Gorbatsjov dreigt met direct ingrijpen Noemt u 't nummer van uw dokter eens. JBp Primafoon PROTEST TEGEN POLITIEK GEWELD Oppositie van Nepal wil niet in huidige regering Sovjet-consul vermoord in Suriname Extra steun Nederland voor anti-drugsoorlog 'Litouwen onder presidentieel gezag bij rellen' Vrouw brengt vis ter wereld een gewoon Filipijns bericht WOENSDAG 11 APRIL 1990 door Hans Geleijnse Gorbatsjov bleef vaag over de maandag door de Presidentiële Raad afgekondigde "politieke, eco nomische en andere maatregelen" tegen Litouwen. Hij wilde niet zeg gen wat die preces behelzen en wan neer ze genomen worden. Gor- batsjovs nieuwe woordvoerder Ar kady Maslennikov lichtte een tipje van de sluier op: "Litouwen heeft tot nog toe slechts geprofiteerd van de economische voordelen die een Sovjet-republiek heeft. Dat kan zo niet doorgaan. Als je eenzijdig onaf hankelijkheid uitroept, betekent dat ook een directe breuk in de eco nomische relaties". Hij ontkende dat het Kremlin van plan is een economische blokkade in te stellen tegen Litouwen. Maar hij waarschuwde wel dat nu zelf standig opererende bedrijven in an dere Sovjet-republieken huiverig zijn voor contracten met of investe ringen in Litouwse ondernemin gen. Volgens Maslennikov is de Bal- tische republiek verscheidene con tracten niet nagekomen. Hij noem de de leverantie van vlees, auto-on derdelen en de Litouwse weigering om het Sovjet-leger verder te be voorraden. "Litouwen heeft het gemakkelijk nu met zijn energievoorziening. Er is een olieraffinaderij die aan de be hoeften van de republiek kan vol doen. Maar de grondstoffen moeten wel uit andere republieken komen, Man doodgeschoten bij treinoverval in Oostenrijk WENEN (AP) - In Oostenrijk is maandagavond een trein overvallen door drie gewapende mannen, die zich schietend een weg baanden naar de postwagon. Daarbij werd een spoorbeambte doodgeschoten, drie andere beambten werden ge boeid. De overvallers wisten te ont komen met een buit van 35 miljoen schilling ofwel 5,6 miljoen gulden. De overval gebeurde in de boe- meltrein tussen St. Poelten, 65 kilo meter ten westen van Wenen, en de hoofdstad. Het was volgens de poli tie de grootste treinroof in de Oos tenrijkse geschiedenis. De roof werd pas ontdekt toen de trein stop te in een voorstad van Wenen. Meer buitenlands nieuws op pagina 13 Kashmir De Indiase premier V.P. Singh heeft gisteren het buurland Pakis tan gewaarschuwd zich niet te men gen in de afscheidingsbeweging van de moslim-bevolking in de deelstaat Jammu-Kashmir. Kashmiri's hebben drie mannen ge dood die ze gijzelden om geestver wanten vrij te krijgen uit de gevan genis. Slovenië Na telling van vijftig procent van de stemmen van de eerste vrije verkie zingen in de Joegoslavische deelre publiek Slovenie heeft het opposi tionele DEMOS-verbond een abso lute meerderheid van 76,3 procent behaald. De einduitslag wordt mor gen verwacht. Sovjet-partij Hoge functionarissen van de Com munistische Partij van de Sovjetu nie hebben gisteren het Democra tisch Platform ervan beschuldigd dat zij een splitsing in de partij wil len forceren. De hervormers zijn er op gewezen dat ze geroyeerd kun nen worden. Kiesrecht Berlijn De inwoners van West-Berlijn mo gen van de geallieerde bezettings machten voortaan zelf hun afge vaardigden voor de Westduitse Bondsdag kiezen. West-Berlijn heeft 22 vertegenwoordigers i'n de Bondsdag maar die moeten zich van stemming onthouden als over een nieuwe wet wordt gestemd. Nieuwe naam Na twee weken van intensief poli tiek beraad krijgt Tsjechoslowakije een nieuwe officiële naam: 'Federa tieve Republiek Tsjechië en Slowa kije'. Het parlement moet hieraan 18 april met een tweederde meer derheid wel zijn goedkeuring hech ten. Gevangenenoproer Ongeveer veertig langgestraften in de Shotts-gevangenis in de buurt van Glasgow in Schotland zijn gis teren in opstand gekomen en heb ben een bewaker gegijzeld. In de Strangeways-gevangenis in Ma- chester hebben zich weer twee op standige gevangenen overgegeven. tegen prijzen die twee keer lager lig gen dan op de wereldmarkt. Waar om zou een onafhankelijke staat dit soort privileges moeten krijgen?". Maslennikov wilde geen enkele maatregel tegen Litouwen uitslui ten: economische blokkade, mili tair ingrijpen, alles is nog mogelijk, zo bleek uit zijn woorden. Maar de aangekondigde stappen van de Pre sidentiële Raad moesten niet als een dreigement worden gezien. "We waarschuwen alleen maar, met de beste bedoelingen", aldus Maslen nikov. De Litouwse president Vytautas Landsbergis zei gisteren in een ant- woordtelegram dat "ultra-rechtse, imperialistische krachten u dwin gen tot een verkeerde stap: het voortzetten van het kwaad uit de ja ren veertig. In naam van de vrede, gerechtigheid en harmonie, doe dit niet". De drie Baltische republie ken werden in 1940 door Stalin ge annexeerd. De door Russische militairen uit zijn functie gezette Litouwse procu reur-generaal Arturas Paulauskas mocht gisteren zijn kantoor niet meer in. Dat deelde hij sinds 30 maart met de door Moskou be noemde Antanas Petrauskas. Vol gens Paulauskas' secretaresse brengt de staf nog steeds bij hem rapport uit, zij het op het kantoor van de-officier van justitie van Vilni us. In de nacht van maandag op dinsdag reden opnieuw enkele lich te Russische tanks door het cen trum van de Litouwse hoofdstad. President George Bush heeft gis teren in gesprek met verslaggevers op weg naar Canada nog i KATHMANDU (Rtr) - De belang- dertig jaar verbod op politieke par- rijkste oppositiepartijen in Nepal tijen op en zegde parlementsverkie- hebben een aanbod van koning B rendra afgeslagen om zitting te men in de huidige regering. Dat toedoen heeft Sahana Pradhan, leider van het Verenigd Links Front, gisteren bekendgemaakt. Pradhan eiste dat het Pancheyat- systeem waarmee koning Birendra zijn greep op het land behoudt, vol ledig wordt afgeschaft. Via het Pan- cheyat-systeem worden lokale en regionale deelraden streng gecon troleerd door een indirect gekozen parlement dat op zijn beurt weer volledig onderdanig is aan de ko ning. "De huidige regering moet aftre den. De Nepalese Congrespartij het met de macht te kunnen behouden door ons in te kapselen", aldus Pradhan. Koning Birendra hief zondag een klaard gebruik van geweld alleen stilstand gebracht, JOHANNESBURG - Honderden slachtoffers van politiek geweld in Zuid-Afrika, onder wie velen in rolstoelen en met protheses, hebben gisteren in Soweto geprotesteerd tegen de voortdurende strijd in de zwarte woonoorden, die de afgelopen vijfjaar duizenden het leven kostte. De organisatie Gehandicapte Mensen van Zuid-Afrika zei dat in de afgelopen driejaar bij gevechten in Natal zeker 10.000 mensen zo ernstig gewond raakten dat zij er lichame lijke afwijkingen aan overhielden. De politie meldde dat gisteren bij verschillende incidenten in Natal opnieuw negen zwarten de dood hadden gevonden. Bij Pietermaritzburg werd een taxi-bus met negentien inzittenden tot zal leiden tot het terugdraaien van betrekkingen tussen de VS en de Sovjetunie". De ontmoeting met Mulroney is de eerste van een aantal besprekingen die Bush deze maand met Westerse leiders zal hebben voor de topontmoeting met Gor batsjov in Washington eind mei. Bush vliegt vrijdag naar Bermuda voor een onderhoud met de Britse premier Margaret Thatcher. Op 19 april voert hij in Key Largo (Florida) besprekingen met de Franse presi dent Mitterrand. heti r werd geopend. Zeven werden gedood en drie raakten gewond. Elders zingen toe nadat vorige week vrij dag een massaal volksprotest, door veiligheidstroepen, uitliep op een bloedbad. Pasupati Rana, lid van de rege ring, wees de eis van Pradhan tot af treden resoluut af en gaf aan dat een overeenkomst met de oppositie niet spoedig te verwachten viel. De Con grespartij en het Verenigd Links Front, samen verenigd in de Bewe ging tot Herstel van de Democratie (MRD), ijveren voor een nieuwe grondwet waarin de macht van de koning wordt beperkt. Girija Prasad Koirala, algemeen secretaris van de Congrespartij, liet gisteren weten dat de hele oppositie voorstander is van invoering van t"v - - -een constitutionele monarchie. Ko- ning Birendra opereert in de be- staande situatie boven de grondwet en wordt door veel Nepalezen be schouwd als een afstammeling van de Hindoe-god Vishnu. De Indiase regering heeft het her stel van de democratie in Nepal met blijdschap verwelkomd. Of de in voering van het meerpartijenstelsel in het buurland tot een spoedige ontspanning in de betrekking tus sen beide landen zal leiden, wordt in India echter betwijfeld. i tiener om het leven toen politiefuncionarissen met jachtgeweren schoten c i dodelijk slachtoffer viel toen een auto in brand werd gestoken. nigte te v DUBLIN (ANP/IPS) - Nederland zal zich extra inspannen om de uit voer naar Colombia van chemica liën voor de produktie van drugs, zo goed mogelijk te controleren en zo veel mogelijk te weren. Dat zei mi- Sjevardnadze: herenigd Duitsland wordt geen volledig lid van NAVO FRANKFURT/MOSKOU (AP) - De Sovjetunie blijft tegen dig NAVO-lidmaatschap v««. verenigd Duitsland, maar ziet wel mogelijkheden voor waarbij Duitsland ei factor van stabiliteit" in Europa wordt, zo heeft Sovjet-minister van buitenlandse zaken Eduard Sje vardnadze gezegd in een interview dat gisteren door het officiële pers bureau Novosti is gepubliceerd. Het vraaggesprek vond plaats aan het einde van Sjevardnadze's reis naar de VS, waar hij verklaarde dat de Sovjetunie afziet van de eis dat een herenigd Duitsland neutraal moet zijn. De bewindsman gaf niet concreet aan waaraan de Sovjetunie precies denkt, maar zei wel dat de integratie van beide Duitslanden langer gaat duren dan eerder is aan genomen. Valentin Falin, hoofd van de afde ling internationale zaken van de communistische partij, zei gisteren dat Moskou denkt aan de ontwikke ling van één Europese veiligheids organisatie, waarbij West- en Oost- Duitsland voorlopig lid blijven van respectievelijk de NAVO en het Warschaupact. Zo'n oplossing zou "acceptabel zijn voor beide zijden", Indiase regering beschuldigd van afluisteren politici NEW DELHI (IPS; - Het Indiase parlement zal voor het eerst in de geschiedenis van het land een offi cieel onderzoek instellen naar het afluisteren van telefoons van politi ci door de regering van de National Front partij. Rabi Ray, de voorzitter van het Indiase lagerhuis, ging gisteren ak koord met de eis van een aantal le den om een onderzoek in te stellen naar aanleiding van een reportage vorige week in het blad 'Illustrated Weekly of India'. Daarin werd ont huld dat de regering de telefoons af luisterde van 28 politici. De be schuldiging is afkomstig van Chandra Sekhar, een vooraan staand lid van het National Front. Sekhar zei dat ook zijn telefoon werd afgeluisterd. De onthulling leidde tot veel op-' hef in beide huizen van het Indiase parlement. Gisteren verklaarde Chandra Sekhar in het lagerhuis, de Lok Sabha, dat hij vasthoudt aan zijn beschuldigingen. Er waren twijfels geuit aan zijn beweegrede nen, omdat hij er verbitterd over zou zijn dat zijn eigen partijgenoten hem in december passeerden voor het premierschap van India. veronderstelt Falin. In deze "over volle- gangsperiode" van vijf tot zeven jaar kan het verenigde Duitsland de beste dingen uit beide organisaties te destilleren, die *rf-xlnone ir> Ho nioimro \roiliohoir „werkelijke nister Van den Broek gisteren in Dublin na een gesprek met de Co lombiaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Clemencia Forero de Castellano. Beiden wonen in de Ierse hoofdstad het Westeuropees- /Latijnsamerikaans ministersover- leg over Midden-Amerika bij. Nederland, aldus minister Van den Broek, zal Colombia blijven steunen in zijn strijd tegen de inter nationale drugshandel. Financieel via de Verenigde Naties, maar ook nationaal. De Nederlandse regering waardeert het "moedige beleid" Colombia, dat hierin wordt len via Suriname naar Nederland i PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Russische consul in Su riname, de 41-jarige Stasys Obu- kauskas, is maandagavond ver moord. Gisterochtend vroeg werd Obukauskas, de tweede secretaris van de Sovjet-ambassade in Para maribo, dood aangetroffen volgens Van den Broek niet gespro- vóogdü over va,bonden, maat- Partij Mongolië wil greep houden op leger en politie ULAANBAATAR (AP) - De com munistische partij van Mongolië wil bij de politieke hervormingen de ken we! is gesproken uve. same... hoofdstad. Hij had drie schotwon- werking in de strijd tegen drugs met h 'M de Nederlandse Antillen en Aruba. Van de dader ontbreekt elk sp00r De Colombiaanse president Vir- Naast het lichaam van Obukauskas gilio Barco pleitte gisteren op de stond drugstop voor wereldwijde actie niet van de diplomaat was. Deze om de vraag naar drugs te vermin- reed doorgaans in een bruine Mer- deren. Gezien de ernst van de situa- cedes, aldus de politie, tie vindt hij de huidige inspannin- De regering in Paramaribo heeft gen onvoldoende. Een strategie die geschokt gereageerd. Sovjet-am- alleen op produktiebeperking is ge- bassadeur Joeri Bergaoesov werd richt, is gedoemd te mislukken, al- dinsdagmiddag op het ministerie dus Barco. Hij bepleitte bestrijding van buitenlandse zaken ontvangen, de hele keten van producent tot waarbij hem is toegezegd dat alles schappelijke organisaties jeugdbeweging laten varen, maar wil greep houden op leger en poli tie. Algemeen partijsecretaris Gom- olgens in de nieuwe veiligheidsor ganisatie moeten worden geïnte greerd. steund door de landen van de Eu- gebruiker. Ook landen die drugs- in het werk is gesteld om de zaak op ropese Gemeenschap nigde Staten. Over het transport vanuit Colom- de Vere- handelaren bescherming bieden, te lossen. Justitie heeft een speciaal hulpstoffen leveren of het witwas- recherche-team opdracht gegeven i drugsgelden toestaan, moe- de affaire "diepgaand" te onderzoe- bia afkomstige verdovende midde- ten worden aangepakt. blauwe Mazda, die echter bogavyn Ochirbat heeft dit gisteren verklaard in zijn openingsrede voor een buitengewoon partijcongres. De voortgaande betogingen van de oppositie waren voor de partij al reden een nieuwe partijtop te be noemen onder leiding van de her vormingsgezinde Ochirbat. In zijn rede voor de ruim negenhonderd partij-afgevaardigden, die voor de eerste maal direct door alle partijle den waren gekozen, zei Ochirbat dat "als we ons niet aanpassen aan de nieuwe situatie plegen we zelf moord". Misschien overvalt die vraag u een beetje. Maar het zal er maar net op aankomen. Dan is het wel zo makkelijk als je met één druk op de toets de dokter of de brandweer aan de lijn krijgt. De Locarno 16 is zo'n telefoon met een geheugen voor 16 nummers. Z'n kleuren? Wit, donkergrijs en licht blauw. Z'n prijs? f 238,-. Naast z'n feilloze geheugen beschikt deze telefoon over heel, heel veel extra's. Komt u deze Locarno 'ns bewon deren in de winkel. Graag tot ziens bij ons in de winkel. U kunt ook ons informatienummer bellen: 06-0402. Graag tot ziens. aê Voor telefoon ga je naar Primafoon. «♦•WO? PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 - GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 88. MOSKOU President Gorbatsjov is bereid om Litouwen onder zijn direct presidentieel gezag te plaatsen. "Zover is het nog niet", aldus Gorbatsjov in een toespraak tot de com munistische jeugdorganisatie Komsomol, "maar als er een conflict tussen burgers uit breekt, zal ik zeker ingrijpen". MANILA - "Extra, extra het laatste nieuws: Vrouw brengt vis ter we reld". Of, als dat niet opwindend ge noeg is: "Jong meisje zwanger van geest". Zulke nieuwtjes zijn gewo ne kost voor de roddelpers van de Filipijnse hoofdstad Manila. Tussen de meer dan twintig dagbladen van de hoofdstad vinden de boulevard bladen. waarin elke week wel een verschijning van de Maagd Maria wordt aangekondigd, gretig aftrek. door Robert Reid/AP In een land waar het echte i vaak bizar genoeg is, heeft een deel van de bevolking toch behoefte aan kranten die grossieren in fantasieën en overdreven verhalen. Een van de laatste succesverha len was de geschiedenis van de 22- jarige Lilian Pascua uit de plaats Paniqui in de provincie Tarlac, die rerluidt 31 maart wereld heeft gebracht. De gelukki ge echtlieden noemden hun koter "Goudvis" en kondigden aan de bo reling op Palmzondag te laten dopen. Volgens de burgemeester was het toch wel een beetje te gek om een beest te laten dopen en in te schrij ven in het doopregister. De boule vardbladen stortten zich op het ver haal en de lezers werden elke dag op de hoogte gehouden van de laatste ontwikkelingen, inclusief foto's van de visvijver van het gezin, die in middels dienst deed als kinderka mer. De controverse over de doop werd tenslotte opgelost toen de kranten meldden dat de hond van de familie de vis had opgegeten. Na de dood van "Goudvis" bracht de krant Ang Pilipino Ngayon (Fili- pijnen Vandaag) het verhaal van een achtjarig jongetje dat na een keizersnede een kind ter wereld ge bracht zou hebben. Het kind zou echter doodgeboren zijn. Om geen primeur mis te lopen, belde het ra diostation DZXL meteen met de chirurgen van het ziekenhuis waar de geboorte plaatsgevonden zou hebben. "Hoe kon hij een kind ba ren op acht-jarige leeftijd", vroeg de presentator, die zich klaarblijkelijk meer verwonderde over de leeftijd dan over het geslacht van de "moe der". Daarop had de dokter zo snel geen antwoord. Dat sommige Filipino's geloof hechten aan dergelijke wonder baarlijke verhalen, hangt waar schijnlijk samen met bijgelovige en mystieke tradities in het voorname lijk katholieke land. De goudvis trok bijna net zoveel aandacht als het bericht dat de geest van een 19de-eeuwse geestelijke in de pro vincie Laguna twee jaar geleden een teenager zwanger had gemaakt. Ook politici kunnen hun voordeel hebben van wonderlijke krachten. Toen de voormalige gouverneur van de provincie Cagayan vorige maand na een poging tot staats greep ontkwam aan regeringstroe pen, vertelden de mensen dat hij de beschikking had over een amulet "waardoor hij op een hond leek", iets wat niet direct een zegen is in een gebied waar puppies als delica tesse gelden. Maar het boulevard blad legde aan de lezers uit dat de gouverneur zijn vijanden reeds op grote afstand kon ruiken en dat hij daarom uit handen van de overheid bleef.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7