SM LEIDEN met twee meet maten in schouwburg-zaak' LEIDSCH DAGBLAD Boelen en Kagie mogelijk samen op een rechtszitting verhuur Nog steeds overlast van vandalen bij Haagweg Ook Kok hekelt uitsluiten van D66 in Leids college I ^prnppritp I PiriPll Zeven lokaties voor 'Woutertje Pieterse' WOENSDAG 11 APRIL 1990 Adjunct-directeur Kagie die door het gemeentebestuur is ontslagen. Hij heeft dat ontslag gisteren bij het ambtenarengerecht aangevochten. (foto LEIDEN - Directeur Boelen en de ontslagen adjunct-directeur Kagie van de Leidse Schouwburg zullen waarschijnlijk nog voor de zomer worden berecht. Persofficier van justitie, mr. H. Vos, heeft dat desge vraagd meegedeeld. "De officier van justitie, die de zaak behandelt, hoopt binnen enkele weken het proces-verbaal van de Leidse politie te ontvangen, waarna de zaak naar de rechter-commissaris kan. Die moet dan bekijken of hij nog mensen wil horen, maar daarna kan de zaak ter zitting worden ge bracht", aldus Vos. De persofficier verwacht dat Boelen en Kagie op dezelfde zitting be recht worden, al worden ze beiden verdacht van verschillende zaken. Kagie is verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte en het ver duisteren van geld. Boelen wordt ervan beschuldigd valse declaraties te hebben ingediend. Kagie ontkent de beschuldigingen nog steeds, Boelen heeft het gerommel met declaraties toegegeven. voldoende. "Het is wel lang om zo'n zaak zes jaar te laten ziten. U had toch ook andere maatregelen kun nen nemen. Als een ambtenaar, een beleidsmedewerker, een admini stratie niet wil afgeven, heeft u toch mogelijkheden om af te dwingen dat dat gebeurt. Waarom is dat niet gebeurd?" vroeg Kalk. Omdat het college het niet wist, aldus Sunter. Uitgebreid werd ook stilgestaan bij de vraag of de verduistering van 132.000 gulden, waarvan Kagie wordt verdacht, heeft meegespeeld bij het strafontslag. Sunter zei dat dat 'absoluut' niet het geval is ge weest. En dat verwonderde de rech ter, omdat de diefstal daarvan steeds terugkeert in allerlei stuk ken, evenals allerlei andere ver meende frauduleuze handelingen. "In de stukken van de gemeente wordt het voorgesteld alsof gesjoe mel een rode draad is in de carrière van de heer Kagie", constateerde Kalk. Zij wilde weten wat er dan wordt bedoeld met het schuldig maken aan diefstal, zoals in de ontslagbrief staat. Sunter bevestigde dat het om het bedrag ging, dat Kagie uit de kas haalde omdat hij geld zou heb ben voorgeschoten. "Het gaat dus om nog geen dui zend gulden, geld dat Kagie had voorgeschoten, terwijl Boelen heeft toegegeven dat hij voor 2000 gulden ten onrechte heeft gedeclareerd", aldus advocaat Visser, die ook nog weersprak dat er in dit geval van diefstal kan worden gesproken. "Diefstal is een strafrechterlijke term. Als iemand een vordering heeft, is er echter geen sprake van diefstal. Hooguit van een rare ma nier van boekhouden. Maar dat ligt heel anders dan een graai in de kas. Kagie had terechte vorderingen die hij op een wat vreemde manier ver rekende. Maar Boelen diende ge woon valse declaraties in en ont ving geld waarop hij helemaal geen recht had", zei Visser. De ambtenarenrechter leek die mening voorlopig te onderschrij ven. "Als er bonnen zijn, lijkt er van diefstal geen sprake, hoe onregle mentair alles ook verder gaat". Volgende week besluit de ambte narenrechter of het ontslag van Ka gie wordt gehandhaafd. had Sint een 'ongenuanceerd' beeld van de Leidse situatie. Na dat de Leidse haar had geïnfor meerd. zou dat beeld zijn veran derd. Een voorlichter van Sint ontkende dat gisteren overigens. "De uitspraak over de wortels in de samenleving houdt Sint recht overeind. De legitimatie heeft D66 gekregen door de kiezers. Het is niet aan een andere partij om daar later nog eens een oor deel over uit te spreken", aldus de woordvoerder van Sint. In een reactie op de uitlatingen van Kok zei Van Dongen: "Het bevalt me echt niet, dit soort uit latingen". De PvdA'er zint op een reactie in de richting van Kok. "Daarover ga ik me maar eens be raden", aldus Van Dongen. Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 Later kwam de ambtenarenrech ter Kalk nog uitgebreid op dit on derwerp terug. Zij wilde een nadere verklaring voor het feit dat Boelen nooit is aangesproken op het ge rommel bij de schouwburg, de 13de rij en nog wat van dit soort zaken. Het volgende tweegesprek was het resultaat. Kalk: "Boelen was op de hoogte van rij 13. Hij wist dat er geen offi ciële administratie werd gevoerd?" Sunter: "Ja". Kalk: "Boelen wist dat er extra dingen werden gedaan die buiten de begroting werden gehouden?" Sunter: "Ja". De rechter, vol verbazing: "Daar heeft u hem niet op aangesproken" "Ja", bevestigde Sunter de con statering van de rechter. Even later werd de discussie weer opgepakt. Kalk: "Trekt u geen enkele con clusie uit het feit dat de directeur geen enkel toezicht heeft gehou den? Het lijkt me toch dat als je de baas bent, dat je toch op z'n minst een keer de boel controleert?". Sunter: "Boelen had het volste vertrouwen in Kagie. Bovendien was hij druk bezig met de schouw burg uit het slop te halen. Hij hield zich niet bezig met de uitvoering van de financiën". "Dan had u hem beter als artistiek directeur kunnen aanstellen", con cludeerde de ambtenarenrechter. Zij stelde nogmaals vast dat vol gens haar Kagie 'niet alles mocht doen' op financieel gebied. Boelen had taken en ook de voormalige boekhouder. Dwingen De ambtenarenrechter had weinig goede woorden over voor het beleid van de gemeente in deze zaak. Voor al het feit dat er keer op keer zaken gebeurden die niet door de beugel kunnen in ambtelijke organisatie zonder dat werd ingegrepen, ver baasde Kalk. Ze constateerde dat B en W nauwelijks werden geïnfor meerd over deze zaken. "Ze wisten van heel veel niets". Dat het volksdansfestival zes jaar na dato aan Kagie werd aangere kend, vond zij vreemd. "Als er geen afrekening plaatsheeft ondanks herhaalde verzoeken, is dat plichts verzuim", legde Sunter uit. Die uitleg was voor de rechter on- Huurders WBL massaal tegen bijdrage voor huismeesters LEIDEN - De grote meerderheid van de 7000 WBL-huurders wil geen twee gulden per maand meebetalen aan de huismeesters in de Slaagh- wijk. De voorgestelde solidariteits bijdrage is massaal afgewezen. Volgens WBL-bestuursvoorzitter R. van den Helm is slechts een zeer klein aantal brieven teruggekomen, waarvan de strekking in het alge meen ook nog afwijzend was. Het bestuur van de Woningbouw vereniging Leiden (WBL) wil mede hierom de algemene ledenvergade ring van 25 april een maand op schuiven. Van den Helm meent dat het geen zin heeft te praten over de huismeesters totdat meer duidelijk heid bestaat over de financiering. "We hebben de leden eigenlijk niets nieuws te melden". Het bestuur denkt dat eind mei een besluit is gevallen over een eventuele gemeentelijke geld stroom. "Het is veel nuttiger om dan bij elkaar te komen", meent Van den Helm. Het bestuur bespreekt het uitstel deze week met de leden. Listemming van fracties met bereikt akkoord LEIDEN - De fracties van PvdA, CDA en Groen Links hebben in gro te lijnen ingestemd met het tot nu toe bereikte akkoord over het nieu we college. De PvdA en het CDA hebben enkele wijzigingen op de teksten van het programma op hoofdlijnen, maar de lijsttrekkers Van Dongen (PvdA) en Walenkamp (CDA) benadrukken dat het niet gaat om zaken 'waar grote proble men over te verwachten zijn'. De Groen-Linksfractie ging gister avond akkoord met de hele tekst. Het streven is er nog steeds op ge richt om vrijdag een akkoord op hoofdlijnen te sluiten, dat later wordt uitgewerkt. Zowel Walen kamp als De la Mar (Groen Links) denken dat het nog steeds lukt. Van Dongen twijfelt erover omdat er nog veel werk moet worden ver richt. Er moet nog worden onder handeld over de portefeuilles volks huisvesting en ruimtelijke ordening en de verdeling van de posten over de zes wethouders moet nog wor den vastgesteld. Van Dongen ver wacht wel dat de drie partijen tot een akkoord komen. Vrijdag 27 april 14de singelloop LEIDEN - De Leidse Politie Sport vereniging houdt vrijdag 27 april in samenwerking met het Leids- ch/Alphens Dagblad de 14de Sin gelloop. In een van de edities van deze krant stond gisteren ten on rechte vermeld dat de loop op dins dag 27 april zou worden gehouden. Dat moet dus zijn vrijdag 27 april. Aan de 6,7 kilometer lange loop kunnen zowel prestatie- als recrea tielopers deelnemen. Alle deelne mers krijgen na afloop een medaille krijgt. Belangstellenden kunnen zich in schrijven bij de kantoren van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, en het Alphens dagblad, Julianastaat 19 in Alphen aan den Rijn. Deelna me kost 5 gulden, de opbrengst wordt besteed aan speelgoed voor de kinderkliniek van het AZL. Wethouder Van Dongen steeds bozer over kritiek LEIDEN - Ondanks toegenomen surveillance van de politie aan de Haagweg is er voorlopig nog geen eind gekomen aan de vernielingen. Onlangs is een voorruit van een au to inggegooid met een steen en is in een garage naast een woning inge broken. Volgens woordvoerder De Vogel is het echter nog te vroeg om te zeggen dat de verhoogde surveil lering geen effect heeft gehad. Een maand geleden schreven de bewoners van de Haagweg een brandbrief aan de gemeente. Zij hadden de laatste maanden voor in De bewoners willen dat er behal ve meer politietoezicht, ook wat gaat veranderen aan de verkeerssi tuatie aan de Haagweg. Op de vent- weg wordt veelvuldig gebruik ge maakt van verkeer dat naar de Ste venshof gaat. Gepleit wordt voor een afgescheiden fietspad. De Haagweg zelf vinden de bewoners een racebaan en daar moet wat aan veranderen. Ze doen binnenkort een voorstel aan de gemeente om de snelheid van auto's te laten vermin- LEIDEN - PvdA-lijsttrekker Van Dongen wordt steeds bozer over de kritiek die door landelijke par tijbonzen wordt uitgestort. Nadat zondag PvdA-voorzitter Sint het standpunt van sommige sociaal democraten bij de onderhande lingen over nieuwe colleges van B en W had gehekeld, schaarde mi nister Kok zich gisteren achter die kritiek. Sint, en nu ook Kok, bekriti seerde daarbij met name de loka le PvdA-bestuurders in Leiden en Nijmegen, waarbij D66 (in Lei den) en het CDA (in Nijmegen) buiten de colleges werden gema noeuvreerd. Vooral argumenten als dat D66 weliswaar fors heeft gewonnen maar bestuurlijke wortels ontbeert, gaan er bij Kok niet in. De minister van financiën zei dit gisteren in Den Haag in een gesprek met het Genootschap van Hoofdredacteuren. D66 is in Leiden ondanks een forse winst op 21 maart door de PvdA buiten de college-onder handelingen gehouden. Een van de argumenten voor die opstel ling zou zijn dat D66 nog onvol doende wortels heeft in de Leidse samenleving en de organisaties. "Zo lust ik er nog wel eentje", aldus Kok, "bestuurlijke wortels ontwikkel je immers louter en al leen maar via een bestuur". Het ligt voor hem voor de hand dat daar waar D66 heeft gewonnen de PvdA-onderhandelaars naar ver mogen de democraten zoveel mo gelijk bij de collegeformatie be trekken. Na de kritiek van partijvoorzit ter nam Van Dongen met haar contact op. Volgens Van Dongen telijke afdeling arbeidsvoorwaar den, die Leiden vertegenwoordig de. meende dat beide zaken wel mochten worden meegenomen. "Als dit feit", sprak zij over de over- werkdeclaraties die totaal 29.000 gulden bedroegen, "was aangemeld bij het college, was het zeker aange merkt als plichtsverzuim en was er een disciplinaire straf opgelegd. Door het voormalige directiehoofd Van der Loo is deze zaak in de doof pot gestopt. Onlangs werd pas de deksel opgelicht". Over het volksdansfestival meld de zij nog dat Kagie op vier data geld heeft opgenomen van rekenin gen zonder dat hij kan aangeven wat er met dat geld is gebeurd. Het zou gaan om 16.000 gulden, aldus Sunter, die er wel bij zei dat het ging om 'nog niet definitief vastgestelde feiten'. Dat gold ook voor de overhe veling van een 'aanzienlijk bedrag' uit het club- en buurthuiswerk naar het volksdansfestival. Volgens Sunter is Kagie de ver antwoordelijke voor alle problemen bij de schouwburg. "Het beeld van een administratieve puinhoop is in correct. De financiële administratie verliep vlekkeloos, het was Kagie die manipuleerde", aldus Sunter, die uitsloot dat Kagie ooit nog bij de gemeente in dienst komt. "Hij is de man die chronisch, welbewust ma nipuleerde op financieel gebied, waardoor hij er voor heeft gezorgd dat er geen greintje vertrouwen meer is bij de gemeente in Kagie". Alle kritiek op Boelen wees ze af. "Boelen was verantwoordelijk voor het financiële beleid, maar Kagie was verantwoordelijk voor de uit voering daarvan", zo benadrukte zij. Aanspreekbaar De voorzitter van het ambtenaren gerecht, mevrouw Kalk, wilde we ten waarop Sunter die uitspraak ba seerde. "Op zijn functie-omschrij ving", antwoordde zij. "Daarin staat dat Kagie slechts voor een deel van de financiën ver antwoordelijk was", constateerde Kalk. "In de praktijk was het alles", rea geerde Sunter. "Vindt u niet dat de directeur ook op dit punt aanspreekbaar is?" wil de Kalk weten. Het antwoord was kort "Nee". Bouwrijp maken Coebel begonnen LEIDEN - Het bouwrijp maken van De Coebel is begonnen. De gemeen te heeft hiervoor een vergunning verleend. Achter de flat aan de Haagweg is een bouwkeet geplaatst die bereikbaar wordt gemaakt met een ontsluitingsweg vanaf de paral lelweg in de bocht bij de Waddin- gerbrug. In het gebied tussen Haagweg, Noachstraat en Rijn-Vlietkanaal ko men 460 koopwoningen, in juli gaat waarschijnlijk de eerste paal de grond in. De verwachting is dat De Coebel eind 1992 is volgebouwd. totaal zo'n ton aan schade geleden s-v -■ -|--r- -m serende jongeren worden gepleegd. Ontslag Kagie voor ambtenarenrechter Zij dreigden het recht in eigen hand te nemen als de politie niet snel iets ^"*>4 zou ondernemen. M B J schoten jongeren die na sluitings- yl I ll yX /MM U ;I1 >1 1 j 1 tijd van de cafés in de binnenstad via de ventweg van de Haagweg naar de Stevenshof en Noord-Hof- de voormalige Annakliek. de Porno- na-sportvelden en het schoolsport- terrein op de hoek KagerstraafEij- merspoelstraat. Na advies van de inspraakcom missie houdt de gemeente alsnog een inspraakavond over de bouw plaats van basisschool Woutertje Pieterse. De keuze van de gemeente van de groenstrook aan de Antonie Duyklaan als meest geschikte plaats voor de school, stuitte op veel verzet van de bewoners. Ze vinden het een aantasting van het karakter van de Leidse Hout en bewoners van de Antonie Duycklaan stellen dat de school hun uitzicht verpest. De openbare school Woutertje Pieterse is nu gehuisvest in het pand van de voormalige kleuter school Prinses Marijke aan de Anto nie Duycklaan. De nieuwbouw is noodzakelijk omdat de school uit haar voegen barst. Verdere tijdelij ke uitbreidingen van de school is niet meer mogelijk. land in Voorschoten. Op hun weg daarheen richten zij een spoor van vernielingen aan. Daarbij worden antenne's afgerukt, banden doorge sneden, over auto's gelopen, met bierflessen gegooid en zelfs wordt er in huizen en garages ingebroken. Inmiddels is er tussen politie en bewoners een gesprek geweest waarbij beloofd werd dat vaker in het weekeinde, wanneer de overlast op z'n hevigst is, zou worden gesur veilleerd. Daarbij moesten de bewo ners wanneer er iets aan de hand is onmiddellijk de politie waarschu wen. Woordvoerder De Vogel rap porteert regelmatig aan de politie over de laatste stand van zaken. Pechdag voor autokrakers LEIDEN - De politie heeft van nacht twee Leidenaars aangehou den (17 en 23) die poogden een per sonenauto te stelen. Een bewoon stervan De Goejestraat schrok mid den in de nacht wakker van het mo torgeluid van haar lelijk-eend. Ze liep naar het raam en zag dat twee knapen in de wagen aan het prutsen De vrouw belde onmiddellijk de politie, terwijl haar man naar buiten spurtte. De daders gingen er lopend vandoor toen ze hem zagen aanko men. Het duo kon even later wor den achterhaald door twee agenten. Nader onderzoek wees uit dat de elektrische bedrading van de auto al was losgehaald en doorverbon den. Gisteravond rond 21.00 uur zag een 25-jarige bewoner van de Mau- ritsstraat vanuit zijn woning dat de ruit van zijn wagen werd ingesla gen. De eigenaar sprintte r\aar bui ten en deelde enkele rake klappen uit aan een man die met zijn autora dio in de hand stond. De dief zette het op een lopen, met achterlating va de radio. Hij vergat ook zijn fiets mee te nemen, die inmiddels op het politiebureau staat. Weer verdachte moordzaak vrij LEIDEN - Ook de vierde verdach te in de moordzaak van de Turkse vrouw Hacer Kartel is weer op vrije voeten. De 49-jarige man heeft bij de poli tie een verklaring afgelegd, maar ontkent iets met de dood van me vrouw Kartel te maken te hebben. Hij werd vrijdag 6 april aangehou den op Schiphol. De man is niet voorgeleid voor de officier van justi tie. Eerder werden drie mensen opge pakt op verdenking van medeplich tigheid of mededaderschap. Allen zijn na betrekkelijk korte tijd weer vrijgelaten. De politie gaat door met het on derzoek. Woordvoerder D. Grave- land sluit niet uit dat nog meer men sen worden aangehouden. LEIDEN - De gemeente Leiden meet met twee ma ten door alleen adjunct-di recteur Kagie naar aanlei ding van de schouwburgaf faire te ontslaan en niet zijn baas, directeur Boelen. Mr. Visser, de advocaat van Ka gie, stelde gisteren bij het ambtenarengerecht dat het ontslag moet worden vernie tigd en dat Kagie zijn baan moet terugkrijgen. door Henny van Egmond Kagie wordt ervan verdacht 132.000 gulden te hebben verduisterd bij de schouwburg, maar daarom is hij niet ontslagen door het college. Hij kreeg 'strafontslag' omdat hij een recettestaat heeft veranderd, waar bij hij rommelde met de opbrengst van de illegale rij 13 en omdat hij •geld zou hebben gestolen, een be drag van een kleine 600 gulden. Bo vendien schafte Kagie een videore corder aan via de schouwburg waar door hij de btw ontdook en een kor ting kreeg. Volgens het college pleegde hij plichtsverzuim. Hij werd ontslagen omdat er spra ke is van recidive. Als organisator van het internationale volksdans festival heeft hij nooit gezorgd voor een afrekening en bovendien zou hij onjuiste overwerkvergoedingen hebben gedeclareerd, zo luidden de eerdere feiten die hem nu ook wor den aangerekend. Directeur Boelen werd voorwaar delijk ontslagen omdat hij voor een bedrag van 2000 gulden de gemeen te had opgelicht. Hij diende declara ties in voor gefingeerde etentjes en betaalde een aantal goederen via de schouwburg. Bonnen De advocaat van Kagie, mr. Visser, liet weinig heel van het besluit van de gemeente. De stelling dat Kagie de zaken heeft toegegeven, ontken de hij. Visser benadrukte dat de diefstal van 596 gulden in feite het verrekenen van geld was dat Kagie had voorgeschoten. De huur van smokings, het voorschieten van geld aan een impresario, wiens auto was weggesleept en het betalen van 200 gulden aan een medewerker had Kagie gedaan uit eigen zak. Hij haalde het geld uit de kas en legde de bonnen in de kluis. "De politie heeft die bonnen nu", aldus Visser. Bovendien wees Visser op het feit dat de directeur van de schouw burg, Boelen, de verantwoordelijke man is voor de financiële gang van zaken en dat Boelen van alles was Kagie deed op de hoogte was. Het volksdansfestival en de over- werkdeclaraties werden door de voorzitter van het ambtenarenge recht als 'oude koeien' betiteld. Vis ser was het daarmee eens. Hij be toogde bovendien dat Kagie door Boelen was opgedragen zich niet meer met het volksdansfestival be zig te houden. Kagie moest niet lan ger worden 'lastiggevallen' door de directie culturele zaken die om een afrekening vroeg, zo liet Boelen het toenmalige hoofd cultuur Van der Loo weten. Van der Loo ging ook akkoord met de hoge overwerkdeclaraties. Die kwestie werd in augustus 1986 intern afgehandeld zonder dat het college op de hoogte werd gesteld. Nu zijn directe baas - Van der Loo - deze zaak had afgedaan, is het on juist er op dit moment op terug te komen, aldus Visser. Doofpot Ambtenaar Sunter van de gemeen- LEIDEN - Tijdens de inspraak avond op 23 april over de nieuw bouw van de basisschool Woutertje Pietserse, komen behalve de groen strook aan de Antonie Duycklaan nog zes andere mogelijke bouw plaatsen ter sprake. Die lokaties zijn het plantsoen voor het Agnes College, het sport terrein langs de Houtlaan, het sport veld van korfbalvereniging De Al gemene aan de Antonie Duycklaan, Directeur Frans Boelen die als uitvloeisel vaii de zogenaamde schouw burg-affaire voorwaardelijk is Ontslagen. (archieffoto Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15