Angst over bereikbaarheid wijk voor alarmverkeer Plan voor restauratie carillon Oude Kerk 'in de koelkast' hhö WOENSDAG 11 APRIL 1990 Bewoners van Stevenshof bepleiten noodtunnel bij De Vink LEIDEN - De bewoners van de Stevenshof voelen zich in de kou gezet door de gemeente. Ze vinden dat er weinig begrip wordt getoond voor hun klach ten over de verkeerssituatie in de hele wijk. De overlast is de bewoners tot de lippen geste gen na de afsluiting van spoor wegovergang De Vink. door Roy Klopper De wijkvereniging Stevenshofjes- polder en een groep buurtbewoners hebben inmiddels brieven gestuurd naar gemeente, raadsleden en brandweer. Ze vragen hierin om een zogenaamde noodtunnel onder het spoor bij De Vink. De buurtbe woners hebben een lijst toegevoegd met 700 handtekeningen. Momenteel moet al het verkeer naar de wijk, waar zo'n 10.000 men sen wonen, via de Haagse Schouw- weg. Dat leidt dagelijks tot grote verkeersopstoppingen. Die files zijn hinderlijk, maar de bewoners zijn vooral bang voor de situatie die ontstaat bij een eventuele ramp in de buurt. Ze vrezen dat het alarm- verkeer de wijk in zo'n geval amper kan bereiken. "Als om half zes 's middags een brand uitbreekt in het bejaardencomplex aan de Dobbe- dreef, kan het wel eens flink fout gaan", voorspelt C. Brussee, secre taris van de wijkvereniging Ste- venshofjespolder. De buurt kreeg vorige week een voorproefje van de mogelijke pro blemen bij een catastrofe. In een loods aan de Kenauweg woedde een brand die gepaard ging met de nodi ge rookontwikkeling. In een mum van tijd stond de Haagse Schouw- weg vol met auto's van nieuwsgieri gen die een kijkje gingen nemen. De brandweer kon de Stevenshof nog net op tijd bereiken. De wijkvereniging spreekt in een brief aan alle raadsleden haar verba zing uit over het feit dat de brand weer geen gebruik maakte van de busbaan naar de wijk. Die is na langdurig aandringen ook openge steld voor alarmverkeer en huisart sen. "Langs die weg kunnen de brandweerwagens vrij snel ter plek ke zijn, waarom pakken ze dan de Haagse Schouwweg?" vraagt Brus see zich af. Ze zou het liefst zien dat de brandweer een garantie geeft dat in het geval van brand de busbaan wordt genomen. Dodelijk ongeval mogelijk zelfmoord LEIDEN - De 30-jarige Leidenaar die gisterochtend om het leven kwam bij een verkeersongeval, is' mogelijk opzettelijk onder een vrachtwagen gelopen. Dit heeft de politie vanochtend meegedeeld. De man snelde om 10.44 uur in eens de Willem de Zwijgerlaan op ter hoogte van de brug over de Haarlemmertrekvaart. Dit gebeur de net op het moment dat een vrachtwagen kwam aanrijden met een 33-jarige Leidenaar achter het stuur. De bestuurder kon de man onmo gelijk meer ontwijken. Het slachtof fer kwam onder de wielen van het voertuig en was op slag dood. Woordvoerder Van der Meyden van de brandweer legt uit dat het een bewuste keuze was om vorige week zondag via de Haagse Schouwweg te komen. "Normaal gesproken is het op dat tijdstip rus tig. Dan zijn we via die route sneller ter plaatse dan via de Morschwijk, waar we doorheen moeten om bij de busbaan te komen. Daar moeten we over tal van verkeersdrempels". De woordvoerder verzekert dat de brandweer tijdens spitsuren kiest voor de busbaan. Tunnel Behalve voor het alarmverkeer wil de vereniging ook een betere be reikbaarheid voor gewone auto's. Daarom wordt nu om een tunnel ge vraagd. Brussee betwijfelt of de ge meente en de NS ermee akkoord gaan. Toen de plannen voor afslui ting van De Vink bekend werden, heeft de wijkvereniging meteen ge vraagd om een tijdelijke alternatie ve route. Alle voorstellen zijn echter door gemeente en spoorwegen afge wezen omdat ze de investering te hoog vonden. Nu de spoorwegovergang inmid dels vijf maanden is afgesloten, is het volgens de wijkvereniging over- duidelijk dat de situatie onhoud baar is. Men wil dan ook graag een heroverweging, vooral omdat de af sluiting nog zo'n vier jaar duurt. Naast de perikelen rond de spoor wegovergang heeft de wijkvereni ging nog meer klachten. Zo heeft de gemeente nog steeds niet voldaan aan een aantal toezeggingen om trent de verkeerssituatie in de wijk. De oversteekplaats bij de Stevens- bloem moet nog worden verlengd en de buurt wacht nog altijd op ver keersborden die automobilisten waarschuwen voor zebrapaden en fietsstroken. Ook is de bushalte bij het winkelcentrum nog niet ver plaatst. De gemeentelijke belofte dat deze zaken worden aangepakt dateert al van december 1989. Navraag bij de directie verkeer leert dat de zaak hier enigszins uit het oog is verlo ren. De ambtenaar die de toezeggin gen heeft gedaan heeft per 1 januari een andere baan. Woordvoerder J. van Duyn neemt aan dat de betrok kene de zaak voor zijn vertrek heeft afgehandeld, maar weet dit niet ze ker. "Ik zoek dat in ieder geval even uit". Voorts heeft de wijkvereniging diverse brieven gestuurd aan de di rectie verkeer en de politie over het parkeren in de wijk. Massaal wor den auto's gestald buiten de par keervakken, hetgeen leidt tot slech te toegankelijkheid van tal van stra ten. Politie en gemeente is enkele maanden geleden gevraagd tegen deze overtredingen op te treden, maar de vereniging heeft tot op he den geen reactie ontvangen. Brus see verbaast zich over deze stilte. "Het is toch een wijk met 3500 wo ningen waaraan zo maar wordt voorbijgegaan". De afsluiting van De Vink leidt dagelijks tot verkeersopstoppingen bij de Haagse Schouwweg. Bewoners wïllpn zen tijdelijke tunnel om hieraan een einde te maken. Kosten geraamd op bijna 240.000 gulden KATWIJK - Het plan voor de res tauratie van het carillon in de toren van de Oude Kerk in Katwijk zal voorlopig niet worden uitgevoerd. Zowel het college van burgemees ter en wethouders als de raadscom missie voor vorming, recreatie en ontmoeting noemden het bedrag dat voor de werkzaamheden op ta fel moet worden gelegd 238.500 gulden te hoog. De grote opknapbeurt van het klokkenspel is daarmee echter niet definitief van de baan. "Het plan gaat niet in de ijskast, maar in de Bingo Buurthuis Groenoord aan de Pasteur- straat 29 houdt donderdag 12 april een bingo-avond. Aanvang 19.30 uur. Gehandicapten In de week van 23 tot en met 29 april heeft de landelijke collecte plaats ten ba te van het Nationaal Fonds Gehandicap ten. Het is ook mogelijk geld te storten op giro 5855 ten name van het Nationaal Fonds Gehandicapten in Den Haag. koelkast", zo liet wethouder A.C. Berkheij weten. Hij nam daarmee de suggestie van het SGP-raadslid M. van Rooijen over om bij de eerste besprekingen over de gemeentebe groting voor 1991 te bekijken of er wellicht toch geld voor de restaura tie kan worden vrijgemaakt. Het carillon in dê Oude Kerk da teert uit 1959 en is een geschenk van de Katwijkse burgers aan de ge meente. Die accepteerde de kostba re gift onder de voorwaarde dat zij het onderhoud voor haar rekening zou nemen. Erg lang heeft de bevol king niet kunnen genieten van het klokkenspel. Al in 1962 deden zich de eerste storingen voor in het auto matisch speelwerk, dat niet bestand bleek tegen de invloeden die de plaatsing zo direct aan zee met zich meebracht. Eén van de initiatiefne mers voor de plaatsing van carillon, mr. J. van der Plas, herinnerde de commissieleden er gisteravond per fax nog eens fijntjes aan dat het toenmalige gemeentebestuur des tijds niet bereid bleek de (toen nog) geringe kosten voor reparatie op ta fel te leggen. Het gevolg was in de loop der jaren een algehele verloe dering en het carillon staat momen teel volledig ontmanteld nog ergens op een bovenverdieping van de klokketoren van de Oude Kerk. Offerte Ruim dertig jaar na de plaatsing is nu offerte gevraagd aan de makers van het klokkenspel, de Koninklij ke Eijsbouts in Asten. Uit hun prijs opgave blijkt dat het bijna 240.000 gulden gaat kosten om het carillon weer in zijn oude glorie te herstel len, met mogelijkheden voor hand bediening en automatische bedie ning. Een uitvoering met alleen mo gelijkheden voor automatisch ten gehore gebrachte muziek gaat bijna 170.000 gulden kosten en een tus senvariant waarbij de handbedie ning door een beiaardier later toch nog mogelijk is kost een paar dui zend gulden meer. Ondanks een ambtelijk advies om tegen het hoogste bedrag toch maar een eind te maken aan de nu al jarenlang gevoerde discussie over het behoud van het carillon, besloot het college van B en W om voorlo pig niet in de gaan op de offerte. De huidige aanbieding van de Koninlij- ke Eijsbouts is nog geldig tot 1 janu ari 1990. In zijn fax aan de commissieleden heeft de toenmalige initiatiefnemer Van der Plas zijn diepe teleurstel ling over de. huidige gang van zaken uitgesproken. Toch instemming met benoeming conrectrix LEIDEN - De medezeggenschaps raad legt zich neer bij de benoeming van mevrouw G. Marks-van Laker- veld als vierde conrector van het Stedelijk Gymnasium. Wel vindt de raad het nog steeds heel jammer dat de andere kandidate, D. van Bijster- veld, vorige week niet door de ge meenteraad werd benoemd. Zij is nu lerares op het gymnasium aan de Fruinlaan. Voorzitter van de medezeggen schapsraad, mevrouw Molenaar- Walma, vindt het spijtig dat de ge meente niet heeft geluisterd naar het oordeel van de docenten. "We weten wat we met mevrouw Bijster- veld in huis hebben. We weten ze ker dat ze het heel goed zou doen". Toch denkt Molenaar dat ook Marks, die nu les geeft op het Veurs- College in Leidschendam, goed zal functioneren als conrector. "We zul len mevrouw Marks dan ook alle medewerking verlenen". Geen subsidie voor Haagwijk LEIDEN - Het verzorgingstehuis Haagwijk krijgt geen subsidie van de provincie voor de opvang van ou deren met licht psycho-geriatrische poblemen. Haagwijk wil maximaal ac' be jaarden die buiten het tehuis wunen overdag verzorging bieden. De di rectie diende hiervoor een subsidie aanvraag in van ruim 60.000 gulden. De deelnemers aan het project zou den een bijdrage moeten leveren van zes gulden per dag. De statencommissie voor gezond heid en welzijn heeft de aanvraag al gewezen. De commissie vindt de kosten te hoog-in vergelijking met het aantal mensen dat ervan profi teert. Ook verbaasde de provincie zich erover dat niet wordt gerept over de uitkomst van een subsidie aanvraag bij de gemeente. Kamerruil De Leidse politiek roert zich niet altijd in openbare vergaderingen, zoals u weet. Belangrijke beslis singen worden heel vaak voorge kookt in de wandelgangen en ge nomen in achterafkamertjes. Die achterafkamertjes zijn geen beeldspraak. Die bestaan echt. Acht jaar geleden besloot de ge meenteraad het monumentale Het Gulden Vlies aan de Bree- straat te restaureren en van dit ge bouw een vergadercentrum voor de politiek te maken. De grootste fracties kregen een eigen verga derkamer waar ze, gevrijwaard van pottekijkers, politiek kunnen bedrijven. De kleine partijen moesten een kamertje met elkaar delen. Maar, hoe gaat dat? Sommige kleintjes worden onverwacht groot. Bij de raadsverkiezingen op 21 maart bij voorbeeld groeide de fractie van D66 van twee naar acht raadszetels. Fractievoorzit ter Langenberg van D66 eiste na de verkiezingsoverwinning van zijn partij dan ook niet alleen twee zetels op in het college van B en W, maar claimde ook meteen de riante fractiekamer van de WD. Niet helemaal onlogisch, moe ten wij toegeven. Per slot van re kening werd D66 bij de verkiezin gen een grotere partij dan de WD. En nu het wethouders pluche, naar het zich laat aanzien, aan de democraten voorbij zal gaan is de annexatie van de WD- fractiekamer toch wel het minste waarop ze recht hebben. We mogen de D66-fractievoor- zitter in deze dus niet van over dreven gretigheid betichten. Ze ker niet als we naar de kamer kij ken die de democraten thans ter beschikking staat. Neemt u maar van ons aan dat de gemiddelde legkip het heel wat beter heeft. D66 moet haar vergaderruimte (een uitgebroken keuken) boven dien nog delen met Groen Links en de SP. Dat zijn, als u het ons vraagt, toch echt te veel kippen REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Burgemeester Goekoop: zal hij straks zijn 'eigen' VVD uit de Thorbec- kekamer moeten gooien? (tekening Ronald van den Bos) van verschillende pluimage om bij elkaar in één klein hok ge stopt. Toegegeven, Groen Links zal de democraten niet voor de voe ten lopen (die hebben een eigen pandje). Maar, de Socialistische Partij zal vast alles in het werk stellen om in deze laat-kapitalisti- sche samenleving ten minste één kamertje van Het Gulden Vlies, dat ooit de woning was van een bekende Leidse textielfabrikant, om te dopen in een rood bolwerk waarvan het vroegere keukenper- soneel alleen maar gedroomd kan hebben. De WD-fractie beschikt momen teel over het meest riante vertrek in Het Gulden Vlies. Echt, een prachtkamer: royaal bemeten, stijlvol gerestaureerd en met zicht op de Koornbrug en het stadhuis. Een flinke vent die ons hier ooit nog uitkrijgt, zag je de li beralen een paar jaar geleden denken toen ze het vertrek tot Thorbeckekamer bombardeerde. Een keurig bordje met die naam werd op de deur geschroefd, ge tuigend van historisch besef en een niet te verwaarlozen territori umdrift. Maar, op de avond van de ver kiezingen verklaarde D66-fractie- voorzitter Langenberg, zich nog niet bewust van de arrogantie van de onmacht, dat D66 de Thorbec kekamer tot de hunne wilde ma ken. Dat kwam hard aan bij de li beralen. En ze waren er al zo be roerd aan toe. Het kan op toeval berusten, maar sinds Van der Nat fractievoorzitter is van de WD komen de liberalen van de regen in de drup. Eerst twee zetels ver liezen, dan uit het college gemie terd worden nu ook hun riante fractiekamer kwijt. De liberalen begrijpen natuur lijk ook wel dat de Thorbeckeka mer te groot is geworden voor de WD, tenzij de 6 man/vrouw tel lende raadsfractie en bloc anabo le steroïden gaat gebruiken. Een vlugge peiling onder de fractiele den leerde dat men dat er niet voor over had. Daarmee leek het lot van de Thorbeckekamer beze geld. Net toen de WD-fractie de eer ste ontwenningsverschijnselen begon te vertonen nam de D66- fractie evenwel gas terug. De de mocraten vinden niet meer dat de WD de Thorbeckekamer uit moet, totdat natuurlijk onomsto telijk is bewezen dat het echt niet anders kan. Vooralsnog laat de democratische fractie weten dat haar voorkeur uitgaat naar kamer 13. Kamer 13 is een niet minder fraaie kamer die momenteel wordt gebruikt als vergaderruim te, voor recepties of kleine expo sities. Eigenlijk kan dit vertrek niet gemist worden, vindt de huishoudelijke dienst van de ge meente. Er ontstaat dan een te kort aan vergaderruimte. Kamer 13 is bovendien van de naastgele gen ruimte gescheiden door een vouwwand. Het maken van een betere afscheiding zou onvermij delijk zijn en nogal wat geld kos ten. Dat valt moeilijk te verkopen want er is al zoveel gemeen schapsgeld gestoken in dit verga dercentrum. Intussen heeft ook de CDA- fractie zich in de kamerruil ge mengd. Deze fractie is immers net zo groot als die van D66. Dus als de democraten een andere kamer claimen, dan heeft het CDA ook nog wel noten op zijn zang. De CD A-fractie brengt narr\elijk al ja ren door in een kelderruimte van Het Gulden Vlies (De Gijselaar- kamer, vernoemd naar de oud- CHU-burgemeester van Leiden). CDA-fractievoorzitter Walen kamp wil niet klagen over de kel der, maar hij wil weieens wat an ders. De Thorbeckekamer, mis schien? "Och, er zijn drie fracties groter dan de WD, dus het ligt niet voor de hand dat de WD- fractie de grootste fractiekamer houdt", spreekt Walenkamp dui delijke taal. Volgens Walenkamp moeten de fractiekamers worden herver deeld volgens de procedure die ook is gehanteerd bij het betrek ken van Het Gulden Vlies. Dat wil zeggen dat de grootste raadsfrac tie (de PvdA) het eerst mag kie zen, daarna de op één na groot sten (CDA en D66) en tenslotte de kleinere fracties. Wij kunnen op de vingers van één hand natellen dat, volgens die opzet, de WD sa men met de SP in de keuken van D66 komt. Maar Walenkamp doet er nog een schepje bovenop. Niet alleen de fracties moeten verhuizen, ook de bordjes moeten worden ver hangen. De CDA-fractievoorzit ter is vast van plan de schroeve- draaier te hanteren als zijn fractie van kamer verwisselt. "Die naam De Gijselaarkamer, daar hechten wij best wel aan. Als we als CDA- fractie in de Thorbeckekamer zit ten zou ik mij toch een beetje in andermans huid voelen". Geen van de fracties wil overi gens ruzie maken om wie welke kamer krijgt in Het Gulden Vlies. "Ik ga er vanuit dat we er in on derling overleg wel uitkomen", zegt Walenkamp. Mocht dat toch niet lukken dan zal burgemeester Goekoop de knoop moeten door hakken. Toch een naar idee dat de liberaal Goekoop straks moet be slissen 'zijn eigen' WD uit de Thorbeckekamer te gooien. Het is een schrale troost dat het i college van B en W als één achter hem zal staan. De klokken van het carillon zijn opgeslagen in de toren van de Oude Kerk. (foto Dick Hogewoning) Misleidend In de gemeentelijke advertentie van; 25 maart presenteerden B en W aid eerste agendapunt van de commisl sievergadering ruimtelijke orde-l ning het voorbereidingsbesluit Wouter Pieterse. Denkt de lezer aanvankelijk dat dit punt betrekking heeft op het ter rein van de school met die naam aan het begin van de Van Beuningen-j laan, naderhand blijkt dat B en W met dit voorbereidingsbesluit de weg willen effenen voor een nieuw schoolgebouw in de Leidse Hout. Thans hebben zij het gemunt op de hoek van de Antonie Duyklaan en de Houtlaan. Ze willen de school ook een uitrit geven naar de Hout laan, die bereden wordt door een! stadslijnbus en ambulances. In de gemeentelijke advertentie! van 1 april maken B en W vervol gens de agenda bekend van de raadsvergadering van de andere dag, met als laatste punt het 'voor bereidingsbesluit Raadsheren- buurt'. Nieuwsgierig geworden op welk! terrein dit besluit nu betrekking zal! hebben, wordt de lezer bij de afde ling voorlichting van het stadhuis duidelijk dat dit voorbereidingsbe sluit op hetzelfde stuk natuur slaat. Dat punt blijkt echter van die agen da te zijn afgevoerd. Diezelfde agen da vermeldt onder meer wel het voorbereidingsbesluit Rijnsburger- weg 100 en het voorbereidingsbe-! sluit lokatie Haarlemmerstraat 130-| Het ontgaat de burger ■en W in hun bekendmakingen in het ene geval de percelen exact aange ven en in het andere geval belang hebbenden er naar laten raden op welke percelen B en W het oog heb-1 ben. In het geval van Woutertje Pie terse zijn de publicaties ronduit misleidend. drs. I.E. Batenburg, I Rijnsburgerweg 130, Leiden. Vrouwenbeleid Bij de reiniging hebben ze het gewe ten! Er mochten geen jongens wor den aangenomen. Het Leidse colle ge, met de PvdA als motor, stuurde twee ervaren krachten naar huis. Vrouwen en etnische minderheden genieten immers de absolute voor- I keur binnen de gemeente. Zou dit de oorzaak zijn geweest van de poli- tieke nederlaag van de PvdA bij de gemeenteraadsverkiezingen? Slagvaardig als altijd besluit de PvdA dan ook om met directe in gang het eigen vrouwenbeleid in de hoogste gelederen om te buigen en één van de twee vrouwelijke wet houderskandidaten door een man te vervangen. Op grond hiervan begrijp ik dat de PvdA nu binnen de eigen kring inziet dat zij mevrouw Van der Mo len naar huis moet sturen en er geen andere vrouw geschikt voor acht. Dit is geen machtsarrogantie maar een dappere politieke zet. Of heb ik het mis? Casper Veen,, Kraaierstraat 3, Leiden. Bewoners van professorenwijk tegen bouwplan park Roomburg LEIDEN - Bewoners van de profes sorenwijk zijn tegen de bebouwing van het sportveld van de hockey club Roomburg met 19 eengezins woningen. Zij voelen zich overdon derd en menen dat het bouwplan al 'in kannen en kruiken' is. Tijdens de informatie-avond die gisteravond in de Vredeskerk over de bouwplannen werd gehouden, bleken de ongeveer 50 aanwezige bewoners zich te storen aan de pro cedure zpals die door de gemeente is gevolgd. De vrije-sectorwoningen komen voor een groot deel op het vierde veld van de hockeyclub in sport park Roomburg. Met de grondop- brengst van het terrein waarop aan nemersbedrijf Du Prie gaat bou wen, wordt de aanleg van twee kunstgrasvelden betaald, die onge veer 850.000 gulden kost. Volgens bewoonster van de Lo- rentzkade Gans-Zitman mogen de buurtbewoners slechts meepraten over de kleur van de deuren van de huizen. "Ovér de noodzaak dat weer groen aan woningbouw wordt op geofferd is nog helemaal niet ge sproken. Daar wordt volstrekt aan voorbij gegaan", zo meent Gans. Volgens haar had het gisteravond dan ook meer een verkoopavond moeten worden van de woningen dan dat de bewoners wezenlijk wor den geïnformeerd over de noodzaak van de bouw van de woningen. Ze is daarentegen wel blij dat de bebou wing van Roomburg niet op de agenda staat van de commissiever gadering van ruimtelijk ordening en volkshuisvesting van vanavond. Dit is verschoven naar de eerstvol gende vergadering. De bewoners zijn het echter zat dat voortdurend wordt gezegd dat zij alleen naar hun eigen belang kij ken en niet denken aan de woning nood die er in Leiden is. "We willen alleen niet dat domweg al het groen wordt opgeofferd. Het is zo stom van de gemeente om nu alles vol te bouwen terwijl straks zal blijken dat het openbare groen zo hard no dig is", meent Gans.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16