LEIDSCH DAGBLAD LAATJE ZIEN Aanleg autotunnels Randstad onzeker Peres verliest slag om kabinet IAUTOI huren" ProVeste NODIG! Walesa wil president worden Russen willen musical van Robert Long Kok: staat betaalt geen cent als het misgaat Raketbasis op Woensdrecht wordt school voor officieren Amsterdamse rechercheurs gepakt voor drugshandel Gijzelingsactie na moord op verkeersagent zegmaarC tegen kamsteeg occasion MANNENMODE GiJMultiRent WOENSDAG 11 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39213 Prijs fl. 1,35 WARSCHAU (GPD/ANP/Rtr/U- PI/AFP) - De Poolse vakbondslei der Lech Walesa wil zich kandidaat stellen bij eventuele verkiezingen voor het presidentschap. Volgens hem moet de huidige communisti sche president generaal Jaruzelski aftreden omdat het hervormingsbe leid in Polen tot nu toe geen succes is geworden. De vakbondsleider en Nobelprijswinnaar heeft dit giste ren in Gdansk bevestigd. Eerder op de dag had een naaste medewerker van Walesa, Krysztof Pusz, de opmerkelijke ommezwaai van de Solidariteitsleider bekend- later werd ontkend "uit de losse pols" zijn eigen gemaakt i dat hij heeft gesproken i lidariteit. Pusz had gezegd over tuigd te zijn van het snelle vertrek van president Jaruzelski. "Walesa moet eerst als voorzitter van de vak bond Solidariteit herbenoemd wor den, om daarna binnen twee maan den de functie van Jaruzelski over Later op de dag krabbel de ronde dat hij op het president schap uit was. De mogelijke presi dentiële aspiraties van Walesa heeft bij de invloedrijke Poolse vakbond tot grote onrust geleid. Walesa heeft namelijk gisteren zijn kandidatuur ning te hebben verwoord. De als voorzitter van Solidariteit ge- woordvoerder van Solidariteit in steld. Deze verkiezing volgt binnen Nederland, Jan Minkiewicz, be- enkele weken. strijdt ook dat Walesa zich expliciet kandidaat heeft gesteld, De gedachte dat Walesa reeds na twee maanden zijn functie zou kun nen verlaten, zoals Pusz suggereer- ANTWERPEN (GPD) De Hoewel Walesa altijd gezegd de, heeft op het kantoor van Solida- cal Tsjechow heeft geen president te willen r0den, komt het niet onverwacht dat de Pusz in een interview met Radio hij daar nu anders over denkt. In geen springplank Free Europe terug en verklaarde Polen deed al maanden het gerucht piraties zijn, Robert Long riteit in Gdansk tot woedende tele- wordt volgend jaar zeer waarschijn- foontjes geleid. Onze vakbond mag lijk in Moskou opgevoerd door Robert Long Russisch theatergezelschap. De schrijver van de musical, Robert Long, zegt 'enorm vereerd' te zijn met deze belangstelling uit de Sov jetunie. De musical is in Nederland nooit opgevoerd en alleen op lp/ cd uitge bracht. Long schreef de musical sa men met de inmiddels overleden Dimitri Frenkel Frank. De uitvoe rende artiesten waren Simone "Er was één producent. Joop Kleinsma, Willeke Alberti, Corry den Ende, die wel wilde, maar als gebruik genomen. Met de Konings en Rob de Nijs. eis werd gesteld dat ik zelf mee zou me van de Amerikaanse infrastruc- Long heeft nog gezocht naar een doen. Daar kon ik niet op ingaan. Ik tuur, die bij de bouw in 1986 zo'n theaterproducent die de uitvoering heb daar eenvoudig geen zin in en 112 miljoen gulden heeft gekost, is voor zijn rekening wilde nemen, geen tijd voor,"aldus Long. In voor de Nederlandse staat een be- maar die werd niet gevonden. Het Duitsland is Tsjechow wel opge- drag van 50 miljoen gulden ge- project zou te duur en commercieel voerd, door een Duits gezelschap en moeid niet aantrekkelijk genoeg zijn. trok daar volle zalen. DEN HAAG (ANP) - De gebouwen die op de vliegbasis Woensdrecht waren neergezet in verband met de plaatsing van Amerikaanse kruisra ketten zullen nu worden gebruikt door officiersschool van de Neder landse luchtmacht. Die verhuist de komende maanden van Gilze-Rijen naar de vliegbasis Woensdrecht. Behalve de vroegere kantoorge bouwen, waarvan de verbouwing enkele maanden geleden is begon nen, worden ook leegstaande lege ringsgebouwen en een kantine DEN HAAG (ANP) De aanleg van vier nieuwe verkeerstunnels in de Randstad is bijzon der onzeker geworden. Minister Kok (financiën) heeft gisteren keiharde garanties geëist dat de staat geen cent hoeft te betalen als er iets misgaat bij de aanleg. De particuliere in vesteerders willen echter een deel van het risico bij de overheid onderbrengen. Volgens planning zou het kabinet wordt ingevoerd. Voor de beleggers gen tegen de aanleg van de tunnels volgende week vrijdag een besluit is dat nog geen reden om zich terug nemen over de aanleg van vier nieu- te trekken, maar zij eisen wel dat de we tunnels in de Randstad. Zoals staat eventuele stroppen terugbe- het er nu uitziet wordt op 20 april taalt. nog wel gesproken over de aanleg, Een rol speelt ook dat het kabinet maar worden dan geen knopen het autoverkeer de komende jaren doorgehakt. flink wil terugdringen. Vorige week Het grootste probleem vormt de bleek uit het uitgelekte Tweede particuliere financiering. Minister Structuurschema Verkeer en Ver- Maij-Weggen (verkeer en water- voer dat het autoverkeer de komen- staat) gaat er van uit dat de vier tun- de 20 jaar met maar 35 procent mag nels worden betaald door grote be- groeien. Lukt dat beleid, dan zijn er leggers. Zij kunnen de geïnvesteer- straks veel minder auto's op de weg de bedragen terugverdienen met de dan aanvankelijk werd gedacht. De Eén van hen is minister Alders. Hij is bang dat de tunnels meer mensen de auto in zal lokken en "principieel" tegen aanleg. CDA- minister Maij-Weggen is fel voor stander van de nieuwe tunnels. Zij wilde vanmorgen niet op Koks uit latingen reageren. Het Sociaal Economisch Overleg orgaan Noord-Holland, een organi satie van werkgevers en werkne- Overigens zal de officierschool niet in alle vroegere Amerikaanse gebouwen worden gevestigd. Enke le worden voor de vliegbasis zelf ge bruikt, andere zullen binnenkort in gebruik worden genomen bij het nieuwe luchtmacht-depot. Al enkele maanden geleden is in Woensdrecht begonnen met het sa menvoegen van twee inmiddels op geheven luchtmacht-depots en het oprichten van een depot mecha nisch vliegtuigmaterieel en straal motoren. Het aantal arbeidsplaat sen op de basis zal met ongeveer 200 tot bijna 1100 toenemen. Bij de officiersschool wordt 80 procent van alle luchtmacht-officie ren opgeleid. AMSTERDAM (ANP) - De Rijksre cherche heeft vorige week vrijdag heeft vanmorgen in een brief twee Amsterdamse rechercheurs de ministerraad de noodzaak aangehouden op verdenking van 1 de nieuwe Wijkertunnel en de handel in verdovende middelen. De PARIJS - De Franqaise Jac queline Valente, haar Belgische vriend Fernand Houtekins en hun dochtertje Sophie-Liberté zijn gisteravond na bijna twee en een halfjaar gijzeling door de terreurgroep van Abu Nidal op een militair vliegveld bij Parijs aangekomen. Zij werden ontvangen door juichende familieleden en Fran se functionarissen. Na aan komst werd. het drietal meteen naar een militair ziekenhuis overgebracht om hun eerste nacht in vrijheid door te bren- De Franse regering dankte de Libische leider kolonel Qaddafi voor zijn rol bij de vrijlating en kondigde verbetering van de be trekkingen met Libië aan. Ook president Bush van de Verenig de Staten prees Gaddafi giste ren voor diens kennelijke bij drage aan de vrijlating. De Fatah-Revolutionaire Raad heeft nu nog de broer van Fer nand Houtekins, Emmanuel, in handen, diens vrouw Godelieve Kets en hun twee al grotere kin deren Laurent en Valerie. Fer nand Houtekins verklaarde na de vrijlating in Bayrut dat zij 'in zeer goede conditie verkeren'. Jacqueline Valente kreeg be halve Sophie in gevangenschap nog een zoontje, dat kort na zijn geboorte in maart 1989 overleed. Meerderheid weg na splitsing ultra-orthodoxe partij TELAVIV - Een kabinet onder lei ding van Shimon Peres lijkt van de baan. Vanmorgen werd bij het be gin van de beslissende zitting van het Israëlische parlement bekend dat de ultra-orthodoxe partij Agu dat Jisrael, die eerder steun had toe gezegd aan de Arbeiderspartij, uit een is gevallen. Twee van de vijf af gevaardigden hebben laten weten dat hij die politiek zal overleven. leider van het huidige demissionai re kabinet, de kans zal krijgen een regering te vormen. Maar het is ook mogelijk dat de meeste partijen zul len aandringen op vervroegde par lementsverkiezingen. De Knesset- zitting van vanmorgen betekent een ongehoorde nederlaag voor Shimon Peres en het is niet waarschijnlijk de dat zij hun actie hebben gecoor- opbrengst van de elektronische tol- opbrengsten van elektronische tol- Tweede Coentunnel beklemtoond, twee heffing. De Tweede Kamer is echter heffing mocht die worden inge- sceptisch over elektronische tolhef- voerd zullen dan ook tegenvallen, fing en de kans lijkt groot dat het Tot dusver is voor één tunnel (on- systeem niet, of niet op tijd (in 1995) der de Noord bij Alblasserdam) een contract afgesloten met grote beleg gers. Het gaat om de gelegenheids combinatie Postbank/Société Gé nérale, die overigens voor alle vier nieuwe tunnels heeft inge schreven. De Algemene Rekenka mer leverde onlangs in haar jaarver slag 1989 felle kritiek op dit contract omdat de staat mogelijk moet op draaien voor bepaalde risico's als er van Agudat Jisrael maar wel in de niet genoeg verkeer door de tunnel Knesset blijft. Zijn collega Verdiger komt. Bij het schrijven van dat jaar- vertrekt zowel uit de partij als uit verslag was het Tweede Structuur- het parlement. Geen van beiden schema nog niet bekend, maakte duidelijk waarom zij hun Het feit dat Kok 'keiharde' garan- besluit tot het laatste moment heb- ties eist, betekent een steuntje in de ben uitgesteld, wat bij de Arbei- rug voor een aantal andere PvdA- m'n'«.ers, dat uit milieu-overwegin- i werkzaam bij het dis- De internationale concurrentieposi- trict Raampoort in Amsterdam, tie van het gebied rond het Noord- Volgens woordvoerder Wilting zeekanaal zou in het geding zijn. van de Amsterdamse politie zijn de rechercheurs onmiddellijk uit hun functie gezet. „De zaak is niet alleen als een bom ingeslagen bij het 8e disctrict waar ze werkzaam waren, maar is voor het hele Amsterdamse korps heel erg naar", zo zei hij. Over de preciese achtergronden van de aanhouding kon Wilting geen nadere meddedeling doen, omdat de zaak in handen is van de Officier van Justitie in Amsterdam. dat ze niet voor Peres zullen stem- Zowel binnen als buiten de Arbei- 1 daarmee is de leider van de derspartij houdt 1 Arbeiderspartij zijn kleine meerder heid kwijtgeraakt. kening r gen zal z r ernstig r dineerd met de Likud. De partij Shamir heeft de laatste dagen steeds gezegd een verrassing in pet to te hebben. De zitting is aan het eind van de der, ten gunste van zijn aartsrivaal ochtend opgeheven en Peres zou Jitschak Rabin, nog vandaag president Chaim Her- De twee parlementsleden van zog officieel laten weten dat hij niet Agudat Jisrael, die vanmorgen Pe- geslaagd gering te Vrij zacht Af cn toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtcmpcratuur ongeveer 16 graden. Matige westen wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veranderlijk bewolkt cn af cn toe regen. Middagtcmpcratuur rond 13 graden. Donderdag 12 april zon op: 06.51 uur. zon onder: 20.32 uur; maan op: 23.49 uur; maan opder: 07.04 voltrokken zijn de rab bijnen Verdiger en Mizrachi. Bei ken verlenging van zijn vandaag af- den zijn volgelingen yande in New gelopen termijn als kabinetsforma teur, maar het is de vraag of de pre sident daarop in zal gaan. Het lijkt er eerder op dat premier Jitschak Shamir van de Likud; de Stroom bezwaren tegen nieuwe vuilverbranding in Leidschendam DEN HAAG - Tot nu toe zijn al 1200 bezwaarschriften ingediend tegen de plannen voor de bouw van een nieuwe vuilverbrand inginstallatie bij het vliegveld Ypenburg in Leids chendam. Het merendeel - 1100 om precies te zijn - bestaat uit een sim pel briefkaartje, waarop de afzender laat weten dat hij de vuilverbran ding liever op de Maasvlakte ziet verrijzen. Die briefkaarten zijn de oogst van een actie die in de Haagse regio is gevoerd. Volgens een woordvoerder van de provincie - die de vergunning voor de bouw moet afgeven - zijn er ongeveer 100 uitgebreidere be zwaarschriften binnengekomen. Dat kunnen er nog enkele meer worden. De bezwaren worden op het ogenblik op een rijtje gezet. De bouw van de nieuwe vuilver branding is ook van belang voor ge meenten uit de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Die laten er na 1994 hun vuil verwerken. Of de vuilverbranding er komt, is nog on zeker. De gemeenteraad van Leids chendam moet daarover besluit nemen. Waarschijnlij: beurt dat in juni of juli. (zie verder pagina 17) VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. Leiderdorp, tel, 071-89.40.40 Minister Aruba: CN V-bestuurder vertrok vrijwillig York wonende rabbijn Menachem Schneerson, die wat betreft het vre desproces hetzelfde denkt als de Li kud. Mizrachi zei vanmorgen dat hij niet voor een regering wil stemmen die mede in stand wordt gehouden door leden van Arabische partijen. "Het feit dat Jasser Arafat die partij en heeft aangeraden voor Peres te stemmen, heeft bij mij de laatste resten twijfel weggenomen", aldus SCHIPHOL (ANP) - De Aru- Mizrachi, die heeft bedankt als lid baanse minister van justitie H. Croes heeft vandaag bij zijn aan komst op Schiphol verklaard dat hij geen bevel heeft gegeven tot de uit zetting van de CNV-bestuurder Ta- lip Demirhan. Wel had hij de immi gratiedienst laten weten dat Demir han aan zijn jasje moest worden ge trokken omdat hij zich ingelaten met interne Arubaanse politieke za ken. De immigratiedienst heeft dat gedaan en Demirhan is maandag uit eigen beweging teruggekeerd naar Nederland, aldus Croes. De CNV'er was op Aruba in ver band met de uitzetting van een Turkse vakbondsleider die op kwam voor een grote groep Turkse werknemers van een Amerikaans bedrijf dat bezig is aan de bouw van de olieraffinaderij van Coastal Oil. Trein ontspoort ENSCHEDE (GPD/ANP) - Bij de ontsporing van een treinstel op het station in Enschede zijn vanoch tend vier reizigers en een conduc teur gewond geraakt. De vijf zijn met verwondingen aan gezicht, borst, schouder en neus naar het Medisch Spectrum Twente ge bracht. AKEN (DPA) - Een 40-jarige gedeti neerde, die een paar dagen tevoren niet van verlof terugkeerde in Ham burg, schoot vandaag bij een poli tiecontrole op een stopplaats aan de Autobahn bij Aken een agent dood 'luchtte vervolgens in een taxi 'ijlhijtwei gijzelde. Volgens de politie is de dader er met een taxi vandoor gegaan. De vrouwelijke taxichauffeur en ver moedelijk haar zuster zijn door de man in gijzeling genomen. De taxi wordt door de politie achtervolgd De pakkende pakken-en kolberts van met gewone personenauto's. Proveste mogen gezien worden. Het gijzelingsdrama begon O.a. van Milano, Van Gils, Baumler, vanochtend toen de politie- Gardeur. agent de man op de parkeerplaats wildé controleren omdat deze hem verdacht voorkwam. De agent riep kort na acht uur via zijn mobilofoon om versterking. Toen deze verster- KKOVfc5Tt king arriveerde bleek de agent te zijn doodgeschoten. De dader vluchtte naar het nabu rige Eschweiler, waar hij een taxi kaapte en de vrouwelijke chauffeur in gijzeling nam. Later bood de zus ter van de chauffeur zich als tweede Haarlemmerstraat 149, Leiden VONÜELIzAAN 80. 2332 AH LEIDEN. Auto- en Motorverhuur BEL 071-3100 01 Twee vissers vermist na zinken Deens schip DEN HELDER (ANP) - Een Deen- se vissersboot, de Brock, is van ochtend 150 kilometer ten noord westen van Den Helder gezonken. Een Lynx-helikopter van de mari ne, twee KLM-helikopters en di verse schepen zochten enkele uren vergeefs naar twee vermiste De CNV'er Demirhan heeft vol gens minister Croes tijdens zijn ver blijf op Aruba uitspraken gedaan die niet door de beugel kunnen. Hij opvarenden, zou de Arubaanse regering ervan Van <?e vie beschuldigd hebben ondemocra- twee zich °P een reddingvlot in tisch te zijn en dictatoriale tenden- veiligheid te brengen. Zij werden sen te vertonen. Demirhan, aldus later opgepikt door het schip Le- Croes, heeft zich met hart en ziel in brian. De twee anderen zijn het arbeidsconflict gestort en heeft spoorloos. In verband met hun zich daardoor laten meeslepen. verblijf in het koude zeewater zegt de marine voor hun leven te (pagina 7: minister Hirsch Ballin vrezen De oorzaak van het zinken vraagt opheldering over CNV-affaire) is nog onbekend. óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement Ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankroisen wat van toepassing Is) Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leldsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1