Preventie aids slokt grootste deel geld op Ruik je m aldaar komtie aart Curieuze meteoriet in Leiden op echtheid onderzocht Veel minder aidspatiënten dan werd gevreesd Libanon Ceder op z'n plek bij Leidse Hortus DINSDAG 10 APRIL 1990 PAGINA 15 De meteoriet heeft een flink gat in het dak geslagen. De restanten van de meteoriet worden in Leiden onderzocht. LEIDEN/GLANERBRUG (GPD) Niemand had iets bijzonders gehoord of gezien. Vier verbrijzel de dakpannen, een gat van zo'n 35 centimeter in het dakbeschot en een handjevol geblakerde kiezels deden vermoeden dat er meer aan de hand was dan een door een bo ze buurman naar binnen gewor pen baksteen. Is er zaterdagavond in Glaner- brug een meteoriet ingeslagen of een ordinair stuk steen door het dak gevallen? Daarop trachten onderzoekers van de Leidse Ster- rewacht en het museum van Mi neralogie en Geologie nu een ant woord te geven. De onderzoekers kregen vanochtend de beschik king over het materiaal. De Glanerbrugger Wichmann. wiens huis werd getroffen, is overtuigd van de echtheid van de ruimtesteen. „Nee. het kan abso luut geen gewone steen zijn. die door kwajongens op het dak is ge gooid. Zelfs de panlatten waren kapot, ze sloegen dwars door mid den. Dat zegt toch wel wat over de kracht waarmee het ding het huis is binnengevallen". Wichmann staat een dag later nog te trillen op z'n benen. "Ge lukkig waren we er zaterdag avond niet en ontdekten we de in slag pas zondagmorgen. Je zult maar thuis zitten en opeens valt er met een enorme herrie iets door je dak...". Het vreemde is dat. voor zover bekend, omwonenden ook niets gehoord of gezien hebben. Een woordvoerder van de Werkgroep Meteoren (een onderdeel van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde) te Leiden vindt dat opmerkelijk. "Als er een meteoriet met dergelijk geweld inslaat, gaat dat gepaard met een klap die de mensen gewoonweg moeten horen", zegt hij. Bros "Bovendien gaat aan het neerval len van een dergelijke meteoriet een bijzonder heldere meteoor, een zogeheten vuurbol, vooraf, die minstens even helder is als de volle maan. De hemel was in die nacht erg helder en al stond de maan dan hoog aan de hemel, die vuurbol moét gewoon door velen zijn waargenomen. Meldingen daarvan hebben we echter nog niet binnengekregen, maar dat kan natuurlijk nog komen. Wat we verder nogal curieus vinden, is dat het een opmerkelijk grote (20 centimeter) steen is die toch maar een pond weegt. Dat is ei genlijk veel te licht voor een steenmeteoriet. Je zou bovendien verwachten dat zo'n bros brok op de dakpannen uit elkaar zou spat ten dan dat het dwars door het dakbeschot slaat". De waarnemingsleider van de werkgroep. Felix Bettonvil in 's Hertogenbosch, voegt daaraan toe: "Normaal hebben we tijdens elke heldere nacht zogeheten all- skycamera-automaten in bedrijf. Dat zijn toestellen, uitgerust met vissenoog-lenzen die in één keel de gehele hemel fotograferen, juist voor dit soort vuurbollen. Uit de opnamen kunnen we dan berekenen waar eventuele restan ten zijn neergekomen. Maar juist door de overvloed aan maanlicht in die nacht waren onze toestellen buiten bedrijf gesteld. Eeuwig zonde, want we hadden aan de hand van foto's nu meteen kun nen vaststellen of het inderdaad een meteoriet is". Oermaterie Het zo spoedig mogelijk na de val terugvinden en onderzoeken van een neergekomen meteoriet is van grote wetenschappelijke waarde. Het betreft een brokje oermaterie dat misschien wel se dert het ontstaan van het zon nestelsel. vijf miljard jaar gele den. door de interplanetaire ruim te zwerft. Aan de hand van be paalde isotopen kan men de ge schiedenis van dat stuk oerge- steente achterhalen en daarmee een stukje historie van het zon nestelsel als geheel. Gebeurt het wel vaker dat er stenen, meteorieten uit de hemel naar beneden komen? De Leidse woordvoerder van de werkgroep Meteoren: "Dat gebeurt wel. maar het is zeldzaam. En het is he lemaal zeldzaam als een huis er door getroffen wordt. Voor zover mij bekend is dat pas één keer eerder gebeurd en wel op 6 febru ari 1980. toen een huis in het Ame rikaanse plaatsje Ridgedale door een kleine meteoriet werd getrof fen. Die sloeg toen dwars door het dak, twee daaronder gelegen vloeren en een kastdeur. Hi j werd onder in een kast op de begane grond teruggevonden". De meeste meteorieten zijn mi croscopisch klein en worden niet waargenomen. Meestal smelt of verdampt de steen op zijn reis van de ruimte naar de aarde. De werkgroep roept mensen die in de bewuste nacht (zaterdag op zondag) iets 'merkwaardigs' aan de hemel hebben, gezien dringend op dit te melden. Vooral het tijdstip is daarbij van groot belang. Die melding kan worden gedaan door een berichtje te stu ren aan: Werkgroep Meteoren Bu reau Stichting de Koepel. Ster renwacht 'Sonnenborgh', Zon- nenburg 2 te Utrecht. (vervolg van pagina 1) LEIDEN Nederland richt zich met nadruk op de aidspreventie. Hoe de ziekte kan wor den voorkomen. Het beleid is daarop afgestemd. Bijna veertig procent - 31 miljoen gulden - van de totale kosten wordt daaraan besteed. Het testen op aids wordt in ons land wel ge daan maar met de nodige terughoudendheid. Zweden en Zwitserland testen frequenter op de ziekte. Praktisch iedere Nederlander kent het reclamespotje van het bijtje dat van bloem naar bloem vliegt. Na de zoveelste bloem moet de bij dat met de dood bekopen. Heeft Nederland iets van deze voorlichting, ter on derstreping van het belang van voorzorgsmaatregelen, opgepikt? Het is stellig zo dat voorlichting en preventie succes hebben gehad. Maar het is moeilijk te zeggen welk deel van het succes aan één bepaal de actie is toe te schrijven", is de mening van dr. H. van de Water, die als sociaal-geneeskundige a^n het NIPG is verbonden. Hij is hoofd van de afdeling die het onderhoek naar de economische gevolgen van aids uitvoerde. Volgens hem moet er naar een complex van factoren worden geke ken. Met elkaar moet er uiteindelijk een preventieve werking van uit gaan. "Preventie", zegt Van de Wa ter. "is wel van belang". Preventie, die effect lijkt te hebben, voegt El len Bergsma eraan toe, die samen met Chris Wiggers (beiden econoom van het NIPG) het onder zoek deed. Zo daalde het aantal ge vallen van de geslachtsziekte go norroe onder homoseksuelen. Er lijkt sprake te zijn van gedragsver andering dank zij preventie in de vorm van voorlichting aan homo's, maar ook aan drugsgebruikers ter wijl bloed wordt getest om versprei ding te voorkomen. Interesse Andere landen hebben grote inte resse getoond in de aanpak van de problematiek in Nederland. En vooral de aidsproblemen. Er zijn di verse buitenlandse delegaties hier geweest om te kijken hoe wij de kwestie aanpakken. Het TNO-onderzoek naar de im- muunziekte was niet eenvoudig. Voorbeelden waren er niet. Daarom maakten Chris Wiggers en Ellen Bergsma eerst een overzicht welke bedragen precies in de aidsbestrij- ding omgingen. In een nota van oud-staatssecretaris Dees (volksge zondheid) van 1987 werd nog veron dersteld dat de kosten in 1989 150 miljoen gulden zouden zijn en in 1990 bijna 250 miljoen. Deze schat tingen waren gebaseerd op de ver wachting dat er in 1989 2000 aidspa tiënten zouden zijn en in 1990 4500. De werkelijkheid was anders. Van af 1982 tot eind 1989 waren er in Ne derland 1100 aidslijders. Hoe hoog de kosten in het jaar 2000 zouden zijn, is moeilijk te zeg gen. Er is onderzoek gestart dat moet aangeven hoe het wellicht in de toekomst zal zijn. Van de Water ziet dit rapport als een uitgangspunt voor dit soort studies. Hij voorspelt dat er in de toekomst meer aidslij ders bij zullen komen. Maar het zul len er minder zijn dan een paar jaar geleden werd gedacht. Aids en Europa. Chris Wiggers vertelt dat er slechts twee recente onderzoeken zijn gedaan in Zwe- Passen den en Zwitserland. In andere lan- reden. den, zo stellen de NIPG-ers, is dit onderzoek kennelijk nog niet ge lukt. De kosten die in beide landen rond deze ziekte moeten worden ge maakt liggen wat hoger dan in Ne derland. Bovendien test men in de ze landen nogal gauw terwijl Neder land er zeer zorgvuldig mee om springt. Het heeft Ellen Berg: i meten wordt de ceder door het smalle poortje Helft ziekenhuizen staat in het rood LEIDEN/ALPHEN - Meer dan de helft van de algemene ziekenhuizen in Nederland staat in het 'rood'. Een gunstige uitzondering hierop vor men (nog) het Diaconessenhuis in Leiden en het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. De KLOZ (ziektekostenverzeke raars) onderzocht de jaarrekenin gen van 1988 van 125 ziekenhuizen. Het gemiddelde tekort bedroeg 115.000 gulden. Een woordvoerder van het Elisa bethziekenhuis meldt dat er in 1988 sprake was van een klein positief saldo, dat niet meer dan enkele tien duizenden guldens bedroeg. Voor 1989 verwacht hij eenzelfde resul taat. Positief was ook het saldo van het Diaconessenhuis in 1988: 411.000 gulden. Geld dat het Leidse zieken huis overhield aan winst dat in de jaren voorafgaande aan 1988 was ge boekt. Zou hiervan geen sprake zijn geweest, dan was er een verlies gele den van 68.000 gulden. Voor 1989 wordt een fors verlies van enkele tonnen verwacht. In het Alphense ziekenhuis Rijnoord liggen de financiële pro blemen wat groter. Voor 1988 ble ven ze binnen de perken, maar over het afgelopen jaar is er sprake ge weest van een belangrijke over schrijding van het budget. LElbEN - Even lijkt het erop of de gevaarte de poort waarachter de boom halsstarrig weigert naar zijn plaats van bestemming ligt: het nieuwe plaats te gaan. Het karretje waarop de kruin ligt helt vervaarlijk dreigt te kantelen. Maar met v de Leidse Hortus. baasd dat het aandeel van de behan- ~n wordt Ubanon de ceder te delkosten in het totaal (19 miljoen Ceder in bedwang gehouden, gulden) van aidspatiënten een stuk lager waren dan zij had verwacht. "ik hoor hem af en toe 'au' Ze noemt dat een opmerkelijke uit- gen", beweert een omstander e komst van het onderzoek. Die kos- derdaad kraken de takken va boom op een soort talud komt, hoeft er geen diep gat te komen. "Maar al zeg- moeten we de hele Mont Blanc n in- eromheen scheppen, de wortels de worden goed ingepakt", aldus hor- kwart bijeengebonden kruin angstwek- tulanus Carla Teune. Zij i kend. Voetje voor voetje nadert het de harde werkers r de potvis dc deur Natuur- kolossale LEIDEN - "Ruik je hem al, daar komt ie aan". Nieuwsgierige be woners van de Raamsteeg staan in de deuropening in afwach ting van de komst v uit Terschelling. V van het Museum v historie wacht ee kraan die het vier ton wegende skelet over het poortgebouw op de binnenplaats zal tillen. De doorgaans zo nuchtere mede werkers van het museum lopen glunderend rond en conservator Smeenk steekt na jaren weer eens een sigaartje op. Van de ze- door Gert Visser Alles staat klaar voor de komst van de potvis, niet de eer ste die in Leiden arriveert maar wel de enige die definitief in Leiden blijft. De kop en de rib benkast van het dier, in stukken uiteen gehaald, liggen in een open container die 's ochtends vroeg vanuit Harlingen is ver trokken. De weëe lucht van rot tend vlees gaat de vrachtwagen vooruit wanneer deze de Raam steeg indraait. "Ach, we hebben dit wel va ker meegemaakt", zegt een overbuurvrouw. "Weet je nog toen ze hier een paar jaar gele den met zo'n zeeschilpad bezig waren? De container waarin het beest lag. was niet goed afgeslo ten. Dat stonk toen ook zo vrese lijk". Zij kan er niet echt wak ker van liggen. "Zo vaak komen ze nu ook weer niet met dit soort dieren aanzetten". Klapstuk Een poging om de container met inhoud op de binnenplaats te deponeren mislukt omdat de doorgang lussen poort- en hoofdgebouw te smal blijkt. Terschellinger potvis arriveert in Leiden De vijf meter lange hedel wordt uiterst voorzichtig op dc binnenplaats gehesen. Wanneer het ge- aarte splijt erk voorniets geweest. Het ging goed Daarom wordt besloten het ijzeren gevaarte voor de toe gang te plaatsen en de onderde len van de potvis over de poort te hijsen. Terwijl de in witte jassen ge hulde preparateurs de ribben naar binnen dragen, legt de kraan stukken van de wervelko lom en de enorme staart van het dier voor de deur van de prepa ratieruimte. Binnen staan bak ken warm water klaar waarin de onderdelen, voor zover het formaat dat toelaat, in de week worden gelegd. Het ter versnelt het verrottingspro ces van het vlees dat nog aan de botten zit en zweet het vet uit de botten. Klapstuk van de operatie is het transport door de lucht van de vijf meter grote schedel, het kwetsbaarste onderdeel van de potvis dat met de grootste voor zichtigheid wordt neergelaten. Het personeel kijkt gespannen toe. Wanneer de kop door de kracht van de takels splijt is al het werk op Terschelling voor niets geweest. Het gaat zonder problemen - een zucht van op luchting - en de schedel wordt zachtjes op een stapeltje auto banden neergelaten. Deze blijft tesamen met de onderkaak van het dier voorlo pig buiten liggen omdat het mu seum niet beschikt over bakken die groot genoeg zijn om deze li chaamsdelen te bergen. Beide worden de komende dagen zo goed als maar mogelijk is van vleesresten ontdaan. "Weer en wind moeten de rest doen", zegt Smeenk. Het prepareren van de potvis kan nog wel enkele jaren in be slag nemen. Wanneer het kar wei mee zit, wordt het skelet van de potvis eerst tentoonge steld in het Friesch Nationaal Museum, zo heeft Smeenk be loofd om een dreigende ruzie tussen de Friezen en Hollanders te bezweren. De Friezen had den zich ontstemd getoond over het feit dat Leiden met 'hun' potvis aan de haal was gegaan. "Ik heb wel als voorwaarde gesteld dat het skelet stevig ge noeg is om de verhuizing naar Friesland ongeschonden te overleven", zegt Smeenk. "Vooral de schedel is erg broos". Eindbestemming van de potvis blijft de Natuurhistorische Pre sentatie in het Pesthuis die me dio 1993 wordt geopend. deren in de vroege ochtendkou een kop warme koffie aanbiedt. De tal rijke toeschouwers, voornamelijk mensen van de gemeentelijke direc tie groen en van de Hortus zelf, de len in de weelde. De Libanon Ceder is dertig jaar oud. Hij komt uit Florence, de oud ste Hortus van Europa. Al zeven keer is hij verplant. Opgegroeid in een warmer klimaat dan het onze, wordt hij nu rijp geacht om het wis pelturige Nederlandse weer het hoofd te kunnen bieden. Hans Los en Huub Rovers, nu beiden hoofd van de directies plant soenen in respectievelijk Heer- hugowaard en De Bilt, kwamen in dertijd op het idee om de Leidse Hortus een boom te schenken. De beroemde bruine beuk had het moeten afleggen tegen een schim melziekte en het was behoorlijk kaal geworden op het voorplein. Schoonmaakbedrijf moet mensen weer in dienst nemen' DEN HAAG/LEIDEN - Namens 48 ontslagen werknemers heeft advo caat M. Veldhuis vice-president J. Portheine gevraagd een dwangsom van 2500 gulden op te leggen aan de Ziekenhuis Dienstengroep (ZDG) in Leiden, voor elke dag dat dit be drijf weigert deze mensen weer in dienst te nemen. De ZDG wil de dienstbetrekking niet herstellen, hoewel het schoonmaakbedrijf daartoe vorige maand wél door de kantonrechter is veroordeeld. Die uitspraak vormde gisteren de inzet van het kort 'geding, dat de ZDG had aangespannen om het vonnis van de kantonrechter onge daan te maken. De ZDG regelt de schoonmaakwerkzaamheden in het Academisch Ziekenhuis (AZL). Het bedrijf heeft de 48 werknemers de wacht aangezegd omdat dat de overeenkomst met het AZL veran dert. De schoonmakers zijn tegen het ontslag met succes in beroep ge gaan bij de kantonrechter terwijl ZDG niet aanwezig was. Wanneer de ZDG daar wel zijn zegje had gedaan, zo dacht Van Ot- terloo, dan had de kantonrechter ongetwijfeld anders beslist. Port heine maakte fijntjes duidelijk dat hij aan die verwachting geen bood schap had. Voor de kort-geding- rechter blijft er dan geen enkele re den over om anders te beslissen dan de kantonrechter al heeft gedaan, zo liep hij op de uitspraak vooruit. Uit spraak op 23 april. Los en Rovers hebben beiden in 1965 stage in de Hortus gelopen en wilden 'nu een beuk schenken. "Maar Carla Teune vroeg ons of het ook een andere boom mocht zijn". Dat mocht. Muzikant Adriaan en zijn zoon, vaste bezoekers van de Hortus, tok kelen wat op hun gitaar. Het lijkt of door hun warme klanken de ijskou van de aprilochtend even wordt weggespeeld. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Door H.K.H. mevrouw de Groothertogin van Saksen is aan 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam geschonken eene be langrijke verzameling gravuren in aquatinte, alsmede eene lito- graphie door Madou, te zamen 14 stuks, in zeer groot folio. Deze prenten stellen voor: vier gezich ten te Brussel en te Antwerpen de veldslagen te Quaytre-Bras en te Waterlooden intocht van Z.M. Willem I, Koning der Ne derlandente Brussel enz. Door dit zeer belangrijke geschenk is in de verzameling historiepren ten, in gemeld kabinet aanwe zig, eene leemte verdwenen, die wegens de buitengewone zeld zaamheid der prenten zeer moei lijk aan te vullen was. Vijfti-9 jaar geleden: Juist tijdens een hoogst ernsti ge scene van het stuk 'Roofvo gels', gisteravond uitgevoerd door het Residentie-Tooneel in den Leidschen Schouwburg, deed zich een ongewild vrolijk intermezzo voor: de rolstoel van den echtgenoot kwam uit zich zelf ieder tooneel loopt immers naar voren af in beweging en rolde in de muziek-bak, waar ge lukkig niemand meer zat, zoodat het geval alleen ri geestigen kant viel te bezi Onder de talrijke gingen, die Den Haag rijk is, be staat sinds eenigen tijd een Hutspotclub. Deze club wordt gevormd door werkende vrou wen uit alle beroepen, die eens per maand aan een maaltijd sa menkomen. Gisteravond werd een dergelijke bijeenkomst ge houden in hotel Pomona. Mej. Van Leeuwen Boomkamp sprak over de opleiding van 'air-hos- tess', een 'modern' beroep bij uit stek. i den

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15