Kok: hoge looneis bedreigt koppeling Kok vlucht in chantage vakbeweging Eerste vrije regering DDR op jacht naar harde marken CPB: kabinet moet Idezen WOENSDAG 11 APRIL 1990 PAGINA 13 Ook andere voorzieningen op de tocht' DEN HAAG (GPD/ANP) Als de vakbeweging zich niet matigt in de looneisen voor 1991 en de koppeling daardoor onbetaalbaar wordt, staan voorzieningen als individuele huur subsidie, kinderopvang, ouderenzorg en het onderwijs op de tocht. Deze harde waarschu wing aan het adres van de vakbonden liet minister Kok (financiën) gisteren horen op een bijeenkomst met het Genootschap van hoofdredacteuren. Kok zei de vakbeweging na drukkelijk te willen aanspreken op haar verantwoordelijkheid voor het betaalbaar houden van de koppeling en daarmee indirect op de kwaliteit van de zorg. Kok zei de koppeling te willen zei hij. van de voorzieningen af blij- handhaven, maar de verwachte ven "maar dan hebben we wel met loonstijging van 3.25 procent in de zijn allen de plicht de koppeling be- bedrijven gaat de schatkist honder- taalbaar te houden", den miljoenen kosten. Kok wil, zo Terwijl de PvdA in een eerste re- DEN HAAG (GPD/ANP) - Het ka binet komt in grote financiële pro blemen als het alle plannen voor 1991 wil handhaven. Meer koop kracht. meer banen, beteugelen van de loonkosten, terugdringen van het financieringstekort en stabiele lastendruk zijn niet mogelijk. "Er zijn politieke keuzes nodig. Er is een bijstelling van het beleid nood zakelijk", aldus gisteren directeur Zalm van het Centraal planbureau (CPB) bij de presentatie van de eco nomische voorspellingen voor vol gend jaar. Volgens Zalm zijn er vier onver wachte tegenvallers: hogere rente, een belastingtegenvaller, hogere loonstijgingen en een groter beroep op ziektewet en wao. Bij elkaar gaat het om drie miljard gulden, boven op een al ingeboekte tegenvaller van drie miljard. Zalm waarschuwt ervoor dat de problemen deze hele kabinetsperiode blijven doorwer ken. Hij vindt dat de 'grove proble men' tot structurele bijstellingen nopen en niet tot 'hier en daar wat kasverschuivingen'. Of het kabinet erin zal slagen de koppeling tussen lonen, uitkeringen en arbeidsvoor waarden van werknemers in de col lectieve sector te handhaven, wilde Zalm niet zeggen. "Dat is een poli tieke afweging", zei hij. Wel keerde hij zich tegen een ver hoging van lasten voor werkgevers, vooral als die tot hogere loonkosten leidt. Dat zal onvermijdelijk leiden tot een negatief effect op de werkge legenheid op termijn. Indirect keer de Zalm zich hiermee tegen het zoe ken van compensatie voor de wir- tegenvaller van twee miljard gulden bij de werkgevers. Minister Kok (financiën) liet gis teren weten dat hij "in elk geval" 1,1 miljard gulden van de werkgevers wil als compensatie voor extra wir- uitgaven in 1989. De bewindsman kwam met die stellingname op een bijeenkomst van het Genootschap voor Hoofdredacteuren in de buurt van uitlatingen van zijn collega An- driessen (economische zaken) en VNO-voorman Van Lede. Kok keerde zich tegen de invoe ring van een nieuwe belasting op vermogenswinsten. Volgens hem is die praktisch niet uitvoerbaar. De minister zei veel meer te zien maat regelen die winstdeling bevorde- actie op de CPB-cijfers van gisteren de oproep van haar politieke leider onderschreef, vindt de FNV de voorspelling voor 1991 geen aanlei ding om de koppeling ter discussie te stellen. Eerder deze week zei FNV-voorzitter Stekelenburg al dat de koppeling buiten schot moet blijven en dat het kabinet er ver standiger aan zou doen het goed boerende bedrijfsleven financieel aan te spreken. In het commentaar op de CPB-prognoses wijst de vak centrale opnieuw op het "scherpe contrast tussen de armoede van de overheid en de rijkdom van de be drijven". CNV-voorzitter Hofstede stelde dat dit jaar de "normale loonruimte en zelfs minder" opgesoupeerd. "Vergeleken met het buitenland heeft de vakbeweging zich hier zeer gedresseerd gedragen. Het loonbe- leid is hier aan alle kanten gema tigd. Een nóg fatsoenlijker vakbe weging kan niet". Ook de MHP, vakcentrale van middelbaar en hoger personeel, vindt dat er geen reden is om te tor nen aan de afspraken in het regeer akkoord. Ambtenaren en uitke ringsgerechtigden mogen niet op nieuw sluitpost van de rijksbegro ting worden, aldus de MHP. De werkgeversorganisatie VNO concludeerde uit de CPB-cijfers dat de koppeling en de gunstige voor uitzichten voor financieringstekort en belasting- en premiedruk weer achter de horizon verdwijnen. Ter wijl de economie zich gunstig ont wikkelt, brengt de koppeling de overheid in een zeer kwetsbare po sitie, aldus het VNO. DEN HAAG - Chantage. Dit is wellicht nog de beste kwalificatie voor de waarschuwing die minis ter Kok (financiën) gisteren in de richting van de vakbonden liet horen. In een rede voor het Ge nootschap van hoofdredacteuren sprak de vice-premier de vakbe weging keihard aan op het betaal baar houden van de koppeling tussen lonen, uitkeringen, ambte naren- en trendvolgerssalarissen. door Carel Goseling Alleen als de vakbeweging de looneisen voor volgend jaar ma tigt, kunnen voorzieningen als de individuele huursubsidie, de kin deropvang, de ouderenzorg en het onderwijs ongeschonden blij ven. Zo niet, dan zal aan een in greep niet te ontkomen zijn met alle gevolgen van dien voor de kwaliteit van de samenleving. De nood moet hem tot aan de lippen gestegen zijn. Na zes maanden als schatkistbewaarder is Kok kennelijk zijn verleden als FNV-voorman en PvdA-fractie- leider vergeten. Was het niet Wim Kok die namens de PvdA bij de vorming van het kabinet een hard punt maakte van het opnieuw in troduceren van de koppeling? Al leen zo konden uitkenngstrek- kers, ambtenaren en trendvolgers weer delen in de welvaart en mee gaan met de ontwikkeking van de werknemers in de ondernemin gen. Natuurlijk, de loonstijging in het bedrijfsleven moest wel ver antwoord zijn. En de verhouding tussen werkenden en niet-wer- kenden mocht niet verslechteren. Alleen onder die voorwaarden was de koppeling te handhaven, aldus het kabinet. Tegelijk werd echter zorgvuldig vermeden om het begrip 'verantwoorde loon stijging' concreet in te vullen. On derhands werd wel een definitie gehanteerd. Zolang de loonstij ging binnen de som van de stij ging van de arbeidsproduktiviteit en de inflatie bleef, was er geen reden voor paniek. Bij de start van het kabinet werd uitgegaan van een gemid delde loonstijging van 2,25 pro cent in het bedrijfsleven. Medio november schatte Kok de loon stijging al op 2,5 procent en trok 400 miljoen extra uit voor de kop peling. Inmiddels zijn we vijf maanden verder. De meeste cao's voor 1990 zijn afgesloten en het beeld valt voor het kabinet tegen. De loon stijging blijkt gemiddeld 3 pro cent, en dat kost geld. Te begin nen met 1991 vergt de hogere loonstijging 750 miljoen extra voor ambtenaren en trendvol gers. De doorwerking naar latere jaren kost de schatkist in 1994 al 1,75 miljard gulden. Bovendien bestaat er het gevaar dat de tegen valler nog groter wordt. Voor 1991 wordt immers al een gemiddelde loonsverhoging in de bedrijven van 3,25 procent Loonspiraal Hoezeer politiek-Den Haag met de gang van zaken worstelt, moge ook blijken uit het Economisch Beeld 1991 dat het Centaal plan bureau (CPB) gisteren uitbracht. Openlijk werd het gevaar van een loonspiraal aangekaart, een woord dat sinds de jaren zeventig niet meer in de woordenboeken voorkwam. Het CPB acht de kans groot dat bij de cao-onderhande lingen dit najaar getracht zal wor den enkele dure (met hoge loon stijgingen) cao's die dit voorjaar zijn afgesloten, te overtreffen. Zo komt er een einde aan de gema tigde loonontwikkeling met alle negatieve gevolgen voor de kop peling en de werkgelegenheid, al hoewel dat laatste effect pas op langere termijn merkbaar zal worden. Toch zit er iets vreemds in de hele redenering. Het bedrijfsle ven heeft geld genoeg. De winst en stijgen, de economie draait als Wim Kok: chantage op vakbeweging te kent grote fi nanciële nood. een tierelier, produktie en afzet groeien als kool. Met een stijging van de arbeidsproduktiviteit van twee procent dit jaar, en een infla tie van twee procent blijft de ge middelde loonstijging op basis van de cao's binnen de definitie van 'verantwoord'. Dat geldt ook voor volgend jaar. In 1991 wordt eveneens een groei van de ar beidsproduktiviteit voorzien van twee procent, terwijl de inflatie toeneemt tot 2,5 procent. Teza men 4,5 procent bij een gemiddel de loonstijging van 3,25 procent. Tegelijk daalt het aandeel loon kosten binnen de totale bedrijfs kosten zowel in 1990 en 1991. Geen wonder dus dat werkge versvoorman Van Lede het afge lopen weekeinde nog liet weten dat de loonstijgingen geen pro bleem zijn voor de werkgevers, maar voor de overheid. Het kabi net heeft zelf de loonstijging ver keerd ingeschat en zit nu op de blaren, zo oordeelde de aanvoer der van het VNO. Terecht. De ploeg Lubbers- Kok heeft eind vorig jaar een re kenfout gemaakt. Bewust, om zo de kosten van de koppeling laag te houden zodat er geld overbleef voor nieuw beleid, of onbewust. Is het eerste het geval, dan zal het kabinet de problemen zelf moe ten oplossen. Opnieuw bezuini gen is dan de enige uitweg, hoe problematisch dat ook is. Daarbij dient immers ook het nieuwe be leid op de korrel te worden geno men. Indien het onbewust ge beurde, is het probleem eigenlijk nog groter. Bij wie moet je dan immers de schuld leggen? Bij na ïeve ministers? Bij de samenle ving als geheel? Bij werkgevers die zo graag betaalden? Of bij de vakbeweging die overvroeg? Opnieuw bezuinigen, vooral op nieuw beleid ziet Kok niet zitten. Dus tracht hij nu het probleem af te wentelen. Binnen het kabinet heeft hij voorgesteld met de soci ale partners om tafel te gaan zit ten. Met zijn allen moet dan ge tracht worden de loonstijging voor 1991 zodanig af te remmen dat de koppeling betaalbaar blijft. Succes Dat Kok niet helemaal overtuigd is van het succes van zijn missie moge blijken uit zijn uitspraken van gisteren. Het aanspreken van de vakbeweging op haar verant woordelijkheid voor het in stand houden van voorzieningen lijkt wel aardig, maar is het niet. Het is immers de taak van de vakbewe ging om op te komen voor haar le den-werknemers. En aangezien er wel wat te halen valt in de on dernemingen, die bovendien graag betalen, zou het van de gek ke zijn als de bonden die financië le ruimte lieten zitten. Zeker als het kabinet vooralsnog niet van zins lijkt het bedrijfsleven finan cieel harder aan te pakken, bij voorbeeld door hogere lasten of een belasting op vermogens winsten. Bovendien zou Kok door elders binnen de overheidsuitgaven ex tra te bezuinigen ook geld kun nen vinden voor het handhaven van voorzieningen als de huur subsidie, kinderopvang, ouderen zorg of onderwijs. Het betreft hier bij uitstek gemeenschapsvoorzie ningen die sinds jaar en dag door de overheid in stand worden ge houden. Die verantwoordelijk heid kan niet afgewenteld wor den op de vakbeweging. Dat Kok dat nu wel probeert tekent de nood waarin hij verkeert. In zijn eerste eigen begroting probeert de minister van financi ën, zoals het er nu uitziet, de kool en de geit te sparen. Dat zal, als we CPB-topman Zalm mogen ge loven, niet lukken. Hij stelde gis teren dat een bijstelling van het overheidsbeleid hoe dan ook no dig is om uit de problemen voor 1991 te komen. Het kabinet zal en kele doelstellingen op moeten ge ven, aldus Zalm. En dat is moei lijk. Zeker voor een kabinet dat hoge verwachtingen heeft ge wekt. LYSEKIL (DPA/AFP) - Onder grote belangstelling is gisteren in de kathedraal in Oslo een herdenkings dienst gehouden voor de waar schijnlijk meer dan 200 slachtoffers van de brand op de Scandinavian Star. De oorzaak van de brand is volgens de Zweedse politie nauwe lijks meer te achterhalen, omdat de boot zodanig is afgebrand dat de technische recherche geen sporen meer kan vinden. De overlevenden hebben besloten samen te werken bij hun eis voor schadevergoeding, waarbij ze steun krijgen van de Noorse premier Jan Peter Syse. De identificatie van de slachtof fers zal zeker nog tot morgen duren. Kabinetsformatie in DDR loopt vertraging op BERLIJN (Rtr/AFP) - De defini tieve vorming van de eerste vrij ge kozen coalitieregering in de DDR is gisteren vertraagd door getouwtrek tussen de fracties. Maar de aan staande premier van de DDR, Lo- thar de Maizière van de CDU, liet weten nog steeds zijn 24 leden tel lende kabinet donderdag aan de Volkskammer te willen voorstellen. 1 De regeringsverklaring zal echter j pas na Pasen komen. Door het in al via moeizame be sprekingen tot stand gekomen ak koord tussen de Duitse Alliantie, de Liberalen en de SPD werd gisteren nog eens de stofkam gehaald. De j CDU aanvaardde echter gisteren het regeerakkoord en de Liberalen zullen dat waarschijnlijk ook doen. i De SPD blijft echter zeer aarzelend bereid een lid van rechtse DSU, die deelneemt aan de Alliantie, te aan vaarden als minister van binnen- i landse zaken. "Dit was voor ons zeer moeilijk te slikken", verklaar- -»de de SPD-onderhandelaar Markus J Meckel. CDU-voorman De Maizière zei dat nog nieuwe onderhandelingen -nodig zijn op om nieuw opgekomen meningsverschillen over het econo- i ch beleid en kwesties over de D eenwording op te lossen. Het d( kt van de Duitse eenwording, d'j Ijdarigriikste kwestie waarvoor i nieuwe kabinet zich ziet ge- t.-t, zal echter direct onder de i einier vallen. Vandaag begint in Kopenhagen een justitieel onderzoek naar de oor zaak van de brand. Op voorhand hebben de reder en de kapitein laten weten dat alle alarmsystemen naar behoren hebben gefunctioneerd. Overlevenden van de ramp beweren in de Zweedse havenstad Lysekil, waar de boot voor anker ligt, echter het tegenovergestelde. Het gerechte lijk onderzoek gaat naar verwach ting enkele weken in beslag nemen. De Deense rederij heeft dinsdag steun gekregen van het verzeke ringsconcern Lloyds in Londen. Lloyds-medewerker Garry Beau mont, die het schip 19 januari in Mi ami grondig heeft onderzocht, zei gisteren dat op de Scandinavian Star „alles in orde" was. (foto ap> 'Overbemesting wordt bedreiging gezondheid' UTRECHT (ANP) - De hoge nitraatgehalten van grond- en op pervlaktewater als gevolg van de overbemesting bedreigen het plan- ten- en dierenleven. Als er niet snel wordt ingegrepen komt ook de ge zondheid van de mens in het ge ding, aldus de Gezondheidsraad in een advies aan milieu-minister Al ders. De huidige belasting van het milieu in ons land met stikstofver bindingen als nitraat is aanzienlijk groter dan in een natuurlijke situa tie. Die overmaat aan stikstof leidt bij voorbeeld tot het verdwijnen van de heide of tot een explosieve algenvorming in het water met alle gevolgen van dien voor planten en dieren. Daarom moet de stikstofbe lasting drastisch en snel omlaag, al dus de raad. Nitraat is op zich voor de mens nauwelijks giftig. Bacteriën in de mond kunnen nitraat echter omzet ten in het veel giftiger nitriet, dat een verlaging van de bloeddruk en zuurstofgebrek in de weefsels ver oorzaakt. HILVERSUM (GPD) - Het NOS-be- stuur, waarin alle omroepen zijn vertegenwoordigd, komt mor genochtend in een extra zitting bij een om zich te beraden over een re actie op een accountantsrapport waarin staat dat 'Hilversum' genoeg geld heeft. De publieke omroepen willen juist méér geld om de con currentie met de commerciële zen der Veronique beter aan te kunnen. Accountantsbureau Reyn de Blaey Rotterdam heeft zich op ver zoek van het Commissariaat voor de Media over de boekhouding van de zendgemachtigden gebogen. Bestu dering van de vertrouwelijke be- Extra beraad van omroepen na rapport accountant drijfsgegevens leert dat de omroe pen over voldoende geld beschik ken om programma's te maken. In februari nog wees minister d'Ancona (WVC) een verzoek van de publieke omroepen om 478 uur zendtijd en vijftig miljoen gulden extra af. Overigens denken commissariaat en de begeleidingscommissie van het onderzoek - waarin verschillen de omroepen zitting hebben - dat het verstandig is jaarlijks de finan ciën door te lichten. En als het on derzoek dan toch voortgezet wordt, meent het commissariaat, kan over wogen worden om gelijk te bekij ken of het verschil in de vergoedin gen tussen de omroepverenigingen en zendgemachtigden nog wel rechtvaardig is, en of de NOS - wiens positie in het rapport iets minder florissant wordt afgeschil derd dan die van de acht omroep verenigingen - niet een betere ver goeding zou moeten krijgen. Geen paspoort voor niet-Nederlanders Hong Kong DUBLIN/DEN HAAG (ANP) De Nederlandse rege ring is niet van plan om Nederlandse paspoorten te aan niet-Nederlanders die in dienst zijn van Neder landse bedrijven in Hong Kong, zo heeft minister Van den Broek gisteren in Dublin verklaard naar aanlei ding van de mededeling van de Britse onderminister van buitenlandse zaken Francis Maude, dat Frankrijk heeft toegezegd 1500 man leidend personeel van Fran se bedrijven in Hong Kong een Frans paspoort te ver strekken. Volgens Maude, speciaal belast met Hong Kong, leggen de Bondsrepubliek, België en Luxemburg de laatste hand aan plannen voor het verstrekken van paspoorten. De Britse regering heeft de afgelopen drie maanden op hoog niveau een twintigtal landen, waar onder Nederland, benaderd in verband met plannen om leidinggevend personeel van bedrijven in Hong Kong buitenlandse paspoorten te verstrekken. Doel hiervan is deze mensen de zekerheid te geven dat zij zich in een ander land kunnen vestigen indien zij, wan neer Hong Kong na 1997 deel uit maakt van de Chine se Volksrepubliek, willen emigreren. BONN/BERLIJN - Nog voor Pa sen zal de eerste vrije, democratisch gekozen regering van de DDR een feit zijn. Dat had de CDU-voorzitter Lothar de Maizière beloofd en hij heeft woord gehouden. Na ruim 40 jaar stalinistische heerschappij wordt Oost-Duitsland democra tisch bestuurd. Maar niet lang, want het eerste échte kabinet heeft als enige taak de weg naar de hereni ging met West-Duitsland te effenen en dus zichzelf overbodig te maken. door Hans Hoogendijk Lange tijd zag het er naar uit dat de in Oost- en West-Duitsland ver langde grote coalitie door het verzet van de SPD niet tot stand zou ko men. Maar zoals zo vaak in deze da gen, lag uiteindelijk de sleutel in de Bondsrepubliek. Toen daar bekend werd dat de centrale bank, de Bun desbank, grote bezwaren heeft te gen een algemene wisselkoers van één zachte DDR-mark tegen één (nog) keiharde D-mark, sloten zich in Oost-Duitsland de rijen. Hon derdduizenden gingen de straat op om te demonstreren tegen het 'kie zersbedrog' van Kohl. Ten onrechte, want de kanselier heeft nooit de totale omwisseling van alle Oostmarken tegen even veel Westmarken beloofd. Maar wie een half miljoen sleutelhangers in de vorm van een D-mark laat verde len en er dan ook nog in laat grave ren 'D-mark, sleutel tot de welvaart - CDU', moet achteraf niet verbaasd zijn als het volk dat letterlijk neemt. En wie keer op keer tegen honderd duizenden Oostduitsers zegt dat de spaartegoeden van de kleine man tegen een één op één koers worden vandaag", liet hij weten en vertrok naar Oostenrijk om tijdens zijn tra ditionele vastenkuur een kilo of 14 kwijt te raken. Tijdens lange berg wandelingen wil hij inspiratie op doen. Wat hij mee terug brengt naar de Rijn, is nog onduidelijk. Compromis gewisseld en dat niemand het slachtoffer van de monetaire een wording zal worden, vraagt om pro blemen als hij zich na de verkie zingszege afwachtend opstelt. 'Verraden' 'Een nieuw begin met stembusbe drog? Met ons niet', stond op de spandoeken en 'Zonder één op één worden wij niet één'. De toen nog formerende Oostduitse CDU-leider De Maizière gooide zijn krap 54 kilo in de strijd tegen de 132 kilo die de kanselier op de weegschaal brengt. "Wij zijn met dat doel de verkiezin gen ingegaan en daar houden wij ons aan", klonk het dapper uit Oost- Berlijn. En iedereen, van de libera len tot de communisten, zong mee in deze gigantische 'stem des volks'. Hadden niet miljoenen Oostduit sers zich in het Westen vergaapt aan de uitgestalde luxe, droomden ze er niet van om van hun spaarcenten eindelijk die mooie kastenwand, de busreis naar Parijs, de tweedehand se Kadett of VW te kunnen kopen'' Hadden ze niet daarom massaal de man gekozen die op de kas in Bonn zit? "We zijn verkocht en verraden", klonk het overal. Maar ook in het westelijk deel van het zich herenigende Duitsland groeiden onvrede en de zorg. "Die Oossies moeten blij zijn als ze voor elke waardeloze mark 50 harde pfennig krijgen". Zorgen voor infla tie en belastingverhogingen waren voor het eerst luid en duidelijk te horen. Per slot van rekening geldt ook hier het oude gezegde 'Erst das Fressen und dann die Moral*. Terwijl politici, amateur-deskun digen en échte experts uit Oost en West elkaar met de meest wilde ar gumenten om de oren sloegen, zweeg de kanselier. "De wissel koers staat niet op de agenda van Wel staat vast dat er een compromis moeten komen tussen de opvatting van Karl-Otto Pohl van de onafhan kelijke centrale bank, die zo weinig mogelijk harde marken wil uitge ven, en de nieuwe Oostduitse rege ring, die zo veel mogelijk marken wil binnenslepen. Pöhl stelde giste ren in een interview de meest essen tiële vraag: Wat is de DDR-mark vandaag eigenlijk waard?. Hij gaf zelf het antwoord: "In de Oostduitse economie wordt gere kend met een koers van 4,4 op 1. Dat betekent dat de DDR meer dan vier Oostmark moet uitgeven voor de fa bricage van een produkt dat op de wereldmark slechts één D-mark op levert. In het deviezenfonds reke nen we met een koers drie op één. Dat houdt toch in dat de veronder stelling dat een mark van de DDR een D-mark waard is, economisch nauwelijks te verdedigen is". Pöhl rekende ook uit dat indien de DDR-schuldenlast van ruim 400 miljard in binnen- en buitenland zou worden betaald tegen een koers van een op een, dit de ondergang van het land zou betekenen. De be drijven zouden dan alleen al 20 mil jard harde marken per jaar aan ren te moeten betalen. Voor dat pro bleem schijnt al een oplossing te zijn gevonden. En dan de lonen. Pöhl en andere experts ontkennen dat een koers een op twee tot een halvering van de lonen en dus tot grote armoede zou leiden. Door toeslagen en andere sa larisberekeningen zou het negatie ve effect nog wel meevallen. Het zelfde geldt voor de pensioenen. Daarnaast beschikt Bonn dankzij de bloeiende economie over vol doende liquide middelen om de eer ste etappes van de operatie D-mark probleemloös te financieren. Maar hoe leggen we dat die 'ama teurs' in de DDR uit, is de vraag in Bonn. Kohl en zijn experts moeten aan tafel gaan zitten met drie domi nees, twee advocaten en een minis ter van financiën die van beroep wiskundige is. Prille politici, ge steund door 16 miljoen bezorgde landgenoten, die aan het harde geld hebben geroken en zich nu niet wensen te laten afschepen. Bedreigend Het zijn deze emoties die politiek bedreigend kunnen worden voor Helmut Kohl. Gaat hij erop niet op in, dan staat hij te boek als leuge naar. De SPD-kandidaat voor het kanselierschap, Oskar Lafontaine, heeft dan de voorzetten voor het in koppen. Besluit Kohl wél tot een ge nereuze wisselkoers van 1 op 1, dan draagt hij ook de politieke verant woordelijkheid voor het - waar schijnlijk kortstondige - waardever lies van de D-mark. En dat is in een land, waar de hardheid van de munteenheid als een heilige koe wordt aanbeden, een geweldig risi co. Het zou hem zelfs in december bij de algemene Westduitse verkie zingen de zege kunnen kosten en daarmee zijn plaats in de geschiede nisboekje als de 'Kanselier van alle Duitsers'. Terwijl Helmut Kohl in Oosten rijk met zijn dillema worstelt, tim mert in Oost-Berlijn zijn geestver want, maar mogelijk lastige tegen stander De Maizière, lustig verder aan zijn draaiboek om uit de ophef fingsuitverkoop van de DDR zoveel mogelijk harde munt te slaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13