LEIDSCH DAGBLAD Belasting int meer door hogere groei NODIG! Moordenaar door fout bij justitie vrij Aids kost elk jaar ruim 200 miljoen CPB: 1991 zeer moeilijk jaar Drie gijzelaars in Libanon vrijgelaten Mogelijk geen OV-jaarkaart Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen éénbetaleni Twee broers verdacht van brandstichting op veerboot DINSDAG 10 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39212 Prijs fl. 1.35 Bollenstreek en kust rekenen op topdrukte Pasen KATWIJK/NOORDWIJK/LISSE - Nederland wordt volgens het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT) tijdens de paasdagen over spoeld door toeristen. Naar schat ting komen zo'n 850.000 buitenlan ders hierheen en brengen een half miljoen Nederlanders een korte va kantie in eigen land door. Pasen valt dit jaar vrij laat en daarmee is de kans op goed weer wat groter. Grote trekkers zijn de in volle bloei staande Keukenhof en de Van Gogh-exposities. ARNHEM (ANP) - Door een com municatiefout tussen de griffies van de rechtbank en het Gerechtshof in Arnhem is een 18-jarige Nijmege- naar die in juli vorig jaar een bejaar de vrouw in Nijmegen om het leven bracht, al twee maanden op vrije voeten. Dat heeft mr. N. Austen, ka binetschef van de procureur-gene raal, vandaag bevestigd. De moor denaar werd in december door de Arnhemse rechtbank tot 6 jaar cel en tbs met verpleging veroordeeld. Volgens Austen is de 'zacht ge zegd treurige zaak' ontstaan door dat de griffie van de rechtbank twee dagen na de veroordeling van de man een appèlmelding (een aan konding van hoger beroep) deed bij de griffie van het Hof waarop alleen het huisadres van de moordenaar vermeld stond. „Had erbij gestaan dat hij op dat moment verbleef in het Huis van Bewaring in Arnhem, dan hadden wij onmiddellijk zoals te doen ge bruikelijk om preventieve hechte nis tot het hoger beroep gevraagd. Nu is dat niet gebeurd, dus moest de man na 30 dagen vrijgelaten wor den", aldus Austen. Op Goede Vrijdag zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aan nemen van advertentie-opdrach ten voor onze editigs van zater dag 14 april geldt als uiterste inle veringstermijn: vrijdagmorgen 13 april 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 17 april is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en sleuteltjes vrijdagmiddag 13 april 15.00 uur. Mededeling In verband met werkzaamheden van de PTT in de centrale aan de Boommarkt zal het Leidsch Dag blad vanavond tussen 20.00 en 22.00 uur niet bereikbaar zijn. Wij vragen uw begrip voor het eventuele ongemak. Directie Leidsch/Alphens Dagblad. In Noordwijk zijn al maanden te voren de meeste bedden gereser veerd, zowel in hotels als bij parti culieren. "Het zal vooral zaterdag een gekkenhuis worden als mensen toch nog op de bonnefooi naar Noordwijk komen en onderdak proberen te vinden", zegt VW-di- recteur W. Rovers. In Katwijk zijn er nog enkele mó gelijkheden, maar VVV-directeur K. Verplancke verwacht dat het na vrijdag erg moeilijk zal worden om nog mensen onder te brengen. Zijn college in Lisse, A. Schippers, ver wacht weer een ouderwets week einde. "De streek staat er schitte rend bij. Opmerkelijk is dat v/e nu al veel gasten hebben, maar die ver dwijnen in de loop van vrijdag om de drukte te ontlopen. Het wordt gi gantisch druk, gezien de vele tele foontjes die we krijgen." Geen nieuwe versie van boek De Jong DEN HAAG (ANP) - De staat hoeft deel 11A van Het Konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog van dr. L. de Jong niet te laten herschrij ven. Het Haagse hof wees die eis van het Comité Geschiedkundig Eerherstel Nederlands-Indié vandaag af. De motivering was vanmor gen nog niet beschikbaar. Het comité heeft altijd gevonden dat De Jong eenzijdig, vooringeno men en ondeskundig over leven en werken van de kolonialen in Nederlands-Indië heeft geoor deeld. LEIDEN - Nederland geeft jaar lijks 80 tot 100 miljoen gulden uit om de directe kosten van de ziekte aids te bestrijden. En daarnaast aan indirecte kosten zoals ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid nog eens ruim 100 miljoen. Dat blijkt uit een eerste onder zoek van het TNO-Nederlands In stituut voor Praeventieve Gezond heidszorg (NIPG) in Leiden na financiële gevolgen van de muunziekte voor ons land. Morgen maakt het NIPG de cijfers open- verzorging en begeleiding bedroe gen bijna 19 miljoen; wetenschap pelijk onderzoek ruim 14 miljoen en testen 11 miljoen. Particulieren, ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars brachten het merendeel van de directe kos ten op: 46.5 miljoen. Het ministerie van wvc financierde 21 miljoen gul den. Gemeenten en andere overhe den droegen 4 miljoen bij. De EG, het Preventiefonds, TNO en andere instellingen namen 9 miljoen gul den voor hun rekening. Het ziekteverzuim onder aids-lij- ders en seropositieven berekende TNO op tenminste 176.000 dagen (bij 5200 seropositieven) en maxi maal 383.000 dagen (bij 20.000 ser opositieven). Bij vergelijking met recente on derzoeken elders blijkt dat de kos ten in Nederland en Zwitserland na genoeg gelijk zijn. In Zweden zijn ze beduidend hoger. Nederland geef: veel uit aan preventie en aanzienlijk minder aan testen. TNO beveelt aan om nader onderzoek vooral te rich ten op de effectiviteit van preventie, het ziekteverzuim van besmette personen en het aantal seropositie ven in Nederland. (Pagina 15: Preventie aids slokt meeste geld op) DEN HAAG (GPD/ANP) - De economische groei komt de komende jaren hoger uit dan tot dusver berekend: over de periode 1991-1994 gemiddeld 3 procent, een half procent per jaar meer. De hogere groei levert de overheid (uitgaande van 1994) 3,5 miljard gulden meer aan belastingen op. Halogeenlamp oorzaak brand Huis ter Duin (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Een losge raakte halogeenlamp is hoogstwaarschjnlijk de oor zaak geweest van de brand in hotel Huis ter Duin tijdens de extreme storm op 25 januari van dit jaar. Bij de brand kwa men drie brandweermannen om het leven. De oorzaak is vastgesteld na een nader onderzoek in het technisch laboratorium. Vol gens de politie van Noordwijk is een 1000 W-halogeenlamp, die op het dak vastgeklemd lag tussen tegels, door de. wind losgeraakt. De lamp is gaan rollen en terecht gekomen op een plek waar hij enigszins uit de wind lag. De temperatuur van de lamp liep daar op tot 700 graden Cel sius waardoor de lamp explo deerde en de dakbedekking vlam vatte. Door de harde wind werd het vuur zeer snel aangewakkerd zodat in zeer korte tijd het pand in lichter laaie kwam te staan. DEN HAAG (ANP) - De senaat ligt dwars bij de invoering van de OV- jaarkaart voor studenten. De Eerste Kamerfractie van de WD heeft vanmorgen gezegd zich te zullen verzetten tegen invoering van de kaart, zolang niet vaststaat hoe de NS de capaciteitsproblemen denkt op te lossen. Vorige week liet het CDA al weten dat er "garanties voor een nette invoering" moeten wor den gegeven. VVD en CDA hebben samen een meerderheid in.de se naat. Wolkenvelden BAYRUT (AP) - De Frangaise Jac queline Valente (31), haar Belgische vriend Ferdinand Houtekins (42) en hun 2-jarige dochtertje Sophie 'Li- berté' zijn vandaag na een gijzeling van 882 dagen vrijgelaten door de terroristische groepering van Abu Nidal(FRC). De gegijzelden werden per auto naar de Franse ambassade in Bayrut gebracht, waar zij voor de ingang van een bijgebouw zijn over gedragen. Vermoedelijk vertrekken zij vandaag nog met een vliegtuig van de regering naar Parijs. Woordvoerder Khaled van de ter reurgroep, een afsplitsing van de PLO van Yasser Arafat, wilde niets zeggen over de verblijfplaats van het tweede kind van Valente, dat net als Sophie in gevangenschap is geboren. Hij verklaarde dat Valente daarover zelf na haar vrijlating uit sluitsel zou geven. De groep van Abu Nidal nam de twee gezinnen in november 1987 voor de kust van de door Israël be zette Gaza-strook gevangen, na een overval op het Franse plezierjacht waarop zij voeren. Volgens Abu Ni- dal werkten zij samen met de Israë- •lische geheime dienst Mossad. De FRC heeft in elk geval nog de broer van Ferdinand Houtekins in handen evenals zijn vrouw en hun twee al grotere kinderen Laurent en Valerie. De groep wil dit gezin al leen laten gaan als België de terro rist Nasser Said vrijlaat. Deze zit een gevangenisstraf uit voor een aanslag op een sociëteit voor joodse jongefen. De FRC verklaarde met de vrijla ting gehoor te geven aan een oproep van de Libische leider Muammar al- Gaddafi om ter gelegenheid van de vastenmaand Ramadan westerse gijzelaars in Libanon vrij te laten. De oproep volgde op een verbete- ring in de relaties tussen Parijs en Tripoli. Parijs stuurde vorige maand drie Mirage-gevechtsvlieg- tuigen terug naar Libië die in Frankrijk na reparatie waren vast gehouden. Ook hervatten de Fran sen de leverantie van graan aan Li bië en zijn de scheepvaart- en tele- communicatieverbindingen tussen beide landen hersteld. DEN HAAG - De FNV is vanoch tend op diverse plaatsen acties be gonnen tegen de voorgenomen verle niging van de winkelsluitingstij den. De bond wil in vooral de grote steden, maar ook in kleinere plaat sen, winkelcentra gedurende een paar uur 'plat leggen'. Het protest begon in het Utrechtse winkelcen trum Overvecht (foto). Vervolgens kwamen centra aan de beurt in Am stelveen, Rijswijk, Beilen, Enschede en Eindhoven. Waar de acties de ko mende dagen worden voortgezet, is nog niet helemaal bekend. In deze regio zijn vandaag nog geen werk onderbrekingen gehouden. De korte stakingen hebben voor alsnog niet geleid tot problemen. Bij de ondernemersorganisatie NCOV zijn in elk geval nog geen klachten binnengekomen. De FNV verwacht dat de acties een succes worden. De bond sluit echter niet uit dat volgen de week stakingen bij winkels wor den gehouden wanneer de werkge vers aan een verruiming van de sluitingstijden blijven vasthouden. Keerzijde zijn extra uitgaven voor ambtenarensalarissen en uitkerin gen, die de toenemende loonstijgin gen - als gevolg van de hogere groei - kunnen veroorzaken. De kopel- ling zal de overheid 1,75 miljard gul den meer kosten dan verondersteld. Voor de rijksfinanciën dreigt 1991 een buitengewoon moeilijk jaar te worden. Dit schrijft het Centraal Planbu reau (CPB), de rekenmeester van het kabinet, in een vooruitblik op 1991 die vanmiddag openbaar is ge maakt. Voor volgend jaar voorspelt het planbureau een groei van 2,75 procent, 1,25 procent minder dan dit jaar. Desondanks spreekt het CPB over een bestendige economi sche groei. De werkgelegenheid zal het komend jaar met 75.000 toene men (dit jaar 100.000). Door de extra NS zien af van schadeclaim en terugbetaling DEN HAAG (ANP) - De Nederland se Spoorwegen zien af van het in dienen van een schadeclaim tegen de FSV. De NS leden gisteren zo'n miljoen gulden schade door niet verkochte treinkaartjes. President- directeur Ploeger had vóór de sta king de FSV aansprakelijk gesteld voor de schade. NS gaan ook niet in op schade claims van treinreizigers die giste ren geen gebruik konden maken van hun abonnement- of OV-jaar kaart. „Er is sprake van overmacht waarvoor NS niet aansprakelijk kan worden gesteld", aldus de woor- voerder. banen, die volgend jaar ontstaan, kan de officieel geregistreerde werkloosheid met 10.000 kunnen dalen tot 355.000, het aantal werk zoekenden zonder baan tot 510.000. Volgens het CPB stijgen de cao- lonen sneller, dit jaar in totaal 4,5 procent, in 1991 gemiddeld 4 pro cent. De versnelling treedt vooral op door de toenemende inflatie van 2 procent dit jaar naar 2,5 procent in 1991. Het planbureau noemt de loonstijging nog niet extreem, 'maar de matiging is wel verleden tijd'. Inclusief eenmalige uitkerin gen gaat een modale werknemer er volgend jaar 1,75 procent in koop kracht op vooruit, een ambtenaar 1 procent en minimumloners en men sen met een minimale uitkering 0,25 tot 0,5 procent. Zonder nadere maatregelen voor spelt het planbureau dat het finan cieringstekort van de rijksoverheid oploopt van 5,1 procent dit jaar naar 6 procent in 1991. Volgens het re geerakkoord had het tekort moeten dalen naar 4,75 procent. Om dat te bereiken, zijn bezuinigingen van ongeveer 6 miljard gulden nodig. De extra kosten ontstaan vooral door milieumaatregelen, een belas tingtegenvaller uit 1989, de stijgen de rente en de extra kosten van de koppeling. In de sociale zekerheid voorziet het CPB een nog steeds stijgend ziekteverzuim en arbeidon geschiktheid. Dit betekent een te- genvallér van 750 miljoen gulden in 1991. Het planbureau wijst erop dat alle berekeningen met de nodige onze kerheid zijn omgeven. Zo staat niet vast welk deel van de belastingte genvaller in 1991 doorwerkt, hoe de loonstijging verder uitwerkt en moet het kabinet nog beslissen over een aantal inkomsten en uitgaven van het rijk. AUTOTELEFOON inclusief inbouw nu J Ook leasing mogelijk 3cbm KATS TELECOM ir het zuidoosten weg trekkende regen. Overdag wolkenvel den en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur omstreeks 11 graden. Vrij krachtige noordwestenwind, wind kracht 5. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Overwegend veel bewolking en af en toe regen. Middag- temperatuur rond 13 graden en geen vorst meer in de nacht. Woensdag 11 april zon op: 06.53 uur. zon onder: 20.30 uur; maan op: 22.37 uur, maan ónder: 06.46 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.58 en 17.12 uur; laag wa ter: 00.46 en 12.56 uur. 26 PAGINA'S Tegen inlevering van deze bon twee 'complete brillen halen en maar één betalen!' (Geldig t/m 14 april 19901 De gratis tweede bril is bestemd «In de gratis bril gaan normale, r dezelfde persoon die ook de blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt e (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100.-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie r rode driehoekje. Leiden, Haar- lemmerstr. 107 (tegenover C&A) Geen andere kortingen te zelfdei tijd Op beide brillen 1 iaar garantie Alphen a/d Rijn, vManderslootstr. 91 PORTSMOUTH - Lichtelijk kap seizend is vanmorgen de Franse veerboot Reine Mathilde de haven van Portsmouth in Engeland bin nengesleept (foto AP) Rijksstraatweg 4; □53-319 3Q9 Omzet bloemen veilingen 216 miljoen hoger DEN HAAG - De omzet van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN) is in 1989 met 216 miljoen gestegen tot 4,27 mil jard gulden. De stijging was aan zienlijk kleiner dan in 1988. Het aan tal bloemen, kamer- en tuinplanten groeide wel, maar vooral bij de snij bloemen daalden de prijzen met zo n 5 procent. De prijs van kamerplanten bleef op peil ondanks een stijging van aanvoer met 10 procent. Er werd op de 9 bij VBN aangesloten veilingen (waaronder Flora in Rijnsburg) 7 procent meer tuinplanten aange voerd en de prijzen stegen 3 pro cent. De produktie van snijbloemen is aanzienlijk gestegen terwijl de vraag deze groei niet kan bijhou den. Het areaal nam vorig jaar met 238 hectare toe tot 4966 hectare. Een dergelijk stijging had zich niet meer voorgedaan sedert 1979. Bovendien steeg opnieuw de produktiviteit per hectare. De export van sierteeltge wassen groeide in 1-989 rustig door: 400 miljoen gulden. Hubble-telescoop in ruimte gebracht CAPE CANAVARAL - Als het weer op het laatste moment geen spelbreker is geweest, is vanmid dag rond drie uur Nederlandse tijd het Amerikaanse ruimteveer Disco very gelanceerd met aan boord de Hubble-telescoop. Astronomen ver wachten met de Hubble sterren te kunnen bestuderen die miljarden lichtjaren weg liggen en een beter inzicht te krijgen in het ontstaan van het heelal. Het instrument kost te ruim drie miljard gulden en is de duurste lading die een ruimteveer ooit aan boord heeft gehad. (pag.ll: Nieuw tijdperk astronomie) In vier dagen drie branden op schepen KOPENHAGEN/LONDEN (GPD/AP) - De Noorse politie kent de vermoedelijke daders van de brandstichting aan boord van de Noorse veerboot Scandinavian Star. Het onderzoek concentreert zich op twee broers uit Oslo. Eén van de broers staat bekend als pyro maan en werd door een echtpaar ge zien aan boord van de Deense veer boot. Onderzocht wordt of het tweetal is omgekomen bij de brand, die waarschijnlijk aan 170 tot 200 opva renden het leven heeft gekost. Tot de slachtoffers behoren veel kleine kinderen, die tot 7 jaar gratis mee- mogen en niet op de passgierslijst worden vermeld. Morgen begint in Kopenhagen een justitieel onder zoek naar de ramp. Inmiddels is opnieuw brand ge meld aan boord van een veerboot. Nadat gisteren een man omkwam en 32 opvarenden gewond raakten I bij een vermoedelijk aangestoken brand op een veerboot van Wales g naar Ierland, brak vannacht brand uit in de machinekamer van de g Franse veerboot Reine Mathilde. Een van de 600 passagiers over- 1 leed aan een hartaanval en een be manningslid met rookvergiftiging werd per helikopter naar de wal ge- bracht. De veerboot was met 600 passagiers op weg van Caen naar Portsmouth. De brand op de .Reine Mathilde' I is naar alle waarschijnlijkheid ont staan door het breken van een ben- zineleiding in de machinekamer. De brand was na 40 minuten onder controle. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Oat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15' Ik neem een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel IDeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1