\vwi =iÉ=ukw: m 'Ziekteverzuim kan dalen' Nieuw tijdperk astronomie Huidig verzuim kost schatkist 25 miljard gulden per jaar Aardbevingen als gevolg gaswinning uitgesloten Satellieten geven geen aanwijzing voor broeikas-effect DINSDAG 10 APRIL 1990 EINDREDACTIE HANS SONDERS Bij de uitvinding van de telefoon zag men grootse perspectieven. Voor velen zou de telefoon het aan- sluitpunt met de wereld zijn. Einde lijk was het eenvoudig grote afstan den te overbruggen. Dat de telefoon een grote doorbraak was en dat ook nog vandaag die telefoon een van de door Nico Hylkema belangrijkste communcatiemidde- len is, is onmiskenbaar. Maar de grote verwachtingen lijken niet uit gekomen. Uit Westduits en Ameri kaans onderzoek lijkt de conclusie onontkoombaar dat de telefoon va ker wordt gebruikt om de 'buren' te bellen, dan om contact met de we reld te houden, dan wel grote af standen te overbruggen. In de Bondsrepubliek grijpt de gemiddelde burger jaarlijks 457 keer naar de telefoon en wordt daar in door de VS-burger ruim overtrof fen met 1.700 telefoongesprekken per jaar. De telefoontjes in de VS reikten in de grote steden veelal niet verder dan zeven kilometer (70 pro cent), terwijl 50 procent de drie kilo meter niet overschreed. De eerste onderzoeken in West-Berlijn, waar van de resultaten onlangs naar bui ten kwamen, lijken daarmee niet in strijd. Maar liefst 82 procent van de on dervraagden vertelde dat zijn of haar voornaamste gesprekspartner ook in West-Berlijn woont, een op acht van de gebelden woont zelfs in dezelfde wijk. Daaruit blijkt dat met de telefoon voornamelijk de betrek kingen met bekenden worden on derhouden. Uit een Amerikaans on derzoek blijkt dat ongeveer 20 pro cent van alle privé-gesprekken het zelfde nummer betrof, 40 tot 50 pro cent van alle telefoontjes werd met slechts vijf personen gevoerd en het totaal aantal gedraaide verschillen de nummers in een maand kwam de 25 niet te boven. Een aantal onderzoekers meent daaruit indirect af te kunnen leiden, hoe snel bij aanpassing aan een nieuwe woonomgeving, bijvoor beeld na een verhuizing, het tele fooncontact met de vroegere ken nissen en buren afneemt. Door de groeiende beroepsmatige mobiliteit en de daarmee verbonden verhui zingen wordt, zo menen anderen, de telefoon als middel om betrekkin gen te onderhouden met vrienden, bekenden en familie belangrijker. Nauwelijks onderzocht Tot nu toe heeft de wetenschap dit soort meningen nauwelijks onder zocht. Ondanks haar rol als 'onont beerlijk en indringend' bestanddeel van de alledaagse communicatie, is de telefoon als onderwerp van soci aal-wetenschappelijk onderzoek heel lang opmerkelijk verwaar loosd. De Onderzoeksgroep Tele- fooncommuncatie aan de Vrije Uni versiteit van Berlijn heeft zich daar om tot nu toe beperkt tot erg alge mene aannames over telefoonge bruik en -houding en het vervangen van deze aannames door harde proefondervindelijke gegevens. De telefoon, zo laat het onderzoek van de vakgroep zien, is een in het privégebruik hoog gewaardeerd communicatiemiddel. Meer dan tweederde van de ondervraagden liet weten de telefoon erg tot heel erg te missen wanneer die een maand niet beschikbaar zou zijn. Vrouwen en ouderen boven de zes tigjaar liepen hierin duidelijk voor op. Voor vrouwen lijkt de telefoon een middel om te ontsnappen aan het isolement van de huishouding. Ouderen zien de telefoon meer als middel voor onmiddelijke bereik baarheid en een midden om hulp in te roepen. Voor mannen speelt vooral de tijdsbesparing die het gebruik van de telefoon biedt een belangrijke rol. Voor de jongeren is de toegang tot informatie belangrijk. Niet altijd prefereren de ondervraagden de te lefoon. Meer dan driekwart geeft in situaties als relatieproblemen, bij andere persoonlijke en familie-aan gelegenheden zoals onenigheid, maar ook in zakelijke regelingen de voorkeur aan persoonlijk contact. Nare mededelingen Toch kan 45 procent van de onder vraagden zich ook situaties voor stellen, waarin zij de voorkeur aan de telefoon geven. Typische voor beelden zijn het zoeken van infor matie, afspraken, maar in het alge meen het meedelen van 'onaange name zaken'. De helft meent dat te lefoongesprekken anders verlopen dan persoonlijke gesprekken. Ame rikaans onderzoek heeft aange toond dat er inderdaad een derge lijk onderscheid bestaat. Telefoon gesprekken zijn beduidend korter dan persoonlijke. Veel last hebben Berlijners niet van de telefoon. Slechts 4 procent van de ondervraagden voelde zich gestoord door het laats ontvangen telefoontje, 58 procent ervoer het als nuttig en 69 procent zelfs ver heugend. In het opnemen van de te lefoon blijken de Berlijners opmer kelijk gedisciplineerd. Ze gaven in grote meerderheid aan een gesprek zelfs om drie uur 's nachts op te ne men. Het niet opnemen van de tele foon stuitte zelfs op principiële be zwaren bij 57 procent van de onder vraagden. Een getekende voorstelling van de Hubble-telescoop met rechtsonder het ruimteveer dat het 'ingewikkeldste toe stel ooit door mensenhanden gemaakt' omhoog heeft gebracht. (foto afp> Het is het ingewikkeld- tot vanaf het aardopper- het jaar 2005 onafgebro- digen ooit ter beschik- ste toestel dat ooit door vlak onzichtbare details ken aan het werk zijn. king stond: de 'Hubble mensenhanden is ver- in het heelal en wel- Als het weer op het Space Telescope', vaardigd en het is zo haast tot het begin der laatste moment geen Nu al wordt het 'de be groot als een stadsbus, tijden. roet in het eten heeft ge- langrijkste astronomi- Het weegt 12,5 ton en Als alles goed is gegaan gooid, heeft Space sche gebeurtenis sedert heeft tot nu toe bijna draait het vanaf van- Shuttle 'Discovery' van-de tijd dat Galileo Ga- vijf miljard gulden ge- daag op een hoogte van middag het machtigste lilei in het jaar 1610 voor kost, maar het moet dan 500 kilometer om de aar- instrument omhoog ge- het eerst de sterrenhe- ook kunnen doordringen de en het zal zeker tot bracht dat sterrenkun- mei door een kijker be keek' genoemd. 'Belangrijkste gebeurtenis sinds kijker van Galilei' Geen enkele aardse telescoop zal kunnen wedijveren met de beeldscherpte die de Hubble Space Telescope (HST) zal ople veren en geen enkele telescoop is ooit zo ver in het heelal door gedrongen als de HST kan. Een grote telescoop buiten de dampkring is al tientallen jaren de grote wens van sterrenkundigen. De voorbereidingen voor de HST, genoemd naar de Amerikaanse ster renkundige Edwin Hubble (1889- 1953) die in 1923 achter de ware aard van melkwegstelsels kwam en aan de hand van hun vluchtsnelheden concludeerde dat het heelal als ge heel uitdijde, begonnen al twintig jaar geleden. door Ben Apeldoorn De bijna vijftien meter lange en vijf meter brede, cylindervormige kolos kan worden onderverdeeld in drie hoofdelementen: de telescoop zelf, vijf hoofdinstrumenten en een systeemeenheid waarin de standre- gelingsapparatuur, boordcompu ters en andere elektronica zijn on dergebracht. Het 'hart' van de HST is de tele scoop. Deze heeft een hoofdspiegel van 2,4 meter in middellijn die zó nauwkeurig is geslepen dat als hij even groot zou zijn als de middellijn van de aarde (12.750 kilometer) de Mount Everest daarop maar een bultje van twaalf centimeter hoog Het door de hoofspiegel verza melde licht wordt teruggekaatst naar een tweede, 30 centimeter gro te. spiegel die de lichtbundel op zijn beurt door een centraal gat in de hoofdspiegel naar de daarachter ge legen vijf hoofdinstrumenten stuurt. Daar begint het eigenlijke werk pas. Het instrumentenpakket van de HST bestaat om te beginnen uit een 'grootbeeld/planetencamera' (Wide Field/Planetary Camera, kortweg WF/PC) honderden melkwegstelsels tege lijk kunnen worden geobserveerd als details in de atmosferen of op de oppervlakken van alle planeten. Ten tweede een camera speciaal voor zwakke objecten ('FOC', Faint Object Camera). Dit instrument werd ontwikkeld en gebouwd on der auspiciën van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA die ook de beide, bijna veertien meter lange zonnepanelen van de HST be kostigde. De 'FOC' is zó gevoelig dat het één enkel lichtdeeltje, een foton, kan waarnemen. Het instrument is in staat sterren te observeren die ze ven maal verder weg staan dan de verste sterren die met de beste aard se telescopen onder de gunstigste omstandigheden zijn gefotogra feerd. Griezelig nauwkeurig Het instrumentenpakket herbergt verder twee sooiten spectrografen die zowel zichtbaar als ultraviolet licht van zeer zwakke objecten in hun bestanddelen uiteen kunnen rafelen zodat men na kan gaan wat zich precies afspeelt bij, bijvoor- beeld, quasars of gaswolken rond bepaalde soorten sterren. Als vijfde instrument is er dan nog een uiterst gevoelige fotometer waarmee de allerkleinste en -snel ste helderheidsvariaties, zoals die van pulsars (snel ronddraaiende, kolossaal zware sterretjes) kunnen worden gedetecteerd. Het licht van de hoofdtelescoop wordt, via een ingewikkeld systeem van talloze lensjes, spiegeltjes en beeldversterkers naar al deze in strumenten gedirigeerd. Kleine, computergestuurde micromotoren zorgen ervoor dat de vereiste onder linge posities van alle optische ele menten werkelijk griezelig nauw keurig kan worden bijgesteld en datzelfde geldt voor de richtnauw- keurigheid van de HST. Het veranderen van de stand van het gevaarte in de ruimte gebeurt niet met behulp van mini-raketjes maar via een uitgekiend systeem n, stervolgers, zes standregelingsgiroscopen, vier 'ac- tie-reactie'vliegwielen en drie ver fijnde geleidingssensoren. Hiermee is de HST in staat gedu rende tien uur op een gebiedje ge richt te blijven dat kleiner is dan een dubbeltje gezien op 300 kilome ter afstand. En dan te bedenken dat de HST ook nog in staat is op dat zelfde dubbeltje te zien dat het een dubbeltje is. Verwachtingen Volgens plan zal de HST ruim een dag na de lancering definitief wor den losgelaten. De Space Shuttle 'Discovery' blijft dan nog 34 uur in de buurt van de HST, op ruim 60 ki lometer afstand. Gaat er toch nog iets mis dan ma noeuvreert men de Shuttle weer langszij om het mankement te ver helpen. Dat vereist echter een ruim tewandeling en daarvoor zijn de as tronauten Kathy Sullivan en Bruce McCandless speciaal opgeleid. Ter wijl hun collega's vanuit het beman- ningsverblijf alle verrichtingen ga deslaan en zonodig bijstand verle nen, trekken zij hun ruimtepakken aan en gaan met tassen vol gereed schap dat speciaal voor de HST werd vervaardigd, naar buiten. De HST wordt pas definitief aan zijn lot overgelaten als alles perfect werkt. Zonodig wordt het hele ge vaarte weer opgepikt en terugge bracht naar de aarde. De verwachtingen van de sterren kundigen zijn geweldig hoogge spannen. Eindelijk verlost van die storende dampkring kan men nu werkelijk heel scherp gaan kijken naar de talloze mysteries in het heel al. Naar de meest bizarre dubbel- stergystemen waar rode reuzen door witte dwergen worden leegge zogen, naar kernen van melkweg stelsels waarin zich processen af spelen waarbij kernfusie volstrekt in het niet valt, naar sterren met eventuele planetenstelsels en naar die inktzwarte, ontstellende verten, daar waar de Tijd. vijftien miljard jaar geleden, ooit moet zijn begon nen op een manier die ons voorstel lingsvermogen nog steeds ver te bo ven gaat. UTRECHT - Een gemiddeld ziekteverzuim van vijf a zes procent in een bedrijf is haalbaar. "Dat moet kun nen, ja". Aldus de Eindho- vense sociaal-geneeskundi ge drs. Waldo Falke, die zich nu al tien jaar bezighoudt met het ziekteverzuim onder werknemers. Falke heeft een speciale, schriftelij ke en mondelinge cursus ontwik keld: 'Ziekteverzuim omlaag', met als ondertitel: Een voortdurende zorg voor het management. Zij is bedoeld voor werkgevers en met ongeveer 800 belangstellenden in twee jaar verrassend goed aangesla gen. Falke hoopt dat de werkgever er ook iets mee doet. "Hij moet zich realiseren dat een laag ziektever zuim geld oplevert. Bovendien zul len de werknemers zich gelukkiger voelen. Humanisering van de ar beid, heet dat". door Sjonk Ritmeester De Eindhovense sociaal-genees kundige is daarover optimistisch. "Ik ben ervan overtuigd dat de werkgever te motiveren is. Het suc ces van de cursus toont dat trou- Drs. Falke wijst erop dat een aan vaardbaar ziekteverzuim natuurlijk per bedrijf verschilt. Zo is bij hoge leeftijd en een laag arbeidsniveau een ziekteverzuim van 12 procent reëel. Maar voor het onderwijs geldt een verzuim in de leeftijdscategorie 15 tot 24 jaar van 0 tot 1 procent. "Nu neemt het ziekteverzuim toe als de rente stijgt. Het grote probleem is dat niemand zich verantwoordelijk voelt. Op grond van de praktijker varing concludeer ik dat de over heid de werkgever die verantwoor delijkheid moet opleggen. Boven dien scheelt dat miljarden", voegt hij eraan toe. De Eindhovense sociaal-genees kundige praat blijkbaar niet voor dovemansoren. Uit de ziektewet- voorstellen blijkt dat ook staatsse cretaris van sociale zaken, Elske ter Veld, zijn kant op denkt. Een belo ning in de vorm van een premiever laging staat de werkgever te wach ten als hij het ziekteverzuim tot aan- Uitzaaiingen met echografie goed op te sporen UTRECHT (ANP) - Echografie blijkt een waardevolle techniek te zijn bij het opsporen van uit zaaiingen van kwaadaardige aandoeningen in het hoofd-hals- gebied. De echo kan uitzaaiin gen vinden die met traditionele technieken niet zijn te zien. Ook kan de echo vage zwellingen goed thuisbrengen. Zij is boven dien nauwelijks belastend voor de patiënt en ook veel goedko per dan andere onderzoekstech nieken. Dat blijkt uit een gezamenlijk proefschrift van de Rotterdam se keel-, neus- en oorarts R. Baatenburg de Jong en de radio loog R.J. Rongen. Bij echografie bekijkt de arts met behulp van geluid met hoge frequenties de binnenkant van het lichaam. Het geluid weerkaatst op de overgangen van weefsels. Het teruggekaatste geluid, de echo, wordt opgevangen door een soort radar die een afbeelding op een scherm maakt. Er komt dus geen straling aan te pas. vaardbare proporties terugbrengt. Drs. Falke weet dat het hoge ziek teverzuim de Nederlandse schatkist 25 miljard gulden per jaar kost. "Het gaat niet om fraude. Die bedraagt nog geen 5 procent. Het probleem is echter dat de mensen slechts één keuzemogelijkheid hebben, name lijk ziektewet of WAO". De sociaal-geneeskundige be schikt over alle cijfers: het gemid delde ziekteverzuim bedraagt 300.000 a 400.000. Dat is ruim 8 pro cent van de 4,5 miljoen werkne mers. Hij heeft meer gedetailleerde gegevens. Zo blijkt dat iedere werk nemer tussen het 16-de en 65-ste le vensjaar gemiddeld tien jaar ar beidsongeschikt is. Dat is 20 pro cent van de arbeidstijd. Voor de totstandkoming van de arbeidsongeschiktheidswet in 1967 bedroeg het ziekteverzuim nog 4 procent. Het verschil is gelijk aan 12 miljard gulden. Als arts beklemtoont drs. Falke dat hij zich in de eerste plaats druk wenst te maken om de gezond heidseffecten. "Een uitkeringsge rechtigde gaat zich anders gedra gen. Waar het mij om gaat is dat ie mand met een AOW of AAW-uitke- ring twee a drie keer zo snel dood gaat als de gemiddelde Nederlan der. Het ergste is nog dat in bepaal de beroepen mensen die vanaf hun zestiende werken, minder dan vijf procent kans hebben hun AOW te halen. Het is daarom van het groot ste belang dat aan deze situatie een eind komt", beklemtoont hij. Falke ziet als het belangrijkste manco van het huidige systeem in Nederland dat de bedrijfsvereni- anpbron: productschap voor pMmvee ériëferen ging probleemhouder is in plaats van de werkgever. "Maar die staat eigenlijk machteloos, ook al door dat de overheid toch niet veel inte resse toont. Vaak krijgt de arts de schuld. Die is echter niet in staat de functie van controlerend arts uit te oefenen. Wel zou hij als sociaal-ge neeskundige meer kunnen sturen. Maar het systeem leidt ertoe dat de geneeskundige vaak te laat wordt ingeschakeld, terwijl noch de werk gever, noch de werknemer gemoti veerd is het anders aan te pakken". Uitlaatklep De Eindhovense sociaal-genees kundige bevestigt het beeld dat de werkgever de ziektewet en de WAO vaak als uitlaatklep gebruikt voor tal van problemen die de wet niet op het oog heeft gehad: "Arbeidsom standigheden spelen een belangrij ke rol. In ons systeem kan een be drijf met een torenhoog ziektever zuim toch rendabel zijn. Dat komt omdat de werkgever in staat is ar beidsonrust af te wentelen op ziek tewet of WAO. Immers, de CAO's regelen dat werknemers in veel ge vallen drie jaar lang recht hebben op een bovenwettelijke uitkering van 30 procent bovenop de uitke ring van 70 procent", klaagt drs. Falke. Hij heeft ook suggesties voor een verbetering van de situatie. In dat verband wijst hij met name op de mogelijkheid van een betere regi stratie van het ziekteverzuim. "De uitvoerder van de ziektewet moet de werkgever ook kunnen aanspre ken. Nu is het zo dat deze nauwe lijks op de hoogte is van het ver zuim. Maar hoe dan ook. je komt al tijd bij de leiding uit. Bedrijven met hoog ziekteverzuim zijn altijd bedrijven met een slecht leider schap en slechte arbeidsomstandig heden. Er moet betrokkenheid, commitment, zijn", beklemtoont Falke. wist u: gebruik aantal eieren I per persoon per jaar: j 1937189 eieren 11988190 eieren 1989183 eieren herkomst eieren bij herkomst van de eieren s 2000 huishoudens in procenten: scharrel- 1- 9een eieren 12% I '"gÈSSSji "££5! eigen kppen 3 g I gratis (van buren, -gekocht (bijboer 1988 81,5 18,5% dsupermarkt) 76% 1989 78,5 21,5% Menopauze tegen Pasen worden er 25% meer eieren verkocht bij de supermarkten De gaswinning uit het Groninger veld door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) veroorzaakt geen aardbevingen. De schotelvor- mige bodemdaling (op zo'n 2.600 meter diepte) zal in het centrum van het veld niet - zoals de NAM nog in 1985 voorspelde - in het jaar 2025 maximaal 64 centimeter zijn, maar in 2050 tussen de 33 en 43 centime ter (op een helling minder dan vier centimeter per kilometer) en de schotel zal zich ongeveer tien kilo meter in westelijke richting verbre den. Ook zullen ongelijkmatige ver zakkingen aan het maaiveld door verdichting van het diepliggende gesteente niet optreden. Deze con stateringen komen van onafhanke lijke Amerikaanse onderzoekers en de NAM, die dit inmiddels aan het Groninger provinciaal bestuur heb ben gerapporteerd. De conclusies van het rapport la ten weinig heel van het standpunt van het Drentse Statenlid dr. Meent van der Sluis. Deze heeft altijd be weerd dat gaswinningen de oorzaak zijn van trillingen en verzakkingen in de Drentse en Groningse bodem. Bovendien wijst Van der Sluis op volgens hem terrasvormige in plaats van schotelvormige verzak kingen. Volgens de Amerikaanse onder zoekers is er alleen een theoretische kans op door gaswinning veroor zaakte aardbevingen. Zij noemen die kans 'uiterst onwaarschijnlijk'. Maar zelfs als zij toch optreden, zul len ze niet krachtiger zijn dan 3 op de schaal van Richter "en waar schijnlijk niet tot schade leiden". De la-acht 3 op de schaal van Rich ter is vergelijkbaar met die van het voorbij denderen van een zware vrachtauto. Een bodemdaling van 36 centi meter in het centrum van het veld acht de NAM het meest waarschijn lijk. Metingen in het veld leren dat het gasvoerende zandsteen veertig percent sterker is dan in laboratori umproeven bleek en derhalve min der zal verdichten als het gas uit de poriën verdwijnt. Mogelijk is scha de aan het onderzoeksmateriaal zelfs ontstaan bij het omhoog halen ROTTERDAM (GPD) - De gynaeco logen van het Academisch Zieken huis Dijkzigt in Rotterdam gaan vergelijkend onderzoek doen naar de effecten van de verschillende hormonale behandelingen die vrou wen in de overgang voorgeschreven krijgen. De onderzoekers zijn voor al geïnteresseerd in de positieve ne veneffecten die hormonale behan deling kan hebben, zoals voorko ming van botontkalking en blaas- stoornissen. Mogelijk voorkomt een hormonale behandeling ook hart en vaatziekten. Supertransistor AMSTERDAM (ANP) - Weten schappelijk medewerkers van IBM zijn erin geslaagd de snelheid van op silicium gebaseerde transistoren te verdubbelen. Daardoor kunnen de prestaties van zeer snelle compu ters aanzienlijk worden verbeterd. Vorig jaar ontwikkelden mede werkers van IBM transistoren die 40 miljard schakelingen per secon de aankunnen. Nu hebben zij hun record verbeterd door transistoren te fabriceren met 75 miljard cycli per seconde. Atomen kijken Met de opening van het Nationaal Centrum voor Hoge Resolutie Elek- tronenmicroscopie in Delft kunnen materiaalkundigen nu in Nederland materialen op atomaire schaal be studeren. Vroeger kon men met een elektronenmicroscoop alleen maar roostervlakken waarnemen. Tegen woordig kan men bijna een atoom- oplossend vermogen bereiken. WASHINGTON (AP) - Ge durende tien jaar verzamel de gegevens van weersatel- lieten hebben geen aanwij zing opgeleverd voor een gestage verwarming van de aarde tengevolge van het zogenaamde broeikas-ef fect. Volgens de geleerden die de gegevens hebben ge analyseerd kan een conclu sie echter pas worden ge trokken als er nog tenmin ste tien jaar langer gege vens worden verzameld. In het Amerikaanse weekblad Science schrij ven Roy Spencer van het Marshall Ruimtevaartcen trum in Alabama en John Christy van de universiteit van Alabama dat zij uit de tussen 1979 en 1988 door Ti- ros-weersatellieten verza melde gegevens konden concluderen dat de tempe ratuur van de aarde heel goed vanuit de ruimte kan worden gemeten. De satel lieten meten de microgol ven die worden veroorzaakt door de warmte van een tien kilometer dikke laag at mosfeer rond de aarde. De nauwkeurigheid van de me thode is geverifieerd door de instrumenten te ijken en de uitslagen te vergelijken met op aarde verrichte tem- peratuurmetingen. Spencer zei dat het on derzoek vrij grote schom melingen liet zien in de temperatuur van de atmos feer, maar dat die schom melingen elkaar over de pe riode van tien jaar ongeveer hadden opgeheven, en dat er geen algemene trend om hoog of omlaag kon worden geconstateerd. "Het noor delijk halfrond gaat in die periode iets omhoog, het zuidelijk halfrond iets om laag, maar netto blijft de temperatuur ongeveer ge lijk", zei Christy.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11