Omroepen hebben geld genoeg Een verzekering tegen een milieuramp MEDEDELING VOOR TREINREIZIGERS 'Stel besluit over aanleg van tunnels voorlopig uit' LAAT DIE STAKING NOG EVEN DOORGAAN... Alders wil autovrije woonwijken Diplomatieke stappen op til tegen Jakarta Hoge werkloosheid migranten deels gevolg van discriminatie Vrachtauto's rijden te hard DINSDAG 10 APRIL 1990 PAGINA 3 HILVERSUM (GPD) - De omroepen hebben voldoende geld voor het maken van programma's. De telkens terugkerende smee kbedes voor meer geld zijn dan ook niet nodig. Dat blijkt uit een onderzoek van het accountantskantoor Reyn, de Blaey Rotterdam naar de financiële positie van de omroepen. Een vertrouwelijk rapport over dat onderzoek is vrijdag aangeboden aan minister D'Ancona (wvc). LEIDEN De regering moet afzien van een snelle beslissing tot de aan leg van vier nieuwe tunnels in de Randstad. Dat schrijven 51 (milieu- wetenschappers in een open brief aan het kabinet. "Wat wij vragen is een adempauze van een aantal ja ren, waarin een ander verkeer- en vervoersbeleid vorm kan krijgen", zegt een van de ondertekenaars, de Leidse hoogleraar Milieukunde Udo de Haes. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft aangekondigd dat het kabinet op 20 april een besluit neemt over de aanleg van vier nieu we tunnels in de Randstad. Het gaat daarbij vooral om de Tweede Coen- tunnel bij Amsterdam en de Wijker- tunnel bij Beverwijk. In een later stadium staan ook twee nieuwe tun nels bij Rotterdam op het program ma. Maij-Weggen is voorstander van de nieuwe tunnels, haar collega Alders (milieubeheer) twijfelt nog. In de open brief vragen de (milieu-)wetenschappers uitstel van het besluit. De tijd die daarmee wordt gewonnen, moet worden ge bruikt om "nu werkelijk te begin nen met een ander vervoersbeleid", aldus de Leidse hoogleraar Udo de Haes. Met het Nationaal Milieube leidsplan en de aanscherping daar van ligt er immers een voorstel tot "mobiliteitsbeperking". Maar als de tunnels er komen, krijgt dat beleid "geen kans". Udo de Haes, die meent dat daarvoor een sterk maat schappelijk draagvlak aanwezig is: "Het gaat erom dat nu werkelijk een breuk in het beleid plaatsheeft". Volgens Udo de Haes heeft aan leg van nieuwe tunnels een ave rechts effect en wordt er zelfs meer verkeer door aangetrokken. "Dat is wel gebleken uit onderzoek van Mckinsey. De latente (verborgen, red) verkeersvraag die er is, komt op de markt als de stop er uit wordt getrokken". Udo de Haes benadrukt overi gens dat niet iedereen uit de auto hoeft. "Dat is een heel belangrijk punt: het openbaar vervoer biedt volgens ons maar een deel van de oplossing. Ook carpooling biedt een groot potentiëel. Twee of drie men sen in een auto in plaats van een, dat scheelt enorm. Daar is ook een rol r bedrijven. Die kun nen speciale parkeerplaatsen be schikbaar stellen voor carpoolers". De Leidse hoogleraar ontkent dat het om een specifiek Amsterdams en Rotterdams probleem gaat. De gemeente Amsterdam en een aantal omliggende gemeenten drongen onlangs nog aan op snelle aanleg van de Tweede Coentunnel en de Wijkertunnel om zo de files voor de Coentunnel weg te krijgen. "Maar het gaat om een landelijk pro bleem", aldus Udo de Haes. Er is immers, zoals het in de brief heet, sprake van een "alarmerend toe stand" van de natuur en het milieu in het hele land. De hoogleraar kan niet inschatten in hoeverre de brief, die mede is on dertekend door milieu-econoom Hueting van het centraal bureau voor de statistiek, leidt tot een "doorbraak" in het kabinet. "Maar ik heb wel het gevoel dat een sig naal van buiten belangrijk is. En dit is een strek signaal", aldus Udo de Haes. Het rapport, waar de Tweede Ka mer al in november 1988 om vroeg, betekent een streep door een reeks plannen van de 'Hilversumse' om roepen. Zij vragen de laatste tijd juist meer geld èn zendtijd om de strijd met de concurrentie, de com merciële zender RTL Véronique, aan te kunnen. De omroepen klagen overigens al sinds jaar en dag over te lage vergoedingen van Den Haag. Maar het Rotterdamse accoun tantskantoor komt tot de conclusie DEN HAAG (GPD) - Minister Alders (milieubeheer) wil 'auto vrije' woonwijken ontwikkelen. In woongebieden met winkels, scholen en voorzieningen voor openbaar vervoer op loopaf stand kan het autoverkeer tot vrijwel nul worden terugge bracht, meent de bewindsman. Alders zei dat gisteravond in de slotuitzending van KRO's 'Hon derd dagen zonder auto'. De bewoners van autovrije woonwijken moeten hun auto aan de rand van de wijk parke ren, zo meent de bewindsman. Wel zijn dan aanvullende voor zieningen nodig, zoals snel trams en boodschappendien sten. Ambtenaren van het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu werken de plannen van de Al ders nader uit. Alders' collega Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) wil in de binnensteden het langzame ver keer voorrang gaan geven op het snelverkeer. In het nieuwe Structuurschema Verkeer en Vervoer dat volgende maand verschijnt, zal zij hiervoor met concrete voorstellen komen. Daarnaast streeft Maij-Weggen ernaar een eenvoudiger kaart systeem in te voeren voor het hele openbaar vervoer. *De be windsvrouw vindt het lastig dat voor bus, trein en tram aparte kaartjes gekocht .moeten wor den. Ook wil Maij-Weggen een eind maken aan de slechte aan sluitingen tussen bus-, trein- en tramdiensten. »In de lange wachttijden bij het overstappen van trein op bus of tram moet het mes. stelde zij gisteravond voor de KRO-televisie. dat de omroepen medio 1988 (het onderzoek is uitgevoerd in juni 1989) een "sterke tot zeer sterke ver mogenspositie" hadden. Alle om roepen beschikten over bedragen die ze direct konden besteden. Al leen de positie van 4e NOS wordt "relatief zwak" worden genoemd. Volgens het rapport behaalden de omroepen ook jaarlijks een positief resultaat. In de periode 1982 tot en met 1988 hielden alle omroepën per saldo geld over, al was het jaarresul taat van de NOS over 1988. het eer ste jaar na invoering van de Media wet, negatief. Hoewel het gemiddeld uurbedrag (de vergoeding die de omroepen van Den Haag ontvangen per uur zendtijd) de laatste jaren is gedaald van 90.000 tot 75.000 gulden, heeft die daling de kwaliteit van de pro gramma's niet beïnvloed. Doordat de uitzendtijd is toegenomen, en de kosten over het algemeen gelijk ble ven (huisvesting en personeelsbe stand zijn nauwelijks veranderd) zijn de gemiddelde zendtijdkosten Het onderzoek van I tantskantoor is begeleid door een commissie, waarin het ministerie van wvc, de NOS, enkele omroepor ganisaties en de opdrachtgever, het Commissariaat voor de Media, zit ting hadden. Een woordvoerder van de NÖs wilde vanmorgen nog geen commentaar op het rapport geven. ROTTERDAM Hoeveel over last de staking van een groot deel van het NS- personeel giste ren ook bracht, echtpaar op een poortaal van de NS aan de Rot terdamse Stad- houdersiveg voer er wel bij. Vanaf vanmor gen vroeg staat hun nest weer om de paar mi nuten op de grondvesten te schudden. JAKARTA (ANP) - Binnenkort zijn nieuwe diplomatieke stappen te verwachten om te bewerkstelli gen dat Indonesië afziet van nieuwe executies van politieke gevange nen. Volgens minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) wordt gedacht aan stappen "met een nieu we formule" van de twaalf landen van de Europese Gemeenschap en een aantal andere landen. Pronk zei dat gisteren in de Indo nesische hoofdstad Jakarta. Verder wilde hij geen mededelingen doen. "Nog niet in alle hoofdsteden zijn beslissingen gevallen", aldus de be windsman. Zes politieke gevange nen zitten nog steeds in een doden cel na hun terdoodveroordeling van tientallen jaren geleden. Dat vonnis volgde na vermeende betrokken heid bij een poging tot staatsgreep in 1965. Onlangs was een aantal leden van het Indonesische parlement in Ne derland. Premier Lubbers, minister Van den Broek (buitenlandse za ken) en de Tweede Kamer drongen er toen bij hen op aan dat ze zich zouden inspannen om nieuwe exe cuties te voorkomen. Minister Pronk zocht dezelfde parlementariërs gisteren in Jakarta op en vroeg of het rapport over de reis naar Nederland al in het parle ment is behandeld. Het rapport blijkt echter nog niet eens klaar te zijn, Pronk sprak daarover zijn "vriendelijk ongenoegen" uit. Hij wees erop dat de vertraging tot ge volg kan hebben dat het rapport te lakt komt, omdat de nieuwe execu ties mogelijk op korte termijn wor- den voltrokken. Onderzoek naar TBC in gevangenis ARNHEM (GPD) - Bij een ex-ge- detineerde van het Huis van Bewa ring in Arnhem is open long-tbc aangetroffen. Naar aanleiding hier van wordt onderzocht of 126 gedeti neerden en 150 personeelsleden van het Huis van Bewaring besmet zijn met de tuberkelbacterie. De betrok ken arts Van der Loo verwacht niet dat de ziekte bij andere mensen wordt aangetroffen omdat de man maar vier maanden in het Huis van Bewaring verbleef. Te lang in cel Justitie maakt alsnog 1.400 gulden over aan de Bevgrwijker die begin dit jaar twee weken te lang vastzat in het Haarlemse huis van bewa ring. Aanvankelijk hield Justitie dat al toegezegde bedrag achter om dat de man via een kantonrechter een veel hogere schadevergoeding eist (5.000 gulden) en weigert van die procedure af te zien als hij de 1.400 gulden ontvangt. Roofoverval De Arnhemse rechtbank heeft van morgen twee Nijmegenaren veroor deeld tot celstraffen voor een roof overval op een gezin in Heilig Land stichting. Eén van de twee kreeg ook tbs opgelegd. De twee overvie len het gezin in de woning, sleurden de man door de woning en hielden zijn vrouw en zes kinderen geruime tijd onder schot. De sieraden die ze meenamen, gooiden ze later in een kanaal. Ontploffing Bij het chemisch bedrijf Witco in Haarlem is gisteravond door onbe kende oorzaak een opslagtank met duizenden liters minerale olie ont ploft. Na de ontploffing ontstond brand, die door de Haarlemse brandweer kon worden geblust. De brandweer noemt het een wonder dat de gevolgen van de explosie be perkt bleven. Niemand raakte ge wond. de materiële schade is aan zienlijk. Moord Een 29-jarige vrouw is gistermiddag onder het oog van tientallen getui gen op het Roermondse Stations plein doodgeschoten. De politie hield korte tijd later haar broer aan die het waarschijnlijk niet heeft kunnen verkroppen dat de vrouw, van Turkse afkomst, de familie-eer aantastte door te scheiden van haar UTRECHT (ANP/GPD) - Minstens eenderde van de hoge werkloosheid onder etnische minderheden valt te verklaren door rassendiscriminatie op de arbeidsmarkt. Verschillënde onderzoeken hebben dat uitgewe zen. Dat heeft het Landelijk Bureau Racismebestrijding (LBR) gisteren meegedeeld op een bijeenkomst ter gelegenheid van het vijfjarig be staan. De onderzoekers hebben bij de analyse de invloed van factoren als Vrachtauto Akzo verongelukt DEN HAAG (ANP) - Bij het Bel gisch/Luxemburgse grensplaatsje Martelange is zondag een vrachtau to met 22 ton monochloorazijnzuur (mca) van Akzo Hengelo van de weg geraakt en in een riviertje gestort. De Britse chauffeur kwam om het leven. Een deel van de lading kwam in het riviertje terecht. Dat heeft Ak zo gisteren meegedeeld. Twaalf ménsen, die te hulp scho ten liepen door het mca lichte brandwonden op. Gisteren lagen nog drie van hen in het ziekenhuis. Mca, een grondstof voor verdik kingsmiddelen, is volgens Akzo biologisch volledig afbreekbaar. Akzo gaat dat proces versnellen door het riviertje te behandelen met soda. opleiding, taalvaardigheid, leeftijd en dergelijke uitgeschakeld. Omdat op het ogenblik al meer dan de helft van alle etnische jongeren werkloos is, meent het LBR dat het hoog tijd wordt voor maatregelen. Woordvoerder Choenni van het LBR stelde dat rassendiscriminatie in Nederland tot nu toe teveel als een moreel vraagstuk is gezien. Op basis van de cijfers is nu een zakelij ke. structurele benadering nodig. Dit temeer omdat individuele ge vallen van discriminatie in de werk sfeer altijd moeilijk te bewijzen zijn. Scholing van minderheden helpt maar weinig bij het vinden van een baan. Bij gelijké geschiktheid, zo leert een onderzoek door de univer siteit van Nijmegen, geeft 53 pro cent van de werkgevers de voor keur aan een Nederlander. Bij een soortgelijk onderzoek in 1986 wei gerde 41 procent van de werkgevers antwoord te geven op die vraag. Vooral in de dienstverlenende sec toren blijkt men huiverig voor het aannemen van minderheden. 48 procent van een aantal onderzochte slagers zegt dat de klanten het niet prettig vinden als migranten tot het personeel behoren. Opmerkingen als "een zwarte in een witte jas, dat is geen ponem" zijn daarbij veelzeg gend. Het LBR vindt nu dat er een ver plichte rapportage door bedrijven moet komen over het percentage et nische minderheden dat ze in dienst hebben met een systeem van belo ningen en boetes (bonus-malus). 'Doodschieten journalisten niet opgelost' DUBLIN (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) acht de mogelijkheid dat de om standigheden waaronder in 1982 vier Nederlandse journalisten in El Salvador werden doodgescho ten ooit worden opgehelderd, ui terst klein. Van den Broek zei dit gisteren in Dublin, waar hij bij de Europe- se-Latijnsamerikaanse ministers conferentie over Midden-Ameri- ka een afzonderlijk gesprek had met zijn Salvadoraanse collega José Manuel Pacas Castro. Van den Broek zei erop te hebben ge wezen dat het voor Nederland "al tijd nog moeilijk te aanvaarden is dat, in weerwil van vele toezeg gingen, nooit is opgehelderd on der welke omstandigheden Koos Koster en zijn collega's werden Desgevraagd verklaarde Van den Broek "niet al te optimis tisch" te zijn over de mogelijk heid dat er na acht jaar alsnog dui delijkheid komt. Maar de toezeg ging van minister Pacas Castro, dat hij navraag zou doen naar de stand van zaken, wilde minister Van den Broek beschouwen als eén blijk van begrip van wat het voor de familie van de vier ver moorde journalisten moet bete kenen nooit echte opheldering te hebben gekregen. Het is niet geheel duidelijk of de dood van de vier journalisten Van den Broek. (foto ANP) onder de door de vroegere presi dent Duarte afgekondigde am nestie valt. Maar omdat het al on waarschijnlijk is dat nog ooit de juiste toedracht zal worden vast gesteld, is de kans op vervolging van de daders, zeer waarschijnlijk soldaten van het Salvadoraanse leger, gering. De dood van een vijfde Neder landse journalist, Lagrouw, vorig jaar, wijkt in zoverre af dat het Salvadoraanse ministerie van de fensie een rapport heeft uitge bracht en maatregelen heeft be loofd om herhaling te voorko men. Dit staat los van het feit dat, zoals Van den Broek het uitdruk te, Nederland het "fundamenteel oneens" was met bepaalde delen van het rapport, met name over het achtervolgen, door een leger- helikopter, van de auto waarmee Lagrouw naar een ziekenhuis werd gebracht. ARNHEM - De Nederlandse ver zekeraars zijn bereid om optimaal beveiligde ondernemingen tegen milieu-aansprakelijkheid te verze keren tot een maximaal bedrag van 15 miljoen gulden. Voor een hogere dekking zullen ondernemers uit moeten wijken naar het buitenland. door Harry van der Ploeg Een bedrijf kan alleen worden verzekerd als het voldoet aan alle ei sen op het gebied van de milieuwet geving, waardoor het risico van ver vuiling tot een aanvaardbaar mini mum is beperkt. Op dit moment voldoen ongeveer 20 van de 100 be drijven aan de milieuwetgeving. Zij zijn direct verzekerbaar. Ongeveer 40 procent kan na een reeks van maatregelen bij de verzekeraars door de beugel. De rest valt af. Dat bleek gisteravond in Arnhem tijdens een bijeenkomst over milieu-aansprakelijkheid voor on dernemers, georganiseerd door de Arnhemse verzekeraar Van Hem men Lippmann. Oud-minister Nij- pels was van de partij om de onder nemers uitgebreid uit de doeken te doen welke verscherpte wetgeving de overheid op stapel heeft staan. Keten Bovenaan de lijst staan de plannen van de overheid voor een wet keten aansprakelijkheid voor afval. Iede re ondernemer zal straks ten alle tij den en in alle omstandigheden aan sprakelijk worden gesteld voor de weg die zijn afval aflegt. "Ook al wordt het tien keer doorverkocht, de afzender blijft verantwoorde lijk", stelde Nijpels. De voormalig minister, nu burge meester van Breda, benadrukte ook dat ondernemers voortaan per defi nitie aansprakelijk zullen worden gesteld voor de milieurisico's. Het wetsontwerp dat dit bepaalt, ligt nu nog bij de Eerste Kamer. Volgens Nijpels geeft deze wet de overheid meer armslag bij processen tegen vervuilers dan nu. Op dit moment wordt via artikel 1401 van het Burgerlijk Wetboek bekeken of een bedrijf schuldig is aan vervuiling. In de praktijk lukt dat vaak met moeite. Maar in de toe komst wordt deze schuldaanspra kelijkheid vervangen door risico- aanpsrakelijkheid, met als gevolg dat veel meer ondernemers kunnen worden aangepakt. Zij zullen moe ten aantonen dat zij het risico van vervuiling niet hadden kunnen voorzien om onder een schadeclaim uit te komen. De bewijslast ligt dan dus bij hen. Aansprakelijk Dank zij een uitspraak van de Hoge Raad is het overigens nu ook al mo gelijk bedrijven een fikse boete op te leggen voor vuil dat in de grond terecht gekomen is. De overheid heeft het bedrijfsleven inmiddels geconfronteerd met 500 miljoen gulden aan schadeclaims in 100 pro- Die overheid is er volgens Nijpels echter niet op uit om processen per definitie tot het einde toe uit te vechten. "Als een bedrijf wil schik- ken en betalen, bij voorbeeld om te voorkomen dat de naam in de publi citeit terecht komt, bespaart de overheid zich daarmee de proces kosten. De overheid heeft er dan geen enkel belang bij de zaak in de openbaarheid te brengen". Directeur Morks van het Che misch Technisch Adviesbureau ging in op zijn ervaringen bij bedrij ven die in aanmerking komen voor een milieuverzekering. "Van de 100 bedrijven voldoen er 20 aan de milieuwetgeving. Ongeveer 35 tot 40 procent van de bedrij ven voldoet niet aan de eisen, maar is met enke le tienduizenden gulden aan inves teringen op niveau te brengen. Die maatregelen gelden niet alleen de technièk, maar ook de organisatie en de kwaliteit van het manage ment". Volgens Morks heeft een verzekering alleen zin voor deze be drijven: de rest is zo vervuild dat een schoonmaakoperatie tonnen zou gaan kosten. Geschiedenis De verzekeraars zullen de kwaliteit van de milieuzorg bij een bedrijf ie der jaar inspecteren. Voordat de po lis er komt, zal er eerst danig in de geschiedenis van de onderneming worden gespit. "U vindt geen verze keraar die u zonder kennis van uw bodemhistorie een verzekering aan biedt", aldus Morks. De specialist maakte er overigens geen geheim van dat er met de bo dem nog flink wordt geknoeid. "Bij een opslag van 1000 vaten loop je al-, tijd de kans dat er bij drie vaten lek kages ontstaan". De chemicalieën die zo vrij komen, horen niet in de grond terecht te komen, maar vol gens Morks lekken veel opslag plaatsen nog altijd. "Ik kom ze iede re week tegen. Plaatsen waar alleen tegeltjes onder de opslag liggen, zonder een vloeistofdichte vloer. Of plaatsen die wel vloeistofdicht zijn, maar aan de rand géwoon aflopen, zodat de" vloeistof alsnog in de bo dem komt. Of opslagplaatsen die onder invloed van zettingen in de bodem beschadigd zijn. Of opslag plaatsen met een dichte vloer, met in het midden een putje dat gewoon' op het riool uitkomt". Ondernemers die een waarschu wingssignaal over bodemverontrei niging hebben genegeérd, hoeven er uiteraard niet op te rekenen dat de schade wordt vergoed. Morks voegt daar bovendien aan toe dat bedrijven die precies volgenfc de vergunningen afval hebben ge loosd, geen cent krijgen als blijkt dat die stoffen elders in de bodem opstapelen tot milieugevaarlijk slib. DEN HAAG (ANP) - Vrachtwa genchauffeurs overtreden massaal de maximumsnelheid van 80 kilo meter per uur voor vrachtwagens op autosnelwegen. Hun gemiddel de snelheid ligt op 88 tot 89 kilome ter per uur op wegen waar perso nenauto's 120 km per uur mogen rij den. Vijftien procent van de vracht wagenchauffeurs rijdt op deze we gen zelfs harder dan 96 kilometer per uur. Dit blijkt uit een overzicht van de gemiddelde rijsnelheden op auto wegen. Het overzicht bevat maan delijks uitgevoerde metingen, die zijn gehouden na invoering van nieuwe maximumsnelheden in mei 1988. Minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) heeft het over zicht gisteren samen met een evalu atie van de snelheidslimieten naar de Tweede Kamer gestuurd. In mei 1988 werd de maximum snelheid op snelwegen voor perso nenauto's verhoogd van 100 naar 120 kilometer per uur. Voor een aan tal drukke wegen in de Randstad bleef het maximum 100 km en voor vrachtwagens 80 km per uur. Het kabinet overweegt op grond van de evaluatie voor bijna alle wegen in de Randstad het maximum weer op 100 km per uur te stellen. Een be sluit hierover heeft het uitgesteld in afwachting van een rapport over de controleerbaarheid en het vèrvol- gingsbeleid. Personenauto's rijden op wegen waar het maximum 120 km per uur is de laatste maanden gemiddeld ongveer 112 kilometer per uur. Maar vijftien procent rijdt harder dan 126 km per uur. Op de wegen waar het maximum 100 km per uur is reden personenauto's de laatste maanden gemiddeld 103 a 105 km per uur. Vijftien procent reed har der dan 118 km per uur. Vrachtwa gens reden op deze wegen gemid deld ongeveer 87 km per uur. Vijf tien procent reed harder dan 95 km per uur. Rijkswaterstaat heeft vastgesteld dat aljeen in de eerste maanden na de invoering van de nieuwe snel heidslimieten de gemiddelde snel heid licht is gedaald. Als mogelijke oorzaak wordt genoemd de vele pu bliciteit die er is geweest rond de in voering. Volgens Rijkswaterstaat speelt mee dat in de media overtreders een pakkans is voorgehouden, die in werkelijkheid nooit zou kunnen worden verwezenlijkt. Uit onder zoek is gebleken dat een vervier voudiging van de controle niet tot lagere snelheden leidde. Behalve de vrachtwagenchauf feurs zijn het vooral jonge en zake lijke, mannelijke autorijders die weinig op hebben met de limieten, aldus Rijkswaterstaat. De gunstige effecten voor het milieu van de ge middeld iets lagere snelheid wordt volgens Rijkswaterstaat groten deels teniet gedaan door het toege nomen autogebruik. Haagse Passage wordt herbouwd DEN HAAG (ANP) - De Passage in Den Haag, waar zaterdag brand woedde, wordt volledig herbouwd. Dat heeft de 's-Gravenhaagse Pas sage Maatschappij gisteren bekend gemaakt. Het herstel zal zeker an derhalfjaar duren. De ruim honderd jaar oude Passa ge valt onder Monumentenzorg. Het is het enig in Nederland overge bleven voorbeeld van - overdekte winkelstraten in een internationale neo-renaissancestijl. In de tweede helft van de vorige eeuw deed die bouwwijze opgeld in alle belangrij ke steden in Europa en Amerika. In Nederland kwamen dergelijke pas sages ook voor in Amsterdam, Zandvoort en Rotterdam. De restauratie zal wellicht leiden tot herstel van oorspronkelijke de tails. Het inwendige van de nu be schadigde passage-arm was ooit rijk voorzien van pilasters en kroon lijsten. Bij een verbouwing begin van de jaren zestig werd het pand ingrijpend versoberd. Slechts de begane grond bleef ongewijzigd. ADVERTENTIE Een aantal personeelsleden van de Neder landse Spoorwegen heeft gisteren actie gevoerd. Vandaag hebben zij het werk weer hervat. Dit betekent dat het treinverkeer nu weer zijn normale loop kan hebben Wij hebben getracht het ongemak als gevolg van deze acties zoveel mogelijk te beper ken. Gelukkig hebben velen van u tijdig in een andere manier van vervoer kunnen voorzien. Werden uw reisplannen niettemin ver traagd of doorkruist, dan bieden wij daarvoor onze verontschuldigingen aan. N.V. NEDERLANDSE SPOORWEGEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3