Sovjets accepteren westerse economie Belgische varkens in rook op Treinen rijden weer normaal Europese conferentie eenstemmig 'Rudirig wordt waarschijnlijk president bank Oost-Europa' Cao bejaardenzorg vast, acties bij DSM en Philips Nieuwe acties boeren Arbeidsbureau verzuipt in sollicitaties uit Oostblok DINSDAG 10 APRIL 1990 BONN (GPD) Na de Oosteuropese landen heeft nu ook de Sovjetunie zich in internatio naal verband verplicht over te schakelen op een markteconomie, met privé-eigendom en een meerpartijenstelsel met vrije, democratische verkiezingen. Die uitgangspunten staan in het slotdocument van de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE). Daaraan namen al le 33 landen van Oost- en West-Eu ropa (behalve Albanië), de VS en Canada deel. De conferentie in Bonn wordt morgen na vier weken van overleg afgesloten. Hoewel de alleenheerschappij van de Communistische Partij on langs al uit de Sovjet-Grondwet is geschrapt, heeft Moskou zich nog niet eerder zo duidelijk voor een meer-partijenstelsel en de beginse- den. Voorts zullen in Oost-Europa len van de vrije-markteconomie uit- ook octrooirechten beter be- gesproken. Vooral onder druk van schermd worden, de VS is de Sovjetunie nu vastge- Westerse ondernemers zullen pind op de belofte zich om te vor- voortaan ook vrijelijk hun in Oost- men tot een echte democratie. Europa genoten winsten naar het De afspraken over de markteco- moederland mogen overboeken r-partijenstelsels ALMELO (GPD) - Rummikub be hoort tot de meest succesvolle ge zelschapsspelen, die ooit in Neder land zijn uitgebracht: van de echte en geïmiteerde spelen samen zijn er 3,5 miljoen verkocht. Op een Neder landse bevolking van 15 miljoen mensen is dat een ongelooflijk groot aantal. Het spel was gisteren inzet van een kort geding bij de Al melose rechtbank. Otto Simon bv in Almelo probeerde daar in een kort geding het beslag op te laten ophef fen, dat de verkoper van Rummi kub in Nederland (het Israëlische bedrijf Hertzano Ltd. in Tel Aviv) heeft laten opleggen. Hertzano zegt in totaal 35 miljoen gulden schade te hebben geleden doordat Otto Simon het spel 'Rum my' op de markt heeft gebracht. Rummy is volgens het Israëlische bedrijf een imitatie van Rummikub. Het gelegde beslag is gegrond op een tussenarrest van het Gerechts hof in Arnhem van 6 februari van Rummikub: het gezelschapsspel van 35 miljoen dit jaar waarin wordt i dat de Rummy-spelen nabootsing' zijn van 'Rummikub'. Volgens de advocaat van Otto Si mon, mr. C. Crul, is het arrest van het Hof op meerdere punten de termijn van 15 jaar waarvoor de 'slaafse nabootsing' geldt, al in 1989 is verstreken. Het Hof zou er ook niet voldoende bij hebben stil ge staan dat zowel Rummikub als Rummy niet origineel zijn, maar af stammen van een spel dat al in de ja ren 20 in het Roemeense Arad is ontwikkeld. "Het enige dat Hertza no kan worden toegegeven, is dat zij tgesproken het spel zo populair hebben ge maakt", aldus Crul. De schadebere- kening van 35 miljoen gulden noemde hij onzinnig. De Haagse advocaat jhr. mr. Huy- decoper van Hertzano achtte het ge legde beslag wel gerechtvaardigd, juist. Daarom is beroep in cassatie omdat het Hof heeft vastgesteld dat ingesteld. Simon heeft belang bij Otto Simon onrechtmatig hebben opheffing in het kader bedrijf aan het Duitse Vedes be sprekingen gaande zijn over een financiering van Otto Si- De advocaat het beslag, omdat er gehandeld door Rummy-spelen op de verkoop van het de Nederlandse markt te brengen. Naar zijn mening kan de schade nog wel hoger uitvallen dan 35 miljoen. De vice-president van de Almelo se rechtbank, mr. Breitbarth, wijst ook op dat 18 april vonnis. vrije verkiezingen moeten i den opgenomen i hangsel van de 'Akkoorden - Een gemeenschappelijke misch en fiscaal beleid dat de king in Europees verband ten goede omwisselbare valuta. Nu moeten die nog veelal weer in het betrokken land worden geïnvesteerd. De Poolse minister van handel Helsinki'ÜTt'l975.Dat gebeurt op*de Swieeicki waarschuwde dat de CVSE-top van staatshoofden en re- overgang naar een markteconomie geringsleiders, eind dit jaar. *Un la"d allerminst zeker is als De 35 landen van de CVSE willen eerst het Pool,se schuldenpro- van Europa een grote economische bleem wordt opgelost. Die schuld ruimte maken, waarin de vrijheid groeit nu sneller dan de Poolse eco- van de individuele ondernemer om "?m.e J A's, het buitenland een waar en hoe hij dat wil zaken te bloeiend Polen wil, zijn moedige doen centraal staat. Die vrijheid. clusief het recht om vrij goederen te kunnen bezitten, huren, kopen en verkopen, wordt ook door de Oost europese landen nu als basis voor een gezonde markteconomie ge zien. Overheden mogen de zaken wereld niets in de weg leggen. De afgelopen weken is door 2000 ww.. markteconomie diplomaten en zakenmensen uit de nbo'd goed op elkaar 35 landen gepraat komt. Om dit te bewerkstelligen de Oosteuropese landen afstappen van het systeem van door de overheid gestel de prijzen en produktiecontingenten, en n deze landen hun sterk genationa liseerde volkshuishoudingen aanpassen. - Repatriëring van winsten in vrij in wisselbare geldeenheden. - Invoering waarin vraag e aansluiten. - Een politiek beleid dat sociale recht vaardigheid en vrij verkeer van mensen en goederen binnen Europa bevordert. - Nastreven van een economische groei die het milieu in ere houdt. - Juridische gelijkstelling van alle soorten bezitsverhoudingen met inbe grip van privé eigendom. - Onmiddellijke schadeloosstelling van bedrijven en instellingen die worden genationaliseerd. Verder wordt gesproken over nauwere samenwerking binnen Europa op het ge bied van de energie- en grondstoffenwm- ning. Landen, ook de Oosteuropese, waar kerncentrales staan, gaan samen werken met het Internationale Bureau voor Kernenergie (IAEA). rer de den voor economische king in Europa. Het ging er daarbij vooral om de Oosteuropeanen te be keren tot de westerse beginselen van de vrije markt. Winst overboeken Het gaat de 35 landen vooral om het vergemakkelijken van de toegang van het westerse bedrijfsleven tot de Oosteuropese markt, over het zich daar vrij kunnen vestigen, over het aannemen van personeel en het fen kopen en gebruiken van produktie- middelen. besluiten van de donorlanden i dig", zei Swieeicki, die veel ver wacht van de binnenkort op te rich ten Europese Bank voor Wederop bouw en Ontwikkeling. Van Leer, VNU en Grontmij doen het goed AMSTELVEEN (ANP) - Verpak kingsfabrikant Van Leer wil de ko mende jaren zo hard dat rond de eeuwwisseling de omvang van de activiteiten het dubbele zal zijn van die van 1989 (omzet: 3,1-miljard). Van Leer wil ook haar sterke posi tie op het gebied van vaten, sluitin- papier-machéprodukten (zoals eierdozen) versterken. Groei moet in Europa en de VS gebeuren. Uit protest tegen de slacht i bij Wingene geblokkeerd. Ook vastgelegd dat op Van Leer heeft c uitstekend 1989 marCten de' prifzen worden rastïê- ®eh„af Bij de van 2,7 miljard gulden steld op grond van vraag en aanbod, 'P1 W mllJard gegroeide omzet 1 niet kunstmatig bepaald zoals i 74 miljoen de voorheen communistische lan- de nettowinst toe gulden tot 87 miljoen VNU Als gevolg van introductie respec tievelijk uitbreiding van etherrecla me in België en Nederland is de ad vertentie-omzet bij publièkstijd- schriften in deze twee landen met 50 miljoen gulden BRUSSEL (GPD) - In het oost- vlaamse Wingene hangt vandaag van veel gebouwen een zwarte vlag. De boeren en bürgers het verlies van honderdduizenden zelf te dragen. Voor elk varkens krij- varkens, die de komende dagen zul- gen zij de volle marktprijs vergoed, te In totaal is daarvo versbedrijven kon dankzij de PARIJS (ANP) "Als je de mensen overeenstemming bereikt. Zo heeft hier allemaal beluistert zijn de kan- de Sovjetunie vrijwillig toegezegd middels bereikte spreiding in acti- Ruding op het president- de eerste drie jaar niet meer te zul- viteitengebiedën dit schokeffect opvangen, ook hun broodwinning in rook op. De Belgische regering heeft de meest drastische maatregelen Vreeman blijft voorzitter FNV Vervoersbond UTRECHT (GPD) - Ruud Vree man blijft voorzitter van de Ver voersbond FNV. De Vervoersbond krijgt voorts een sterk verjongd be stuur, waarin voor het eerst twee vrouwen zitting hebben. De Vervoersbond FNV heeft een nieuw bestuur nodig, omdat het ou de als gevolg van een langdurig con flict begin dit jaar aftrad en sinds dien demissionair opereert. Op ver zoek van de bond heeft Jacob Dra- ijer, lid van het FNV-bestuur, vanaf eind januari onderzoek gedaan naar de problemen bij de Vervoersbond. In die nu verschenen voordracht keert niet alleen Vreeman terug, maar ook cao-coördinator Ger Ros (eerder als gevolg van het conflict afgetreden) en ook Wouter Waleson maken opnieuw deel uit van het bondsbestuur. Rob van Hengel en Dick Ketting hebben laten weten niet opnieuw in het bestuur te wil len plaatsnemen. Penningmeester J. Schoonens treeft af en werkt zijn opvolger in om eind dit jaar met de vut te gaan. Formeel moet het be stuur half mei nog worden gekozen. Schiphol vreest forse vertraging bij zomerluchten SCHIPHOL (GPD) - Het vliegver keer naar de landen rond de Middel landse Zee moet deze zomer op nieuw rekening houden met ernsti ge vertragingen. De problemen ko men voornamelijk uit Griekenland. Joegoslavië en Spanje, die over on voldoende luchtroutes beschikken. Ook Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland zullen deze zo mer beperkingen opleggen aan het luchtverkeer van en naar de zon. Het verkeer naar Noord-Amerika zal deze zomer rekening met vertra gingen moeten houden. Vorig jaar had 53 procent van alle charter vluchten te maken met een vertra ging van 10 minuten of meer. Schiphol begint deze week een r dan 530.000 varkens hebben boze Belgische boeren gisteren de snelweg E40 publiciteitscampagne die samen foto epa) met strengere controle door de poli tie, meer parkeerplaatsen en het in gebruik nemen van een nieuw ge deelte in het stationsgebouw er voor moet zorgen dat, ondanks de vele bouwwerkzaamheden op Schiphol, de overlast voor de reizi gers beperkt blijft. Vorige zomer de den zich op Schiphol regelmatig chaotische taferelen voor. Overigens kan de nieuwe ver keerstoren van Schiphol op 1 april 1991 nog niet in gebruik worden ge nomen, omdat bij de ontwikkeling van de software, door Holland Sig naal, problemen zijn ontstaan. Ji? jWaasa tigd. In totaal is dan al tien procent blijft uitbreiden wordt het alleen van de Belgische varkensstapel in rook opgegaan. De boeren hoeven dat verlies niet erger. Vorige week demonstreerden bo ze varkenshouders al voor het ge bouw van de Europese Commissie in Brussel. Maar het was een mach- dan 100 teloos protest, want er valt tegen de ruim OU Iiiinueii KUiuen veiiiim- mitfoen gulden nodig, die goed- strenge EG-maatregelen niets te derd maar VNU Vereniede Uitee- den verbrand. En met het vlees gaat deels door de Europese Gemeen- doen. Andere EG-landen zouden - ««Ir kun ki.A/\^i.rInninrr in mnl. nn pnKtin urArrlt KotoolH Maar Haarmpp niat appantoron Hat He» F.fr t pcïpn Hp schap wordt betaald. Maar daarmee niet accepteren dat de EG tegen de het leed voor de boeren niet gele- Belgen soepel zou optreden. schap van de Oosteuropese ontwik kelingsbank heel erg groot". Dit heeft de thesauriër-generaal v« ministerie van financien, dr. Maas, gisteren verklaard in Parijs. Frankrijk didaat Jacqi als Parijs de vestigingsplaats wordt, Als er geen komt, moet er den. Op die dag wordt de bank offi cieel opgericht.. De bank zal naar verwachting over een jaar beginnen met leningen aan de Oosteuropese landen. De leden zijn 40 landen, de EG*heeft Europese Investeringsbank en de 51 procent, len lenen dan zij inlegt. opvangen, zo betoogde bestuurs- ten nemen om de verspreiding van Bij de vorm van betaling maakten voorzitter drs. J.L. Brentjes giste- de gevreesde varkenspest te stop den. Het betekent maanden De regering zet intussen dienst- dat zij vele plichtige soldaten in bij het oprui de varkens. De Keersmae- het de Amerikanen problemen. bank zal in haar boekhouding wer ken met de Europese monetaire Grontmij bereid zijn zijn kan- eenheid ecu. De Verenigde Staten Attali te laten vallen wilden hun bijdrage in dollars vol doen. Behalve in ecu's en dollars overeenstemming mag ook in Japanse yens worden gestemd wor- betaald. De VS zijn met een deelneming De Grontmij staat op het punt om van 10 procent de grootste aandeel- overeenstemming te bereiken over houder. De vier grootste EG-landen de overneming van het Britse inge- Japan krijgen elk 8,52 procent, nieursbureau Cooper MacDonald - meerderheid van (160 medewerkers), zo is bij de pre- van 2,48 procent sentatie van de jaarcijfers gezegd. Nederland. Westeuropese lan- Grontmij kan terugzien op een de 'Europe- den buiten de EG krijgen 11,9 pro- voorspoedig jaar. De bouwsom van Ont- cent en de Oosteuropese landen alle projecten waarbij de Grontmij 12,4 procent, waarvan zes procent vorig jaar betrokken was, steeg ge- voor de Sovjetunie. Deelnemers heel volgens de verwachting van buiten Europa, waartoe de VS en 500 naar ruim 570 miljoen gulden. Japan behoren, nemen 24,7 procent De nettowinst steeg van 5,9 naar 8,1 van het kapitaal voor hun rekening, miljoen gulden. de ziekte, die voor het eerst i net_ gene is geconstateerd, zich i bij de toelichting op het jaarver slag. VNU behaalde vorig jaar towinst van 158 miljoen gulden of *emp?n versPreid 18 procent meer dan in 1988 op omzet van 2613 miljoen gulden, pen. De afgelopen maanden heeft zelf jarenlang hun normale werk ker heeft ook het vooruitzicht ge- al heel Europese Commiss Over de statuten ;e Bank voor Wederopbouw vikkeling' is tijdens hef ambtena- enoverleg van gisteren volledige Economie kort Persfusies Minister d'Ancona (WVC) wil de SER advies vragen over de vorm, inhoud en effektiviteit van een con troleregeling voor persfusies. Pas nadat dat advies binnen is, wil de minister beslissen over het eventu eel indienen van een wetsvoorstel terzake. Handelsakkoord Als eerste land van Oost-Europa sinds de politieke omwentelingen daar heeft Tsjechoslowakije van de VS de status van meest begunstigde handelsnatie gekregen. Beide lan den zullen donderdag een handels akkoord tekenen, waarin gunstige voorwaarden worden vastgesteld voor de Tsjechoslowaakse handel met de VS. Japanners verdeeld In Japan is verdeeld gereageerd op de resultaten van de vorige week in Washington .gehouden handelsbe sprekingen. Vooral de voorgestelde wijziging in de vestigingswet voor grootwinkelbedrijven kreeg van sommige kanten veel kritiek. Bo vendien twijfelt men eraan of de maatregelen de problemen tussen Japan en de Verenigde Staten wel kunnen oplossen. DesIndes verkocht Het gerenommeerde Hotel des In- des in Den Haag wordt voor 37,5 miljoen gulden verkocht aan Saison Overseas (Holdings), de eigenares van de hoogwaardige-hotelketen Inter-Continental. Daar hebben de GRONINGEN/ASSEN (GPD) Akkerbouwers uit het hele land bestoken huidige bezitter van Des Indes deze week leden van het kabinet vooral premier Lubbers en landbouw- de minister Braks met brieven, telegrammen en faxen. Dat is deel één van Sai- de acties voor deze en volgende week. Deel twee van de strategie behelst dan 50 varkenshouderijen Oost- en West-Vlaanderen. In beide provincies en delen van Antwerpen en Henegouwen gelden vervoerverboden voor varkens, maar dat hield de ziekte die voor de mens overigens onschadelijk is niet tegen. Er dreigt een massaal exportverbod voor varkens en dat kan de Belgische economie zo'n twee tot drie miljard per jaar gaan kosten. De EG eist scherpe maatregelen, en daar is de Belgische staatssecre taris voor landbouw De Keersmae- ker dan ook toe overgegaan. Meer dan 530.000 varkens worden de ko mende dagen geslacht en vernie- niet kunnen uitoefenen. Omdat ook maatregelen i snel de fokdieren worden geslacht, kun- steld om de varkenshouders tege- neer nen zij niet alvast werken aan de op- moet te komen. Zij krijgen geld bouw van een nieuwe, gezonde maar ook versoepeling van bestaan- kensstapel. En als de ziekte zich de financiële regelingen. DEN HAAG (GPD) - Het eerste over een nieuwe cao. Dat hebben overleg tussen de vakbonden en de ruim vijfhonderd leden van de In- Vereniging Nederlandse Bejaar- dustriebond FNV gisteren tijdens denoorden (VNB) voor het afsluiten twee algemene ledenvergaderingen van een nieuwe cao is gistermiddag in Beek besloten, opgeschort. De nieuwe cao die voor De Industriebond FNV in Lim- ruim 70.000 werknemers geldt zou burg is gisteren in verband met de per 1 april 1990 ingaan. cao-onderhandelingen bij Philips De bonden eisen zes procent gestart met een handtekeningenac- loonruimte, terwijl de werkgevers tie. In de Philips-vestiging in Sit- niet verder gaan dan 2,05 procent tard werden in een uur 600 handte- plus 0,32 procent als gevolg van de keningen ingezameld van werkne- verlaging van de pensioenspremie, mers die de bond steunen bij de on- Dit is wat het ministerie van sociale derhandelingen, die vandaag wor- zaken beschikbaar heeft gesteld. den voortgezet. Het is de bedoeling Er dreigen 'harde tot zeer harde' dat de komende anderhalve week in acties op Goede Vrijdag bij DSM- alle Limburgse vestigingen van Limburg als DSM de vakbonden Philips handtekeningen zullen wor- niet tegemoetkomt in het overleg den ingezameld. Hoogovens wil loon inhouden bij stakingen IJMUIDEN (GPD) - De Indus triebonden FNV en CNV heb ben verontwaardigd gereageerd op het dreigement van Hoog ovens om bij toekomstige werk onderbrekingen loon in te hou den. De Directie Staal zette dat bericht vorige week op de voor pagina van het personeelsblad De Grijper. "Het is een volstrekt onzinnig artikel zegt CNV-be- stuurder G. Mastenbroek. Volgens Mastenbroek zijn er praktisch geen werkonderbre kingen geweest tijdens de afge lopen cao-onderhandelingen. Om het dreigement te baseren op informatieverstrekking over de cao-onderhandelingen tij dens lunchpauzes die daar door uitliepen, vinden de bon den ook onzin. Hoogovens staat wettelijk in zijn recht om loon in te houden bij werkonderbrekingen die niet door de vakbond worden gesteund. Kruse neemt aan dat de achterban van de Vervoersbonden niet ak- de~ spoorwegvakbond FSV koord gaat met het principe-ak- op tijd vertrokken. "Sommige koord. Het bestuur van de FSV noemt de stakingsdag volledig geslaagd. De bond had tegen de avond 1100 sta- UTRECHT (GPD) De treinen zijn vanmorgen na de 24-uursstaking treinen zijn misschien wat korter dan op een normale dinsdag, maar de rest is alles weer normaal", aldus NS-woordvoerder Van der kers geregisteerd. De Vervoersbon- Linden. Alleen het goederenvervc dervond de afgelopen nacht den FNV en CNV schatten het tal stakers wat lager. Het personeel dat bij de beide Vervoersbonden is (Crest Hotels, onderdeel Britse brouwerijgroep Bass) beginsel overeenstemming het opnieuw blokkeren van gebouwen, wegen en grensposten. Dit actieplan werd het afgelopen weekeinde afgesproken tussen de vijf actieleiders van de ontevreden akkerbouwers. Komt er aanstaande don derdag 'te weinig' uit het kabinetsberaad dan gaan op donderdag 19 april de trekkers weer massaal de straat op. Op 12 april vergadert het kabinet rer de uitkomsten van het rapport van de commissie van goede diensten 1 op 19 april vergadert de vaste kamercommissie voor landbouw in de besloten tot samenwerking in de Tweede Kamer. vorm van een gezamenlijke onder- De boze boeren zullen ook proberen de voorzitter van de wereldhandels- neming. Polam-Pila behoort tot de organisatie GATT i zakelijk best geleide onlangs v - over bereikt. Philips/Polen Philips Lighting in Eindhoven 1 de Poolse lichtfabrikant Polam-Pila Pila (Noordwest-Polen) hebben 1 Oost-Europa. bouwers. A. de Zeeuw van de stoel te wippen. De Zeeuw pleitte r nog verdere verlaging van de graanprijzen terwijl de akker- n juist 9 procent bij willen hebben. ROTTERDAM - Minister Kok van financiën kocht gis teren de eerste 'Porter', Rot terdams eigen munt van vijf gulden. Deze speciale munt wordt uitgegeven ter gele genheid van het 650-jarig be staat van de Maasstad. De Porter wordt via de banken vèrhandeld en is in heel Rot terdam te gebrukken als gel dig betaalmiddel. Acteur Luc Lutz (m), vermomd als Erasmus, kocht de tweede Porter terwijl burgmeester Peper (r) als eerste een set Porter-verzamelpenningen mocht aanschaffen. genstelling tot de verwachting nog aangesloten, heeft pen nacht in tegenstelling tot de daan door treinen te laten rijden die verwachtingen'nog wel hinder van door staking van de FSV-collega's de staking. Zo reed er uit het westen uit de roulatie waren, maar één van de gebruikelijke vijf goederentreinen naar Groningen en kwam het goederenverkeer Kijf- hoek-Venlo helemaal niet op gang. De stakingsdag van de FSV tegen het principe-akkoord voor een nieu we cao tussen de Nederlandse Spoorwegen en de overige bonden leidde vooral gistermorgen tot grote drukte op de wegen. Nadat het aan tal files 's morgens nog het dubbele was van normale maandagochten den, meldde de Rijkspolitie gister avond slechts een 'iets' drukkere si tuatie dan normaal. Het is nog niet bekend of de sta king een vervolg krijgt. De Ver voersbonden FNV en CNV. de FSV. de Vereniging voor Hoger Spoor wegpersoneel en de NS praten op 23 april nog een keer over het principe akkoord. Dan hebben ook de drie bonden die zich achter het principe- akkoord hebben gesteld hun ach terban geraadpleegd. Op die dag be sluit de FSV ook of zij opnieuw ac ties gaat voeren. FSV-voorzitter Doordat al snel steeds treinen op de bestemde plek arri veerden, kwam in de loop van gis termorgen het treinverkeer vrijwel volledig lam te liggen. In de Rand stad reed volgens de NS al snel nog maar tien procent en ook in Fries land, waar eerst niet werd gestaakt, reden op een gegeven moment veel minder treinen dan normaal. In de kop van Noord-Holland reden hele maal geen treinen. Opmerkelijk is dat het streekbusvervoer geen grote toevloed van passagiers heeft ge zien. In sommige regio's meldden de vervoersmaatschappijen zelfs minder klanten dan normaal. DEN HAAG (ANP) Het Internationale Arbeidsbemiddelingsbureau in Rijswijk heeft de Tsjechoslowaakse en de Poolse ambassade in Den Haag en de Nederlandse ambassades in die landen ingeschakeld om de stroom sollicitatiebrieven uit Oost-Europa te stoppen. Sinds eind vorig jaar zijn er ruim 11.000 sollicitatiebrieven van Oosteuropeanen bij Nederlandse ar beidsbureaus binnengekomen. In deze landen verschijnen advertenties waarin mensen die in Neder land willen werken, worden opgeroepen geld te storten. Tegen betaling krijgen ze dan een adres van een Nederlands arbeidsbureau en een voor beeldbrief. Het gaat waarschijnlijk om een organisatie van oplichters, al dus een woordvoerder van het arbeidsbureau. De Nederlandse ambassades benaderen nu de Oosteuropese media om hiervoor te waarschuwen. Wanneer dit niet lukt, zullen de ambassades zelf advertenties met waarschuwingen gaan plaatsen. Voor 1 mei krijgen alle benadeelde briefschrijvers een brief met de me dedeling dat ze onjuist zijn voorgelicht. Ook zal worden uitgelegd dat Ne derlanders en andere EG-burgers het eerst in aanmerking komen voor werk in Nederland, aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5