Ook onderzoek naar gezondheid siertelers 'We willen bedreigde soorten zelf kweken' 'Ongevaïïencijfers vergelijkbaar met oorlog' 'Subsidie akkerbouwers catastrofe voor sierteelt' Onderzoekers in hun nopjes met 4,2 miljard jaar oude meteoriet WOENSDAG 11 APRIL 1990 REGIO PAGINA 17 ZOETERMEER - De hoogheem raadschappen van Rijnland, Delf land en Schieland presenteren zich samen op de wereldtentoon stelling Floriade. die in 1992 in Zoetermeer wordt gehouden. Om de inzending te kunnen betalen, sloten de drie schappen gisteren sponsorcontracten af met 22 be drijven. De presentatie kost in to taal 2,8 miljoen gulden, waarvan tussen de één en twee miljoen door de sponsors moet worden opgebracht. Eén van de meest in het oog springende onderdelen van de in zending van de schappen wordt een schaalmodel van Nederland. Daarin kunnen bezoekers zien welke delen van ons. land onder water lopen wanneer geen zeewe ring zou bestaan en wanneer er niet wordt bemalen. Het is de be doeling dat het schaalmodel elke tien tot vijftien minuten onder water loopt en weer wordt droog gemalen. Verder tonen de hoogheem raadschappen op hun stukje Flo- Rijnland met hulp sponsor op Floriade '92 riade hoe het waterniveau in de polders in de hand wordt gehou den en wat de gevolgen zouden zijn als ze niets doen aan de verbe tering van de waterkwaliteit. Dat laatste maken ze duidelijk aan de hand van twee grote waterplas sen - een schone en een vervuilde - waartussen een verlaagd pad is aangelegd. Het publiek kan door plexiglas ramen die langs het pad zijn aangebracht, zien wat er zich in de twee plassen afspeelt. In de presentatie komt ook een kunstwerk dat de bezoekers dui delijk maakt hoe ver het Floriade- terrein onder de zeespiegel ligt - zo'n zes meter onder NAP. Verder willen de schappen een tentoon stellingstent inrichten, waarin ze hun werk nader toelichten. De in zending van de drie instiuten komt op het zogeheten 'drielan denpunt', een plek waar de gebie den van Rijnland, Delfland en Schieland precies aan elkaar grenzen. De Floriade', die in april 1992 begint en ongeveer een half jaar duurt, zal naar verwachting enkele miljoenen bezoekers trek ken. De schappen zelf betalen in totaal 650.000 gulden voor hun in zending. Daarbij hebben ze een garantie gegeven van eveneens 650.000 gulden. Hoeveel de be drijven betalen, is nog niet hele maal duidelijk. De bijdrage die ze in het vooruitzicht hebben ge steld, is voor een deel afhankelijk van de omzet die ze de komende jaren hopen te maken. De spon sors zijn ondernemingen die op een of andere manier zijn betrok ken bij het werk van de hoog heemraadschappen. Daarnaast heeft ook het ministerie van ver keer en waterstaat een bijdrage beloofd. DEN HAAG - In de strijd tegen de 'guerilla-oorlog op de weg' zijn de regionaal organen voor de verkeers veiligheid een belangrijk wapen. De afzonderlijke gemeenten besteden te weinig aandacht aan verkeersvei ligheid. Bundeling van krachten op provinciaal niveau is nodig. Aldus mr. Pieter van Vollenho ven vanmiddag in het Haags Con gresgebouw bij de installatie van het provinciaal orgaan voor de ver keersveiligheid in Zuid-Holland. Hoewel er in deze provincie de meeste ongelukken gebeuren (10.000 doden en gewonden per jaar), is Zuid-Holland hekkesluiter voor wat betreft het oprichten van een POV. Het provinciaal orgaan moet ervoor zorgen dat plaatselijke acties ter verbetering van de ver keersveiligheid beter op elkaar wor den afgestemd. Verkeersveiligheid moet volgens Van Vollenhoven in een breed per spectief worden gezien. "De lande lijke verkeersongevallencijfers blij ven absoluut gezien nog steeds ver gelijkbaar met een oorlog. Zodra je deze cijfers uitsplitst over de afzon derlijke gemeenten worden het op eens lokale incidenten. Het gevaar bestaat dat de verkeersveiligheid hierdoor minder aandacht krijgt dan nodig", aldus Van Vollenho- De POV in Zuid-Holland krijgt naar de mening van Van Vollenho ven geen eenvoudige taak. "In het mobiliteitsvraagstuk kunnen eco nomische motieven verbetering van de verkeersveiligheid in de weg staan". Bovendien kent deze pro vincie gemeenten van zeer verschil lende pluimage. Het is geen sinecu re de belangen van de grote steden af te stemmen op die van platte landsgemeenten. Van Vollenhoven riep de ge meenteraadsleden op om verbete ring van de verkeersveiligheid in het collegeprogramma op te nemen. Lange weg De Alphense PvdA-wethouder ver keer en vervoer W.C.G. de Jong zet te uiteen op welke manier zijn ge meente tracht de verkeersveilig heid te vergroten. Evenals vele an dere gemeenten streeft Alphen er naar in vijf jaar tijd het aantal ver keersslachtoffers met een kwart te doen dalen. In 1987 is de actie be gonnen. In dat jaar waren er 214 ver keersslachtoffers. Een jaar later was dat aantal gedaald tot 161. maar vo rig jaar vielen er 206 slachtoffers te betreuren. "We zijn er dus nog lang niet. Onderwijs, voorlichting en verbetering van de wegenstructuur zullen nóg meer aandacht krijgen", aldus de wethouder. Tijdens de oprichtingsvergade ring van het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid werden ook de jaarlijkse verkeersprijzen uitgereikt aan instanties of groeperingen die zich inzetten voor verbetering van de verkeersveiligheid. De gemeente Alphen aan den Ri.jn en het plaatse lijk politiekorps hebben de eerste prijs, groot 15.000 gulden, gekregen. Esso Nederland kreeg 10.000 gul den omdat de oliemaatschappij veel aandacht heeft besteed aan de op leiding van tankwagenehauffeurs. De samenwerkende politiekorp sen in de Leidse regio kregen 5000 gulden, voor de intergemeentelijke werkgroep in de Rijn- en Veen- streek was 2500 gulden weggelegd. Kleinere geldprijzen waren er voor het Katwijkse Hospitium en voor twee Leiderdorpers die actief zijn als vrijwilliger. Minister Braks over gebruik bestrijdingsmiddelen DEN HAAG Er moet ook in de sierteeltsector een onderzoek worden gehouden naar de effecten van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen op de gezondheid van de siertelers. Het onderzoek onder bollentelers waaruit bleek dat de effecten uiterst negatief zijn, geeft hiervoor voldoende aanleiding. Tegelijkertijd moet er met man en macht wor den gewerkt aan het terugdringen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en moeten er strengere regels worden gesteld aan het gebruik ervan. Landbouwminister G. Braks liet er gistermiddag tijdens zijn speech ter gelegenheid van de algemene ver gadering van de Vereniging van Bloemenveilingen Nederland (VBN) geen twijfel over bestaan: "De grens waarmee de sierteelt het milieu mag belasten met restanten Braks de siertelers nadrukkelijk op van bestrijdingsmiddelen is inmid- ^un eigen verantwoordelijkheid, dels meer dan bereikt. We zullen die »Het gebeurt nog steeds dat uiterst Braks kan zelf niet direct op- oppervlakte water worden geloosd. Iracht geven voor het onderzoek Dat kan echt niet n lang heeft. Hij zegde evenwel toe op gens Braks een enkeling zijn boekje vergaand onderzoek te -zullen behoorlijk te buiten. Bepaalde wil de plantesoorten mogen, omdat ze mag de glastuinbouw niet langer met uitsterven worden bedreigd, een belasting voor het milieu zijn. niet uit het land van herkomst wor- Datbetekent dat de sector heel wat den geïmporteerd. Hier gekweekte exemplaren van dergelijke gewas sen kunnen vrijelijk over de wereld worden verspreid. Braks: "We heb ben veel moeite moeten doen om die handel zo vrij te krijgen. Daar wordt nu misbruik van gemaakt. Sommige telers nemen het niet erg nauw met importbepalingen. Ook r op het daaraan moet een einde komen". vuilende stoffen zoals zilverthio- sulfaat en verfstoffen z aandringen^ Hoewel de minister verwacht dat 1992 de sierteeltsector geen windei eren zal leggen, waarschuwde hij LEIDEN r te groot optimisme. De telers Milieufederatie 'Stiekem handelen' brengt, zo bleek uit de woorden van Braks, niet al leen de geloofwaardigheid van Ne derland als eerlijke handelspartner in gevaar, maar betekent ook een onacceptabele aanslag op de na tuur. DEN HAAG - Een subsidie voor akkerbouwers die overschakelen op sierteeltproduktie heeft catastro fale gevolgen voor de sierteeltsec tor. Een dergelijke maatregel uit Brussel is concurrentievervalsend en leidt tot verdergaande prijsda ling in de sector. Nu al heeft met na- de snijbloemensector te kam- met de belangen van de Nederland se sector. Verlaging van de invoer rechten van tropische produkten is op zichzelf naar Van Doesburgs idee een goede zaak maar dient wel gepaard te gaan met het opheffen van fytosanitaire maatregelen door Amerika en Japan. Deze twee lan den houden nu de import van aller- Veilingen en telers ondervinden nadeel i nen door de sterk gestegen c pen met een prijsdaling als gevolg lei planten en bloemen .tegen uit tijdens de algemene vergadering van de VBN een pleidooi gehouden I voor meer marktgericht produce ren. Alleen door de produktie af te stemmen op de vraag kan een ver dere daling van de rentabiliteit van de sierteeltsector worden voorko men. Lukraak subsidiëren van ak kerbouwers past volgens Van Does burg niet in deze strategie. Niet alleen de telers, ook de vei lingen zelf ondervinden nadelige gevolgen van de daling van het prijspeil van de snijbloemen. De da ling is het gevolg van een sterk ge stegen aanvoer. De explotatielasten namen hierdoor toe terwijl de in komsten voor de veilingen, die af hankelijk zijn van de geldelijke om zet, veel minder stegen. Europa na 1992 biedt, zo hield Van Doesburg zijn gehoor voor, voordelen, maar draagt ook gevaren in zich. Bij de nieuwe regelgeving moet er volgens de voorzitter vol doende rekening worden gehouden geringe bevolkings groei te verwachten, maar het aan tal huishoudens zal toenemen. Dat veroorzaakt een stijging in de vraag. Bovendien vergrijzen de West- europse landen en zeker in de wel varende landen hebben juist oude ren tijd en geld om bloemen te ko pen. De razendsnelle ontwikkelin gen in Oosteuropa betekenen een vergroting van de afzetmogelijkhe den. Het is echter niet alles goud wat er blinkt. "In veel landen vormen de gebrekkige distributiekanalen een ernstige belemmering voor de afzet van onze produkten. Binnen Neder land laat de infrastructuur veel te wensen over. De wegen rondom Aalsmeer en in het Westland zij n da gelijks verstopt waardoor de positie van Nederland als distributieland behoorlijk wordt aangetast". Een si- tuatiedie op EG-niveau maar vooral op korte termijn moet worden aan gepakt. (Vervolg van pagina 1) Zuidhollandse i de verenigingen van siergewassen zullen de komen- Milieudefensie uit deze regio vin- de jaren aanzienlijk moeten investe- den dat de nieuwe vuilverbranding teeltmethode die in Leidschendam te groot wordt. De minder belastend zijn voor het SAVA - de instelling die de nieuwe milieu. De minister verwacht dat installatie gaat beheren - heeft vol- steeds meer telers de teelt in de gens de milieuverenigingen onvol- grond zullen vervangen door teel- doende rekening gehouden met ten op substraten zoals steenwol of vermindering van de hoeveelheid stromend water. Dergelijke geslo- huisvuil door gescheiden inzame- ten systemen bieden de mogelijk- ling en hergebruik. De organisaties heid om zuiniger met water, voe dingsstoffen en bestrijdingsmidde- len om te gaan. "In het jaar 2000 deren. meer aandacht moet schenken aan compostering van huisvuil en het gescheiden inzamelen van plastics. Gemeenten die er in slagen om de hoeveelheid vuil terug te dringen, zouden volgens de organisaties Een mogelijkheid is volgens hen moeten worden beloond met lagere 'Vuilverbranding wordt te groot' ook om de installatie uit te rusten met meer, maar kleine ov het aanbod aan vuil straks derd zou de capaciteit dan vrjj voudig teruggebracht kunnen den door enkele ovens buiten verbrandingstarieven, zo schrijv ze'in hun bezwaarschrift tegen de vergunning van de nieuwe installa- LEIDEN/ENSCHEDE tie. De milieuclubs stellen voorts die het afgelopen weekeinde op dat de SAVA meer mogelijkheden woning in Enschede neerkw moet krijgen om afval te weigeren, inderdaad De steen Leiden en. de Rijksuniversiteit Utrecht heeft dat uitgewezen. De onderzoekers hebben dit kun- meteoriet. Onder- heeft," zo zegt Lindner. De organi satie van amateur- en sterrenkundi gen, DMS in Leiden, wil de baan r opmaken uit het feit dat de construeren die de meteoriet zater- king te stellen. De milieuverenigin- dat bÜ verbranding schadelijke zoek van de Sterrewacht in Leiden, steen oermaterie bevat: het ijzer in dagavond aflegde voordat hij in En- gen vinden verder dat de SAVA stoffen kan opleveren het Natuurhistorisch Museum in de steen is gedegen oerijzer, de schede belandde. Er kwa Zee van orchideeën in Leidse Hortus voor publiek te bekijken LEIDEN Twee enorme teak houten olifanten sieren de toe gang tot de Victoria Regia-kas in de Hortus. Teakhout. Een af keurende blik van educatief medewerkster Stans van der Veen is het gevolg. "Maar dit is Thais teakhout. En daar doen ze al dertig jaar aan herbeplan ting", aldus Aart Vogel. De blik wordt iets minder afkeurend. Maar tijd om er lang bij stil te staan is er niet, want het werk wacht. door Annemiek Ruygrok Vrijdag 13 april gaat in de Hortus Botanicus aan de Non nensteeg in Leiden de interna tionale orchideeëntentoonstel- ling voor het publiek open. In de kassen zijn medewerkers en or- chideeënliefhebbers hard aan het werk om alles in orde te krijgen. Morgen komt de am bassadeur van Thailand de offi ciële opening verrichten. Hon derden orchideeën van alle con tinenten zullen tot en met 17 april te zien zijn. De Victoria Regia-kas staat vol met orchi deeën uit Thailand. Vandaar de Thaise ornamenten in de vorm van olifanten, boeddhabeelden en parasols. Aart Vogel, zelf actief in de Orchideeënvereniging Kring Haarlem en medewerker van de Hortus van de Vrije Universi teit in Amsterdam, is voor deze gelegenheid uitgeleend als hoofdarrangeur. Op de exposi tie wordt onder meer aandacht besteed aan de orchidee als snijbloem: "Steeds meer bloe misten maken tegenwoordig boeketten met allerlei soorten orchideeën. Vroeger werd deze plant alleen in een stukje ver werkt of als éénling, maar nu ze elke dag vers kunnen worden aangevoerd is de tendens om er meer boeketten van te. maken". Veel aandacht wordt ook be steed aan het zelf kweken van de plant. "Door bedreigde soor- kwam inderdaad met vrouw- tjesplanten terug, maar toen die in Engeland in cultuur werden gebracht, bleken het weer man netjes te zijn. Nader onderzoek wees uit dat de Catasetum on der invloed van licht van ge slacht verandert: hoog in de boom zijn het vrouwtjes, onder in zijn het mannetjes. Er is nog steeds onderzoek gaande waar mee deze geslachtswisseling verband houdt". Het merendeel van de in de Hortus tentoongestelde soorten is door liefhebbers bijeenge bracht. Ook de 'Maxillaria' van een 80-jarige dame die deze plant al 30 jaar bezit en hem tel kens weer in bloei krijgt. Te vens is de stamhouder van de hier overbekende bloemstukor chidee. de Cymbidium te zien, die voor duizenden nakomelin gen heeft gezorgd. Op de tentoonstelling is een informatiestand van de Neder landse Orchideeënvereniging waar belangstellenden hun licht kunnen opsteken. Tévens wordt een boekje uitgegeven waarin allerlei praktische tips voor het kweken van orchidee ën staan. De tentoonstelling is van 13 tot en met 17 april van tien tot vijf uur geopend, op zaterdag 14 april tot acht uur 's avonds. Voor de Hortus geldt op die dagen een entree van zes gulden. ten zélf te kweken hopen we het importeren van bedreigde soor ten tegen te gaan. De werkgroep zaaien en meristemen is daar mee al een heel eind op de goede weg". Meristemen is het verme nigvuldigen van orchideeën door een uiterst puntje groen van de plant weg te snijden en dat in goede kweekgrond te zet ten. "Het voordeel hiervan is dat je exact dezelfde planten soort kunt behouden. Met zaai en is er altijd gevaar voor onge wenste afwijkingen". Volgens Vogel kun je meristemen verge lijken met klonen. Dat de orchidee - waarvan op de wereld 25.000 soorten en nog eens 25.000 hybriden bestaan - niet de wasachtige plant hoeft te zijn zoals velen denken, blijkt uit de reeks variëteiten die in de kassen staan. Groot- bloemige, felgekleurde exem plaren worden afgewisseld door piepkleine, onooglijke plantjes die meer van insecten dan van orchideeën weghebben. "Een truc van de plant om bijen aan te trekken". Een ander 'trucje' past de Ca- tksetum-soort toe: deze orchi dee kan van sekse veranderen. "Eind 1800 was deze plant al in Europa bekend. Maar men ken de alleen mannelijke bloemen. Er werd een kostbare expeditie naar Midden-Amerika gestuurd met de opdracht vrouwtjes- planten te verzamelen. Men Lezing over orchideeën Tijdens de internationale orchi- deeëntentoonstelling in de Hortus zullen dagelijks om elf en om drie uur lezingen worden gehouden: vrijdag 13 april: 'Zaaien cn meriste men' (11.00 uur), 'Top-40 miniaturen' (15.00 uur): zaterdag 14 april: 'Vensterbankteelt' (11.00 en 15.00 uur): zondag 15 april: 'Een reis naar Boli via' (11.00 uur), 'Orchideeën in tijd en ruimte' <15.00 uur); maandag 16 april: 'Biologische be strijding in kassen (11.00 uur) en 'Vi trine-teelt' (15.00 uur): dinsdag 17 april: 'Het geslacht Coclogyne' (11.00 uur) cn 'Masdcval- lia's in het nevelbos' (15.00 uur). steen bevat silicaatbolletjes die niet op aarde voorkomen keurig voor meteorieten kenmer kend smeltkorstje om heen. Aange- lijk - vernoemd gens DMS zaterdagavond al mel dingen binnen over een vuurbol. De meteoriet is - zoals gebruike- I wordt dat de meteoriet vele malen groter is geweest dan de steen van circa 25 centimeter die op teoriet, het huis in Enschede terecht kwam. De resten zouden over vele kilome ters verspreid kunnen zijn. De me teoriet is 4,2 miljard jaar oud en vol gens P. Jenniskens van de Sterre wacht in Leiden waarschijnlijk af komstig uit het gebied tussen Jupi ter en Mars. Dr. C. Arps van het Geologische Museum, in Leiden reageert opgeto gen. "We zijn hier ontzettend blij mee. Een échte meteoriet. Dit ge beurt in de geschiedenis van de mensheid maar zelden. Meldingen genoeg, maar meestal zijn dat grap jassen die met slakken uit de ijzerin dustrie komen aanzetten. Of ie mand die een steen door de ruit krijgt nadat er een vrachtwagen door de straat is gereden". De meteoriet is de vierde die tot nu toe in.Nederland is aangetroffen. De anderen werden gevonden in Uden (1840), Utrecht (1843) en Ellemeet (1928). Mondiaal zijn er tot nu toe 2.200 meteorieten achterhaald. Om dat het om een zeer bijzondere vondst gaat noemt J. Lindner van de Rijksuniversiteit Utrecht de me teoriet voor de wetenschap van on schatbare waarde. De waarde in geld uitgedrukt is circa één dollar per gram. De delen meteoriet die in Enschede zijn gevonden wegen on geveer drie ons. Wie zich de eige naar van de meteoriet mag noemen is niet bekend. Onderzoekers van diverse disci plines uit binnen- en buitenland zullen zich met de nadere studie naar de samenstelling en afkomst van de meteoriet gaan bezighou den. Nederland beschikt volgens Lindner over de meest hoogwaardi ge apparatuur voor dit onderzoek. "Het is een studie waarbij ook on derzoek op andere terreinen profijt zijnde postkantoor en gaat de ge schiedenis in als de Glanerbrug-me- Gebruik dieren onderzoek LEIDEN - De stichting Bio-We- tenschappen en Maatschappij houdt in samenwerking met de Fe deratie van Medische-wetenschap- pelijke verenigingen op 19 april een middagsymposium over 'Transge ne dieren ten behoeve van biome disch onderzoek en biotechnolo gie'. In verschillende lezingen wordt ingegaan op de rol van dieren, het belang van de patiënt en de ethische aspecten. De bijeenkomst is in het Gorlaeus Laboratorium aan de Ein- steinweg in Leiden en begint om 15.15 uur. ®UÖJl!Cttoté - Een steiloor stond heden ter ta fel van de Haagsche rechtbank, niet om genuttigd te worden, maar om als bewijsstuk te die nen tegen een man uit Delft, die beklaagd was het konijn gesto len te hebben. De off. vanjustitie, mr. Van der Kemp. vorderde de veroordeling van beklaagde tot 1 maand gevangenisstraf. - PAPEGAAI. TE KOOP: een Papegaai, grijs, met rooden staart en eene mooie Koperen Kooi. Adres: P.K.- Koorsteeg 26. - MEISJES DIE GOED KUNNEN LEEREN en nu onlangs de Lagere School hebben verlaten, kunnen ge plaatst worden in de eerste klas se aan de KWEEKSCHOOL VOOR BEWAARSCHOOLHOU- DERESSEN alhier. Adres: Ra penburg, bij Mejuffrouw Har- denberg. Vijftig jaar geleden: - Met duizelingwekkende vaart hebben de gebeurtenissen zich opgevolgd. Nauwelijks werd Noorwegen één dag in zijn neu traliteit bedreigd door het leg gen van mijnen door Britsche en Fransche oorlogsschepen in de territoriale wateren of Noorwe gen bevindt zich in oorlog met Duitschland. En met Noonvegen is ook Denemarken aangetast. In beide landen hebben de Duit- schers troepen aan land gezet en diverse havens bezet. Aan den Nederlandschen luiste raar wordt de wettelijke ver plichting opgelegd van een jaa r- lijksche bijdrage tot instand houding en verderen uitbouw van den Nederlandschen Radio- Omroep. Van deze verplichting kan de luisteraar zich kwijten: a. door betaling van een bedrag van f.5.- aan de A.V.R.O, K.R.O, N.CJLV.en V.A.R.A.b. door be taling van eeii eenigszins hooger bedrag, f.6.-, ingeval een luiste raar niet aan een der genoemde organisaties wenscht bij te dra-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17