WD en D66 houden CDA in vaste greep WD wil versoepeling horecabeleid Warmond College-onderliaiideliiigeii Leiderdorp Raad van State wijst uitrit op Leidseweg af Diefstal twaalf videocamera's Wethouders Voorschoten bekend Partijen Oegstgeest eens over woningbouw/vollishuisvesting PAGINA 8 REGIO LEIDEN MAANDAG 9 APRIL 1990 LEIDERDORP - WD en D66 hebben de college-on derhandelingen in Leider- dorp in hun greep. Het CDA mag als grootste partij de be sprekingen leiden, maar de twee beoogde collegepart ners van de christen-demo craten zijn een groot deel DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Voorschotenaar W. Blom mag bij zijn woning geen uitrit maken die rechtstreeks aansluit op de Leidse weg. Uit het oogpunt van verkeers veiligheid heeft de gemeente Voor schoten zich daar altijd tegen ver zet. In de beroepsprocedure die Blom had aangespannen bij de af deling voor de geschillen van be stuur bij de Raad van State, is de ge meente in het gelijk gesteld. Staatsraad W. Eekhof-de Vries deelt de opvatting van de gemeente dat de uitrit de situatie op de Leids eweg nabij Bloms woning nog on overzichtelijker maakt dan die al is. De gemeente wil wel meewerken aan een andere oplossing, waarbij een parkeermogelijkheid in de ach tertuin van Blom indirect met de Leidseweg kan worden verhonden. Bromfietser door auto geschept in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een meisje uit Valkenburg heeft zaterdagmorgen rugletsel opgelopen door een ver keersongeval in Voorschoten. De Valkenburgse reed omstreeks ne gen uur met haar bromfiets op de Admiraal de Ruytersjngel en werd geschept door een auto die uit de te genovergestelde richting kwam en linksaf sloeg, het Weddeloop in. De 85-jarige automobilist uit Voorburg verleende de Valkenburgse geen voorrang. INBRAAK - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag uit een huis aan het Piet Molijnpad in Oegstgeest een videorecorder en een nog onbekend bedrag aan geld meegenomen. De bewoners ont dekten de inbraak zondagochtend. van het collegeprogramma al gezamenlijk overeengeko men. "Wij hebben een tekst opgesteld en het CDA kan daar kanttekeningën bij ma ken", zegt VVD-woordvoer- ster mevrouw C.A. Huigen. D66 en de WD hebben 'elkaar ge vonden' na de eerste poging van het CDA om samen met de PvdA en Groen Links een college te vormen. Het CDA koos in eerste instantie voor die combinatie omdat PvdA en Groen Links de terugkeer van CDA'er J. den Boeft niet in de weg stonden. VVD en D66 lieten het CDA gelijk na de verkiezingen we ten een terugkeer van de begin dit jaar weggestuurde CDA-wethouder Den Boeft niet te accepteren. De collegevorming tussen CDA, PvdA en Groen Links mislukte uiteinde lijk omdat Groen Links zich terug trok. Het CDA besloot toen om met de VVD en D66 in zee te gaan en Den Boeft als kandidaat-wethouder terug te trekken. E. Grootaarts (D66) zegt dat zijn partij al "ruimweg de helft van het collegeprogramma" samen met de WD heeft geschreven. "Daar zit helemaal geen ideologisch idee ach ter, maar we wilden onze tijd nuttig besteden toen het CDA samen met de PvdA en Groen Links om de ta fel, zat". verklaart Grootaarts deze samenwerking. "Maar het is niet zo dat we het CDA een dictaat opleg gen", voegt de D66'er er gelijk aan toe. PvdA er V. Molkenboer zegt dat CDA komende weken "gemangeld" zabworden door de WD en D66. Van de CDA-eisen zou niets meer over blijven door de hechte samen werking tussen liberalen en demo craten. CDA'er A. Roest zegt daar inderdaad bang voor te zijn. "Maar het is nou eenmaal een onontkoom baar feit dat VVD en D66 elkaar hebben gevonden", aldus Roest. De knelpunten tussen CDA, WD en D66 liggen volgens Roest op het gebied van de sociale woningbouw, de lastendruk en personeelsforma tie in het gemeentehuis. Compromis Alle partijen doen tot nu mee aan de college-onderhandelingen. Dit weekeinde is gepraat over financi ën, woningbouw en economische zaken. De verwachting is dat de on derhandelingen nog twee weken zullen duren. WD, D66 en CDA hebben tijdens de onderhandelingen een compro mis gesloten over het houden van een kwalitatief woningbehoefte-on derzoek. De WD dringt al tijden aan op het houden van een gemeen telijk woningbehoefte-onderzoek. De liberale partij wil een goed in zicht hebben in de woonwensen van Leiderdorpers alvorens aan een regionaal huivestingsbeleid mee te werken. Het CDA vond een woning- behoefte-onderzoek nooit echt noodzakelijk. CDA-woordvoerder A. Roest: "We weten hoe de wacht lijst van de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp er uit ziet. Met die gegevens kun je 70 a 80 procent van de behoefte aan wonin gen in kaart brengen". Huigen (WD) zegt een woning behoefte-onderzoek noodzakelijk te vinden om inzicht te krijgen in de woonwensen van Leiderdorpers "in de niet-gesubsidieerde sfeer". Grootaarts (D66) vindt het goed dat er een wonigbehoefte-onderzoek wordt gehouden. "Nu laten we be paalde categorieën liggen. Eigenlijk is het raar dat we in Leiderdorp in de prijsklasse tussen 2 en 3 ton hele maal niets bouwen". VOORSCHOTEN - De Voorschotense honk- en softbalvereniging Adegeest heeft gisteren uitbundig de opening van het nieuwe clubhuis aan de Van Beethovenlaan gevierd. H.F. Dijkstal (VVD). Tweede Kamerlid en tijdelijk raadslid in Wassenaaropende het nieuwe gebouw gistermiddag. Dijkstal staat bekend als honkballiefhebber. Om de opening van hei nieuwe clubhuis te vieren werd de hele dag een soft- en honkbaltoernooi gehouden. Ook deelden de sponsors van het eerste vrouwen- en mannenteam nieuwe kleding uit. (foto Loek zuyderduin) Bejaarde vrouw krijgt hartaanval na auto-ongeluk VOORSCHOTEN - Een 81-jarige vrouw uit Veenendaal is zich letter lijk dood geschrokken na eën,onge val in Voorschoten. De vrouw zat zaterdagochtend in een auto die door haar dochter uit Voorschoten werd bestuurd en raakte betrokken bij een aanrijding. De automobiliste kwam uit de Joke Smitlaan en gaf geen voorrang aan een auto die op de Admiraal de Ruytersingel reed. Na de aanrijding, waarbij geen ge wonden vielen, liep de bejaarde vrouw met haar dochter naar huis. Na ongeveer honderd meter lopen stortte de vrouw in. Ze bezweek la ter in het ziekenhuis aan een hart aanval. INBRAAK - Uit een woning aan de Willem de Zwijgerlaan in Voorscho ten is in de nacht van zaterdag op zondag een onbekende hoeveelheid geld en sieraden gestolen. De ach terdeur van het huis werd gefor ceerd om binnen te komen. INBRAAK - Een onbekende hoe veelheid geld en horloges is in de nacht van zaterdag op zondag gesto len uit een bijouteriezaak in de Voorschotense Schoolstraat. De voordeur werd ingebroken om tot toegang tot het pand te krijgen. Café-eigenaren denken verschillend over vrijere sluitingstijden UTRECHT - Henk Schreuder (r) uit Oegstgeest is door de Alliance Gastronomique Neerlandaise gekozen tot beste restaurantkok van de voortgezette opleiding voor horecapersoneél, het SVH-leerlingstelsel. Schreuder werkt in het Oegstgeester restaurant De Beukenhof. Ineke Over- beek (l) werkt in het Memphis Hotel in Enschede en viel in de prijzen als bes te gastvrouw 1989. De prijsuitreiking vond plaats tijdens de Nationale Horeca Manifestatie 1990 in de Jaarbeurs in Utrecht. De prijs wordt jaarlijte uitgereikt door toprestaurateurs uit Nederland. (toto pr) WARMOND - De WD in War mond: wil een soepeler slui- tingsbeleid voor Warmondse café's. De partij wil bezoekers na sluitingstijd de mogelijkheid bieden nog even in het café te blijven. De eigenaar zou geen nieuwe klanten mogen binnen laten om te voorkomen dat mensen van buiten de gemeen te irï Warmondse café's de bloe metjes buiten zetten. Warmond- se café-eigenaren dejiken ver schillend over een ander slui- tingsbeleid. In haar verkiezingsprogramma brak de WD een lans voor een soe peler horecabeleid. Tijdens de col lege-onderhandelingen kwam dit punt ook naar voren. De WD denkt dat een vrijer sluitingsbeleid er toe kan leiden dat er minder snel spra ke is van vandalisme op straat. De café's gaan nu door de week om een uur dicht en in het weekeinde een uur later. Horeca-gelegenheden kunnen wel een ontheffing krijgen om een uur langer open te blijven, maar daar moeten ze extra voor be talen. Sociale functie Tijdens de college-onderhandelin gen maakte fractievoorzitter me vrouw C.A.M. Saris duidelijk dat ca féhouders een sociale functie heb ben. Alleen dit is voor de VVD al een reden om de sluitingstijden soe peler te hanteren. Bovendien zou den café-eigenaren graag ruimere sluitingstijden willen. WD-raads- lid W.A.B. de Vos noemt ook de re- Auto over de kop OEGSTGEEST Een dronken au tomobilist is gisteravond in zijn wa gen over de kop geslagen, nadat hij een betonblok had geraakt aan de Almondeweg in Oegstgeest. De au to kwam tot stilstand in een plant soen. De eigenaar en zijn passagier verdwenen spoorloos. Een automo bilist heeft het tweetal na het onge luk een lift gegeven, maar kon geen adres aan de politie doorgeven. Inbraak in nieuwe woningen Haaswijk OEGSTGEEST - In twee nieuw- bouw-woningen die donderdag worden opgeleverd aan de Annie M.G. Smidtlaan in Haaswijk in Oegstgeest, zijn gisterenmiddag in brekers actief geweest. Bij een wo ning was getracht een achterdeur in open te breken maar dat was niet gelukt. Bij een andere woning heb ben de inbrekers de voordeur inge trapt maar hebben niets gevonden. De politie vermoedt dat zij op zoek waren naar cv-ketels omdat dat het enige is van waarde in een nieuw- bouw-woning. Ruit politiebureau Oegstgeest ingegooid OEGSTGEEST Een ruit van het Oegstgeester politiebureau op de Rhijngeesterstraatweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag inge gooid. Het bureau was gesloten. creatieve kant. "Warmond is een re creatiegemeente. Wij vinden dat je dat door een soepeler horecabeleid kan versterken". CDA en Progressief Warmond (PW) maakten eerder duidelijk voor- en nadelen te zien in het WD- plan. Voordeel is dat café's niet in een keer leegstromen, waardoor-de overlast rond het sluitingsuur ge ringer is. Een nadeel van het WD- voorstel kunnen de geringe contro lemogelijkheden door de politie zijn. "Hoe is te controleren dat de zaak is gesloten voor buitenstaan ders?", aldus PW-wethouder D. Duynhoven. Hij vindt de sluitings tijden van horecagelegenheden geen zaak die in het collegepro gramma moet worden geregeld. "Als er veranderingen moeten ko men, moet dat naar voren komen tij dens het overleg tussen burgemees ter, politie en caféeigenaren. Dat kan niet' van de ene dag op de ande re worden geregeld". CDA-fractievoorzitter mevrouw G.E. den Ouden wil niéts kwijt over het voorstel van de WD. "Er liggen duidelijk afspraken dat de college onderhandelingen openbaar zijn, verder verstrekken we geen inlich tingen over zaken die tijdens de on derhandelingen aan de orde ko- Extra klandizie Café-eigenaren blijken verschillend over het sluitingsbeleid te denken. Mevrouw J.H. Faas van café Sport aan de Dorpsstraat vindt de huidige sluitingstijden prima. "Het werk duurt al lang genoeg als je om 10.00 uur begint". Ze verwacht geen extra klandizie door nieuwe maatregelen. Even voor sluitingstijd zouden er groepen klanten kunnen binnenko men, waarop een café niet bepaald zit te wachten. Mevrouw A. Does van café De Zon aan de Dorpsstraat is wèl voor stander van een ander sluitingsbe leid. "Wanneer hier 's zomers vreemde mensen komen is het soms een hele toer om ze rond slui tingstijd weg te krijgen. En wan neer iedereen om twee uur op straat staat ontstaan er natuurlijk wel eens problemen". Het sluitingsuur hoeft wat haar betreft niet te worden veranderd, maar 'wat meer rek zou prettiger zijn'. "Als het in het café gezellig is, is het prettig wanneer er niet over je schouder wordt meegekeken of je wel op tijd dicht bent". OEGSTGEEST - Uit een radio- en televisiezaak aan de Lange Voort in Oegstgeest zijn zondagochtend om zes uur twaalf videocamera's ter waarde van 38.000 gulden gestolen. De inbrekers kwamen binnen door trottoirtegels door de etalageruit te gooien. Het alarm ging af, maar de politie was niet op tijd ter plaatse. Getuigen kunnen contact opnemen met de Oegstgeester politie. AUTO GESTOLEN - Een gepar keerde auto aan de Prins Bernhard- laan in Voorschoten is in de nacht van zaterdag op zondag gestolen. De auto is tussen twaalf en twee 's nachts ontvreemd. Het Warmondse WD-raadslid W.A.B. de Vos i Breunesse (PvdA), Ten have (CDA), Van de Poel (WD) VOORSCHOTEN - Het CDA. de PvdA en de WD in Voorschoten hebben zaterdag tijdens de college onderhandelingen overeenstem ming bereikt over de portefeuille verdeling. Ook zijn de wethouders bekend. F.J.M. ten Have wordt wet houder namens het CDA, J.W.E. van de Poel wordt WD-wethouder en mevrouw M.J. Breunesse zal de PvdA in het college vertegenwoor digen. Ten Have krijgt financiën, ruim telijke ordening, het grondbedrijf en ouderenbeleid, in zijn portefeuil le. Van de Poel zal openbare werken en het woningbouwbeleid onder zijn hoede nemen. Breunesse krijgt sociaal-cultureel werk, sociale dienstverlening, sport, recreatie en woningtoewijzing in haar porte feuille. De PvdA neemt daarmee het grootste deel van de welzijns- portefeuille voor zijn rekening. Het CDA ne^mt enkele welzijns- onderdelen onder zijn hoede, om dat de PvdA met haar drie zetels an ders een te zware portefeuille krijgt. Bovendien wil het CDA enkele wel- zijnsonderdelen beheren ohi con tact met de burgers te houden. Wat er gebeurt met bouw -en wo ningtoezicht is nog niet duidelijk. Uit de huidige verdeling blijkt wel dat de portefeuille woningbouw op nieuw is gesplitst en wordt toege wezen over verschillende wethou ders. Ook andere onderdelen zoals verkeer en milieu komen nog niet op het lijstje voor. Volgens Ten Have gaat het 'om een verdeling op hoofdlijnen'. Eerst moeten de burgemeester en het ambtenarenkorps over dé huidige gen dan zijn huidige portefeuille, verdeling hun mening geven. Hij Woensdagavond praten de drie sluit niet uit dat de burgemeester partijen verder over het college-pro een zwaardere portefeuille zal krij- gramma. OEGSTGEEST - De politieke par tijen in Oegstgeest zijn het zaterdag in hoofdzaak eens geworden over twee van de moeilijkste puriten uit het collegeprogramma: woning bouw en volkshuisvesting. Juist op deze twee punten lagen de menin gen van de fracties steeds ver uit el kaar. Uit de verkiezingsprogramma's bleek dat de WD de bouw van wo ningen voor alle inkomenscatego- rién wenst, 'aansluitend aan het beeld van de rest van Oegstgeest'. D66 wil 'mondjesmaat bouwen', het CDA spreekt zich niet duidelijk uit en PvdA en Groen Links willen vooral woningen voor de lagere in komensgroepen. Dat sommige partijen zaterdag hebben moeten inleveren is dan ook duidelijk, maar de leider van de onderhandelingen WD'er A.C.H. Kuntze wil niet zeggen wie water in de wijn heeft moeten doen. Ook wil hij niet kwijt wat inhoudelijk is be sproken. 'Op de meeste punten zijn we elkaar genaderd, op enkele pun ten niet. Eerst zal hierover een amb telijk advies volgen, daarna gaan we opnieuw rond de tafel zitten". Vanavond praten de partijen over de resterende acht punten. Kuntze verwacht dat de komende gesprek ken aanmerkelijk minder tijd kos ten. "We zijn met de moeilijkste punten begonnen", verklaart hij. De partijen willen de besprekingen over het collegeprogramma op 17 april hebben afgerond. Vervolgens wordt gesproken over de portefeuil leverdeling en wordt duidelijk wel ke partijen wethouders leveren. De fracties hebben zaterdag nog even stil gestaan bij de meningsver schillen tussen Groen Links en D66. Groen Links wilde D66 weren als de partij via de pers uit de school bleef klappen en Groen Links bleef aan vallen. D66 wilde juist meer met Groen Links gaan samenwerken. De partijen zouden elkaar 'diep in de ogen hebben gekeken' en niet langer via de pers met elkaar com- MAANDAG 9 APRIL Leiden Paaswijding bij Spiritisch Ge nootschap Leiden, aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. Noordwijk bijeenkomst jeugdafdeling Phi- latelica. aanvang 18.00 uur; ver gadering om 20.00 uur in het Buurthuis, Hoofdstraat. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers. aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. DINSDAG 10 APRIL Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma. Zwanenburg. advies en informatie, het 12.00 uur tel: 071-254654. openbare voordracht Theoso fisch Genootschap Leiden: "Reïn carnatie in cosmisch verband', aanvang 20.00 uur in de Pieters kerk, Kloksteeg. lezing: "Jagers en boeren i Limburgse Maasdal", door Verhart, aanvang 20.00 uur, feh-zaal Rijksmuseum van i heden, Rapenburg. Taf- zitting ©mbudsteam PvdA. Valkenburg openbare vergadering ge- meentëraad, aanvang 20.00 in het gemeentehuis. Voorhout bijeenkomst Bond ren, aanvang 14.00 uu rochiehuis. Voorschoten open huis met Paasmarkt Welfare afdeling Rode Kruis, van 9.30 tot 16.00 uur in het Rode Kruisgebouw, Antonie van Leeu wenhoekkade. Wassenaar WOENSDAG 11 APRIL Katwijk vergadering ROGOW, aanvang 16.00 uur in het gemeentehuis. Paasavond met liederen en verhalen bij NCVB (Hoornes- /Rijnsoever), aanvang 20.00 uur in Tripodia. bel Dwars: "Er de hoek', aanvang 20.15 u Leidse Schouwburg. concert Ensemble Super Li- brum. Franse Middeleeuwse mu ziek uit de 13e eeuw, aanvang 20.15 uur in Taffeh-zaal Rijksmu seum van Oudheden, Papen gracht. voorstelling: 'La Turbia Sangre' (Het onstuimige bloed), door het RO-Theater, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater, Cleve- Noordwijk klaverjassen om paaseieren bij TOV, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Nieuwe Zeeweg. Voorschoten open huis met Paasmarkt Welfare afdeling Rode Kruis, van 9.30 tot 16.00 uur in het Rode Kruisgebouw. Antonie van Leeu wenhoekkade. kindervoorstellig- 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8