Uitbreiding acties winkelsluitingswet NS-personeelwordt uitgekleed in Morgen werkonderbrekingen in Leiden Zuid-Afrika op agenda jaarvergadering Philips Raad van Beroep: aaw discrimineert vrouw niet WOENSDAG 11 APRIL 1990 PAGINA 5 EINDHOVEN (GPD) - Dat komt wel als mosterd na de maaltijd. Maar goed dat u er dit jaar nog over begonnen bent, volgend jaar zou u wellicht te laat zijn". Philips-presi dent C. van der Klugt liet gisteren merken absoluut geen zin te heb ben in discussies over de aanwezig heid van zijn concern in Zuid-Afri- ka. Nadat jarenlang de algemene v van Minty in zijn geboorteland ker geen neutrale rol. "De politie in Zuid-Afrika i schriftelijk beantwoord zullen wor den. Volgende agendapunt. De aandeelhouders gingen met aandeelhouders hankelijk van de door Philips gele- alle voorstellen van het Philips-be- stuur akkoord, inclusief de benoe mingen van een aantal nieuwe per- van Koninklijke Olie/Shell door be- verde communicatie-apparatuur. strijders van apartheid werden toe- Bovendien stelt elektronica-gigant gesproken, meldden zich gisteren Philips de meest moderne techno- ook in Eindhoven voorzitter B. van logieën, kennis, gereedschappen en der Weg van de Industriebond FNV zelfs Nederlands en ander buiten- (vergelijkbaar met komst van de bond 'weinig zinvol zou gijn'. Omdat de directie niet niet ka. Minty dan 60 j dat de brief aan de werknemers al leen is geschreven houden. UTRECHT (ANP/GPD) De acties tegen de voorgenomen versoepeling van de winkel sluitingswet worden de komende dagen uitgebreid en zo nodig verscherpt. Dat heeft een woordvoerder van de Dienstenbond FNV aangekondigd. Gisteren op de eerste actiedag kwamen volgens de vakbonds woordvoerder in totaal ongeveer 1500 vakbondsleden in het geweer tegen de plannen om de winkels I straks door de week een half uur langer open te laten en op zaterdag een uur langer. Op 14 plaatsen in het land werden in filialen van vooral grote winkelconcerns als AH, He- ma. C A. V D en P C werkon derbrekingen gehouden waarbij de Elsevier wil nog steeds samen met Wolters Kluwer AMSTERDAM (GPD) De fusies langere openingstijden. De schoen verkingen in de uitge- wringt vooral bij het grootwinkel bedrijf dat er wel voor te porren is om de winkel langer open te hou den. De bond gaat vanaf vandaag ook het personeel in de Blokker-zaken oproepen om met de acties mee te doen. Uit een brief waarin Blokker kondigd. sen). In de Groepsraad is de opval- ondermijnt Philips lendste benoeming die van J.D. de sancties die andere Timmer tot plaatsvervanger en over een jaar opvolger van Van der Klugt. In de Raad van Toezicht landen hebben afge- Van der Klugt reageerde geïrri- heeft voorzitter W. Dekker verster- winkels voor e deuren sloten. Vandaag staan opnieuw in 15 ge meenten soortgelijke werkonder brekingen op het programma en morgen volgen nog eens 25 plaat sen, verspreid over het hele 1 waaronder ook Leiden. Goede dag slaat de bond als actiedag Vanaf volgende week heeft de bond een verscherping van de acties in petto en dreigen er stakingen voor langere duur. De vakbonden willen met de werkgeversorganisaties in de cao vastleggen dat de huidige openings tijden worden gehandhaafd. De werkgevers zijn echter tot nu toe niet op de verlangens van de bon den ingegaan. De kleinere winke liers (in het midden- en kleinbedrijf) zijn overigens evenmin happig op de Zuidafrikaanse directeur I de Campagne tegen nucleaire militaire samenwerking met Zuid- het effect Afrika, A. Minty, als aandeelhouder bedrijven met het recht tot het stellen van v gen. Applaus Van der Weg en Minty werden Maar Blokker stuurde gisteren Eindhoven onthaald op applaus uit zwarte werknemers hebben precies Zweedse Volvo. |fax met de mededeling dat de de zaal na het stellen van vragen dezelfde rechten als de blanke. Ik Gisteren werd ook de rol van Philips in Zuid-Afri- op dat Philips al gevestigd teerd. "We gedragen heel normaal Europees bedrijf, ab- king gekregen van de topfunctiona- Exxon, Hoechst en presi- soluut zonder discriminatie; de dent Gyllenhammer het heb dan ook absoluut geen 2 hier in Nederland moeilijk met e vakbond te gaan zitten praten c Zuid-Afrika. Dat betekent volgens zaken die daar makkelijk geregeld hem dat de onderneming diep hen rustig te worteld in het systeem heid. Philips speelt na; de twee de maal onderhandeld over een nieuwe Philips-cao voor inmiddels nog maar 55.000 Nederlandse werk- De afkalving van het totale de laatste ge- worden", zo kreeg Van der Weg te personeelsbestand de apart- horen. Minty krijgt de belofte dat maanden extra hard gegaan door de mening zijn vragen voor zover mogelijk het onderbrengen van het perso neel bij de grote huishuidelijke ap paraten (wasmachines, keukenap- paratuur enzovoorts) in de joint venture met het Amerikaanse be drijf Whirlpool. Philips heeft daarin een minderheidsaandeel en de werknemers staan dan ook niet meer in Eindhoven op de loonlijst. Looptijd Belangrijkste twistpunt in de on derhandelingen over de cao bleek gisteren de looptijd. Philips Neder land wil een tweejarige cao en daar in niet achter te willen blijven bij de loonontwikkeling in vergelijkbare sectoren. In de metaal- en elektro technische industrie werd een loonsverbetering overeengekomen van ongeveer 3,5 procent op jaarba sis in een 15 maanden durend con tract. Bij de ingang van de Evenemen tenhal van Philips, waar de jaarlijk se vergaderingen van aandeelhou ders worden gehouden (pal naast het PSV-stadion), hadden zich een paar dozijn Philips-werknemers op gesteld met spandoeken om de aan deelhouders van het belang van een goede cao te overtuigen. De cao-toe- spraak van bondsvoorzitter Van der Weg kreeg buiten een warmer ont haal dan die binnen over Zuid-Afri ka. verssector zijn nog lang niet uitge woed. Elsevier, het grootste uitge versconcern van ons land, heeft nog steeds zijn zinnen gezet op een fusie met of overname van Wolters Klu wer, de nummer twee van ons land. De beoogde volledige samensmel ting van Elsevier en het Britse uit- zijn werknemers had laten weten, geversconcern Pearson loopt welis- geen gebruik te zullen maken van waar wat moeilijker, maar ook een de mogelijkheid om winkels langer bundeling van krachten daarmee open te houden, had de actieleiding zit er nog steeds aan te komen. afgeleid dat Blokker daar zwart-op- Dat blijkt uit de toelichting op het jaarverslag van Elsevier die be stuursvoorzitter P.J. Vinken giste ren gaf. Een fusie van Elsevier en Wolters Kluwer noemt Vinken nog steeds logisch, voor de hand lig gend en 'goed' voor beide concerns. "Het ontbreekt niet aan de wil bij Elsev' aanwijzing dat Wolters Kluwer wel zou willen of daaraan zou den ken". Elsevier heeft door een bod Kluwer men. Dat strandde nadat dit con cern was samengegaan met Wol ters. Aan dat overnamegevecht heeft Elsevier indertijd nog bi;' percent van de aandelen Kluwer overgehouden. 'FNV-bonden tot drie samenvoegen' UTRECHT (ANP/GPD) - Binnen Wij hebben echter geen de vakcentrale FNV is opnieuw het plan gelanceerd om in plaats van de huidige zeventien FNV-bonden 1987 getracht drie grote bonden te vormen. De aangesloten bonden zijn de discus sie begonnen over de structuur van de FNV. Behalve het verbeteren van de financiële en organisatori sche gang van zaken bij de FNV I wordt nu bezien hoe de structuur van de FNV beter kan aansluiten op die van de Nederlandse economie. Voorzitter R. Vreeman van de Vervoersbond FNV heeft voorge steld in de toekomst drie FNV-bon den te vormen: een voor overheids personeel, een voor de industriële sector en een bond voör de dien stensector. Dienstenbond, ver voersbond, horecabond en bouw bond moeten samengaan, aldus bijna 33 Wolters ABN: particulier moet meebetalen aan betalingen AMSTERDAM (GPD) - De ABN Vreeman Bank bestudeert of het mogelijk is naast bedrijven ook de consumen-l ten extra kosten in rekening te brengen voor de verwerking van hun betalingsopdrachten. Vorige week maakte de Rabobank bekend dat de zakelijke rekeninghouders moeten gaan betalen voor het girale verkeer. De bank probeert daarmee die re keninghouders zover te krijgen dat ze meer aandacht gaan besteden aan automatische incasso's en zoge naamde ola's (optisch leesbare for mulieren). De verwerking daarvan is goedkoper. In tegenstelling tot de Rabo denkt de ABN eraan om de particulier ook extra te gaan belas ten. Volgens bestuursvoorzitter Ha- zelhoff is juist het particuliere beta lingsverkeer het kostbaarst. Hirsch Ball in eist opheldering van Aruba over aanpak CNVer UTRECHT (GPD) - Het conflict waarin CNV-beleidsmedewerker Talip Demirhan op Aruba ver zeild is geraakt, zal een zware druk leggen op het onderhoud dat de minister van justitie en Arubaanse zaken, Hirsch Ballin, morgen heeft met de Arubaanse minister van justitie, Henri Croes. De Nederlandse minister heeft al laten weten 'diep bezorgd' te zijn over de wijze waarop Demirhan is behandeld. Demirhan, beleidsmedewerker voor minderheden bij de christe lijke vakcentrale CNV, is gisteren van Aruba gezet omdat hij de openbare orde zou hebben ver stoord en de regering zou hebben beledigd. Het CNV bestrijdt de beschuldigingen van de Aru banen. Demirhan was op Aruba om daar de vakbond FTA te helpen bij het opzetten van een vakorga nisatie voor 800 Turken. Die zijn door het Amerikaanse bedrijf Aruba Rehabilitation Refinery Company naar het eiland gehaald om te helpen bij het weer opbou wen en in bedrijf stellen van de voormalige Lagos raffinaderij. CNV-voorzitter Henk Hofste de, die Demirhan gisteren van het vliegtuig uit de Antillen heeft af gehaald: "Dat soort werk hebben we altijd al gedaan en in de hele wereld. We hebben het in landen met harde regimes gedaan, als Chili tijdens het bewind van Pi nochet, de Philippijnen ten tijde CNV-beleidsmedewerker Demirhan midden) werd na zijn uitzetting tallen persmensen en CNV-voorzitter Hofstede r) en voorlichter Heres (l), van Marcos en Pakistan. Toch hebben we ook daar zonder pro blemen bijvoorbeeld nog pers conferenties over ons werk kun nen geven. Het is jammer, dat we nu binnen ons koninkrijk dit moeten meemaken. Het werpt ook een smet op Nederland als strijder voor de mensenrechten". Demirhan raakte op Aruba ver wikkeld in een conflict tussen de directie van het Amerikaanse be drijf en de Turken die het had la ten overkomen. Volgens Demir han, zelf van Turkse afkomst, werd een Engels sprekende gast arbeider in de nacht uit het barak kenkamp van de Turken wegge haald en op het vliegtuig het ei land afgezet. Daarmee zou tegelij kertijd de groep min of meer monddood zijn gemaakt. De volgende ochtend verzamel den de Turken zich om de ARRC- directie op te wachten teneinde van hun ongenoegen over het ge dwongen vertrek van hun voor man te laten blijken. Het leidde, aldus de Nederlandse vakbonds man, tot een kloppartij met ande re werknemers en het ontslag van 165 man. De Arubaanse vakbond FTA en Demirhan probeerden in het con flict te bemiddelen, maar Demir han werd door de ARRC-directie de vergaderzaal uitgestuurd. Hij zou daar niets te zoeken hebben gehad, een verwijt dat hem ook door de Arubaanse ministers van justitie en van arbeid alsmede door minister-president Oduber werd gemaakt. Demirhan werd bovehdien ver- ANP) weten dat hij de regering had be ledigd. Volgens de vakbondsman zelf kan dat niet meer zijn ge weest dat een opmerking in een radiogesprek die erop neerkwam dat hij 'verbaasd' was, 'dat wij dat niet gewend zijn in een democra tisch bestuurd land', en dat er 'op het eiland kennelijk nog een ei land bestaat, namelijk dat van de Amerikaanse olieboer'. Het CNV heeft minister Hirsch Ballin verzocht de Arubaanse re gering te wijzen op rechten die er voor vakbonden en hun mede werkers bestaan. Ook wordt ge vraagd het conflict te bespreken in het koninkrijkskabinet waar van ook de gevolmachtigde mi nisters uit de Antillen deel uitma ken. Duitse tol De EG-commissie in Brussel begint een procedure tegen de Bondrepu bliek Duitsland als dat land (op 1 ju li) de speciale tolheffing voor vrachtwagens invoert. Is dat ant woord op een klacht van de EG bij de Duitsers onbevredigend dan stapt de Commissie naar het Eu ropese Hof van justitie in Luxem burg. Nieuwe man CMHF B. Albersen is de nieuwe secretaris (de hoogste professionele kracht) van de centrale voor middelbaar en hoger overheidspersoneel CMHF. Hij heeft gisteren in Den Haag het roer overgenomen van G. van Da len. Deze wordt voorzitter van de vakcentrale MHP, waarbij de CM HF is aangesloten. Vliegveld vol Het Europese vliegverkeer zal in de komende tien jaar vrijwel tot stil stand komen als er niet gauw maat regelen worden genomen. Dit staat in een rapport dat de Internationale Vereniging van Luchttransport (IA- TA), een overkoepelende organisa tie van 190 luchtvaartmaatschappij en, gisteren heeft gepubliceerd. De capaciteit op 16 Westeuropese vliegvelden moet worden uitge breid. Pathé/Bobel Pathé Communications NV (Bobel) maakte gisteren bekend, dat zij af ziet van haar bioscoopplannen en de activiteiten van voor augustus 1989 weer zal hervatten. Pathé/Bo bel verkocht al haar belangen vorig jaar aan de grootaandeelhouder Sa- sea van Parretti's zakenvriend Fio- rini. Eind vorig jaar was Pathé 'leeg' en klaar voor de uitvoering van de nieuwe plannen, die al direct waren gedwarboomd door de Amsterdam se effectenbeurs. GRONINGEN (GPD) Mensen het Europese Hof van de EG over die na een part-timebaan arbeidson- deze zaak. Het Hof bepaalde dat de geschikt worden, hebben geen aaw-bepaling in strijd is met de EG- recht op een volledige aaw-uitke- richtlijn, tenzij het verschil in be ring. (algemene arbeidsongeschikt- handeling wordt gerechtvaardigd heidsWet) Dat heeft de Raad van door 'objectieve factoren'. Het Hof Beroep (de laagste rechter in uitke- wijst erop dat ook studenten die ar- ringszaken) in Groningen gisteren beidsongeschikt worden, een volle- bepaald. Die verwierp daarmee de dige uitkering krijgen, stelling van raadsvrouw mr. B.I. Volgens de Raad van Beroep kun- Klaassens. In de voorafgaande pro- nen de bedoelde uitzonderingsge- cedure had zij aangevoerd dat de vallen echter niet op v-bepaling over deeltijdwerk j strijd is met de EG-richtlijn over g lijke behandeling 1 den gesteld met part-timers. Uit gangspunt van de aaw is volgens de Raad het verlies aan inkomsten uit De raadsvrouw zei tegen vroegere arbeid op te vangen. In ge- de uitspraak in beroep te gaan. Arbeidsongeschikten die voor heen parttime hebben gewerkt, krijgen in de regel een lagere een volledige uitkering de parttimer echter een hoger inko men krijgen dan voorheen. Staatssecretaris Ter Veld (sociale ADVERTENTIE ROOSENDAAL (GPD) - "Laat ik het zo zeggen: de NS heeft alle wind mee, het personeel alle wind tegen. Iedereen weet nog op hoe grootse wijze vorig jaar het 150-jarig be staan is gevierd. Het reizigersaan bod is in datzelfde jaar met zes tot zeven procent gegroeid. Er zijn lu cratieve contracten afgesloten voor het vervoer van militairen en stu denten. President-directeur Ploe ger heeft het over het nieuwe elan van de spoorwegen. Het plan Rail 2000 is daarvan het gevolg. En wat is er voor ons? Juist, een uitgeklede NS-machinist Michel Borghouts (55) uit Roosendaal is gisteren 'met hart en ziel' solidair geweest met de staking bij de Nederlandse Spoor wegen. Sinds vier jaar is de Roosen daler'de landelijke voorzitter van de 'Vakvereniging van Machinisten', in spoorkringen kortweg bekend als de WM. Van de vereniging zijn zo'n duizend machinisten van de 3800 in geheel Nederland lid. Tot voor twee jaar waren dat er nog zo'n duizend meer; die terug loop heeft een duidelijke reden. "Wij waren tot twee jaar geleden een vereniging, maar we zijn per 1 januari 1989 een echte vakbond van machinisten geworden. Veel van onze toenmalige tweeduizend leden waren voor die tijd ook lid van de FNV. CNV of FSV. Nadat we een vakvereniging werden, zaten er ve len met een dubbel lidmaatschap en dat hoeft nu ook weer niet". Respons Tot nu toe is het standpunt van de WM nagenoeg uit de publiciteit ge bleven, ook al omdat deze vakvere niging voor de directie van de NS geen onderhandelingspartner in het cao-overleg is. "Van onze duizend leden, uiteraard allen machinisten, hebben er zo'n 300 aan de staking meegedaan. Een aardige respons, ook al omdat machinisten toch van vitaal belang zijn om een treintje te laten rijden". "Dat de,NS ons niet erkent, is waar bij ons de schoen wringt. Wij vinden namelijk dat we wel aan die onderhandelingstafel moeten zit ten, maar de directie vindt van niet. We zijn al vanaf 1988 bezig om ons als zodanig erkend te zien, maar het lukt niet. We zijn daarover dan ook een procedure begonnen bij de rechtbank in Utrecht. Op 30 mei vinden de pleidooien plaats; de uit spraak van de rechter volgt veertien dagen later. Dan weet iedereen wat onze positie is", aldus Borghouts. Lubbers De WM onderschrijft de eisen van de Federatieve Spoorweg Vakbond. "We staan daar achter. Als je het he le pakket van de huidige ontwerp- cao bekijkt en ontleedt, dan blijft er weinig over. Dan ben je helemaal uitgekleed". Voor hem staat dan ook vast dat iedereen van hoog tot laag er vier procent dient bij te krijgen. Borghouts: "Structureel gaat een machinist er per jaar bruto 1500 gul den op vooruit. Voor topfunctiona rissen, die in de glazen kamertjes zitten, kan dat op jaarbasis 6400 gul den zijn. Als je dat tegenover elkaar zet, kun je zeggen dat er voor lagere taakgroepen maar heel weinig ge daan wordt". "Het is hetzelfde met de regering. Lubbers roept nu overal dat hij zich zorgen maakt over de loonontwik keling, maar in vijf minuten joegen de Tweede Kamerleden voor zich zelf er een aardige loonsverhoging van 5000 gulden door", aldus Borg houts. Cao's Altzo, DSM, meubels en suiker nog lang niet rond ARNHEM (ANP/GPD) - De Indus triebond FNV wijst het eindbod van de directie van Akzo Nederland (23.000 werknemers) voor een nieu we cao af. De bond vindt dat Akzo een te lange cao wil en te weinig loonsverhoging biedt. De bond wil in een cao van 21 maan den een loonsverhoging van 7 pro cent, terwijl Akzo 5 procent heeft geboden. Zo nodig roept de bond zijn leden bij Akzo (ruim 5000) op tot stakingen. De overige bonden (Industrie- en voedingsbond CNV, VHP-Akzo en Unie BLHP) hebben het eindbod van Akzo wel aanvaard en leggen het met een positief ad vies aan hun leden voor. De drie bonden organiseren 4000 Akzo- werknemers. DSM De twee grootste vakorganisaties bij DSM Limburg, de Industrie bond FNV en de Unie BLHP zitten sinds gisteren niet meer op één lijn wat betreft hun cao-eisen. De BHLP-leden hebben uitgesproken voor het voorstel van de directie van DSM Limburg om de invoering van de door de gezamenlijke bonden ge ëiste vijfploegendienst per 1 januari 1994 afhankelijk te stellen van de uitkomst van nadere studies. De Industriebond FNV heeft maandag besloten tot harde acties, had. Aangezien de Unie BLHP met 2200 georganiseerde medewerkers bij DSM Limburg niet bereid is tot harde acties, wordt de positie van de Industriebond FNV fors ver zwakt. Deze bond telt 2400 leden bij DSM Limburg (13.000 werkne mers). Meubels Het overleg over een nieuwe cao voor de meubelindustrie en meubi- leringsbedrijven (16.000 werkne mers) is gisteren tijdens de vierde onderhandelingsronde afgebroken. De werkgevers boden uiteindelijk een tweejarige cao met een loons verhoging van in totaal 8 procent- .De bonden willen er tot 1992 zes roostervrije dagen en één scholings dag bij hebben en daarmee een ge middelde werkweek van 37 uur. Suiker De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de suikerverwer kende industrie (14.000 werkne mers) zijn gisteren eveneens vastge lopen, zo deelde een woordvoerder van de Voedingsbond FNV mee. Hij sloot niet uit dat op 26 april, als de landelijke vakgroep suiker van de bond vergadert, tot acties zal wor den besloten, hoewel er nog een on derhandelingsronde aankomt. ADVERTENTIE ENSCHEDE - Dehandel bereidt zich grondig voor op de wereld- "«kering dan anderen. Omdat het zaken) kondigde vorige week kampioenschappen voetbal. Bij de Enschedese button-boss wordt ®™Swln te"taT(mdd«v^«nai' ZeT^nfe^aZ^oTd^'- al hard gewerkt aan buttons, kussentjes, zwaaisjaals, petjes enzo- leenstaande moeder), vindt mr. richtlijn zouden kunnen beroepen. voorts. Zeker als Nederland door de eerste ronde komt zijn de kan- Klaassens dat er sprake is van (indi- Als de uitspraak van de Raad van sen op het ontstaan van een bloeiende handel in WK-snuisterijen recte) discriminatie. Zij voelde zich Beroep in hoger beroep stand- optimaal. (fotoANP) gesteund door een uitspraak van houdt, is deze wijziging niet nodig. Machinistenvoorzitter: Spoorwegen hebben alle wind mee De NS-collega's die zijn aangeslo ten bij de Vervoersbond FNV stem- jnen waarschijnlijk in met het cao- en CNV en de Vereniging van Ho ger Spoorwegpersoneel. De afde ling Amsterdam, die bij de bond 'de kar trekt' zoals een woordvoerder zei, heeft zich gisteren met 81 stem men voor, 15 tegen en 2 onthoudin gen voor het akkoord uitgesproken. Bij ledenraadplegingen in West- Brabant, Zeeland, Zuid-Holland, Amersfoort en Oost-Brabant zei ook een grote meerderheid 'ja' te gen het akkoord. De bond heeft nog 17 vergaderingen voor de boeg. Vol gende week dinsdag zijn de twee laatste (de hoofdgebouwen in Utrecht en de werkplaats Zwolle). Het akkoord behelst een loons verhoging van 3 procent, een een malige uitkering van 0,5 procent en 500 gulden ineens. Er is 0,25 procent uitgetrokken voor extra loonsver hogingen voor hoger personeel. Volgens de woordvoerder waren de leden vooral 'buitengewoon tevre den' over de verlaging van de vut- leeftijd, de betere overuren-regeling en de kinderopvang- en werkgele- genheidsfondsen. KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hét adres voor persoonlijke leningen tot tl. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossingsvoorwaarden. Ook interessant voor u? Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. K GOED VOOR V-TB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5