a s™;tv Si mm ;wi ili Koningskoppel mist finale weer ësm RCL doet Katwijk pijn Noordwijk uit LD-Cup Tafeltennisduo Kloppenburg/Vriesekoop struikelt over Tsjechen Menken van Grieken SPORT PAGINA 21 Het beeld van de wedstrijd. Een Katwijker, in dit geval stormram Leon Meijs, wordt geblokt door een RCL-spe- ler, Hanno van de Breugél. (foto Lock Zuyderduin) KATWIJK - Dat is nou altijd het leuke met bekerwedstrijden tussen een David en een Goliath; of het kereltje wordt kansloos met huid en haar verslonden of, nog mooier vanwege het leedvermaak, de reus krijgt een kei tegen zijn hoofd geslingerd. Kortom een afgang zit er altijd in. Als de dreumes bovendien nog eens zwaar beschadigd in het strijdperk treedt en desondanks als overwinnaar te voorschijn komt, is de pret compleet. Zoals gisteravond in Katwijk voor de LD-Cup, waar het half complete RCL vanaf de strafschopstip - na de reguliere speeltijd was de stand 1-1 - voor een handje vol toeschouwers de thuisploeg afmaakte. LEIDEN - Noordwijk heeft de achtste finale van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup verrassend genoeg niet overleefd. De zaterda geersteklasser werd in eigen huis uitgeschakeld door Roodenburg. UVS kwam wel verder, net als RCL, Docos en Roac. Noordwijk - Roodenburg 2-3 Geheel tegen de traditie in bogen de Leidenaars een 2-0 achterstand om in een 2-3 overwinning. Niette min weigerde Rijsbergen enige te vredenheid uit te stralen. "Dit is leuk, maar ik heb er weinig aan", zei de coach over de prestatie van zijn mannen. Hij had liever twee compe- titiepunten gehad. Toch was het allemaal best aardig wat Roodenburg liet zien, met name in de tweede helft toen de. junioren I Michael Verver en Patrick Kamper veen eindelijk eens hun talenten etaleerden. Voor rust had Noord wijk, zonder Bakker, het betere van het spel. Peter Ruigrok scoorde in de elfde minuut uit een penalty (hands Nico van As). In de eerste minuut na rust was het weer Nico van As die na een sli ding op Ruud Ort een strafschop veroorzaakte. De voor René van Hensbergen ingevallen Rob Ver meer faalde niet (2-0). Jan Krom wijk, ingevallen voor Maurice Barends, bracht Roodenburg weer terug in de wedstrijd. Twee maal speelde hij John van de Wetering vrij (51ste en 53ste minuut) en twee maal was het prijs. Eerst werd Van de Wetering gevloerd, waardoor Marcel van der Burg uit de derde penalty van de wedstrijd 2-1 /kon scoren. Later scoorde Van de Wete ring zelf: 2-2. Een inmiddels ver weggezakt Noordwijk schonk Roodenburg in de 68ste minuut de mogelijkheid om 2-3 te scoren. Rob Vermeer plaatste de bal recht in de voeten van Kamperveen die met een schot in de korte hoek Rob van Dijk kansloos liet. John Verschoor schoot nog op de kruising. UVS - De Sleutels 2-0 Zonder de geblesseerden Rick van Dijk, Hans de Kruys en Toon Houtekamer won UVS zonder veel moeite van afdelings-eersteklasser De Sleutels dat Peter Boot en Ro nald Guldemeester de eerste helft op de bank had zitten. Na een kwartier kwam de thuis club aan de leiding door Nico van Dam die een hoekschop van Marcel Tolsma doeltreffend verlengde (1- 0). Nog voor de rust soleerde Gerry Jansen door de Sleutels-verdedi ging en werd onregelmentair afge stopt door Martty Polman. De toe gekende strafschop werd pas in tweede instantie door Hans van L~vTorssag(en0Lknogop GOTHENBURG - Het Nederlandse vrouwentafeltennis- weg naar 3-0, maar werd vastgehou- team valt op het Europees kampioenschap in herhalingen, den. Weer zat doelman Rob Groe- Evenals in vorige edities in Moskou en Parijs kwam het duo nendijk inde goede hoek en stopte Mirjam Kloppenburg/Bettine Vriesekoop niet verder dan door Nico van Dam UvfdTdS de halve fmale van het landentoernooi. De Tsjechische jeugdspelers Edgar van Tol en Ri- ploeg riep het Oranje-tandem in Gothenburg gisteravond chard Onstenk nog liet opdraven, luid en duidelijk tot de orde: 3-0. Waarmee Nederland werd naMMnarlR<v*r®7qTtP veroordeeld tot de troostwedstrijd tegen Joegoslavië om de ROAC "kon op het slecht bespeel- derd?£" vierde Posjtie- Een bT°n?e n medaille, zo schrijven bare veld in Hoogmade moeilijk uit de El i U-reglementen voor, heelt de formatie van Dusan de voeten en vond in MMO-doel- Tigerman reeds verdiend. Dat overkwam de ploeg overi- man Cor de Vlieger een groot strui- gens twee keer eerder (in '88 en '84). kelblok. Deze stopte m de twintig ste minuut van de eerste helft zelfs De Oranje-vrouwen misten op het een omstreden strafschop van Jef- strijdtoneel in de Zweedse haven- frey van Ruiten. In de laatste mi- stad een unieke mogelijkheid om nuut voor rust miste John Meijer met goud omhangen te worden. Im- voor de thuisclub een beste kans op mers, bij de volgende EK-editie, de openingstreffer. over twee jaar in Stuttgart, lijkt het Twee redelijk snel op elkaar vol- aannemelijk dat het sterke duo gende doelpunten van Perry van Es Kloppenburg/Vriesekoop uiteen is beslechtten het pleit in Rips voor- gevallen. De laatste kans werd daar- deel. Een vrije trap werd op het om gemist om het beschikbare ta- laatste moment van richting veran- lent op de juiste wijze te exploite- derd en in het tweede geval profi- ren. De kansen werden door de teerde Van Es van een misverstand deelnemers zelf vooraf hoog inge- in de Hoogmadese defensie. schat, maar eenmaal op het podium Haz. Boys - Docos: 1-4. reikte het 'koningskoppel' nimmer Docos verzeilde voor het beker- tot het noodzakelijke niveau om de duel in een verkeersfile en arriveer- Tsjechische tegenstrever van zich de daarom te laat in Hazerswoude- af te schudden, dorp. Trainer Wim Mugge: "Daar- Als excuus werd naderhand aan- door misten we de warming-up en gevoerd dat de voorbereiding niet optimaal was geweest, 's Morgens waren de vrouwen nog niet op de hoogte van het feit dat er na een 'entuele winst op Rusland redactie Rob Onderwater Rob van der Zanden Henk Langemaat, de voorstopper van Katwijk, die met Leon Meijs als enige van de thuisploeg tot een nor maal niveau reikte, wist na afloop uit pure armoede dan ook niets an ders meer te doen dan de overbe kende open deur in te trappen. "Vooraf waren we nog gewaar schuwd. Een derdeklassertje dach ten we, dat doen we wel even. Als het tempo dan te laag ligt en het blijft lang gelijk, dan is het moeilijk om over te schakelen. Dan lukken zelfs de strafschoppen niet meer". Het bekende verhaal dus van een ploeg die-zich vlak na een kraker (tegen Quick Boys, red.) niet kan opladen voor 'zomaar' een wed strijdje en door zelfoverschatting genadeloos afgaat. Theo de Waard, trainer van de Leiderdorpse Ra cing, ging nog een graadje verder dan dat en wreef nog wat zout in de Katwijkse wonden. "Ik vind Kat wijk toch al niet zo'n goede ploeg. Als dan ook nog eens het fanatisme ontbreekt - wat ze op zaterdag wel zullen hebben - blijft er niets van Uitgeblust Inderdaad maakten de Katwijkers een uitgebluste indruk, met de plichtmatige Henri Pouw - sierlijk ogend, maar ontstellend zwak - voorop. In RCL troffen ze boven dien een tegenstander die wel voor elke meter wilde strijden. De 0-1, ruim een kwartier voor, tijd, was dan ook niet eens verbazingwekkend te noemen. Uitblinker Gijs Oppenhei- mer (A-junior) joeg achter een bal aan die Fred Eijsberg uit gemak zucht maar liet lopen. Ron van der Post (een speler uit het derde elftal) maakte het vervolgens af. Arbiter De Graaf hielp de thuis ploeg nog een handje door de bal even later op de stip te leggen, na een correcte sliding van Marcel Brasker op Jaap Guyt. Het slachtof fer scoorde vervolgens zelf. Het bleef hierna 1-1 en de apotheose kon beginnen. Tien minuten later zochten de oranjehemden snel de catacomben op van sportpark De Krom, terwijl RCL nog even in het druilerige weer een vreugdedansje opvoerde rond doelman Ron Sinteur. Hij was het die in de noodzakelijk geworden strafschoppenserie de Katwijkers het schaamrood - als dat al niet was gebeurd - naar de kaken deed stij gen. Ga maar na: Henri Pouw, Leon Meijs en Jaap Guyt stonden niet op scherp en kregen de bal niet langs de doelman. De laatste zelfs twee keer niet, nadat Sinteur bij de eerste penalty te vroeg had bewogen. Lan gemaat zette vervolgens definitief het mes in eigen rug door hoog over te schieten. Voor RCL troffen Van der Post en Oppenheimer wel doel, terwijl de trappen van Cees Ruis en Edwin Grotendorst door Henk van Voor bergen werden gestopt. In het paasweekeinde staan de Katwijkers wel weer op scherp. Ze ker weten. Want dan komt de 'boze buurman' Rijnsburgse Boys op be zoek. HERMAN JOUSTRA Leeuwin (1) Vrouwen moeten zich niet actief met het voetbal bemoeien. Ze hebben vaak lelijke benen, kun nen er geen hout van en moeten hun tijd nuttiger besteden met het uitwassen en strijken van de tenues die de mannen Vuil heb ben gemaakt. Het zijn een paar hardnekkige vooroordelen en misplaatste kwalificaties. Het vrouwelijke be- nenwerk is misschien niet altijd zo oogstrelend, maar er lopen ook genoeg mannen met verschrikke lijke varkenspootjes over het gras. Ook bestaan er net als bij de vrouwen, mannelijke recreanten die de bal nog steeds elk weekein de 'punterend' voortbewegen, omdat ze niet weten hoe de voet tegen de bal te zetten. En tussen het wassen en strijken door heb ben de vrouwen het volste recht om een potje te gaan voetballen. Ook weer net zo goed als die man- De misselijkmakende opmer kingen over het vrouwenvoetbal zijn dus gemakkelijk te weerleg gen, maar toch worstelt dit onder geschoven kind van de voetbal bond nog steeds een beetje met haar truttige imago. En dat moet snel veranderen. Daarom brult er sinds kort naast een Oranje-leeuw ook een Oranje-leeuwin. De KN VB heeft haar 'Leona' gedoopt en het vignet van de vrouwtjesleeuw zal vanaf nu de concurrentie aan gaan met de alom bekende leeuw die naar Italië gaat. Vera Pauw, 25-voudig interna tional en ooit prof bij een Italiaan se club, heeft zich naast Leona opgeworpen als het vleesgewor den uithangbord van het vrou wenvoetbal. Ze is voortrekker van het KNVB-project 'Vrouw in het voetballen', een campagne die niet alleen het imago maar ook het ledental moet verbeteren. "Er zijn vaak bij een club te weinig leden en te weinig activi teiten. Het leeftijdsverschil in één team is soms enorm. Ik heb als projectleidster de gekste dingen meegemaakt. In de afdeling Dordrecht was een team waarbij een meisje van zes jaar zich had. aangemeld bij een club, maar er waren geen leeftijdsgenootjes. Ze kreeg dispensatie en mocht mee spelen bij de groep van 12 tot en met 16 jaar. Bij een andere club in dezelfde poule was een vrouw van 21 die buiten de boot dreigde te vallen. Zij kreeg ook dispensatie om met de junioren te spelen. Je kreeg toen dus de belachelijke si tuatie dat op een zaterdag dat Het was een van de voorbeel den die Pauw eergisteren gaf aan haar gehoor in de kantine van RCL in Leiderdorp. Ze was op uitnodiging van de Afdeling Lei den gekomen om speelsters, trai ners en bestuurders in Leiden en omgeving te overtuigen van het feit dat dit soort leeftijdsverschil len en chaotische taferelen niet bevorderlijk zijn en het imago van meisjesvoetbal. Want bij de vol wassenen komen ook te grote ver schillen voor. Bij gebrek aan le den wordt al snel 'de kruk bij de crack' in één team gestopt. "Ik heb het zelf meegemaakt. Ik train elke dag. maar er waren vrouwen die een keer per week meer dan genoeg vonden. Dat geeft onherroepelijk wrijvingen. De basis is steeds te smal voor een goede organisatie. Zelfs clubs met twee of drie vrouwenelftallen ken nen veel problemen. Als er een paar zwanger of geblesseerd ra ken, hang je al. Er moet doorge schoven worden vanuit het twee de en derde en het derde zit dus met te weinig mensen. Het eerste gaat steeds meer verliezen en de gradeert. Dat heeft weer tot ge volg dat een paar vrouwen afha ken, waardoor uiteindelijk de ne gatieve spiraal moeilijk meer te stoppen is. Dit komt bij erg veel clubs voor". Leeuwin (2) Pauw is al een hele poos bezig met het project maar wil nu een wat agressievere weg bewande len om de verenigingen vooruit te helpen. Er moet meer geschoold kader komen en de clubs moeten meer vrouwelijke leden krijgen. Het staat allemaal keurig in een beleidsplan, al beseft Pauw dat het niet op papier maar op gras moet gebeuren. duurde het een kwartier warmgedraaid waren. Maar daarna hebben we tot mijn verbazing wei nig tegenstand ondervonden". Toen Docos nog op stoom moest avonds voor een tweede keer ge komen, kregen Coen Warnau en speeld moest worden. Bovendien, Leon Laros kansen om de score klaagden Kloppenburg en Vriese- open te breken. Nadat Dennis Stuy- koop om het hardst, hadden beiden fzand er in de twintigste minuut 0-1 na de winst op Rusland nauwelijks van had gemaakt, was het over met de tijd gehad om de vermoeide li- de pret. Docos domineerde en voeg- chamen van voedsel te de na rust nog drie doelpunten aan de eerste toe. Rob Rijzevoort, Den nis Stuyfzand en Marco Verplanke Maar ook Renate Kasalova en Alena maakten er simpel 0-4 van. Een Safafova kampten met hetzelfde kwartier voor tijd redde Coen War- euvel, dus de vanuit het Nederland- nau de Hazerswoudse eer. se kamp aangevoerde excuses kon- ADVERTENTIE den worden weggestreept. Mirjam Kloppenburg mocht het daarom zichzelf aanrekenen dat zij de ope ningspartij Kasalova volledig aan zich voorbij zag gaan. De Leider- dorpse maakte een lusteloze indruk en kreeg de ballen om de oren gesla gen: 12-21, 11-21. Vriesekoop kreeg daarop de opdracht de opgelopen schade te reparen, maar haar oppo nent Safarova weigerde alle mede werking. In tegenstelling tot Kloppenburg ging Vriesekoop tot op de bodem van haar kunnen. Na drie EK-dagen lijkt het er trouwens op dat de vorm met Vriesekoop stijgt. Kennelijk hebben de twee overwinningen op maandag het zelfvertrouwen opge vijzeld. De afwezige momenten, die haar optreden op de eerste dag 'ont sierden', zijn nog sporadisch waar neembaar. De progressie leidde te- Bettine Vriesekoop: "We hadden nauwelijks tijd gen Safarova overigens niet tot de ekoop zich naderhand. „De tijd was daar overigens wél de tijd vinst, i 3 er wel dichtbij: gewoon tekort tegen Vriesekoop en Kloppenburg waren schap met duidelijke cijfers de 16-21, 21-13, 17-13. Om de kansen Tsjechoslowakije nog wat leuks van doodsbenauwd dat ze in die partij baas. nog te keren moest het dubbel den gewonnen, maar daartoe ble- klaar ken de vermoeide Nederlandse tijd te maken. We waren er ook niet echt tegenover het duo Palina/Timini ge- oor. We hadden nauwelijks plaatst zou worden. Beiden zijn de taktiek door te Euvel ZUIVEL NATUURLIIK co-sponsor van de Leidsch Dagblad Cup. lichaam niet meer een dagje ouder", excuseerde Vries- Eerder tegen Rusland had de ploeg GOTHENBURG (GPD) - De jon ge horde van Jan Vlieg heeft ge schiedenis geschreven. Gister middag op het EK-tafeltennis in Gothenburg handhaafde de Ne derlandse mannenploeg zich in de eerste categorie en schaarde zich daarmee dank zij een derde plaats in de A-poule bij de beste acht landen van Europa. Dat feit werd nog niet eerder door een af vaardiging van de NTTB bewerk stelligd. Bulgarije fungeerde in de be- slissende confrontatie in de lan- denwedstrijden als een gewillig slachtoffer. Met volle overtuiging nam het eerder bekritiseerde duo Heister/Keen met de hulp van Horde van Vlieg schrijft historie Paul Haldan alle twijfels weg bij de zichtbaar opgeluchte Jan Vlieg. Het bereikte doel was im mers bereikt. Het onthutste Bul gaarse trio werd zelfs geen enkel punt gegund: 5-0. Die inspanning leverde de pingpongers deelname op aan de strijd om de vijfde tot en met de achtste plaats. Daarin bleek Frankrijk later op de dag een maatje te groot: 5-2. Vandaag wacht de strijd om de zevende en achtste plaats. De finale bij de gaat tussen gastland Zweden en West-Duitsland. Een exponent van generatie is Trinko Keen, 18 jaar, student wiskunde en woonachtig in het Gelderse Randwijk. Dank zij zijn koele optreden werkte Ne derland zich langs de zo gevrees de Bulgaren. Door het irritante Bulgaarse tijdrekken werd in de tweede game (Keen verloor de eerste) de tijdregel ingesteld. Via 26-24, 21-16 bracht Keen de score op 2-0 (eerder had Danny Heister gewonnen van Ormanov). Nadat Paul Haldan de hevig tegenstrib belende Mariano Loukov, ooit een clubgenoot van Bettine Vriesekoop bij Avanti, het zwij gen had opgelegd, was het moreel van de tegenstander gebroken. In het beleidsplan is voorzien in een Europese titel van de nationa le vrouwenselectie in 1991. Net als bij de mannen moet er via een EK-effect worden gescoord wat het aantal leden betreft. Dat het succes van Gullit en Co. uit 1988 niet al te handig is uitgebuit in de Zeister bossen kan misschien ter lering worden gebruikt. Alsof het niks kost, moeten de Oranje- vrouwen vervolgens in hetzelfde jaar nog de wereldtitel pakken. "Europa is de sterkste groep in het mondiale vrouwenvoetbal, dus als we Europees kampioen zijn, kunnen we wereldkampioen worden. Duitsland is op de weg te rug en wij zijn juist enorm ambi tieus bezig. We trainen nu twee keer per week met de selectie en staan er in de kwalificatiegroep goed op na overwinningen op Ier land en Noord-Ierland", geeft Pauw aan. "Zo werkt het nu eenmaal. Nu krijgen we in de pers oog geen en kele aandacht. In Voetbal Inter national wordt geen letter ge schreven over de vrouwen. Ze vin den het geen topsport. Een EK-ti- tel kan daar iets aan doen". In 1972 kende Nederland nog maar 5.000 voetballende vrou wen. Inmiddels is dat aantal ge groeid tot bijna 44.000, meisjes en vrouwen. Het gaat in dat opzicht niet eens zo beroerd met het le denbestand. Maar de KNVB wil meer en vooral beter. Er zijn aller lei middelen om dat doel te berei ken. Zo rijdt het er door het land een soort promotiebusje, de 'voet baltruck'. Ook moeten de afde lingstrainers in Leiden begint die zogeheten STK-functionaris per 1 juli - het vrouwenvoetbal via cursussen en begeleiding om- hoogbrengen Volgens PR-man Jan de Ko ning zit 'm een imago-verbetering in de details. Op een poster die in omloop is gebracht, staat een vrouw die een duel aangaat met een tegenspeelster. Een bekende foto die ook de 'cover' was van een KNVB-orgaan. De tegen speelster is op de poster gek ge noeg halverwege weggeknipt. De Koning: "Je zag een geheel ontblote buik omdat ze een sliding inzette. Die buik hebben we dus weggelaten. Dan krijg je weer die vooroorde len en gaan mensen alleen maar op die buik letten en daarover op merkingen maken. Dat schiet niet op"- MW na verlies in de problemen MAASTRICHT (ANP) - MW en Volendam hebben dinsdagavond de spanning in de eredivisie opge voerd. Door thuis met 1-0 te verlie zen van Volendam heeft de ploeg uit Maastricht niet de verwachte kloof kunnen slaan met de mede degradatiekandidaten. MW haalde uit de laatste zes duels slechts één punt. Volendam daarentegen, dat bin nen twee dagen drie punten aan zijn totaal toevoegde, mag zeker nog niet afgeschreven worden in de race naar Europees voetbal. Zeker in de eerste helft was niets te merken van de inspanningen, die Volendam twee dagen eerder had moeten leve ren tegen PSV. De Maastrichtse de fensie kwam handen en voeten te-, kort om de tegenstanders af te stop pen. In de 32e minuut was het raak. Berghuis werd op links de diepte in gestuurd en schoof de bal naar Steur, die doelman De Haan geen kans gaf. Thijs Libregts hoeft zijn werk zaamheden als technisch directeur na zijn vakantie niet te hervatten. De Rotterdammer is uit zijn functie van bondscoach ontheven. Formeel is hij nog in dienst van de voetbal bond als technisch directeur. Lib regts eiste onlangs in een kort ge ding dat hij in in beide hoedanighe den - bondscoach en technisch di recteur - zijn contract mocht uitdie nen. Het contract loopt tot 1 juli. De rechter stelde Libregts in het onge lijk. langs op de open Duitse kampioen- HP De volledige Nederlandse afvaar- derwetse verdedigsters en met die diging vroeg zich daarom af waar speelstijl hebben' Nederlandse pm de Russische keuzeheer met Va- speelsters steevast moeite. Timina }entina Popova op de proppen was Vriesekoop bijvoorbeeld on- kwam en niet met beide verdedi- gers. De 29-jarige nummer 8 van de Europese lijst heeft een uitstekende reputatie, maar boekt juist tegen Nederland immer slechte resulta ten. Met name tegen Bettine Vriese koop, die haar de laatste jaren voor haar tijdelijke intermezzo steevast de baas was. De geschiedenis her- haalde zich gisteren en Vriesekoop deed dat in ouderwetse stijl. Met het kenmerkende spel kreeg Popova de vanzelfspekende nederlaag om de Omdat Kloppenburg zich daarna stuksloeg op mattenklopper Timina moest het dubbel winst opleveren om de plaats in de halve finale veilig te stellen. Dat gebeurde met een in zet en inspiratie, die het Nederland se tweetal later tegen Tsjechoslowa kije (dat Hongarije in de finale ont moet) ontbeerde ROB ONDERWATER i: Pru Bache WOENSDAG 19.00-20.30 Sport Champs. 20.00-23.00 BRT 2: Sportavond: met o.a. wielrennen (nabeschouwing Waalse Pijl). 20.30-21.30 Sportnet: Wide World of Sport. 21.30-22.30 sportnet: Powersports Inter national. 22.30-00.30 Sportnet: IJshockey NHL 22.50-23.20 Ned 3: Studio Sport. 23.00-23.30 Did 1: Sport extra: met Bun- desligavoetbal (Borussia Oortmund-Ein- tracht Frankfurt) en EK tafeltennis (finale voor vrouwen- en mannenteams). 23.30-00.55 BBC 1 Sportsmght: boksen en FA Cup voetbal (herhaling van de halve finale). 00.30-02.00 Sportnet: Boksen: voor profs. DONDERDAG 08.00-09.00 Sportnet: Powersports Inter national. 09.00-10.30 Sportnet: Tennis: Pru Bache Champs. 10.30-11.30 Sportnet: Rallycross. 11.30-13.00 Sportnet: Franse Rugby Lea gue. 13.00-13.15 Sportnet: Spain Spain Sport. 13.15-15.15 Sportnet: IJshockey- NHL. 15 15-16 00 Sportnet: US Pro Ski Tour. 16.00-17.00 Sportnet: Rallycross. 17.00-17.30 BBC 2: Play Better Snooker:

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21