De terugkeer van de Golden Boy Harm Kuipers: 'Dit zal 'm tegenvallen' Zwemlegende Mark Spitz wil bewijzen dat het sportleven niet ophoudt bij 40 Gross:'Rentree gaat ten koste van uitstraling' PAGINA 22 VRIJDAG 13 APRIL 1990 Onder het motto dat elke leeftijd de puberteit is van een iets oudere leeftijd, keert Mark Spitz als veertigjarige terug in het zwembad. De reacties op zijn rentree variëren. De één verklaart hem voor gek, de ander kan alleen maar sympathie opbrengen voor de poging. Feit is dat de Amerikaan nu alweer zes maanden serieus bezig is en zich aan niets of niemand stoort. "Ik leef weer", zegt hij. "Ik wil bewijzen dat het leven niet ophoudt na je dertigste of veertigste levensjaar". Spitz veroverde op de Olympische Spelen van 1972 in München zijn status van levende legende, door op de zeven afstanden waarin hij uitkwam zevenmaal te zegevieren, en alle gouden plakken meteen wereldrecord te versieren. Hij is daarmee de meest succesvolle olympische sporter ter wereld. Gevoegd bij de twee gouden medailles die hij in 1968 veroverde, bedraagt zijn totaal negen olympische eerste plaatsen. Als het aan de Amerikaan ligt, schroeft hij dat aantal over twee jaar in Barcelona op tot tien. De 100 meter vlinderslag aldaar moet hem écht onsterfelijk maken. Een interview op een bank in het park van Beverly Hills. door Karei Jansen Handig manoeuvreert Mark Spitz zijn witte Range Rover tussen de kris-kras geparkeerde Rolls Roy ces, Jaguars en Lamborghini's door. Het is op deze tijd van de ochtend, even voor half elf, een drukte van jewelste in het park van Be verly Hills. Vader zit op kantoor alweer urenlang te zwoegen op een nieuwe film- prent of een lucratieve zakentransactie, moeder vindt vlak voor de vroege lunch nog even tijd om kind en oppas af te zet ten bij dé speeltuin. De haute couture kleding, het type wagen en de omliggen de tot in detail geïmiteerde Engelse land huizen verraden dat dit een van de meest exclusieve wijken in Los Angeles moet zijn. Inwoner Mark Spitz hijst zich temid den van al dit vertoon van macht en rijk dom moeizaam uit de glimmende ter reinwagen. De wereldberoemde snor is inmiddels verdwenen, de haardos ver toont al enkele grijze plukjes, maar de kleding van de zwemmer is hetzelfde ge bleven. Witte, korte broek en sokken, een lichtblauw poloshirt en een zonne bril met reflecterende glazen. "I feel like shit", laat de olympische legende meteen weten. "Ik voel me waardeloos". De 40- jarigfe sloft naar 'zijn' bank in het park waar hij al zijn interviews pleegt af te werken. Terroristen Van ontdooing is de eerste minuten geen sprake. Mark Spitz is de avond daarvoor teruggekeerd uit Hawaii voor filmopna men met een Japanse cameraploeg en is 's ochtends met een dikke keel èn een verkeerd been uit bed gestapt. "Ik heb in het vliegtuig naast rokers gezeten", geeft ook hij uiting aan de Amerikaanse hetze tegen nicotine-gebruikers. "Ik heb zo'n strot. Of het is een pure verkoudheid, dat kan ook. Daar heb ik in geen twee jaar last van gehad. Misschien is het nu wel mijn tijd". Mark Spitz zwijgt. Zijn blik dwaalt af naar het park, waar bejaarde, joggers, met walkman, in lila-tinten hun conditie op peil trachten te houden. Het tempo ligt laag, evenals dat van Mark Spitz van daag. De vraag over zijn Joodse afkomst wordt op koud ijs gezet. "Ja, ik ben een Jood. Ik erken het, ben er best trots op, maar daar houdt het mee op". In 1972, enkele uren nadat 'Mark de Shark' (zoals zijn bijnaam toen luidde), zijn zevende gouden plak had binnenge haald, vielen Arabische terroristen het olympische dorp van München binnen. De actie kostte het leven aan zeventien "Er is veel onderzoek verricht naar de verhouding tussen prestatievermogen en leeftijd", zegt arts/fysioloog Harm Kuipers (42). "Daaruit is gebleken dat met name de hartprestatie vanaf het dertigste levensjaar sterk achteruit gaat. Na je veertigste krijgt de spier kracht een knauw en neemt het maxi male zuurstofvermogen af, waardoor het ontwikkelen van snelheid onher roepelijk zal verminderen. Voor het duurwerk misschien nog niet zo'n pro bleem, wel voor de kortere afstand. Spitz zal het merken. De come-back zal hem vies tegenvallen". "En dan heb ik het nog niet eens over het mentale gedeelte", aldus de wereld kampioen schaatsen van 1975. "De meeste ex-topsporters die ik heb ge sproken en onderzocht, zijn blij dat ze er vanaf zijn. Het heilige vuur ont breekt en dat. bepaalt nou net het ver schil tussen succes en wanhopig bezig zijn. Ik verwacht niet dat Spitz al deze barrières kan nemen". Mark Spitz terug in het water: "Ik leef weer". n, elf Israëlische sporters, een po litieman en de vijf terroristen. Mark Spitz, vanwege zijn prestaties in de Mün- chener Schwimhalle en zijn Joodse af komst door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken als mogelijk doelwit beschouwd, werd gedwongen het land onmiddellijk te verlaten. Achttien jaar later, gezeten op een bank in het park van Beverly Hills laat hij dat drama liever niet nog een keer de revue passeren. Ondanks de kritiek die destijds op zijn hoofd neerdaalde vanwe ge de plotselinge aftocht. "Hoe moeilijk het toen voor me was om te vertrekken", herhaalt Spitz de vraag. "Heel makke lijk, ik stapte in het vliegtuig en was weg. Naar Londen. Wat had ik moeten doen? Niemand wist wat er precies aan de hand was. De veiligheidsmensen hakten voor mij de knoop door. Ik had daar geen pro bleem mee. Het zwemprogramma was afgelopen. Ik had waarvoor ik was geko men. Het waren radicalen, ik was een sportman van 22 jaar. Ik vertrok, zoals me was opgedragen". Miljoenen Spitz had, waarvoor hij was gekomen. Hij zette direct na München een punt achter zijn carrière. Het Grote Geld lok te. De zeven gouden medailles, die in Westduitsland gepaard gingen met even- zovele wereldrecords, moesten in klin kende munt worden omgezet. En dat lukte. De posters van de Amerikaan en zijn eremetaal gingen met miljoenen te gelijk over de toonbank. Spitz tekende reclamecontracten, werd sportcommen- tator voor ABC en verscheen, tegen beta ling, in vrijwel alle talk-shows in Ameri ka waarbij zijn optreden als tandarts (een studie die Spitz na '72 afbrak, red.) in het destijds fameuze tv-programma van Bob Hope als een hoogtepunt werd be schouwd. De Golden Boy, ooit het vervelendste jongetje van de klas en tijdens de Spelen van 1968 nog uitgejouwd door zijn ploeg genoten, zag zijn veertienjarige loopbaan beloond wórden met een fiks gevulde bankrekening. Zijn inkomsten pal na München worden geschat op zo'n vijf tien miljoen gulden. Zelf laat hij in het midden welk bedrag hij aan zijn histori sche zevenklapper heeft overgehouden. "Ik heb het goed gedaan. In ieder geval beter dan welke olympische atleet dan ook". Feit is dat Mark Spitz zijn rentree in de zwemwereld zelf financiert. Met een beetje 'hulp', dat wel. Binnen nu en een maand zal een 'groot Amerikaans be drijf een sponsor-overeenkomst wereld kundig maken. Het concern mag zich ge lukkig prijzen. Nu al, pas luttele maan den nadat Spitz zijn come-back aankon digde en het bassin weer indook is de zwemmer wereldnieuws. Logisch. Wat Spitz wil doen, is nog nooit eerder ver toond. In februari verraste zijn vrouw Suzy hem met een verrassings-party vanwege zijn veertigste verjaardag. Over twee jaar wil hij op het startblok staan in de finale van de 100 meter vlinderslag in Barcelona. Mark Spitz is dan 42 jaar. Een oude sportman, vergane glorie, gênant bijna, maar toch: Spitz is serieus. Bloed- ïen", blijkt hij plotsklaps ma ling te hebben aan zijn opgezette keel. "Eens een scepticus, altijd een scepticus, zeg ik maar. Als ik naar een half gevuld glas kijk, is dat glas voor mij voor de helft gevuld. Voor anderen is het halfleeg. Be grijp je? De mensen houden van zeker heden, daarom zijn er ook die het maar niks vinden waar ik nu mee bezig ben. Het leven biedt geen zekerheden. Ook mijn rentree niet. Ik ben net zo benieuwd naar het resultaat als wie dan ook ter we reld. Dit is een nieuwe horizon. Iemand van mijn leeftijd die weer begint. Het gaat om de kick, niet om een zoektocht naar de fontein van de jeugd. Ik wil niet weer 22 zijn. Het gaat erom dat het leven niet ophoudt na 30 of 40. Er is altijd een kans om iets nieuws te beginnen". Experiment "Ik zie het toch om heen", zegt Spitz dan. "Een huis, een gezin, de auto staat voor de deur en men slaapt in. De dro men zijn verdwenen. 'You run out of to morrows', er is geen uitdaging meer. Mijn rentree is met name voor die men sen een interessant experiment. En voor mezelf een exclusief onderzoek van mijn eigen fysieke en mentale mogelijkheden. Kan een atleet, die achttien jaar geleden aan de top stond, en sindsdien goed voor zijn body heeft gezorgd, als een soort worp terug in de tijd zich >veer oppeppen om dat niveau weer te halen? Ik heb me zelf driejaar de tijd gegund om die vraag te beantwoorden". Het fysieke gedeelte lijkt vooralsnog geen handicap te zijn. Zwemcoach Ron Ballatore van de UCLA, de grootste uni versiteit van Californië, ontving de ve- Zonder de be roemde snor is hij bijna onher kenbaar. dette een half jaar geleden met open ar men in zijn studentenselectie. De eerste trainingen waren hoopgevend. Spitz raakte achterop wanneer de groep 300 meter vrije slag afwerkte, maar eindigde constant in de middenmoot wanneer de laatste 200 meter op de vlinderslag wer.d overgeschakeld. "Ik doe wat de rest doet", aldus Spitz. "Ik krijg geen aparte behandeling". Precies wat hem aanspreekt. "Mijn li chaam reageert goed. In het begin duur de het herstel na een training al langer dan nu. Ik ging op bed liggen, en dat was het. Nu kom ik fluitend thuis. De machi ne is weer op gang gekomen. Het levens ritme van de zwemmer ook. Ik sta vroeg op, let op het eten en lig er 's avonds om tien uur, half elf in. Als je het doet, zo heb ik mijn vrouw en zoon voorgehouden, dan moet je het ook goed doen. Aanvan kelijk verklaarden ze me voor gek, nu le ven ze voor honderd procent met me mee. Ze begrijpen wat ik wil bewijzen. Daarom maken ze geen enkel probleem van dat aangepaste levensritme. Benieuwd "Er wa Spitz in Beverly Hills: "Nee, ik zou nooit tegen Spitz willen zwemmen. Je kunt alleen maar verliezen". Een medische keuring was niet aan Mark Spitz besteed. "Wie zou ik kunnen gelo ven? Er is geen dokter op deze aarde die ervaring heeft met iemand die doet wat ik nu doe. Ik sta onder constant toezicht van een fysiotherapeut, dat volstaat. Ik ken mijn eigen lichaam als geen ander. Bovendien heb ik het niet op artsen. Toen ik rond mijn twintigste last had van een enorme rugblessure, heb ik er drie geraadpleegd. Ze raadden me allemaal een onmiddellijke operatie aan. Het her stel zou volgens hen zes maanden duren. Ik ben mijn eigen weg gegaan. Fysiothe rapie voldeed, volgens mij. Negen weken later lag ik alweer in het water. Dat is me altijd bijgebleven. Ik herstel sneller dan wie ook. Toen, en nu nog. Last van mijn rug heb ik altijd al gehad. Ook in '72 ja. De verhalen dat ik mijn laatste finale in München, de 100 vrij, niet durfde te zwemmen zijn onzin. Het was mijn rug die me zorgen baarde". Spelletje "Natuurlyk", geeft Mark Spitz toch toe, "was zeven uit zeven; zeven medail les in zeven disciplines mooier dan zes uit#zeven. Mijn hersens gingen een spel letje met me spelen. Omdat ik wist dat ik het kon, omdat ik op alle afstanden we reldrecords had gezwommen heb ik toch doorgezet. Daar ligt trouwens ook het verschil tussen mij en Matt Biondi (vijf voudig olympisch kampioen van Seoul '88, red.). Hij was in Korea gedwongen, door slechte adviezen, zoveel nummers te zwemmen als maar mogelijk was. Dat waren er ironisch genoeg zeven. De ver gelijking met Mark Spitz was dus al snel gemaakt. Hij had het in zich, maar faalde omdat hij niet op alle nummers de beste was. Is mij ook overkomen in '68. Veel poeha vooraf, ik riep uit dat ik zes gou den plakken zou halen en kwam gedesil lusioneerd met twee plakken thuis". Met het noemen van de naam van Matt Bidndi schakelt Spitz zelf over op de ca tegorie mensen die zijn rentree als lach wekkend beschouwt. Biondi bijvoor beeld sprak enige tijd geleden veelzeg gende woorden toen hij verklaarde dat 'Spitz aan een come-back werkt, maar niemand hem nog ooit heeft zién trai nen'. Dat soort uitlatingen doet Spitz zijn zonnebril afzetten. De kraaiepootjes aan de zijkant van zijn ogen zijn nu duidelijk zichtbaar. De rimpels van een lichaam op leeftijd. De reactie op Biondis woorden straalt evenwel jeugdig vuur uit. "Twee weken geleden heeft hij naast me in de auto gezeten, Biondi (Spitz tikt heftig met zijn wijsvinger naast zich op de bank). We hebben samen getraind op de UCLA, hii, Tom Jager (wereldrecord houder 50 vrij) en ik. Hij heeft me nu wel zien zwemmen. Alleen had hij dat bewijs niet nodig. Hij kent me, als ik iets zeg, dan meen ik het ook. Ik vraag me dan ook af waarom-ie destijds zo heeft gerea geerd. Misschien is hij wel nerveus. Mis schien worden ze allemaal wel nerveus. Ik zou zelf ook niet tegen Mark Spitz wil-1 len zwemmen". En zich verplaatsend in de huid van zijn tegenstanders: "Als hij inderdaad zo snel zwemt als hij denkt dat-ie weer kan gaan, dan is het bizar om je tegen iemand van die leeftijd uit de naad te moeten werken. Bovendien: hoe moet je je op peppen voor de wedstrijd? Hij is een blijft een oude man van 42, zelf ben je rond de twintig. Dat werkt dus in mijn voordeel. Biondi heeft daar waarschijn lijk al over na lopen denken". Barcelona In zijn gedachten staat Mark Spitz al in de olympische finale in Barcelona. De ty pisch Amerikaanse benadering van de sport is qok hem niet vreemd. 'Think po sitive, and you'll get there'. Denk posi tief, en je komt er. "Het is zo simpel", ver klaart Spitz zijn keuze om zich louter en alleen op de 100 meter vlinderslag te con- centreréh, de afstand waarin hij tien jaar j lang wereldrecordhouder was. "Ik heb me altijd op meerdere evenementen moeten concentreren. Nu richt ik me op één nummer, dat op zich is al een verade ming voor me. Bovendien is de 100 vlin der de afstand waarin de tijden het minst zijn geevolueerd. In "72 zwom ik 54,72 se conden, daar had ik in '76 en '80 ook goud mee behaald. Nu staat het wereldrecord op 52,84. Geen onoverbrugbare kloof, zo lijkt me. Nee, de 100 vlinder is niets spe ciaals voor me. Mensen hebben me altijd gevraagd welke discipline ik het liefst zwom. De disciplines die ik win, zei ik dan. Daar sta ik nog steeds achter". Mark Spitz zal waarschijnlijk pas in augustus of september van dit jaar voor de eerste keer uitkomen in een wed strijd. Lucratieve uitnodigingen voor exhibitie-rondjes tegen bijvoorbeeld Matt Biondi (Japan bood 100.000 dollar voor dat treffen) wimpelt hij argeloos af. "Het gaat me niet om het geld, ik ben niet bezig met een publiciteitsstunt". Om de zelfde reden weigert hij met zijn zeven plakken van München op de foto te gaan. Ook daar is door bedrijven een klein for tuin voor geboden. Spitz laat ze rusten in de kluis van een bank in Los Angeles. De enige die al het goud mocht aanschou wen was vorig jaar zoon Matthew, die met de versierselen om zijn nek door zijn vader op de foto werd vereeuwigd. "Een aparte gewaarwording. Ik had ze veer tien jaar niet meer gezien". De tijd van Spitz komt nog. Eerst bij de Amerikaanse trials in het voorjaar van '92, waar hij bij de eerste twee op de 100 vlinder moet eindigen, en als dat is ge lukt, in Barcelona. Op jacht naar zijn tiende olympische medaille. "Als ik er in slaag me voor de Spelen te kwalificeren, dan haal ik de finale zeker. En wie weet wat er dan allemaal mogelijk is. Nie mand van die jongens ,zal over zoveel routine beschikken als ik. Ik ben in mijn carrière al 27 keer naar het olympische startblok gelopen. Die jongens mis schien één keer, in de serie van die dag. Wat doet leeftijd er op zo'n moment nog toe? Je bent er, het gaat er alleen nog om wie zijn zenuwen het beste in bedwang kan houden. Op zulke momenten zal al tijd de routine, mijn routine de doorslag geven". Haat Mark Spitz ziet zijn toekomst vol opti misme tegemoet. Het is verbazingwek kend uit zijn mond, de mond van een veertigjarige te vernemen dat hij zich nu al zorgen maakt over de massale aan dacht van de media in Barcelona. "Dat zal het grootste probleem worden. Ze zullen me geen seconde met rust laten. Ik vraag me echt af of ik in het olympisch dorp moet gaan wonen. Voordeel is in ie der geval dat de 100 vlinder al op de twee de of derde dag wordt gezwommen. Ik kan arriveren, zwemmen en weer weg wezen. Net als in '72". "Het is grappig"', schiet Spitz dan in de lach. "Het is nu een komen en gaan van journalisten. Vlak voor de Amerikaanse trials wordt die cyclus herhaald, en als ik het red een maand na dato weer. In Bar celona hebben jullie me misschien niets meer te vragen. Yeah, jullie zullen de an dere zwemmers overladen met vragen over Spitz. Die gasten zullen mij haten. En zichzelf. Nee, ik zou nooit tegen Mark Spitz willen zwemmen. Je kunt alleen maar verliezen". Michael Gross, de Duitse zwemvedette die met zijn machtigé vlinderslag olym pische-, wereld- en Europese titels bin nenhaalde, reageert zeer sceptisch op Spitz' inspanningen. "Ach, het is best een leuk idee van hem", aldus 'de Al batros'. "Maar hjj zal het nooit redden. Het zou al een wonder zijn wanneer Spitz er in slaagt zich in de Amerikaan se ploeg te zwemmen. In de VS is dat nog moeilijker dan je te kwalificeren voor een A-finale tijdens de Olympi sche Spelen. Hij krijgt te maken met te genstanders die twintig jaar jonger zijn dan hij. Zouden die niet extra gestimu leerd zijn wanneer er een man van rond de veertig naast ze op het startblok staat? Kom nou, dit is gedoemd te mis lukken. Ik vind dat Mark Spitz hier nooit aan had mogen beginnen. Op de ze manier haalt hij de geschiedenis overhoop, en dat gaat ten koste van de uitstraling die hij zeker op mij had".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22