Ontspanning gaat aan Zuid- Azië voorbij Schreeuwers worden het eerst gehoord 'Toch plaats voor vijfde predikant' Tzzmzzzm REPOBTAGE i VRIJDAG 13 APRIL 199d ARNHEM - De bezuinigingsopera ties in gezondheidsland lijken ach ter de rug. Er is, zij het mondjes maat, weer wat geld te verdelen in de zorgsector, die jarenlang als de grote verspiller te boek heeft ge staan. Maar de vraag is of dat geld altijd wel op de goede plaats terecht komt. Voorzitter J.P.M. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid is daar niet zo ze ker van. Overigens wijst hij de be schuldigingen, dat de gezondheids zorg in het verleden te veel geld heeft opgesoupeerd, van de hand. "Dat hebben we met z'n allen zo ge wild". door Rob Hirdes Wie het hardst schreeuwt, wordt het eerst gehoord. Dat mechanisme vormt de kurk, waarop actiegroe pen doorgaans drijven. Ook in de gezondheidszorg. Pressiegroepen in de zorgsector hebben door hoog van de toren te blazen niet zelden het daarmee beoogde doel bereikt. Maar daar staan grote groepen men sen tegenover, die dat soort moge lijkheden niet of minder hebben en als gevolg daarvan in de kou blijven staan. Zij zijn de slachtoffers, ver scholen achter de knelpunten in de gezondheidszorg. Hendriks vindt dat meer aan dacht moet worden besteed aan een evenwichtiger verdeling van de geldmiddelen. Ook wil hij dat het kabinet nog voor dit jaar vijfhon derd miljoen gulden uittrekt om zo spoedig mogelijk iets aan die knel punten te kunnen doen. Hendriks noemt het een ernstig manco, dat de gezondheidszorg zo enorm in stukken is verdeeld. Hij is dan ook van oordeel dat het hele or ganisatiepatroon meer op één lijn moet worden gebracht. "Het zijn nu allemaal vakjes, waarbij het maar al te vaak ont breekt aan de noodzakelijke dwars verbindingen. Zet alleen maar eens de diverse soorten van hulpverle ning op een rij en bedenk daarbij dat de koek slechts éénmaal kan worden verdeeld. Elke groep vecht voor zich om een zo groot mogelijk stuk van die koek binnen te halen. En op is op". Als voorbeeld van een knelpunt noemt hij de zwakzinnigenzorg, waarbij honderden ouders de dupe worden. Zij kunnen hun kind niet in een inrichting geplaatst krijgen, hoewel de thuissituatie daar alle re den voor geeft. "Het gaat hier vooral om mensen - en dat zijn er velen -, die van meet af aan hebben gezegd zo lang mogelijk thuis voor hun kind te willen blij ven zorgen. Als eenmaal het punt is bereikt dat het echt niet meer vol is te houden, krijgen ze straf voor de opofferingen, die ze zich jaren heb ben getroost". "Een ander willekeurig voor beeld. Er zijn dagelijks duizenden mensen, die - met permissie - ver rekken van de pijn en in de gezond heidszorg een vergeten groep vor men. Ik weet niet of we daar direct morgen iets aan kunnen doen. Maar ik vind wel dat ze meer aandacht verdienen dan op het ogenblik aan ze wordt besteed". Mondjesmaat Hendriks meent, dat er inmiddels wel weer wat financiële ruimte is om aan die en tal van andere knel punten in de gezondheidszorg tege moet te komen. "Ik ben tenminste blij dat mét dit nieuwe kabinet het ombuigen in de zorgsector is afgelo pen. Dat er zelfs weer, zij het mond jesmaat, enige ruimte is geschapen. Dat betekent dat een scharnierpunt is bereikt in het beleid van negatief nu terug naar positief'. Die constatering brengt hem ei genlijk automatisch op de enorme kostenstijgingen van weleer binnen de gezondheidszorg en de daarop volgende reactie. "Daarbij kom je op een heel cruciaal punt; wat mag de gezondheidszorg kosten? Hoe hoog kan de vlieger worden opgela ten? Volgens Hendriks kan niet wor den ontkend, dat er een periode is geweest waarin de kosten van de zorg formidabel stegen. "Denk maar aan de jaren '60, '70. Dat waren jaren met geweldige stijgingen. Van Hendriks: 'Een groot deel 1 publiek heeft een te hoge verwach ting van de gezondheidszorg en de geneeskunst'. (foto gpd» wel 25 procent. Maar die hebben we met z'n allen voor een deel zelf ge wild. Door bij voorbeeld de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten Een van de consequenties daar van was het ontstaan van het ver pleeghuiswezen. In dat verband hebben we in betrekkelijk weinig jaren iets van 35.000 tot 40.000 bed den gecreëerd. Als u even de reken som wilt maken wat een bed in een verpleeghuis kost en de uitkomst vermenigvuldigt met het totale be stand, dan kom je tot een van de oorzaken die hebben geleid tot die enorme kostenstijging van des tijds". -Die stijging van kosten heeft me nigeen aangegrepen om te roepen, dat het zo niet langer kon. De ge zondheidszorg kreeg het audium van de grote verspiller. Er werd ge sproken over een medische mafia en er werd met pek gegooid. Hendriks: "Ik zal de laatste zijn om te zeggen, dat niet hier en daar iets bezuinigd kon worden. In mijn tijd als staatssecretaris heb ik wel eens gepleit om het wat rustiger aan te doen. Maar het beeld van de grote verspiller dat werd opgehangen, was niet het mijne. Het zat 'm in nieuwe investeringen, waarbij we niet moeten vergeten dat wij door de bank genomen in ons land be schikken over een aantal modern ingerichte ziekenhuizen. Of dat er zoveel moeten zijn, laat ik in het midden, maar ook daar heeft een kabinet vanuit die jaren toestemming voor gegeven. Als ik onze voorzieningen bijvoorbeeld vergeljjk met die in Engeland, dan zitten ze daar toch met een aanzien lijke achterstand op dat punt. Want laten we wel met elkaar afspreken; ondanks alle feilen die er misschien aankleven, hebben wij een ver schrikkelijk goede gezondheids zorg in ons land". -Zonder verleden geen heden, laat staan een toekomst. Wat heeft die toekomst voor veranderingen in petto? Hendriks: "Laten we eens kijken naar de toekomstige zorgverzeke ring. Een systeem van een verzeke ring bedenken, is niet zo moeilijk. Maar daarbij komt al onmiddellijk het probleem van de distributie van de gelden om de hoek kijken. Waar besteed ik die gelden aan? Begrijp ik staatssecretaris Si mons goed, dan wil hij toch een stukje marktwerking in het toe komstige systeem invlechten, waar bij de verzekeraars in onderhande ling moeten treden met de aanbie ders van de zorg. Daar ontstaan dus gesprekken over tarivering, over hoeveel specialisten, hoeveel spe cialismen, waarbij de verzekeraar zich al in de loop der jaren een in zicht heeft verworven over de no den en behoeften in de onderhavige regio's". "Wat je straks dus zeker zult krij gen, is een gesprek over hoe lang een patiënt voor een bepaalde in greep in het ziekenhuis moet liggen en welke specialismen al dan niet bedreven moeten worden. Om nou maar een open deur in te trappen: het zal nooit zo worden dat we hart- chirurgie in elk ziekenhuis gaan be drijven". Overplaatsing "De consument zal er aan moeten wennen, gelet op de contractuele verhoudingen die er komen, dat straks niet overal nog alles voorhan den is. Maar als hij hulp nodig heeft, krijgt hij die hulp. Ook al brengt dat wellicht overplaatsing voor hem met zich mee. Maar is dat nou alle maal zo dramatisch?" Hendriks zegt soms wel eens te moeten lachen als hij bij voorbeeld de discussies over hartchirurgie de afgelopen twintig jaar nog eens in zijn herinnering oproept. "Ook in ons land moest terwille van de be reikbaarheid een aantal hartchirur- gische centra komen. Niet dat ik dat nu zo grappig vond, maar voordien hadden we een luchtbrug en hoewel men het misschien niet zo prettig vond, stapte men erover heen en vloog naar Houston en naar Genève om geopereerd te worden. Dan moeten we hier niet al te veel zaniken als we voor bepaalde din gen nu ook eens dertig tot veertig kilometer van huis zouden moeten. Want waar hebben we het dan ei genlijk over". Aids "Hoewel we natuurlijk soms ook wel weer eens worden teleurge steld. Op het moment dat we alle in fectieziekten onder de knie hebben, worden we ineens met aids gecon fronteerd. En daar kunnen we nog niks op vinden ook. Dat zijn teleur stellingen, waarbij we moeten er kennen dat het menselijk leven ein dig is. Hoe groot de achting voor het medisch kennen en kunnen ook is". "Er zijn grenzen, waar we op het ogenblik nog niet overheen kunnen reiken en die zullen altijd blijven. Ik heb wel eens het gevoel, dat een groot deel van het publiek eigenlijk ook een te hoge verwachting heeft van de gezondheidszorg en de ge neeskunst. Zo hoog, dat die ver wachtingen eigenlijk niet gehono reerd kunnen worden". Herv.-geref. kerkeraad Leiderdorp: LEIDERDORP - De gezamenlijke kerkeraad van de her- vormd-gereformeerde kerkgemeenschap Leiderdorp heeft in principe besloten de vijfde predikantsplaats voor maximaal zes jaar te handhaven. Daarmee komt de raad terug op het in grijpende bezuinigingsplan van 1987. Ruim twee jaar geleden aan vaardde de gezamenlijke kerke raad een beleidsplan van het col lege van beheer, dat was geba seerd op weinig rooskleurige fi nanciële vooruitzichten, gezien de vergrijzing van de gemeente. Besloten werd de Hoofdstraat- kerk te verkopen (het gebouw is inmiddels eigendom van de Gere formeerde Gemeente) en de vijf de predikantsplaats te laten ver vallen. Na "uitvoerige en diepgaande discussie" heeft de gezamenlijke kerkeraad zijn besluit herzien, zo laat voorzitter J. W. A. Bruins de gemeente weten in het kerkblad 'Ontmoeting'. Later deze maand zullen de kerkleden tijdens een gemeente-avond over dit besluit worden geraadpleegd; het bezui nigingsplan is indertijd ook pas aanvaard nadat de gemeente was 'gehoord'. In februari maakte de gerefor meerde predikant G. van Loenen (62), van de wijk Hoven, bekeiad dat hij zijn werkzaamheden we gens gezondheidsredenen niet zal hervatten. Met het oog op de komst van de nieuwe hervormde predikant, ds. B. A. M. Luttik- huis, in juni dit jaar, wilde het be stuur van de kerkeraad daarom vorige maand duidelijkheid over de omvang en de grenzen van de wijken. Tijdens de bewuste raadsverga dering legde de wijkkerkeraad van Hoven echter een notitie op tafel, waarin gevraagd werd om toch een opvolger voor Van Loe nen te benoemen. Niet alleen, zo voerde men aan, zijn de financiële vooruitzichten minder ongunstig dan in 1987 was verwacht, ook is het vanuit pastoraal oogpunt van belang om een vijfde 'herder en leraar' in dienst te houden. Deze maand boog de gezamen lijke kerkeraad zich opnieuw over de zaak, nu ook met stukken op tafel van de college van be heer, de predikanten en de andere wijkkerkeraden: het college be aamde de ruimte voor een vijfde predikant, mits jong (dus niet duur); de predikanten bepleitten eveneens een vijfde collega ge zien de werkdruk; de wijkkerke raden van Zijloord, Ouderzorg en Doeswijk waren een zelfde me ning toegedaan. Alleen de kerkeraad van Kerk wijk gaf er unaniem de voorkeur aan om de geplande teruggang naar vier dominees door te laten gaan. De raad kwam met een zo genaamd 'vier-plus-plan': één of meer (betaalde) pastorale mede werkers kunen volgens Kerkwijk voldoende pastorale uitkomst bieden, terwijl de financiële con sequenties minder groot zijn. De gezamenlijke kerkeraad heeft in principe gekozen om als vijde dominee, één van gerefor meerde huize te beroepen. Dat is een praktische keuze, opmdat het beroepen van een hervormde pre dikant kerkordelijk een stuk moeilijker is, terwij hij of zij ook een zwaardere belasting zou vor men. Overigens geeft de geza menlijke kerkeraad toe, dat een hervormde dominee gezien de verhoudingen de voorkeur had verdiend. ROME - Paus Johannes Paulus II heeft gisteravond tij dens een dienst in Rome de voe ten gewassen van twaalf priesters. Op witte donder dag wordt zo traditioneel het 'laatste avond maal' herdahct dat Jezus met zijn twaalf dis cipelen vierde, waarbij Hij de voeten van zijn leerlingen was te. (foto AP) Predikanten in Katwijk zoeken nauwer contact KATWIJK AAN ZEE - De ge- dachte kwam op bij een glas tij dens de informele ontmoeting, die burgemeester Montfrans- Hartman van Katwijk enige tijd geleden had met de plaatselijke dominees: waarom zouden wij el kaar als'collega-predikanten niet wat vaker ontmoeten? Ds. G. J. Zwarts van de Neder lands Gereformeerde Kerk nam het voortouw en heeft zijn colle ga's van alle in Katwijk aanwezi ge kerken uit de 'gereformeerde gezindte', waartoe hij ook de her vormde gemeente rekent, een uit nodiging gestuurd voor een bij eenkomst later deze maand. In het verleden zijn er meer po gingen geweest om een contac torgaan van de grond te krijgen, maar dat "liep niet zo overweldi gend", weet zijn gereformeerde collega ds. P. van der Horst, die sinds 1977 in Katwijk werkzaam is. Het contact bleef jarenlang be perkt tot incidentele ontmoetin gen. Hoe het huidige overleg vorm zal krijgen, is afhankelijk van de wensen van de deelnemers, aldus Zwarts, zelf nu twee jaar aan Kat wijk verbonden. Hij is zelf al heel blij dat de collega's zo positief hebben gereageerd. "Ook de her vormden, dat is in het verleden weieens minder geweest". Het is volgens Zwarts niet zo vreemd dat juist een dominee van een kleine Katwijkse kerk de uit nodiging heeft verstuurd. "Juist in zo'n situatie loop je de kans je wat geïsoleerd te voelen. Bij de hervormde predikanten speelt dat veel minder". Het predikantenoverleg heeft wat Zwarts betreft als doel "onbe grip en vooroordelen" weg te ne men, "zonder verder enig oecu menisch doel". Pleidooi voor Sila. De Protes tantse Werkgemeenschap voor de Partij van de Arbeid heeft een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamerfractie van de par tij om het werk van de Stichting Interkerkelijke Ledenadmini stratie (SILA) mogelijk te maken. Vólgens de werkgemeenschap kan de PvdA het werk van de SI- LA gerust steunen omdat de ker ken met respect voor de wil van hun leden handelen. Willen de ge meente- en kerkleden niet in het bestand, dan zullen de kerken er voor zorgen dat ze er niet in opge- npmen worden. De SILA moet adreswijzigin gen gaan bijhouden voor zeven kerkgenootschappen, die samen zo'n 5 miljoen leden hebben. Dat is nodig omdat binnenkort de re gistratie van de kerkelijke gezind te uit de bevolkingsregisters ver dwijnt. De PvdA heeft eerder al laten weten dat zij zich afvraagt of een automatische koppeling van de bevolkingsregisters met der- den.als de SILA verstandig is. De werkgemeenschap voor de PvdA heeft als voorzitters H. M. Frans- sen en de hervormde hoogleraar dr. H W. de Knijff. Goedkopere vakanties. De werkgroep Diaconie van de sa menwerkende Kerken in de Me- renwijk in Leiden heeft een tele- foonnumer open gesteld voor 1 mensen die wel op vakantie wil len, maar daarvoor niet voldoen de financiële middelen hebben. Voor deze mensen heeft de werk groep informatie beschikbaar over goedkopere vakanties, via bijvoorbeeld het Interkerkelijk Vakantie Woningruilbureau (IWB). Informatie bij Dinah Tuin- hof-Bouw van de werkgroep, tel. 211138. Henk Binnendijk. 'Nu breekt mijn paasei' is het thema waar over Henk Binnendijk zondag spreekt tijdens een samenkomst in de Florahal in Rijnsburg. De 'Revival Singers' uit Katwijk ver lenen medewerking. Aanvang tien uur. Hosanna. Het bekende Leidse Petra Gospelkoor geeft morgen avond een uitvoering van het pas sie-programma Hosanna '90 in de Petrakerk (Hoek Kooilaan-Suri- namelaan). Vier jaar geleden startte de groep met het project, dat door de grote belangstelling (onder meer via radio en tv) sinds dien ieder jaar terugkeert Het concert begint om acht uur en de toegang is vrij. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd tot bij stand in het pastoraat te Vianen (bui tengewone wijkgemeente) H. Jonker emeritus Barneveld; aangenomen naar Hillegersberg (Bergkapelge- meente, part-time) drs. E. H. Zoomers kand. Zoetermeer. Gcref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Vollehove-Kadoelen A. L. Th. de Bruijne Nijverdal. nadat daai het leven ge- J.P.M. Hendriks: velen blijven in gezondheidszorg in de kou staan noorden, of met de boeddhistische democratie Sri Lanka in het zuiden. India is eenvoudigweg niet in staat een normale relatie met zijn kleine buurlanden op te bouwen. Deze problemen duiden echter niet op een onherroepelijke situatie - er zijn ook positieve tekenen waar uit een zekere rijpheid bij beide te genstanders blijkt. In januari van dit jaar, toen het Pakistaanse leger de militaire oefening Zar-e-Nomin hield, de meest omvangrijke mili taire manouevres die het land ooit had gehouden, gaf India geen blijk van bezorgdheid, laat staan van gea- larmeerdheid. Dit was in scherpe te genstelling tot de Indiase legeroefe- ning Brasstacks, die drie jaar gele den bijna leidde tot een regelrechte confrontatie. Uit een recente opiniepeiling is gebleken dat meer dan 60 procent van de Pakistaanse bevolking voor stander is van het aanknopen van economische, culturele en sportie ve betrekkingen met India, on danks de weerzin die er tegelijker tijd bestaat tegen het aanvaarden van wat in Pakistan wordt be schouwd als de Indiase hegemonis- tische aspiraties. Zelfs in de kwestie-Kashmir heb ben de regeringen van India en Pakistan besloten om met elkaar te blijven praten, en om in de bilatera le betrekkingen een zakelijke op stelling te handhaven, die los staat van de sfeer van confrontatie waar de verklaringen van de leiders van beide landen van zijn doortrokken. Zuid-Azië is een goed voorbeeld hoe, ongeacht de veranderingen die het karakter van het internationale politieke klimaat ondergaat, regio nale conflicten die wortelen in his torische erfenissen en verschillende zienswijzen steeds spanning, insta biliteit, en soms ook gewapende conflicten zullen blijven veroorza ken. (Mushahid Hussain is een vooraan staande Pakistaanse journalist) Ook nu de wereld i rust lijkt te worden met de beëindi ging van de Koude Oorlog, de ont manteling van de na de Tweede We reldoorlog ontstane politieke orde in Europa, en een nieuwe relatie tussen de supermachten, blijft er nog een aantal eilanden van span ning bestaan. door Mushahid Hussain In de frontlinie daarvan ligt zuid- Azië, waar eenvijfde van de wereld bevolking een bestaan bij elkaar schraapt dat volgens de moderne beschaafde normen amper mense lijk te noemen is. Evenals het Mid den-Oosten vormt zuid-Azië een van de weinige brandhaarden van de wereld, waar oude regionale riva liteiten ieder moment kunnen op laaien tot binnenlands geweld of conflicten tussen staten. Terwijl Oost-Europa zowel poli tiek als ideologisch een nieuwe weg is ingeslagen en de slepende con flicten in zuidélijk Afrika ëh Mid- dëti-Amerika hun hevigheid verlie zen is tussen India en Pakistan een op luide toon uitgevochten woor denstrijd uitgebarsten. Deze heeft geleid tot éen forse stijging van de pöiitiéke temperatuur tussen twee landen dié zich onderscheiden door de dubieuze bijzonderheid dat ze sinds hun onafhankelijkheid al drie keer mét éikaar in oorlog zijn ge weest. Kashmir Dit keer is de aanleiding een op stand in het omstreden Jammu- Kashmir, een onder Indiaas bestuur staand strategisch gelegen gebied in het noorden van het Aziatisch subcontintent op de grens van In dia, Pakistan en China. Twee van de drie oorlogen - in 1948 en 1965 - gingen ook over Jam- mu-Kashmir, een overwegend door moslims bewoond gebied. Ooit is de bevolking door de Verenigde Na ties beloofd dat ze zich in een refe rendum mocht uitspreken over het land waar men bij wilde horen, In dia of Pakistan. India heeft deze be lofte wel gerespecteerd, maar nooit uitgevoerd. Een referendum is nog steeds de eis van de 12 miljoen mos lims uit Kashmir en hun Pakistaan se sympathisanten. Ook zonder de kwestie-Kashmir is er weinig hoop dat de betrekkin gen tussen India en Pakistan, die in hun beste tijden normaal waren, zich ooit zullen ontwikkelen tot de vriendschap en de samenwerking die het kenmerk zijn van de huidige internationale betrekkingen. Meningsverschillen als over Kashmir worden niet alleen ver scherpt door de opvattingen die het gevolg zijn van eerdere conflicten, maar ook door de verschillende wij ze waarop in verschillende regio's tegen de wereld wordt aangekeken. Zuid-Azië is daarom een van de be langrijkste kandidaten voor een uit barsting van geweld en chaos die al le variëteiten van conflicten in zich bergt. Begin Het verlangen zich af te scheiden, etnische verdeeldheid, religieuze spanningen, zwakke burgerregerin gen die zich nog in een overgangsfa- de politieke en ideologische ver deeldheid in Europa. Binnen de Zuidaziatische context moet echter worden bedacht dat de problemen in dit gebied niet passen in enig traditioneel keurslijf. De spanning in zuid-Azië is geen uit vloeisel van de Koude Oorlog, zoals vroeger is aangenomen. Zij is ook niet meer toe te schrijven aan de Indiase veiligheidstroepen patrouilleren in Srinagar, de zomerhoofdstad van Kaslm daten zijn vermoord. Bij de öiilustén in Kashmir zijn de afgelopen maanden honderden komen. se bevinden, en grote arsenalen conventionele wapens vormen de ingrediënten voor instabiliteit. Ook de militaire aspecten van de twee belangrijkste rivalen in zuid- Azië - India en Pakistan - geven wei nig aanleiding tot optimisme over de mogelijkheid tot snelle oplossin gen of de bevordering van de vredé. India, met zijn bevolking van 800 miljoen zielen, beschikt over het op drie na grootste parate leger ter we reld; de militaire uitgaven beslaan ongeveer 3,5 procent van het bruto nationaal produkt. Pakistan heeft een bevolking van meer dan 100 miljoen mensen, en besteedt onge veer 6,7 procent van het BNP aan militaire uitgaven. Beide landen beschikken over in eigenland ontwikkelde korte-af- standsraketten: de Indiase Prithvl werd in maart 1988 met succes be proefd, Pakistan testte in februari van het vorig jaar met succes de Hatf. Beide raketten hebben een be reik van bijna 300 kilometer. India heeft echter in twee opzich ten een militaire voorsprong - het heeft als eerste van de landen die niet over kernwapens beschikken een met kernenergie aangedreven onderzeeboot, en het is na China het eerste Derde-Wereldland met een eigen middellange-afstandsraket: vorige zomer werd de Agni getest, met een bereik van 2500 kilometer. Kernwapens Achter dit militair vermogen in con ventionele bewapening staat, naar algemeen wordt aangenomen, in beide landen het vermogen om kernwapens te produceren. Moge lijk zal deze al snel aan het licht tre den in de vorm van een Aziatische versie van het afschrikkingseven- wicht dat zolang centraal stond in verschillende regeringsvormen, zoals vroeger het geval was met de democratie India en Pakistan waar een militaire dictatuur heerste. Ook zijn de spanningen niet lou ter het gevolg van tweespalt tussen moslims en hindoe's, want als dat het geval was had India uiterst har telijke banden moeten hebben met het hindoeïstische Nepal in het

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2