'De zwarten kopen drank, de blanken halen wapens' Rechts bastion in Zuid-Afrika vreest toekomst na vrijlating van Mandela PAGINA 22 EXTRA DINSDAG 10 APRIL 1990 door Peter van Nuijsenburg i isj jm Louis Trichardt is een dorp met 10.000 inwoners in het noorden van de belangrijke Zuidafrikaanse provincie Transvaal. Het is vernoemd naar een voortrekker, die er ruim 150 jaar geleden zijn bivak opsloeg. Louis Trichardt is een bolwerk van conservatieve boeren, verontrust door de hervormingen van president Frederik de Klerk. Correspondent Peter van Nuijsenburg peilde de stemming. Demonstratie van de gewelddadi ge neo-fascistische Afrikaner Weer stands Beweging (AWB). "De span ning is toegenomen tussen de mensen die het beleid van De Klerk steunen en degenen die er niets van willen weten". Dat blijkt ook in Johannes burg. Inwoners van een blanke wijk maakten een Indiër op deze manier foto links) duidelijk dat hij z'n huis maar beter niet kon betrekken: met borden en een strop over de muur. i "In Louis Trichardt", zegt de man in de bar van hotel Waterberg, "floreren mo menteel twee bedrijven: de slijterij en de wapenhandel. De zwarten gaan naar de slijterij om de vrijlating van Nelson Man dela te vieren: de blanken bezoeken om de zelfde reden de wapenhandelaar". Zijn naam wil hij niet noemen. "Het dorp is klein, en je wordt heel gauw ver keerd begrepen". De verslaggever zal tij dens zijn rondgang nog vaker op deze muur van achterdocht stuiten. Zijn ver zekering dat de uitspraken van zijn ge sprekspartners niet in de Zuidafrikaanse pers zullen verschijnen, vermag hen niet gerust te stellen. Ook dat tekent de sfeer in Louis Trichardt. Het dorp ligt in een landelijke idylle, aan de voet van het Zoutpansgebergte, 100 kilometer van de grens met Zimbab we. De bezoeker waant zich door de bouwstijl van de bungalows in de groene buitenwijken en het onderdanige, bijna slaafse gedrag van het zwarte personeel van de in de heuvels gelegen hotels, in een vooroorlogse Engelse kolonie. Maar zoals gebruikelijk bedriegt ook hier de schijn: het dorp is veroverd op een hard vochtig landschap en die strijd heeft de blanke bewoners gevormd tot wat ze nog steeds zijn: pioniers; godvrezend, bier drinkend en communisten hatend. "Het kunnen de beste vrienden zijn die je je kunt wensen, maar ook je ergste vijan den", zal Charles Leach, een 47-jarige boer/zakenman van Engelse afkomst la ter zeggen over het karakter van zijn Afrikaner medebewoners. Mandela Deze zeer coservatieve gemeenschap kreeg op 2 februari de schrik van haar le ven. Op die dag kondigde president Fre derik de Klerk de vrijlating van ANC-lei- der Nelson Mandela en de legalisering van het ANC en de Zuidafrikaanse Com munistische Partij, de SACP, aan. Louis Holtzhausen (33) is de burge meester van het door zijn Konservatieve Partij beheerste dorp. Hij is aan het klus sen rond zijn huis, maar wil wel naar zijn kantoor in het stadhuis komen. Het bur gemeesterschap is een erebaan, voor zijn dagelijks brood rijdt Holtzhausen dage lijks naar het 'onafhankelijke thuisland' Venda, waar hij de regering van juridisch advies dient. Sinds Mandeia's vrijlating is het in Venda, net als in de meeste thuislanden, zeer onrustig en ligt het werk stil. Daarom is Holzhausen be schikbaar. "Ik kon niet geloven, wat ik hoorde. Kijk, de vrijlating van Mandela was te verwachten, daar was al zo lang over ge praat. dat kwam niet als een verrassing. Maar de legalisering van het ANC en de Communistische Partij had echt nie mand hier verwacht. Jarenlang zijn je de meest verschrikkelijke dingen over het ANC verteld: de leden waren terroristen, moordenaars die het op jè bezit hadden gemunt en nu moetje plotseling vriende lijk tegen ze doen. Ik vraag me af of De Klerk wel weet waar hij mee bezig is". "Dit is een zeer conservatieve gemeen schap, dus je kunt je wel voorstellen wat de mensen dachten toen Mandela het over onteigenen en nationaliseren had. Geen boer zal toelaten dat dit gebeurt, dat ze zijn boerderij, zijn grond, zullen af nemen. Echt, geloof hem op zijn woord als hij zegt: over mijn lijk". Hoitzhausens partijgenoot, KP-propa- gandachef Koos van der Merwe, heeft ge zegd dat hij begrip kan opbrengen voor mensen die naar de wapens zullen grij pen. En in Louis Trichardt zijn de eerste schoten al gelost: op de auto van een In dische zakenman. Het werk van de ge welddadige neo-fascistische Afrikaner Weerstands Beweging (AWB), zegt ieder een die zijn naam niet in een Nederland se krant wil zien. Holtzhausen zegt dat hij niet weet wie de daders zijn, maar wil graag genoteerd zien dat hij geweld afkeurt. De macht van de AWB in Louis Trichardt moet niet overdreven worden, vindt hij. Hij kent de leiders niet en gelooft niet dat de AWB veel aanhang heeft. Veel liever filoso feert hij over de toekomst van het dorp als centrum van nijverheid. Maar hij moet wel toegeven dat er binnen de blan ke gemeenschap nu een scheidslijn loopt. "De spanning is toegenomen tussen de mensen die het beleid van De Klerk steu nen en degenen die er niets van willen weten. Ik heb ook vrienden die achter De Klerk staan. We hebben besloten niet meer over politiek te praten". Wie weet dat politiek, met rugby, de grote passie van de Afrikaner is, beseft dat er onmo gelijke offers worden gevraagd. Disco Brink Schlesinger (41) had gezegd: "Als je echt wil weten hoe traditioneel deze gemeenschap nog is, moet je op een avond naar de disco gaan". In discotheek de Punchbowl viert de jeugd van Louis Trichardt het feit dat de week er op zit met grote stromen bier voor de jongens en een glaasje fris voor de meisjes. De jongens groepen luidruchtig samen aan het ene eind van de bar, terwijl de meis jes giechelen aan het andere eind. Een el ke poging tot conversatie smorende dis- codreun zorgt voor de muzikale omlijs ting. Als de jongens besluiten dat het de hoogste tijd is voor de aanval, worden de meisjes beetgepakt en in een houdgreep over de dansvloer gesleurd. Zo ging het 100 jaar geleden ook, zal Schlesinger la ter zeggen. Alleen zorgde toen de trek- harmonica voor de muziek. Brink Schlesinger is ingenieur, hote lier, veehouder en eigenaar van een transportbedrijf in Louis Trichardt. Hij I is ook voorzitter van de Kamer van Koophandel van het district Zoutpans- berg, gemeenteraadslid voor de Nationa le Partij en een fervent aanhanger van president De Klerk. "President De Klerk is een van de bes te politici van de wereld. Ik heb nooit ge weten dat hij zoveel charisma had. Met zijn rede van 2 februari heeft hij ook mij verrast, maar dan in positieve zin. Voor de meeste blanken was het een grote schok. Vooral voor de ouderen, maar ook voor veel jongeren. Ze beseffen dat de tijd voorbij is dat hun blanke huid garant stond voor hun privileges en dat ze nu zelf moeten presteren. Dat vindt nie mand leuk. Dus als er nu in Zuid-Afrika verkiezingen zouden worden gehouden, zou de meerderheid van de Afrikaners op de Konservatieve Partij stemmen. Daar ben ik van overtuigd". Schlesinger wijst op het feit dat veel Afrikaners als ambtenaren en onderwij zers in Venda werken. De meesten van deze 'grensarbeiders' stemmen Konser- - vatief. "Ze worden daar geconfronteerd met corruptie, willekeur en sinds de vrij lating van Mandela met geweld. Dat zien ze als hun voorland en het is dus geen wonder dat er de afgelopen twee a drie weken een paar keen^aniel^iitbrakj^^ een beetje, maar heeft een drukkerij in het dorp. Leach neemt in tegenstelling tot de meeste gesprekspartners geën blad voor de mond. Sterk "De AWB is een enorme sterke macht in Louis Trichardt. Ik ben lid van een kleiduivenschietclub en ga daar wel met ze om. Het is zeer onverstandig die bewe ging te onderschatten. Als je een brief in de bus krijgt, dat ze je huis in brand zul len steken, moetje dat serieus nemen. En als een zwarte meerderheidsregering daadwerkelijk de grond gaat onteigenen, krijg je hier gegarandeerd een guerrilla van blanke boeren. De activiteiten van het ANC zullen daarmee vergeleken kin derspel zijn". "Je moet nooit de achtergrond van de Afrikaners uit het oog verliezen", be toogt Leach. "Zij waren de eerste guerril la's in de geschiedenis. Toen de Engelsen na het eerste jaar van de Boerenoorlog (1899-1902) dachten dat ze gewonnen hadden, heeft een grote groep tot het bit tere einde 'doorgevochten. Ze zijn ge wend te vechten vöor hun bestaan en hier in Louis Trichardt leeft die mentali teit nog steeds". Daarom stemt hij in met het oordeel van diegenen die De Klerks initiatieven ongekend moedig vinden. "Het is de be langrijkste stap die hier in 80 jaar is ge zet. Het is hier als een schok aangeko men, ook bij zijn aanhang. Niemand had ook maar de geringste notie van wat hij zou zeggen. Maar ik vraag me af of hij zich bewust is van het gevaar van rechts". Een zwart meerderheidsbewind, on ontkoombaar aldus Leach, jaagt hem op zich geen angst aan. Hij is alleen bang dat Zuid-Afrika het voorbeeld van zijn buurstaten zal volgen en weg zal zinken in een economisch moeras. Hij hoopt daarom vurig dat Nelson Mandela het laatste woord in de 'collectieve besluit vorming' van het ANC zal hebben. Leach is onder de indruk geraakt van Mandela en blijkt niet verontrust te zijn door diens uitspraken over nationalisering, die hij afdoet als 'een kluif voor de ach terban'. Psyche Toch waarschuwt Leach niet te veel te verwachten van een 71-jarige man die bijna 28 jaar gevangen heeft gezeten. "Dat moet onherroepelijk schade aan ie mands psyche toebrengen. En laten we ons zelf niet voor de gek houden: een po litiek besluit kan nooit in één klap een door de eeuwen ingeslepen mentaliteit veranderen. Daar gaan generaties over heen". In de hoofdstraat van Louis Trichardt flaneert een zwarte jongen in een T-shirt met een meer dan levensgroot portret van Nelson Mandela. De blanke voorbij gangers geven geen blijk van ontstem ming. Verleden maand nog zouden velen dit hebben ervaren als een regelrechte provocatie. Nu lijken ze het te vinden wat het is: de gewoonste zaak van de we reld. Aan het voorval moet niet te veel waar de gehecht worden en als bewijs dat de 'wind van .verandering' ook door Louis Trichardt zal waaieft, is het zeker te ma ger. Maar voor mensen als Charles Leach houdt het de hoop levend dat hun dorp eens zal wennen aan het 'nieuwe Zuid- Afrika' van Frederik de Klerk en Nelson Op zaterdag 24 februari, twee weken na de vrijlating, bereikte deze angstpsycho se een bizar hoogtepunt. Het gerucht ging dat een groep zwarten een protest mars door het dorp wilde houden. De AWB trommelde onmiddellijk haar man nen op en dezen posteerden zich, in kha- ki-uniform, sjamboks (zwepen) en knup pels langs de route die de betogers zou den nemen. Hun aanwezigheid boezemde de zwar ten die in Louis Trichardt hun inkopen plegen te doen en de plaatselijke mid denstand die van haar zwarte clientèle afhankelijk is, enorme angst in. Burge meester Holtzhauzen verbood niet alleen de betoging, die een hersenschim bleek van enkele heethoofden, maar ook alle andere openbare evenementen. Een school die haar jaarlijkse sportdag wilde houden, kreeg bij hoge uitzondering een ontheffing van het demonstratieverbod. De politie wist de AWB-mannen uitein delijk te bewegen in te rukken. De AWB blijkt als gespreksonderwerp taboe. Ook Schlesinger die aan veel loka le gevoeligheden lak lijkt te hebben, wil niet veel over dit hete hangijzer kwijt. De komen regelmatig bijeen in de bar van zijn hotel of spelen darts in een andere zaal. De avond voor de ontmoeting met Schlesinger had de verslaggever gepro beerd een gesprek aan te knopen met en kele pijltjes werpende mannen. Toen duidelijk werd dat de oogst uitsluitend uit een nors gegrom zou bestaan, had hij zo geruisloos mogelijk de plaat gepoetst, voordat het gezelschap zou besluiten hem tot doelwit van hun projectieltjes te kiezen. Sterke macht Het terras van boerderij Rangeview, 50 kilometer van Louis Trichardt, biedt een schitterend uitzicht op de uitlopers van het Zoutpansgebergte. Charles Leach is de enige boer die tijd wilde en kon vrij maken. Flip Potgieter was onbereikbaar; Hans Lombard was in Pietersburg, bij Gerrit Pretorius werd de telefoon niet opgenomen en Rob Milton zegde op het laatste moment af. Allen, op vermoede lijk Milton na, zijn supporters van de KP. De familie Leach woont sinds vier ge neraties in Louis Trichard. Charles is geen echte boer; hij liefhebbert alleen T-shirts met portretten van Mandela: in het verleden beschouwd als een provo catie, tegenwoordig de gewoonste zaak van de wereld.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22