Leidse winkels uren dicht als protestactie 'Doelstelling Al Mizan ten dele bereikt' NS moeten eigen problemen maar oplossen 'VAM is wel heel erg duur' ®uöilicutos Gemeenten de dupe van nieuwe regeling Heerma VRIJDAG 13 APRIL 1990 Prijs voor uitvinder van eerste kunstnier LEIDEN - Prof.dr. W. J. Kolff (79) krijgt op 18 april in het Gorlaeus la boratorium in Leiden de Federa- prijs 1990. Hij krijgt de prijs voor zijn baanbrekend werk op het ge bied van nierdialyse-apparatuur en andere kunstorganen zoals het kunsthart. De in Nederland-geboren Kolff studeerde geneeskunde in Leiden en ontwikkelde tijdens de Tweede Wereldoorlog de eerste kunstnier ter wereld. Na zijn vertrek naar de VS in 1950 ging hij verder met de ontwikkeling van kunstorganen. LEIDEN De actie van de FNV in winkelcentrum De Kopermolen in Leiden tegen ver- ruimming van de winkelsluitingstijden is gistermiddag een succes geworden. Niet alleen legde het personeel van Albert Heijn het werk voor twee uur neer, ook de Kortimarkt, Zee man, een sportzaak en een schoenenzaak gingen voor enige tijd 'plat'. Blokker bleef wel open, maar FNV-leden beletten winkelend pubhek de doorgang. Later op de'middag werd de actie verplaatst naar de winkels aan het Bevrijdingsplein in Leiden. Winkelend publiek werd bij de ingang i ger werken kan echt niet. Kom straks mao inde AH door FNVe 'terug". s tegengehouden: Mevrouw Even na tweeën gistermiddag stap- zonderlijke winkels. "Jongens, te een groep FNV-leden de winkel werkt het niet. De van AH in de Kopermolen binnen. "Dit is een actie tegen de verrui ming van de winkelsluitingstijden. De winkel gaat dicht", schalde het -Rlnb-b-pr Hwarq door de megafoon. De reactie bij het -DlOKKei u Wctl b winkelend publiek was er voorna- mëlijk een van verbazing. Boos was, op een enkeling na, niemand. "Jam- zaak Blokker de winkels moeten wel de kans krijgen zich bij de actie aan te sluiten", ver maande een FNV'c r dat ik het net tref. Ik had bleem. In eerste instantie wilden 'de Universiteiten gaan tijden colleges niet aanpassen LEIDEN - Het vroeger of later be- woordvoerster van de Verenigde niet moeten proberen om de wereld Minister Ritzen begint volgende ginnen met colleges ten in verband met de invoering de openbaar-vervoerskaart studenten is geen oplossing on volle treinen in de spits te vermij den. De Nederlandse Spoorwegen denken op die manier het vervoer beter te kunnen spreiden iversitei- Samenwerkende Nederlandse Uni versiteiten (VSNIJ) gisteren ir tie op het voorstel van de NS te 69 steden het onderwijs voor mid- der E. Mackay delbaar en hoger beroepsonderwijs en opuniversiteiten een half ui vroeger of later te laten beginnen. Volgens de woordvoerster blijkt te draaien. De spoorwegen moe- week met het overleg met de be ten zich aanpassen aan de markt en trokken onderwijsorganisaties over niet andersom", aldus woordvoer- de mogelijke verschuiving van de deHBO-raad. aanvangstijden. niddag de paasboodschappen wil- dames' van Blokker best meesta len doen, maar ja, ik kom straks wel ken. Een aantal van hen had het t- terug". Een wat oudere dame vond shirt al aan, toen de bedrijfsleider het maar niks: "Mensen eisen te- op het toneel verscheen. "Meneer genwoordig maar. Rechten kennen Blokker heeft beloofd om niet later ze beter dan plichten". dan zes uur te sluiten. In de keuken Een minuut of tien na de oproep hangt een brief daarover, opgesteld waren alle klanten door de kassa en door jullie eigen ondernemings- trok het personeel de actie-t-shirts raad. Van mij mogen jullie staken, aan. De enkeling die principieel te- maar de consequenties zijn voor jul- gen staken was, trok zich in de kan- lie zelf'. Op een vraag van een in op- tine terug. De werkonderbrekers perste twijfel verkerend winkel- i enthousiast dat veel de pas in zetten. Als een blik semschicht trok de rij door de af- •ersiteiten en sutdentenbonden uit de berekeningen van de NS dat oelen er niets voor. Men vindt dat slechts 2 procent van de studenten aan een universiteit met een open baar-vervoerskaart in de spits gaat reizen. "Een dergelijk ingrijpend verzoek staat niet in verhouding tot de NS zijn eigen problemen moet oplossen. De vrees van de NS, dat er ver voersproblemen ontstaan, wordt trouwens niet door de universitei- dat percentage", aldus de woord ten gedeeld. Het aantal studenten voerster, die bovendien vraagte- dat door de invoering van de jaar- kens zet bij het onderzoek van de kaart tijdens de spitsuren van de NS. Het wijzigen van aanvangstij- me- den is volgens haar een erg ingewik- een kelde zaak vanwege het intensieve gebruik van collegezalen. De VSNU wil best met minister Ritzen van onderwijs over het voor stel van de NS praten, maar de orga nisatie denkt dat hooguit plaatselij ke maatregelen enig nut hebben. De woordvoerster wijst er op dat de meeste studenten aan universitei ten in de buurt van hun universiteit wonen en dus niet met de trein naar colleges komen. "Voor het hbo en het mbo ligt dat anders". Ook het hoger beroepsonderwijs is niet van plan om de NS tegemoet te komen. "Wij vinden dat de NS "Titels niet beschermd' LEIDEN De academische ti tels drs, mr ert ir gaan hun wette lijke bescherming verliezen. Al leen de doctorstitel (dr) blijft be schermd. Minister Ritzen van onderwijs wil de Wet op het hoger onder wijs en wetenschappélijk onder zoek in die zin wijzigen. De be windsman sluit daarmee aan op de regels zoals die in het buiten land gelden. ALKMAAR/HAARLEM - De pro vincie Noord-Holland zal haar vuil na de sluiting van de vuilverbran dingsovens in Alkmaar en Zaanstad waarschijnlijk niet naar de VAM in Wijster brengen. De provincie Drenthe vraagt voor het vervoer en het storten ongeveer 200 gulden per ton meer dan normaal. Gedeputeer de De Boer van Noord-Holland vindt dat een 'onaanvaardbare ho ge' prijs. De provincie Zuid-Holland, die een deel van hét huisvuil eveneens naar Wijster wil afvoeren, heeft geen problemen met het tarief. "De kosten zijn inderdaad hoger dan we tot nog toe voor de verwerking kwijt waren. Maar we vinden dat geen punt", stelt de Zuidhollandse milieugedeputeerde Van der Vlist. Veel andere mogelijkheden om het huisvuil kwijt te raken dat overblijft als de Leidse vuilverbranding dichtgaat, heeft de provincie niet. In Noord-Holland ligt dat anders, zo blijkt uit de woorden van De Boer. Het Noordhollandse provin ciebestuur bekijkt of er andere op lossingen voor het vuil gevonden kunnen worden, 'zo mogelijk bin nen de provinciegrenzen'. THAISE BELANGSTELLING VOOR ORCHIDEE Hoofdarrangeur Aart Vogel en zijn schare medewerkers kre gen gisteren veel lof toege zwaaid voor de smaakvol inge richte orchideeëntentoonstel- ling in de Hortus Botanicus in Leiden. Handelsattaché Chai- wat Intrachatorn van de ambas sade van Thailand, vervanger van de door griep gevelde am bassadeur, opende in bloemrijk Engels de tentoonstelling. Thai land exporteert veel orchidee ën. De export naar Nederland loopt jaarlijks in de miljoenen. De handelsattaché kondigde aan, dat er in januari 1992 een groot congres over orchideeën in Thailand wordt gehouden, waarvoor ook vannuit ons land veel belangstelling bestaat. Sa men met zijn marketing-mana ger mevrouw Van Kempen be keek hij geruime tijd de exposi tie. De expositie aan het Rapenburg is tot en met dinsdag te bezich tigen. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag van tot 20.00 uur. (foto Jan Holvast) de ondernemingsraden en de FNV besloten. Een werkrooster mag pas worden gewijzigd als de OR er mee instemt. te meisje of staken tot ontslag of loon- inhouding zou kunnen leiden, zei de bedrijfsleider: "Tsja, geld krijg je niet. Dat moet je maar bij die me neer van de FNV halen". De twijfel was gezaaid en de be drijfsleider stuurde ze allemaal naar achteren om koffie te drinken. Blokker bleef open, maar met een paar stevige dames en heren van de FNV op de drempel kwam er nie mand in. "Menéér Blokker is niet bereid met ons een afspraak te ma ken over sluitingstijden, dus moet hier de zaak ook plat", aldus een FNV'er. Intussen was het in het anders zo rustige winkelcentrum lichtelijk chaotisch geworden. Tientallen mensen in actieshirts van het FNV, af en toe oorverdovend lawaai als er een rijtje kreten werd geslaakt en overal maar dan ook overal stom verbaasd kijkend winkelend pu bliek. Een deel van de FNV-mensen vertrok aan het eind van de middag naar het winkelcentrum op het Be vrijdingsplein om daar de AH plat te leggen. De 'olievlek-werking' in dit centrum was minder, maar ook hier spreekt de FNV van een prima resultaat. Tevreden De FNV toonde zich na afloop van de actie, om vier uur gingen de win kels weer open, zeer tevreden. "Al leen de actie bij de AH was gepland. Dat is wel even wat meer geworden. Prima natuurlijk. Ze moeten maar weten dat na zes uur open echt niet kan". Vandaag en morgen komt het personeel niet in actie. Voor volgen de week dreigt de FNV evenwel met echte stakingen. Tegelijkertijd heb ben de ondernemingsraden van 45 winkelbedrijven, waaronder AH, Maxis, de Bijenkorf en V D een ander wapen in de strijd. De onder nemingsraden zullen gebruik ma ken van het instemmingsrecht, zo is gisteren tijdens een overleg tusssen Meisjes, die goed kunnen leeren en nu onlangs de Lagere School hebben verlaten, kunnen geplaatst worden in de eerste klasse aan de Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen al hier. Adres: Rapenburg, bij Me juffrouw Hardenberg. Door een Rijksveldwachter te Leiderdorp is proces-verbaal op gemaakt tegen J.v.d.H, wonende in de Weipoort te Zoeterwoude. wegens het laten loopen van een hond zonder muilkorf op den openbare weg. Dr. Nansen, de bekende Groenland reiziger, zal het vol gend jaar weder een verken ningstocht naar de poolstreken ondernemen. Met een opzettelijk daartoe ingericht stoomschip volgt hij denzelfden weg, welke de ongelukkige „Jaennette" volgde op hare reis door de Behringstraat naar de Oost-Si berische eilanden. Vijftig jaar geleden: Inde gemeentezaal te Valken burg zou de jaarvergadering ge houden worden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Nadat het bestuur en één lid een half uur hadden gewacht en er geen leden meer opkwamen, is het be stuur onverrichterzake huis waarts gekeerd. De secretaris en de penningmeester, de heren P.J. van Duijn en H. van Iterson, hebben voor hun functies be dankt. Het hooi, dat iemand te Al phen had weggenomen, werd een dure geschiedenis voor den staat. Dat bleek gisteren bij den Haagschen politierechter. Vol gens een schatting vertegen woordigde het hooi een waarde van 90 cent. Maar het was nu eenmaal diefstal en dus werd het een strafzaak. En met verdachte kwamen nog drie getuigen uit Alphen naar Den Haag. Ieder een stond klaar om het jnisdrijf af te handelen, behalve de offi cier van justitie. Hij bleek niet over een dagvaarding te be schikken.... Het gevolg was dat de zaak werd aangehouden. Alle betrokkenen komen een volgen den keer weer naar Den Haag. Meteoriet pas dinsdag te zien LEIDEN - Mensen die een stuk je van de Glanerbrugse meteo riet willen zien, kunnen niet tij dens de paasdagen maar pas ko mende dinsdag in Leiden te recht. Conservator C. Arps kon digde gisteren aan dat het Leids Nationaal Natuurhistorisch museum een deel van deze me teoriet, die vorige week zater dag in een woning nabij Ensche de insloeg, dit weekeinde aan het publiek wilde tonen. In zijn enthousiasme had Arps echter even over het hoofd gezien dat het museum met de Pasen dicht is. Mensen die niet tot die tijd kunnen wachten, moeten naar Amsterdam. Een ander deel van de meteoriet wordt daar wel tij dens de paasdagen geëxposeerd in het planetarium nabij Artis. De steen zal later öp verschei dene andere plaatsen in het land nog te zien zijn. Als alle wetenschappelijk onderzoek achter de rug is, zullen de ver schillende delen van de steen definitief naar het Nationaal Natuurhistorisch museum in Leiden komen. Drie miljoen minder voor stadsvernieuwing Eindredacteur Jos Everaers houdt het na vijf jaar voor gezien Winkelpersoneel steunt FNV in strijd tegen latere sluiting LEIDEN - Na vijf jaar houdt Jos Everaers, eindredacteur van Al Mizan het voor gezien. Hij draagt de eindverantwoordelijkheid over. Everaers heeft aan de wieg gestaan van dit Nederlands-Marokkaanse maandblad, dat in eerste instantie was bedoeld om Marokkaanse jongeren journalistieke scholing te geven. Die doelstelling is uiteindelijk niet helemaal gehaald. door Annemiek Ruygrok Vijf jaar en ettelijke tonnen ge meentelijke subsidie later, is het maandblad een redelijke krant geworden. Weliswaar nog steeds afhankelijk van de gemeente Lei den (anderhalve ton subsidie per jaar), maar men staat toch op het punt om commerciëler en dus fi nancieel onafhankelijker te wor den. Voor Everaers ("Door dat re gelen en oganiseren kwam ik haast niet aan schrijven toe") een móói moment om op te stappen. "Al Mizan kan weer even door gaan. De subsidie is voor een half jaar geregeld. En de Stichting Werkgelegenheid schakelt een bureau in dat een marktonder zoek gaat doen. Bekeken wordt of we meer advertenties kunnen krijgen en of we ook folder- en lesmateriaal kunnen gaan maken. Tenslotte hebben we prachtige apparatuur in huis die we opti maal moeten gebruiken". Everaers hoopt dat zijn opvol ger, Lex Loos, de toekomst met "iets meer dan de onzekerheid waarmee ik altijd gewerkt heb" tegemoet gaat. "Als dat marke ting-plan er is, hoop ik dat na de *Jos Everaers: "Ook al gaat Al Mizan commerciëler werken, dan kan de gemeente de subsidie niet ineens stop zetten". (foto Wim Dijkman) zomervakantie marktgerichter gewerkt kan worden. Maar als de uitkomst is dat Al Mizan meer geld kan verdienen en de Stich ting Werkgelegenheid bereid is een extra kracht voor commercië le doeleinden in te zetten, dan lijkt het me kortzichtig als de ge meente meteen stopt met de sub sidie. Willen ze het bestaansrecht van Al Mizan uittesten, dan moe ten ze er zeker een jaar aan vast plakken. En dan nog denk ik dat de subsidie niet inééns kan wor den teruggedraaid. Dat moet ge leidelijk gebeuren". Nieuwe plannen en initiatieven kwamen volgens Everaers de laatste vijf jaar moeilijk van de grond. "Dat werkt demotiverend. Doel Dan zat ik weer een nota te schrij ven om vervolgens maandenlang het antwoord van de gemeente af te wachten Het doel waarvoor Al Mizan in eerste instantie werd opgericht, het scholen van Marokkaanse jongeren, is niet echt uit de verf gekomen. "Na twee jaar kreeg je de omslag. We moesten constant laveren tussen scholing en de kwaliteit van de krant. Toen na twee jaar mensen nog steeds geen betaald werk in de journalistiek vonden, hebben we ons er bij neergelegd. De journalistiek is een opleiding op hbo-niveau. En hier zitten jongeren met een paar jaar mavo of lts. Dan is zo'n oplei ding toch niet haalbaar". "Toen zijn we ons op de krant zélf gaan concentreren, om die goed te maken. De scholing van jongeren is Uiteindelijk maar ge deeltelijk gelukt. Een is er regis seur geworden bij de migranten- tv in Den Haag, een ander doet ra diowerk voor de NOS". Everaers is van mening dat ook gemeentelijke overheden meer van de mogelijkheden van Al Mi zan gebruik moeten maken. "Per soneelsadvertenties voor lager geschoolden, daar leent het blad zich uitstekend voor. Het speer puntenbeleid van veel gemeen ten is erop gericht meer migran ten in dienst te nemen. Laten ze dan kijken waar je je doelgroep kunt opzoeken. Zo'n Marokkaan se eindredacteur van Al Mizan staat met twee benen in zijn sa menleving". In Leiden wonen en leven 1500 Marokkanen. In vijfjaar tijd is Al Mizan gegroeid naar een betaalde oplaag van 1100 exemplaren. Die worden niet alleen in Leiden, maar ook daarbuiten verspreid. Zou het mogelijk zijn dat Al Mi zan op den duur behalve artikelen in het Arabisch ook Turkse verha len gaat bevatten? "De Marok kaanse en Turkse cultuur liggen wel ver uit elkaar", meent Everaers. Eerder denkt hij aan de verspreiding van een Turkse ver sie van voor migranten belangrijk foldermateriaal. "De mogelijkhe den voor een Turks-Marokkaanse krant zijn er. Maar je raakt op die manier toch een stuk eigenheid kwijt. Wellicht is het mogelijk een paar Turkse pagina's in Al Mizan in te passen. Maar daar durf ik niet volmondig ja op te zeggen". REGIO Meer dan veertig Zuid hollandse gemeenten komen dit jaar met een gat van in totaal 2,8 mil joen gulden te zitten. In 1991 loopt het tekort zelfs op tot 4,6 miljoen. Door de beslissing van staatssecre taris Heerma (volkshuisvesting) om de subsidieregeling voor verhuis kosten over te hevelen naar het stadsvernieuwingsfonds gaat meer dan de helft van die gemeenten er fors op achteruit. In Zuid-Holland zou volgens die subsidieregeling dit jaar 4,6 miljoen gulden beschikbaar moeten komen, maar via het stads vernieuwingsfonds wordt dat slechts 1,8 miljoen. Tot de gemeenten die er in 1990 een ton op achteruit gaan behoren Wassenaar en Voorschoten. Kat wijk, Noord wij kerhout, Oegstgeest, Nieuwveen, Leiderdorp, Warmond, Boskoop en Rijnsaterwoude gaan dit jaar allemaal voor vele tiendui zenden guldens het schip in. Volgend jaar wordt Leiderdorp voor een ton gedupeerd, Katwijk en Ter Aar voor een bedrag tussen de 75.000 en 100.000 gulden. Hillegom, Oegstgeest. Wassenaar, Voorscho ten, Noordwijk, Alkemade, Bos koop, Leimuiden. Hazerswoude en Nieuwveen worden volgend jaar enkele tienduizenden guldens ge kort. Het probleem heeft twee kanten. Allereerst gaat de subsidieregeling uit van verhuiskosten die voort vloeien uit het aantal daadwerkelijk te verbeteren woningen, terwijl de gemeenten uit het stadsvernieu wingsfonds een bijdrage volgens een verdeelsleutel ontvangen. In de tweede plaats heeft de staatssecre taris een eenmalige korting op de subsidie toegepast om zijn begro tingsproblemen op te lossen. De ge meenten betalen het gelag. Provinciebestuurder P. van Heemst voor volkshuisvesting en stadsvernieuwing stelt in een reac tie vast dat de provincie dit jaar de gemeenten geen handreiking kan doen. "De gemeenten zullen zelf een mouw aan de eventuele proble men moeten passen. In 1991 is er wèl een mogelijkheid om voor spe cifieke knelpunten bij verhuis- en herinrichtingskosten een tegemoet koming te verstrekken", aldus Van Heemst. Hij vindt het geen stijl dat Heerma de gemeenten dubbel pakt. "Eerst past hij onverhoeds een kor ting toe en vervolgens treft hij geen overgangsregeling. Achter die te korten zitten wèl mensen die erop rekenen dat ze een bijdrage krijgen bij de uitvoering" van woningverbe tering". Inmiddels heeft de provincie de staatssecretaris gevraagd alsnog een oplossing te bieden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15