Sa» LEIDEN Economische dynamiek uit regio ontbreekt in Leiden' Brill maakt weer winst LEIDSCH DAGBLAD 12 73 31 College-onderhandelingen in een beslissend stadium Evenwichtige Matthaus Ex Animo: stemproblemen LEIDEN - Boekhandel en Drukke rij E.J. Brill in Leiden heeft in 1989 een nettowinst geboekt van 117.000 gulden. In 1988 leed het bedrijf nog een verlies van bijna 2 miljoen gul den, waarin begrepen een reserve ring van een bedrag van 1,2 miljoen voor speciale voorzieningen. Brill schrijft de verbetering van het resultaat toe aan stijging van de brutomarge op de omzet en reorga nisatie van de dochterondernemin gen in het buitenland die vorig jaar na veel commotie binnen het be drijf is doorgevoerd. Aandeelhouders wordt een divi dend van vier procent voorgesteld. Over 1988 werd niets uitgekeerd, maar kregen aandeelhouders een boek. Brill draaide enkele jaren achter een verlies. Die financiële proble men leidden toen tot het vertrek van president-commissaris Van der Beugel en directeur Backhuys. Nadat een deskundige ernstige tekortkomingen in de organisatie had aangetoond, eisten de aandeel houders het vertrek van de volledi ge raad van commissarissen, die zij amateurisme en onoplettendheid verweten. Die motie van wantrou wen haalde overigens geen meer derheid. Op de jaarvergadering van 13 juni wordt drs. F.H. Pruyt. interim-di recteur, voorgedragen als statutair directeur van Brill. Pruyt nam de zaken waar na het aftreden van dr. W. Backhuys in 1988. Mr. J. Kist wordt voorgedragen als commissa- Pechweek voor inbrekersduo LEIDEN - Voor twee Leidse inbre kers van 17 en 25 jaar is deze week slecht verlopen. Werden zij in de nacht van dinsdag op woensdag op heterdaad betrapt bij een poging tot diefstal van een lelijk eend in de Goejestraat, vannacht werden zij te gen vier uur betrapt met gestolen kratten bier en een plastic tas vol met kippebouten en chocolade. Zij werden daarover aangesproken door surveillerende agenten. Zij be kenden de spullen te hebben gesto len bij slagerij De Roode aan de Kraaierstraat. VRIJDAG 13 APRIL 1990 Aart van Bochove, nieuwe fractievoorzitter CDA die 'niet zo nodig hoeft' Aart van Bochove, het is een naam die weinig Leidenaars iets zegt. Toch zal dat spoedig veranderen. Want hij wordt waarschijnlijk de nieuwe fractievoorzitter van het CDA. dat een college aan het vormen is met PvdA en Groen Links. Hij wordt daarmee de opvolger van Joop Walenkamp, die waarschijnlijk een vvethouderspost zal bekleden in het nieuwe college. Een portret van een 33- jarige nieuwkomer in de Leidse politiek. LEIDEN "Ik kan me de luxe permitteren om te zeggen dat ik niet zo nodig hoef. Toen ik twee jaar geleden naar Leiden kwam. was ik niet van plan weer politiek actief te worden. Maar een jaar ge leden ging de telefoon. Het was de CDA-afdelingsvoorzitter Driessen, die vroeg of ik het raadslid uit Groningen was en of ik in de raad wilde. Ik heb er een paar weken over nagedacht en be sloten het doen. Ik heb vrij ambi tieloos tegenover mijn kandidaat stelling voor de gemeenteraad ge staan. Het had me absoluut niet kunnen schelen als het bestuur of de ledenvergadering mij had ge passeerd. Ik hoefde niet zo no dig". door Henriy van Egmond Van Bochove is beleidsonderzoe ker bij Research voor Beleid. Hij doet vooral onderzoek naar de ar beidsmarkt in de meest brede zin van het woord. Van Bochove stu deerde in Groningen en werd op zijn achttiende politiek actief. Eerst in de Arjos, de jongerenbe weging van de ARP, later in het CDJA. "Door de jongerenbewe ging werd ik ook kandidaat ge steld voor Provinciale Staten in Groningen. In 1982 kwam ik in de Schouwburgaffaire In 1985 kwam Van Bochove ook nog een halfjaar in de Groningse gemeenteraad. Een CDA-wethou- der moest aftreden om de Gro ningse 'schouwburgaffaire'. "Dat was wel komisch. Het is een paar keer voorgekomen dat de verga deringen van de Staten en de raad op hetzelfde moment werden ge houden en ik in beide vergaderin gen het woord moest voeren. Het gemeentehuis is aan de ene kant van de Grote Markt, het provin ciehuis aan de andere kant. In de Staten zat het CDA in de opposi tie, in de raad in het college. Tij dens mijn wandeling over de Gro te Markt veranderde ik dan van een opposant in een gouverne- mentalist". In mei '87 trad hij in dienst van Research voor Beleid, dat zijn kantoor heeft aan de Schiphol- weg. Een jaar later werd hij in Lei den weer politiek actief na het te lefoontje van Driessen. Zo hield hij zich bezig met 'de pen voering van het verkiezingspro gramma'. "De Leidse inkleuring van het programma miste ik, mis ik nog steeds, maar daarvoor heb je mensen om je heen". Hij bestrijdt de opmerkingen van De la Mar (Groen Links) dat het programma van het CDA in Leiden echt progressief is. "De la Mar noet ophouden met het ma ken van die opmerkingen anders gaan mensen het nog geloven ook. De opmerkingen van De la Mar hebben eerder met de toon van het programma dan met de inhoud te maken. Het staat vol met christen-democratische pun ten, alleen de toonzetting is pro gressief. Het is geschreven in het jargon van de moderne stadsbe- Contraproduktief Van Bochove wil ook niet dat hij als progressief of militant wordt afgeschilderd. "Zo'n etiket is con traproduktief. Je wordt gauw een buitenstaander. Als je zo'n etiket krijgt opgeplakt, lijkt het alsof je niet goed zit in een partij. Maar ik zit perfect in het CDA. Ik heb ook tegen raketten gedemonstreerd, maar liep gewoon onder de CDA- vlag". Het feit dat Van Bochove zo kort in Leiden woont en nauwe lijks over wortels in de samenle ving beschikt, ziet hij absoluut niet als een bezwaar, "ik vind het mijn taak om andere dingen toe te voegen. Laat ik twee dingen noe men: ik heb ontzettend veel con tacten, ik kom overal door mijn werk, weet daardoor hoe het el ders loopt. Ik breng ontzettend veel ervaring van buitenaf in. Be halve wortels in de samenleving is die ervaring van buitenaf heel belangrijk. Het tweede ding is dat ik een hele grondige politieke training achter de rug heb. Ik ben niet voor niets sinds m'n achttien de politiek actief'. Van Bochove is inmiddels al wel een beetje beter ingevoerd in het Leidse. Vooral de economi sche en sociale kant boeit hem. "Er is iets raars aan de hand in Leiden. Op de Flevopolder na is de regio Leiden de snelst groeien de regio qua aantal inwoners. Het is een van de rijkste regio's. Veel bedrijfsterreinen, de Bollen streek, kijk naar de hightech-be drijven in Alphen. Midden in die regio ligt het streekcentrum Lei den en dan zie je dat die nieuwe economische dynamiek uit de re gio in Leiden veel minder aanwe zig is". Armoedeproblema- tiek Bovendien, constateert Van Bochove, dat Leiden nog steeds te kampen heeft met een groot aantal mensen dat zich aan de on derkant van de samenleving be vindt. "Ik vind dat die nieuwe econo mische dynamiek in de regio moet verbinden met de armoede problematiek in Leiden. Je moet de economische dynamiek over de gemeentegrens heen brengen, of - het klinkt hard - de mensen uit Leiden naar de activiteiten toe brengen". Het achterblijven van Leiden bij de economische ontwikkelin gen in de regio viel Van Bochove vooral op toen hij als Groninger het Schuttersveld zag. "Dit is toch een zogeheten sub-toploka- tie. Het is een mirakel dat er nog zo'n groot gebied braak ligt". Hij is niet echt achter de oor zaak van de slechtere ontwikke ling in Leiden gekomen. "Leiden heeft nog steeds een slechte naam als investeringsplek. Leiden is niet alert, laat kansen liggen, dat is het beeld dat zelfs in Groningen van Leiden bestond. Beleggers, die ik door mijn werk tegenkom, denken er nog steeds zo over. Ik ben er nog niet achter of dat ligt aan een slecht bestuur, of aan een slechte naam uit het verleden die een eigen leven is gaan leiden". "Het is niet alleen een kwestie van imago. Je moet gewoon zor gen voor goede relaties met het bedrijfsleven. Niet allèèn met het bedrijfsleven, maar vöóral met het bedrijfsleven. Ik ben zelf nogal gecharmeerd van de aan pak in Rotterdam waar het ge meentebestuur en het bedrijfsle ven om tafel zijn gaan zitten om te bekijken welke gemeenschappe lijke belangen men had en wat men daaraan kon doen. Dat heeft tot forse resultaten geleid". "Er zijn taken die de gemeente zelf moet doen, zoals het schoon maken van het milieu. Dat gaat tot nu toe veel te vrijblijvend. De gemeente moet daar een sturende rol in hebben, inclusief sancties. Maar met name op het terrein van sociale en economische zaken moet de overheid niet de preten tie hebben dat zij alles alleen kan doen. Werkgevers, vakbonden maar ook andere partners moeten daarbij worden betrokken". iiBilli m STADSKABEL ^^^LEIDEN V In verband met de verhuizing van de storingsdienst van Stadskabei Leiden is het telefoonnummer van de storings dienst gewijzigd in' Dit nummer geldt voor heel Leiden met uitzondering van de Merenwijk. LEIDEN - De onderhandelingen over een nieuw college van PvdA, CDA en Groen Links zijn in een be slissend stadium gekomen.. De on- derhandelingsdelegatiesj hebben tot diep in de nacht gesproken over de tekst van het collegeprogramma. Vandaag wordt het resultaat voor gelegd aan de drie fracties. Er is nog niet gesproken over de verdeling Zaterdag 5 mei bevrijdingsbal LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal wordt zaterdag 5 mei het jaarlijkse Bevrijdingsbal gehouden. Tijdens het evenement, dat wordt georgani seerd door Stichting Jazz on Sun day, treden de big bands The Bill Baker Orchestra en de Frits Lan- desbergen Big Band op. Daarnaast spelen er twee kleinere combo's waaronder het duo Muusse/Chauf- four en de 11-mans formatie Jump'n Jive met muziek uit de ja ren veertig. Behalve muzikale optredens komt er ook een expositie over on der meer de voedseldroppings van mei 1945 in Leiden en omgeving. Op diverse punten van het gebouw worden videodocumentaires ver toond. De toegangsprijs is 12,50 gul den. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Nic de Tombe, Pieterskerkchoor- steeg 11Ton Janssen, Winkelhof 42 in Leiderdorp; Fielemon, Bevrij dingsplein 1; de VVV aan de Sta tionsweg Twee bejaarde wouwen gewond LEIDEN - Twee bejaarde vrouwen zijn gisteren bij verschillende onge lukken in de stad gewond geraakt. Beide vrouwen werden per ambu lance overgebracht naar het het Academisch Ziekenhuis. Een fietsende 65-jarige dame uit Leiden kwam even na elf uur gis terochtend door onbekende oor zaak ten val op het Christine Bader pad (Stevenshof). Zij liep hoofdlet sel op en vermoedelijk een zware hersenschudding. Op de kruising Lammenschans- weg-Koninginnelaan werd gister middag omstreeks vier uur een 79- jarige Leidse vrouw aangereden door een personenauto, bestuurd door een 20-jarige Leidenaar. De vrouw zou bij het oversteken van de Lammenschansweg niet voldoende hebben uitgekeken. van de portefeuilles. Ook daarover moeten de fracties eerst vergade- Groen Links heeft steeds geëist dat uiterlijk vandaag een akkoord op hoofdlijnen gereed moest zijn. AJs dat raamakkoord niet klaar zou zijn, wilde Groen Links dat er on derhandelingen worden geopend tussen PvdA, D66 en de eigen partij met als doel de vorming van een progressief college. De la Mar, onderhandelaar voor Groen Links, heeft dat standpunt nog niet verlaten. Volgens hem moet er vandaag of uiterlijk morgen een akkoord zijn over het raampro- gramma en de verdeling van de por tefeuilles, dat eventueel na Pasen nog aan de fracties kan worden voorgelegd. "Het kan heel vlug gaan, als de fracties met het raamak koord instemmen. Ik zie program matisch geen grote problemen meer. Maar dan moeten we nog pra ten over de verdeling van de porte feuilles. Daarover hebben we nog helemaal niet gesproken", aldus De la Mar. CDA-onderhandelaar Walen kamp heeft ook nog steeds goede hoop dat de zaak voor Pasen wordt afgerond. De ondgrhandelingsdele- gaties staan achter de tekst, vertelt hij. "De fracties kunnen nu inspre ken. Die inspraakreacties worden vanmiddag door de delegaties ver der besproken en verwerkt. In de loop van de avond moet het rond kunnen zijn". PvdA-onderhandelaar Van Don gen was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. De Matthaus-passion van Bach, uitgevoerd door het Bachkoor Holland onder leiding van Charles de Wolff en het Amsterdams Kamerorkest, met als solisten Ute Frühha- ber sopraan, Hilke Helling alt. Peter Bartels en Kurt Equiluz tenor, Hermann Christian Polster en Franz Gehrissen bas, Ben de Ligt viola da gamba en Hans Broekman orgel. Gehoord op 12 april in de Pieterskerk LEIDEN - Een dichte rij mensen stond gisteravond tegen zeven uur te wachten bij de ingang van de Pieterskerk. Veel belangstel ling dus voor de Matthaus-pas sion, die alweer een aantal jaren ook wordt verzorgd door het Bachkoor Holland. Ondanks deze traditie is elke uitvoering een ge beurtenis op zich. De bezetting van het dubbelkoor en het dubbe le orkest was tamelijk klein, waar door de klank bijna het karakter van kamermuziek kreeg. Geen massale klank, maar een meer subtiele frasering was mogelijk in deze toch behoorlijk grote ruim te. Zo klonk het openingskoor niet overdreven snel of langzaam, maar wel helder en klankrijk, niet in het minst door de twee houten fluiten in het orkest: geen tra verso's maar moderne fluiten met een Bohm-mechaniek, echter van hout in plaats van metaal. Alle solo- en koorpartijen kwa men aan bod in een evenwichte uitvoering, waarin het zwaarte punt iets voorbij het midden lag bij de dramatische gebeurtenis sen op Golgotha. De voor- en de nageschiedenis werden beide meer ingehouden verklankt door zowel koor als solisten. Natuur lijk heeft de dirigent Charles de Wolff aan een enkel gebaar ge noeg om de zangers en musici, die aan hem gewend zijn, eensgezind te laten optreden. Dat de Wolff grote waarde hecht aan de tekst was bijvoorbeeld te horen in het koraal 'Befiehl du deine Wege', dat heel innig gezongen werd. Een woedend volkskoor als 'Lasst Ihn kreuzigen' werd er bij tend uitgegooid in contrast met het erop volgende koraal "Wie wunderbahrlich ist doch diese Strafe". Van de solisten was Kurt Equi luz ook,nu weer een klasse apart, deze keer niet als evangelist maar als tenor in de aria's. De evange- listenrol werd nu vervuld door Peter Bartels, die zich gaandeweg steeds meer in het verhaal inleef de. Hermann Christian Polster ontpopte zich als een krachtige bas in de Christus-partijen. Iets bescheidener maar betrouwbaar zong de bas Franz Gehrissen de resterende spreekstemmen en aria's. Bekende verschijningen waren de sopraan Ute Frühhaber en de alt Hilke Helling die beiden met hun lichte timbre goed aan sloten bij het geheel. Ook het Am sterdams Kamerorkest leverde gedegen bijdragen in de soli voor de fluiten, hobo's, viool en viola da gamba. De conitinuo-cello rea geerde ritmisch attent, maar was niet overal even zuiver. Als geheel zou ik het karakter van de uitvoering sfeervol willen noemen en passend bij de booschap. Er werd (terecht) niet geapplau- diseerd. FRANK DEN HERDER STUDENTENWONINGEN AAN NARMSTRAAT LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting jgaat 8 appartementen houwen aan de Narmstraat, op de voormalige plek van garage Blonk, achter het Lido- bioscoopcomplex. Architect B. Veldman heeft een ontwerp gemaakt voor deze locatie die door hem als uiterst moeilijk wordt omschreven. Rondom de houwplek staan name lijk hoge blinde muren waardoor er nauwelijks zon in de nieuwe woningen zou komen, indien gewoon langs de straat wordt gebouwd. Om dit probleem op te lossen heeft de architect de nieuwbouw dwars op de Narm straat gesitueerd, met de 'rug' tegen het hoge bioscoop complex. Tussen de nieuwbouw en de bestaande bebouwing blijft een open plek dat door muurtjes en een soort per gola van de straat wordt gescheiden. Op deze binnen plaats zijn ook de bergingen voor de woningen ge pland. In het nieuwbouwblokje komen 8 tweekamerap partementen met een balkon. Door de bijzondere opzet kunnen zon en licht nu wel ruimschoots tot de wonin gen en balkons doordringen. (tekening b. veldman) Matthaeus Passion van J. S. Bach, uitge voerd door de Chr. Oratoriumvereniging Ex Animo, het jongenskoor Ex Animo, en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Solisti sche medewerking Lisette Emmink so praan, Rita Dams alt, Chris van Woerkom tenor (Evangelist), Marten Smeding tenor, Cor Niessen bas (Christus), Joep Bröcheler bas, Freek Borstlap viola da gamba en Aart Bergwerff orgel. Het geheel onder leiding van Wim de Ru Gehoord in de Stadsge hoorzaal op donderdag 12 april. LEIDEN In weinig werken zijn muziek en inhoud zo verweven als bij Bach's Passiemuziek. Se dert Mendelssohn het werk van de plank haalde draagt de jaarlijk se uitvoering ervan voor velen meer het karakter van een kerk dienst dan van een concert in de gewone zin. En voor wie de muzi kale uitvoering voorop staat, is de indringende bewogenheid waar Bach het lijdensverhaal mee schilderde, onontkoombaar, zo onlosmakelijk zijn muziek en in houd verweven. Voor een Chris telijke Oratoriumvereniging als Ex Animo spelen beide elemen ten een even grote rol, en bete kent de traditionele uitvoering een jaarlijks hoogtepunt. Betrok kenheid was dan ook een van de voornaamste kenmerken van Ex Animo's zang. De koralen klon ken ferm en overtuigend, en ook in de delen waar het koor de volksmenigte verbeeldt werd on danks de massaliteit van het koor in een vlot tempo zonder al te gro telogheid gezongen. Alleen in het openingskoor gingen de jongens stemmen jammerlijk in het ge heel ten onder, waardoor het ko raal dat zo veelbetekenend de klaagzang doorsnijdt, wegviel. Een enkele maal speelden de snelle opgewekte tempi van diri gent De Ru het koor parten, zodat bijvoorbeeld de vraag 'Bin ich's' een wel erg realistische schilde ring van de door elkaar roepende leerlingen werd. De tenor Chris van Woerkom kampte al voor de pauze met ern stige stemproblemen wegens een keelontsteking, die tenslotte zo hevig werd dat hij in het tweede deel het podium moest verlaten. Marten Smeding, die de ziek ge worden tenor Alex Vermeulen verving, nam ook de partij van de Evangelist voor zijn rekening, en redde daarmee op uitstekende wijze de uitvoering. De sopraan Lisette Emmink zong haar aria's met een stralend oorstrelend stemgeluid; ook de alt Rita Dams en de bas Joep Brócheler hadden fraaie expressieve momenten, evenals Cor Niessen als bewogen Christus. Het Randstedelijk Be geleidingsorkest volgde de diri gent alert, en leverde in de diver se aria's voortreffelijke soli. Al met al een eerlijke uitvoering, ge dragen door een diepe overtui ging. MIES ALBARDA STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13