahold in te lichten een belang van ruim 12 procent in Ahold en breidde dit later via aan kopen op de beurs tot 15 procent uit. Kort daarop plaatste Ahold 170.130 preferente aandelen bij een bevriende stichting. Een kort ge ding van Asko om te proberen de onderhandelingen weer op gang te krijgen verloor het Westduitse con cern. De uitspraak van de 'verkorte bodemprocedure' van Asko tegen Ahold is op 12 juni. volg v 11) DEN HAAG (ANP) - Werknemers bij de overheid worden vaak om psychische aandoeningen arbeids ongeschikt verklaard. Bij de over heid nam de psychische afkeuring van 39 procent in 1982 tot 47 procent vorig jaar, bijna twee keer zo veel als voor heel werkend Nederland (inclusief overheid). In 1989 nam het aantal arbeidson geschikten in Nederland met 31.000 toe. Ex-ambtenaren, onderwijsper soneel en militairen maakten van die daarvan bijna 15 procent uit. Dat is anderhalf maal zoveel als de tien procent die deze categorieën uitma ken van de in totaal 845.000 mensen in Nederland die afgekeurd zijn met een uitkering. Zowel bij de Sociale Verzeke ringsraad als op het ministerie van sociale zaken studeren op deze als zorgwekkend beoordeelde ontwik kelingen op het gebied van de ar beidsongeschiktheid. In de toeneming van vorig jaar zit- Kippenslachterij Bij de kippenslachterij Van Miert in Breukelen is gisteren na tussen komst van een vertegenwoordiger van de werkgeversorganisatie Ne- pluvi een akkoord bereikt. Maar de staking, die al twee weken duurt, gaat vooralsnog door omdat een kleine meerderheid van de stakers vóór het akkoord is. Part-time pensioen Het pensioenfonds PGGM (600.000 deelnemers) geeft met ingang van 1 juli part-timers pensioen. Ook wil het bestuur per 1 juli voor oudere arbeidsongeschikten de wao-uitke- ring met 10 procent aanvullen. Bo vendien gaat de pensioenpremie omlaag van 10 naar 9 procent. Drukorder omroep De VARA en de KRO hebben beslo ten de order voor het drukken van hun omroepbladen bij het VNU- concern te handhaven. Over de voorzetting van de order was tussen de omroepen en de VNU verschil van mening ontstaan naar aanlei ding van de deelname van VNU in het RTL-Veronique. Staking kaas De Voedingsbond FNV is gisteren voor de president van de rechtbank in Utrecht onder druk gezet om een einde te maken aan de staking bij de kaaspakhuizen van de Frico in Leeuwarden en Wolvega en die bij NCZ in Meppel. De vakbond stond tegenover de directie van vier noord-Nederlandse zuivelcoöpera- ties en -bonden. GRONINGEN De industrie brengt steeds grotere boomver- plantmachines op de markt en er is kennelijk behoefte aan. De ze machine, aangeprezen als de grootste in Europawerd giste ren in Groningen gebruikt. Hij kan in één hap een kluit met een doorsnede van drie meter aan en verplaatst daarbij 4,5 kubieke meter grond. (foto Steun voor opzetten eigen bedrijfje DEN HAAG (ANP) Mensen met een uitkering die een eigen bedrijfje willen beginnen en geen geld van een bank krijgen, kunnen blijven reke nen op een extra kans op startkrediet van de overheid. Aanvankelijk zou deze regeling uit het Bijstandsbesluit zelfstandigen (Bz) verdwijnen, maar minister Andriessen (economische zaken) en staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken) gaan er vier jaar mee door, zo lieten zij gisteren weten. De regeling is bedoeld voor uitkeringsgerechtigde starters met schulden of gering vermogen of lage inkomensverwachtingen. Jaarlijks starten zo'n 800 mensen met een uitkering met behulp van een krediet. Vorig jaar had 53 procent van de starters die in 1985 met een Bz-krediet (maximaal 25.000 gulden) begonnen nog een bedrijf. Het aantal personen dat er werkte was met 36 procent gegroeid en 82 procent van de onderne mers zag de toekomst van het bedrijf met vertrouwen tegemoet. Ongeveer 800 starters hebben voldoende aan inkomenssteun tijdens de aanloopperiode van hun bedrijfje. 90' procent van de bedrijven die met minder dan 10 mille van start ging in 1985 was vier jaar later verdwenen. ten volgens een eerste raming tus sen de 1500 en 5000 vrouwen die op grond van een uitspraak van de Eu ropese rechter (gelijke behandeling van man en vrouw) vorig jaar aan spraak konden maken op een aaw- uitkering. Dit is een eenmalige ex tra toeneming. Een ander deel van de toeneming met 31.000 in het vorige jaar wordt verklaard door een stijging van het aantal vroeggehandicapten 6,3 procent) met een kleine 5000 en van de gehandicapte zelfstandigen met ruim 2500 8,5 procent). Uit nog niet gepubliceerde gege vens van het ABP blijkt dat van de 10.846 arbeidsongeschiktheidskeu ringen van vorig jaar in de over heidssfeer en bij het onderwijs er zeer veel (6524) leidden tot volledige afkeuring (meer dan 30 procent ar beidsongeschikt). Ruim 3200 men sen werden blijvend arbeidsonge schikt maar herplaatsbaar in een (aangepaste) functie bevonden. Van bijna 9800 (gedeeltelijk) afge- keurden bij de overheid werd vorig jaar de herkomst nagespeurd: 27,5. procent kwam van het rijk, 34 pro cent (inclusief openbaar onderwijs) van de gemeenten en 26 procent van het bijzonder onderwijs. Het onder- Dank zij seizoenwerkers winkels 's avonds en zondag open leitc r het de keiopeningstijden, heeft een selecte groep winkels dat allang geregeld. Al jaren mogen de winkels in bad plaatsen en enkele toeristische cen tra ook 's avonds en in het weekein de open. "In die familiebedrijfjes kun je dan voor 2,50 gulden een peer kopen, die de volgende dag bij de supermarkt voor 1,80 gulden per kilo in de winkel ligt". door Anje Romein beroepen. Wel hebben Amsterdam, voerd. Dat betreft onder meer win- Amstelveen en Rotterdam een paar kels in ziekenhuizen en bij benzine avondwinkels, waar iemand die de stations, hele dag heeft gewerkt ook na zes- T/prvpf sen terecht kan. Voor Amsterdam veuei geldt sinds de jaren dertig al een uit- In plaatsen als Noordwijk, Noord- wijkerhout, Zandvoort, Kijkdui Scheveningen en Domburg ver koopt men al jaren op zondag an sichtkaarten en zandscheppen, maar ook levensmiddelen. Omdat het maar zo'n selecte groep winkels niet alleen bidden, maar ook eten") betreft is daar indertijd weinig op geldt vaak een uitzondering. In 1979 landelijk niveau om te doen ge- zijn in een apart besluit nog een weest. "We hebben er niet over lo- paar landelijke vrijstellingen inge- pen juichen. Wij zijn uit principe zondering. Rotterdam heeft avondwinkels vanwege de internationale haven. Ook bij grensovergangen en bede vaartsoorden ("die mensen willen ADVERTENTIE In de Winkelsluitingswet die in november 1978 in werking trad, is een bepaling opgenomen waarin staat dat ruimere openingstijden mogelijk zijn op grond van plaatse lijke omstandigheden. Zo mogen de winkels in badplaatsen en toeristi sche centra op variabele tijden open na goedkeuring van het ministerie van economische zaken. Dat bete kent niet dat iedere stad met een paar mooie gebouwen een beroep kan doen op deze wet, als zijnde toe ristische plaats. Ook Amsterdam, toch geen klein toeristisch centrum, heeft zich al eens tevergeefs op deze bepaling nou eenmaal tegen. Er kwam wel verzet van onze kant, maar niet in die mate zoals nu", zegt bestuurslid van de Dienstenbond CNV D. Swa- german. "In de meeste plaatsen gaat het om kleine zelfstandigen. Het is de eigen keus- van de ondernemer om 's avonds en in het weekeinde te werken. Veel winkeltjes hebben nauwelijks vast personeel. Dat wordt aangevuld met seizoenwer kers. Die kiezen voor zo'n baantje. Bij de huidige problematiek ligt dat natuurlijk anders". Toch gaat het niet overal om sei zoenwerkers. Als voorbeeld noemt Swagerman een boekhandel op Schiphol (voor internationale lucht havens geldt ook een uitzondering). "Daar is veel gedoe geweest om roosters en ontstond er vaak wrij ving tussen werk en sociaal leven. Er werken veel vrouwen die ook nog een gezin te hebben onderhou den. Ik vind het onjuist om dan te zeggen 'Daar kiezen ze voor'. Voor hen is het geen kwestie van kiezen. Zoals het voor de meeste mensen in deze sector geen keuze is. Je komt nou eenmaal in de detailhandel te recht als je de handelsschool ge daan hebt", meent Swagerman. Seizoenkrachten In het Zeeuwse Domburg zijn de souvenirwinkels van 1 april tot 1 ok tober tot 21.00 uur open, inclusief de zaterdag. De supermarkt blijft op zaterdag na vijf uur en zondag ge sloten. Volgens J. de Voogd, ambte naar voor algemene zaken, is daar ook nooit over geprotesteerd. "De hele kern van Domburg heeft, er vanaf het begin gebruik van ge maakt. Er wordt ook het meest ge werkt met seizoenkrachten. Ieder een weet dat-ie eraan verdient, dus waarom zou je protesteren. Het hoort ook bij het aparte karakter van onze badplaats, die gericht is op recreatie en toerisme. En ook onze Oosterburen, veel bij ons te gast, verwachten niet anders." Het zelfde geluid komt uit Sche veningen en Zandvoort. Ook daar weet men niet beter of de winkels zijn in het toeristenseizoen tot 22.00 uur geopend. Over protesten is in de archieven niets te vinden. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken: "Dat is het merkwaardige van de huidige com motie. Veel werknemers werken al lang op andere tijden, dat is netjes in de cao geregeld. En ik weet dat veel winkelpersoneel dat nu protes teert in het hoogseizoen wel 's avonds werkt. Daar deed men nooit moeilijk over". (pag. 15: Lcidsc winkels enkele uren dicht door acties) wijs, zowel openbaar als op levens beschouwelijke grondslag, springt er derhalve als verreweg de grootste categorie (de helft of meer) uit. Van het totale ABP-bestand is ongeveer veertigprocent bij het onderwijs werkzaam. Een jaar geleden heeft de Tweede Kamer bij de toenmalige bewinds lieden van onderwijs al aangedron gen op een onderzoek naar de om vang en oorzaken van de grote mate van arbeidsongeschiktheid in het onderwijs. NKF op zoek naar partners, Fokker vergroot winst DELFT (ANP) - De elektriciteits- en telecommunicatiekabelprodu- cent NKF Holding uit Delft, met een grote vestiging in Waddinx- veen, vindt zich ofidanks de samen werking met de Finse Nokia Cables toch nog te klein voor de Europese markt. Daarom zijn de bestuurders van de voormalige Philips-dochter op zoek naar partners. Dit heeft vice-voorzitter A. Appel gisteren tij dens de presentatie van het jaarver slag bekendgemaakt. Begin dit jaar is de samenwerking tussen Nokia en NKF Holding defi nitief tot stand gekomen. Nokia heeft inmiddels bijna 51 procent van het NKF-aandelenkapitaal overgenomen. Tot nu toe profiteert NKF nog van een gesloten binnen landse markt. Van de totale omzet van 470,8 miljoen gulden en een be drijfsresultaat van 58,9 miljoen gul den in 1989 werd ruim 78 procent af gezet op de Nederlandse markt. Het resterende gedeelte door de af scherming van de thuismarkten niét naar de Europese landen. NKF moet het vooral hebben van landen als Indonesië en Turkije die door middel van Wereldbanksubsi dies kabelprojecten starten. De Eu- ropese eenwording zorgt nu al voor een verhevigde concurrentie en een toenemende druk op de prijzen, vooral in de sector van de communi catiekabels. Door middel van ingrij pende reorganisaties in het afgelo pen jaar is NKF volgens eigen zeg gen erop voorbereid. Fokker Fokker heeft haar winst vorig jaar verdrievoudigd zo heeft de vlieg tuigfabriek gisteren bekendge maakt. De nettowinst bedroeg over het afgelopen jaar 42,4 miljoen gul den tegen 13,3 miljoen over 1988. Gezien het nog bescheiden resul taat heeft het bestuur besloten de hele winst aan de reserves toe te voegen. Fokker ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet, ook al omdat de orderportefeuille op het ogenblik 10 miljard gulden groot is. De omzet steeg vorig jaar met 36 procent van 2,1 miljard gulden tot 2,8 miljard.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5