NABIJ Ik hou van sensatiemaar niet op de Verblijfsvergiinn ing in ruil voor informatie Van hoog tot laag achter 'Acht Mei' I REPORTAGE DINSDAG 10 APRIL 1990 Opfriscursus moet oudere automobilisten verkeersveilig houden Ouderen zijn een gevaar op de weg. Tenminste, dat menen de ANWB, de Bovag en Veilig Verkeer Nederland. De cijfers liegen er niet om: ruim zeventig procent van de verkeersdo den is 65 jaar of ouder. Te laat reageren, gezichtsverlies of onbekendheid met de hectische drukte op de weg zijn de oorzaken. Daarom is 'Broem' in het leven geroepen: een op friscursus voor weggebruikers ouder dan 50 jaar. Ouderen kunnen vanaf 1 mei vrijwillig opnieuw hun rijvaardigheden testen. Onze verslaggeefster reed mee met rij-instrueteur Balkema en de 66-jarige ex-leerlinge Elizabeth Geering. DEN HAAG - Nog voordat ze achter het stuur zit, stopt de politie naast de leswagen. Elizabeth Geering steekt haar hoofd boven het open staand portier en kijkt de man in uniform eigenwijs aan. "Uw eerste rijles, me vrouwtje?", vraagt de agent die op de horde toeschou wers is afgekomen, "rijdt u dan maar achter ons aan". Opgelucht neemt de 66-ja- rige plaats achter het stuur. "Stel je voor, m'n eerste rij les", mompelt ze in zichzelf. "Nee, die lijdensweg heb ik gelukkig achter de rug". Werpt een korte blik over de schouder. Geeft een ferme draai aan het stuur. Plank gas. "U rijdt nog net zo wild als vroeger," zucht de in structeur naast haar. "Rustig optrekken, mevrouwtje". door Carine Neefjes Een kleine reünie. De rij-instruc- teur en de ex-leerlinge die elkaar na zeven jaar weer terugzien. En nog wel in de léswagen. Ze voeren ge sprekken over 'die goeie oude tijd'. "Weet je nog", begint de instruc teur. "dat je het twee weken geheim hield toen je eenmaal geslaagd Mevrouw Geering knikt instem mend. Het behalen van het felbe geerde roze papiertje was voor haar een drama. Ze begon op haar 57e. nam ontelbaar veel lessen en haalde haar rijbewijs in de vijfde keer. "Twee weken heb ik gezwegen. Op mijn verjaardag raakte de familie weer aan de praat over autorijden. Dat het zo jammer was dat ik nog steeds niet achter het stuur kon springen. Ik dook onder tafel, diep te het mooie papiertje uit m'n hand tasje op en liet het mijn familie zien. Iedereen was stom verbaasd". De martelgang is verleden tijd. Elizabeth Geering zit nu ontspan nen achter het stuur. We rijden de snelweg op richting Rotterdam. "Tempo", schreeuwt de instructeur als ze iets te langzaam invoegt. Op de snelweg blijft mevrouw Geering op de middenstrook rijden. "De plaats op de weg is rechts. Inhalen en anders rechts blijven rijden. En niet je richtingaanwijzer aandoen als je weer naar rechts gaat". Balke ma wrijft de verkeersregels op nieuw onder haar neus. De instruc teur is overigens delijk tevreden over zijn ex-leerlinge. "De kijktech- niek is iets verwaterd", mompelt hij in vakjargon, "maar verder gaat het uitstekend". Volgens Balkema is er een groot verschil in rijles geven aan ouderen en jongeren: "Ouderen moet je voorzichtig behandelen. Heel be wust kiezen ze ervoor om op latere leeftijd het rijbewijs te halen. Kin deren zijn de deur uit en de achter gebleven ouders zijn niet meer zo mobiel. Jarenlang sparen ze geld voor rijlessen en een auto. Die men sen moetje met respect behandelen in de leswagen". Ouderen staan meer onder druk om het rijbewijs te halen, meent Balkema. Elizabeth is daar een goed voorbeeld van. "Ik schaamde mij dat het zo moeizaam ging. Mijn bei de dochters hadden al een rijbewijs en dat steekt. Op een gegeven mo ment wilde ik niet meer dat meneer Balkema mij thuis ophaalde. We spraken dan een geheim plekje af waar ik zonder gegluur van buren en familie kon instappen". Rotonde Instructeur Balkema stelt zijn ex- leerlinge goed op de proef. We rij den een industrieterrein op, want "daar gebeuren de meest onver wachte dingen". Trapt keihard op de rem. "Die auto die van rechts komt is hard hoor", zegt hij cynisch. Mevrouw Geering is niet onder de indruk van de berisping. "Dank u wel wel, meneer Balkema", zegt ze met een geaffecteerd stemmetje. De rotonde geeft de meeste pro blemen. De instructeur helpt haar bij het sturen en geeft aanwijzingen over de richtingaanwijzer. "Ik kom die dingen nooit tegen", veront schuldigt Elizabeth zich lakoniek. Rij-instructeur Balkema houdt de deur open i weg blijven'. De bijzondere verrichting 'file parkeren' gaat perfect. "U hoeft niet mee te trappen", berispt Elizabeth haar instructeur, "Iedere keer zie ik dat vervelende knie'tje op en neer gaan". Weer plank gas. 'Rustig optrek ken, mevrouwtje', wijst Balkema haar opnieuw terecht. "Ja, maar ik moet me toch aanpassen aan het verkeer", herhaalt Elizabeth de wij ze woorden van de instructeur. Misbruik Als het ministerie van verkeer en waterstaat met twee ton over de brug komt, kan de vrijwillige opfris cursus voor weggebruikers ouder dan 50 jaar op 1 mei van start gaan. Het is de bedoeling dat instructeurs zelf ook een spoedcursus volgen waarin ze leren hoe met ouderen om te gaan. "Maar het geld is nog niet bin nen", zucht Sam Schouten, chef verkeersafdeling van de ANWB. "En het project moet officieel goed gekeurd worden, want anders gaan rij-instructeurs op eigen initiatief hier misbruik van maken. Ze ne men dan tegen een hoge prijs oude ren een blokje om zonder dat ze se rieus hun rijvaardigheden testen". De rijwereld concureert elkaar dood, vertelt Schouten. In totaal zijn er 6000 rijscholen en het aantal kandidaten siinkt. Het slagingsper centage stijgt, dus de totale omzet daalt aanzienlijk. Misbruik maken van goedbedoelde initiatieven ligt dan voor de hand, meent de ANWB- woordvoerder. "Dat is toen ook ge beurd met het project van de ANWB dat mensen binnen twee we ken hun rijbewijs konden halen. Binnen een mum van tijd stonden de gekste advertenties in de krant. 'Snelkookcursus: binnen een dag haalt u uw rijbewijs'. De kandidaat moest veel geld neertellen, maar werd gewoon belazerd". Hoffelijk Zowel de 66-jarige dame als de erva ren rij-leraar vinden de opfriscursus een prima initiatief. Beiden vinden echter dat jongeren ook op 'herha ling' moeten komen. Balkema: "Ziet u die vrachtwagen daar? Die rijdt dik 100. Tachtig kilometer per uur is de limiet op de snelweg. En het zijn allemaal jonge goozertjes die in die trucks achter het stuur zit ten. Die hebben maling aan ver keersregels". Voor Elizabeth is het einde van de rit in zicht. Ze houdt van vlot rijden, maar manouvreert de wagen be dachtzaam. "Ik hou van sensatie, maar niet op de weg. Als je ouder bent heb je meer verantwoordelijk heid voor je mede-weggebruikers. Ouderen rijden niet onbesuist door rood licht. Jongeren zie ik dat regel matig doen. Zij kunnen een opfris- curus gebruiken om hun mentali teit bij te stellen". Tijdens een slipcursus noemde een instructeur haar 'Elizabeth de voorzichtige'. "Ik ben hoffelijk in het verkeer. Ik geef moeders met kinderen en tassen vol boodschap pen graag voorrang". Als we een ge lijkwaardige kruising naderen wil Elizabeth een fietser van rechts voorrang geven. Nog net op tijd trekt ze op. "Ook te beleefd rijge drag kan ongelukken veroorzaken." berispt de instructeur haar voor de laatste keer. "U stopt dan onver wacht en het achterliggend verkeer moet dan pats boem op de rem gaan staan". Met grote ogen kijkt Elizabeth hem aan. Dat haar beleefdheidsvor men brokken zouden veroorzaken, had ze nog nooit bedacht. Balkema geeft haar een bemoedigend schou derklopje. "Ik ben dik tevreden. Van mij mag je op de weg blijven". BVD bezoekt asielzoekers voor inlichtingen over land van herkomst DEN HAAG Met grote veront waardiging heeft het ministerie van binnenlandse zaken de beschuldi ging van de hand gewezen dat asiel zoekers een verblijfsvergunning of zelfs een Nederlands paspoort krij gen in ruil voor informatie aan de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD). "Er is absoluut geen beleid dat elke asielzoeker wordt bezocht. En er is natuurlijk al helemaal geen sprake van het aanbieden van een paspoort of vluchtelingenstatus", benadrukt het hoofd van de afde ling voorlichting, Ineke Donker voort. door Jos Heymans Maar dat Donkervoort kennelijk niet op de hoogte is, staat als een paal boven water. De Haagse advo caat Jan Hofdijk kan uit zijn eigen praktijk tenminste twee asielzoe kers noemen, die door de BVD zijn benaderd. Eén ervan heeft het Ne derlanderschap inmiddels verwor ven. De ander hoopt nu spoedig een verblijfsvergunning te krijgen, na dat hij de BVD uitvoerig heeft gein- formeerd. Grijnzend zegt Hofdijk: "Het is een geruststellende gedach te dat de BVD zo goed over onze cliënten waakt". Het Landelijk Steunpunt Vluch telingen (LSV).is onlangs begonnen met een onderzoek naar de betrok kenheid van inlichtingendiensten als de BVD bij de beoordeling van asielaanvragen. Volgens de LSV maakt de dienst zich schuldig aan discutabele praktijken. De LSV heeft enquêteformulieren gezon den aan advocaten, vluchtelingen en organisaties die zich bezighou den met belangenbehartiging van asielzoekers. Ook Hofdijk, die is ge specialiseerd in het vreemdelingen recht, kreeg zo'n formulier. Bij de LSV zijn al een tiental verhalen ver teld, waaruit interesse van de BVD voor vluchtelingen blijkt. De Haagse advocaat heeft er geen enkele moeite mee, dat dit soort za ken in de openbaarheid komen. "Er schuilt volgens mij ook niets ver keerds in. Het is toch logisch dat de BVD inlichtingen verzamelt, daar zijn ze voor. En of het nu om Neder landers gaaf of asielzoekers, dat maakt toch niet uit? Maar als de BVD bij een asielzoeker aanklopt, dan geldt wel het motto: voor wat, hoort wat", zegt Hofdijk. Maar volgens woordvoerster Donkervoort van Binnenlandse Za ken is dat uitgesloten. "Het is de BVD niet toegestaan een tegenpres tatie in de vorm van een verblijfs vergunning of Nederlands paspoort aan te bieden. Dat is van een hele andere orde, daar gaat de BVD niet over. Ik zou de namen van die twee asielzoekers moeten weten om de zaak uit te zoeken. Zolang ik die niet weet, blijf ik bij het standpunt dat de BVD dit soort zaken niet doet". Gevaar In de afgelopen acht jaar is de BVD twee keer bij Hofdijk over de vloer geweest. "De eerste keer werd me, verteld dat mijn cliënt groot gevaar liep en dat ik snel iets moest rege len. Ik wil het verhaal wel vertellen maar onder de voorwaarde dat mijn cliënt niet herkenbaar wordt. Het is namelijk niet uitgesloten dat hij nog steeds in de gaten wordt gehouden door de ambassade van het land van herkomst". -Het gaat om een man uit een Azia tisch land, een tegenstander van het daar geldende politieke systeem. Het kostte hem aanvankelijk zijn baan, waarin hij later mocht terug keren. Hij mocht in het kader van zijn werk zelfs enige tijd naar Ne derland, maar werd daar door de ambassade van zijn land voortdu rend in de gaten gehouden. "De man deelde een kamer met twee landgenoten, aan wie hij toestem ming moest vragen om naar buiten te gaan. Meestal kreeg hij die niet. Tegen de tijd dat hij naar zijn vader land moest terugkeren, kreeg hij zelfs huisarrest opgelegd. De man wist te ontsnappen, vond een schuiladres en meldde zich na ver loop van tijd bij mij", zegt Hofdijk. Enige tijd later diende de advo caat voor zijn cliënt een aanvraag tot naturalisatie in bij het ministerie van justitie. "De behandeling van zo'n verzoek duurt meestal erg lang, gemiddeld twee tot drie jaar. Maar tot mijn verbazing deelde Justitie al na veertien maanden mee dat aan de man het Nederlanderschap was toegekend. Verbazingwekkend snel". Hofdijk was best trots op het bereikte resultaat. "Het was aan het begin van mijn loopbaan als advo caat. Ik heb het verhaal toen aan en kele vrienden verteld. Later werd ik door de BVD opgebeld, of ik het niet aan de grote klok wilde han gen". Benaderd Een tweede BVD-geval waarmee Hofdijk te maken kreeg, betrof een man uit Iran. "Nadat hij mij zijn ver haal verteld had, was ik benieuwd of hij wellicht door de BVD bena derd was. Ja, dus. Hij was daar aan vankelijk niet blij mee, omdat hij bij het verhoor dat de contactambte naar van Justitie hem had afgeno men, nadrukkelijk had gevraagd dat niet door te vertellen. Maar de BVD-ambtenaar zei hem dat be langrijke informatie automatisch door Justitie aan de dienst wordt doorgegeven". Enkele dagen later kreeg Hofdijk bezoek van een BVD-agent en kreeg te horen dat zijn cliënt groot gevaar liep. "Er werd me gezegd dat ik zo snel mogelijk een verblijfsver gunning voor die man moest aan vragen. En de BVD wilde met hem praten. Akkoord, heb ik gezegd, maar dan moet ik wel de zekerheid hebben dat mijn cliënt niet naar zijn vaderland wordt teruggestuurd. Ik heb zelf de gesprekken tussen de BVD en mijn cliënt georganiseerd. Kennelijk had de man belangrijke informatie, want er zijn meerdere gesprekken gevoerd. De BVD wilde precies weten hoe de ambassade in elkaar zat, wie welke taken had, en zovoorts". "Ik heb toen zelf met de BVD ge beld om te vragen of ze met mijn cliënt hadden gesproken. Dat was inderdaad gebeurd. Mijn cliënt heeft in totaal twee keer met de BVD gepraat. Ik heb gezegd dat daar iets tegenover zou moeten staan. Ik heb goede hoop dat het met die verblijfsvergunning wel in orde komt". De Iranees vervulde een belangrijke functie, waarover Hofdijk verder niets kan zeggen. "Zolang zijn verzoek om een ver gunning niet is gehonoreerd, is de man doodsbang. Ik kan hem wel zeggen dat hem door de BVD-be- scherming eigenlijk niets kan over komen, maar dat stelt hem niet ge rust. En dat is best begrijpelijk. Am bassades van landen als Iran, Syrië en Libië houden hun landgenoten in Nederland nadrukkelijk in de ga ten". Stael-Merkx: 'Behalve bisschoppen' UTRECHT (ANP) De kritische Acht Mei Beweging is voorlo pig niet weg te branden uit rooms-katholiek Nederland. Ieder een in de kerk wil graag dat we doorgaan, aldus voorzitter Wies Stael-Merkx, "van hoog tot laag, behalve dus de bisschoppen". De kerkelijke vernieuwingsbe weging, die zich opmaakt voor haar zesde manifestatie op 12 mei in Zwolle, heeft in haar jonge ge schiedenis "genoeg stevigheid" gekregen om door te gaan; de ma nifestaties worden jaarlijks door vele duizenden bezocht. Zij vraagt zich de laatste tijd wel eens af of ze niet wat oecumenischer moet worden. Stael-Merkx zei gisteren tij dens een persconferentie dat het bestuur zich hierover zal beraden. Vast staat wel dat het platform van 107 rooms-katholieke organi saties rooms-katholiek blijft. Al leen zo zal zij de bisschoppen kunnen blijven uitdagen, aldus de voorzitter, die vindt dat de be weging in haar opstelling al heel oecumenisch is. Het bestuur heeft de laatste tijd ook ondervonden dat de bewe ging niet "de gemakkelijkste or ganisatievorm heeft gekozen". Snel reageren op misstanden in de kerk is voor de bundeling van zoveel verschillende organisaties Gereformeerde moeite met dag over verarming LEUSDEN De manifestatie 'Nederland tegen verarming', die 19 mei in Den Haag plaatsvindt, kan niet op warme bijval rekenen van het bestuur van de gerefor meerde synode. In het rapport van de deskundi gen voor de binnenlandse oecu mene, dat eind deze maand door de synode wordt behandeld, meldt synodevoorzitter ds. Evert Overeem dat de gereformeerden in de Raad van Kerken voorbe houd hebben gemaakt tegen de manifestatie. De dag wordt geor ganiseerd door de interkelijke werkgroep 'De arme kant van Ne derland', waarin de raad en DISK (Dienst in de Industriële Samen leving vanwege de kerken) sa menwerken. De gereformeerden vragen zich af of het tijdstip gelukkig is geko zen. De manifestatie was gericht op de verkiezingen voor de Twee de Kamer die eind mei dit jaar zouden worden gehouden, maar door de val van het kabinet-Lub- bers II naar vorig jaar september werden vervroegd. Verder wordt gevreesd, dat er te weinig belang stelling zal zijn. Drs. H. Noordegraaf, voorzitter van de organiserende werkgroep, erkent dat de manifestatie oor spronkelijk voor de verkiezingen was gepland. Na overleg met on der meer kerkelijke organen en de vakbeweging is besloten de manifestatie als "signaal" naar de kerken, politici en maatschappe lijke organisaties te laten door gaan. EN VER niet eenvoudig. Het zou veel ge makkelijker zijn om de zaken van bovenaf te regelen, gaf Stael- Merkx toe, maar daar voelt de be weging die zoveel moeite heeft met de kerkelijke hiërarchie, ui teraard niet voor. Op de manifestatie in Zwolle zullen de actuele kwesties rond pastoraal werker A. Zandbelt en de oecumenische vieringen in de Enschedese nieuwbouwwijk Hel- merhoek tijdens een hoorzitting aan de orde worden gesteld. Ook hier zal de beweging het "wille keurig en onrechtvaardig gedrag van de bisschoppen" aan de kaak stellen, aldus broeder Avellinus Janssens. De beweging zgl zich volgens hem vooral moeten inspannnen voor de verbetering van de be roepsprocedures voor de slacht offers van dit bisschoppelijk be leid. "We moeten bevorderen dat er criteria voor behoorlijk be stuur komen. Aangezien geen en kele bisschop het odium wil heb ben dat hij een slecht bestuurder is, moet dat op een gegeven mo ment doorwerken". Henk Baars, opnieuw alge meen coördinator van de mani festatie, beklemtoonde dat niet de binnenkerkelijke brandjes centraal staan, maar de Derde We reld-problematiek en de schul dencrisis. "Als je niet over de grenzen heenkijkt, wordt het met de kerk in Nederland nooit wat", zo zei hij. De Westduitse protes tantse theologe Dorothee Sölle en minister Jan Pronk van ontwik kelingssamenwerking zullen de duizenden bezoekers hierbij een handje helpen. Dag en nacht evangeliseren via computer HUIZEN - Nederland is een rijker: de Blijde Boodschap per computer. Als het aan initiatief nemer E. van Dijk (Huizen) ligt, komen er door heel het land beeldschermen in etalages en vi trines te staan, die dag en nacht evangelische programma's weer geven. Van Dijk heeft zijn initiatief ECP (Evangelische Computer Programma's) genoemd. Tot nu is hij nog de enige deelnemer, maar hij hoopt op den duur te komen tot een landelijk netwerk van re laties. Want hij heeft mensen no dig die hun computer (Commo dore) voor het Evangelie willen afstaan. Hij schrijft momenteel christe lijke boekhandels door het hele land aan, en biedt ze aan gratis een monitor in de etalage te plaat sen. "Ik heb nu al vier positieve reacties gehad, maar ik heb daar voor wel apparatuur nodig. Zelf heb ik maar een paar computers". Ook zoekt hij mensen die idee ën hebben voor programma's. Van Dijk zelf heeft voornamelijk bestaande, evangleische trakta ten omgewerkt, waarin korte op roepen centraal staan als: 'In naam van Christus vragen wij u: laat u met God verzoenen'. Verder werkt Van Dijk onder meer aan een serie bijbelspellen over de zendingsreizen van de apostel Paulus. "Daarvan is het de bedoeling dat de mensen de bijbel gaan lezen. Voor zo'n pro gramma kun je mensen thuis uit nodigen". Van Dijk, die ooit een Commo dore had aangeschaft voor spelle tjes, kwam op het idee van evan gelische programma's toen hij zag dat een neefje zelf een reken programma had gemaakt. "Ik ging toen net voor 'Er is hoop' langs de deuren en dacht: hé, mis schien kan is de computer ook te gebruiken voor het Evangelie". Informatie via tel. 02152-63148. 'Stilstanden achteruitgang in oecumene' LUNTEREN (ANP) - In de oecu mene tussen de RK Kerk en de protestantse kerken is sprake van stilstand en achteruitgang. Tot die conclusies komen de deskun digen voor de binnenlandse oecu mene binnenland van de Gerefor meerde Kerken in hun rapport over de jaren 1988 en 1989. Het hervormd Rome-beraad en de gereformeerde taakgroep Re formatie-Rome hebben naar aan leiding van de bisschoppelijke brief 'Onze oecumenische op dracht' uitvoerig met de bis schoppenconferentie gecorres pondeerd. "Uiteindelijk zagen de bisschoppen echter geen heil in een verdergaand gesprek of een persoonlijke ontmoeting. Met de door de bisschoppen ingestelde commissie voor de oecumene hebben wij in deze periode geen enkel contact gehad". We zijn terug, zo is de conclu sie, op het' punt waar de dialoog na de Romereis van protestantse kerkleiders in 1986 stagneerde: "de onwil van rooms-katholieke zijde om de concrete kerk in haar pastorale verantwoordelijkheid voor de samenleving tot thema en uitgangspunt van de besprekin gen te maken". Taakgroep en be raad zien een oecumenisch ge sprek alleen maar zitten als dat in een praktisch-pastoraal kader ge beurt; zonder dat kader wordt een dialoog al te gauw een alibi. Als vruchtbaar ervaart men de contacten met de Willibrordvere- niging, het officiële adviesorgaan van de bisschoppen voor de oecu mene. Die contacten bewegen zich vooral op het stimuleren van de oecumene aan de basis. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Amersfoort (toez.) J. Wolsvvinkel Alk maar, te Bleiswijk J.W. Arendshorst Vroomshoop, te Tholen en Sint Maar tensdijk J.B. Beijer Colijnsplaat; aan genomen naar Oosterwolde-Fochteloo B. Haanstra kand. Middelstum; be dankt Voor Groningen W. Dekker Delfshaven. Gercf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Avereest-Dedemsvaart A.J. Minnema Blija-Holwerd. Nederlands Gercf. Kerken: beroe pen te Amstelveen A. Boshuizen kand. Houten; beroepbaarstelling A. Bos huizen, Stellingmolen 42, 3995 AV Houten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2