Dat worden twee hele lekkere Paasdagen. Aruba stuurt CNV er land uit Economische hervormingen Sovjetunie niet radicaal Libanezen blijven voorlopig in Nederland. Maak Dollard internationaal natuurgebied' jarclL 450 HEMA De normaalste zaak van de wereld, '2.10 DINSDAG 10 APRIL 1990 DEN HAAG (GPD/ANP) CNV-voorzitter Hofstede heeft de regering gevraagd haar diepe bezorgdheid uit te spreken over het gedwongen vertrek van de Turkse beleidsmede werker van het Christelijk Nationaal Vakverbond, Talip Demirhan. Demirhan moest gisteren op last van de Arubaanse minister van jus titie het eiland verlaten. Als reden voor het gedwongen vertrek werd gezegd dat hij zich schuldig had ge maakt aan orde-verstoring en bele diging van de regering. De CNV'er was vrijdag naar Aruba gegaan om de vakcentrale FTA te assisteren in een arbeidsconflict tussen Turkse gastarbeiders en het Amerikaanse bedrijf ARRC, de Aruba Rehabilita tion Refinery Company. Dit bedrijf is belast met de constructiewerk zaamheden, die verband houden met de heropening van de olieraffi naderij. De ARRC ronselde Turkse werk nemers, die in Aruba werden inge zet bij de constructiewerkzaamhe den aan de vijfjaar geleden gesloten raffinaderij op het eiland. ARRC heeft 162 Turken ontslagen nadat zij in staking waren gegaan om hun eerder ontslagen voorman te steu nen. De 162 Turken dreigen nu Aru ba te worden uitgezet. Twee medewerkers van de Aru baanse Immigratiedienst brachten rond het middaguur (plaatselijke tijd) in het gebouw van de FTA het besluit van minister Croes aan De mirhan over. Demirhan verklaarde "geen zin te hebben opgehaald te worden »en misschien zelfs een nacht op het politiebureau te moe ten doorbrengen" en zag er even min heil in om naar de rechter te stappen. "Ik ben dan met mijn zaak bezig en daarvoor ben ik niet hier naar toe gekomen." zei hij. De beleidsmedewerker van het CNV, die ook zitting heeft in het landelijk bestuur van het CDA, wees erop dat hier de basis-princi pes van de rechtsstaat in het geding zijn. "Ik ben een zusterorganisatie behulpzaam en dat is geheel in over eenstemming met de verdragen van de ILO, de Internationale Arbeids Organisatie. Ik ben derhalve legi tiem bezig geweest op Aruba," al dus Demirhan. Hij ontkent ten stel ligste „iets verkeerds" te hebben ge daan of zich aan ordeverstoring schuldig te hebben gemaakt. Demirhan was op een zondag ge houden vergadering van de MEP, Movimento Electoral di Pueblo, de grootste regeringspartij op Aruba, waarvan premier Nelson Oduber de leider is. er al van beschuldigd'de Arubaanse regering te hebben bele digd. In een door de ledenvergade ring van de MEP aangenomen reso lutie werd het gedrag van Demirhan 'aardbaar" genoemd. MOSKOU Voorzichtigheid is ook voor het Kremlin de moeder van de porceleinkast. Vice-premier Leonid Abalkin, een vooraanstaand econo misch adviseur van president Gor- batsjov, heeft gisteren de economi sche hervormingen van de Sovjet leiding toegelicht. De voornemens blijken aanzienlijk minder radicaal dan op grond van eerdere medede lingen in de Sovjet-pers werd ver wacht. door Hans Geleijnse Volgens Abalkin zal het nog zeker zes jaar duren voor de nationale munt, de roebel, vrij verhandelbaar is. Eerder hadden Sovjet-economen voorspeld dat de roebel snel conver- tibel zou worden, wat zou aanslui ten bij de ontwikkelingen in andere Comecon-landen als Polen, Honga rije en Tsjechoslowakije. Abalkin suggereerde wel dat de kunstmati ge koers van de roebel (thans 3,30) meer in overeenstemming met de werkelijke waarde zal worden ge bracht. De sociale spanningen als gevolg van de beperkte hervormingen die nu zijn doorgevoerd (meer zelfstan digheid voor bedrijven, sluiting van permanent verlies lijdende onder nemingen), lijken een belangrijke drijfveer voor de Sovjet-leiding om af te zien van een economische shock-therapie zoals Polen die on dergaat. Abalkin zei dat er van dras tische prijsstijgingen geen sprake zal zijn. Over de afbouw van staats subsidies. wat de consumptieprij zen opjaagt, repte hij niet. Ook op andere terreinen blijft voorzichtigheid troef. Buitenlandse ondernemingen mogen in Sovjet- bedrijven investeren, maar hun aandeel moet beneden de vijftig procent blijven. Particuliere handel in aandelen blijft taboe, al kondigde Abalkin wel een experiment in die richting aan. Abalkin onderstreepte meerdere malen dat de economische maatre gelen die de Sovjet-regering zal ne men een draagvlak in de bevolking moeten hebben. "Als we onze koers niet drastisch wijzigen, wordt ons land nooit een hoogontwikkelde na tie". zo zei hij. Maar de meest drasti sche hervorming die hij noemde, was de al eerder met veel publiciteit aangekondigde omschakeling van de militaire industrie naar civiele produktie. Die moet volgens Abal kin onder meer resulteren in een fikse produktiestijging van con sumptiegoederen. Vooralsnog lijkt het roer in de Sovjetunie economisch niet dras tisch om te gaan, ook al zijn onlangs wetten aangenomen die meer ruim te geven voor privé-initiatief en -be zit. De staat blijft echter in alle plan nen de controlerende taak behou den. Van decentralisatie van econo mie en bankwezen, die de republie ken bij de uitvoering van de nieuwe wetten meer ruimte voor eigen eco nomische hervormingen zou geven, is nauwelijks sprake. Abalkin: "We moeten de vorming van privé-ko- ninkrijkjes voorkomen". Abalkin gaf zijn met spanning te gemoet geziene grote persconferen tie terwijl elders in Moskou een mil jardencontract werd getekend met een westerse reus: Pepsi Cola. Daar bij gaat het om een gebruikelijk ruilhandelsakkoord: Pepsi Cola verkoopt zijn concentraat (voor een waarde van 3 miljard dollar) voor nog eens tien jaar aan de Sovjetu nie. In ruil heeft Pepsi de exclusieve rechten voor de verkoop van Russi sche vodka in de VS. Bovendien krijgt de Amerikaanse onderne ming een aandeel in de winst die verkoop van een aantal Sovjet-sche pen aan westerse landen moet ople- HAARLEM/DEN HAAG (ANP) - Twee Libanezen die van de presi dent van de rechtbank in Haarlem ons land uitgezet mogen worden, hoeven voorlopig niet terug naar Li- tot uitzetting omdat zij een klacht in banon. Dat is het gevolg van de tus- behandeling heeft genomen van de senkomst van de Europese Com- twee Libanezen. Het verzoek aan missie voor de Rechten van de Nederland was niet over te gaan tot Mens in Straatsburg. Die heeft Ne- uitzetting zolang de ontvankelijk- derland gevraagd niet over te gaan heid van de klacht wordt onder- zocht. milities en omdat ze problemen vreesden met de door Iran gesteun- De Libanezen, 25 en 22 jaar oud, de hezbollahs, een radicale groepe- waren naar Nederland gekomen ring. Hun asielverzoek werd afge- omdat ze bang waren in hun land te wezen en ze mochten niet in Neder- worden ingelijfd in een van de vele land blijven, terwijl hun hoger be- Hun advocaat, mr. T. Spijker boor. spande een kort geding tegen de Staat aan om uitzetting op te schorten. Maar de president van de rechtbank bepaalde dat de twee niet erkend kunnen worden als vluchteling en dat ze mogen wor den teruggestuurd. Israël heeft mogelijk 200 atoombommen ABU DHABY (Rtr) - Israel heeft tussen de 100 en 200 atoombommen en heeft de mid delen om die in te zetten, zo heeft Hassan al-Bassam, een ex pert van de afdeling voor mili tair onderzoek van de Arabische Liga, gisteren verklaard in een Arabisch tijdschrift. Volgens de bewapenings- deksundige beschikte Israel 30 jaar geleden reeds over atoom wapens. Naar zijn zeggen is het ook zeker dat dé joodse staat de middelen heeft om de wapens middels vliegtuigen, artillerie of rakatten in te zetten. Elke Israë lische kernlading heeft een ex plosieve kracht van 20.000 ton TNT, zo zei al-Bassam. Hij zweeg over de herkomst van zijn informatie. Arabische staten, die vier keer met Israël oorlog hebben ge voerd, hebben herhaaldelijk ge zegd dat de joodse staat over kernwapens beschikt. Zelf ont kennen zij dat zij zulke wapens bezitten. Al-Bassam zei dat de Arabi sche landen twee jaar geleden over het probleem hadden ge sproken en tot de conclusie wa ren gekomen dat zij een middel ter afschrikking van Israël nó dig hadden. Hij ging niet in op recente uit spraken van Saddam Husayn. De president van Irak verklaar de onlangs dat zijn land over chemische wapens beschikt en de helft van Israel zal vernieti gen indien dat land Irak aanvalt. HANNOVER (ANP)- Natuur- en milieu-organisaties uit Nederland en de Bondsrepubliek willen van de Dollard een internationaal natuur gebied maken. De Nederlandse en Westduitse overheid moeten dit waddengebied op de grens van Gro ningen en Duitsland consequent gaan beschermen. De problemen rond het Dollard- gebied zijn aanleiding geweest voor geregeld overleg tussen de besturen van de Nederlandse Vogelbescher ming, het Wereldnatuurfonds. Na tuur en Milieu, Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Waddenzee, Het Groninger Landschap, de Vere niging tot Behoud van Natuurmo numenten en hun Westduitse colle ga-organisaties. Zij zullen ook Deense natuurbe schermingsorganisaties vragen aan het overleg deel te nemen. De ko mende tijd willen de organisaties zich vooral richten op wegvallen van de binnengrenzen in de Eu ropese Gemeenschap op 1 januari 1993 en de gevolgen daarvaan voor natuur en milieu. De grens tussen Nederland en de Bondsrepubliek in het Dollardge- bied ligt nog steeds niet officieel vast. De Nederlandse Eerste Kamer heeft een uit 1984 stammende over eenkomst tussen beide landen nog steeds niet behandeld. De Bondsrepubliek is sinds kort afgestapt van het plan in de Dollard, in de bocht bij Emden, een nieuwe zeehaven aan te leggen. Natuurbe schermingsorganisaties hebben zich altijd fel verzet tegen dit plan. Zij vreesden een aantasting van de natuur in dit brakwater-gebied. Paasadvokaat-slagroomtaart. Een verfijnde compositie van advo- kaat, slagroom en chocolade, feestelijk gedecoreerd. "1 "1 7 R rozijnen en banketspijs. 800 gram. Paasstol, gevuld met krenten, Gekookte ardennerworst. 100 gram. asi ie Rosbief. 100 gram. 4+951 Runderrookvlees. 100 gram. -3+tfT Achterham. 100 gram. 4+351 Cahors Appellation Contrölée 1986, Een donkerrode, krachtige kwaliteitswijn uit de Bordeaux. 5.95 4 voor 18.75 Cashewnoten, gezouten of ongezouten. 150 gram. 4Hj53.- Zalm of garnalensalade. Bak|e a 300 gram. 3rVS 3.35 Roomboter kaaskantjes, -vlinders, -krakeling en of -stengels. Doosje a 100 gr. 1.85 Papieren paaskleed. 180 x 120 cm. 2.35 Servetten. 25 stuks. 2-laags. Z26" 1.90 Zak met 10 zachte punties of bolletjes. 1H Roombrie 60+, een zachte zuivel met een milde romige smaak. 100 gram. -2r- 1.70

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9