EIDEN Afdeling HCG 50% in Duitse handen Vertrek wethouder strijdig met principes van de Leidse PvdA Stiel wil Meelfabriek op rijksmonumentenlij st Samenstelliiig van nieuw college in Leiden bekend Projectontwikkelaar koopt voormalig Elisabeth-complex LEIDEN - Het vertrek van Ma- rietje van der Molen als wethou der voor de PvdA is verrassend. Dat er een strijd gaande was bin nen de PvdA over de drie wethou- dersposten, werd al gefluisterd. Zo er al een zittende wethouder zou moeten opstappen, werd vrij algemeen rekening gehouden met een vertrek van Paul Borde- wijk, de wethouder financiën die niet ongeschonden uit de Schouwburg-affaire kwam. En niet met de pas anderhalf jaar in functie zijnde wethouder van ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer en milieu. door Henny van Egmond Zowel de kandidatuur van Bor- dewijk als die van Van der Molen ondervond weerstand bij de ne gen andere PvdA'ers, die op 1 mei in de nieuwe raad worden geïn stalleerd. Uit gesprekken die lijst trekker Van Dongen de afgelopen weken voerde met de nieuwgeko- zen raadsleden concludeerde zij dat of Bordewijk of Van der Mo len het veld moest ruimen voor Tjeerd van Rij, de gedoodverfde opvolger van volkshuisvestings wethouder Tesselaar. Van der Molen en Bordewijk hebben zelf aangedrongen op de vergadering die zaterdag werd ge houden. Ze eisten duidelijkheid over hun positie in de nieuwe ge meenteraad. Uiteindelijk trok Van der Molen aan het kortste eind. Het is de vraag of de PvdA het gezien de uitspraken van eigen politici wel kan maken om Van der Molen te passeren voor het wethoudersschap. Zei lijsttrek ker Van Dongen niet dat 'het niet de gewoonte is van de PvdA om zittende wethouders te vervan gen?' En heeft de PvdA niet al in 1982 vastgesteld dat geschikte vrouwen de voorkeur verdienen voor het wethoudersschap boven mannelijke kandidaten? Continuïteit Het voorkeursbeleid alleen is niet doorslaggevend geweest voor de fractie, vertelde lijsttrekker Van Dongen gisteren over het passe ren van Van der Molen. Tegen scholen, gemeentelijke directies en al haar mannelijke ambtena ren die hogerop willen, vertelt ze echter een ander verhaal. Een vrouw krijgt voor allerlei functies waarin de vrouwen zijn onderver tegenwoordigd de voorkeur bo ven mannelijke kandidaten. Ken nelijk legt de PvdA-fractie voor zichzelf en het gemeentebestuur andere maatstaven aan. Bovendien wekt het besluit van de fractie bevreemding omdat bij het vertrek van wethouder Peters gezocht is naar een kandidate die langere tijd de functie zou uitoe fenen. Bekend was dat Tesselaar zou vertrekken. Daarom moest er een wethouder komen die niet al leen de laatste anderhalf jaar de functie van Peters zou overne men, maar daarna nog vier jaar beschikbaar zou zijn. Daarmee zou de continuïteit in de zogehe ten sector wonen zijn gewaar borgd. Van der Molen verklaarde zich - op uitdrukkelijk verzoek van de fractie - bereid wethouder te blijven voor een langere perio de. Dezelfde fractie, zij het sinds de verkiezingen een flink stuk klei ner, ontneemt haar nu deze func tie. Niet omdat ze ongeschikt is, dat heeft de fractie nooit gezegd. Van der Molen moet nu wijken omdat er een kandidaat was, die te boek stond als de gedoodverf de opvolger van Tesselaar: Van Rij. Het draaiboek was in eerste in stantie simpel: de PvdA zou in het nieuwe college weer vier wet houders krijgen en Van Rij kon de vacature-Tesselaar vervullen. De PvdA kon bij de totstandko ming van die plannen, ruim voor de verkiezingen, evenwel niet we ten dat de kiezers haar zo in de steek zou laten en wel zodanig dat de partij op basis van de verkie zingsuitslag slechts met drie wet houders aan een nieuw college kan deelnemen. Er was gewoon een kandidaat te veel. Van der Molen is daarvan het slachtoffer geworden. Kritiek Het beleid van wethouder Van der Molen stond op tal van terrei nen overigens wel flink ter dis cussie. Het instellen van eenrich tingsverkeer op het Noordeinde bleek niet te handhaven. De maatregel moest uiteindelijk worden teruggedraaid omdat de politie weigerde nog langer op te treden tegen de automobilisten die gewoon doorreden. Ook de discussie over de herin richting van de Breestraat duurde maar voort. Uiteindelijk bleven er drie plannen over voor de herin richting van de Leidse winkel straat. Toen die in de commissie aan de orde kwamen, bleek dat er met de gehandicaptenorganisa ties geen overleg was gepleegd. Maar deze problemen vallen in het niet bij de ontwikkeling van het stationsgebied dat een verant woordelijkheid was van Van der Molen en Tesselaar. De hele pro cedure is op de helling. Eerst door het optreden van de PvdA-fractie die Van der Molen terugfloot op een moment dat de plannen te veel geld dreigden te gaan kosten. Tegen de zin van Van der Molen werd er afgesproken dat de on dertunneling van het Stations plein en de aanleg van de Ter- weetunnel tussen het plein en het AZL (voor de bussen) de gemeen te maximaal 15 miljoen gulden mocht kosten. Van der Molen moest de rest van het geld (in ieder geval nog eens tien miljoen) maar weghalen bij het AZL, de NZH en de NS of binnenslepen via nog hogere sub sidies. Hoewel dat door iedereen als bijna onmogelijk wordt ge acht, ging Van der Molen toch aan de slag. Eind januari, zo was de bedoeling, zou er een intentiever klaring worden ondertekend tus sen de gemeente, het AZL, de NZH en de NS. Inmiddels is het april en blijkt dat de overeen komst waarschijnlijk helemaal niet meer wordt gesloten, vooral omdat het AZL er op dit moment niets voor voelt. Uit deze zaken komt niet het beeld van een sterk bestuurder naar voren. Maar het vreemde is dat de kritiek die door PvdA'ers wel in de wandelgangen werd uit sproken nooit openlijk werd ge uit. En dat geeft toch een beetje wrange smaak in de mond. "De politiek is hard", zei haar opvolger Van Rij in een reactie op het vertrek van zijn partijgenote. Het politieke vonnis mag dan hard zijn, de PvdA is in dit geval de voltrekker ervan. In alle beslo tenheid en in strijd met eigen principes. Dat is pas hard. Kandidaat-wethouder W. Hettinga van het CDA. Samenwerking op gebied van ketel- en apparatenbouw LEIDEN - De Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) heeft minis ter d'Ancona van WVC gevraagd de Meelfabriek aan de Oosterkerk straat op de monumentenlijst te plaatsen. Onlangs heeft de stichting ook al eenzelfde voorstel tot be scherming ingediend voor het Par- mentiercomplex aan de Lammer markt. Het ministerie heeft dit ver zoek in behandeling genomen waardoor het complex voorlopig niet mag worden gesloopt. Indien het ministerie besluit het Parmentiercomplex toch niet op te monumentenlijst te plaatsen dan is het woord aan de gemeente. Wet houder Van der Molen (Monumen- Snuffelmarkt in Groenoordhallen LEIDEN - In de Groenoordhallen wordt zaterdag 14 april en maandag 16 april (tweede Paasdag) weer een snuffelmarkt gehouden. Particulie ren bieden tweedehands spullen Wie een standplaats op de markt wil hebben kan contact opnemen met organisatiebureau Linssen, tel. 01640-35916. De hal is zaterdag open van 9.00 uur tot 17.00 uur. Tweede-Paasdag wordt de beurs gehouden van 10.00 uur tot 17.00 uur. Symposium over sociale vernieuwing LEIDEN - Stichting Welzijn houdt donderdag 26 april een symposium met als thema 'sociale vernieuwing en het stedelijk welzijnswerk'. Di verse sprekers geven hun mening over de sociale vernieuwing en er wordt een forumdiscussie gehou den waaraan onder anderen wet houder Hans de la Mar deelneemt. Dezelfde middag wordt afscheid genomen van J. Kamphuis, direc teur van de Stichting Welzijn. tenzorg) zei gisteren niet te willen uitsluiten dat het gemeentebestuur uiteindelijk zal beslissen dat de vroegere textielfabriek mag worden gesloopt. Een projectontwikkelaar heeft al een nieuwbouwplan ge maakt dat deze week aan de raads commissie voor ruimtelijke orde ning wordt gepresenteerd. Van de Meelfabriek heeft de ge meente al gezegd dat het gesloopt mag worden. De Stichting Indus trieel Erfgoed meent evenwel dat de betekenis van de fabriek, als één van de eerste met behulp van elek triciteit gemechaniseerde bedrijven in Leiden en vooral als het oudste, gewapend-betonnen gebouw in Ne derland (namelijk de graansilo's uit 1904), onvoldoende in ogenschouw is genomen. Een voorlopige be scherming van de Meelfabriek zou tot een betere beslissing over het eventuele behoud tot gevolg kun nen hebben. Voorzitter H.J. Budel van de Stichting Industrieel Erfgoed Lei den zei een ander gistermiddag tij dens de presentatie van het boek 'Leids fabrikaat'. In dit boek wordt een wandeling gemaakt langs Leid se fabrieken of wat daar van over is. De stichting streeft er naar dat zo veel mogelijk 'monumenten van be drijf en techniek' behouden blijven. "Historisch besef en interesse wordt net zo goed gestimuleerd en gevoed door de eerste moderne tex tielfabriek in Leiden (de Parmen- tierpanden) als door bij voorbeeld de prachtig gerestaureerde Latijnse school. En, één van de vroegste giet ijzeren bruggen behoort net zo goed tot het culturele erfgoed als de Leid se Hofjes", aldus Budel. De Stichting Industrieel Erfgoed beseft ook dat niet alles behouden kan blijven. Behoud is dan ook niet het enige waarnaar de stichting zegt te streven. Doel is ook om verhalen over industrieel verleden van Lei den levend te houden. Het boek Leids Fabrikaat is daarvan een fraai voorbeeld. Verrijkt met vele foto's worden in het boek acht Leidse be drijven, door verschillende auteurs, uitvoerig beschreven: van de iene- Wethouder mevrouw Van der Mo len ontvangt het eerste exemplaar van Leids Fabrikaat uit handen van voorzitter Budel van de Stich ting Industrieel Erfgoed. (foto Jan verstokerij Hartevelt tot de conser- venfabriek Tieleman en Dros. Het zijn acht heel verschillende verhalen geworden die met elkaar gemeen hebben dat het niet alleen gaat over de textielbaronnen en de economische ontwikkeling van de stad maar, meer dan dat, over het verleden van de Leidse arbeider, zijn woon- en werkomstandighe den, de liefde voor het oude am bacht. Voor velen die hun wortels in Leiden hebben zal 'Leids Fabrikaat' een boek zijn over een eigen, niet zo ver arbeidsverleden. Nooit eerder werd Leiden als fabrieksstad, in boekvorm, zo uitvoerig beschreven. Wethouder Van der Molen - vanaf 1 mei geen wethouder mee - nam het eerste exemplaar van 'Leids fa brikaat' in ontvangst met de woor den dat zij zelf binnenkort ook tot het industriële verleden van Leiden zal behoren en dan alle tijd heeft het boek te lezen. LEIDEN Het CDA heeft lijsttrek ker J. Walenkamp en raadslid W. Hettinga naar voren geschoven als kandidaat-wethouders. Dat bete kent dat de namen van de wethou ders in het nieuwe college nu alle bekend zijn. De PvdA maakte giste ren bekend dat H. van Dongen, P. Bordewijk en T. van Rij de kandida ten zijn voor de wethoudersfunctie. Groen Links stelt H. de la Mar kan didaat. De onderhandelingen over het nieuwe collegeprogramma tussen de drie partijen verlopen voorspoe dig. Nadat vorige week al overeen stemming werd bereikt tussen de onderhandelingsdelegaties over het belangrijkste hoofdstuk, de sociale vernieuwing, werd gisteravond een akkoord gesloten over een reeks an dere zaken. De drie delegaties werden het eens over onderwijs, sociaal-econo misch beleid, kunst en cultuur, be stuur, openbare orde en veiligheid en personeel en organisatie. Er wer den teksten vastgesteld die aan de fracties worden voorgelegd ter goedkeuring. Vrijdag moet er over eenstemming zijn over de hoofdlij nen van het collegeprogramma. D66 heeft inmiddels in een pers bericht de leden van de PvdA opge roepen om het standpunt van de PvdA-fractie om de democraten buiten te sluiten, te heroverwegen. D66-raadslid Thom de Graaf wijst er op dat de uitslag van de raadsver kiezingen een signaal vormt dat de kiezers een verandering willen in de samenstelling, de houding en de handelwijze van het dagelijks be stuur in Leiden. LEIDEN - De afdeling ketel- en apparatenbouw van HCG wil samenwerken met de Westduitse firma L C Steinmüller. HCG hoopt op die manier te profiteren van de kennis die het Duitse be drijf heeft over onder meer milieu-apparatuur. Stein müller wil via de HCG vaste voet op de Nederlandse markt krijgen. De samenwerking, waarbij het Duitse bedrijf de helft van de aande len van de afdeling ketel- en appara tenbouw in handen krijgt, moet op 1 januari van het volgende jaar gestal te krijgen. Het plan heeft geen ge volgen voor het personeel van HCG. Bij de afdeling werken 260 mensen, van wie 190 in Leiden. De overigen werken in Scheemda. Volgens directeur J. Bout van HCG vullen beide ondernemingen elkaar prima aan. De afdeling ketel- en apparatenbouw neemt, zo stelt hij, nationaal en internationaal een vooraanstaande positie in bij de bouw van afgassenketels voor on der meer warmte-krachtcentrales en ketels voor vuilverbrandingsin stallaties. Steinmüller op zijn beurt is sterk op het gebied van keteltech nologie, kolenvergassing, vuilver branding en rookgasreiniging, al dus Bout. "Samen kunnen we de kwaliteit van onze produkten ver groten, de prijs wellicht verlagen en zo onze positie op de markt verbete ren", zo stelt hij. HCG hoopt via de samenwerking ook te kunnen profiteren van de on derzoeksprogramma's van Stein müller. "Zelf zijn we te klein om voor ketel- en apparatenbouw een grote onderzoeksafdeling in stand te houden. Nu werken we wat dit betreft samen met General Electric, Afscheidsreceptie wethouder Kuijers LEIDEN - Ex-wethouder Kuijers krijgt een afscheidsreceptie aange boden namens de gemeente Leiden in De Waag. De receptie wordt op woensdag 25 april gehouden van half vier tot half zes. Kuijers legde zijn functie neer naar aanleiding van de zogenoemde Schouwburgaffaire. Hij trad af na dat hij het vertrouwen van de meer derheid van de gemeenteraad had verloren. maar de kennis van dat bedrijf is langzamerhand opgedroogd. Bij Steinmüller hopen we een nieuwe bron aan te boren". De samenwer king met General Electric, en die met een aantal andere buitenlandse ondernemingen, blijft overigens ge handhaafd. Geen sluiting Directeur R.S. Nicolaas van HCG wil niet vertellen hoeveel geld er is gemoeid met de overdacht van de aandelen naar Steinmüller. HCG verwerft geen belang in de Duitse firma. Beide bedrijven krijgen straks een gelijke zeggenschap over de afdeling ketel- en apparaten bouw. Bout verwacht niet dat dit in de toekomst tot problemen zal lei den "We zijn er zo van overtuigd dat we elkaar aanvullen, dat ik er van uit ga dat we als gelijkwaardige par tijen om de tafel blijven zitten". Steinmüller is op dit moment in Nederland alleen actief op het ge bied van kolenvergassing. Met het oog op de Europese eenwording wil het zijn werkzaamheden in ons land uitbreiden en hoopt dit via HCG te bereiken. Hoewel er in de ketel- en apparatenbouw sprake is van een overcapaciteit, denkt Bout dat er na de bundeling van krachten interes sante groeimogelijkheden ontstaan. "Samenwerking en schaalvergro ting is op dit gebied overigens aan de orde van de dag". Het Westduitse bedrijf zette vorig jaar voor ruim 800 miljoen mark om. Zoals gezegd heeft de samenwer king geen gevolgen voor het perso neel in Leiden. Bout ontkent trou wens met klem de verhalen, die ge regeld de ronde doen, dat HCG de vestiging hier wil sluiten. "Daar is geen sprake van". Wel wordt, zoals al eerder bekend gemaakt, het hoofdkantoor en een deel van de technisch staf naar Rijswijk ver huisd. De ondernemingsraad heeft inmiddels ingestemd met het plan. De raad heeft nog geen advies uitge bracht over de voorgenomen sa menwerking. Dat gebeurt naar ver wachting aan het einde van deze maand. LEIDEN Het gebouw Hooi gracht 15 - het voormalige Elisa- beth-ziekenhuis - is verkocht aan projectontwikkelaar Erica. Die wil het pand verbouwen tot een com- „plex rnet appartementen, studen tenwoningen en winkels. Het ge bouw is nu nog in beheer bij Stu dentenhuisvesting, die er 200 stu denten heeft ondergebracht. Eige naar was de Rijksuniversiteit Lei den, die voordat er studentenka mers werden gemaakt, er de subfa culteit Psychologie had onderge bracht. Deze studenten moeten het pand op 1 februari verlaten. Directeur Hübben van de Stichting Studen tenhuisvesting heeft ook een bod gedaan op het complex om er nog eens tien jaar studenten te huisves ten, "maar ons aanbieding haalde het niet bij die van de projectont wikkelaar". Volgens Hübben komt de stich ting in de problemen door de ver koop van het gebouw. Het Elisa beth-complex wordt gebruikt als tijdelijk huisvesting voor studenten die hun woning moeten verlaten wegens verbouwing of renovatie. "We moeten nu huisvesting vinden voor 200 studenten, bovendien wor den er weer meer eerstejaars ver wacht. Ook willen wij de studenten flat Pelikaanhof renoveren. We heb ben straks echter geen plaats om de huidige bewoners tijdelijk onder te brengen". Vrijdag 27 april 14de singelloop LEIDEN - De Leidse Politie Sport vereniging houdt 27 april in samenwerking met het Leids- ch/Alphens Dagblad de 14de Sin gelloop. Aan de 6,7 kilometer lange loop kunnen zowel prestatie- als recrea tielopers deelnemen. Voor de win naar ligt een prijs klaar, terwijl iede re deelnemer na afloop een medaille krijgt. Belangstellenden kunnen zich in schrijven bij de kantoren van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, en het Alphens dagblad, Julianastaat 19 in Alphen aan den Rijn. Deelna me kost 5 gulden, de opbrengst wordt besteed aan speelgoed voor de kinderkliniek van het AZL. SLAAPKAMER UITGEBRAND LEIDEN - Een slaapkamer van een flatwoning aan de Juliana van Stol berghof is gistermiddag om 12.00 uur volledig uitgebrand. De schade is nog onbekend. De omliggende panden liepen rook- en waterschade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond tijdens werkzaamheden met een snijbrander. In ver band met renovatie vaii de flats waren bouwvakkers bezig met het verwij deren van een stalen hijsbalk onder de daklijst van de flat. Een regen vonken kwam hierbij door een openstaand raam in de slaapkamer op de tweede verdieping terecht. Dit leidde tot een uitslaande brand. De brandweer had het vuur snel gedoofd. Daarbij konden de in het huis aanwezige dieren, onder meer katten en vogels, in veiligheid worden ge bracht. De bewoners waren niet tegen brand verzekerd. De schade wordt toch door de verzekering van de Katwijkse onderaannemer vergoed. (foto STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13