De Graaff laat Stompwijk bij Leidschendam Kinderopvang Voorschoten komende jaren verdubbeld Zoeterwoudse begint actie tegen nieuwbouw raadhuis Leiderdorpen 5 protesteren 1 egen stalling Bibliotheek Leiderdorp opent nieuwe ed-afdeling PAGINA 18 -.^REGIpa.EIPEN^; WOENSDAG 11 APRIL 1990 'Geen herindeling met Zoeterwoude' Kinderdagverblijven van 52 naar 120 plaatsen VOORSCHOTEN - Het aantal plaatsen in de twee Voórscho- tense kinderdagverblijven wordt de komende jaren van 52 naar 120 uitgebreid. Alle ge meenteraadsfracties in Voor schoten hebben gisteravond tij dens een gecombineerde com missievergadering het licht op groen gezet voor deze 'grootse aanpak' van de kinderopvang in Voorschoten. Voorschoten krijgt waarschijnlijk een extra rijksbijdrage van 248.000 gulden. De Stichting Kinderopvang aan de Professor van der Waalslaan krijgt "er dit jaar 12,4 plaatsen bij, Stichting Bibelebon aan de Van Ho- gendorpweg heeft er in januari al 12 plaatsen bij gekregen. Het gaat om de kinderen die voorheen in parti culiere kinderopvangruimten aan de Leidseweg waren gevestigd en die na het vertrek van initiatief neemster mevrouw I. Remmel- zwaal snel een nieuwe plek moesten vinden. De stichting Bibelebon wórdt zo snel mogelijk in het nieuwe multi functionele gebouw in Noord-Hof land gehuisvest en had voor dit jaar genoeg ruimte voor de extra plaat sen. De Stichting Kinderopvang aan de van der Waalslaan heeft die ruimte niet. De raadsfracties vroe gen zich af welke oplossingen mo gelijk zijn. Wethouder L.L. Marselis (welzijn) zag een mogelijke oplossing: "Naar het zich laat aanzien, zal er in het ka der van de fusie van het Lucascolle- ge met de Vlietschans een mogelij ke rumte voor kinderopvang kun nen vrijkomen", meldde hij. "Na tuurlijk is een en ander afhankelijk van de kosten, die daarmee gepaard gaan". Omdat deze oplossing pas op de langere termijn in beeld komt, steunden alle commissieleden het voorstel om de Stichting Kinderop vang tijdelijk gebruik te laten ma ken van verplaatsbare gebouwtjes. Als voorbeeld werden de tijdelijke gebouwtjes voor het jeugd-en jon gerenwerk naast het gemeentehuis genoemd. De vertegenwoordigers I van de kinderopvang op de publie ke tribune vonden het behaalde re sultaat gisteravond een goede reden om de aanwezigen te trakteren op beschuit met muisjes. Stormschade van een ton in Voorschoten VOORSCHOTEN - De storm heeft in januari en februari in Voorschoten voor ruim een ton schade aangericht. Vooral de schade aan woningen en de vervanging van bomen loopt in de papieren en komt uit op 70.000 gul- j den. De commissieleden gingen gisteravond tijdens een gecombineerde commissievergadering akkoord met het collegevoorstel om een ton be schikbaar te stellen om de schade te dekken. De gemeente is niet verzekerd tegen stormschade. Volgens het college komt een echte orkaan zó zelden voor, dat de verzekeringspremie binnen enkele jaren hoger is dan de schade die begin dit jaar werd aangericht. •Verbreding (2) In het artikel over de A4 in uw blad van 7 april jl. komt een suggestie over het standpunt van Groen Links naar voren die om een reactie vraagt. De voorzitter van de Leider- dorpse A4 belangenvereninging denkt dat het afwijzen van verbre ding 'een politieke stunt' van Groen Links vóór de verkiezingen was, en. dat Groen Links zelf niet in haar stelling gelooft. Niets is minder Wij zijn ervan overtuigd dat ver breding meer verkeer aantrekt waardoor de ovérlast voor Leider dorp -.die nu al onacceptabel is - toe neemt. Wel beseffen wij dat op dit moment het politieke draagvlak te gen verbreding smaller is dan het gebleken publieke draagvlak. Toch kan noch de Leiderdorpsè politiek, noch Rijkswaterstaat haar ogen sluiten voor de ontwikkelingen, in de onderbouwing van de verbre dingsplannen wordt door Rijkswa terstaat uitgegaan van een groei van de automobiliteit met 60 tot 80 pro cent in 2010 ten opzichte van 1986; in het onlangs uitgelekte 'NMP- plus' wordt een streefpercentage van 35 procent genoemd. In de Randstad moet het mogelijk zijn zo danige infra-structurele maatrege len te nemen dat over enige tijd af name van het autoverkeer mogelijk is. Verbreding van de A4 frustreert natuurlijk alle pogingen om tot te rugdringing van de automobiliteit te komen en zowel het milieu als de Leiderdorpse bevolking krijgen de rekening gepresenteerd. Vroeg of laat zal ook Rijkswater staat het heilloze 'van de gekozen weg inzien en het is zaak dat de di verse geledingen in Leiderdorp de handen ineen slaan om te trachten het tij op tijd te keren. Namens Groen Links Leider dorp, Jos Janssen Nijenrode 10 Leiderdorp LEIDERDORP - "Ik ben niemand tot last. De bezwaren die ik hier hoor zijn gezocht", aldus markt koopman J.A. Stadt uit Leiderdorp. Hij verscheen gisteravond voor de vierde maal voor de raadscommis sie beroep en bezwaarschriften, om dat er wederom bezwaren zijn aan getekend tegen de bouw van een stallingsruimte achter zijn huis aan de Van de Valk Boumanweg. Stadt wil de stallingsruimte gebruiken voor zijn vrachtwagen. B en W hebben toestemming ge- venen voor de bouw van een vier meter hoge stallingsruimte. Omwo nenden vrezen hun vrije uitzicht op de oude Rijn te verliezen en vinden dat de koopman alover genoeg ruimte beschikt. "Als mijn wagen in de zon staat bederft mijn handel", meent de handelaar in groente en fruit. Architect H. Doornbos, die gister avond namens Stadt optrad, zei dat de omwonenden nooit een vrij uit zicht op de oude Rijn hebben ge had. Aan de hand van foto's lichtte hij toe dat de bezwaarmakers na uit voering van het bouwplan voldoen de licht en zon blijven krijgen. B en W vinden dat de bouw van de stallingsruimte door kan gaan. De economische belangen van de koopman tellen zwaarder dan de in gebrachte bezwaren. De palen voor de stallingsruimte zitten al in de grond, maar verder bouwen mag voorlopig nog niet. De commissie beroep- en be zwaarschriften brengt binnenkort advies uit, waarna B en W bij gede- puteerde staten een verklaring van geen bezwaar zullen indienen. "Maar wanneer mag ik nou gaan bouwen", vroeg de wanhopige marktkoopman. Volgens commis sievoorzitter C. van Viegen kan dat nog enige tijd duren. "Ik sluit nog een ronde voor deze commissie niet uit", aldus Van Viegen. CONTROLE - Bij een autogordel controle heeft de politie in Zoeter woude op de Provinciale weg 17 vanochtend vijftien bekeuringen uitgedeeld. De controle werd tus sen half negen en tien uur gehou den. Er werden 100 auto's gecontro leerd. Het aantal bekeuringen ligt volgens een politiewoordvoerder op hetzelfde niveau als de vorige ke ren dat werd gecontroleerd. DEN HAAG/STOMPWIJK - Staatssecretaris mevrouw D. de Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) blijft erbij dat Stompwijk niet moet worden overgeheveld van Leidschen dam naar Zoeterwoude. Ze reageert hiermee op opmerkin gen van leden van de Tweede Kamer, die zich opmaken voor de afronding van de discussie over de gemeentelijke herindeling in Zuid-Holland. Eerder heeft de bewindsvrouw niet willen afdingen op de overwegin gen die voordelig zijn voor een over gang van Stompwijk naar Zoeter woude. Maar in haar eindverslag stelt zij toch dat de overgang geen recht doet aan 'functionele relaties' in het gebied. De Graaff-Nauta er kent dat de ruimtenood van de ge meenten Den Haag en Zoetermeer grote druk veroorzaakt op het wei degebied van Stompwijk en Zoeter woude, maar splitsing van een ge meente acht De Graaff-Nauta alleen aanvaardbaar als daarvoor dwin gende overwegingen zijn. "Die zijn er in dit geval niet. Bovendien heeft Zoeterwoude, ook zonder Stomp wijk, met ruim 8000 inwoners (in 1986) voldoende draagvlak", schrijft de staatssecretaris. Burgemeester A.J.M. Houdijk van Zoeterwoude wil zich nog niet neerleggen bij de huidige stand van zaken. "We moeten afwachten wat de kamerfracties doen", reageert de burgemeester. "Er spelen zoveel be langen in het Zuidhollandse herin- delingsgebied, dat nu nog niet is te zeggen welke wijzigingen de Kamer in het wetsontwerp van de staatsse cretaris zal aanbrengen". Nu de staassecretaris het eindver slag van de Kamer heeft beant woord wordt de procedure waar schijnlijk in mei afgerond. De dan door het parlement aanvaarde ge meentelijke herindeling wordt ko mend jaar van kracht. 'Fietspad moet Rijksweg 11 Nee pad gaan heten' VOORSCHOTEN - "Noem het nieuwe fietspad langs het veld van honkbalvereniging Adegeest het Rijksweg 11 Nee-pad" opperde CDA-woordvoerster W.A.M. Zoete melk gisteravond tijdens een ge combineerde commissievergade ring in Voorschoten. Het fietspad loopt vanaf de Joke Smitlaan naar de Admiraal de Ruy- tersingel en ligt ongeveer op de plek waar de gewraakte Rijksweg-11 west zou moeten komen. De andere raadsleden gingen ak koord. J. Aikens zei dat hij met het zelfde voorstel had willen komen. Mevrouw M.J. Breunesse, plaats vervangend wethouder openbare werken, had wel wat twijfels: "Wat overkomt mij als de ambtenaren morgen zeggen dat dit niet gaat?" Toch nam zij de suggestie oven'Tk wil hiermee een daad stellen. Later, ook als de weg er niet komt, zal dit bord het nageslacht nog aan deze zaak herinneren". Concept-program Oegstgeest klaar OEGSTGEEST - De onderhande laars van de Oegstgeester politieke partijen hebben gisteravond de on derhandelingen over een concept collegeprogramma afgerond. Een aantal geschilpunten zijn niet in het program opgenomen. Onenigheid bestaat nog over de bouw van villa's op het terrein van Endegeest, de wenselijkheid van een nieuwe ba sisschool en de plaats van het nieu we raadhuis. Over het te voeren so ciaal-economische en financieel be leid werd wel overeenstemming be reikt. De drie wethouderszetels lij ken bezet te worden door WD, CDA en PvdA, omdat Groen Links de PvdA-wethouder steunt. Verkie zingswinnaar D66 staat daardoor vrijwel zeker buiten het college. De ze week oordelen de fracties over de overeenkomst en brengt de ge meentesecretaris nog advies uit over een aantaf zaken. Op 17 april wordt een definitief akkoord geslo ten. LEIDERDORP - Zonder enige sus- bisidiesteun is de openbare biblio theek Leiderdorp gisteren begon nen met het uitlenen van cd's. "Met een evenwichtige collectie van 500 populaire en 200 klassieke schijf jes", aldus bibliothecaresse S. Kukler. Wethouder mevrouw C.A. Huigen (welzijn) opende de nieuwe afdeling en mocht de. eerste cd gra tis lenen. Voor 2,50 gulden kunnen de ruim 7000 leden van de bibliotheek in de Muzenhof de cd van hun keuze voor drie weken lenen. Van het leengeld verwacht Kukler in de toekomst het bestand te kunnen uitbreiden naar 2000 titels. Huigen koos als cd 'Die Zau- berflöte' en verzocht daar vooral geen symbolische waarde aan te hechten. "Ik laat mij niet verleiden toezeggingen te doen. Er zijn nu wat financiële beperkingen maar ik draag de bibliotheek een warm hart toe en beloof dat ik het later goed zal maken". Vice-voorzitter van de biblio theek-stichting, J. van Steijn, bood de wethouder een gratis uitleen abonnement aan en rekent er op dat de acceptgirokaart volgend jaar "gewoon betaald gaat worden". De Leiderdorpse bibliotheek wordt vooralsnog niet uitgebreid met een videoafdeling. Leden kun nen wel een keuze maken uit een ca talogus van vooral educatieve vi deo's, die van de centrale bibiol- theek betrokken worden. ZOETERWOUDE - "Als we ieder een konden bereiken zou 80 procent van de mensen in Zoeterwoude te kenen. Jammer dat ik niet eerder ben begonnen". De Zoeterwoudse Gerrie van der Voet begon gisteren een handtekeningenactie tegen de voorgenomen vernieuwbouw van het raadhuis aan de Noordbuurtse- weg. "Ik schrok toen ik in de krant las dat de bouw volgende maand al zou moeten beginnen. Toen heb ik direct de stoute schoenen aange trokken". Van der Voet heeft vooral bezwa ren tegen het 'kolossale gebouw' dat op de plaats van het huidige ge meentehuis moet verrijzen. "Waar om moet het karakteristieke oude gedeelte helemaal weg?", vraagt,zij zich af. "Ik kan best begrijpen dat de .gemeente ruimteproblemen De jeu-de-bonlesbanen bij de Baron Schimmelpenninek van der Oyélaan in Voorschoten worden verplaatst in de richting van het buurthuis Bloemenwijk/Boschgeest. Zo komt er toch nog ruimte voor de gewenste verbindings weg tussen de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan en de Douw van der Kraplaan. De Voorschotense frac ties gingen daar gisteravond tijdens een gecombineerde commissievergadering mee akkoord. De weg komt in de buurt van de kruising Mulderlaan/Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan te liggen. Tus sen buurthuis en banen blijft ruimte open voor een voetpad. De nu doodlopende Douw van der Kraplaan zal ter hoogte van de verbindingsweg overgaan in een fietspad. De noordelijke baan van de jeu-de-boulesbaan kan blijven. Hierop aansluitend komt een nieuw complex met een centraal gelegen verblijfsruimte, een wens van de jeules-de-boulesvereniging. De gemeente neemt de kosten van verplaatsing, 20.000 gulden, voor haar rekening. (foto Ellen Martens) heeft, maar als het dan per se tegen de vlakte moet. waarom kan het raadhuis dan niet in oude vorm wor den herbouwd?". Volgens plannen die een meerderheid van de ge meenteraad (CDA en WD) aan vaardde, wordt het oude gedeelte aan de straatkant afgebroken en vervangen door een groter, nieuw gebouw. De drie miljoen gulden die het project gaat kosten vervult de Zoe- tervoudse met argwaan. "Nu is het drie miljoen, maar wanneer wordt de begroting voor het eerst over schreden? Uiteindelijk zijn het toch de burgers die de rekening moeten betalen". Tijdens haar eerste actie dag constateerde Van der Voet dat veel mensen haar argumenten de len. "Vooral het lelijke nieuwe ge bouw en de drie miljoen worden door veel mensen als reden ge noemd om hun handtekening te zet ten". Toen Van der Voet haar actie gis teren begon was dat eigenlijk al aan de late kant. Het CDA en Progres sief Zoeterwoude (PZ) hopen deze week de onderhandelingen over de vorming van een nieuw college van B en W af te ronden. Het nieuwe raadhuis vormt daarbij een heikel punt, want PZ heeft steeds gepleit voor een veel kleiner en goedkoper gebouw. Morgenmiddag komen CDA en PZ bijeen en zullen dan een ontwerp college-akkoord bèreiken, zo is de verwachting. "En morgenmiddag bied ik de on derhandelaars de handtekeningen aan die ik dan binnen heb", weet Van der Voet. "Gisteravond ben ik een paar straten doorgelopen met een handtekeningenlijst en bijna ie dereen tekende. Ik was verbaasd om te zien hoe sterk deze kwestie leeft in het dorp. Twee mensen meldden zich spontaan om ook met een lijst te lopen. Tot nu toe (woens dagochtend) heb ik al zo'n honderd vijftig handtekeningen binnen". Van der Voet is van plan ook na morgen de actie voort te zetten. Mensen bij wie niet is aangebeld, maar die toch hun hun handteke ning willen zetten kunnen terecht in het Groene Kruisgebouw in de Jan van Banningstraat of bij groen- tenboer Hulsbos in de Dorpsstraat. Verbreding A4 Met verbazing volg ik de discussie over het verbreden van de rijksweg. De politiek en inwoners van Lei derdorp laten zich zonder slag of stoot de verbreding door Rijkswa terstaat opdringen. Er is nauwelijks onderzoek geweest naar de moge lijkheden om de weg te verleggen. Laat er eerst een gedegen rapport op tafel komen. Wanneer de weg 100 meter door het Groene Hart gaat lo pen maakt het voor het milieu echt niets uit. Dat het technisch niet mo gelijk zou zijn of te duur zijn dood doeners. Tevens is de tgv-dreiging door het dorp dan ook weggenomen. Nu ko men eindelijk de'eerste stemmen van Groen Links en een enkeling uit de belangenvereniging A4 tegen verbreding los. Laat iedere inwoner, met de poli tiek voorop, zich inzetten tegen ver breding van de weg, dan ben ik er van overtuigd dat we een heel eind komen. P.J.M. Hartwijk Holtlant 29 Leiderdorp WOENSDAG 11 APRIL Alphen leugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal Zonnebloemschool. Jongkindt Cononckstraat 36. van 18.30 tot 19.30 uur. Leiden informatiepunt gerfieenschap- pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 .uur bij Vereniging Centraal Wo- bel Dwars: 'Er staat een gek om de hoek', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Ensemble Super Li- brum, Franse Middeleeuwse mu ziek uit de 13e eeuw. 20.15 uur in Taffeh-zaal Rijksmuseum van Oudheden. Papengracht. voorstelling: 'La Turbia Sangre' (Het onstuimige bloed), door het RO-Theater, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleveringa- plaats. Leiderdorp informatieavond: 'Christendom achter het IJzeren Gordijn', mmv NCVB-koor olv mevr. Nobbe. 19.45 uur in de Scheppingskerk. Voorschoten open dag en Paasverkoop Welfare afdeling Rode Kruis, van uitvoering van de Matthëus Passion van Heinrich Schütz, door het Ecco Consort, (tijdens cantatedienst), aanvang 20.00 uur in de Dorpskerk. DONDERDAG 12 APRIL Leiden lunchconcert Eevamaija Mustaniemi (klarinet), Sari Vèntti- nen (viool) en Rob Broek (piano), van 12.45 tot 13.30 uur, Kapelzaal van K&O, Oude Vest. bingo-avond in buurthuis Groenoord, Pasteurstraat, aan vang 19.30 uur. uitvoering van de Matthaus Passion door het Bachkoor Hol land en solisten olv Charles de Wolff, aanvang 19.00 uur in de Pieterskerk. uitvoering van de Matthaus voorstelling: 'La Turbia San gre', door het RO-Theater, aan vang 20.30 uur in het LAK-Thea- ter, Cleveringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. Heem raadlaan. Paasklaverjassen bij De Bui tengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. Paasklaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. Oegstgeest 19.45 u n hotel Het Witte Huis. jaar): try-out: 'Mozart', solovoor stelling door Studio Peer, aan vang 20.30 uur in het Parktheater. film: 'Mystery Train', aanvang CARA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer, bridgen bij DDS, aanvang Leiden i Van VRIJDAG 13 APRIL Alphen familievoorstelling (vanaf 12 Gogh-jaar: 'Zaaier met onder gaande zon', aanvag 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Bukshag'. door Jim van der Woude Han Ben- nink, aanvang 20.30 uur in het LAk-Theater, Cleveringaplaats. optreden 'Ceylah Utlu', uit Tur kije, bij Folkclub Horus, aanvang 20.30 uur in De Waag. optreden The Sweapstakes'. aanvang 22.00 uur in het LVC, Breestraat. Leimuiden kunstmanifestatie Bilderdam om en nabij Bilderdamse brug, vanaf 20.00 uur. Voorschoten kindervoorstelling: "Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18