Van Morisson, Nick Cave, Texas en Urban Dance Squad op Pinkpop INGEN Polygoon zoekt journaals Nonstop vlieginfonnatie op Veronicpie-teletekst VPRO organiseert festival '2000 jaar Roek n Roll' Katwijks burgemeester morgen op radio en tv Een vrachtwagen lost rollen prikkeldraad bij een verwer kingsbedrijf in Zella-Mehis bij Erfurt. Tot nu toe is ongeveer 100 ton voormalige Oostduitse grensversperring verwijderd en verwerkt. Het metaalverwer kingsbedrijf verwacht totaal 500 ton prikkeldraad om te smelten. (foto anp) Jack the Ripper In de Amerikaanse staat Wis consin is maandag het proces be gonnen tegen een 26-jarige vrouw, die een man met een bijl probeerde te vermoorden om Jack the Ripper tot leven te bren gen. De vrouw geloofde dat zij de moeder was van de beruchte 19de-eeuwse Londense moorde naar van prostituees en dat zij hem met een offerritueel tot leven kon wekken. Ze kreeg de hulp van twee vriendinnen die een 26-jarige man in een park hadden ontmoet en hem een paar weken daarna naar de woning van Deborah Ka- zuck lokten. Daar had Deborah zich verscholen in de douche. Toen de man, wiens identiteit niet bekend is gemaakt, op een gege ven moment de badkamer in kwam, hoorde hij iets, schoof het douchegordijn opzij en ontdekte Deborah met een bijl hoog boven het hoofd geheven terwijl ze het woord „moord" achterstevoren prevelde. Voor de man zich uit de voeten maakte, had hij wel nog een fikse hoofdwond te pakken. Wespenprobleem Voor de medewerkers van het Kennedy-ruimtevaartcentrum in Florida is weer een moeilijke tijd aangebroken. De wespen die er in de buurt hun winterslaap hielden zijn inmiddels ontwaakt en ma ken hen het leven zuur, zo valt te lezen in een rapport van het Ame rikaanse ministerie van land bouw. Elk jaar in de zomer gaan de jonge wespen op zoek naar een partner. Het liefst hebben ze hun eerste afspraakje ongestoord op eenzame hoogte en de lanceerto- AMSTERDAM (ANP) Het Polygoon Archief begint een speur actie naar enkele duizenden oude journaals die nu nog door het land zwerven op zolders en archieven van particuliere verzame laars. Daarmee moeten gaten worden gedicht in de collectie. Dat heeft K. Bottema. beheerder van het Polygoon archief, gisteren meegedeeld. "Particulieren die oud beeldmateriaal aanbieden, kunnen van ons een puntgave video-copie terugkrijgen", aldus Bottema. Volgens hem snijdt het mes aan twee kanten, omdat de particu lieren zo verlost worden van oud filmateriaal dat uiterst brand gevaarlijk is. Het daarbij vooral om films van voor 1953. "Films van voor die tijd zijn vastgelegd op nitraatmateriaal (celluloid) dat door de brandweer gelijkgesteld wordt aan dynamiet," aldus Bottema. Vooral oude journaals van voor de oorlog worden gezocht. "Daarvan hebben wij geen kopieën meer". Veel materiaal is ver loren gegaan tijdens oorlogshandelingen, zoals het bombarde ment op het Bezuidenhout in Den Haag in 1944. De gaten in de collectie zijn vaak ook ontstaan door de soms nonchalante manier waarop in het verleden is omgesprongen met uitgeleend materiaal. "Terugzending van films verliep niet altijd voor de regels". Het Polygoon Archief is in beheer bij het NOB en bestaat uit een verzameling van bioscoopjournaals en opdrachtfilms uit de periode 1901-1980. Schiphol krijgt haar zin: SCHIPHOL (GPD) - Inlichtin gen over aankomst- en vertrektij den van vliegtuigen op Schiphol zijn vanaf 1 juni 24 uur per dag te vinden op de teletekstpagina's van RTL-Veronique. Een soort gelijke service op de teletekstpa gina's van de Nederlandse televi siezenders 1,2 en 3 is (nog) niet mogelijk, omdat deze niet 24 uur per dag in de lucht zijn. Het feit dat nu voor het eerst op de televisie 24 uur per dag ac tuele informatie over aankomst en vertrektijden beschikbaar is, is vooral belangrijk voor charter passagiers. In de zomer vertrek ken de eerste chartervluchten vroeg in de ochtend om de spits in de luchtwegen boven Europa voor te zijn. Deze extra service van Schiphol is ook gericht op af halers en wegbrengers. Nieuw zijn de extra pagina's op Veronique Teletekst inzake actuele informatie over de ver-, keersproblematiek rond Schip hol en de beschikbaarheid van parkeerterreinen. De informatie is te vinden op pagina 758 (aan komsten). 759 (vertrekken) en pagina*760 (extra infornmatie). Deze paginanummers corresp onderen met de paginanummers van de Teletekstservice van de NOS. Op pagina 757 van Veroni que is de informatie over de ver keerssituatie rond Schiphol te vinden. Nieuw zijn de extra pagina's op Veronique Teletekst inzake actuele informatie over de ver keersproblematiek rond Schip hol en de beschikbaarheid van parkeerterreinen. De informatie is te vinden op pagina 758 (aan komsten), 759 (vertrekken) en pagina 760 (extra infornmatie). Deze paginanummers corresp onderen met de paginanummers van de Teletekstservice van de NOS. Op pagina 757 van Veroni que is de informatie over de ver keerssituatie rond Schiphol te vinden. Protest tegen Jolings Zuicl-Afrika-bezoek ALKMAAR (GPD) - Het Ko- mitee Zuidelijk Afrika (KZA) reageert negatief op de wens van Alkmaarder Gerard Joling om in Zuid-Afrika op te tre den. Dat heeft een woordvoer der gisteren gezegd. Ook het ANC Nederland is niet te spre ken over de plannen van de ar tiest. Een dergelijk optreden doorkruist volgens beide in stellingen de culturele boycot, die 'net zo min als de apartheid is opgeheven'. Jolings zaakwaarnemer Jan van Doorn, tevens commer cieel manager van Veronica, liet maandag in dezë krant we ten dat hij na gesprekken met zwarte Zuidafrikaanse leiders 'de tijd voor boycots tegen Zuid-Afrika nu vrijwel voorbij' acht. Van Doorn voelt veel voor optredens van Joling en BZN in het land, alsmede voor voetbalwedstrijden van het Nederlands elftal tegen een ge mengd Zuidafrikaans team. Veronica zou van optredens en wedstrijd een televisiepro gramma kunnen maken, aldus de manager. Volgens woordvoerder Kees de Pater van het Komitee Zui delijk Afrika doorkruisen deze plannen de culturele en spor tieve boycot wegens apart heid. "In hetzelfde interview wordt de manager van BZN aan het woord gelaten. Die is verstandig en zegt dat hij de ontwikkelingen afwacht. Op dat standpunt staan wij ook. Weliswaar worden er stappen gezet in de goede richting, maar dat betekent niet dat de apartheid een-twee-drie de we reld uit is. En als jé dan toch een bezoek aan Zuid-Afrika wilt brengen, om er bij voor beeld de apartheid aan de kaak te stellen, dan moetje dat doen in overleg met ANC en UDF. Je kunt niet om die organisa ties heen", aldus De Pater. De Pater is al evenmin ge lukkig met de aankondiging dat Veronica televisiepro gramma's over de Zuidafri kaanse optredens zou maken. "We zullen mijnheer Van Doorn een brief schrijven waarin we om opheldering vra gen", besluit de woordvoerder. AMSTERDAM (ANP) De VPRO besteedt woensdag 18 april in de Melkweg in Amsterdam een dag lang aandacht aan verleden en toe komst van de popmuziek. De invloed van tweeduizend jaar Rock n Roll komt dan aan de orde tijdens het VPRO-festival via discussies, ver schillende optredens en video-materiaal. Ook zal het prototype worden gepresenteerd van de Digitale Home Jukebox, hét apparaat waarmee in de toekomst muziek naar eigen keus kan worden opgeroepen uit bij voorbeeld fonotheken met een com puter. De muziekliefhebber kan in de toekomst met dit apparaat zelf zijn voorkeurprogramma's samenstellen. "Het past in het beeld van thuisbankieren, thuiswinkelen en huiskamer-clipcultuur" aldus de or ganisatoren van het festival. De westerse cultuur is door de popmuziek in rap tempo zo grondig veranderd in een jeugdcultuur, dat de tijd nu rijp lijkt vooreen "rebel lie van de ouderen". "In die zin zouden de jaren negentig wel eens een revolutie als die in de jaren zestig kunnen opleveren, maar dan op z'n kop", aldus de organisatoren. Via radio drie wordt de gehele dag rechtstreeks verslag gedaan van de dagterwijl het programma "Onrustopnamen maakt voor de zon dag daarop. rens zijn hiervoor uitstekend ge schikt. Deze romantische periode duurt voor wespen van septem ber tot december. De wespen ste ken en bedreigen de medewer kers van het ruimtevaartcentrum tot hun winterslaap begint. We tenschappers hebben erkend dat het mogelijk nog jaren duurt voordat voor dit wespenpro3 bleem een oplossing is gevonden. Gele-fietsenplan Leraar scheikunde Sieger Kooij (37) en marketingman Yves van der Poel (44) zijn in Amsterdam begonnen met hun 'Yellow Bike Guided Tours'. Dertig geelge- schilderde Fietsen staan de deel- ^AUllN Volledig programma bekend; voorverkoop begint morgen KATWIJK Burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman is morgenochtend te gast in het programma 'Vrouw zijn' van de EO. Haar werk als bur gemeester staat daarbij cen traal. Het radioprogramma be gint om 9.00 uur, het aanslui tende televisieprogramma om 10.00. Burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman van Katwijk is morgenochtend op EO-radio en televisie. nemers te wachten. „Amsterdam op een geeltje", verwijzend naar de 25 piek die de fietstocht kost. Drie maal per dag vertrekt er een fietstocht vanaf de Beurs door de binnenstad. De route is 20 kilometer lang en dpurt ruim 3 uur. Per rondleiding kunnen 10 fietsers mee, onder begeleiding van een gids. Op de route staat het bezoek aan enkele oude hofjes op het programma. De tocht voert onder meer door de Jordaan, het Vondelpark, de Concertgebouw- buurt en de omgeving van het Waterlooplein. In het Stadhuis wordt nog een kijkje genomen bij de expositie van Louis van Gaste- rens Nieuw Amsterdams Peil. In totaal zijn er tien acts. De eer ste vier werden al in een eerder stadium door Jan Smeets van Buro Pinkpop bekend gemaakt: Mano Negra. de Neville Bro thers. Red Hot Chili Peppers en Van Morrison. De presentatie is in handen van Jan Douwe Kroes- ke, disc-jockey bij de Vara. Deze omroep maakt ook dit jaar weer opnamen voor radio en televisie. Een voortzetting van de mo derne aanpak, noemt organisator Jan Smeets van Buro Pinkpop de line-up met de nog jonge Amerikaanse groep The Black Crowes als openingsact. de ge louterde The Mission als hoofd act en Van Morrison als speciale gast. Het programma is 'eigen zinnig'. omdat het festival 'toch anders' moet zijn om zich als fes tival te kunnen profileren in het kader van de vele mega-acts die Nederland aandoen, zegt Smeets. Een artieste als Sinead O Con nor, die wel op het Belgische fes tival optreedt, heeft Pinkpop dit jaar niet gecontracteerd. Daar voor waren drie redenen, aldus Smeets. Ze is al eens op Pinkpop geweest, de kosten en het feit dat ze in Torhout/Werchter op de po dia staat. Van de tien groepen en arties ten die 4 juni naar Landgraaf ko men. waren alleen de Red Hot Chili Peppers al eerder op Pink pop te zien. Festivalgangers zul len wel Nick Cave en Texas vorig laar op het Belgische Torhout- /Werchter reeds hebben zien op treden. Het openluchtfestival wordt net als vorig jaar gehouden op de Draf- en Renbaan Limburg in Landgraaf. Het programma be gint om 10.15 uur en eindigt om 23.00 uur. Entreekaarten kosten in de voorverkoop 40 gulden: in de dagverkoop zijn de kaarten een tientje duurder. Ze zijn ver krijgbaar bij de bekende voor verkoopadressen in Nederland, België en Duitsland, alsmede bij de bekende VVV-bespreekbu- reaus. De voorverkoop start mor gen. De prijzen zijn laag gehouden door middel van sponsoring. Na afloop van het festival zullen weer extra nachttreinen worden ingezet in de richting van het noorden van Nederland. Bij een groot aantal NS-stations zijn combi-kaarten verkrijgbaar. De organisatie van het festival is in handen van Stichting Festivals Limburg en Mojo concerts. Buro Pinkpop tekent voor de produk- tie. ONDER WELKE VOORWAARDE ZOU U DAARTOE BEREID ZPN? VOLLEDIGE ZELFSTANDIGHEID VOOR DE SATELLIETSTATEN, SLUITING VAN VEROUDERDE KERNCENTRALES EN VER/MINDE - RING VAN DE SOVJETTROEPEN TOT I *15.000 MAN GELEEN/LANDGRAAF (GPD) Buro Pinkpop heeft vandaag het volledi ge programma bekendge maakt van het popfestival Pinkpop, dat dit jaar zijn 21ste editie beleeft. De laatste namen die aan het lijstje optredens op het Landgraafse podium wor den toegevoegd, zijn The Black Crowes. Urban Dance Squad, Nick Cave the Bad Seeds en Melis sa Etheridge. Ook Texas en The Mission zullen acte de presence geven. Van Morisson: speciale gast.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24