Zijden planten zijn bijna niet meer van ech te onderscheiden Schilderijhaakje voor gipsplaat en gasbeton Pronk: relatie met Indonesië verbeterd Kabinet: uitbreiding vliegveld Beek Kolonel Roos: Namibia de succesvolste VN-operaties Kinderbehang dat blijft 'nagloeien' Poppenhuizen en miniaturen maken hobby met eindeloze mogelijkheden Fotograferen eenvoudig met moderne camera inspraak YOGYAKARTA - De rela ties tussen Nederland en Indonesië zijn goed en deze week zijn ze nog beter ge worden "door de wijze waar op we met elkaar zijn omge gaan", aldus minister Pronk van Ontwikkelingssamen werking gisteren in Yogyak- arta op de zevende dag van zijn bezoek aan Indonesië. Hij doelt daarmee niet alleen op gesprekken met de Indo nesische autoriteiten, maar ook met anderen, zoals intel lectuelen en journalisten. Met nog twee dagen te gaan spreekt Pronk van een intensief en geslaagd, bezoek. Hij neemt aan dat voor zijn vertrek de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië over de hulp voor 1990 zal worden gete kend. De bewindsman schortte in februari een deel van die hulp, 27 miljoen gulden extra betalingsba- lanssteun, op als protest tegen de executie van vier politieke gevange- Zijn bezoek aan Indonesië heeft Pronk gesterkt in zijn opvatting dat het Nederlandse ontwikkelingsbe- TNO beproeft op dieren chemische wapens DEN HAAG (ANP) - TNO, de orga nisatie voor Toegepast-Natuurwe- tenschappelijk Onderzoek, be proeft chemische wapens op die ren, zo blijkt uit het antwoord dat minister Ter Beek (defensie) heeft gegeven op vragen van D66-afge- vaardigden in de Eerste Kamer over de defensiebegroting 1990. De ontspanning tussen Oost-West kan een akkoord over een verdrag dat niet alleen gebruik, maar ook productie en opslag van chemische wapens verbiedt, vergemakkelij ken. Maar "zolang gebruik mogelijk blijft, blijft ook onderzoek naar be handel- en beschermingsmogelijk heden tegen deze wapens noodza kelijk", aldus de minister. D66 had gesuggereerd dierproeyen vanwege de groeiende ontspanning te sta ken. Bij TNO worden chemische wapens vervaardigd (weliswaar in kleine hoeveelheden) om afweer en behandeling te onderzoeken. leid duidelijker op armoedebestrij* ding, één van de hoofddoelstellin gen van dat beleid, moet worden ge richt. Zowel de hulp in de vorm van giften als die in de vorm van lenin gen dienen aan scherpere criteria te worden gebonden, die bedoeld zijn om de armoedebestrijding beter tot zijn recht te laten komen. Bij de giften wil de bewindsman dat vooral bereiken door de hulp meer te richten op de stedelijke ar moede, op milieuprojecten en op landbouwprogramma's die bedoeld zijn voor boeren die op arme gron den leven. De leningen moeten vol gens Pronk veel meer ontwikke lingsgericht worden. Dat betekent dat zij moeten worden verstrekt op basis van hun bijdrage aan ontwik keling en niet op basis van de mate waarin het Nederlandse bedrijfsle ven er mede van kan profiteren. Irak: buizen zijn voor pijpleiding LONDEN/BAGHDAD (Rtr/AF- P/AP) - Terwijl Irak beweert dat de buizen die de Britse douane in be slag heeft genomen bestemd waren voor een oliepijpleiding, hebben Britse militaire deskundigen giste ren bevestigd dat ze wel degelijk voor een reuzekanon kunnen wor den gebruikt. Volgens de Britse autoriteiten zouden de onderdelen bestemd kunnen zijn voor een wapen met een loop van 40 meter lang, waar mee zowel chemische als nucleaire projectielen kunnen worden afge vuurd over een afstand van 1500 ki lometer. Daarmee zou elk land in het Midden-Oosten kunnen worden gebombardeerd, met name Israël of Iran, Iraks grootste vijanden in het gebied. Het zou het grootste kanon zijn dat ooit werd gebouwd. De bui zen z(jn één meter breed. De Britse politie doorzocht giste ren twee Britse bedrijven waar de onderdelen werden gefrabriceerd. Het bedrijf Forgemasters in Shef field, dat buizen maakt, zei ervan uit te gaan dat het om buizen ging voor de petro-chemische industrie. De Israëlische demissionaire pre mier Yitzhak Shamir heeft gisteren gevraagd om internationale actie. Hij noemde ontwikkelingen in Irak beangstigend. "Deze dreigingen moeten door de druk van de hele in ternationale gemeenschap worden weggenomen". Shamir voegde er aan toe dat "wij in Israël al net mo gelijke doen om zulke dreigingen het hoofd te kunnen bieden". BERMUDA De Britse premier Thatcher kwam houdt bij aankomst op de Bermuda-eilanden haar hoed vast in de stormachtige wind. Vandaag praat ze met president George Bush over onder meer de komen de top tussen Bush en Gorbatsjov, de ontwikkelingen in Litouwen en de Duitse eenwording. De ontmoeting van een dag is bedoeld om contact te houden en zal geen besluiten opleveren, zei Witte-Huiswoordvoerder Marlin Fitzwater. De topontmoeting met Sovjetleider Gorbatsjov staat centraal bij de ontmoeting met That cher. "Bush wil aan die top beginnen met een duidelij ke kijk op de standpunten van de andere leden van de alliantie", aldus Fitzwater. Bush zal daartoe de ko mende weken ook de leiders van andere NAVO-landen consulteren. Volgende week ontvangt hij de Franse president Mitterrand in Florida. (foto ap> SCHIPHOL (ANP) - "Namibia een prachtige herinnering, met i meer dan 4700 politiemensen en mi litairen uit meer dan twintig landen bij aankomst op Schiphol. Hij keert lijkheid van Namibia van Zuid-Afri terug na een verblijf van meer dan ka. De start was dramatisch toen be- eenjaar in Namibia waar hij de 1500 gin april 1989 gevechten uitbraken man sterke politiemacht van de tussen verzetsstrijders van de Na- Verenigde Naties leidde die toe- mibische bevrijdingsbeweging zicht hield op het onafhankelijk- SWAPO, die vanuit Angola op weg Namibia, en Zuidafri- kaanse militairen. "Toen hebben we negen dagen op de rand van suc- of mislukking doorgebracht", heidsproces van de laatste Afri kaanse kolonie. "We hebben onze opdracht nu let terlijk en figuurlijk afgesloten. Zo'n periode is goed te verteren als hij zegt Roos achteraf goed is verlopen. Dit is een succes volle, zo niet de meest succesvolle operatie geweest van de VN", aldus de kolonel. De VN-vredesmacht, die De Nederlandse marechaussees waren de laatsten die Namibia ver lieten. Er is alleen nog wat admini- tntaai stratief personeel achtergebleven "om de boeken te sluiten". Ook blij ven de bataljons van Kenia, Nigeria, Pakistan, Ghana en India op ver zoek van de nieuwe regering in Windhoek nog drie maanden langer om de Namibische politie te assiste- Rechter: ontslag Turken op Aruba is onrechtmatig ORANJESTAD (ANP) De recht- op grote schaal politieke afrekenin- de Roos heeft alle vertrouwen toekomst van Namibia. Er zijn vol gens hem geen aanwijzingen dat bank op Aruba heeft het ontslag 153 Turken door de Amerikaanse maatschappij ARRC als onrechtma tig veroordeeld. Het ontslag volgde op een protest vorige week van de Turken tegen hun leider Mehmed rechten06" die opkwam voor hu" onderzoekt verleden ARRC moet nu volgens de vak centrale FTA, Federashon Trahad- ornan di Aruba, die de belangen v de Turken behartigt, de 153 ontsla- "stTchting" werkt vartboek over het verleden v plaatsvinden. "Het leven gaat gewoon zijn gangetje in Namibia". raadsleden CP en CD AMSTERDAM (GPD) - De Anne- gen gastarbeiders weer in dienst r men of hun salaris doorbetalen. Minister Hirsch Ballin (Aru baanse Zaken) zal in de Rijksmii meenteraadsleden van Centrum partij en Centrumdemocraten. Nu al staat vast dat een aantal 1 DEN HAAG/BEEK (GPD/ANP) - ging is fel tegen de aanleg van de De voorbereidingen voor een Oost- nieuwe baan, maar volgens Maij Westbaan bij het vliegveld Beek in kan deze over 20 jaar 6000 banen op- Limburg gaan door. Het kabinet leveren, heeft besloten mee te betalen aan de kosten voor geluidsisolatie, die op Het kabinet heeft een geluids- ongeveer 200 miljoen gulden wor- norm gekozen waaraan de nacht den geschat. Minister Maij (verkeer) vluchten op Beek moeten voldoen, heeft bovendien het overleg met De isolatiekosten bij die norm wor- haar Belgische collega's heropend <*en geschat op 200 miljoen gulden, over gebruik van het Belgisch waarvan de gebruikers ongeveer 85 luchtruim door toestellen die op miljoen betalen. Verschillende mi- Beek willen landen. nisteries dragen bij elkaar 95 mil- Volgens het kabinet is de geluids- joen gulden bij, en de provincie overlast bij een nieuwe Oost-West- Limburg moet 15 miljoen betalen, baan aanzienlijk minder dan bij Als de Oost-Westbaan een feit is, zal Üe"?Ld onlangs gekozen raadsleden Beek zei het enthousiasme van het Dehirhan begrii^n^Hi^wees'oD* het'toMre! ^"aanse autoriteiten wezen hem behSSen°bei'de pi^in n<ïen „f",'?6"; h?' 'oen?- uit nadat h« zich op Aruba had inge- steden samen vimien raadszetels. dubieus verleden heeft. Bij de laatste raadsverkiezingen mende verzet uit België tegen de aanleg van de Oost-Westbaan. r de ontslagen Turkse arbei- Fabrikant van Rummikub mag beslag op 'naaper' handhaven ALMELO (ANP) - De Israëlische firma Hertzano, die het bekende gezel schapsspel Rummikub in Nederland verkoopt, mag het beslag op de c steden samen vijftien raadszetels. "Nog steeds weten veel mensen niet welk vlees we hier in de kuip heb ben", aldus een woordvoerder. "Een aantal van hen is afkomstig uit neo-fascistische kringen. Verschil lenden zijn zelfs een of meerdere ke ren veroordeeld wegens het ver spreiden van racistische pamfletten of het doen van facistische uitspra ken". Als voorbeeld noemt hij de Haag- CD-fractievoorzitter Mordaunt, maximaal gebruik van de huidiep ide huidige Noord-Zuidbaan niet roerende goederen van speelgoedimporteur Otto Simon in Almelo hand- die lid is geweest van het Jongeren- i i kntvnn TM* UaaA /I a irina nraoï^ant «van i(a A lmolnca PDf*Kf Kunlz mr Breit- v*rji-ii i Noord-Zuidbaan. Wanneer de toe stellen bovendien van het Belgisch luchtruim gebruik mogen maken bij de landing, ontstaat er nog min der geluidsoverlast. De milieube langen en de economische belan gen zijn volgens Maij gedurende "een lange voorbereiding en uitvoe rig overleg nauwkeurig tegen el kaar afgewogen". De milieubewe- s nachts gebruikt worden. Gedeputeerde Staten burg zijn enthousiast sluit en noemt het "va vende betekenis haven. Dit heeft de vice-president van de Almelose rechtbank i Lim- barth gisteren in kort geding bepaald. het be- Otto Simon is de grootste importeur van speelgoed in Europa e doorslagge- afgelopen jaren onder de naam Rummy eenzelfde spel als Hertzano's de verdere Rummikub verkocht. Vorige maand bestempelde het gerechtshof in Arn- ontwikkeling van vliegveld Beek hem dat als een'slaafse nabootsing'. Hertzano stelt een schade te hebben burgemeesters van de negen ge- r zovelen zich langdurig en geleden van 35 miljoen gulden. De uitspraak van het hofwas voor Hertza- meenten (Amsterdam, Rotterdam, front Nederland en de Nederlandse Volksunie. Ook heeft hij heeft een heeft de aantal veroordelingen achter de ibbbba rug. Het zwartboek zal nog voor de worden overhandigd aan de vasthoudend hebben ingezet", no aanleiding beslag bij Otto Simon te Ieggen.De Almelose president vond Den Haag, Utrecht, Haarlem, Alme^ Voorzitter Willems van de ging Geen Uitbreiding Vliegveld weliswaar dat de claimte hoog is opgeschroefd, maar dat kan volgens hem niet tot gevolg hebben dat het beslag moet worden opgeheven. Schiedam BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE VRIJDAG 13 APRIL 1990 MM Dit is de ruimtebespa rende trap die de Duitse fabrikant Henke op de Karweibeurs 90 geïntroduceerd. Hettrappenconceptis helemaal op de doe-het-zélver afgestemd. De trappen zijn niet alleen doorzich tigmaar ook stylistisch heel geraf fineerd. De treden hebben een breed en een smal gedeelte. Per trede wis selen de brede vlakken zich telkens van rechts naar links af. Voor meer informatie: I.B. Import-Bouwpro- dukten, Denekamp, 05413-1468. Een nieuw produkt op het ge bied van wandbekleding, voor slaapkamers van kinderen die een beetje bang worden als het licht uit gaat is 'Glo To Sleep'. Het behang is van een enigszins opgedikt schuimvi- nyl voorzien. De grappige fi guren in sprekende kleuren blijven zo'n 45 min. nadat de lamp uit is, een beetje licht uitstralen. Een rustgevend beeld in de contouren van de dessins, dat het inslapen be vordert. De rugzijde van het behang is voorgelijmd, het hoeft al leen maar nat gemaakt te wor den, dan kan het meteen op de wand worden gedrukt. Inf.: Ca- mar. Loosdrccht. 02158-6064. Het is nog niet zo heel erg lang geleden dat de meeste mensen hun neus ophaalden voor 'kunstbloemen'. Toch maakten zijdebloemen in de afgelopen jaren een geweldige opmars. Restaurants zagen de voordelen van altijd mooi blijvende boeketjes op de gedekte tafels al gauw in. Ook in vele openbare gebouwen zie je meer en meer bloemen- en planten- decoraties die van zijde zijn ge maakt. De bloemenhandelaren hebben op deze ontwikkelingen verstandig ingespeeld, door zijdebloemen in hun assortiment op te nemen. In tussen hebben ook de meeste hob by- en handenarbeidwinkels een steeds groter worden aanbod op dit gebied. Behalve van zijde gemaakte bloe men en planten, die nauwelijks van echt te onderscheiden zijn, komen er ook andere produkten bij: vogel tjes, vlinders, bijen, motjes, diverse grassoorten en zelfs vogelhuisjes. Deze uitbreiding van het aanbod biedt hobbyisten leuke mogelijkhe- Een Bonsai-achtige versiering den om zelfbedachte creaties te ma ken, die vele jaren in uitstekende staat blijven. Ook in combinatie met wel puur-natuurlijke elemen ten zoals grillige takjes uit de tuin, waarop los verkrijgbare zijdeblaad jes worden gelijmd. Dit levert een resultaat op dat op bonsai lijkt. Met andere, veelal heel goedkope of gra tis verkrijgbare dingen, zoals gras pollen, afvalleisteen, komt er heel heel behoorlijk stukje echte natuur te voorschijn. Een van de bescheidenste maar meest praktische nieuwigheden op de Beurs Karwei was het schilderij haakje 'ArtFix'. In honderdduizen den huizen zijn binnenwanden die van gipsplaten of gasbeton zijn ver vaardigd. Het is niet zo eenvoudig daar wanddecoraties aan op te han gen. In Zweden vonden ze er een unieke oplossing voor: een van ver enstaai gemaakt haakje dat met en kele hamerklappen in gipsplaat of poreuze bouwblokken ingedreven wordt. Tijdens het inslaan vervormt het gespleten deel zich zodanig dat het een vaste 'grip' in het materiaal geeft, met een gegarandeerde trek- belasting van 15 kg. Proeven heb ben uitgewezen dat zelfs een belas ting van 70 kg haalbaar is. In scheidingswanden van twee la gen gipsplaten, waarin isolatiema teriaal met dampremmende folie wordt deze folie niet 'doorgeprikt', zodat er geen verstoring van de vochtwering optreedt. Mocht het nodig zijn om de Art- Fix-haakjes te verwijderen, bijvoor beeld om de wand van een nieuwe bekleding te voorzien, dan kunnen ze heel gemakkelijk worden uitge trokken, zonder enige beschadiging van de wand. Er blijft alleen een 'streepje' over dat niet eens na- geplamuurd behoeft te worden. De fabrikant heeft er intussen al over nagedacht om een tweede uit voering met langere wig voor gasbe ton blokken te maken. Zes haakjes kosten 3,75. De jongste technische ontwikkelin gen maken het de 'foto-leek' steeds gemakkelijker om artistieke plaat jes te schieten. Daarbij is weinig of geen vakkennis op fotografisch ge bied meer nodig; de moderne came ratypes zijn 'automaten' geworden. Een grote populariteit hebben zich de compactcamera's verwor ven. Ze zijn klein van formaat maar hun mogelijkheden zijn groot. Het enige wat je met zo'n toestel moet doen is goed door de zoeker kijken 'Vraag het ze zelf is de titel van een boekje waarin praktische adviezen worden gegeven over het inrichten van speelruimten voor de jeugd. De inspraak van de kinderen zelf staat daarin centraal. Zolang de voorraad strekt kun nen exemplaren van 'Vraag het ze zelf telefonisch bij LANS worden aangevraagd. Het boekje is gratis, alleen de verzendkosten (f 2,50) worden in rekening gebracht. Aan vragen: 030-307811. om het te fotograferen object bin nen het kader te krijgen. Verder is het dan een kwestie van de ontspan knop indrukken. De ingebouwde elektronica van zo'n camera regelt zich automatisch naar de omstan digheden en flitst vanzelf als dat no dig is. Zoomlens De- compact-camera is ook te koop met 'zoomlens', een objectief waar mee een foto-onderwerp optisch dichterbij gehaald kan worden. Met de lens in de t-stand haal je een deel van het object op de film, maar wil je meer van de omgeving op de foto zetten, dan zet je de lens in de w- stand. (t-stand staat voor tele- ofwel afstand, w-stand voor groothoek stand). De spiegelreflexcamera gold lan ge tijd als een toestel dat uitsluitend bediend kon worden door vakfoto grafen of gevordere hobbyisten. Dit apparaat is er nu ook in een 'ama teur-vriendelijke' uitvoering. Bij de spiegelreflexcamera kan de lens worden verwisseld, zodat je kunt werken met een objectief met een Met de moderne camera's is het voor iedereen mogelijk fraaie, artistieke foto's te maken. Geen ingewikkeld instellen meer. Alleen... je moet natuur lijk nog steeds zelf oog hebben voor een goed onderwerp. (foto GPD) vaste brandpunts-afstand (stan daard, groothoek of telelens), of met een objectief dat meerdere brand punten in zich verenigt. Effect- of kleurenfilters geven nog vele ande re mogelijkheden om ware kunstfo to's te maken. Veel 'studie' is er niet voor nodig; de camera doet zelf het grootste deel van het werk. Heel nieuwgierige amateurfotogra fen 'zv\ eren' bij de direct-klaar-ca- mera. Ook dit toestel heeft een hoog-technische ontwikkeling doorgemaakt. Uitstekend kleuren, die niet (zoals vroeger) verbleken. Voorzet- en effectlenzen zijn ver krijgbaar en in de meeste gevallen is ook al een flitser ingebouwd. Het is een apart wereldje, dat van de poppenhuis- en miniatuurliefheb- ber. Men kan het zelfs niet eens meer een 'klein wereldje' noemen, want de groep enthousiastelingen breidt zich steeds meer uit. Niet al leen voor het zelf maken en inrich ten van complete poppenhuizen (meestal schaal 1:12), maar ook mensen die echt antieke miniatuur inrichtingen bestuderen en gaan bekijken, en als het nog kan, ook verzamelen. door Wim Kros Zo zijn er in diverse plaatsen in ons land (en ook in het buitenland) spe ciale beurzen. Dit soort beurzen ge ven de beginnende 'miniaturist' een prima indicatie van wat en waar er op dit gebied allemaal te koop en te maken is. Voor de meer gevorder den is zo'n beurs bovendien een ide ale ontmoetingsplaats van 'gelijkge stemden'. Als u toch al zo lang van plan was om eens wat meer te weten te ko men over deze boeiende hobby, is zo'n beurs een prima begin. U kunt ook eens een kijkje nemen in de di verse speciaalzaakjes: voor adres sen van dit soort winkels (waar ook de 'House of Miniatures'-collectie te koop is), kunt u bellen naar Kars in Ochten, tel.: 03444-2864. Deze groothandel in hobby-arti kelen op allerlei gebied, brengt o.a. onder de naam 'House of Miniatu res' een zeer uitgebreid assortiment poppenhuis- en miniatuur-artike len. Vanaf alle materialen voor de bouw van een poppenhuis tot aan complete inrichtingen in diverse stijlen zijn alle onderdelen daarvoor apart en/of in setjes te koop. Maar als u handig bent, is het na tuurlijk veel leuker om zelf allerlei spulletjes te maken. Als u daar een maal mee begonnen bent is het een voortdurende uitnodiging om nog inventiever en nóg fantasievoller te werk te gaan. Zo'n 'beginnende be langstelling groeit dan vaak uit tot een zeer intensieve en soms haast professionele hobby. U kunt zich daarbij laten inspireren èn helpen door de vele boeken en werkbladen met patronen die in de handel zijn. Kortom: de poppenhuis- en minia tuurliefhebber heeft hobby-moge lijkheden met wèl een begin maar haast zonder eind. De beginnende miniaturist doet er heel verstandig zich eerst eens goed op de hoogte te (laten) stellen van alle mogelijheden die er op dat gebied zijn. Dat kan op zaterdag 9 juni in zaal Musica-De Lucht-Over- schie in Rotterdam waar van 11.00- 16.00 uur een miniatuur-beurs wordt gehouden. Toegang f 1,50. Inl.: 010-4624182. het poppenhuis kost rond de honderd gul-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11