Pronk wijst reprimande van de hand Broeikaseffect zet wereld op z n kop Huisarts ook bij particuliere verzekeraars vast in pakket 'Kritisch doorlichten van wetgeving kan geen kwaad Geen dioxine in Belgische melk gevonden Alle leraren krijgen recht op verkorting arbeidstijd KUIKENTJES BEVRIJD Acties ziekenhuizen lijken onvermijdelijk PELLEB0ERS" WEERLIJN Pj./'.; 06-91091091 Samenwoners laten te weinig vastleggen WOENSDAG 11 APRIL 1990 BINNENLAND PAGINA 3 'Geen uitspraak gedaan over executies' MALANG (ANP/GPD) Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) ontkende vanmorgen dat hij publieke uitspraken in Indonesië heeft gedaan om dreigende executies te voorkomen. Pronk voelt zich dan ook niet aangesproken door de reprimande van minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Van den Broek zei gisteren dat "elke publieke uitlating van officiële zijde over de executies in Indonesië de kans op een positieve oplossing aanzien lijk verkleint". Pronk had eerder tegenover de Ne derlandse journalisten gezegd, dat dank zij zijn tussenkomst de Indo nesische regering de executie van zes ter dood veroordeelde commu nisten heeft opgeschort. Daarop volgde de reprimande van de minis ter van buitenlandse zaken vanuit Dublin. Zonder Pronks naam te noemen zei Van den Broek dat di plomatieke stappen een zaak van de minister van buitenlandse zaken en de premier zijn. Vanmorgen herinnerde Pronk zich zijn eerdere uitlatingen niet meer. Hij zei dat hij de Nederlandse pers op de hoogte heeft gebracht van zijn besprekingen met de Indo nesische autoriteiten. In dat overleg is de kwestie van de executies aan de orde gesteld. Dat is niet in het pu bliek gebeurd, verdedigde Pronk zich. Pronk brengt op dit moment een officieel bezoek aan Indonesië. Er wordt onder meer gesproken over extra ontwikkelingshulp. De minis ter wilde vanmorgen niets zeggen over eventuele nieuwe stappen in EG-verband om de dreigende exe cuties te voorkomen. Pas bij terug keer in Nederland zal hij hierop ver der ingaan. Hij gaf wel toe, dal het het beste is dat de kwestie van de executies wordt behandeld door de UTRECHT (ANP) De particulie re ziektekostenverzekeraars heb ben besloten om vanaf 1 januari 1991 alleen nog nieuwe polissen aan te bieden waarin ook de kosten van de huisarts zijn opgenomen. Op dit moment kan de verzekerde nog zelf kiezen. Dat heeft de overkoepelen de organisatie KLOZ gisteren be kendgemaakt. Dit najaar krijgen alle particulier verzekerden die de huisarts^ nog niet hebben meeverzekerd de gele- Binnenland kort Apothekers Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft gisteren het be roep verworpen dat de organisaties van apothekers (KNMP) en zieken fondsen (VNZ) hadden ingesteld te gen het tariefsysteem voor apothe kers dat per 1 januari 1988 van kracht is geworden. KNMP en VNZ hadden het college gevraagd de des betreffende beslissing van het COTG te vernietigen. De apothe kers mogen sinds 1988 alleen de werkelijk betaalde inkoopprijs in rekening brengen. Acht jaar cel De rechtbank in Utrecht heeft giste ren een 39-jarige man uit Utrecht veroordeeld tot acht jaar celstraf. Vorig jaar meldde hij zich bij de po litie omdat hij in 1982 zijn negen maanden oude dochtertje had om gebracht. De eis was vijf jaar. Moeder gedood Tegen een 19-jarige jongeman is bij de rechtbank in Den Haag vijf jaar gevangenisstraf geëist voor het ple gen van doodslag op zijn moeder. Hij doodde 20 september vorig jaar zijn moeder door haar een groot aantal messteken toe te brengen. Daarvoor had hij haar met een fles mineraalwater en een glazen vaas op het hoofd geslagen. Bos- en heidebrand Een grote bos- en heidebrand heeft gisteren ten zuiden van Eindhoven een deel van het waardevolle na tuurgebied de Strabrechtse Heide in de as gelegd. Volgens een woord voerster van de regionale brand weer in Eindhoven is ongeveer 25 hectare natuurgebied verloren ge gaan. De vuurzee werd met 14 voer tuigen bestreden door de brand weerkorpsen van Eindhoven en di verse omliggende gemeenten. Platinaroof mislukt De diefstal van een zeer waardevol le platina-houdende katalysator bij DSM is uiteindelijk mislukt. De ka talysator, die ongeveer een miljoen gulden waard is, werd gestolen uit een nitraatfabriek die even daar voor wegens een technische storing was stilgevallen. De katalysator werd in stukken her en der over het terrein verspreid teruggevonden. TILBURG (ANP/GPD) - "Er is in de afgelopen jaren een enorme hoe veelheid wetten over ons land uitge strooid. Maar wat blijkt? Veel van die wetten zijn nauwelijks effectief. Je moet je afvragen of die wetten nog wel te handhaven zijn of sterk moeten worden aangepast. Ik vind dat met alleen een taak van de over heid, maar ook van de wetenschap. Daarom hebben wij het Centrum voor Wetgevingsvraagstukken in het leven geroepen". Dat vindt prof. Groenhuijsen, hoogleraar strafrecht aan de Katho lieke Universiteit Brabant in Til burg. Hij is voorzitter van het nieu we Centrum voor Wetgevingsvraag stukken, dat de bestaande regelge ving op zijn bruikbaarheid gaat toetsen en - gevraagd en onge vraagd - zal adviseren over voorge nomen wetsvoorstellen. Het Centrum zal zich in het begin vooral bezighouden met het maken van een inventarisatie van wetten, die wel en niet effectief zijn. Als voorbeeld noemt Groenhuijsen de wetgeving op het gebied van discri minatie. In de Grondwet is discri minatie op grond van ras, huidskleur en religie verboden. "Maar er wordt nog steeds, elke dag, gediscrimineerd. Dat geldt ook voor verkrachting binnen het hu welijk. Dat mag niet en toch gebeurt het. Sommige wetten gaan kenne lijk niet boven de eigen morele op vatting". In sommige gevallen is verscher ping van de sancties voldoende om naleving van de wet af te dwingen. Maar andere factoren kunnen een rol spelen, als de wet dan toch niet wordt nageleefd. "Bij handhaven van de maximumsnelheid gaat het vooral om een effectieve controle. Als de mensen merken dat de kans om bij te hard rijden te worden aan gehouden, klein is, dan blijven ze de wet aan hun laars lappen. Boven dien geldt dat dat soort wetten een demoraliserend effect hebben en leiden tot normvervaging. De ene wet kan zonder gevolgen worden overtreden, waarom de ander dan niet?" Ook aan de andere kant, bij Justi tie, moet flink wat worden verbe terd. Groenhuijsen leverde onge zouten kritiek op de wijze waarop in Nederland met verdachten wordt omgesprongen. Het wettelijk uit gangspunt dat de officier van justi tie leiding geeft aan het opsporings onderzoek wordt in de praktijk niet uitgevoerd. "De rollen zijn veelal omge- minister van buitenlandse zaken en de premier. Op het Beursplein in Amsterdam is het aantal hongerstakers dat pro testeert tegen de dreigende excu- ties uitgebreid van vier naar tien. De hongerstakers, onder wie vier Indo nesische vluchtelingen, die allen ouder zijn dan 65 jaar, zijn verbon den aan de Initiatiefgroep Tegen Executies. Zij willen aandacht ves tigen op de "schrijnende mensen- rechten-situatie in Indonesië, waar ieder moment zes ter dood veroor deelde politieke gevangenen kun nen worden geëxecuteerd". Het tiental, van wie er vier sinds het vertrek van Pronk naar Indone sië op 5 april in hongerstaking zijn, hebben aangekondigd hun actie voort te zetten totdat de bewinds man terugkeert naar Nederland op 16 april. De initiatiefgroep wil met de actie benadrukken dat een finan ciële boycot van het Suharto-regi me een "effectief middel is om de Indonesische machthebbers tot an dere gedachten te brengen". Verder eisen de hongerstakers dat de Ne derlandse regering haar ontwikke lingshulp aan Indonesië opschort zolang de Indonesische regering weigert de mensenrechten- te res pecteren. draaid: de politie heeft steeds het initiatief, terwijl het Openbaar Mi nisterie achter de feiten aanloopt. Wat dat betreft moet bijvoorbeeld al op voorhand worden gevreesd voor verdere vertroebeling van de situa tie indien de regionalisering van de politie plaats heeft aan de hand van gebiedsindeling die afwijkt van de arrondissementen", aldus de prof. Hij wil dat het wetboek voor straf vordering, waarin alle procedures en regelingen staat, kritisch wordt doorgenomen of zelfs herschreven. Groenhuijsen heeft wel een paar punten. Zo moeten arrestanten het recht krijgen om meteen een advo caat te raadplegen na hun aanhou ding. De eerste uren op het politie bureau zijn immers van grote in vloed op het verdere verloop van het onderzoek, zo betoogde hij. Daarnaast zou een herzien wetboek van strafvordering ook regels moe ten bevatten voor nieuwe opspo ringstechnieken zoals hypnose, DNA-onderzoek, aftappen van te lefax en datalijnen. Vragen over sluiten opvang asielzoekers DEN HAAG (ANP) - Tweede Ka merlid Lankhorst (Groen Links) vindt het "te zot voor woorden" als minister d'Ancona zich bij het be sluit een pension voor asielzoekers in Scheveningen te sluiten, heeft la ten leiden door druk van een aantal horeca-exploitanten in de bad plaats. Het opvangcentrum in Hotel Haghe moet 1 mei dicht. Ongeveer 35 Scheveningense horeca-onder- nemers drongen vorige week aan op sluiting omdat asielzoekers niets te zoeken hebben in een badplaats. Asielzoekers, die doorgaans weinig te besteden hebben, zouden vol gens hen het imago van Schevenin gen verstoren. HILVERSUM (ANP) - Uit een zeer beperkt onderzoek door het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven blijkt dat in Belgische zuivelpro- dukten die in Nederland worden verkocht geen onaanvaardbare hoe veelheid dioxine zit. Dit werd gis teravond bekendgemaakt in Tros Aktua. Het onderzoek door het RIVM is gehouden in opdracht van staatsse cretaris Simons (volksgezondheid). Simons kondigde het onderzoek een maand geleden aan. Geen van de gevonden dioxine gehalten in de onderzochte Belgi sche produkten liggen boven de Ne derlandse norm van 6 pg TEQ/g melkvet, zoals bepaald in de Waren wet. Overigens werden maar vier pakken melk onderzocht. In één melkmonster is een dioxinegehalte gevonden van ruim 4 pg TEQ/g vet. Het RIVM benadrukt dat het een beperkte steekproef betreft en de verkregen resultaten verschaffen dan ook geen algemeen beeld van dioxinegehalten van melk en zui- velprodukten die uit Belgie worden geïmporteerd. Zij geven hooguit een indicatie, aldus de RIVM. PvdA-Kamerlid G.van Otterloo bepleitte in de Tros-uitzending een voortdurende controle op de melk uit België (114 miljoen liter per jaar) die in Nederland wordt verkocht. Hij wees er op dat de Belgische melk met dioxine uit gebieden met verbrandingsinstallaties wordt ver mengd met schone melk. In Neder land wordt die melk vernietigd. DEN HAAG (ANP/GPD) - Er komt nog dit jaar een Europese topconferentie om de Europese besluitvorming democratischer te regelen. Dat is de stellige overtuiging van de Ierse premier Haugheydie gisteren op vliegveld Zestienhoven aankwam voor een bliksembezoek aan Nederland. Hij sprak met zijn collega Lubbers ter voorberei ding van de Europese Raad van de EG-regeringsleiders zaterdag in Dublin. Die conferentie zou volgens Haitghey mooi kunnen samenvallen met de geplande topconferentie in december over de omvorming van de EG tot een economische en monetaire unie (de EMU-conferentie)De Ierse premier ver wacht dat de Europese Raad in Dublin het groene licht zal geven voor een gecombineerde top in decemberonder voorzitterschap van de Italianen. (foto anp> ZOETERMEER (ANP) - Staatsse cretaris Wallage (onderwijs) komt binnenkort met voorstellen voor een geheel nieuw systeem van ar beidsduurverkorting (adv) voor het onderwijs. De voorstellen houden in dat de omvang van de volle werk week (de zogeheten "normbetrek king") in het basis- en het voortge zet onderwijs wordt verlaagd en dat elke leraar dezelfde rechten krijgt op adv. Het huidige, zeer ingewikkelde genheid dat alsnog te doen voor de reguliere maatschappijpremie en zonder medische selectie. De verze keraars willen hiermee inspelen op de ontwikkelingen rond de struc tuur en financiering van de gezond heidszorg. Zowel in het plan-Dek ker als in de plannen van staatsse cretaris Simons worden zieken- fondsèn (die de huisarts altijd al in hun pakket hebben gehad) en parti culiere verzekeraars "zorgverzeke- De particuliere verzekeraars zul len dan sterker worden betrokken bij de zorgprocessen. Ze krijgen ook meer mogelijkheden voor kos tenbeheersing en substitutie (het vervangen van dure vormen van zorg door goedkopere, bijvoorbeeld ziekenhuisverpleging door thuis zorg). De verzekeraars vinden dat de huisarts in het zorgproces een es sentiële rol speelt. Ze willen overleg beginnen met de Landelijke Huis artsen Vereniging (LHV) om de re latie tussen verzekeraars en huisart sen nader uit te werken. De LHV voelt daar veel voor. Over de kosten stelt LHV-voorzitter Van de Zandt dat gesproken moet worden over een 'abonnements-element'. "Al is het maar als tegemoetkoming in de vaste kosten". Ziekenfondsen beta len de huisartsen jaarlijks ook een vast bedrag per ingeschreven verze kerde. Het Anti Dier- gebruik Komi- tee heeft gisteren honderd een- dagskuikens "bevrijd" bij de Amsterdamse kapsalon The Freaks. De kap per bood de beestjes aan voor 2,50 gulden per stuk. Eige naar van The Freaks, Mario de Groot, ging overigens pas in aanwezigheid van de pers overstag. In ruil voor een symbo lisch bedrag van een gulden liet hij het ADK de kuikentjes uit de etalages halen. Steun christelijke bond systeem, waarbij het percentage adv afhangt van de omvang van de aanstelling en de leeftijd van de le raar, wordt als het aan Wallage ligt. vervangen door een systeem waar bij de adv naar evenredigheid van de omvang van de aanstelling over alle leraren wordt verdeeld. In het huidige systeem hebben leraren die minder dan twintig uur werken he lemaal geen recht op arbeidsduur verkorting. Dat werkt discrimine ren, want van de 53.000 leraren die dit betreft is het overgrote deel (on geveer 40.000 UTRECHT (ANP/GPD) - De ka derleden van de christelijke vak bond CFO zijn in meerderheid be reid de onderhandelaars in de nieu we cao voor het ziekenhuiswezen (200.000 werknemers) met harde ac ties te ondersteunen. Voor acties in de instellingen zelf zijn de kaderleden wat beducht. De aandacht zal dus uitgaan naar de po litiek. Maar de tijd van ludieke ac ties en demonstratieve bijeenkom sten is in elk geval voorbij, zo zei CFO-bestuurder H. Stapel gisteren op een bijeenkomst in Nijkerk. Vandaag wordt het op 22 maart door de vakbonden afgebroken cao- overleg met de werkgeversorgani satie, de Nationale Ziekenhuisraad, voortgezet. De vakbonden hopen dat de werkgevers met meer finan ciële ruimte komen dan de tot nu toe aangeboden 2,2 procent. De CFO (maar ook AbvaKabo, GOB en FHZ) blijft vasthouden aan zes procent, waarvan vier procent salarisverhoging. De actiegroep Verplegenden en Verzorgenden in Opstand (WIO), vorig jaar verant woordelijk voor een reeks acties die niet door de bonden werden ge steund, heeft al een eis van acht provent neergelegd. De christelijke bond, zo bleek gis teren, wacht de houding van de Na tionale Ziekenhuisraad af. Komt er geen extra geld, dan gaan de actie draaiboeken uit de kast. Er is een landelijk actiecentrum ingesteld en een speciale werkgroep moet de ac ties vorm geven. Een probleem is wel de i omvang van de volle werkweek, al dus de woordvoerder. De staatsse cretaris heeft het geld niet om die terug te brengen van 40 tot 38 uur. De ABOP heeft uitgerekend dat een verlaging naar 38,5 uur het maxi maal haalbare is. De bond wil daar mee instemmen als wordt afgespro ken op welk moment de stap van 38,5 naar 38 uur wordt gemaakt. Dop-regeling Een ander probleem hangt samen met de mogelijk afschaffing van de DOP, een regeling die een vroeg uit treden voor oudere leraren moge lijk maakt. Leraren die nu 55 zijn, moeten dan ineens tot hun zestigste doorwerken. Onder de nu geldende adv-regeling hebben zij clan wel recht op een dag vrij in de week Maar onder de nieuwe regeling zou die dag teruggebracht worden tot anderhalf uur op een volle werk week. Dat kan echt niet, aldus de ABOP-woordvoerder, die beklem toont dat aan de situatie van de ou dere leraar ook meer in het alge meen het nodige zal moeten worden gedaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het huwelijk is in Neder land nog steeds de enige vorm van samenleving die wettelijk geregeld is. Ook dan is het belangrijk om vóór het huwelijk na te denken over het maken van huwelijks voorwaarden. Bij ongehuwd samen wonen is het van nog veel groter belang om een rege ling te treffen. Ter bescher ming van hun eigen en eikaars belangen zijn samen woners gebaat bij goede onderlinge afspraken. Zij kun nen die vastleggen in een samenlevingscontract. Deze afspraken kunnen eikaars eigendommen, de verdeling van het inkomen, mede-eigendom van de wo ning en andere zaken betref fen. Het gaat om regelingen die belangrijk zijn tijdens het samenwonen, maar ook als de relatie verbroken wordt of als één van de twee overlijdt Raadpleeg daarom de notaris. Hij weet wat u kunt regelen en legt het voor u vast De notaris is onpartijdig. Hij heeft oog voor de belan gen van beide betrokkenen, zodat onenigheid achteraf zoveel mogelijk wordt voor komen. Vraag de notaris ook juridisch advies bij andere belangrijke beslissingen in het leven, zoals huwelijk, voogdij, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huis, de keuze van een ondernemingsvorm, het oprichten van een stichting of vereniging. Een kort oriënterend ge sprek met de notaris kost u trouwens niets. Maak dus gerust een af spraak. Hij kan u precies vertellen L hoe u uw zaakjes het best kunt regelen. REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS WAGENINGEN - In de Oldambt bloeien de zonnebloemen; ranken druiven bedekken het Zuidlim burgse heuvelland; sojabonen groeien in de Achterhoek; in Zee land wordt korrelmaïs geoogst. Ooit fictie, binnen vijftig jaren wellicht werkelijkheid. door Tonny Meijerman Grote veroorzaker van deze in grijpende veranderingen in de land bouw is de temperatuurstijging die wetenschappers verwachten. Het wordt steeds warmer op aarde, vooral door de groeiende hoeveel heid kooldioxide (C02) die door de (westerse) industrie de lucht wordt ingestuurd. Ruim dertig wetenschappers uit Noordwest-Europa spraken in Wa- geningen de afgelopen vijf dagen over de gevolgen van het broeikas effect voor de landbouw. Zij gingen ervan uit dat de hoeveelheid kool dioxide (C02) binnen tachtig jaar zal verdubbelen en concludeerden dat dit eigenlijk niet zo slecht is voor de landbouw in hun gebied. Meer kooldioxide betekent immers een grotere opbrengst aan gewas sen. Opzienbarend was deze gevolg trekking niet, want in de glastuin bouw wordt al geruime tijd meer C02 aan de planten toegevoegd om meer te kunnen oogsten. Plagen Moeten vuilverbrandingen en au to's dus fiks doorgaan met de uit stoot van C02? Het spreekt wel haast voor zich dat landbouw-ge- leerden dat niet voorstaan, al gelo ven ze er niet in dat het C02-gehalte in de lucht zal afnemen. S.C. van de Geijn van de Landbouw Universi teit (LU) Wageningen: "De uitstoot van deze gassen zullen niet afne men, omdat de Tweede Wereldlan- De Maastrichtse boer H. Hulst had vorig jaar een prima druivenoogst door de schitterende zomer. Als het broeikaseffect doorzet, is straks heel zuid-Limburg wijn-gebied. den (Oost-Europa, red.) ook hun deel zullen opeisen van de economi sche groei en omdat het Westen niet de indruk wekt haast te maken met vermindering van de C02-uitstoot' Kortom, we moeten ervan uit gaan dat er steeds meer C02 de lucht ingaat. En dus zullen de land- bouw-opbrengsten in Noord-Euro pa stijgen. Maar er spelen andere factoren een rol, die het plaatje ne gatief. ja zelfs inktzwart, zullen ma ken. Door het broeikaseffect zal de temperatuur gemiddeld met drie graden kurtnen stijgen. Dus: korte- broeken-weer voor nóg meer men sen, maar ook een totaal ander we reldbeeld. Blijven we in Noordwest-Europa, dan komen zomers a la 1976 eens per tien jaar voor en zoals gezegd: de (landbouw)oogst zal ongekend hoog worden. Maar ook halen we ons allerlei ziekten letterlijk en fi guurlijk op de hals. Onkruid dat nu nog alleen in warme streken welig tiert, schiet op uit Nederlandse bo dem. We krijgen te maken met pla gen, dikwijls uiterst hardnekkig. De luizenexplosie in Limburg, in fe bruari, is wellicht een voorbode van dit onheil. Korenbloemen Een gemiddelde temperatuurstij ging van één graad Celsius betekent dat gewassen driehonderd kilome ter noordelijker dan normaal goed kunnen gedijen. Wordt het drie gra den warmer (dit zal het volgens de meest pessimistische verwachtin gen de komende dertig a vijftig jaar worden) dan zal het akkerland schap van Nederland binnen een halve eeuw de aanblik van het hui dige Zuid-Frankrijk vertonen. In Nederland zullen korenbloemen bloeien en sojabonen worden ge oogst. De wintertarwe komt hier niet meer voor en is het produkt van Noorse en Zweedse boeren. Drui- venteelt gaat wat minder goed om dat de Nederlandse bodem, met uit zondering van het zuiden van Lim burg, te weinig kalk bevat. En wat gebeurt er in de Zuid- europese landen? Daarvoor ziet de toekomst er, volgens de weten schappers, somber uit. Het stijgen de C02-gehalte levert niet alleen een grotere oogst op, maar doet ook een nadrukkelijke aanslag op de watervoorraad. In Noordwest-Eu ropa valt een incidentele hete zo mer, eventueel met een wasbeurtje voor de auto minder, wel op te van gen; in het zuidelijke part van Euro pa is een temperatuurstijging van drie graden catastrofaal. Dat Span je, Italië en Griekenland verande ren in een Sahara is voor veel ge leerden verre van denkbeeldig. De situatie in de tropen (denk aan de tropische regenwouden) wordt nog erger. Woestijn De Noord-Zuid-problemen bin nen de EG komen snel op Europa af. Naast volzwangere velden liggen woestijnvlaktes. Topambtenaar G.P. Hekstra van het ministerie van milieubeheer denkt dat het ene Eu ropa daaraan nog een flinke kluif krijgt. "Het zal spanningen brengen in de markt, die mogelijk zijn weg te nemen door vergoedingen en com pensatieregelingen. Het zal nuttig zijn als de landbouw-beleidslieden nu al rekening houden met het aan staande verschil tussen noord en zuid", blikt hij vooruit. Tot opzienbarende conclusies kwamen de deskundigen in Wage ningen niet. "We kampen met veel te weinig gegevens over het broei kas-effect", aldus LU-docent J. Goudriaan, "Wij concluderen dat meer C02 een grotere oogst op brengt. Maar het verhaal houdt daarmee niet op. Wij willen niet de indruk wekken dat er nu maar meer C02 in de atmosfeer moet komen. Het tegendeel lijkt me meer voor de hand liggen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3